MACABERE RACE LANGS WRAK MET OMGEKOMEN COUREUR WILLIAMSON Na tien races Merendeel publiek bleef in ongewisse Na kwartier veiligheid Zandvoort ontmanteld FwH Larini bezweken aan letsel ZANDVOORT Nog geen kwartier tevoren was het startsein gegeven voor de grommende meute van drieëntwintig boliden. De twintigste Grand Prix, aan de haren teruggesleept ten koste van enige miljoenen voor verbeteringen aan het circuit, was na die luttele minu ten in feite ten einde. Vlak voor de nieuw aangelegde Panoramabocht had de vijfentwintigjarige Britse cou reur Roger Williamson de dood gevonden. Zijn race monster was met een snelheid van omtrent tweehon derd kilometer tegen de vangrail gebotst, waarvan ver- scheidenen al hadden gezegd dat deze te dicht bij de baan lag. De bolide van Williamson botste terug op de baan, sloeg om, vatte vlam en schoof nog een honderd meter door- Achter hem reed de Brit David Purley, die onmiddellijk stopte. Hij rende naar de plek waar zich een verschrikkelijk schouwspel afspeelde. Purley trachtte de wagen van Williamson op de wielen te zet ten. Het lukte niet. Later, nog steeds overstuur en bijna stotterend van emotie, zei Purley dat hij geen hulp had gekregen omdat niemand het wrak, waaruit de vlam men loeiend naar boven spoten durfde naderen uit angst voor mogelijke explosies. Roger Williamson stierf een gruwelijke dood door verbranding in wat een „jubi leumrace" had moeten worden, de twintigste op een zo optimaal mogelijk „beveiligd" circuit. De Grand Prix werd niet afgelast; zelfs niet onderbroken. Door de luid sprekers ging de commentator onverdroten voert met zijn enthousiaste verslag terwijl de vieze, vette, zwarte rookwolken over het circuit dreven. geblakerde hoop schroot van de bolide van Roger Williamson. Eindelijk is de brand geblust. Hulp komt voor de jonge Twee weken tevoren had iRo- ger Williamson, op 2 februa ri van dit jaar vijfentwintig geworden, de adem van de dood al gevoeld op het oir- cuit van Silverstone. Daar had een ongeluk een wonder lijk gelukkige afloop gekre gen. Ook Beltoise, Stewart, Hailwood, Pace alle giste ren op Zandvoort aanwezig waren erbij betrokken ge weest. In hun keiharde be roep hadden enige van hen getwijfeld aan het voortzet- ten van hun carrière. Een korte twijfeling. Ze stapten alle wèer in hun racewagens, voortrazende monsters, ge vuld met brandstof. En dan kan er een schüimblusappa- raat in zitten dat automa tisch in werking dient te tre den bij brand, maar als dat apparaat, zoals later werd vastgesteld, uit de wagen van Williamson wordt geslin gerd, is het een nutteloos at tribuut geworden. Er ontsnapte een kreet van ontzetting aan de tienduizen den toen op het punt waar de tunnel oost ligt, eensklaps een inktzwarte wolk zicht baar werd. Men herinnerde zich de dag tevoren toen de wagen van Mike Hailwood in brand was geraakt maar ca lamiteiten waren uitgeble ven. Ooggetuigen gewaagden later van de enorme verwar ring die was ontstaan na het ongeluk. De Britse coureur David Purley had getracht met zijn blote handen het brandende wrak om te du wen. Hij wist dat zijn collega erin zat want Purley stoof achter Williamson, een debu tant in het allergrootste cou- reurswerk, aan en had hem niet uit de wagen zien ko men. Machteloze Purley, die totaal ontredderd besefte dat Roger Williamson levend verbrand werd. Met tranen in zijn ogen, waggelend van el lende en woedend van mach teloosheid arriveerde Purley later met zijn March aan de pits. )e race ging voort. Snelheids monsters daverden door de inmiddels vanwege de schuimblussers van de laat gearriveerde brandweerlie den wit geworden rookplui men. Elke keer weer moes ten de coureurs 't wrak om zeilen. Ongelooflijk dat, met de dood op het circuit, geen enkel bewijs van enige pië teit in acht werd genomen. Emerson Fittipaldi, de rege rende wereldkampioen die in het prille begin al had opge geven omdat hij last had van een zaterdag tijdens een „moeilijk moment" opgelo pen blessure aan zijn voet, sprak er zijn verwondering over uit dat de race niet ten minste werd gestaakt. „Het is toch levensgevaarlijk om door te gaan terwijl er een brandend wrak half op de baan ligt en een brandweer wagen erop staat." Later gaf wedstrijdleider Ben Huisman de lakonieke ver klaring dat „niemand van de coureurs heeft gestopt om te V Nog is het brandende wrak n.ct geblust. Met de helm in de hand kijkt Dav d Purley, die getracht zijn collega te redden, met een verbeten gezicht naar de werkzaamheden, Williamson te laat kwamen. zeggen dat hij het onverant woord achtte door te rijden". Hij stond voor de moeilijke keus: stoppen of doorgaan. Hij weet beter wellicht dan wie ook, welke enorme som men in race en racewagens zijn geïnvesteerd. Zijn ver antwoordelijkheid hiervoor deed hem besluiten de maca bere race rondom een wrak met een verkoold lichaam van een jonge coureur te la ten doorgaan. Mensenwerk Het merendeel van de toe schouwers bleef in het onge wisse omtrent het gebeurde vlak voor de nieuwe Panora mabocht. Een stukje hard heid en onverzettelijkheid, de coureurs eigen, had zich meester gemaakt van de kijkers die slechts kort met stomheid waren gesla gen maar spoedig weer met interesse de race volgden, een afvalrace waarin weder om bleek dat de meest inge nieuze technische voorzienin- ZANDVOORT Na „Zand voort" (de tiende wedstrijd) is de stand om het wereld kampioenschap: 1. STewart (GB) 51 punten; 2. Emerson Fittipaldi (Braz 41; 3. Cevert (Fr.) 39; 4. Pe terson (Zwe.) 25; 5. Hulme (Nw. Zeel.) en Revson (VS) 23; 7. Ickx (Belg.), Reute- mann (Arg.) 8. LUIK De Italiaanse auto coureur Massimo Larini, die vorige week tjdens een 24- uursrace op het circuit van Francorchamps ernstig werd gev.ond, is in de nacht van zaterdag op zondag in een ;:.c ten uis in Luik overleden. Lar.ni was 31 jaar en woon de n "vi -,gio. Hij is het de.xle s t;ffer van de racCe tdu tser Peter Joisten cn <_e rarsman Ro ger uuöos verongelukten vo rige week zondag. gen toch mensenwerk blij ven. De razendsnelle Oosten rijker Niki Lauda had zijn bolide al mistroostig naar de pits moeten rijden, even als de Brit Mike Beuttler. Er vielen er gaandeweg meer uit. Maar wat heeft het ei genlijk voor zin dit alles te releveren na een race, die een gruwelijke ontknoping vond in de dood van een jongeman die zijn voort- racend monster iets te on nauwkeurig bestuurde. Een fractie van een seconde beslist in dit soort „sport" over leven of dood. Die frac tie van een seconde, waarin Roger Williamson zijn stuur iets te laat draaide, had de dood ten gevolge. Hij vloog uit de baan bij een punt dat juist was aangebracht om de afschuwelijke snelheid enigs zins in te tomen. Er zal on derzocht moeten worden of de vangrail inderdaad te dicht bij de baan ligt waar door hij werkt als een cata pult en er geen gelegenheid is om in het zand de snelheid te smoren. Het blijft dan nog de vraag of Roger Williamson het leven had kunnen redden ziin overlevingskans elk getval groter geweest dan ditmaal waar geen hulp meer kon baten. Er werd geen ereronde gere den door de winnaar, Jacky Stewart, die lang achter Ronnie Peterson reed en te vreden leek met die positie omdat de grootste concur rent, Emerson Fittipaldi. al was uitgestapt. Toen ook Pe terson met een mankement naar de pits sukkelde, had Stewart het rijk alleen. Hij finishte zonder tegenwerking van andere eourours, van wie alleen stalgenoot Fran cois Cevert, Jamés Hunt, Peter Revson en Jean Pier re Beltoise in deze volg orde in dezelfde ronde hadden kunnen blijven. De rest lag twee of meer ronden achter, onder wie de Neder lander Gijs van Lennep die als zesde eindigde, op twee ronden. Het moet bijgehouden worden voor de statistiek want er volgen nog vijf races alvo rens het seizoen voorbij is. En die races zullen ongetwij feld doorgang vinden, de lijst van verongelukten die ook dit seizoen weer langer is geworden, ten spijt. Men mag alleen vurig hopen dat in de reste-ende races de v~-aa- niet vele ronden lang behoeft te - den lar.- c?n een zeil erover wan :der Toen de racewagen na het blussingswerk was omgekeerd, werd een zeil gelegd over het stoffelijk overschot van Roger Williams. lk i nkt, z laatste HERMAN VAN BERGEM. De race ging door, Jacky Stewart won. Hij wilde nog wel op het ereplatform plaatsnemen, maar zijn gr: cht stond zeer en:?: g. Na Stewart c.nd gden: 2. Cevert (Fr.), 3. Hunt (G.-B.), 4. Revson (V.S.), 5. Beltoise (Fr.), C. Op twee romen Van Lerjtep (Ned.), 7. op dr'e ronden Pace (Braz.), 8. Regazzoni (Zw.ts.), 9. Canlcy (Nw. Zeel.), 10. op vijf ronden Follmer (VS.). Geld angstwekkende lijst van slachtoffers van de snelheidsespor is he laas weer met een ver groot. De jonge Brit Ro ger Williamson vond een gruwelijke dood op het zo veilige circuit van Zand voort. Jawel, een veilig circuit maar bij de tegen woordige, bijna onverant woorde snelheden die wor den bereikt, is een mini maal kleine mistasting fa taal. Roger Williamson maakte zo'n minimale fout, het kostte hem het leven. Niet alleen de cir cuits bepalen de veiligheid van het racen. Daartoe be horen ook de technische kwaliteiten van de coureur en bovenal ook de secun daire veiligheidsmaatrege len. Het duurde (te) lang eer de hulpbrigade op Zandvoort bij de plaats des onheils was. Er was voor de in zijn bolide ge klemde coureur geen red ding meer mogelijk. Al leen het als een fakkel brandende restant van de wagen kon nog geblust worden. Het was gruwe lijk. De race ging door. De coureurs raasden langs het verkooolde lichaam van hun collega. Er is veel geld gestoken in zo'n onderneming; de sponsors gooien de duizenden met bakken in hun reclame-ob ject. Dan heet het? the show must go on. Geld overheerst en piëteit is een ongekend woord in de racewereld. Willen races optimale veiligheid berei ken, dan zullen ook vele duizenden gestoken moe ten worden In secundaire veiligheidsmaatregelen zo dat de mogelijkheid be staat dat het allerergste van een ramp alsnog kan worden afgewend. Oragni- sabies, die races mogelijk maken, zullen dat wellicht niet kunnen opbrengen. In dien het leven van de in hun dienst zijnde en voor reclamedoeleinden rijden de coureurs hen inderdaad wat waard is, zullen fa brieken en sponsors hun financiële steun niet mo gen onthouden daaraan. Er wordt gebruik gemaakt van mensen en levens en diü zijn oneeindig veel meer waard dan nog meer kilometers uit een motor nog sterkere banden, nog subtieler mechanisme. Het een mag het. ander niet uitsluiten. Vreemd lJORST BLANKENBURG is zeer positief geweest met zijn bewering dat hij er in novembr bij zal kunnen zijn als Nederland de beslissende wedstrijd tegen België - wel of niet naar Duitsland - speelt. Hij schijnt ervan over tuigd te ziin dat hij wordt gekozen. En wel zo over tuigd dat het bijna niet anders kan dan dat hem een toezegging is gedaan. Vreemde gang van zaken op een moment dat in fei te nog niemand zeker is van zijn plaats. B'uf [)E WOORDEN „we kun nen voorlopig vooruit", die de oorichters van de profschaats-organisatie bij de stichting spraken, zijn bluf gebleken. Men heeft zich vergist in de publieke belangstelling en-de geld schieters hebben de beurs dicht gehouden De ISSL ademt misschien nog wel maar zal die laatste adem ook moeten uitblazen. De schaatsers schijnen van plan te zijn om door te gaan. Niet zo opmerkelijk wan' als de ISU ziin standpunt handhaaft, kunnen zij nooit meer als amateurs optreden. Hoe <'o aa'".profs willen doorgaan, is nog cnbe "'"'licht h-oen zij ro een volgende geldschie- vil wagen. r o blijft het, r cJs is ge beurd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9