Sparta mikt op plaats die recht geeft op UEFA-Cupvoetbal „Van eerste tot laatste minuut waar voor het geld geven" Voetbalkrant in de krant HANS KRAAY (GO AHEAD EAGLES) ROTTERDAM Met enige fantasie zou Sparta zich de Dik Trom in het Nederland* se eredivisievoetbal kunnen noemen. Want het is een bijzondere club. Er breekt geen opperste paniek uit als de exploitatie niet sluitend kan worden gemaakt omdat een aantal lieden achter de club heeft gezworen dat Sparta nooit verloren zal gaan; er heerst een uniek huiselijk leven in de „Rid derzaal", het domein waar na afloop van de wedstrijden spelers, hun echtgenotes en genodigden zich verzamelen en waar de da mes bij toerbeurt achter „de tap" plaats nemen en de spelers niet te beroerd zijn om kelnersdiensten te verrichten. Drs. Cor van Rijn, de praeses van Sparta, kan dan ook met recht en reden spreken van „een innerlijk sterke vereniging", wat niet in houdt dat er nooit perikelen zijn. Zo denkt trainer Leo Steegman nog steeds met inge toomde wrevel terug aan het slot van de vorige competitie toen Sparta van de ploeg, die maanden lang hef attractiefste voetbal in Nederland speelde, eensklaps terugviel en met lege handen bleef. Geen beker, geen plaats die recht gaf op deelneming aan het toernooi om de UEFA-Cup. Nu pas heeft Steegman voor zichzelf uitgemaakt dat het een doodgewone kwestie van weg vloeien van de inspiratie is geweest. Stef Walbeek, remplacant voor de „sleutelfiguur" Eykenbroek. VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT „Daaraan lagen enige oorzaken ten grondslag", ver duidelijkt de immer rustig en doordacht - van Steeg man geen fanatieke kreten en „lekkere" uitspraken waarvan hij later spijt zou kunnen krijgen - formule rende trainer. „Er was allereerst het onverwachte puntenverlies tegen AZ'67, daarna tegen Amsterdam. Nog was de situatie niet hopeloos want we behielden een voorsprong op de rest. Toen van PSV werd ver loren en FC Twente ook nog eens Feyenoord ver sloeg, was het gebeurd. Het was zeker geen kwestie van conditie hoewel je mét een elftal met oudere spelers de kans loopt dat zulks het geval kan zijn. Ook jongere spelers liepen in vorm terug. De inspi ratie was minder geworden, en dat is logisch te ver klaren. Maar ik moet er wel op bedacht zijn dat iets dergelijks het aanstaand» seizoen niet zal gebeu ren." Deze pertinente verklaring laat Steegman los over de competitie 1973-1974: „Ajax wordt weer kam pioen, dat staat nu al vast. Als ik nu even met de mond van anderen praat - ik heb er zelf niets of te weinig van gezien - lijkt Feyenoord het moeilijk te krijgen om de tweede plaats te behouden, weet ik niet wat FC Den Haag zal gaan doen en moet ïk on zeker zijn over FC Twente en PSV. Ik kan eigenlijk alleen over Sparta oordelen als kandidaat voor de zogenoemde subtop, die er ook het volgend seizoen ongetwijfeld weer zal komen. Sparta is potentieel als groep minder geworden» dat kan niet worden ont kend. Er zijn enige jongere spelers die wellicht uit breken maar dat is een wissel trekken op de toe komst en je weet niet of die ook wordt verzilverd. Natuurlijk zijn er sleutelfiguren weggevallen met Eykenbroek, Bosveld en Klijnjan." Drs. Van Rijn tilt daaraan minder zwaar maar hij is dan ook geen trainer. Zijn visie: „Klijnjan was al twee jaar geen vaste keus voor het eerste team, heeft zich steeds afgezet tegen Sparta en was boven dien al helemaal rond met de Franse club Sochaux. Eykenbroek en Bosveld zaten tegen de grens aan, tweeëndertig of bijna. Ook in het verleden hebben wij de stap gezet om oudere spelers te laten vertrek ken. Ik noem Bosselaar, De Koning, Verhoeven." Zo eenvoudig wipt Steegman niet dadrover heen. Hij stelt ronduit: „Ik had Klijnjan best willen houden maar het was onmogelijk. We willen ook nooit meer een periode zoals vorig seizoen toen we die transfer moeilijkheden kregen. Het is funest om een transfer periode te plannen en dan alleen te praten over ver kopen om het tekort te dekken. Daarna zou je dan pas. als er iets overschiet, aan aantrekken kunnen denken. Als we betere middelen hadden gehad, had den we Klijnjan kunnen houden." Steegman mikt niettemin „op een plaats in de bo venste groep want we willen internationaal voetbal gaan spelen en daarmee bedoel ik UEFA Cup. Als Nederland drie clubs zou mogen inschrijven, zou dat gunstig zijn. „De competitie is derhalve nummer een en wat we in het toernooi om de KNVB-beker meepakken, is meegenomen. Ik wil wel toegeven dat de teleurstelling die we in het laatste bekertoernooi beleefden eigenlijk nog harder is aangekomen dan de terugval in de competitie, waarop we dit seizoen alles zullen gooien". Het „nieuwe" Sparta heeft tijdens de oefenperiode al gestalte gekregen. Stef Walbeek zal de plaats van Eykenbroek als laatste man innemen, Willy Kreuz wordt geposteerd achter de aanval, die wordt geleid door Janusz Kowalik. Zo vangt Steegman het weg vallen van sleutelfiguren op en dan hoopt hij vurig dat jongeren zich als volwaardige eredivisiespelers zullen ontplooien. „Neem een Bert Jansen, die ver scheidene goede wedstrijden speelde maar op de lan gere termijn toch moest afhaken. En dat was geen kwestie van conditie want conditioneel is mijn kern groep sterk. Mede daardoor durf ik gokken op deel. neming aan het toernooi voor de UEFA Cup, want ons voornaamste doel zal zijn, waardoor we dus ook in de competitie hoge ogen zullen moeten gooien." Die zucht naar Europees voetbal is ook af te lezen van de vier torenhoge masten waaruit het „Kasteel" In een overvloed van licht zal worden gezet. Op 15 augustus wordt de verlichting - drs. Van Rijn: „He lemaal uit eigen middelen, buiten bezwaar van de clubkas" - officieel in gebruik genomen met een wedstrijd tegen Barcelona. Steegman hoopt dan ook op een competitie die het dag- en kunstlicht kan zien. HERMAN VAN BERGEM. De keurgroep van Sparta, die weet wat wordt verwacht: een plaats die recht geeft op voetbal in Europees verband. DEVENTER Hans Kraaij, de nieuwe manager van de Deven ter eredivisieclub Go Ahead Ea gles, heeft sinds zijn benoeming (1 april) een paar grijze haren meer gekregen. Hij kreeg vrij wel onmiddellijk na zijn benoe ming te maken met transferza ken en men weet dat het woord transfer in Deventer de laatste jaren altijd werd vertaald met „verkopen". Ook dit jaar ontkwam Go Ahead Eagles niet aan de inmiddels traditioneel geworden uitverkoop van talent. Niet minder dan ze ven spelers pakten hun koffers, slechts een, André van der Ley, werd aangetrokken. Hans Kraaij had ook anders ge wild. Hij zat echter met een er fenis, van het tot voor kort ge voerde beleid. Kraaij moet met harde, zakelijke maatregelen orde scheppen in het betaalde voetbal in Deventer. In zijn werkkamer, tot voor eni ge maanden de kamer van trai ner Barry Hughes, laat Hans Kraaij in het bijzijn van zijn technische adviseurs Jan No- termans en Henk van Brus sel zijn gedachten gaan over het tot nu toe gevoerde beleid en de toekomstplannen. „Wat de trans ferzaken betreft kan ik begrij pen dat het in Go Ahead Eagles geïnteresseerde publiek diep te leurgesteld zal zijn. Dit publiek" moet echter begrijpen, dat ik de taak heb om de vereniging en het betaalde voetbal in Deventer weer gezond te maken. Ik moet. in overleg met de gemeente om dat anders de subsidie in gevaar zou komen, het spelersaantal te rugbrengen tot twintig. Uit de opbrengst van de verkochte Iers moest ik het exploitatiete kort dekken. Eigenlijk een vreemde zaak want mijn stand punt is: de opbrengst uit de ver koop van spelers moet weer ten goede komen van het elftal". „Dit jaar moest ik ruim 150.000 gulden exploitatietekort dekken. Als Go Ahead Eagles het ko mend seizoen wat succesvoller is, zal dat hopelijk niet meer no dig zijn. In tegenstelling tot an dere jaren heb ik dit seizoen geen handgelden gegeven bij het verlengen van de contracten. Ik begrijp dat zoiets onsympathiek aandoet bij de spelers, maar het was bittere noodzaak. Als je geen geld hebt, kun je het ook niet uitgeven". Middenmoter „De spelers verdienen bij Go Ahead Eagles beslist geen kapi talen, ze moeten er hard voor knokken. Dat hoort ook bij mijn mentaliteit: knokken en vechten voor de kost. Ook op het veld zullen de jongens zich volledig moeten inzetten anders zullen ze problemen met trainer Noter- mans en met mij krijgen. Ik wil dat het publiek van de eerste tot de laatste minuut waar voor het geld krijgt". „Het aanstaande seizoen moeten we een goede middenmoter wor den en daarna kunnen we pas aan de subtop gaan denken. Eerst moeten we gaan bouwen aan een florissante basis. Het zal zwaar worden, want er is nog zoveel te doen. De eredivi sie-debutanten Roda JC en De Graafschap zijn dit seizoen niet voorbestemd om te degraderen. Ze zullen hun huid duur verko pen, dat is zeker". „Ik ben blij met de komst van André van der Ley. Hij is een geraffineerd voetballertje en kan vanaf het middenveld het spel opbouwen. Ook de come-back van Johnny Oude V/esseling is een versterking. Hij is een vech ter en kan met Van der Ley het middenveld vasthouden. De transferperiode mag dan voor het publiek wat teleurstellend zijn verlopen, voetbaltechnisch en tactisch hebben we nu wel meer kwaliteit in het veld. Jan Groenendijk, die een zeer matig seizoen had, kan dit jaar veel beter worden. Het speltype zal veranderen en iets meer „op het hoofd van Groenendijk" zijn af gestemd". Premiepot „Om de spelers te activeren hebben we dit seizoen ook een wijziging gebracht in het pre miestelsel.e We hebben elk thuiswedstrijd begroot. Als er meer aan recette wordt ontvan gen omdat er meer publiek is gekomen, zullen we het over schot in een premiepot stoppen, waarvan aan het -ind van het seizoen een bepaald bedrag aan de spelers zal worden uitbe taald, Uiteraard met een sleutel- verdeling. Ik dacht zoiets van 25 procent, en dan zullen we bekij ken hoeveel wedstrijden de jon gens in het eerste elftal hebben gespeeld. Met deze methode ho pen we op een betere inzet. Brengen de spelers topsport tan zal het publiek toenemen. De spelers worden er alleen maar beter van". WIL VAN DER PLAS In het seizoen 19711972 versloeg Co Ahead op eigen veld Ajax met.32. Ruud Geels rechtsscoorde tweemaal. Ruud Geels verliet Go Uit een schrale beurs is het moeilijk royaal putten. Toch bereidde Go Ahead zich voor belangrijke duels buiten de deur" voor, al was Ahead dat na elk seizoen weer moest verkopen om de eindjes aan elkaar te knopen. het maar op het strand van Zandvoort.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11