PAK-fractie trekt deskundigheid van staatssecretaris van Dam in twijfel Waardevolle collectie antieke-exotische kunst permanent in Diefsteeg Organist Kemena geeft concert in Marekerk Marokkaan (43) aangevallen en neergeslagen LOUK SANDERS IN DRIE SETS LANGS WOUTER FOKS stad en randgemeenten LID0-THEATER Goldfinger Deze week in de Leidse bioscopen Karatekolos Lee Keung De avonturen van Hammetje PAGINA 3 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN De PAK-lractie is van mening dat de aan gekondigde huurverhoging van vooroorlogse woningen opgeschort dient te worden omdat staatssecretaris Marcel van Dam nog niet goed met de omstandighe den inzake de woningen op de hoogte blijkt te zijn en dat derhalve zijn beslis sing en bevel tot deze ver hoging genegeerd moet worden. Het PAK heeft evenwel begrip voor het feit dat de nieuwe secreta ris enige tijd van acclima tiseren nodig heeft en houdt de brief, waarin b en w van Leiden bevolen werd de huurverhoging door te voeren, voor een misver stand. Deze twijfel aan de heer van Dam's capaciteit was te lezen in een notitie, die tijdens de gis termiddag gehouden vergade ring van de Commissie voor de In veroand met de bouw Volkshuisvesting en de Openba- 138 eengezinshuizen door re Werken uitgedeeld werd. De PAK-fractie opperde als beste mogelijkheid tot het oplossen van de vele onduidelijkheden het verstrekken van informatie aan de staatssecretaris over de woontoestanden in de vooroor logse Leidse buurten. Een der gelijke zienswijze werd natuur lijk niet door iedereen gedeeld. de Voorzitter M.G.J. Ham, en hij was niet de enige, was van me ning dat de staatssecretaris wel degelijk op de hoogte is van de ningbouwverenigingen „Ons doel" in vlek 4 van de Meren- wijk werd besloten om aan de Raad voor te stellen de grond- uitgifte aan „Ons Doel" t ela- ten geschieden. De heer Waal werd aan de hand van zijn on langs gestelde vragen meege deeld, dat het inderdaad niet gebruikelijk is dat een woning bouwvereniging (zoals „Ons Doel") toestemming krijgt te gaan bouwen voordat er defini tieve beslissing genomen is in zake de gronduitgifte. woontoestanden in Lelden, het- Tijdens de commissievergadering geen hem gebleken was uit de brieven en uit zijn persoonlijk onderhoud met de heren Van Dam en Schaefer. Van verschil lende kanten werd hierna gewe zen op het uitgebreide rapport van de Nationale Woningraad, waarin genoeg gegevens ver werd eindelijk besloten tot een aanvullend krediet voor de aan leg van een riolering in de Trompstraat en omgeving. Het plan hiertoe was al van 1968 af komstig maar kon door allerlei oorzaken tot dusver geen door gang vinden. Oegstgeest Alle deelnemende kinderen van de vakantieweek konden zich gisteren heerlijk uitleven met echte brandweerspuiten op het terrein tegenover het gemeentecentrum. Het kostte veel kinderen wel een nat pak, maar dat verhoogde juist de feestvreugde. Bovendien het weer was er wel naar orr, verfrissing op te lopen en de moeders hadden er vast al op gerekend. LEIDEN De Duitse organist Wcstfalen geboren heeft deze Gerhard Kemena is de gastor- organist zijn carrière naar een ganist op vrijdag 17 augustus in hoogtepunt gevoerd, na een se- de Marekerk, waar hij het vier- iieuze muzikale voorbereiding, de zomerorgelconcert van K. en ook als koordirigent. O. verzorgt. In snel tempo bij werd in 1»2 in cïhleld Hl' °mv,nS "a «Jn gymnasium- 3 tijd, een orgelopleiding van prof. dr. Ehmann aan de Lan- des Kirchenmusikschule in Her- ford. In 1965 behaalde hij een prijs na de voltoo-ing van zijn studie aan de Volkwang-Hoch- schule in Essen, waar hij onder richt kreeg van de professoren Reda, G. Schneider en Huf- schmidt. Van 1951 tot 1954 was hij assis tent-organist van de Garnison- kirche van het Engelse hoofd- LEIDEN In de Diefsteeg nr. 11 te Leiden is een kunstgalerie ge opend van oude en primitieve kunst. Houdster van de galerie is mevr. E. M. Pijnnaken-Bonte, echtgenote van de Leidse mu seum-ambtenaar Pijnnaken, belast met de afdeling Molenmuseum, ondermuseum van de Lakenhal. Toen ik er dezer dagen een kijkje nam, verbaasde ik mij over de gro te collectie exotische oudheden uit de Zuid-Amerikaanse landen Co lombia en Peru, alsmede uit de oude landen rond de Eufraat, thans Perzië of Iran. De collectie vormt het resultaat van archeologische opgravingen en vondsten door de mensen uit die streken zelf. Mevr. Bonte heeft deze museumachtjge collectie thans uitgestald in het reeds genoemde pand. Het is een kijk- en koopcollectie, d.w.z. het eerste mag - graag zelfs - het laatste mag ook maar hoeft niet. Het is bovenals een permanente verkooptentoonstelling. De eigenaar ver telde mij dat het de enige officiële kunsthandel in Nederland is op prehistorisch, archeologisch en volkenkundig gebied met betrekking tot de bovengenoemde landen en streken. De culturen, waaruit de voorwerpen stammen, bestaan niet meer, zelfs niet in gedegene reerde vorm. Het zijn over het algemeen grafvondsten, soms op tien meter en groter diepte opgedolven. Het is wel een mengelmoes van verschillende culturen, maar de collectie is (misschien wel juist daardoor) van grote waarde. Alle vondsten zijn in de vindlanden zelf geregistreerd. De unica blijven oök in die landen, slechts enke le dubbele stukken uit de landelijke collectie van Perzië worden door het gouvernement doorverkocht. Door enkele van de meest waardevolle stukken uit de collectie te noemen, blijkt wel overdui- delijk het belang daarvan. Zo zijn er voorwerpen uit de z.g.n. Vis- cus-cultuur uit het noordwesten van Peru, stammend uit rond 200 voor C. Uit dezelfde streek stamt ook de ,,Mochica"-cultuur, onge veer van 400 tot 1000 na Chr. Uit Perzië komt een bronzen paarde- bit uit Assyrië: een „Galgamesh", dat is een votiefsteen, daterend uit rond 800 v. Chr. en afkomstig uit Loeristan. Een Assyrisch rui- terzwaard van rond 1000 v. Chr. Een zwart bakje met z.g. „Wig schrift" (nog nimmer ontcijferd), afkomstig uit een Perzisch ko ningsgraf en plm. 40 eeuwen oud. Voorts stukken en scherven met spijkerschrift uit de tijd van Nabuchodonosor of Nebukadnezar. De openstelling van de museumwinkel is als volgt: dinsdag van 14— 18 uur, donderdag van 14—18 en van 19—21 uur, vrijdag van 14—18 uur, zaterdag van 11—13 en van 14—18 uur. kwartier in Bad Oeyenhausen (Church of England), een jaar daarna Kirchenmusiker in Goh- feld. In 1957 werd hij benoemd tot Hauptamtlicher Kirchenmu siker in Bottrop. Het jaar 1958 bracht hem de Ernennungs Ur- kunde tot Cantor. Gerhard Kemena, die in ons land vele concerten gaf o.a. in Arn hem, Nijmegen, Venlc en schede, en van wie in 1968 door de Westdeutsche Rundfunk eni ge grammofoonplaten zijn ge maakt, is in eigen land naast zijn vele funkties als cantor-or ganist, ook leraar muziek aan het Gymnasium voor meisjes in Bottrop. LFIDEN Twee onbekende jon gemannen hebben in de nacht van woensdag op donderdag ge probeerd een 43-jarige Marok kaan te beroven. De man liep Beenbreuk na aanrijding LF.IDEN Bij een aanrijding tussen een bromfiets en een auto heeft een 21-jarige brom fietster uit Haarlemmermeer een vinger en een been gebro ken. De vrouw was, komende van dc Warmonderweg, door het rode stoplicht gereden. De auto ging juist vanaf het Sta tionsplein linksaf richting Rljns- burgerweg. Een botsing was niet meer te voorkomen. Bodegraven Helen Veelen- turf die als een soort Alb. Schweitzer in Nigeria werkt heeft voor de ontvangen 20.000 (opbrengst van een jn Bodegraven gehouden cl lecte: Geef royaal voor 't hospitaal) een dankbrief meegegeven aan de her J. van Leeuwen, de initiatiefne mer van de actie, die haar verblijdde met zijn komst en allerlei goede gaven. om ongeveer 1.00 uur over de Eostelbrug (tussen de Prinses- senkade en het Kort Rapen burg) toen de twee mannen op een bromfiets hem aanspraken. Zij vroegen de Marokkaan of hij misschien 25 gulden kon wisse len, waarop deze zijn portemon nee voor de dag haalde om te kijken of hij aan 'ne- gevraagde kon voldoen. Een van de twee jongemannen was echter achter z.jn rug gaan staan en gaf de Marokkaan plotseling een klap in de nek en enige trappen. De mar viel maar hield zijn beurs stevig vast. Een tegenvaller voor zijn aanvallers, die zich don ook maar snel uit de voeten maakten. De Marokkaan hield er enige verwondingen aan zijn armen en benen aan over. (ADVERTENTIE) JAMES BOND LEIDEN De schoolgaande jeugd hoeft zich deze week be paald niet te vervelen. Vier van de zes bioscopen brengen een film speciaal voor hen, terwijl ook bij de andere theaters het programma bijzonder luchtig wordt gehouden. ..Pippi in Ta- ka-Tukaland" in TRIANON is inmiddels al een oude bekende en ook ..Circus op stelten" in STUDIO gaat al enkele weekjes mee. LUXOR en CAMERA komen deze week echter met een nieuwe kinderfilms. Het eerste theater heefl zijn keuze laten vallen op de verfilming van „Charlotte's Web", vooral in Amerika een bestseller op de kinderboeken markt. Het twee de theater heeft deze week de „echte" Tarzan (Johnny Weis- muller) in „Tarzan's avonturen". Voor de wat oudere jeugd is er „Samen uit samen thuis", een onverbeterlijke lachfilm van het duo Bourvil en De Funès in Studio en „Karatekolos Lee Keung" in Rex. De laatste film is de zoveelste uit de se rie van Chinese vechtfilms. In Luxor is tenslotte tijdens de avondvoorstellingen weer een spannende „Ivanhoe" te zien. Voor liefhebbers van oorlogsfilms heeft Camera „Als ade laars vielen zij aan" geprolongeerd. In deze film handelt het om een kasteel, dat door de Duitsers in bezit is genomen en door de geallieerden overvallen wordt. In de nachtvoorstelling heeft Camera de film over het beroemdste popfesetival van de laatste vijf jaar in ..Woodstock". LIDO draait deze week „Goldfinger", ook al geen onbekende in Leiden. Trianon heeft wegens grote belangstelling „De non van Monza" nogmaals geprolongeerd. De nachtvoorstelling in Rex is het tweede deel van „Sex and Live". Echte bami- en nasi- sfeer LEIDEN/REX Van hetzelf de laken een pak, geldt voor de nieuwste Chinese karate- fllm. De eentonigheid in dit genre benadert tot op kleine afstand die in de vele Spag- getti-westerns, waarin Clint Eastwood de hoofdrol ver tolkte (Hand vol dollars, een paar dollars meer, enz.). Ook nu weer een echte bami- en nasisfeer. Karate-bink in deze „18 karaats karatefilm" - hoe verzinnen ze het - is Lee Keung. die, net zoals zijn voorgangers, ten alle tijde bereid is een paar Japanse collega's het stof uit hun kle ren te kloppen. Natuurlijk, en hoe kan het ook anders, moet ook karate-kolos Lee Keung (tevens de titel van deze film) hierbij de nodige klappen, trappen en dergelijke Aziatische specialiteiten in ontvangst nemen. Overigens gedraagt ook hij zich volkomen platonisch in de liefde: dit gebiedt wordt ont gonnen zodra er helemaal niemand meer in de zaal ver schijnt. Amerikaanse bestseller verfilmd LUXOR „De avonturen van Hammetje" is de verfilming van „Charlotte's Web", een bestseller onder de kinder boeken in Amerika. Het boek beschrijft de avonturen van het biggetje Hammetje, dat bij zijn geboorte nogal klein is uitgevallen. Hammetje komt terecht bij Homer Zuckerman, waar niemand met hem wil spelen. Tot hij in „gesprek" raakt met de spin Charlotte. Z ijzegt tegen hem allerlei aardige dingen door middel van woorden die zij in haar web weeft. Samen met Charlotte wordt Hammetje door zijn baas op de kermis gezel, waar zij een prijs weghalen. Wanneer Charlotte voelt dat ze moet sterven, vertrouwt ze Hammetje haar eierzak toe. Hieruit worden 514 baby-spinne tjes geboren. Allen op drie na vliegen uit. In de drie die blij ven vindt Hammetje weer nieuwe makkertjes. Ivanhoe zorgt weer voor spanning LUXOR Bij de nieuwste „Ivanhoe"handelt het om een zwaard. Het is het Nor- mandische zwaard, dat het symbool is van de macht der koningen van Engeland. Dit zwaard is na de dood van koning Henry verdwenen. De Normandische held Ivanhoe gaat zich inzetten het weer te bemachtigen. Hij vindt hierbij echter een tegenstander in Ste- pan Cunningham. Deze heeft na de dood vun de koning de macht gegrepen. Om nu verzekerd te kunnen blijven van zijn macht, heeft hij het zwaard nodig. Om zijn doel te bereiken deinst hij voor niets terug. Een twintigtal Normandische rid ders wordt door zijn toedoen opgehangen. Alleen de held van het verhaal „Ivanhoe" weet te ontkomen. Samen met een groep rondreizende toneelspelers en een stel goedaurdige boe ven gaat Ivanhoe op zoek. De film eindigt in een spannend tweegevecht tussen Stepan en Ivanhoe, waarbij de eerste het loodje moet leggen. LEIDEN Op de zeer warme donderdag van de Open Leidse Tenniskampioenschappen heb ben twee partijen de show ge stolen. Voor de vele aanwezige Leidenaren was de ontmoeting tussen Louk Sanders en Wouter Fok zeer interessant terwijl bij de dames Anja Ybema een op vallende prestatie leverde door het Judith Salomé in drie sets erg moeilijk te maken. Wat betreft tennis en spanning was het duel tussen Sanders en Fok erg aantrekkelijk. Louk kwam door zijn flitsende top spin slagen bliksemsnel op een 4—0 voorsprong. De linkshandi ge Wouter, die een zeer goede reach heeft, kwam op overtui gende wijze tot 42 terug, maar moest toch de set met 6 —3 aan Sanders laten. De twee de reeks ging van het begin af aan gelijk op tot 44. In deze acht games was vooral de knal harde en diepe service van Wouter opvallend terwijl Louk af en toe op een bijzondere fraaie wijze met zijn topspin service in de aanval ging. Na een lange game wist Fok zijn opslag te behouden en mocht ook de volgende game. Sanders aan service, op love binnenha- len. Ook in de derde set deden de spelers r.iet voor elkaar on- der. Wouter die veel risico nam ging na de stand van 2—2 iets meer fouten maken zodat Louk, vooral zijn voetenwerk is mag- nifiek, met 6—2 deze laatste set en dus de partij op zijn naam mocht schrijven. In de volgende ronde zal Louk, hier als derde gekwalificeerd, de eveneens uit Leiden afkom stige Richard Kasten ontmoeten zodat de Leidse tennisfans van daag wederom op T. C. Room burg hun hart op kunnen halen. Richard Kasten overmeesterde op baan 4 onverwachts gemakke lijk Hans Adema van Schelte- ma. Hans speelde verkrampt, wat van zijn partij tegen Veent- jer zeker niet gezegd kon wor den. De Popey Gold-Star speler wist met een zeer gedegen, soms op vastheid berustend, spel de zeg» te behalen 6—3; 6-2. De altijd goedgemutste Nico Wel- schen moest, na een wat betreft de score vreemd verlopen par tij, het onderspit delven tegen de als vierde genoteerde Rolf Thung. Nadat Nico de eerste reeks met gemak met 6—1 had gewonnen kwam Rolf, die even een off-day leek te hebben, ver rassend sterk terug. Met 60 in de tweede reeks draaide Thung de rollen om. In de zeer wissel vallige derde set liep notabene van tevoren, had zij maar net Welschen weer uit, nu tot 30. Thung maakte 3—3 gelijk, om vervolgens, na tegen een 4—3 achterstand te hebben aangeke ken, tot 64 door te stomen. Nadat de favoriete bij de dames Judith Salomé op het heetst van de dag. resoluut mej. P. van Bergen me 6—1; 6—1 had geë limineerd, moest zij later op de middag tegen de Groningse Anja Ybema-Lepoutre aantre den. Tijdens het tournooi van Bilthoven, zo vertelde Judith van Anja weten te winnen. Toen kon zij nog niet weten dat het ook gisteren een overwinning „op het kantje" zou wordefi. Het lukte de 24-jarige Judith, de enige van de tien A-speelsters die - nog - geen moeder is, in dit duel niet om het initiatief te nemen. De foutloos spelende Anja. haalde zonder dat veel toeschouwers er erg in hadden, met 64 de eerste reeks binnen. Na in de tweede met 54 en 6 —5 voorgestaan te hebben, kreeg de Groningse op 7—6 twee kansen om voor dé verras sing van de dag te zorgen. Met onaantrekkelijke maar zeer enerverende lange ralleys lukte het Judith om de stand weer ge lijk te trekken en om met 9—7 eer. beslissende reeks noodzaken lijk te maken. In deze laatste set kreeg Judith iets meer vat op de hoge ballen van Anja wat de favoriet met 6—3 tenslotte de partij opleverde. De strijd tussen de als derde ge klasseerde Anneloes Schothorst en Els Veentjer stond kwalita tief eveneens op een minder hoog peil. In de drukkende hitte wist Anneloes roet 6—2; 6—3 te zegevieren. Elly Blomberg, die dit jaar in de overgangsklasse A voor de Rac keteers uitkwam, verdween i haar treffen met de als vierde geplaatste Lidy Bielefeld met 63; 62 van het toneel. In het zo weinig beschreven da mesdubbelspel bereikte de jeug dige combinatie L. Boshou wers/Y. v. d. Eeckhout de vol gende ronde door met 64; 64 het duo H. Laan en N. Weur- man aan de kant te schuiven. Bram Madera, als Leids distrikts- kampioen het hoogst genoteerd in B-afdelirg hield zich tegen de zich goed inzettende Har Mever staande. Maureen Meyer, echt genote van Har, werd eveneens uit het tournooi gespeeld. De Lissese Annette van der Mey zette haar met de wat geflat- Leiden In de Stadsgehoorzaal trad gistermiddag de Connie Vi..h-kindershow op, Een attractie vc teerde stand van 60; 62 de I eerste orde voor de Leidse Jeugd. De zaal zat dan ook goed vol. Het werd een grandioos festijn, v voet dwars. bij Connie Vink de kinderen uitstekend wist te vermaken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3