Scheidende Sjaak Swart ziet op korte termijn geen concurrenten voor Ajax „Het lijkt of er geen spitsen meer bestaan Voetbalkrant in de krant MAANDAG 6 AUGUSTUS 1973 Amsterdam Ajax kan eigenlijk alleen nog maar verliezen. De club heeft tenslotte alles al gewonnen wat er te winnen was. Zo formuleert Sjaak Swart, de scheidende super-Ajacied, de beginstelling van de houder van de Europa Cup bij dit nieuwe voetbalsei zoen. Weer gaat de voetbalmachine, die Ajax zo langzamerhand is geworden, beginnen aan een nieuw voetbaljaar, waarin alle toppers alleen prolongaties zullen zijn van al de successen. Dat is een uitgangs positie die in mentaal opzicht fnuikend kan zijn. Trainer Knobel, de enige aankoop van de kam- pioensploeg, heeft dit gevaar al onderkend. Hij heeft de voetbalfamilie, die zich gedurende de 2 jaar onder Kovacs steeds meer begon te wiegen in gemakzucht, zo stevig aangepakt dat de tijden van Michels schenen te herleven. De tijden waarin Mi- chels zijn spelers in 'n van rul zand voorziene mane ge afbeulde tot de mannen kotsten van vermoeidheid. Daar werd echter wel de conditionele basis gelegd waarop alle successen van Ajax steunden. De super sterren ondergingen dan ook gelaten de meer dan uitputtende trainingen van Knobel. Zij beseften ook dat hun langzaamaan gezapig leventje het grootste gevaar voor hun eigen voetbaltoekomst is. De door de successen soezerig geworden ploeg baar de ook de voetbaldenker Piet Keizer zorgen. Hij stel de zich weer onverwacht kandidaat voor het aanvoer derschap van Ajax, daarmee al bij voorbaat even tuele onenigheden de kop indrukkend die zouden kunnen ontstaan omdat de brede inkomstenstroom van de ex-aanvoerder Johan Cruyff bij de overige spelers wel scheve gezichten veroorzaakt. De tijden van Michels schenen te herleven toen George Knobel met zijn .ijzeren discipline" de vedetten aanpakte. Ajax staat dus weer op scherp, al zal een beetje ge- .uk het komende voetbalseizoen natuurlijk moeten uitwijzen of alle interne maatregelen wei afdoende zijn. Sjaak Swart, de bij zijn leven al legendarische rechtsbuiten van Ajax, gelooft van wel. ,,In de bin nenlandse competitie zie ik Ajax toch weer als eerste eindigen, met Feyenoord op de tweede plaats en P. S.V. of Sparta als derde. Daarna komt dan Twente. En voor de Europa Cup zie ik Ajax toch ook weer heel ver komen, al moeten ze natuurlijk wel het beetje geluk houden dat noodzakelijk is om alles te winnen. Valt dat geluk een jaar weg, dan kan het in derdaad een seizoen wat minder gaan. Maar daarna zal Ajax toch weer terugkomen aan de top. Daar staat het geheel borg voor. Het geheel, dat organisatorisch zo goed in elkaar steekt, dat de overige clubs daar nog lang niet aan tunnen tippen. Ik noem dan alleen maar het scou- :ingsysteem. Dat is toch wel het beste in Nederland, :egt Sjaak Swart trots. Toch schuil in het vertrouwen op dat scouting- systeem juist het tweede gevaar dat Ajax dit seizoen bedreigt. De Ajacieden stootten zonder meer een aantal bruikbare b-spelers af, die soepel werden ver vangen door andere talenten uit de jeugd. Ajax deed ook zonder meer afstand van Sjaak Swart. Bij alle andere clubs in Nederland zou hij, in deze vorm ste kend, nog altijd tot de vedetten behoren. Ajax, dat nog steeds niet kan beschikken over het grootste voetbal(knie)-zeer van Nederland, Jan Mulder, kocht zelfs geen enkele speler ter versterking van de zo evenwichtige spelersgroep aan, hetgeen de speler basis van de Amsterdammers wel erg smal maakt. Dat wordt bevestigd door Sjaak Swart. „Natuurlijk, er zijn nog een aantal reserves die zonder meer in het eerste kunnen staan. Arnold Mühren en Heinz Schilcher zijn tenslotte klassespelers. Daarnaast zijn er ook nog Kleton en reservedoelman Wever. Maar ik geef toe dat die spelersgroep, zeker gezien het weer overvolle programma van Ajax, niet al te groot is. Maar dan stuit je gelijk op het grote pro bleem van Ajax. Waar vindt Ajax spelers, die capa citeiten genoeg hebben om in te vallen bij Ajax en toch bereid zijn om op de bank te gaan zitten. Die zijn er haast niet. Want vergeet niet dat op de bank zitten geen pretje is." Sjaak Swart begeleidt die laatste zin met een wat zurig lachje. De toch niet altijd onverdeeld gunstige ervaringen van het vorige seizoen liggen nog iets te vers in het geheugen. Toch kijkt Sjaak Swart niet om in wrok. Daarvoor blijft zijn hart te rood-wit. Ook na de geweldige af>:heidswedstrijd die Aiax hem aanbiedt zal hij nog in De Meer te zien zijn. Misschien als scout. ,,Ik heb bijvoorbeeld Floor Buma uit Assendelft twee jaar geleden bij Ajax aan gebracht. Nu ging dat joch, dat pas zestien jaar is geworden, al met het eerste mee naar een oefenwed strijd in Frankrijk". Het is een bewijs temeer van de slagvaardigheid die Ajax bezit. Slagvaardigheid waardoor Ajax volgens Siaak Swart in Nederland niet meer te bedreigen is. ,,0p korte termijn zie ik in Nederland geen echte concurrenten voor Ajax opstaan. De enige mogelijk heid om met het Nederlandse voetbal verder te ko men, is, geloof ik het interesseren van bedrijven die een paar spelers kunnen kopen voor een ctub. Net zoiets als wat A.Z. heeft gedaan. Daarmee zouden de clubs dan wel snel moeten beginnen, want ook ik besef dat de superioriteit van Ajax erg gevaarlijk is voor het Nederlandse voetbal. Als dat zo blijft, wat ik trouwens wel geloof, gaan er nog veel clubs on derdoor". Bert Voskuil Bi'rF J.ROLINK vertrouwd geworden als de kleedkamer „Ajax heeft alles gew Toch was Coerver, voor het ge- val-Israel, tevreden met zijn keurtroep, op een ding na. ,,Hoe breng je de groep de verantwoordelijkheid bij voor de grote salarissen die ze ver- dienen? Als trainer heb je al leen een kans op de training. In het veld moeten ze zelf de oplossing zoeken en vinden. Als trainer denk ie de hele dag: hoe krijg je die mannen zo ver dat ze het publiek waar voor het geld geven? Ze moe ten ook niet op de training ko men' zoals een ander naar kantoor gaat maar bereid zijn optimaal te werken, zich hele maal te geven en niet alleen uitvoeren wat de trainer wil. Coerver weet het: Het is een kwestie van mentaliteit en daarom maakt hij deze sner pende vergelijking met Ajax, en dat wil er wel inhakken bij de Feyenoorders. „Bij Feyen oord is de afstand tussen Is rael en Van Hanegem en de j rest te groot. Ze zijn de grote figuren in de ploeg. Hoe is dat i bij Ajax? Daar praten de spe lers mee met mannen als I Cruyff en Keizer, ze doen hun I best de vedetten te benaderen en dat is de grote kracht van r Ajax, de eenheid van denken j en doen. Zo ver is Feyenoord niet. De afstand is te groot en dat moet veranderen". Wiel Coerver, als door de blik sem getroffen door het weg vallen van Rinus Israel, wat zijn hele opzet in de war gooit, heeft er niet veel tijd voor. Op basis van kwaliteit en routine boekt Feyenoord ook in het vorige seizoen dat toch met een tweede plaats werd afgesloten resultaten. Maar te zelden briljante, die het publiek in vervoering brengen. Hoe Wiel Coerver het zou willen, demonstreert hij met dit gezegde over een spe ler die hij hogelijk waardeert en van wiens capaciteiten hij bijna lyrisch kan worden. „Als ik zo goed was als Willem van 1 Hanegem zou ik de mensen I dubbel zo veel laten zien". De taak van Coerver is ontstel lend zwaar. Hij moet werken aan mentaliteit, aan eenheid, aan tevreden stellen van het publiek en aan het opkweken van jongeren. Want op de lijst van Feyenoord ontbreekt de grote naam en staat Govert j van Andel als eerste. HERMAN VAN BERGEH) j TRAINER WIEL COERVER (FEYENOORD) Van Hanegem en dat viel compleet in duigen. Coervers optimistische kijk op de aan staande competitie werd «laar door in niet geringe mate ver sluierd. De nieuwe trainer heeft trou wens nog iets ontdekt waaraan hij zijn volle aandacht zal gaan schenken: de mentaliteit. Hij vindt dat de spelers toch te veel louter werknemer zijn geworden en houdt daarover een vlammend betoog. Hoewel hij in de loop der jaren ge leerd heeft zichzelf in te to men, is zijn aard zodanig dat i hij er niets voor voelt te ver- zwijgen wat hem op het hart ligt. ■Coerver: „Het was de bedoeling de grote spelerskern uit te dunnen. Het is niet bevorder lijk voor een speler als hij steeds naar de reservebank wordt verwezen. Dan kweek je ontevredenen. We hebben ech ter wel getracht uit te breiden in de vorm van een spits. Daartoe is contact geweest met de Joegoslaaf Musovic maar die was net bij FC Brugge neergestreken, met Johnson van Ipswich Town, met Klaus Wunder van MSV Duisburg en met Willy Kreuz van Spaak. Ze zaten contrac tueel allen muurvast". Coerver stopt even als een con ferencier die de pointe van zijn grap gaat lanceren. Maar het is bij Coerver dodeliike ernst als hij verzucht: ..Het lijkt wel of er geen soitsen meer bestaan. Ze zijn schaars en er komen er niet bij, jonge ren vooral niet. Ze voeien er blijkbaar niets voor zich van alle kanten te laten schop pen". èèROTTERDAM Op de alfa betische lijSt van Feyenoords contractspelers staat Govert van Andel als eerste. Hij is een zeer jonge speler, die uit de Haagse vierde klas ama teurclub GDS is geplukt, met zijn ploeggenoot Peter Koers. Tussen de namen Wim van Hanegem en Rinus Israel prijkt die van Cock Haze- broek, uit het eigen jeugdelf- tal, en tussen Eddy Treytel en Harry Vos staat Wim Voots vermeld, ook eigen kweek. Maar de grote naam, waar naar Feyenoords nog steeds niet te onderschatten achter ban, waarop Rotterdam en alle fans ver daarbuiten zoch ten, ontbreekt. Er klonk weer, evenals vorig jaar, het verwijt dat Feyenoord zich op ae transfermarkt nauwelijks heeft laten zien. Met een bijna me lancholieke blik kijken de fans ook naar de lijst van vertrok ken spelers: Franz Hasil, Atti- la Ladinszky 'en de Israëli sche zwerver Ronny Kalderon die tenslotte in Parijs neer streek. Toch klinkt uit Feyen oords leiding een verklaring die acceptabel is. Men weet het: Feyenoord aasde op Willy Brokamp, want het heeft behoefte aan een speci fieke spits. Voorzitter Guus Couwenberg, die zeer binnen kort zijn functie eraan geeft, legt het nog eens uit. „In no vember vorig jaar reeds had den we voor onszelf een finan ciële grens gesteld. Er is geld, dat ontkennen we niet, maar je kunt niet te ver gaan. En Brokamp, èn MW, gingen te ver. Er werd een transfersom van een miljoen, inclusief BTW, gevraagd, het salaris dat Brokamp eiste, was exhorbi- tant hoog". ,Als trainer heb je alleen een kans op de training, in het veld moeten ze zelf de oplossing zoeken en vinden". „Bovendien wilde MW dat Bro kamp na drie jaar zonder meer terug zou kunnen ko men. Reken eens uit wat zoiets in de exploitatie van een vereniging betekent. We hadden Brokamp beslist graag gehad maar er is ook voor ons een financiële grens, zeker ook ten opzichte van de spelers die hun waarde reeds hebben be wezen". Er was niettemin geen eenstem migheid in het bestuur maar de meerderheid besloot dat Brokamp niet zou komen. Er was boveniden de ledenraad die adviseerde met betrekking tot Brokamp maar ook wat de salarissen van Van Hanegem en Schneider betrof. De leden raad zei wat besteed mocht worden en daaraan hield het bestuur zich uiteraard. Dus ook Van Hanegem en Schneider konden kiezen of de len en kregen niet wat de Am- sterdamse adviseur Cor Coster vroeg. Couwenberg: „Er is bij ons een afspraak dat we niet over salarissen praten. Dat is een privézaak van de speler 1 die niemand aangaat". Maar Van Hanegem kreeg niet het door Coster verlangde salaris, waarvoor de president van een gemiddeld Europees land ook zijn handtekening had gezet, zo hij had kunnen voetballen. Het standpunt van Feyenoord in deze is: We maken het niet te gek, het moet verantwoord blijven. En aangezien het wel te gek dreigde te worden, stuitten diverse besprekingen af en wierp Couwenberg de slogan naar voren: „We gaan nog meer aandacht aan de jeugd besteden. We hebben Wiel Coerver aangetrokken mede omdat hij daaraan zeker erg veel aandacht zal schen ken. Hij is enorm goed in de jeugdopleiding". Dat was allemaal nog voor Coerver de onheilstijding be reikte dat Rinus Israel voorlo pig misschien nooit meer zal voetballen vanwege zijn beide wrakke knieën. Zijn ge- héle strijdplan had Coerver uitgestippeld rondom Israel en Het keurkorps van Feyenoord. waarvan Rinus Israel (boven) inmiddels' is afgevallen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16