VEIUGHEIDSPREDIKER VON HANSTEIN ONTSNAPTE TWEE KEER AAN DOOD SNELLE STARM GELEN MOCHT WINNEN VAM VINK Dubbeltitel rallyecross Jan de Rooy Alleen Brit Mortimer! Enith dicht doorbrak hegemonie Nederl. coureurs Lammers in achterhoede bij record Gonzales pakte op punten titel in vlieggewicht MAANDAG 6 AUGUSTUS 1973 Af Zandvoort wuifde Jackie Stewart opde Nürburgring blij lachend n de winnaar omhoog, links van Stewart staat de Belg Jact de opgewonden Duitse toeschou- Op het bochtige circuit in de Eiffel schoven de gevaarlijke bolides met grote snelheid achter elkaar aan. Het was ■kx. dat gemanoeuvreer van de coureurs in hun vervaarlijke uitziende Toeschouwers in het sportpark Sloten zochten l regen, maar de coureurs lieten zich niet hinderen door het weer. Zij werkten hun nummers af. (Van onze correspondent) NüRBURGRING Huschke von Hanstein weet met zijn 62-jarige levenservaring, dat er geboren, geleefd en gestorven wordt. Hij dacht alleen, dat men niet hoefde te sterven wanneer er de nodige maatregelen getroffen zijn. Sinds het afgelopen weekeinde weet hij beter. Op een haar na was de voorzitter van de „automobielclub van Duitsland" en organi sator van de „grand prix" van de Nürburgring er zelf twee keer bij. Om zijn kunsten te to nen stapte de sportieve gestalte onder de grij ze haren op een Japanse motorfiets van 350 cc, reed die grommend de racebaan op, ont waarde plotseling voor zich een groepje ren ners en mecaniciens, wilde remmen, maar de zware machine sprong met gillende motor als een tijger naar voren, sloeg een Amerikaanse mecanicien tegen de bodem en gaf Tyrell, teamleider van Jackie Stewart een forse jaap In zijn been. Op de voor hem ongekende ma chine had Von Hanstein de rem met de koppe ling verwisseld. Huschke von Hanstein, wereldrecordjager in Porsche, weet sindsdien dat het ongeluk in een klein hoekje zit en dat veiligheidsmaatregelen voor de poes zijn wan neer de duivel tot de regisseur behoort. Het werd hem die dag dubbel bijgebracht. Van de schrik bekomen wilde hij de piste oplopen, maar hij kon op het laatste nippertje nog voor de gierende wagen van coureur Rolf Stommelen uit Keulen wegspringen. Enige uren tevoren had Von Hanstein nog gewichtig geformuleerd toen hem naar de veiligheidsmaatrege len en het gevaar voor de coureurs gevraagd was: „De piloten van de Formule I-wagens zijn voor de vol le honderd procent profs. Zij kennen het risico. Ze verdienen veel geld. Hoe betreurenswaardig de dood van Roger Williamson ook is, hier lag de schuld in de falende beveiliging van het circuit van Zandvoort". Korte tijd later zou hrij deze woonden niet meer, zeker niet zo resoluut, gesproken hebben. Toen wist hij dat er ook gestorven kan worden wanneer de veiligheids maatregelen zo waterdicht als een onderzeeër zijn, na melijk dan wanneer de onberekenbare grillen van het toeval in het spel komen. Woord .Zandvoort" zat het eigenlijke coureurskamp meer in de knieën. Vooral tijdens de dagen van voorbereiding voor „de grote prijs van Duitsland" gonsden de pits van dit woord. Rolf Stommelen: „Op een kwade dag zijn we er allemaal bij. Ergens hebben we ooit een keer pech. Dan maken we een ongeluk". En met een lange verzuchting: „Maar dat hoeft nu ook weer niet meteen dodelijk te zijn". Denkend aan Zandvoort: „Alleen de gedachte al dat er iemand niet snel genoeg bij is, wanneer je een ongeluk hebt, is al verschrikkelijk genoeg". Deze gedachte hoeft men op de Nürtwrgrimjg niet te hebben. Von Hanstein geloofde mrissohien te weinig in het toe slaan van het toeval, maar hem kan men niet het ver wijt maken geen moeite genoeg gedaan te hebben om het uit te sluiten. Alleen aJ om het leven van de cou reurs bij deze ene race te redden gaf hij 80.000 gulden uit en dit bedrag zou een veelvoud hiervan geweest zijn als niet zoveel helpers zich niet vrijwillig en zo veel flirma's hun materiaal niet gratis aangeboden had den. Langs het op 200 meter na 23 km lange circuit stonden er ruim 1600 specialisten uitsluitend om de coureurs in het vizier te houden. Op 315 hooggelegen signaalposten hielden zich mannen gereed om bij het minste of geringste in te grijpen. Op elke 20 meter stond er een schuimblusapparaat van een machtige capaaiiteiit. Proeven hadden aangetoond, dat elke plaats van de lange renbaan binnen de 30 sec. bereikbaar zou zijn. Gedurende deze seconden en nog langer zou artsen, die even bedreven zijn in de medische als in racekunst. Op hun beurt konden dezen weer op 110 LHBO-ers rekenen. Nog was dit niet genoeg. Het leger rukte aan met twee helikopters om veronge lukte renners zo nodig naar een ziekenhuis te vliegen en last but not least was er de piepjonge reddingsbri gade, die in het begin van dit jaar gesticht werd door de protserig geheten „opperste nationale sportcommis- sie voor de automobielsport in Duitsland": 14 razend snelle renwagens, di ealle uitgerust zijn met blusap- paraten, waarmee men zelfs tanks te lijf kan gaan en die bestuurd worden door mannen, die alles in een persoon zijn; gebrevetteerd coureur, brandweerman en EHBO-er. In de trotse aankondiging van deze clou op veilig heidsgebied staat te lezen: „De ONS-brigade is elk weekeinde onderweg op de renbanen in binnen- en buitenland". In Zandvoort was hij niet. Zandvoort wil de niet, maar iedereen op de Nürburgring is ervan overtuigd dat Roger Williamson niet in zijn persoon lijke crematorium verbrand was als Zandvoort niet te krenterig was geweest om het geringe bedrag voor de brigade te betalen. Efficiency De Brit David Purley. die de vorige week in Zand voort zijn vriend Roger Williamson te hulp snelde werd voor zijn moedig gedrag beloond met de „Prix Joe Siffert Rouge et Blanc". de coureur in zijn asbestpak voldoende tegen vlam men beschermd zijn. Von Hanstein was hiermee neg nfet tevreden. De brandweer liet hij aanrukken met 14 krachtige bluswa- gens, het Rode Kruis met 12 cabul.incevr.gens, en bo vendien verzekerde hij zich van de hulp van twaalf De grote prijs werd weliswaar zonder enig Incident verreden en door Stewart moeiteloos gewonnen maar de hulpcolonnes hadden de efficienccy van hun organi satie tevoren al kunnen bewijzen, toen er plotseling Ingegrepen moest worden bij een ongeluk, dat even- m.n verwacht was als Von Hansteln's capriolen. Bij een demonstraite van de Europese kampioen wa terskiën Bernd Rauchenwald uit Oostenrijk aan een vlieger, stortte hij vanuit een hoogte van 25 meter neer op een groepje toeschouwers. Enkele van hen moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis van Ade- nau gebracht worden, maar dat was dan ook een kwe©3:e van enkele minuten. Rauchenwald had zich voctr de eerste keer door een auto vanaf de vaste bo dem omhoog laten trekken, maar een rukwind maakte een einde aan zijn kortstondige vlucht, die hij zelf met versplinterde benen en een gebroken heup moest bek» w< pen. nil Het „moeilijkste en mooiste circuit" in één van da fraaiste gedeelten van de Eifel werd drie jaar gele 2. den ook het veiligste ter wereld. In 1958 had Pete: Collins in een van de vele verraderlijke bochten zijn Stl leven verloren. Acht jaar later deelde John Tailer zijq m lot. Toen hij daarna nog een keertje op het kantje ai ju ging, moest de „Grand prix" in 1970 naar het Hoeken- heim-circuit verlegd worden. Onder het dreigement van staking weigerden de coureurs no gop de Nürburg ring te rijden. Vooral op aandrang van Joakdm Bon- 8* nier, Jo Siffert werd „de ring" toen voor 22 miljoen Qngi gemoderniseerd en veiliger gemaakt. De ironie van pa het lot grinnikte ook toen: Bonnier reed zich in Lt ba Mans dood en Söffert in Silverstone. Op de Nürburg- he ring viel geen dode meer. re Dat wil zeggen: „op het circuit" want er is geen enj be kele race zonder doden. Zij valilen wanneer de mes- siassen van de snelheid hun flitsende ronden gedraaid hebben en met lauwerkransen gehuldigd zijn. Onder de honderdduizenden toeschouwers hebben zij hander den discipelen verworven, die het hen op weg naar, huis willen nadoen. Zij scheuren over de bochtige we gen van de Eifel. Dulden geen mededinger voor zich en storten na misrekende kansen met infernaal ge- V! weid op bomen of tegenliggers: ongrijpbaar voor de veiligheidsbrigade. on Misschien denken deze dode rijders hetzelfde als Jo- p, chen Mass: „Je moet je neerleggen bij de gedacht, dat het ieder van ons kan overkomen". Niet de dood van de coureurs roept in eerste instantij de protesten in Duitsland op, maar de exodus vai honderdduizenden auto's na een race. Deze tientallei kilometers lange uittocht is zo infernaal, dat de mee: levendige fantasie er zich geen voorstelling van kan maken wanneer ze het nooit gezien heeft. Het is een rollende massa-hysterie, die tot de takken van sport gerekend wordt, waarbij niemand denkt aan de woor den van Helen Stewart, de vrouw van de wereldkam pioen „Wat is dat voor een sport, waarbij mannen langs auto's razen, waarin hun kameraden verbran den?" FRANS WENNEKES HYVINGE Haakan Andersson heeft gisteren in Hyvinge zijn positie in de strijd om 't wereld kampioenschap motorcross in de 250 cc-klasse versterkt. An dersson won bij de grote prijs van Finland zowel de eerste als de tweede manche. De belangrijkste uitslagen zijn: eerste manche: 1. Andersson (Zwe.) 45 minuten 20,4 secon den, 2. Weil (WDld.) 45.45,5, 3. Pomeroy (VS) 45.51,6. 4. Mikko la (Fin.) 46.17,0, 5. Palm (Zwe.) 46.38.4, 6. Falta (Tsj.) 46.44.6, 8. Lammers (Ned.) 47.59,6, 15 (op een ronde) Van der Sluis (Ned.). Tweede manche: 1. Andersson 46.15,2. 2. Mojsejev (Rusl.) 46.39.5, 3. Mikkola 46.50,8, 4. Ro bert (Bel.) 47.02,2, 5. Palm 48.04,2, 6. Falta 48.240, 12. op een ronde Lammers. De stand in het wereldkampioen schap is: 1. Andersson 191 pun ten, 2. Mikkola 130, 3. Weil 128, ARNHEM De vierde "ronde" van het Nederlands kampioenschap Motorcross in de 125-cc klasse is gewonnen door Matti Glelen vöör John Vink. In de fi nale van twintig minuten plus twee ron den op het heidecircuit van Teriet bij Arnhem ontstond een bikkelhard duel tussen de snelste starter Gielen en Vink, die na een slecht begin moest te rugkomen. Het gevecht werd niet beëindigd, want Vink, die nog een werkelijke kans op de titel heeft, koos voor zekerheid en liet Gielen gaan. Gielen immers is door pech in twee voorgaande kampioens wedstrijden voor de titel uitgeschakeld en Vink had zijn grootste concurrent Gerard Rond achter zich. De beslissing om het kampioenschap valt over veer tien dagen ais de crossers in ^.enrum aan de start komen, pe uitslag van de wedstrijd in Arnhem 'is: 1. Matti Gielen (Helden-Panningen) op Yamaha, 2. John Vink (Amsterdam) op Maico, 3. Gerard Rond (Bennekom) op Rond-Sachs, 4. Martin Schalkwijk (Amstelveen) op KTM, 5. Henk Poorte (Nijverdal) op Monark, 6. Johan Braak- hekke (Bargem) op Kawasaki, 7. Mar cel Deibergen (Arnhem) op Husqvarna. De stand in het Nederlandse kampioen schap is: 1. Rond 107 pnt., 2. Poorte 91 pnt., 3. Vink 84 pnt., 4. Schalkwijk 78 pnt., 5. Braakhekke 74 pnt., 6. Wim van der Brink (Eerbeek)) op Husqvarna en Deibergen 71 pnt. ROTHENTURM De broers Lorentz en Samuel Haller uit Zwitserland hebben hun kansen op de FIM-cup behouden door in eigen land re negende wedstrijd uit de serie van tien te winnen. In Ro- thenh'-m eindigden zij zowel in de eer ste als de tweede manche van deze strijd om het officieuze wereldkam pioenschap cross in de zijspanklasse op de eerste plaats. De huidige lijstaanvoerder van het klasse ment, Robert Grogg, kon in de ee'rste manche over 25 minuten en twee ron den uitstekend volgen .want aan de fi nish bedroeg zijn achterstand slechts drie seconden In de tweede race echter moest Grogg behalve in Haller ook zijn meerdere erkennen in de Nederlanders Lubbers en den Biggelaar Lubbers ein digde daardoor op de tweede plaats in het klassement van Rothenturm en den Biggelaar pikte ook nog zes punten mee voor het klassement van de strijd om de FIM-Cup. De laatste race wordt op 19 augustus in Feldkirch (Oos.) gehou den. De uitslagen van Rothenturm zijn: Eerste manche; 1. Lorentz en Samuel Haller (Zwi) met Honda, 2. Robert Grogg - Andreas Graber (Zwi) met Norton. 3. Rikus Lubbers - Bart Notten (Ned) met Norton, 4. John Elliot - Andy Greenhorn (GBr) met Norton, 5. Reinhard Böhler - Walter Freeh (WD1) met Yamaha, 11. Fons Van Heugten - Hans Middelkoop (Ned) met Norton, 12. Cor den Biggelaar - Dick Steenbergen (Ned) met Yamaha, 15. Jan ten Thije - Henk van Heek(Ned) met Norton. Tweede manche: 1. Haller, 2. Lubbers, 3. Den Biggelaar, 4. Grogg, 5. Ingemar Andersson - Sven-Ake Magnusson (Zwe) met Husqvarna, 16. Fons Van Heugten. Het klassement over beide races is: 1. Haller 2 pnt., 2. Lubbers 5 pnt., 3. Grogg 6 pnt., 4. Max Urech - Hans Ha- ber (Zw) met Honda 13 pnt. 5. Den Biggelaar 15 pnt. De stand in het wereldkamr.^enschap is: 1. Grogg 80 pnt., 2. Haller 7-1 pnt., 3. El liot 52 pnt., 4. De Kort - Van Hoof (Bel.) met Kawasaki 36 pnt., 5. Ten Thije 34 pnt., 6. Lubbers 32 pnt OLDEBROEK Jan de Vries (50 cc), Jos Schurgers (125 cc) en Wil Hartog (500 cc) zorgden zaterdag op het Vree circuit van Oldebroek voor de door ongeveer 15.000 toe schouwers luid bejubelde Nederlandse overwinningen tij dens de internationale motorraces. Alleen de Brit Chas Mortimer doorbrak het nationale geweld. Hij zegevierde met zijn Yamaha in de 250 cc-klasse. Van Veen/Kreidlerrijder Bruno Kneubühler passeerde wereld kampioen en teamgenoot Jan de Vries in de 50 cc-klasse reeds in de eerste ronde om steeds ver der uit te lopen. Een vastgelo pen zuiger hield de Zwitser ech ter in de laatste ronde van de overwinning af. De Vries was er snel bij om de winst binnen te halen vóór Thurow en Bruins. Jamathirijder Theo Timmer was na een zeer slechte start naar de zevende plaats opge rukt, maar finishte na pech in de laatste ronde als twaalfde. Jos Schurgers leverde in de 125 cc-klasse een fel gevecht met de Zweedse wereldkampioen Kent Andersson. Schurgers, met zijn eigenbouw Bridgestone, ging de Zweed halverwege de wedstrijd voorbij. Andersson vergde daar na te veel van zijn Yamaha, die oververhit raakte en moest de strijd staken. Schurgers was toen zijn gevaarlijkste concur rent kwijt hoewel een andere Zweed, Janson, nog dichtbij kwam. Het klapstuk van de middag was de 500 cc-klasse. Rob Bron, die in de 250 cc een slippertje maakte en een knieblessure op liep, reed bij de halve liters maar één ronde mee. Wil Har tog trok zich niets van een voortdurende bedreiging van Kneubühler aan en bleef 20 ron den aan de leiding. LOS ANGELES Enith Brigitha is tijdens internationale zwem wedstrijden te Los Angeles tot op drie-tiende seconde gekomen van het Nederlands record op de 200 meter vrije slag, dat sinds ruim een jaar mef 2.07.2, in handen is van Anke Rijnders. Met een tijd van 2.07.50 werd de Nederlandse zwembser vierde op dit nummer achter Shirley Babashoff, Keena Rothammer en Heather Greenwood. De tijd van Shirley Babashoff, 2.05,23 was de beste die tot nu toe ge maakt is dit seizoen. Nederlands snelste zwemster is tijdens internationale wedstrij den in Mission Viejo (Califor- nië) op twee nummers tweede geworden. Op de 100 meter vrije slag moest zij Shirley Ba bashoff voor laten gaan (59.11 sec - 59.91 sec). En op de 200 meter rugslag was zij iets lang zamer dan Mary Ann Graham (2.24.04 - 2.25.32). Op het laatste onderdeel eindigde Jozien Elzer- man als vierde (2.27.48) achter Sue Atwood (2.26.04). MARACAIBO De Venezolaanse bokser Betulio Gonzales heeft zaterdagavond in Maracaibo de wereldtitel in het vlieggewicht veroverd door een pur.tenover- winning op de Mexicaan Miguel Canto. De titel was vacant, doordat Bokhorsor (Thailand) is gestopt met de wedstrijdsport. VALKENSWAARD Jan de Rooy heeft op het verbeterde Eurocircuit in Valkenswaard beslag gelegd op het natio nale en het internationale kampioenschap rallyecross. Hoewel de Daf-rijder reeds driemaal eerder de sterkste was in het in ternationale gezelschap mocht hij nu pas voor de eerste maal de nationale hoofdprijs in ontvangst nemen. Dick Riefel, vorig jaar Ne derlands titelhouder, moest met de tweede plaats genoegen nemen. De Zweed Stig Blomqvist, die wegens verplichtingen elders niet deel kon nemen, is toch als tweede geëindigd in het internationale kampioenschap door zijn eerder behaalde resultaten. Ar waren 8.000 toeschouwers. De eindstanden na de serie van vijf wedstrijden zijn: Nationaal kampioenschap: 1. Jan de Rooy (Daf) 64 punten, 2. Dick Riefel (VW) 57, 3. Harry Bongers (VW) 42. Internationaal kampioenschap: 1. De Roof 61 punten, 2. Stig Blomq vist (Zwe.) Saab, 53, 3. John Taylor (GB) Ford Escort 44, 4. Riefel

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14