Duitse verkeersleiders in het gelijk gesteld Afrikanen in Mozambique zijn zoiets als beesten iws.sma S HP PRINSES ANNE WIL GEEN BRUIDSMEISJES Publiek laaiend enthousiast bij Zandvoortse fik de0ENE Belgische PTT opgelicht door eigen directeur Cholera in Engeland NIEUWE LINIE DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT Spaanse missionarissen: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Officieel zijn Portugezen en Afrikanen in de Portugese gebieden in Afrika gelijk. Volgens de wet is er geen racisme, in de praktijk bestaat het racisme wel, zo hebben de Spaanse paters Julia Moure en Vincente Beren- guer gisteren in Den Haag verklaard, alvorens zij een ontmoeting hadden met een aantal leden van de Tweede Kamer. De missionarissen zijn, zoals bekend, in ons land op uitnodiging van Pax Christi om Nederland te informe ren over de Portugese wandaden in Mozambique. Zij zijn ook op het ministerie van buitenlandse zaken ontvangen. Racisme doet zich voor in allerlei vormen. In de bedrijven is er een groot verschil in beloning tussen blanken en zwarten bij hetzelfde werk. In regeringsbe- drijven bestaat gelijkheid, maar in de mijnen in Moatize krijgen zwarte arbeiders 700 escudos te genover 10.000 voor blanken. Die verschillen bestaan ook in het leger. Ook op scholen bestaat gelijkheid LONDEN In een ziekenhuis in de Britse stad Leicester is een man opgenomen, van wie men vermoedt dat hij aan cholera lijdt. De patiënt is van 16 tot en met 30 juli met vakantie in Tu nesië geweest. Het ministerie van Volksgezond heid heeft een dringend beroep gedaan op de 170 passagiers die met hetzelfde vliegtuig naar Londen zijn gereisd, zich onder medische behandeling te stellen. Vorige week zijn in Zweden zeven toeristen, die uit Tunesië terug keerden, met choleraverschijn- selen in een ziekenhuis opgeno men. De cholera-epidemie heeft tot dus- ver in Tunesië 87 mensen het le ven gekost. Paus benoemt ambassadeur VATICAANSTADHet Vaticaan heeft de apostolisch nuntius in Peru, mgr. Luigi Poggi, tot rei zend ambassadeur benoemd. Zijn taak wordt de uitvoering van vaak delicate opdrachten in „gevoelige" delen van d-e we reld. Het is de eerste maal dat het Vaticaan een dergelijke functionaris benoemt. Mgr. Poggi wordt in Peru opge volgd door mgr. Carlo Fumo, momenteel werkzaam in de raad voor openbare aangelegen heden van de kerk, in feite het Vaticaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Kraanwagen trekt tweemaal NS-leiding kapot UTRECHT Een kraanwagen heeft gisteravond de spoorwe gen het wel bijzonder zuur ge maakt door tot twee keer toe op een overweg de bovenleiding stuk te trekken. De eerste keer gebeurde dat om streeks zes uur op een met au tomatische halve overwegbomen beveiligde overweg in de Peijer- straat in het Limburgse Echt. De chauffeur, die vergeten had zijn kraan te laten zakken, merkte van het gebeuren even wel niets en reed rustig door. volgens de wet, maar de econo mische ongelijkheid maakt het de Afrikanen onmogelijk onder wijs te volgen. In Tete en Beira zijn scholen met 95 pet aan blanke leerlingen. Peter Berenguer: psychologisch racisme komt veel voor. De j Portugezen hebben de Afrikanen geleerd dat ze inferieur zijn, zoiets als beesten. Ze worden aangeduid met scheldnamen. I Het hele onderwijs is erop ge-1 richt Portugezen van hen te ma-1 ken. De scholen onderwijzen I Portugese geschiedenis, niets j over Mozambique zelf. Zelfs de Afrikaanse taal is op scholen verboden. Het is een „honde- taal". Pater Moure noemt een voorbeeld van echte slavernij. Hij heeft een jaar gewerkt in Susunden- ga. een gebied waar een hon derdtal blanke grote boeren woont. Arbeiders worden aange voerd uit hongergebieden in het noorden, waarbij koppelbazen zorgen voor vrachtladingen vol. Per man verdienen deze hande laren 1500 escudos. Bij de boe ren krijgen de ongeletterde ar beiders een contract voor 18 maanden, dat zij met een duim afdruk ondertekenen. Daarna worden hun alle papieren afge nomen. zodat ze niet weg kun nen. De Afrikanen uit het ge bied kennen de toestanden, en willen dus niet meer bij de boe ren werken. De slaven werken immers 18 maanden lang, zón der een dag verlof. Nadat pater Moure deze toestanden had be kend gemaakt moest hij ver trekken, omdat er pogingen werden ondernomen een aan slag op hem te ensceneren. De rol van de kerk in Mozambi que is voor de paters soms een bron van ergernis. Pater Mou re: De paus heeft tweemaal dui delijk, evenwel zonder Mozam bique te noemen, de slachtpar- I tijen veroordeeld en de missio- J narissen verdedigd. Maar toch schiet de kerk als geheel nog I erg tekort in de verdediging j van de waarheid. Op twee na zijn alle bisschoppen van Mo zambique op de hand van de Portugezen. De aartsbisschop van Lourenco Marques zou van zichzelf hebben verklaard: ik ben eerst Portugees, dan pas bisschop. Pater Berenguer verwacht dat binnenkort alleen Portugese missionarissen in Mozambique overblijven, en nog enkele ande ren die vriendschappelijk tegen over het bewind staan. Er zijn al aanwijzingen dat er repre sailles op de 17 overgebleven paters van Burgos in voorberei ding zijn. Een aantal van hen is .al meermalen ondervraagd. Pater Moure: Na de bevrijding van het land moet de kerk het verliezen, want de kerk is wes ters en steunt niet op de in heemse cultuur. Van een zwarte kerk is geen sprake in Portu gees Mozambique. Als deze si tuatie niet verandert, is het de dood van de kerk in Mozambi que. Elsevier van deze week heeft oud-minister van Sociale Zaken, Roolvink, geïnterviewd over het onderwerp: „Premiedruk socia le voorzieningen wordt steeds zwaarder". Conclusie van de ex-bewindsman: „Er zal toch eens een einde aan de premie druk moeten komen. De lonen stijgen, maar de andere kant slokt de sociale premielast een steeds groter deel van het bruto inkomen op. Dit betekent, dat voor consumptieve doeleinden relatief minder beschikbaar komt". Een ander financieel on derwerp in het blad is de ver mogenswinst-belasing, die het kabinet-Den Uyl w.l invoeren. Het omslagartikel gaat over „Nederlandse stranden één groot vuilnisvat". Citaat: „De mentaliteit mag in de loop der jaren wat verbeterd zijn, het is onvoorstelbaar wat binnen- en buitenlandse badgasten achter laten langs de kustlijn". Voor de rest heeft het spook van de komkommertijd het anders zo lijvig Elsevier danig in zijn wurggreep. Maar dat geldt voor alle weekbladen. De Haagse Post met name ligt erg dunnetjes in de hand. Des ondanks de aankondiging dat de komende maanden een aan tal Nederlandse schrijvers voor het blad op stap zal gaan om kleine en grote gebeurtenissen in eigen land te verslaan. Als Q) eerste in de reeks was Heere Heeresma aanwezig bij de Grand Prix van Zandvoort. Zijn visie op het dodelijke ongeluk: „Na de 12e ronde zag ik een ge weldige zwarte rookwolk van achter gindse rij duinen opstij gen. De zwarte bal werd al spoedig met rood dooraderd en tenslotte kreeg de gehele tribu ne in de gaten dat er ergens iets in de fik stond. Meteen werd de sfeer onder de mensen een stuk beter. Hoopvol, vol ge zonde interesse ineens, begon een ieder een ieder op de schou ders te slaan. „Het grote weke lijkse interview wordt gehoulen met generaal De Savomin Lob man, de nieuwbenoemde opper- officier personeel van de Land macht. Over de rol van het le ger bij de jubileumviering van koningin Juliana: „Ik v.nd dat wij een eerbaar beroep uitoefe nen. Als de meerderheid van ons volk een leger wil, dan moet dat goed zijn en hoef je het ook niet onder de koren maat te zetten. Ik heb er wat moeite mee dat er zo ontzettend veel gekatjauwd wordt over 500 man, 300 man, wel tanks, geen tanks; het lijkt wel of je een be roep uitoefent wat je niet hard op mag noemen". Verder schrijft het blad over de politie maatregelen in Amsterdam om de moeilijkheden met kleurlin gen te verminderen, en een gro te reportage tenslotte over de pelgrimmage van 2.500 Neder landers naar Lourdes. VRIJ NKDIHLAWD trek van Johan Cruyff definitief lijkt en laat koning Konstant.jn van Griekenland zeggen: „Ik denk. dat ik de enige souverein ben die zijn land heeft verlaten terwille van de democratie". Ook dit bald is meegereisd naar Lourdes en vraagt zich ai: „Wordt het niet hoog tijd dat bejaarden en zieken in staat worden gesteld van een vakan tie te genieten ,uiit hun dagelijk se sleur te worden gehaald, zon der de rimram van heilig wa ter, plastic beelden, sneeuwende madonna's, smerige baden en de aangeprate stille hoop op een mirakel?" Aan het woord is voorts mevrouw drs. M. Schenk, schrijfster van dikke boeken over onze koninklijke familie. Aan Pieter van Vollenhoven wijdt ze de volgende uitspraak: „Die jongen had, zoals Bern- hard wilde, naar het buitenland moeten gaan. Maar Pieter vond het toch wel een beetje prettig om hier de man van prinses Margriet te zijn. Dus ging h.j naar de Heidemaatschappij. Toen ze daar op hem waren uit gekeken, ging hij zich bij de Akzo oriënteren, en nu z;.: hij een beetje te niksen bij de KLM". De Groene Amsterdammer licht in twee pagina's het Nederlands ontwikkelingsbeleid door. Voorts aandacht in het blad van het NW dat voortijdige beloften van matiging weigert, en de uit holling van de Sociaal Economi sche Raad. Ander nieuws uit de socialistische hoek betreft de PvdA en het NAVO-lidmaat- danks de boycot jaarlijks acht miljoen kilo tabak uit Rhodesië smokkelt. Over de toestand in Mozambique en Angola schrijft het blad: ..Politieagent voor het Westers grootkapitaal, dat is de rol van Portugal in zuidel.jk Afrika geworden Een gesprek tenslotte met Sjakie Swart. „de laatste klassieke voetba'ler". Hij blijkt de toekomst van Aiax niet rooskleurig m te zien. Accent gaat op de zomerse toer met een reportage over zeezei- len, „een genoegen dat geleerd moet worden". De weigering van het NVV om verder mee te werken aan de afronding van het halfjaarlijkse rapport van de SER, inspireert het blad tot een beschouwing over de de structieve krachten binnen deze vakcentrale. Opvallend is een verhaal over dierentuinen, die afwillen van hun hokjesgeest ten bate van milieuru<imte voor de vastzittende beesten. Het blad raadt tenslotte zijn lezers aan om zijn spaarcenten te be leggen in diamanten: „De re cente prijsontwikkeling is enorm sterk geweest. Niemand had verwacht dat de stenen .n korte tijd zo duur zouden wor den. Maar toch zullen de dia manten ook in de toekomst jaarlijks zeker met zo'n tien percent in waarde vermeerde ren en dat is dan nog een vooriichtig HANNOVER Een rechtbank in Hannover heeft de vereniging van verkeersleiders in West-Duitsland, die in beroep was gegaan tegen een regeringsmaatregel, in het gelijk gesteld. Minister van Verkeer Lauritz Lauritzen had de vereniging via een kort geding verbo den de prikacties van de verkeersleiders op de vliegvelden, die sinds juni regelma tig voor vertragingen zorgen, te steunen. Ook had hij de vereniging aansprakelijk gesteld voor de financiële schade die de staat als gevolg van de acties leed De vereniging had echter elke verantwoorde lijkheid voor de prikacties afgewezen. Voorzitter Kassebohm verklaarde dat hij persoonlijk geen kans zag zijn collega's te overreden om normaal aan het werk te gaan. De regering wilde over looneisen tn andere eisen van de verkeersleiders pas onderhandelen nadat het werk was hervat. Tegen 63 verkeersleiders zal een strafvervol ging worden ingesteld. De meesten van hen zijn inmiddels geschorst en ontvangen nog maar de helft van hun salaris. Volgens de regering zijn de acties van de verkeers leiders onrechtmatig. Zelden ziet men Iemand zo mooi vallen. Het gebeurde tijdens eert modeshow van Frans Molenaar in Hilton (Schiphol), waar manne quin Anne-Mar ie tegen haar wil de gevallen vrouw uithing, nadat ze van het podium, dat boven het zwembad was gebouwd, afgleed. Eén van haar collega-mannequins op de achtergrond kan haar leedvermaak niet verbergen. Prinses Beatrix heeft in Franeker de 29-jarige Sjouke de Boer tot feaatsfeoning gekroond. Sjouke was uitgeroepen tot de beste kaatser van de dag en kreeg daarom van de prinses de 50 jaar oude zilveren kaatsbal omgehangen, evenals een krans. De prinses woonde samen met prins Claus en nog tienduizend andere toeschouwers de 120ste PC-kaatswedstrijd bij. Hij kon de weelde niet dragen JAN WINTRAECKEN BRUSSEL Toen de 71-jarige vrijgezel en ingenieur Edward Ansee- le in zijn functie van minister de 47-jarige ingenieur Germain Bau- drln tot administrateur-generaal van de Regie van Telefonie en te legrafie (RTT) benoemde, deed hij een verkeerde greep. Zoals wij gisteren hebben gemeld, Is Baudrin geschorst wegens fraude. An- seele zag blijkbaar wat in de Jonge Baudrin, die krachtige ellebogen en een hooghartig gemoed had, ofschoon zijn vader een bescheiden congiërge was geweest bij dezelfde RTT, waarvan zoon Germain In juni 1970 zoiets als onderkoning werd. Een salaris van 110.000 gulden per jaar en tal van faciliteiten. Toegang tot de groten van de Belgische wereld en een vracht macht over geld, mensen en materialen. Baarn weert bejaarden van buiten BAARN (ANP) B. en W. van Baarii hebben van de gemeenteraad de machtiging gekregen om de minister van Volkshuisvesting te ver zoeken voor bejaarden niet zonder meer een vrije vestiging in Baarn toe te staan. Daarmee wordt een eind gemaakt aan de be voorrechte positie, waarin de bejaarden ten opzichte van anderen zouden komen te verke ren. Baarn wil weer een regeling invoeren, welke bepaalt, dat woningen in Baarn eerst aan eigen ingezetenen tegen een getaxeerde prijs te koop moeten worden aangeboden, al vorens zij vrij aan niet-Baarners mogen wor den verkocht. Als binnen drie maanden tegen de getaxeerde prijs in Baarn geen belangstel ling bestaat, mag de woning vrij worden ver kocht. Deze regeling, die thans onder meer door het gewest Gooiland wordt gehanteerd, is krach tens een beschikking van de minister niet van toepassing op bejaarden. B. en W. van Baarn en ook de gemeenteraad achten dat onjuist. LONDEN Prinses Anne van Engeland heeft opnieuw gebro ken met een Engelse koninklij ke traditie door af te zien van bruidsmeisjes bij haar huwelijk met kapitein Mark Phillips op 14 november in Westminster Abbey. De officiële reden van de prinses is dat zij de plechtigheid zo be scheiden mogelijk wil houden, maar haar vrienden herinneren zich dat zij al lang geleden heeft gezegd dat bruidsmeisjes de aandacht van de bruid aflei den. Prinses Anne heeft haar 9-Jarige broer Prins Edward (links) ge kozen als een van haar twee hulpjes. De andere is der even eens 9-jarige Lad'' Sarah Arm strong-Jones (rechts), enige dochter van pr'rsrs Margaret. Prinses Anne en Mark Phillips zullen hun wittebroodsweken doorbrengen aan boord van het koninklijk? jacht Britannia, dat in het Caribische gebied zal spe levaren. De overigens toch gespierde be nen van Baudrin konden de weelde op de duur niet dragen. Hij is in staat van beschuldi ging gesteld wegens valsheid in geschrifte en het persoonlijk voordeel puren uit zijn hoge ambtelijke positie. Ook zijn zoon Michel (24) is er bij be trokken. Baudrin is ook socialist en zijn partijgenoten hebben zo lang mogelijk een parapluie boven zijn hoofd gehouden. Het schan daal was echter te groot en het is zelfs de vraag ol de oude heer Anseele vrijuit zal blijven gaan De zaak werd aan het rollen ge bracht door de RTT-hoofdinge- nieur Demaegt. „Welke vlo bijt mij daar?", luidde de reactie van Baudrin op de beschuldi ging van Demaegt. Die vlo werd echter tot een schorpioen, toen de vrijwel meteen geschor ste Demaegt zijn toevlucht nam tot het sterkste wapen ener de- mocrat.e, namelijk openbaar making door middel van de pers. In tegenstelling tot zijn voorgan gers liet Baudrin de diverse werken en installaties niet uit voeren in e'gen beheer door ei gen pers'i,eel van de RTT, maar dooi derden. Normaliter geschiedt zu.xs dan bij aanbe steding na inschrijving. Maar dat hoefde niet. Baudrin ween de firma's, die nieuwe gebou, wen zouden optrekken, die nieu we computers zouden installe ren zelf aan. Gewoonlijk waren het dezelfde firma's. En van één van die firma's was zijn zoon Michel directeur. Baudrin voer bij dat alles zeer wel. Hij kocht een jacht, grond in Henegouwen, een appartement in Brussel. Hij belegde zo'n an derhalf miljoen gulden in onroe-, rende goederen. Zijn schoonste bezit is een villa aan het Como- meer. Baudrin schoof in een wagen van 50.000 gulden door zijn aangename leven en ge droeg zich als een machtswel lusteling en was keihard voor al wie onder hem stond. Niets was groot, duur en mooi ge noeg Onder het bewind van Baudrin evolueerde de begro ting echter van 600 miljoen franc winst naar een verliet van 82 miljoen. Dat zal onder meer te wijten zijn aan het feit. dat Baudrin van elke winstge vende activiteit, die hij zijn vrienden gunde zo'n 10 procent opstreek. Germ a n Baudrin is ern van de vele Belgen, die hun macht mis bruiken en zich zank zij de alom welig tierende corruptie aan rijksgelden vergrijpen. Den Haag: Spui RijswijkIn de Bogaard LeidenNieuwe Rijn RotterdamLijnbaan Leidschendam: Leidsenhage

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7