Altijd bevreesd voor democratische bacil KLACHTRECHT VOOR WERKNEMERS THANS IN STUDIE £eidac SouAa/ni Stel grens aan bestedingsgroei MISSCHIEN MEER VAKANTIEGELD Chantageplan op vriendinnen van Mary Kopeehne REFERENDUM GRIEKENLAND AAN GEVOCHTEN W alter Ulbricht DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Walter Ulbricht en Nikita Chroestsjew in 1964 Walter Ulbricht tijdens een van zijn befaamde redevoeringen BONN Een van de weinige ogenbliikken, die Walter Ubricht in zijn leven met ge noegen gesmaakt moet heb ben,zou volgens insiders het moment van Konrad Ade nauers aftreden, nu precies tien jaar geleden, geweest zijn. Hij, de in het westen veel ver guisde „dictator", had on danks alle wisselvalligheden toch maar kans gezien de greep op de macht te behou den, terwijl zijn grootste ri vaal op Duitse bodem ge dwongen was de heerschap pij over staat en volk af te geven. Met het feit, dat Adenauer en Ulbricht de hen door Duits- lands nederlaag geboden kans instinctief grepen en ie der op zijn deel van hetver- scheurde rijk een ei^en sterk persoonlijk stempel drukten, houdt elke vergelijking op. Terwijl Adenauer op democra tische wijze hoewel men zegt met behulp van zjn ei gen stem aan de macht kwam, was Ulbricht een zet baas va de Sowjet-Unie, die van Moskou uit al voet op Berlijnse bodem zette, nog voordat de Duitse generaals op 8 mei de totale capitulaie ondertekend hadden. Om deze reden is Ulbricht in de ogen van de Westduitsers jarenlang een meedogenloze dictator geweest. Deze ver blinding week pas toen het einde van de koude oorlog de blik op de ware verhoudin gen zuiverder maakte. Welis waar bleef men beseffen, dat Ubricht uit vrije verkiezin gen nooit als regeringsleider tevoorschijn zou zijn geko men, maar hoewel hij zich steeds tegen liberale tenden- zen verzette, was hij geen misdadiger van de macht, maar een boekhouder. De opherste heren in het Kremlin hadden hem achter de machine gezet en hij stel de hun vertrouwen nooit te leur, zelfs niet toen zij hem enkele jaren geleden met zachte drang moesten dwin gen de deur naar het westen (van Duitsland) op een kier te zetten. Ulbricht een man zonder rug- gegraat te noemen zou even wel een onderschatting zijn. Aangezien het hem aan theo retisch inzicht ontbrak, was hij vooral een man ven de praktijk, en daarom hoefde de op 30 juni 1893 in Leipzig geboren zoon van een ver- stelkleermaker niet het slachtoffer te worden van de talrijke richtingsoorlogen, die de mede door hem ge stichte partij telkens weer ontketende. Zo overleefde hij ook Stalin en werd hij goede maatjes met Nikita Kroetsjov. Als Ul bricht ooit een zuivere stali nist in ideologische zin was, dan was het toen Leonid Brezjnev de achterstand van de communistische wereld op het westen wilde inlopen door haar uit haar isolement te bevrijden. Aangezien de DDR geografisch en histo risch het meest besmettelijk is voor ,,de democratische bacil" verzette Ulbricht zich met hand en tand tegen een grotere openheid. Alleen om dat hij de ontwikkeling niet meer tegen kon houden, haalde hij bakzeil,m aar het was te weinig om zijn eigen lijke val op 3 mei 1971 te verhinderen. Het lijkt erop, dat de historie weinig aan dit voordeel zal toevoegen: de beweeggrond van zijn handelen is niet misdadig geweest, maar in hoge mate ondemocratisch. Hij voelde zich hiertoe ge rechtigd, omdat hij het eer ste communistische principe huldigde: men moet de mens tot zijn geluk dwingen. Iedereen geleend, behalve TROTS VERMELDT DE STAATSCOURANT van 30 ju'l. dat op 6 au gustus de eerste MAANDELIJKSE staatsloterij gaat staiten. Dank zij een wijziging in de wet op kansspelen kan de bu.'ger nu elke maand minus één, voorlopig een kans wagen de vette hoofd prijs van een half miljoen te veroveren. Toch wordt er geprotesteerd, en niet eens door de principiële tegen standers van elke vorm van kansspelen, 's Lands eigen officiële tus senpersonen, de collecteurs en eollectrices die de loten mogen ver kopen. zijn boos. Iedereen is volgens hun vereniging in de wijziging van de Staatsloterij gekend, behalve de mensen die voor verkoop en administratie hebben te zorgen. De lotenverkopers vrezen dat ze door de uitbreiding van het aantal loterijen wel meer werk zullen krijgen, maar daarvoor niet een be tere vergoeding. Ze voelen zich als brood- of melkverkopers. die aan een uitgebreider bezorgingssysteem moeten geloven, zonder dat ze inspraak of voldoende uitleg hebben gekregen. ,,De directie kan ons nog meer vertellen.foeteren de verkopers:' ze moeten doen alsof de staatsloterij een nog beter gevulde hoorn des overyloeds gaat worden. Maar zelf halen ze aldus hun vrees niet eens een „eigen gelletje". Op het reserve-bankje DE VERLAAT UITGEKOMEN VOORJAARSAFLEVERING van Poli tiek Perspectief maakt bij lezing sterk de indruk van een zomeruit- verkoop: artikelen zonder hoge actualiteit. Met een op zichzelf toch wel merkwaardige trits artikelen die de positie van de KVP in de naaste toekomst raken. Eerst een artikel „Is Schaepman nog relevant?" dat tussen de regels door voorzichtig een bevestigend antwoord adviseert: daarna een oproep van oud-Kamerlid Bachg om het kabinet-Den Uyl een royale kans te geven, mits ook de staatkundige hervorming volgens het meerderheidsadvies Cals—Donner doorgaat. Tenslotte in 5 pagina's een bondig stuk van dr. F. Beckers, onder meer secretaris van Couwenbergs Democratisch Centrum Neder land, die de lezers eveneens een vraag voorlegt: „Waar staat de Aktiegroep Nieuwe Partij?" DRS. BECKERS VREEST dat de christen-democratische partijen nog steeds bezig zijn mosterd te bereiden, welke te laat komt voor de maaltijd en gelooft dat de KVP na 15 jaar vruchteloos streven naar partijvernieuwing nu bezig is met haar laatste kans. Het antwoord op de in zijn artikel gestelde vraag moet z.i. zijn: bij de enige wegwijzer die nog de juiste richting aangeeft: een a-con- lessionele volkspartij, die langs een derde weg in Nederland een progressief meerderheidsbeleid op lange termijn mogelijk maakt. Wij geven een ander antwoord op drs. Beckers vraag: naar onze sinaak zit de Aktiegroep Nieuwe Partij nog in de reservebank en zal ze niet eerder daaruit hoeven te stappen vóór vast staat dat de vorming van een christen-democratische samenwerkingspartij, waarvan prof. Steenkamp de overtuigde en velen overtuigende ideo loog is, niet tot politieke vernieuwing leiden zal. DIRECT MERKEN WE DAN OP. dat wij onder vernieuwing meer „verbetering" dan „verandering" verstaan. Veranderingen doorvoeren zonder redelijke garanties np een bPtere samenleving hebben geen waarde. In dit verband heeft het bij voor beeld zin om te wijzen op de diverse sprongen in Frnnkrijk gedaan om de natie tussen gaullisme en communisme een nieuwe toekomst te wijzen: voorlopig zijn die sprongen allemaal mislukt. Onze verwachtingen terzake van de marsroute welke Aktiegroep Nieu we Partij aanbeveelt, zijn weinig minder sceptisch. In een slotarti kel zullen we morgen verklaren, waarom we drs. Beckers en zijn ANP voorlopig op de reservebank het best op hun plaats vinden. UTRECHT - (ANP) De Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Vakcentrales (SWOV) is bezig met een onderzoek naar een klachtrecht voor individuele werknemers. Men onderzoekt hoe klachten die werknemers op grond van hun bedrijfssituatie in het Nederlandse bedrijfsleven hebben, zo adequaat mogelijk opgevangen kunnen worden. Het onderzoek, dat eind 1974 voltooid zal zijn, wordt uitge voerd in samenwerking met het Instituut voor toegepaste socio logie in Nijmegen. dergelijk klachtrecht in het le ven te roepen. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat werkgevers, werknemers en overheid in ons land veel voelen voor een klacht recht. Dat er tot nu toe nog niets van terecht is gekomen, komt omdat teveel vragen nog onbeantwoord zijn gebleven. Een nadere weten schappelijke studie wordt nodig geacht. Het onderwerp „klachtenrecht voor de individuele werknemer" werd in 1964 voor het eerst op de agenda geplaatst van de in ternationale arbeidsorganisatie. Drie jaar later werd een aanbe veling overgenomen, waarin de deelnemende landen inclusief Nederland voorstellen een NOTA MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Er moet een grens worden gesteld aan de explosie ve groei van de collectieve be stedingen. Dat standpunt geven de centrale organisaties van on dernemers in het midden- en kleinbedrijf in een discussienota over het in 1974 te voeren be leid. De middenstandsorganisa ties zullen zich niet verzetten te gen een zekere stijging van de reële inkomens, maar de groei van het nationale inkomen zal voor een deel beschikbaar moe ten komen voor de particuliere bestedingen of besparingen. Benzine in plaats van olie in tank Van een onzer verslaggeefsters TILBURG Enkele tientallen au tomobilisten, die de afgelopen dagen hebben getankt bij een witte pomp in Tilburg, hebben I in plaats van dieselolie super-1 benzine in hun tank gekregen, j De fout werde gisteren ont- dekt toen verschillende automo- l bilisten moeilijkheden met star ten kregen. Vorige week is de tank bij vergis sing gevuld met superbenzine in plaats van dieselolie. Reparatie van de auto's gaat minimaal zo'n 350 gulden kosten. De pomphouder zal aansprakelijk gesteld worden. Jongen komt om in cementoven Maastricht ianp) - in Maastricht is de 15-jarige Cor- nelis Tettero uit het Belgische Lanaken op gruwelijke wijze om het leven gekomen. De jongen die bij de ENSI (Maas trichtse Cementindustrie) vakan- tiewerk deed, moet via een transportband zijn terechtgeko men in de mergelmeeloven, die in directe verbinding staat tot de roterende trommel van de cementoven. Aanvankelijk werd de jongen als vermist opgege ven. Tijdens een zoekactie in het bedrijf werd de silo van de oven geopend en ontdekte men de stoffelijke resten van het slachtoffer. had Haldeman de woorden „goed" en „prachtig" geschre ven. Het bevatte de melding dat in Charlotte (Noord-Carolina) demonstraties werden verwacht tijdens een bijeenkomst van Nixon en diens vriend Billy Graham. Weicker vroeg welke mentaliteit van het Witte Huis daar achter stak. Haldeman verklaarde dat hij met zijn commentaar be doelde dat pers en publiek dan konden zien welke tactiek de demonstranten gebruikten. DEN HAAG De cijfers van sporttoto 5 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelne mers 52.957. Inleg 111.669. Prijzenbedrag 47.236. Ie prijs 2 winnaars die elk bruto 5.904,50 ontvangen. 2e prijs II winnaars, die elk bruto 1.073,50 ontvangen. 3e prijs 171 winnaars, die elk 69 ontvan gen. WASHINGTON (Rtr) De Wash ington Post heeft gisteren ge schreven dat spionnen van het Witte Huis betrokken zijn ge weest bij een plan eerst vrou wen te verleiden en ze daarna te chanteren om informatie over senator Edward Kennedy te krijgen. Het plan was, aldus de Washington Post. een knappe man te huren voor het verleiden van vriendin nen van wijlen Mary Jo Ko peehne, de secretaresse die ver dronk toen zij in het gezelschap van senator Kennedy in 1969 van een feestje op Chappaquid- dick in Massachusetts naar huis ging. In de Washington Post stond niet of het plan ooit in de praktijk werd uitgevoerd. Wei stond erin dat Anthony Ulase- wicz een spion van het Witte Huis, in 1971 een duur apparte ment in New York huurde met geld van president Nixons per soonlijke raadsman Herbert Kalmbach. Het appartement had moeten worden gebruikt voor het plan. Van deze verleidingen door een knappe man hadden in het ge- j heim foto's moeten worden ge maakt waarmee men de vrou wen naderhand kon dwingen bij zonderheden over miss Kopech- ne te vertellen en het feestje dat j vlak voor het incident van i Chappaquiddick plaatshad. De voromalige stafchef van Nixn, Bob Haldeman werd gisteren ondervraagd over beweringen dat de regering druk kon uitoe fenen door belastingzaken van bepaalde mensen te onderzoe ken. Haldeman zei dat hij de in druk had dat de belastingdienst aanhangers van Nixon nauwlet tender in de gaten houdt dan diens tegenstanders. Voorts werden twee memoranda naar voren gebracht door sena tor Weicker. De ene was door Haldeman aan Dean gericht en m wilde een verband leggcrt tussen Politieagente Maureen Ponting met de kleine Richard Lane op haar de democratische partij en de schoot. Richard werd uit zijn bedje in een kliniek te Bristol (G.-B.) demonstaties in het verkiezings-ontvoerd en later teruggevonden, vastgebonden aan een omheining jaar. die volgens Haldeman met j van prikkeldraad. Geheel rechts de nog diep onder de indruk zijnde communistische gelden zouden moeder van Richard. Er hebben zich de laatste tijd meer gevallen zijn gefinancierd. Op het tweede van kinderroof voorgedaan in de omgeving van Bristol. Om het uiterste puntje van Noorwegen, de Noordkaap te bereiken, heeft men wel enige paardenkrachten nodig. Dit Noorse paardje adviseert een Franse toerist hoe hij deze krachten het best verdelen kan. Het midden- e nklelnbedrijf, aldus SPOKTTOTOBEjAARDEN KRUGEN (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Bejaarden die a.o.w. trekken en weduwen die een uit kering ingevolge de a.w.w. ge nieten krijgen mogelijk per 1 ja nuari 1974 éèn procent meer va kantiebijslag, in totaal dan 7%. De regering heeft de s.e.r. ad vies gevraagd over de wense lijkheid van deze verhoging. Verder wil de regering het mini- mum loon (momenteel 985,40 bruto) verhogen, omdat bij de huidige nivelleringstendenzen de lagere c.a.o.-lonen sterker stij gen dan het gemiddelde inko men. De verhoging van de vakantiebij slag voor bejaarden en wedu wen vloeit voort uit het voorne men van de regering om de mi- numum vakantiebijslag voor werknemers, die in 1968 werd vastgesteld op 6,% te verhogen tot 7%. Deze verhging is in ze kere zin een formaliteit, omdat de vakantiebijslag in alle tot nu toe afgesloten c.a.o. 's voor 1973 reeds tenminste 7% bedraagt. De regering stelt in haar advie saanvrage aan de S.E.R.dat een verhoging van de vakantie- ir./a.w uitkering van de a.o. niet gevolg mag hebben, dat het netto-a.o.w.-pensioen voor ge huwden (inclusief een verhoog de vakantie-uitkering) zou uit gaan boven het netto-minimum loon vermeerderd met de netto- minimumvakantiebijslag. Weer dode in gevangenis te MeAlester MCALESTER (AP) Bij een nieuw oproer in gevangenis van MeAlester in de Amerikaanse staat Oklahoma dinsdagavond is een gedetineerde doodgestoken en een andere ernstig verwond. Het officiële dodental is hiermee De officier ATHENE Bij het Griekse hoog gerechtshof zijn vijf klachten in gediend tegen de gang van za ken bij het zondag gehouden re ferendum. Volgens de wet moet het hof voor 14 augustus de uit slag van de volksstemming be krachtigen of afwijzen. op drie gekomen sedert het uit breken van het oproer afgelopen vrijdag. Manschappen van de na ionale garde hebben het inte rieur van de verwoeste gevan genis onderzocht naar aanleiding van de geruchten dat meer ge- detineerden om het leven zouden I zijn gekomen. justitie in Livadia, zijn viicden-Griekenland, heeft op beurt een strafvervolging Ingesteld teg n Dlmltr.os Pa- paspyrou, de laatste voorzitter van de Gr ekse volsvertegen- woordiging. Deze wordt er van beschuldigd „op schandelijke wijze" een campagne te hebben gevoerd om de kiezers te bewe gen „neen" te stemmen. Dinsdag had Papaspyrou bekend gemaakt dat hij onregelmatig heden bij de volksraadpleging in zijn district had geconsta teerd. Benoeming Colby bekrachtigd WASHH GÏ3N (AP. - .)e Ame- r n;-se Senaat heeft de benoe ming bekrachtigd van William Colby tot directeur van de cen trale inlichtingendienst (CIA). De uitslag van de stemming was 83 13. de nota, is bereid met de over heid en de andere sociale orga nisaties voor volgend jaar af spraken te maken, met name over de matiging van lonen en prijzen. De middenstand heeft echter nog al wat wensen. De positie van het midden- en kleinbedrijf komt in het totale regeringsbe leid onvoldoende tot haar recht. De inkomens van het midden- en kleinbedrijf blijven duidelijk achter bij de loonontwikkeling. De discussies tegen werkgevers en werknemers zijn teveel to»- gespitst op de industrie In de nota wordt ook een aantal fiscale wensen opgesomd, waar onder meer aftrekmogelijkheden voor zelfstandigen. Alles moet worden gedaan om te voorko men dat de winsten In het mid den- en kleinbedrijf verder teru glopen. Ook wordt de invoering bepleit van een volksverzeke ring arbeidsongeschiktheid, ui terlijk in 1975. Rechter wijst homstop Cambodja af WASHINGTON (DPA) Rechter Thurgood Marshall, lid van hot Amerikaanse hooggerechtshof, heeft een eis tot onmiddellijke stopzetting van de bombarde menten op Cambodja afgewe zen. Hi| zei dat hij zijn bevoegdheden te buiten zou gaan wanneer hij een dergelijke besluit als een ling zou nemen. De eis wns in gediend door een groep voor de burgerrechten in New York. President Nixon had ongeveer vier weken geleden het Congres beloofd dat de de bombarde menten op 15 augustus zouden worden beëindigd. Mocht het nodig zijn ze toch voort te zet ten dan zou hij voor die datum het Congres om toestemming vragen. Sabotage in Chili SANTIAGO (AP) In Chili, waar een algemene staking te gen de linkse regering van pre sident Salvador Allcndc dreigt, is een reeks van bomaunslagen en andere sabotage-daden ge pleegd. Het r.iln'stcrle van binnenlandse zaken berichtte dat In de afgelo pen 48 uit meer dan 100 terro- r i.lVhe en subotuge-daden zijn 'elde het grootste gedeelte ervan de sta kende e generen van de trans portbedrijven verantwoordelijk, die het werk hebben neergelegd uit protest tegen de socialisti sche politiek van Allcnde.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9