£cid6cGouoont VAKANTIECENTRUM IN AS GELEGD: 37 DODEN Vluchtprogramma Skyl wordt geheel afgewerkt Hartverscheurend drama op Man Kans op smog Nederlands gezin verongelukt op Franse autoweg GROTE ZIEKENHUIZEN! GAAN VERDWIJNEN CLUB 70 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1973 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003- Bank: Am'ro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M, Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes ƒ2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal ƒ27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 19.05 uur Popgala *73. herhaling: 20,21 uur De laatste vsif minuten met Raymond Sou- ple.x als commissaris Bourrel; 22.55 uur Watergate. Ned. II: 19.05 uur Arthur, nieuwe serie; 20.21 uur De FBI, mis daad; 21.10 uur Zomer '73, amu sement. MINDER WARM Vannacht hier en daar mist en weinig wind met minimumtem* peraturen omstreeks 13 graden. Morgen vrij veel bewolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind en rond 20 graden. Donderdag: zon: 05.04-20.27, maan: 11.18-21.46. hoogw. Sche- veningen: 5.52-18.19, laagw.ï 1.51-14.09. LONDEN Op het Britse eiland Man is vannacht het reusachtige ontspanningscentrum Summerland in de as gelegd. Er zijn ten min ste 37 doden, onder wie vele kinderen en tachtig gewonden. De bo venste etages van het smeulende gebouw met zeven verdiepingen moeten echter nog doorzocht worden. Niemand weet hoeveel stoffe lijke overschotten daar kunnen liggen. De politie vreest dat uitein delijk meer dan vijftig doden te betreuren zullen zijn. Het kolossale centrum besloeg een oppervlakte van meer dan een hectare. Het bevatte zwem- en saunabaden, een solarium, zes ca- fé's, discotheken, restaurants, winkels, een danszaal, een bios coop/theater en een lunapark; allemaal onder een dak. Het dak en de muren van het dertig meter hoge gebouw waren be kleed met plastic platen. In feite was Summerland een reusachtige plactic kubus. Naar schatting tweeduizend mensen bevonden zich donderdagavond in het ontspanningscentrum dat omstreeks acht uur plotseling in brand vloog. Enkele seconden later schoten de vlammen al torenhoog op. Het gerucht doet de ronde, dat op een van de balkons van Summerland een kind gespeeld had met lucifers of een aansteker. Laaiende plastic platen stortten neer op de kinderen, vrouwen en mannen die in paniek uit de vuurzee probeerden te komen. Nie mand weet of de personen, die zich in de sauna's bevonden, ontsnapt zijn aan de muur van vlammen. Deze maakten zich razendsnel meester van de verdieping, waarop de suanabaden zich bevonden. Overal hoorde men geroep en gejammer van doodsbange moeders, die radeloos kinderen zochten. Vannacht was het hele eiland Man in de weer om hulp te bieden. De radio deed een oproep voor bloedgevers. Dertig van de ongeveer tachtig gewonden waren er ernstig aan toe. Een ooggetuige vertelde: ,,Ik zag mensen met brandende haren en brandende kleren wegvluchten uit het gebouw, dat van onder tot boven in lichterlaaie stond." Zware rookwolken boven het brandendè recreatiecentrum Summerland op het eiland Man. (ADVERTENTIE) AUTOBANDEN BALANCEREN UITLIJNEN - ACCU'S SNEEUWKETTINGEN Leidse Bandenservice L.B.S. Geopend dag.: 8.00-18.00 Vrijdagsavonds tot 10.00 uu Zaterdags tot 13.00 uur. Volgend jaar meer kleine woningen DEN HAAG Bejaarden, alleen staanden en onvolledige gezin nen zullen in de begroting van Volkshuisvesting volgend jaar aanzienlijk beter bedeeld wor den. Dit jaar zijn 18.000 kleine wonin gen in aanbouw genomen, vol gend jaar zullen dat er zo'n 40.000 zijn. AUTO HEEMSKERK Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-209S Roelofarendsveen e.o. Alkemadclaan 1, tel. 01713—2866 <o Rotterdam Op basis van de 'weersvarwachting houdt de cen trale meld- en regelkamer van Rijnmond rekening met stank en smogvorming in het Water weggebied. De industrieën is daarom verzocht stankverwek- kende activteiten achterwege te laten. Samenvatting afscheidswedstrijd Swart op tv (Van onze radio- en tv-redaktie) HILVERSUM - In het pro gramma Studio Sport op woens dag 8 augustus zal hoogstwaar schijnlijk een samenvatting ge geven worden van de wedstrijd Ajax-Tottenham Hotspur, de af- scheidswedstrijd van Sjaak Swart. In het weekend valt de definitieve beslissing, maar de NOS verwacht geen moeilijkhe den. Een rechtstreekse uitzen ding van de hele wedstrijd was niet mogelijk. Studio Sport be gint om 22.30 uur (Ned. I) Vrouw gewurgd (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In haar woning te Utrecht hebben buurtbewoners het lijk gevonden van een 44-ja- rige vrouw, die bleek te zijn ge wurgd. Een buurtonderzoek door de poli tie leidde al spoedig naar een 30-jarige ex-barkeeper uit Utrecht, die tot voor kort met de vrouw in concubinaat leefde. De man is aangehouden. Hij heeft volgens de politie nog niet bekend, maar ook niet ontkend ets met de moord te maken te hebben gehad. De mogelijkheid dat een liefdesdrama tot het misdrijf heeft geleid moet niet LISSE Zonder enig officieel ge doe is gistermorgen de Consu mentenmarkt „De Haven" op de hoek Grachtweg/Kapelstraat in gebruik genomen. De directie hield 's morgens re ceptie voor genodigden en za kenrelaties, waarbij velen hun gelukwensen kwamen aanbie den. Van de zijde van het ge meentebestuur merkten we op weth. P. van Leeuwen, voorts Lisse heeft „De Haven" het dag. bestuur standsvereniging „Alverha" en andere deputaties. Niet alleen de directie, doch ook de archi tect, de heer Horsman, uit Heemstede, alsook de aanne mers fa. Valk te Lisserbroek werden gecomplimenteerd met het bereikte resultaat. De keu rig ingerichte consumenten markt dwong aller bewondering af. de Midden- 's Middags om half 2 namen de klanten het nieuwe gebouw in gebruik. De toeloop was onvoor stelbaar groot. Ook gisteravond was er een enorme belangstel ling. Van deze Amsterdamse flat makte gisteren een 43-jarige werkster een dodelijke val van de elfde verdie ping. Werklieden hadden het balustradehek voor vernieuwing verwijderd en het tegen een deur gezet. Toen de vrouw naar binnen wilde en het zware hek wilde verplaatsen, verloor zij haar evenwicht en stortte ruggelings in de diepte NKV boycot bevolkings- onderzoek HAARLEMMERMEER De af deling Haarlemmermeer van het N.K.V. wil een bevolkings onderzoek (long-, hart- en vaat ziekten) dat dit najaar wordt gehouden, demonstratief boycot ten. De gemeente vraagt van de inwo ners een eigen bijdrage van 41, hetgeen volgens het NKV voor een eenvoudig werkne mersgezin nauwelijks is op te brengen. Voor de lagere Inko mensgroepen dient er een re ductie te komen. Het NKV wil de accept-girokaarten die in verband met het onderzoek wor den verstuurd verzamelen en onder protest aan het gemeente bestuur aanbieden. Losgeld voor Paul Getty: 41 milj oen LILLE Vijf leden van een Nederlands gezin zijn gistermiddag om het leven gekomen en een zesde zwaar gewond bij een verkeerson geluk op de verkeersweg Lille-Parijs. Hun auto reed In op een tank auto die moest uitwijken voor ander verkeer, ging scharen en kan telde. Zowel de personenauto als de tankauto vlogen In brand. Al leen de chauffeur van de Nederlandse auto, de heer C. van der Togt uit Oosterhout, overleefde het ongeluk, zijn vrouw, zijn zoon Cornells (12) en zijn dochters Antoinette (12), Mariette (8) en Sas- kia (7) kwamen in de vlammen om. Op rijksweg 13 bij Delft hebben zich gisteravond enkele ernstige bot singen voorgedaan. Acht auto's werden geheel vernield en uren lang heeft het verkeer uit Den Haag vastgezeten. Een 19-jarige inwoner van Tilburg liep zwaar hoofdletsel op en werd in een Delfts zieken huis opgenomen. Met grote snelheid reden auto's in op stilstaande wagens. Het eerste ongeval gebeurde door een foute inhaalmanoeu vre. Ter plaatse was wegens werkzaamheden maar één rijstrook berijdbaar. Op de weg Sluls-Breskens in Zeeland zijn bij een botsing tussen een personenauto en een vrachtwagen een 46-jarige inwoner van St. Gil- lis-Waes in België, zijn 12-jarige zoon en 6-jarig dochtertje om het leven gekomen. Drie andere kinderen uit het gezin werden gewond. De vrachtwagenchauffeur liep een shock op maar bleef ongedeerd. ROME (AFP) De ontvoerders van de 16-jarige Paul Getty III, die in Rome in de nacht van 9 op 10 juli Is verdwenen, heb ben een losgeld van 10 miljard lire (41 miljoen gulden) geëist van Pauls moeder Gail Getty. Naar de advocaat van de familie meedeelde zijn mevrouw Getty en haar ex-echtgenoot Paul Get ty II niet In staat een dergelijke som op te brengen na de weige ring van grootvader Getty los geld te betalen. Er is een tegen voorstel gedaan maar dat is door de ontvoerder afgewezen. In Rome gelooft men nog steeds niet in een echte ontvoering. Men houdt het erop dat Paul III is ondergedoken en zelf geld wil hebben. Jongetje verdronken, broertje spoorloos CALLANTSOOG Het vlïrjnrig zoontje Henk van de famüle Do Vos uit Winkel (N.-II.) is gister middag in de zee bij Callantsoog verdronken. Het lijkje van de kleuter werd door de reddings brigade van Callantsoog uit zee gehaald. De 5-jarige Sjoerd de Vos, die zich samen met zijn broertje in de branding was gaun spelen no een dagje aan het strand met vader en moeder, is tot op heden spoorloos. Politie en reddings brigade hebben tote nu toe ver geefs gezocht. Prinses Irene zal aanstaan de zondag 5 augustus haar 34ste verjaardag vieren. Jane Turner, echtgenote van de eigenaar van een groot Amerikaans jacht uit Atlanta, naait insignes op de kleding van de bemanningsleden. Het hoort bij de voorbereiding op de grote race voor de Admiraals Cup die vandaag begonnen is. Van o parlementaire redactie. Den Haag De regering gaat de mlljoenenverslindende ziekenhuis- bouw, die mede oorzaak is van de enorme stijging van de kosten in de gezondheiszorg, drastisch afremmen. In de begroting van Volks gezondheid voor volgend jaar zal minister Vorrink haar mening hierover uiteenzetten. Wettelijke maatregelen worden voorbereid om de minister dc bevoegdheid te geven te kleine, volledig geoutilleerde ziekenhui zen te sluiten. De grote ziekenhuizen, met hun vele specialisten en hun uitge breide staf voor de nazorg, gaan in de toekomst verdwij nen. Er komen kleinere zieken huizen, waar de patient alleen voor de noodzakelijke behande ling blijft. Na het verblijf in deze „doorstroomziekenhuizen" zal de nazorg dan elders in ver zorgingshuizen plaats hebben. Deze verzorgingscentra, waar van de verblijfskosten aanmer kelijk lager zullen zijn dan in een volledig geoutilleerd zieken huis, zullen worden gebouwd in de naijheid van reeds bestaande verzorgingscentra, zoals bejaar dencentra. BAR-DANCING Stationsweg 35 Leiden Beneden 21 jaar geen toegang Correcte kleding verplicht HOUSTON (AP/Rtr) Ondanks ernstige moeilijkheden met het voortstuwingssysteem in hun Apollo-cabine hebben de astronauten van Skylab gisteren toestem ming gekregen hun volledig vluchtprogramma van 59 dagen te voltooien. Wel worden voorbereidingen getrof fen voor een reddlngsvlucht met een omgebouwde Apol lo-cabine, waarin plaats is voor vijf man. Mocht blijken dat Bean, Garriott en Lousma niet in staat zijn naar de aarde terug te keren, dan wordt op 10 september de reddingspoging ondernomen met twee man. Gisteravond ontstond grote onzekerheid of het Skylabpro- ject kon worden voortgezet, gebleken was dat een twee de stel stuurraketjes van de Apollo-cabine, waarmee de drie astronauten uit Skylab moeten terugkeren naar de aarde, door een lek niet langer betrouwbaar was. Een eerste groep stuurraketjes was al tijdens de lancering uitgevallen, eveneens door een lek. De stuurraketjes zitten in het dienstcompartiment, ofwel Service Module. Zij worden gebruikt om het ruimteschip in de juiste stand .te houden bij de daling. Even voor de atmosfeer wordt bereikt, wordt de Service Module afgestoten, waarna alleen de kegelvormige stuurcabine met de astronauten op aarde terugkeert. De NASA maakte aanvankelijk bekend dat uit een telefoongesprek met de astronauten zou worden afgeleid of directe terugkeer naar de aarde noodzakelijk was. Zij zouden dan van daag zijn teruggeteerd, hoewel dit riskant was zonder voldoende stuurraketjes. Later deelde de NASA evenwel mee dat werd afgezien van directe terugkeer. De directeur van het ruimte vaartcentrum in Houston, Christopher Kaft, zei het nog enkele dagen e willen aanzien. ,,U had niets beters kunnen melden", verklaarde Skylab-commandant Bean. Men vertrouwt erop dat een noodlanding altijd mogelijk zal blijven voordat het reddingsschip gereed is. De ca bine van het reddingsschip moet worden omgebouwd voor het vervoer van vijf personen, de twee bestuurders en de mannen uit Skylab. De drie astronauten zijn inmiddels geheel hersteld en kunnen hun programma geheel afwerken. Alleen het ruimteuitstapje van zaterdag vervalt. Eventueel terug met reddingraket De astronauten Gerald Carr en William Pogue zouden in de reddingsvlucht de drie astronauten uit Skylab moeten oppikken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1