NEDERLANDS LID BAADER-MEINHOF GROEP IN ARREST Nieuwe regering krijgt het zwaar VERKIEZINGEN OP ANTILLEN Domme Augustin o luist zichzelf erin R a n d k r a n t OVER EEN PAAR JAAR Nieuwe en snelle intercitytreinen Hoe laat is het?' meest populaire telefoonhit Luizenplaag VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent) BONN De 23-jarige Am sterdamse graficus Roland Augustin is door de West- duitse politie als mede plichtige van de anarchisti sche Baader-Meinhof groep gevangen genomen. Augus tin werd door zijn onbe suisde handelwijze zelf de oorzaak van zijn arresta tie. Terwijl ambtenaren van de grenspolitie in de trein van Amsterdam naar Keulen hun normale con trole op alle passagiers uit oefenden trok hij een pis tool. Slechts een bliksem snel ingrijpen verhinderde, dat Augustin nog kon schieten. Hoewel de arrestatie reeds vorige week dinsdag plaatsvond, wist de politie eergisteren pas wie zij gevangen hadden. Augustin "had namelijk valse papieren bij zich en werd aanvankelijk uit- vendien zocht de Duitse politie sluitend wegens poging tot reeds bijna twee jaar naar hem. moord vastgehouden. In de ge- Door de rechter van instructie bij vangenis raakte hij bij de ophel- het federale gerechtshof in dering van' zijn afkomst steeds Karlsruhe werd Augustin giste- meer in tegenspraak verstrikt ren voor het eerst gehoord, en daarom werd zijn identitiet nader onderzocht. Hierdoor kon zijn ware raam pas dinsdag achterhaald worden en deze langdurige gang van zaken is niet bijzonder complimenteus voor de Duitse politie, want Au- gustins foto prijkt op de vele duizenden plakkaten, die in de jacht op de Jeden van de Baad er-Meinhof groep in het hele land werden opgehangen. Bo- maar hangende het onderzoek wilde hij geen nadere bijzonder heden over diens delicten be kend maken. Wel deelde de rechter mee, dat Augustin er van beschuldigd wordt op mis dadige wijze in Westduitse ste den met de anarchistische groep te hebben samengewerkt. De Baader-Meinhofs hadden zich ten doel gesteld de staat omver te werpen. Om dit te lijken overvielen zij banken en kantoren van de burgerlijke stand, waar zij stempels en do cumenten stalen en pleegden zij bomaanslagen. Meerdere agen ten moesten de jacht op hen met de dood bekopen. De meeste leden van de Baader- Meinhof groep bevinden zich in middels reeds in arrest, maar vele tekenen wijzen erop. dat zich onder hun geestverwanten een nieuwe groep, die het anar chistische werk wil voortzetten, gevormd heeft. De vorige week werd bij een overval van linkse intellectuelen op een bank te Berlijn een bedrag van 200.000 mark gemaakt. In Karlsruhe sluit men niet uit, dat Augustin wegens deze op nieuw opgeleefde aktiviteit naar de bondsrepubliek is gekomen. Volgens de politie zou er geen en kele verdenking op hem geval len zijn wanneer hij zijn val se papieren normaal getoond had. Zij verzekerde tever.s geen tip over zijn komst naar Duits land te hebben ontvangen. Dat douanebeambten wel eens voor rare ontdekkingen komen te staan werd deze weck weer eens bewezen. Een verdacht laag op de wielen liggende wagen werd gesommeerd de bagageruimte te openen. Achterin bleek zich een grote hoeveelheid kaas te bevinden. 'Dat is mijn vakan tie-voorraad kaas uit het vuistje', was de verklaring van de bestuurder. Hij werd niet geloofd. (NZB-foto) MINDER VLUCHTELINGEN UIT OOST-DUITSLAND In de eerste helft In 1972 was het aantal volgens de HANNOVER van dit jaar zijn 718 mensen over de prikkeldraadversperrin gen en mijnvelden van Oost- Duitsland naar West-Duitsland gevlucht. grensbewakingsdienst in Hanno ver 1.245. Het totaal aantal ge- vluchten langs alle mogelijke wegen was in de eerste zes maanden van dit jaar 2.973. In 1972 was hun aantal 5.537. In ons land ruim 200.000 caravans AMSTERDAM In verhouding tot het aantal Inwoners blijkt Nederland met 160.000 toercara- vans en 47.000 stacaravans de grootste caravandichtheid in Europa te hebben, zo blijkt uit een opgave van de Europese Caravan Federatie. Cholera in Tunesië niet gevaarlijk voor toeristen GENEVE De Wereldgezond heidsorganisatie in Genève heeft in verband met de gevallen van cholera in Tunesië meegedeeld, cat er geen gevaar voor toeris ten bestaat die naar dat land gaan, maar dat zij voorzichtig moeten zijn met hetgeen zij eten en drinken. Inenting is alleen noodzakelijk \oor degenen die direct in con tact met cholera-patiënten ko men, zoals artsen en verpleeg- rters. De toeristen zouden goed kope restaurants moeten mij den. Zij moeten verder uitslui tend gekookt voedsel eten, geen water uit de kraan drinken, zich ervan overtuigen dat de drink glazen schoon zijn en over het algemeen zich aan de hygiëne houden. Inmiddels heeft het Tunesische minister van gezondheid tegen gesproken dat er tot nu toe 87 cholera-patiënten zijn gestorven zoals woensdag in West-Duits land was gemeld, tot 30 juli be droeg het aantal doden 25. On der de buitenlandse toeristen kwamen geen dodelijke gevallen voor. In de betrokken gebieden is de bevolking ingeënt. Eva-kostuum Een jeugdige Nederlanse toe- riste, die blijkbaar last had van de warmte, heeft 'in Luxemburg voor de nodige sensatie gezorgd. Zij kleedde zich midden op een plein in het centrum van de stad Luxemburg voor de ogen van talrijke, van schrik ver stijfde voorbijgangers uit. Met het bundeltje kleding on der de arm vervolgde ze doodkalm haar wandeling. gevolgd door een allengs groter wordende groep nieuwsgierigen. Een politie agent die vond dat dit niet meer door de beugel kon, liet een overvalwagen ko men, waarin het meisje werd afgevoerd. Adams-kostuuin De Londense politie is toch wel wat gewend, zou je denken, maar toch keek zij verbaasd op toen een brokkenmaker an Adamskostuum uit zijn auto stapte om de toedracht van een ongeluk uit de doeken te doen. De man. die een sport auto bestuurde, was tegen een vrachtauto gebotst. De autorijdende nudist, wiens foto de volgende dag op do voorpagina van een van de Londense dagbladen ver scheen, werd voor een me disch onderzoek meegeno men naar het politiebureau. Viool De Japanse violiste Hisako Tsoeji heeft haar huis ver kocht om de 350.000 gulden bijeen te brengen voor de aanschaf van een viool. Dat is dan wel een Stradivarius, gebouwd door de lie eeuwsa Italiaanse meester. Kigoreus Een 42-jarige Wener van hoge traditie, die niet langer do lange haardos van zijn 12-ja rige zoon kon aanzien, 'be sloot tot een drastische maatregel. Nadat de jongen keer op keer geweigerd had naar de kapper te gaan, on dernam de vader, die de schaar niet kon hanteren, een poging de lokken van zijn zoon in brand te steken. Een rechtbank tn Wenen heeft de man tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. Emancipatie De Spaanse vrouwen hebben een nieuwe overwinning ge boekt in het streven voor ge lijke rechten. Niet dat nu alle vrouwen staan te pope len om zich op het nieuw veroverde beroep te storten, maar voor bepaalde Spaanse vrouwen zegt het toch wel wat, dat ze nu voortaan als matador, dus te voet, werk zaam mogen zijn bij stieren gevechten. De maatregel moet nog worden bekrach tigd door het opperste ge rechtshof. Een van de eer sten die zich gemeld heeft is de 24-jarige Maria de los An geles Hernandez Gomez. Zlf is geen nieuwelinge in het vak omdat zij reeds - dat mocht wel van de wet - een „rejoneadora" was, een stie renvechter te paard. De be wuste Spaanse schone Is thans druk aan het oefenen onder leiding van de mana ger van de grote matador van weleer, de miljonair ge worden Manuel Bcmtez, be ter bekend als „El Cordobe- sy". Een vrouw mag dus straks in Spanje in de arena ook een stier doorsteken. Voor een hele hoop geld. Agente Een jonge Israëlische chauf feur, die in Jeruzalem tegen een vrouwelijke politie-agent had gevloekt, is door een rechter veroordeeld tot twin tig dagen gevangenisstraf. Hij had zijn wagen foutief geparkeerd en toen de agente om zijn papieren vroeg was hij nijdig geworden en gaan schelden en vloeken. Wat de man precies ge zegd heeft, is niet bekend gemaakt, maar het schijnt, getuige de opmerking van de rechter, niet mis geweest te zifn. De rechter vroeg zich af hoe men nog vrouwen voor het politievak kon vin den „als ze de kans liepen dat elke nijdige schoft haar maar vuiligheden naar het hoofd kon slingeren". V w-record De Belg Paul Smets heeft doen welen het wereldrecord vis sen te hebben verbeterd en gebracht te hebben op 129 uur. Het oude record stond met 103 uur ook op zifn naam. Smets had nog langer kunnen doorgaan, maar een arts vond het toch maar be ter dat hij ermee ophield omdat zijn bloeddruk te hoog opliep. Overigens niet van wege de geweldige vangst, want die was maar mager tjes, maar door de sloten kof' fie die Smets had gedronken om wakker te blijven. Gekwetst „Daarvoor ben je toch wel een beetje te oud", zei de eige naar van een eetgelegenheid in New York berispend leger] e<-n Hl-jarige man, die tegen sluitingstijd de zaak wilde beroven. Die opmerking viel echter helemaal verkeerd, want de hejaarde-wordende men trok „uit gekwetste if- delheid" een van zijn twee revolvers en schoot de eige naar in de maag. WILLEMSTAD (ANP) Wanneer er niet aan de vooravond stakingen op Curasao waren uitgebroken zou het feit dat de An- tillianen vandaag naar de stembus gaan door de buitenwereld bijna een geheel vergeten gebeurtenis zijn geweest. Een matte verkiezingsstrijd met pas twee gro te beloften aan de kiezers in de laatste dagen; verbetering van de economische situatie en echt werk maken van de onaf hankelijkheidskwestie. De lusteloosheid die de verkiezingsstrijd omgaf, is volgens politieke waarnemers in de Antillen het gevolg van de kater die de Antillianen hebben gekregen van de politieke ontwikkelingen ésinds él969. De ontevredenheid ontaardde in 1969 in een opstand met vernielingen en brandstich tingen. Maar na de meistorm was er de hoop dat uit de as nieuwe AMNTILLEN ZOUDEN VERRIJZEN. Het arbeidsfront van Papa Godett verkreeg in één slag drie zetels. Het geen op de eilanden een aardverschuiving betekende, want in to taal tellen de Antilliaanse staten 22 zetels. De politieke ontwikkelingen vertoonden echter geen verfrissend nieuw beeld: par tijtwisten. scheuringen en versnippering bleven. Nu maken dertien partijen ver spreid over zes eilanden zich op voor de zware taak. Want de economische en so ciale situaie van de Antillen is verre van rooskleurig. Achtien procen van de 230.824 Antillianen is werkloos, het gemid delde inkomen schommelt tussen de drie en vijfduizend gulden per jaar. Daarbij komt een stijgend wantrouwen tegen Ne derland. Van ontwikkelingshulp zal men niet kunnen blijven leven en hoelang zal die blijven duren? Toezeggingen van Nederlandse politici worden zeer wantrouwend bekeken vooral sinds een aantal parlementaiërs in het verre Nederland hebben laten weten, dat de Antillianen maar snel onafhankelijk moeten worden. De verkiezingen voor de staten (het par lement) betekenen dus ook dat er een nieuwe regering zal komen. Vijf partijen op Curacao, drie op Aruba, twee op de Bovenwinden en drie op Bonaire. De twee e roots te partijen zijn de democratische partij van premier P.onchi Isa en de Na- t onale Volkspartij (NVP-1J) van Juar.cho Fvertsz. De Democratische Par'ij. die als liberaal-socialistisch wordt omschreven is sinds 1969 op zijn retour. Bij de eilan- draadsverkiezirtgen had men op Curasao nog 30.000 stemmen, in 1971 was dit ge slonken tot 17.350 of 32 procent. Grote verbazing was er op de Antillen toen na de verkiezingen in 1969 de twee reuzen samen gingen werken. De NVP-U, een christendemocratische partij, en de DP waren daarvóór ge/woren vijanden. Curacao kent verder drie oppositiepartij en, de Frente Obrero van Papa Godett, de jonge partij MAN en de afscheiding van de DP, de MASA van oud-premier Ciro Kroon. De Frente Obrero heeft de bliksemstart in 1969 volgens waarnemers in Willemstad niet waar kunnen maken. De verwachting is dat de terugval van 22 procent in 1969 tot 15 procent in 1971 (bij de eilandraadsverkiezingen (te vergelij ken met de gemeenteraadsverkiezingen) zich nu weer zal voortzetten De ,,MAN" neemt dit jaar voor hc eerst aan de statenverkiezingen deel. In 1971 behaalde men een zetel op Curacao. De partij van Don Martina, een ambtenaar van sociale zaken wordt een kruising van Nieuw Links en D'66 genoemd. De MAN is voorstander van nationalisatie van on der meer het electr citeitsbedrijf dat nu in handen is van de Nederlandse onderne ming OGLM.7PVan Aruba wordt gezegd dat he ne op een kerkhof lijk. De lijs- rekkers van de drie parijen heetn alle maal Croes(cruz kruis). Het onderwerp van de verkiezingsstrijd op Aruba is: een aparte status of niet. Aruba voelt zich als tweede eiland (61.293 inwoners tegen Curacao met 150.000) achtergesteld bij Curacao. Twee partijen, do oude Aru baanse Volkspartij en de jonge MEP (movimiento electoral di pueblo), willen met de andere eilanden niets te maken hebben. De Parido Pariotico Arubano .(Arubaanse patriotische partij) noemt het idee van de aparte status irreeël. Als de MEP van onderwijzer Betico Croes de winst gaat maken, die de MEP-aanhang voorspelt, dan zal de eenheid van de An tillen in de toekomst een bijzonder moei- I jke zaak worden. De nieuwe Antilliaanse staten en de nieu we Antilliaanse regering saan voor en zware periode, die beslissend zal zijn voor de Antilliaanse geschiedenis. Neder landse politici stellen steeds duidelijker dat de onafhankelijkheid op korte termijn voor de seur staat. Daarbij de ernstige si tuatie op economische en sociaal gebied d e dringend om een oplossing vragen en de problemen op onderwijsgebied en de Dit Is de cp ware grcclta nagebouwde .Golden Hinde" van Drake. Het wnkele eenheid van de zes eilanden vor- fraaie schip ligt op het ogenblik nog In het Engelse Appledore. maar men een pakket dat de taak van de ko- binnenkort steekt het vanuit Plymouth van wal voor een zeiltocht mende Antilliaanse regering uiterst zwaar over de Atlantische Oceaan naar San Francisco. Een en ander ter maakt. herdenking aan Drake's landing te San Francisco in 1579. Kabinet erkent nieuw bewind Afghanistan Van onze parlementaire redactie moeten betalen. Degenen, die gebruik maken van de georgani seerde reizen, zullen van de prijsverhogingen minder last hebben, aangezien de toeropera- tors reeds tevoren hun contrac ten hebben vastgelegd. Het vorig jaar gingen volgens het Spaans Verkeersbureau ruim 600.000 Nederlanders per auto naar Spanje. Dit aantal zal dit jaar vermoedelijk ongeveer 7 tot 10 procent hoger liggen. In 1972 gingen in totaal bijna an derhalf miiljoen Nederlanders met vakantie naar Spanje. UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen willen in 1976 een proefserle van zeven elektrische treinstellen in ge bruik nemen voor de lange afstanden. Wanneer de proefserie goed bevalt moet het nieuwe materieel vanaf 1980 de trein stellen die momenteel nog op de intercity- lijnen (lange afstanden) dienst doen gaan vervangen. Waar het nieuwe materieel zal worden besteld is nog niet bekend. De nieuwe treinen moeten de thans in ge bruik zijnde 141 treinstellen gaan vervan gen van het ..hondekoptype", dat sinds 1954 bij de NS in gebruik is. Het Parijse bureau dat innerlijk en uiterlijk van het stadgewestelijk materieel (,,de sprinters") ontwierp, zal ook zorgen voor de inwendige en uitwendige vormgeving van het nieuwe intercitymaterieel. De nieuwe treinstellen elk bestaande uit drie rijtuigen zullen een snelheid van 160 km per uur moeten kunnen bereiken. De afstand tussen de stoelen in de tweede klas zal gelijk worden aan die in de eerste. In de tweede klas komen twee stoelen aan weerszijden van het gangnad, in de eerste klas één stoel aan de ene kant en twee aan de andere kant. Vermoedelijk zullen de stoelen of in ieder geval een gedeelte daarvan in coach-op- stelling worden neergezet. De reizigers zit ten dan niet meer tegenover elkaar maai achter elkaar. Een nieuwtje wordt, dat men bij het nieuwe materieel van het ene naar het andere treinstel zal kunnen doorlopen. In de huidi ge treinstellen is dat niet mogelijk. Het ..doorloopsysteem" heeft het voordeel dat reizigers, die in het verkeerde treingedeel- te zitten, tijdens de rit op hun gemak naar het goede gedeelte kunnen verhuizen. De treinen krijgen voorts automatisch slui tende deuren, die tijden: de rit zijn ver grendeld, en minstens drie toiletten per treinstel. DEN HAAG Waarnemend premier De Gaay Fortman heeft gisteravond na afloop van het wekelijkse kabi netsberaad meegedeeld dat de Nederlandse regering voornemens is om het nieu we bewind in Afghanistan te erkennen. Zoals bekend werd koning Daoed enkele weken geleden door zijn vroegere premier afgezet. De heer De Gaay Fortman vertelde dat de regering ook haar goed- keuring had gehecht aan 't plan om deel te nemen ii\ het Euro pese ruimtelaboratorium-project, "spacelab". Spaanse hotels volgend jaar stuk duurder DEN HAAG De Spaanse j regering heeft kort geleden besloten alle hotel-, motel- en pensionprijzen in 1974 met 9,5 procent te verho- In Engeland rijdt de snelle intercitytrein al. Hier is de niéuwe snelle intercitytrein van de Britse spoorwegen tijdens een testrit van Londen naar Darlington gefotografeerd. De bedoeling is dat deze nieuwe tre inen in de loop van volgend jaar worden ingezet. Het betekent, dat vooral de bui tenlandse toeristen, die per auto in dit land met vakantie gaan, meer voor hun onderdak zullen DEN HAAG Twee van de drie Nederlanders kennen het tele foonnummer 002 (tijdmelding) uit hun hoofd. Dit nummer werd vorig jaar ruim 118 miljoen maal gedraaid. Moeilijker ont houdt de abonnee het speciale telefoonnummer van de ANP- nieuwsdienst (06222333) Slechts 1 op de 25 Nederlanders kan dit nummer zonder naslag draaien. Deze gegevens zijn afkomstig van een onderzoek, dat de PTT kort geleden heeft ingesteld naar het gebruik van een aantal bijzon dere telefoonnummers. Opval lend is volgens de enquête, dat veel meer vrouwen dan mannen telefonisch van de juiste tijd op de hoogte willen zijn. Gebleken is dat de ANP-nieuws- dienst zich in een groeiende be langstelling mag verheugen. In 1969 werd dit speciale telefoon nummer 1,5 miljoen maal ge beld en vorig jaar zelfs 4,5 mil joen maal. Daartegenover staat dat volgens het onderzoek 40 procent van alle abonnnees niet van het bestaan van deze dienst afweet. Opmerkelijk is naar het oordeel van de PTT ook. dat 63 procent van de inwoners van Amster dam, Rotterdam en Den Haag het telefoonnummer van het weerbericht (003) niet kent, ter wijl in de rest van ons land de helft van de bevolking hiervan niet op de hoogte is. Het eigen PTT-nummer (008) blijkt overigens goed in de markt te liggen. Dit gratis in formatienummer voor inlichtin gen over telefoonnummers, ver* keer en tarieven in het binnen land, werd het vorig jaar 26,2 miljoen maal gedraaid. De overgrote meerderheid van de Nederlanders blijkt de medede ling na het kiezen van 008 over ..het aantal wachtenden voor u is nog prettig te vinden. Tenslotte heeft het onderzoek uit gewezen, dat 98 van de 100 geënquêteerden vonden dat ze door de PTT-telefonistes goed en vriendelijk te woord werden gestaan. BERLIJN In West-Duitsland hebben steeds meer mensen last van hoofdluizcn. Het aantal pa tiënten dat zich in Hamburg bij de ontsmettlngsdlenst meldt, is in twee jaar tijd verzesvoudigd. In München heeft de dienst de strijd zelfs opgegeven bij ge brek aan voldoende personeel. De kwaal is niet typisch West- Duits. Ook in Engeland met ca. één miljoen gevallen en in Scandinavië kan van een lui zenplaag worden gesproken. Als voornaamste oorzaak wordt be schouwd dat velen hoofdhaar en baarden laten groeien zonder deze voldoende te verzorgen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7