Dertien treinrovers haalden in één klap 26 miljoen binnen 8 AUGUSTUS 1963 Moesson heeft weer gefaald WEINIG UITZICHT VOOR BEVOLKING DROGE GEBIEDEN ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1973' I J Het viaduct waar de trein moest stoppen en waar een vrachtwagen gereed stond. LONDEN Op de morgen van 8 augustus 1963, had de B.B.C. geweldig nieuws: „Gangsters hebben vanochtend vroeg nabij Cheddington, in het graafschap Buckinghamshire een ovevral gepleegd op de exprestrein Glas gow—Londen. Ze zijn aan de haal gegaan met een groot be drag aan gebruikte bankbiljet ten". Dat bleek later 2,6 miljoen pond of ongeveer 26 miljoen gul den. De avondkranten pakten allemaal op dezelfde manier uit. Al de verhalen dropen van eerbied en bewondering voor de dertien bandieten, die deze „gedurfde" diefstal op „briljante" wijze voorbereid en gepleegd hadden. Vooral hun militaire precisie en nauwkeurige „timing" werden geprezen. De daders van „de grote treinroof", zoals de actie spoedig algemeen genoemd werd. stonden op het punt ware volkshelden te worden. Vergeethoek Tien jaar later is de situatie wel enigszins anders. Over de grote treinroof wordt nu veel minder gepraat en geschreven. De ge vangen treinrovers zijn in de vergeethoek geraakt. Binnen af zienbare tijd zullen sommige medeplichtigen van de bandieten in aanmerking komen voor voor waardelijke vrijlating. Maar of schoon meer dan twintig miljoen gulden van het gestolen geld nooit weergevonden werd, meent de Britse politie, dat er vandaag de dag niet veel meer is overge bleven. De sensationele raid op de post trein Glasgow—Londen heeft bij na niets anders dan misère en ellende voortgebracht. Verschei dene mensen, die er direct of in direct bij betrokken waren, zijn een vroegtijdige dood gestorven. Jack Mills, de treinbestuurder, die zich verzette en afgeranseld werd, stierf begin februari 1970, nadat hij zeven jaar lang een ziek en gebroken man was ge weest. Mills' assistent, David Whitby, die eveneens afgeranseld werd door gangsters, is in januari 1972 plotseling gestorven ten ge volge van een hartaanval. Hij was 34 jaar. Frank Dewhurst, een postbediende, die verant woordelijk was voor het geld aan boord van de sneltrein Glas gow—Londen, werd eveneens ge veld door een hartinfarct. Hij was 51. Tommy Butler, de de tective die de treinrovers onver moeid achtervolgde, stierf zes tien maanden nadat hij zijn werk voltooid had. Ronald Biggs, de treinrover, die in 1965 ontsnapte uit een Engel se gevangenis en daarna Austra lië vluchtte is nog steeds vrij. Bij de begrafenis van zijn 10-ja- rig zoontje Nicholas, na een au to-ongeval in Australië, durfde Biggs zijn schuilplaats echter niet te verlaten. Tot nu toe heeft deze 43-jarige timmerman slechts vijftien maanden uitgeze ten van de dertig jaar, die de voornaamste treinrovers gekre gen hebben. Biggs' financieel aandeel na de raid bedroeg naar men meent anderhalf miljoen gulden. Zijn uitstekend georganiseerde ont snapping uit de gevangenis van Wandsworth in juni 1965 (Biggs klom over de gevangenismuur en' verdween in een' wachtende verhuiswagen) zou hem 150.000 gulden gekost hebben. In Au stralië heeft de gladde Biggs memoires geschreven, die hij daarna voor ruim 200.000 gulden verkocht aan de Australische krantenmagnaat Rupert Mur doch, eigenaar van de Londense „Sun" en „News of the World". Treinrover Biggs onthult in zijn gedenkschriften, dat aan de raid van 8 augustus 1963 vier man nen deelgenomen hadden, die nooit gearresteerd werden. Hij ontkent evenwel, dat de trein roof het geesteskind was van een meesterbrein, iemand die het complot bedacht en zorgvul dig voobrereid had. Droeve dood Op Scotland Yard is men echter nog steeds geneigd te geloven in het bestaan van een grote orga nisator. Volgens de politie was de leider van de raid een gewe zen para-commando. William Boal, die met een van de rijke treinrovers aan de zwier was gegaan en daarna, vermoedelijk ten onrechte, ver oordeeld werd tot veertien jaar gevangenisstraf, is er gek van geworden. Hij bracht zeven jaar door in de bajes en hield niet op te protesteren, dat hij onschul dig was. Boal stierf een droeve dood, met een cipier wakend naast zijn bed. John Wheater, een welgestelde advocaat en notaris zat twee jaar in de gevangenis, omdat hij voor de treinrovers een leeg staande boerderij gekocht had. Onmiddellijk na de raid hielden zij zich daarin enige dagen ver scholen om hun geld te tellen. Moeite waard Treinrover Thomas Wisbey, die dertig jaar gevangenisstraf op liep, werd in 1971 bij zijn 16-jar?- ge dochter Lorraine gebracht in een ziekenhuis. Lorraine was zwaar gewond bij een auto-onge val en lag op sterven. Wisbey leed er verschrikkelijk onder, toen hij nadien geen' vergunning •kreeg om haar begrafenis bij te wonen. Samen met zijn spits broeders Bruce Reynolds, Char les Wilson, James Hussey, Ro bert Welch, Douglas Goody en Roy James, heeft Wisbey nog twintig jaar tussen de grijze ge vangenismuren voor de boeg. Wellicht vragen de treinrovers zich nu af, of het allemaal wel de moeite waard is geweest. Het liep anders allemaal gesmeerd, die donkere morgen van 8 au gustus 1963. Terwijl de nacht- post sneltrein van Glasgow door het slaperige Engelse landschap naar Londen raasde, hield een legertje gemaskerde mannen zich gereed om het gevaarte te overvallen. De trein ratelde door het verlate station van Leighton Buzzard in het graafschap Bedfordshire. In de stuurcabine van de zware diesel-elektrische lokomotief be gon Jack Mills zachtjes af te remmen voor een signaal dat onverwacht op geel stond. Enke le ogenblikken later bracht hij de trein tot stilstand voor een rood1 signaal. Zijn jonge assis tent, David Whitby, stapte uit om te gaan kijken wat er aan de hand was. Het grote spoorweghorloge van Jack Miles wees 10 over 3. Uit de duisternis doemden gemas kerde figuren op, die bivakmut sen over hun hoofd getrokken hadden. De treinrovers wisten precies wat ze moesten doen om het fortuin aan oude bankbiljet ten te bemachtigen. Het was verdeeld over 120 postzakken in de eerste twee wagens van de sneltrein. Dit geld werd naar Londen gevoerd waar het in ont vangst genomen moest worden door de Bank van Engeland. Deze zou de oude biljetten naar haar drukkerij te Debten in Es sex sturen, die beschikte over speciale ovens om versleten pa pieren geld te vernietigen. Klappen Twee gangster ontkoppelden prompt de twee wagens waarin het geld lag. Zeventig niets ver moedende sorteerders van de post zetten ondertussen ln de rest van de trein vlijtig hun werk voort. Whitby die zich weer naar de stuurcabine van de lokomotief wilde begeven, werd eerst neergeslagen en ver volgens met de rug tegen de zij kant van de diesel geduwd. „Als je een kik geeft, vermoord ik je", siste een gemaskerde rover. In de stuurcabine was het nu de beurt aan' Jack Mills om neerge slagen te worden. Hij wilde zich verzetten, maar kreeg klappen op het hoofd met een ijzeren staaf, die in een doek gewikkeld was. De oude treinbestuurder zakte in elkaar. De gangsters sleurden hem recht en dwongen Mills de lokomotief met de twee wagens in beweging te brengen. „Als ik zeg stop, dan stop je, of je krijgt nog meer klappen", snauwde zijn aanvaller. Een an dere rover wreef het bloed van Mills' gezicht en fluisterde hem in het oor: „Om Gods wil, ge hoorzaam, want er zijn hier en kele echte smeerlappen bij". Mills reed traag tot aan de brug van Bridego, waar de gangsters bevel1 gaven te stoppen. Nu bra ken ze de twee wagens met het geld open, overmeesterden de vijf ongewapende bewakers van de post en gooiden de zakken over de rand van de brug in een wachtende vrachtwagen. De machinist van de overvallen trein. Jack Mills. Hij kwam de gevolgen van zijn verwondingen nooit meer te boven. Van de brug in Bridego reden die bandieten terug naar hun schuilplaats, de Leatherslade- hoeve, op 30 km. van de plaats waar ze de posttrein leeg ge de rovers de buit verdeeld hebben; ieder kreeg waarschijnlijk ongeveer anderhalf miljoen gulden plunderd hadden. In deze kleine boerderij begonnen ze de buit te tellen. Ze schudden het geld op de vloer. De politie neemt aan dat elke treinrover anderhalf miljoen gulden kreeg. Om eerï dergelijk bedrag weg te kunnen slepen, heb je vier grote koffers nodig en niet twee, zoals de ban dieten berekend hadden. Vingerafdrukken Toch slaagden afle treinrovers erin hun aandeel mee te nemen ln koffers, gewone zakken en tassen. Intussen had de vliegen de brigade van Scotland Yard de jacht al geopend. Voor het eerst liep er iets mis met het perfecte plan van de gangsters. Ze hadden twee mannen 200.000 gulden vooraf betaald om naar de boerderij te komen en daar alle sporen van de aanwezigheid van de treinrovers te verwijde ren. Dit tweetal dook echter niet op. Toen de politie verscheidene da gen later de Leathersladefarm bestormde, trof ze daar vinger afdrukken en andere sporen aan bij de vleet. Van toen af was het voor de treinrovers en hun medeplichtigen nog slechts een kwestie van tijd. Spoedig volgde de ene arrestatie na de andere. ROGER SIMONS Ronald Biggs; nog op vrije voelen DAKAR De regen heeft West-Afrlka weer be drogen. Voor het zevende achtereenvolgende jaar is de moesson er niet in geslaagd door te dringen tot de zes door droogte geteisterde lan den ten zuiden van de Sahara. De regen zou ei genlijk al twee maanden hebben moeten vallen en het vee had al moeten grazen.' Maar tot nog toe zijn er nog maar enkele buien gevallen, die elk maar drie of vier dagen duurden. Dit gaf de boeren toch weer moed om opnieuw een, overi gens weer mislukte poging te wagen hun schra le zaadjes ln de grond te stoppen. In Mali brengt het schadelijke seizoen met af en toe een buitje heel wat onzekerheid met zich mee voor de transportdiensten. Onzekerheid over de routes die de vliegtuigen kunnen vlie gen en over de hoeveelheid brandstof die mee genomen moet worden. Door de stapelwolken waar de vliegtuigen om heen moeten vliegen, kan een vlucht soms erg lang gaan duren. Door deze stapelwolken en door de plotselinge on weersbuien moeten de bemanningsleden extra brandstof meenemen om eventueel ergens an ders te kunnen landen. Dit vermindert de hoeveelheid voedsel die de vliegtuigen kunnen vervoeren. Na drie of vier dagen regen zijn de wegen in Mali onberijdbaar en dus moet het transport van voedsel voorna melijk per trein of vliegtuig gebeuren. De trei- Om een ton voedsel te vervoeren, heeft een vliegtuig een ton brandstof nodig en bovendien heeft het door de valse regen verknoeide zaai graan tot gevolg gehad, dat er nog minder voedsel getransporteerd kar worden, omdat ook weer nieuw zaaigraan aangevoerd moet worden. Intussen hebben klimatologen bekend ge maakt, dat er geen reden is om aan te nemen dat de klimaatsveranderingen die de droogte in West- en Centraal Afrika veroorzaken, in de na bije toekomst verdwijnen. De Londense professor H.H. Lamb legt in een studie verband tussen het veranderde regenpa troon in het droge gebied ten zuiden van de Sa hara (de Sahel) en ongebruikelijke hogedrukge- bieden aan de Noordpool. Deze ontwikkelingen zijn al lang aan de gang; het gaat hier duidelijk niet om een tijdelijke cyclische verandering, maar om een overgangsperiode die 80 tot 200 jaar kan duren, schrijft professor Lamb. Tij dens een symposium over de Afrikaanse droog te dat in Londen aan de faculteit voor Oosterse en Afrikaanse studies gehouden werd, benadruk ten veel sprekers de moeilijkheid toekomstige klimaatsveranderingen in de getroffen gebieden te voorspellen, omdat er niet voldoende over bekend is. Beslissend voor oplossingen op lange termijn zijn de gevolgen van de langdurige klimaatsver andering en de vraag cf het aan teveel grazen te wijten is dat de mogelijkheid voor het vee op een rampzalige manier achteruitgegaan is. De nomaden die in de droge gebieden leven trek ken ieder seizoen naar een andere plaats en kunnen op deze manier van meer verschillende klimaten profiteren. Net als in vroegere perio den van droogte zijn ze nu naar het zuiden ge trokken, naar de grenzen van de nattere gebie den, hiermee massaal gehoorgevend aan het no- madeninstinct om zich in de buurt van een stad te legeren. Deze volksverhuizing uit de droge gebieden is eerder een gevolg van de stadsont wikkeling dan van klimaatsveranderingen. Professor B.W. Hodder gelooft dat het erg ge vaarlijk is geld in inspanning te besteden om de manier van leven van de nomadenvolken te handhaven, bijvoorbeeld door hen terug te drin gen naar hun land van herkomst of door onmo gelijke proiekten zoals „houd de Sahara tegen" of „vermeerder het aantal waterbronnen". Het klimaat, zegt hij, is slechts een van de fak- toren die meespelen in deze ingewikkelde situa tie. Het echte probleem van de Sahel is niet het waterprobleem maar een ontwikkelingsprobleem in de ruimste zin van het woord. Hij geeft twee werkwijzen aan die op de lange duur een oplossing van het probleem zouden kunnen betekenen. De eerste is, heel eenvoudig, de droge gebieden ontginnen, iets wat zo moei lijk is dat de uitdaging die ervan uitgaat „ver buiten het bereik van de arme landen" ligt en ook ver buiten het bereik van de internationale hulporganisaties. Een andere en betere werkwijze zou zijn de ramp te zien als een rationele mogelijkheid om woonplaatsen te stichten. „Als er geen mensen of dieren in de Sahel zou den leven, dan was er ook geen droogtepro bleem", zegt professor Hodder. Het is evenmin logisch als wenselijk dat de volkeren in West Afrika hun wankel bestaan in droge, door ar moede geteisterde landen voort zouden moeten zetten. „Voor de meeste mensen die nu van de droogte te lijden hebben, is het noodzakelijk dat er per manente voorzieningen komen om te kunnen le ven en wonen in de meer toegankelijke en voch tige zuidelijke streken van de noordelijke sta ten", zegt hij.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14