SKIFKAMPIOEN GERARD VAN ENST: „ALLEEN ROEIEN BEVALT ME BETER" BROERS VOLLEBREGT MISTEN CONTACT MET KAMPIOENEN 3 Triest toernooi voor Jan Bruin Zeezeilers zijn kansrijk in race om Admirals cup WACHTEN TOT WOENSDAG OP DE „MOSKOU-PLOEG" Andere favorieten bleven Meeste zeilers in Sneekweek bleven aan wal Matig roeien van de jeugd MAANDAG 6 AUGUSTUS 1973 A7 -^7" »- - rr_ '3 - (Van onze sportredactie) Amsterdam De definitieve roeiploeg voor Moskou blijft nog enkele dagen onzeker. De bond wil zich beraden over het advies van de technische commissie om woensdag avond in een voltallige bestuursvergadering haar besluit te nemen. Wat moet er gebeuren als Bruin tijdig hersteld is? Het zou te triest zijn om deze skiffeur geen enkele kans meer te gunnen. Dr. Wille- brand: „Het probleem is nog niet aan de orde. Hij ligt nog in bed en het medisch advies, dat wordt uitgebracht zal waarschijnlijk lui den dit seizoen niet meer roeien". Voor het geval dat niet zo loopt heeft Skadi een brief naar de roeibond gestuurd met het verzoek om de twee zonder, Bruin dus met Verhulst, alsnog te laten roeien. De eerste reacties waren weinig positief. Dus het is zeer de vraag of daarvan iets terecht komt. AMSTERDAM "Ik heb mijn buik vol van dat club je". Gerard van Enst, twee jaar gestopt met wed strijdroeien en op deze na tionale kampioenschappen het stralende middelpunt, wees resoluut naar de fi- nishtoren, het denkbeeldi ge centrum van officials. Daarna ging hij onver stoorbaar verder: "Ik be- Imoei me zelden met die lui. Waarom zou ik?. Sinds ik skiff en helemaal voor mezelf roei gaat het erg goed". Ongelooflijk goed zelfs, want de paar toeschouwers op de Bos- j baan kwamen in de finale van het skifnummer tot de verbijste- I rende ontdekking, dat Van Enst j beter gleed dan ooit tevoren. Vooral de eerste duizend meter was zijn stijl perfect en had hij een ongelooflijke balans in zijn boot, wat voor zijn „afscheid" altijd een moeilijkheid was. Dat gemak bleek beslissend. Zijn zelfvertrouwen ten opzichte van de hardknokkende HaraJd Punt (van De Laak) steeg daarna zienderogen. "Het was als een droom", herinnerde de bedreven Nereus-man zich. „Ik heb nog nooit zo eenvoudig geroeid." Kleinood De beker, die de zo tragisch om het leven gekomen Paul Veene- mans de laatste twee jaar in zijn bezit had, hield Gerard van Enst vast als een kostbaar klei nood. Dat zijn naam bij de gro te skiffeurs als o.a. Wienese en Groen zou komen te staan was toch wel een bijzondere er varing, die hij zo lang mogelijk wilde vasthouden. Wat was er de laatste jaren met Gerard van Enst - een verge vorderde student in de medicij nen - aan de hand? "Vanaf 1966 roeide ik in de acht tot in 1969 een vier mét iemand nodig had. Dat deed ik, maar het beviel niet. Een jaar later zat ik dan ook weer in de z.g. Kloosterman- acht. Weer miert lang echter, want door onderlinge moeilijk heden viel de groep uit elkaar. Toen had ik er pas goed tabak van en het woord stoppen kwam bij me op. Met wat coaching ving ik de verveling op maar het bevredigde me niet. Ik wilde nog te graag in de boot zitten." Een compromis zocht Gerard van Enst in het skiffen. "De proble men van vroeger wilde ik ook niet meer en daarom ging ik er over denken alleen te gaan roeien. Dan behoefde ik van niemand afhankelijk te zijn; kon ik doen wat ik wou." Dat bracht de ommekeer. Gerard van Enst werd weer ambitieus, gretig en maakte zonder coach uit wat goed of slecht was. Op basis van zijn rijke ervaring kon hij dat ook gemakkelijker dan een ander. "Toen", wist hij nog, "ging het steeds beter, sneller, Kijk, ik ben in principe een mee-roeier met iedereen. Maar doordat ik meer routine, inzicht heb, probeer ik soms wat te veranderen. Daar is dit toernooi een bewijs van. Door dat ik er anders voor ben gaan zitten vaar ik momenteel veel harder dan de vorige week bij voorbeeld." Favoriet Voor Harald Punt geen prettige zaak. Toen de eindstrijd nog moest beginnen was de meer derheid van de insiders licht ge- Schouten, Van der Hul, Van den neigd hem tot favoriet te be stempelen. "Sommigen kwamen vanmorgen reeds naar me toe en zeiden heel opwekkend: Dit is jouw weer tje. Grijp je kans. Maar ik wist wel beter. 11 ben veruit de licht ste roeier in het skifnummer en dat heeft het nadeel dat je kracht veroverd." Daar was van Enst het overigens niet mee eens. "Gewicht kan een voordeel zijn, maar Harald ver geet dan dat een zwaardere roeier meestal inefficiënter vaart. Het blijft dus meestal' lood om oud ijzer". Het enige wat Punt voor het nieuwe sei zoen kan doen is trainen met halters. "Want het gebruik van hormonen wat ook wel aangera den wordt, is een alternatief waarmee je een paar jaar ge red bent. Maar daarna ben je, nergens meer." HANS DE BRUYN we- :ich AMSTERDAM De meeste favorieten hebben zich op de laatste dag ge. van de Nederlandse roeikampioenschappen voor heren allen ge- de handhaafd. Ludwig Benecke en Johan Steenkist eisten de titel bij de ongestuurde tweeën op, Dudok van Heel werd kampioen in de vier met stuurman, Asopos in de vier zonder, Aegir bij de achten en Jo" Proteus-Eretes bij de gestuurde tweeën. Een dieptepunt van deze, op zich toch geslaagde, vierdaagse strijd om de hoogste eer bij het herenroeien op de Amsterdamse Bosbaan was de eindstrijd van de dubbel tweeën. Slechts Nereus (Van Enst- Boeschoten) en Skadi (Bruyn-Verhulst) stonden ingeschreven, zodat direct een finale zou kunnen worden geroeid. Doordat Jan Bruyn opnieuw wegens ziekte werd uitgeschekeld zou Nereus in een 'row over' moeiteloos kampioen kunnen worden. Zaterdag verzocht de Amsterdamse vereniging aan de roeibonds bestuurderen een wijzi ging in de samenstelling van de ploeg te mogen aanbrengen en Ne- lissen van Proteus-Eretes op te nemen. Dat verzoek werd afgewe zen omdat dan sprake zou zijn van een Nereus-Proteus-Eretes com binatie, hetgeen niet zou zijn toegestaan omdat de inschrijving al geruime tijd gesloten is. Nereus maakte toen gebruik van het recht dat de helft van een bemanning mag worden vervangen, mits de la ter aangewezen roeier(s) lis is (zijn) van de vereniging van inschrij ving. Kooper nam derhalve de plaats van Boeschoten in. Even voor het moment dat de ploeg aan zijn eenzame tocht over de twee kilo meter zou beginnen werd de kamprechter, terwijl de ploeg aan de start lag, ervan op de hoogte gebracht dat de Nereiden zich hadden teruggetrokken. In de historie van de roeikampioenen zal men ach ter het jaartal 1973 daardoor vergeefs zoeken naar de titelhouder Dit was de man, die in het skiffnummer verraste, Gerard van de double sculls. afhankelijk zijn van anderen en ging daarom alleen roeien. i Enst, jarenlang deel uitmakend van de acht van Nereus, wilde niet meer (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ronduit triest zijn de roeikampioenschap pen verlopen voor de Skadi-skiffeur Jan Bruin. Het hele seizoen was zijn vorm indrukwekkend. Alleen net voor dit toernooi werd hij ziek, terwijl van te voren was afgespro ken dat de kampioenen voor de vliegticket naar de Euro pese strijd in Moskou in aanmerking komen. „Het advies van de TAC Is unaniem genomen, maar het is zo princi pieel dat het de bond beter lijkt nog even erover te praten", aldus vice-voorzitter Jan Fortuin, een tikkeltje geheimzinnig doend. „Alle coaches zijn hiervan op do hoogte. Twee betreuren hot dut wc dit standpunt innemen. Zij hadden liever meteen een beslissing gezien. Als blijkt dat het voltallig bestuur ook eerder bij elkaar kun komen dan zullen we zeker eerder vergaderen. „Over wat de reden voor deze afwachtende houding is werd later op de Bosbaan alleen maar gegist. „Het probleem van de financiën is echter niet aan de orde", zei de heer Fortuin om het allemaal nog onduidelijker te maken. Hij wees er echter op dat het bondsbestuur ook In het verleden steeds enkele dagen respijt had gevraagd als het om zuiver prinai- piële kwesties ging. MEDEMBLIK Sjoerd en Eric Vollebregt hebben in de slotrace van de strijd om de Nederlandse 470-biifcel, die reeds in de voorlaatste race definitief in handen was van de broers Van Werkhoven, de aansluiting met de nieuwe landskampioenen gemist. De wereldkam pioenen finishten als vijfde en bleven op de derde plaats in de to taalrangschikking. De tweeling uit Warmond zint op revanche in het wereldkampioenschap te Kiel, waar in totaal zes vaderlandse teams zullen uitkomen. Uitgezonden zullen worden de Van Werkhovens, Hans van Pagee, Kees van der Vlugt, Leenaars, Molenaar en de Vollebregts, die hun titel verdedigen. Op dc harde wind van vrijdag volgde een zwakke draaiende w:nd in de laatste race. Vooral in de kruisrakken liepen enkele zeilers grote achterstanden op, omdat ze zich niet aan de ele mentaire zeilregels hielden. Vol lebregt lag aanvankelijk bij de eerste drie. Ook hij ging echter in een kruisrak volledig de mist in. De Japanner Komatsu ein digde weliswaar achter de. Vol lebregts, maar verzamelde iets minder punten dan de Kaagzei lers en behield zodoende zijn tweede plaats in het totaal ach ter de Van Werkhovens. Ook in de laatste race vochten Joop en Robert van Werkhoven fel mee. Achter Van Vianen bezetten zij de tweede plaats en verstevig den hierdoor hun eenzame posi tie aan de top van de ranglijst. Opvallend in het eindklassement is de plaats, die de vier Japan ners bij de eerste elf innemen. Pas dit seizoen hebben de oos- terl'ngen zich in Europa laten zien en zij hebben zich direct een vooraanstaande plaats in deze nieuwe Olympische klasse verworven. Insiders rekenen de Japanners dan ook tot de kans hebbers voor de wereldtitel. De snel sterker geworden bezetting van de 470-klasse in alle Euro- pest landen betekent voor Ne derlands sterkste 470-teams, de familie-equipes Vollebregt en Van Werkhoven, dat zij in K>1 het uiterste zullen moeten geven om Nederland in de voorste ge lederen te houden. De uitslag van de zaterdag geva ren zesde en laatste race voor fcet open Nederlands zeilkam- picenschap in de 470-klasse is: I. v. Vianen (Ned.). 2. v. Werk hoven (Ned.), 3. Nomiya (Ja pan). 4. Pardon (Ned.). 5. Vol lebregt (Ned.), 6. Van Pagee (Ned.), 7. Komatsu (Japan), 8. Otami (Japan), 9. Leenaars (Ned.), 10. Scholten (Ned.) Eindklassement: 1. v. Werkhoven II,7 pnt, 2. Komatsu 32,0, 3. Vol lebregt 33,4, 4. Nomiya 36,1, 5. v. d. Vlugt (Ned.) 41,4, 6. Van Pagee (Ned.) 43,4, 7. Van Via nen (Ned.) 58,0, 8. Leenaars 64,7, 9. Otami 66,0, 10. Van Paridon SNEEK Ging de 38e Sneek week zaterdagmiddag onder ideale weersomstandigheden van start, gisteren maakten de voortdurende regen en de stevi ge wind ('s morgens windkracht zeven) het zeilen op het Sneker- meer vrijwel onmogelijk. Van de meer dan 1000 zeilers hield het overgrote deel hun boten binnen. Van degenen die het wel waag den, moest het merendeel de wedstrijd, als gisteren in de enkele klassen kwamen dan ook maar een of twee deelnemers door de finish. Het aantal omge slagen boten was legio. De Engelsen Barrow en Grimes bezetten, officieus, na het week einde waarin drie wedstrijden werden gezeild, de eerste plaats in de strijd om het wereldkam pioenschap van de Cadet-klas. Titelhouders Owen en Bolt. eveneens uit Engeland, staan op de tweede plaats. Zowel zater dag, in de zesde en zevende wedstrijd, als gistereniin de achtste race, slaagden Barrow en Grimes erin hun grootste concurrenten achter zich te hou den. ■fr l£ci/t jüA H i Jet een bekertje limonade brachten de broers Van Werkhoven een proost uit op het succes, dat ze met t.Springkikker" in het open Nederlands kampioenschap 470-klasSe hadden. ZANDVOORT De Eoer en Ger- da van Dusschoten hebben op de Noordzee de zeemijl van Bloemendanl gewonnen. Gerda Ven Dussckotcn legde de ruim 1630 meter af in 44 minuten en 38 seconden. De uitslag bij de heren is: 1. de Boer (Westzaan) 34 minuten 3 seconden. 2. van der Kamp (Naarden) 34.06, 3. Kras (Zandvoort 34.08. Het afgelopen weekeinde waren de deelnemers aan de Amirals cup op de Noordzee In volle actie. Zij ren vrijdag in Zuid-Engeland aan de zeilrace begonnen. COWES Na de eerste race om de Admirals Cup, over het drlehoeksparcours van Cowes (Lngelse zuidkust) naar Le Havre en weer terug naar Co wes (225 mijl), bezet Nederland de twccle plaats in hot ploegenklassement. Het Nederlandse team b«s*aal li., do zee j-.j.^cn o.u..u ast (Frans Maas en Plet Vr _n), Nympliea (Tom Vh ra Poft*Mara (WIL m i db 221 punten kregen toegekend volgens het handicap-re- :n ;;aut 1 .2)2 punten en op de vierde plaats staat Italië met 218. Er nemen dit jaar lii landen (48 schepen) deel. Het bekendste Jacht in de race is de Mor ning Cloud van de Britse premier Edward Heath. Het is voor de negende heer dat er om de Admi rals Cup wordt gestreden. Van het bescheiden begin in 1957, toen er slechts twee teams hadden ingesohreven; ls de Admirals Cup nu uitgegroeid tot het officieuze wereldkampioenschap voor Lar.- cc :ea:ns. Na de race van dit weokeir.de vol 0 nog drie onderdelen. Maandag en woensdag wrrdt het vaste land van Engeland. Op 11 augustus volgt dan het hoogtepunt, de Fastnetrace. Dit is een wedstrijd over 605 mijl van Cowes naar de zuidkust van Ierland en dan terug naar Plymouth. NOTTINGHAM De Oost- duitse ploeg heeft de Europe se jeugdkampioenschappen roeien beheerst. De deelne mers uit de DDR bereikten niet alleen alle finales, maar veroverden bovendien vier, van de zeven te behalen, gou den medailles en drie zilve ren. West-Dultsland behaalde vijf medailles (twee keer goud, zilver en twee keer brons) evenals de Sovjet-U nie (goud, zilver en drie keer brons). De Nederlandse twee zonder stuurman van het Spaarne, Kooper -van dc Beeke won de kleine finale cn legde daarmee beslag op de zeven de plaats. De vier zonder stuurman van Ric, Kooke, Jansen, Bierman en Zelthuis. werd door een derde plaats in de kleine finale negende in het klassement. De belangrijkste uitslagen zijn: Skif: I. Dovgan (Rus) 6 minuten 4,88 seconden, 2. Relche (ODI) 6.7,58, 3. Gentsch (WD1) 6.11,02. Twee zonder: 1. Oost-Duitsland 5.56,83. 2. Groot-Brittanië 5.59.92, 3. Rusland 6.10.41, 7. Nederland (Kooper - van de Beeke) 6.15.82. Tweede met: 1. Oost-Duits- land 6.13.39. 2. frankrijk 6.19,45, 3. Canada 6.22,33. Dubbel-twec: 1. Oost-Duits- land 5.32,96, 2. Rusland 5.34,67, 3. West-Dultsland 5.43.03. Vier zonder: I. West-Duits- land 5.41,69, 2. Oost-Dultsland 5.44,92, 3. Rusland 5.45,04, 7. Canada 5.41.06, 8. Ver enigde Staten 5.43,17, 9. Ne derland (Kooke, Jansen, Bierman, Zelthuis) 5.46,45. Vier met stuurman: 1. Oost- Duitsland 5.27,95, 2. West- Duitsland 5.28,11, 3. Groot- Brittannië 5.39,37. Achten: 1. West-Duitsland 4.59,25, 2. Oost-Duitsland 5.01.04, 3. Rusland 5.06,35.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15