Senatoren vermoeid na 32 dagen lang ondervraging Commissie adviseert gemeenten over bijstand woonwagenbewoners VOORWAARDEN GRIVAS VOOR VRIJLATING MINISTER VAKIS Missionarissen Mozambique bij kardinaal CcidócSoutcmt r Gevechten naderen Phnom Penh Politie zoekt zwerver VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA i WASHINGTON, (AP/Rtr) De zeven senatoren van de Watergatecommissie raken vermoeid. Soms vallen hun ogen dicht en de laatste da gen raken zij ook vlugger geprikkeld. 32 dagen lang van de vroege ochtend tot de late avond getuigen on dervragen hebben hun spo ren achtergelaten op de ge zichten van de senatoren en hun medewerkers. Sinds het begin van de hoorzittin gen op 17 mei hebben zij 29 ge tuigen ondervraagd, hetgeen een dossier van 6500 pagina's heeft opgeleverd. Drie van de senatoren zijn voorstander van een onderbreking van de hea rings, maar de meerderheid wU doorgaan totdat duidelijk is ko men vast te staan o fde presi dent bij het schandaal betrokken Gisteren werd Richard Helms, voormalig hoofd van de CIA, verhoord. Hij verklaarde dat John Dean, toen juridisch mede werker van Nixon, kort na de inbraak in het Watergate-ge- bouw gevraagd had de gearres teerden op de salarislijsten van de CIA te plaatsen. Dit verzoek was direct door gen. Walters, onderdirecteu van de CIA, van de hand gewezen. Haldeman had woensdag de mo gelijkheid geopperd idat een on derzoek door de FBI naar do Watengate-iinbraak wel eens ge heime activiteiten van de CIA aan het licht zou kunnen bren gen. Helms verklaarde van niets te weten. Generaal Cushman. eveneens oud-onderdirecteur van de CIA, verklaarde dat Ehrlichman hem in juli 1971 had verzocht een ontmoeting te hebben met Ho ward Hunt. Hunt had materiaal gevraagd, dat later werd ge- de Amerikaanse CIA, hier als bruikt bij de inbraak bij de psy chiater van Ellsberg. Dit waren evenwel geen inbrekerswerktui gen, maar vermommingsmate riaal. De orde van advocaten ln Califor- nië onderzoekt thans het profes- j sioneel gedrag van president Nixon en vijf medewerkers van het Witte Huis, waaronder Ehr- lichman, die leden zijn van de j Calafornische balie. De Waterga te-affaire zou tot disciplinaire maatregelen kunnen leiden. Medewerkers dom Helder Camara gevangen RECIFE (ANP) Opnieuw zijn pastorale medewerkers van de bekende Braziliaanse aartsbis schop, Dom Helder Camara, aartsbisschop van Olinda en Re- fe, gearresteerd. Dit maal zijn het een man en een vrouw, na melijk Benedita pereira en An tonio Vieira dos Santos in Reci fe. van Dom Helder Camara. Beide medewerkers werden 26 juli gevangen genomen. Sedertdien is niets meer over hen verno men. Pater Arrape naar Cuba VATIKAANSTAD (AP) Pater Pedro Arrupe, de generaal van de orde der jezuieten, zal later deze maand tijdens zijn bezoek aan Latijns Amerika ook een bezoek brengen aan Cuba. De in Spanje geboren pater Arru pe zal de hoogste functionaris van de katholieke kerk zijn die een bezoek brengt aan het ei land sinds Fidel Castro er veer tien jaar geleden aan de macht kwam. Het officiële doel van Arrupe's bezoek is een bespreking met de 27 jezuieten die nog op Cuba wonen. Zegslieden achten het echter niet uitgesloten dat pater Arrupe ook een bespreking met Cubaanse regeringsfunctionaris sen zal hebben. De bekoorlijkheid van de Amsterdamse grachten (en natuurlijk ook die van andere Nederlandse plaatsen) blijft voor echte en vermeende kunstenaars altijd een aanleiding om de schildersezel op te zetten. Hier probeert een Amerikaanse toeriste de Prinsengracht in de hoofdstad op het doek vast te leggen. Amsterdamse taxi-centrale in staking AMSTERDAM De telefonistes van de taxicentrale in Amster dam zijn vanmorgen in staking gegaan. Ze verwijzen alle pas sagiers die telefonisch een taxi willen bestellen naar de stand plaatsen in de stad die ook tele foon hebben. Alleen voor zieken huizen wordt nog normaal ge werkt. Bij de taxicentrale, die over een tiental telefoonlijnen beschikt die dag en nacht bezet zijn, zijn in totaal 21 dames in dienst, van wie er enkele momenteel ziek en andere met vakantie De overige telefonisten zijn tot de staking overgegan omdat het korps naar hun mening sterk onderbezet is. Bovendien eisen zij een betere honorering. De eisen zullen nog vandaag met het bestuur van de taxicentrale worden besproken. INDIA: Geen geld meer voor regelen geboorten NEW DELHI (Kathpress) Mi nister-president Indira Gandhi heeft aangekondigd, dat de In diase regering haar program voor geboorteregeling drastisch zal insnoeien omdat de kosten ervan in geen vei houding staan tot de resultaten. Volgens de officie'- cijfers heeft de regering van India over 1972 een bedrag van hcnderd miljoen dollar gespendeerd aan haar ge boorteregelingsprogram. Daar- j van werd twee miljoen dollar uitgegeven voor kostenloos ver strekken van voorbehoedsmidde-1 DEN HAAG (ANP) Een lande lijke commissie gaat binnenkort gemeenten adviseren over aller- - lei verstrekkingen aan woonwa genbewoners, onder meer wan neer bijstand kan worden gege ven voor de aankoop van een woonwagen. De commissie zal overleg plegen met het ministe rie van Volkshuisvesting over de huisvestingsproblemen. Ook de vergoeding voor woonkosten zullen worden bekeken. Hierin blijken Landelijk nogal wat ver- schillen te bestaan. De nieuwe commissie is onderdeel van een nieuwe regering, de zo genaamde koepelregeling, die enkele aanvullende bepalingen bevat ter verduidelijking van in de wet gegeven voorschriften, speciaal toegespitst op de be hoeften van woonwagenbewo ners. De koepelregeling" houdt niet in, dat er wijzigingen wor den aangebracht in de bij- standswet of in de rijksgroeps regelingen. Zij is bedoeld om het verschil in uitvoering van de al bestaande regelingen weg te nemen. Vertegenwoordigers van de woonwagenbewoners, met wie overleg is gepleegd bij de voorbereiding van de rege ling, konden zich in grote lijnen met het voorstel verenigen. Zij stelden echter wel de voorwaar de, dat de voorschriften dan ook goed worden uitgevoerd. Een deel van de vertegenwoordigers legde de naruk met name op de samenhang van het woonwa- genbeleid. Bankemployé verduisterde ƒ20.000,- DRACHTEN De 19-jarige ban kemployé R. H. uit Drachten is gisteren in Amsterdam gearres teerd op verdenking van ver duistering van een bedrag van 20.000 gulden. Bij zijn arrestatie had de jongeman nog 17.000 gul den op zak. De rest had hij uit gegeven aan kleding, sieraden, een' horloge en had er boven dien zijn hotel van betaald. Vrijdagmiddag was de jongeman het kantoor uitgelopen met de mededeling dat hij even naar een andere bank ging en onder weg een zakje patates zou ko pen. Toen hij niet terug kwam ging men informeren bij de an dere bank, waar hij echter niet geweest was. Toen de kluis ge controleerd werd, bleek daaruit 20.000 gulden weg te zijn. WINDSTILTE MEDEMBLIK Wegens windstil te heeft de wedstrijdleiding zich gisteren genoodzaakt gezien de vierde wedstrijd voor het open Nederlandse zeilkampioenschap in de 470 klasse op het IJssel- meer voor Medemblik af te ge lasten. De zeilers gebruikten de dag daarop om hun schepen te trim men voor de laatste wedstrij den. De uitgestelde wedstrijd werd vanmorgen ingehaald. UTRECHT In zijn hoedanig heid van internationaal voorzit ter der Pax Christi-vredesbewe- ging heeft kardinaal Alfrink gis teren gedurende anderhalf uur gesproken met de paters Julio Moure en Vicente Beren- guer, de Spaanse missionarissen die veel hebben bijgedragen aan Op het reservebankje (2) IN HET ARTIKEL "Waar staat de Aktiegroep Nieuwe Partij" van drs. Beckers (zie commentaar van gisteren) staan stukjes analyse die we met weinig voorbehoud onderschrijven. De stelling bijvoor beeld dat in het polarisatiestreven dringend behoefte is aan een pro gressieve centrumpartij van behoorlijke sterkte; of de opmerking dat zonder geforceerde tegenstellingen de christen-democratische partijen en D'66 politiek dichter bij elkaar staan dan ze bereid zijn te erkennen. Toch delen ze niet drs. Beckers' mening dat op het slot van zijn ana lyse de beste sleutel is doen wat de Aktiegroep Nieuwe Partij aan beveelt. Want achter vijf onderdelen van de situatieschets die hij van het hedea geeft, zetten we geen uitroepteken. PUNT 1: bstaat er tussen ARP en KVP wel een levensgroot verschil inzake de evangelische grondslag voor de nieuwe centrumpartij? Waarschijnlijk wel tussen sommige KVP'ers en anti-revolutionai ren; aanzienlijk minder tussen hen wie het in de 1ste plaats te doen is om een levensbeschouwelijke ondergrond voor een duidelijk poli tiek program. Punt 2: is het waar dat de confessionele partijen altijd de confessie en niet de politiek als integratiekader gekozen hebben? "Altijd" is een gevaarlijk woord en impliceert niets voor de toekomst; vanuit een levensbeschouwelijke visie kan men wel degelijk politiek met anderen nauw, zelfs heel nauw, samenwerken. Zal de Democratische Volkspartij het wondermiddel zijn dat sneller en beter integreert dan bijvoorbeeld samenwerking van christen-de mocraten met anderen? We zien het nog niet bewezen. En geloven om dezelfde reden dus ook niet, dat een christen-democratische par tij in het Nederland van nu geen kans heeft een grote partij te zijn. En al wordt ze dat inderdaad niet, dan nog zou ze door haar politie ke opstelling en ondernemingsgeest inhoudelijk een sterke partij kunnen worden. TENSLOTTE ZIEN WE ALLERMINST in, waarom doen wat de Ak tiegroep Nieuwe Partij begeert, "de laatste kans" is om de 3de weg tussen liberalisme en socialisme open te houden. De K.V.P. heeft kansen gemist; deels door eigen fouten deels door bezwaren van anderen. Mant mét andere groepen die voor een poli- tiek-duidelijke christen-democratie blijven ijveren, heeft ze nog steeds de kans in handen haar bijdrage te leveren tot een vooruit strevend beleid van langere duur. Wie daaraan wil meewerken, moet wel bereid zijn de politici die in de politiek van de christen-democratie geloven een kans te geven. In de reservebank is die bereidheid bij de „Nieuwe Actiegroep" te gering. 1\ederweertse moord len. PHNOM PENH (Reuter—UPI) Uit de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh zijn gevechten ge meld op slechts zes kilometer afstand van de stad. Een woordvoerder van het Cam bodjaanse opperbevel zei dat communistische troepen de be langrijke verbindingsweg no 1 hebben afgesneden. Er zijn gisteren ook gevechten uitgebroken bij de plaats Dey Eth, zes km ten zuidoosten van de hoofdstad. De communisti sche troepen hebben een om Phnom Penh getrokken van het noorden tot de rivier de Me kong ten zuidoosten van de hoofdstad. Veel te hoge salarissen voor top in ziekenhuizen UTRECHT De indruk bestaat, dat sommige ziekenhuizen aan hogere functionarissen salaris sen betalen, waarvan men zich kan afvragen of zij maatschap pelijk wel verantwoord zijn. Dit zegt de directeur van de natio nale ziekenhuisraad, mr. Wes- seldijk, in het blad „Het zieken huis", naar aanleiding van een recente uitspraak van het scheidsgerecht voor het Neder landse ziekenhuiswezen. Dit ge recht heeft in een bindend ad vies bepaald, dat een verpleeg inrichting die het salaris van haar geneesheer-directeur wilde verlagen, zich moet houden aan het contract dat zij met deze arts had gesloten. Mr. Wessel- dijk spreekt de hoop uit, dat functionarissen die contractueel vastgestelde, maar maatschap pelijk niet geheel verantwoorde inkomens genieten, gebruik zul len maken van hun vrijheid om zelf het inkomen te verlagen. de onthullingen over massa moorden door Portugese troe pen in Mozambique. Beide missionarissen hebben de kardinaal uitvoerig ingelicht over door Portugese militairen en geheime-politieagenten be- j dreven gruweldaden, waarvan zij ooggetuigen zijn geweest, over wat zij de „culturele moord op een volk" noemden en over de tegenwerking die de missie in Mozambique onder vond van de burgerlijke en mi litaire autoriteiten. Pater Berenguer toonde kardinaal Alfrink eigengemaakte land kaarten van het oorlogsgebied, met tal van topografische gege vens die niet op de officiële kaarten te vinden zijn. alsmede een van zijn vele rapporten aan de bisschoppen van Mozambi que over massamoorden. Curasao Vakbonden stellen ultimatum WILLEMSTAD De verenigde vakbonden van Curasao hebben de Antilliaanse regering een ul timatum gesteld. Zij eisten gis teravond van minister-president Ronchi Isa (DP) dat hun eis met betrekking tot de prijspoli tiek voor vanmiddag zou moe ten zijn ingewilligd. Indien de regering in Willemstad hieraan geen gevolg geeft wordt een al gemene staking uitgeroepen. Vandaag worden in de Antillen verkiezingen gehouden. ROERMOND (ANP) ))De Politi in Nederweert is op zoek naar de 45-jarige E. Voets. Hij is de man, die het laatst in het gezel schap van de vorige week dood geschoten weduwe J. E. Soe- ters-Bombeek uit Haelen werd gezien. Het is bekend dat de man en de weduwe goede bekenden waren. De heer Voets, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft zou volgens de politie meer kunnen vertellen over de toedracht van de moord. Volgens het sectie-rapport is me vrouw Soeters-Bombeek ver moord met een kogel, die op een afstand van hoogstens een meter in haar rug geschoten is. In verband met de moord op de 50-jarige mevrouw Soeters uit Haelen, vorige week gepleegd, zoekt de politie van Nederweert naar deze man, de heer E. Voets zonder vaste woon- of verblijf plaats. Hij is kort voor de ver missing van het slachtoffer in haar gezelschap gezien en kan mogelijk belangrijke inlichtingen verschaffen. lij-M Een soldaat kijkt tóe hoe een Amerikaanse F-Ill bommenwerper positie van de rode Khmers aanvalt in de buurt van Prek Ho, vijf tien kilometer van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. I CSIA (DPA) De voor aansluiting van Cy- v .:nfand ijverende generaal Geo. '.os heeft via een proclematie aan president b.l-.d dat de vcr"-;o v/eci;-ontvoerde ite n-ir.ister van ju-tEb Ccristos Vakis •r de vri'lating vr.n Vakis. vclk ram gelijk la; wie- zingen voor het presidentschap; beperking van de macht van president Makarios tot of de kerk of de staat; algehele amnestie voor politieke ge vangenen en vrijlating van degenen die om poli tieke redenen in voorarrest zitten; hertel ln func tie van onlangs ontslagen politlofuncOioarisso-n en bepaalde ambtenaren. In de proclamatie betreurt Crivas het dat hij zijn toevlucht tot een middel als ontvoering hec't moe ten nemen. Hij t i de min.:..er te en zodra aan zijn .eisen is voldaan. Crivcs -al dan ook c!e acties van de onder;;.-., cLe gmg la'.en belindigcn en zich aan de v.il va.i ct volonderwerpen. In het ande.e r; et lij i strijd voort en zijn de gevolgen voer ca verant woordelijkheid van Makarios. Deze heelt zich tut dusver nog niet over de proclamatie van Grivas uitgelaten, doch dinsdag verklaard# hij in Nico sia reeds dat hij niet van plan is voorwaarden voor de vrijlating van de minister te accepteren. Rüdiger von Wechmar die namens de Duitse bondsregering met gro te stelligheid tegensprak dat Amerikaanse instanties onwettig telefoons van Duitse burgers en burgercomité's zouden hebben afgetapt. BONN (DPA) De Westdultse regering heeft dc beschuldiging dat dc Amerikaanse militaire inlichtingendienst i nde Bonds republiek telefoons van Wcst- duitse burgers en burgercomi té's zou hebben afgetapt, ala „ongegrond" van dc hand gewe- Na een onderzoek door zes staats secretarissen verklaarde rege ringswoordvoerder Rüdiger von Wechmar dat de beschuldigin gen niet juist zijn en dat waar afgeluisterd is. dit is gebeurd met inachtneming van een des betreffende wet uit 1968 en met instemming van de uit vertegen woordigers van de drie Bonds- dagfractles samengestelde non- trolecommissie. IJzergietwerk wordt duurder DEN HAAG De prijzen voor produktcn van de Ijzergieterijen kunnen in de komende tijd oplo pen tot 25 procent van de thans geldende prijzen. Dit heeft de algemene vereniging van Neder landse Gieterijen (AVNEG) be cijferd. Deze sterke prijsstijging is het ge volg van de explosieve prijsont wikkeling in de schroothacidel (sedert midden 1972 een stij gingspercentage van 25 tot 60) en van de loonstijgingen, zo heeft de AVNEG meegedeeld. De vereniging spreekt van een sterke opleving in de staalindu- strie in de gehele wereld, die een grote zuigkracht heeft op de grondstoffenmarkten. De prijzen voor schroot zijn hierdoor sterk gestegen. Portugese aanwezigheid NAVO- SM iLDEEL NIET NAAR AMSTERDAM DEN HAAG De aanwezigheid van een Portugees Marine vaar tuig in een smaldeel van NA- VO-mijnenvegers. dat oorspron kelijk een bezoek zou brengen aan Amsterdam, is er de oor zaak van dat dit smaldeel op dracht heeft gekregen Amster dam links te laten liggen en op te stomen naar Den Helder. Het smaldeel mijnenvegers vaart no en ne-r ti'sser. Noorwegen en Z'.ld-Porti'gal en zou volgens plan de haven van Amsterdam moeten bnnen'open. De rn'r'sre- ven Defensie heeft ech ter opdracht gegeven niet naar Ams'erdam maar naar Den j Helder te varen in verband met j gevreesde relletjes rond de aan- j wezlgheid van een Portugese oorlogsbodem in de Amsterdam- se haven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9