Voorzitter De Zijl/LGl: „Bestuur heeft enorme verantwoordelijkheid" Opvang jeugd staat centraal Yuill en Judith Salomé winnen het sterk bezette Badgasten-tennistoernooi Geen medailles voor De Zijl/LGB Sanders blijft 'n belofte Lugdunum kantine feestelijk heropend sport LEIDSE COURANT LEIDEN Aan het woord de heer (Wim) den Hartog, voorzit ter van Leidens grootste (zwem)club De Zijl/LGB. Lang aan het woord trouwens, want wanneer Den Hartog eenmaal begint te vertellen over de Club van het jaar, dan is hij niet zo maar een, twee, drie uitgespro ken. Het is zijn eerste interview en blijkbaar wil hij geen half werk doen. Het praten gaat hem overigens zeer goed af, zo dat het een lange avond gewor den is. Het geeft niet want hij heeft bijzonder veel zinnings te vertellen en niet alleen over zwemmen en polo. Als voorzit ter is hij belast met de organi satie van de vijftienhonderd le den tellende vereniging. Or ganisatie in de vorm van be drijfsorganisatie is toevallig ook nog zijn vak. Geen wonder dat hij hierover nogal het een en ander te zeggen heeft. Vrijwel onmiddellijk na binnen komst zijn we al in diep ge sprek verwikkeld over De Zijl/LGB en het zwemmen in het algemeèn. Hij heeft hint nog vraag nodig en steekt meteen van wal. Pas na een kwartier spreken kan ik hem onderbre ken om de zaken eens op een rijtje te zetten en te beginnen met het begin. Dat begin ligt dan bij de fusie tussen beide Leidse zwemclubs De Zijl en De LGB. Eigenlijk is de volgorde foutief, want de LGB (De Leid se Golfbrekers) was 'n groteere vereniging dan De Zijl. „De fu- si* hwam tot stand op I oktober 1971, na een voorbereiding van ongeveer twee jaar. Eigenlijk was het een driepoot waarop de samenwerking stoelde, maar het derde been haakte voortijdig af", vertelt Den Hartog. Derde poot bleek een sponsor te zijn, maar daarover wenst Den Har tog verder geen bijzonderheden te vermelden. „Feit was dat deze zich dus terug trok, het geen de fusie enigszins op losse schroeven zette. Maar toen al stond voor beide clubs vast dat samenwerking (samengaan) broodnodig was. De toekomst in verband met de accommodaties „Het moeilijke punt was toen uitstekend geregeld" was namelijk bepaald niet natuurlijk, hoe voorkom je dal iemand tek urm en de onloss,ne lae er zich in de vereniging groep- doeili kunnen jes gaan vormen", oftewel „hoe --1 uoven- loopt alles goed in elkaar over?" rooskleurig en de oplossing lag alléén in het streven naar één groot verband om de kosten te drukken en meer mogelijkheden te scheppen. Met z'n tweeën sta je natuurlijk altijd sterker dan alleen. Voor beide clubs was de fusie verder voordelig om dat ze elkaar uitermate goed aan vulden. De LGB was toendertijd voornamelijk Zwemvereniging en wilde uiteraard graag een polo-kant, terwijl De Zijl bij uit stek een polovereniging aan het worden was en juist méér de zwemkant opwilde. Met deze ar gumenten als uitgangspunt kon de samenwerking gewoonweg niet mislukken". Nu is die samenwerking niet mis lukt, integendeel, De Zijl/LGB is nu nog steeds een gestaag groeiende vereniging en de sa menwerking begint nu duidelijk vruchten af te werpen. Maar toch moesten er in die beginfase enkele problemen overwonnen worden. Den Hartog daarover: Het heeft zich gelukkig automa tisch goed opgelost. Er werd een gemixed bestuur gevormd en wonderwel kwamen zowel de meningen als doelstellingen exact overeen. Belangrijkste doelstelling was en is: Een ver eniging die alle capaciteiten kan herbergen, dus het wedstrijd- zwemmen, het elementaire zwemmen en het waterpoloën. Persoonlijk zou ik daar graag nog een aantal facetten van het zwemmen bij willen zien schoonspringen en figuurzwem- men - om zo te komen tot een zogenaamde all-in vereniging maar wie weet lukt dat nog weieens. Een andere doelstel ling is dat wij zowel de recrea tiesport als de wedstrijdsport optimaal kunnen opvangen en begeleiden". En dan komt Den Hartog tot wat hij noemt „Het hoofdmotief wat i er achter zo'n vereniging moet zitten". Als hij daarover een maal begint is er zowat geen houden meer aan en de èerste stilte valt pas een half uur la ter. Daarna is dan wel geble ken, dat er bij De Zijl/LGB nogal wat achter de schermen gebeurt en er bij de grootste vereniging van Leiden zeker sprake is van een professionele aanpak. „Dat moet ook wel, want wil je al je leden wat fat soenlijks bieden - en die verant woording heb je als bestuur zijnde - dan dient er een profes- sionele aanpak te zijn van alle aktiviteiten. Wij hebben dan ook in ons 75 man tellend kader ie dereen op de juiste plaats zit ten. Je kan het je als vereni ging niet veroorloven om met een stelletje amateurs te wer ken. Natuurlijk doet iedereen staande wel voorstellen ook. Voorzitter Den Hartog zelf, lijkt beslist op de juiste stoel te zit- Tijdens de receptie ten. Hij vroeg hierzelf niet om, maar gewoon pratend over be sturen en organisatie van aller lei andere verenigingen en be drijven kom je tot de ontdek king dat hij hierover erg goede ideeën heeft. Zijn functie in het bedrijfsleven is hieraan niet vreemd en hij kent dan ook al lerlei voorbeelden van „hoe het niet moet". van het behaalde kampioenschap e bij te doen (teveel hooi) of te laten bezetten door een niet juiste figuur. Het is gewoonweg een noodzaak tot het optimaal bieden van de totale zwemakti- viteiten. Tevens laakt hij de De Zijl/LGB heeft een bestuur slechte bestuurders die je zo dikwijls in die kleine verenigin gen aantreft. „Ze rotzooien vaak maar een eind aan en heb ben er geen idee van, wat voor verantwoordelijkheid ze eigen lijk wel hebben tegenover veelal jeugdigen. Ook de KNZB is fei telijk slecht georganiseerd en dat komt voornamelijk omdat de mensen te lang op hun plaats blijven zitten en wars van zeven man, een aantal spe cifieke commissies, zo'n vijftien part-time instructeurs en een full-time trainer. De Zijl/LGB heeft behoefte aan een full-time administrateur en een eigen home, c.q. verbeterde accom modatie. Over dat laatste zegt Den Hartog: „Tot nu toe heb ben we het nog aardig weten te schipperen met onze zwemuren en schema's, maar de behoefte hij veel belangrijker. „Hebben kinderen eenmaal ge kozen voör het zwemmen, dan vind ik dat je ais vereniging verder moet gaan dan ze dat al leen maar te leren. Er moet een stuk opvoeding inzitten én ze moeten het naar hun zin heb ben. Allerlei andere aktiviteiten moeten er daarom van de ver eniging uitgaan; niet puur het zwemmen alleen. Wij streven dan ook naar een zo goed moge lijke begeleiding en ik moet zeg gen onze trainer is een hele goeie (Rob Schouten). Gemerkt hebben wij trouwens, dat wan neer kinderen het naar de zin hebben, de ouders er ook lol in krijgen. Je ziet ze steeds meer en velen doen erg nuttig werk voor de club. Vooral op het ge bied van vervoer krijgen wij mo menteel alle medewerking. Ver leden jaar zijn wij er toe over gegaan om avonden voor de ou ders van de leden te organise ren. Ook dat komt goed van de grond: zij vormen natuurlijk een belangrijk aspect in de be geleiding. s Wim den Hartog is afkomstig uit de kringen van De Zijl. Sinds zijn vijfde jaar is hij al lid en heeft in de vereni ging diverse functies ver vuld. Hi; is er een tijdje „uit" geweest, maar verveel de zich toen zo, dat hij de aangeboden functie als v zitter niet kon weigeren. Toentertijd zat de zwem- polovereniging goed in prut en voor Den Hartog be tekende dat „D'r op of d'r onder". Er werd toen zocht naar een fusiepartner, welke gevonden werd in De Leidse Golfbrekers. De sa menwerking verloopt mo menteel geweldig en „ande ren" vertelden dat Den Har. tog's organisatietalent daar voor een belangrijk deel de bet aan Is. Zelf werkt hij het liefste achter de schermen: „De leden moeten het niet merken" zegt hij. Een ande re uitspraak van hem, „Dat het een hobby is". Een tijdje praten en je hebt veel meer het idee dat het een soort roeoing is. Want beze ten van De Zijl/LGB is hij zijn van frisse ideeën. Wat bij voorbeeld te denken van het or ganiseren van de Nederlandse kampioenschappen midden in de vacantietijd". Na het gesprek leek het me toch ons mag niemand teveel hooi op zijn vork nemen en moet ieder datgene doen waar hij gewoon het beste in is. Een penning meester bijvoorbeeld moet geen kunstenaar zijn, maar iemand „uit het vak". En zo is het met alle posten: The right man on the right place". Ik moet zeg gen, bij ons is dat momenteel aan een eigen home is erg groot. Elke vereniging heeft een eigen veld en kantine, maar wij ais grootste club hebben niet eens een eigen clubhuis. En dan praat ik nog niet eens over een eigen zwembad. Laatste is niet noodzakelijk, maar met wat meer uren op wat betere tijden zou we al een eind op weg maals het belang van de men sen achter de schermen. „Het moeten dus mensen zijn die niet zomaar vrijetijdswerkers zijn, ~'J" maar behoefte is er aan echte Over de begroting van twee ton goede krachten. Openheid in (huur zwembaden 120.000) deze is dus geboden en gelukkig maakt de heer Den Hartog is die er bij ons. Liever laten maar weinig woorden vuil. Pra- wij een plaats een tijd lang ten over jeugd, de opvang daar- open, dan het er eventueel zelf van en de rol van de ouders Dóór al dit soort dingen zie je de vooruitgang. Niet alleen in de enorme aanwas van leden, maar ook in de resultaten. Ons poloteam is, evenals het tweede trouwens, kampioen geworden en promoveert naar de hoogste afdeling. Ook de dames zijn kampioen en nog een aantal la gere- en juniorenteams. De zwemploeg is overgegaan naar de A-afdeling en met name het jeugdzwemmen, maakt grote Voorzitter Den Hartog doelt hier' vorderingen. We hadden dit jaar ni.et uitsluitend op de resultaten, maar liefst achttien afvaardi- Uitslagen alléén zeggen hem gingen naar de Nederlandse niet veel: wat voor hem en zijn jeugdkampioenschappen. In de c'uh vee' meer geldt is wat er-I afdeling pakten wij maar liefst achter zit. de helft van alle eerste plaatsen Een goede begeleiding en juiste (53)". Inderdaad allemaal erg opvang v A~ jg en wanneer er wat incidentelei verbeteringen komen, zijn wij binnen vijf jaar de beste zwem-; vereniging van Nederland!" - resultaten, die het echter bij lange na niet halen met de toekomstverwachting van de voorzitter. „Wanneer de samen werking zó blijft, wanneer de accommodatie wat vooruit gaat de jeugd is nu r waard dan een supertijd van 59,- gezwommen door een robot. Een bestuur dat bewust is van zijn verantwoordelijkheid moet hiervoor borg staan. AD VAN KAAMi NOORDWIJK Het is de voor treffelijke wedstrijdleiding van het internationale badgasten- toernooi in Noordwijk toch nog gelukt om ondanks de geheel verregende vrijdag, alle te spe len partijen op het gravel te krijgen. Naarmate ook de wind afnam, was er aan de oude Zee weg weer voortreffelijk tennis te zien. Pim Punt die zondag avond de prijzen uitreikte kon in zijn nabeschouwing dan ook terecht van een geslaagd toer nooi spreken. Het weekend zorg de vooral voor dit succes daar er zich tijdens de halve en de hele finales vele verrassingen voordeden. Zo hadden maar weinigen, behalve Fried Schmitz - zie L. C. van vrijdag - gedacht dat in het herenenkel A. de Zuidafrikaan John Yuill en de tot Nederlander genatura liseerde Tsjech Marian Laudin elkaar in de finale zouden ont moeten. Laudin bereikte op een enigszins merkwaardige wijze de eind strijd. In de eerste set van het duel tegen Bemie Mitton over klaste Mitton met harde top- spin-slagen Laudin volkomen. In de tweede set ®chter kreeg Ber- nie last van een in Engeland opgelopen enkelblessure. On danks een matchpoint die Mit ton in de tie-break van deze set kreeg, wist Laudin een beslis sende set te forceren. Op de stand van 40 in het voordeel van de Nederlander zag Bernie van wege de hevige pijn in zijn enkel zich genoodzaakt niet meer verder te spelen. Yuill haalde de finale door in een wisselvallige partij tennis Louk Sanders met 64 2—6 6—1 te kloppen. Vooral tijdens de twee de set liet Louk Sanders duide lijk zien dat hij wanneer zijn snel genomen en daardoor flit sende ballen „Lekker zitten" er tijdens de Nationale kampioen- schappen weieens grote dingen zouden kunnen gebeuren. In de finale bleken 'i uill en Laudin, zeker in de eerste set niet voor elkaar onder te doen. Laudin, die op 54 een kans kreeg om de set binnen te halen, moest uiteindelijk in de tie-beak op 7 —5 het loodje leggen. Nadat John de eerste game van de tweede set op zijn naam had ge bracht, verslapte hij even: de attente Laudin benutte dit met graaie slagen onmiddellijk door een 4—1 voorsprong op te bou wen. De volgende twee games gaf John 6—1 cadeau. In de laatste reeks speelden de heren uiterst voorzichtig en toonden beiden weinig initiatief. Yuill zet te hier een 3—2 achterstand om in een voor hem 5—3 positieve score. Snel werd daarna met 64 het pleit ten koste van Lau din beslecht. Na afloop vertel de de laatste dat hij zich wel voor zijn hoofd kon slaan omdat hij zeer goede kansen door de vingers had laten glippen. De fi nale van het damesenkel lever de door het gedegen spel van Judith Salomé na haar winst van 64, '7—6 op Lidy Lelie veld, een zeer onverwachte uit slag op. Haar Australische te genstandster M. Morgan, twee de geplaatst kon tegen de links handige Judith maar niet in haar aanvallende spel komen. Ook de service van Morgan wil» de niet lukken. Wat mede de voor zichzelf sprekende cijfers van 6—0, 6—1 opleverde. In de herendubbel finale stonden de Zuid-Afrikanen Mitton en Yuill tegenover de Australië/Amen- ka-combinatie van Russo en Meyers. Ondanks hun goede in zet moesten Russo en Myer de buit met 6—2; 63 aan hun sterk vollerende tegenstanders overlaten. Het duo Trudy Walhof en Lidy Bieleveld lieten in de dames dubbelfinale dank zij hun spel aan het net, de tegenstanders, miss Cauley en miss Fallis het onderspit oelven: 6—3 3—6. 6— I 1. Louk Sanders liet in de eindstrijd 1 van het gemengd dubbel dik- wijls de toeschouwers van mooie topsin backhands genie- j ten. Toch moest hij met zijn partner Judith Salomé de eer aan de betere combinatie van Trudy Walhof en Laudin laten 6—3, 7—5. In de B-afdeling prolongeerden de winnaars in het enkelspel van vorig jaar Joke Bos en Gerard Schoites hun titel. Gerard die eerder de Noordwijker R. Blommendaal maar net met drie sets klopte vond in de fina le de Leidse districtskampioen Bram Madera tegenover zirh. Na een 50 voorsprong teniet te hebben zien gaan, lukte het Scholtens toch om via een tie break de eerste reeks op zijn naam te brengen. De aanvallen de Gerard, die weinig fouten maakte wees in de tweede set de Roomburger met 63 reso luut terug. Joke Bos ontving 's avonds een grote wisselbeker omdat zij in de finale damesen kel-B iets sterker bleek dan An nette van der Mey. Met 3—6, 76, en 36 kwam de 15-jari- ge atheneum-scholier uit Lisse nog iets aan routine te kort te gen de ervaren Joke, die naar mate de partij vorderde steeds meer van haar vastheid profi- j teerde. Leiden Lugdunum heeft zater dagmiddag onder grote belang stelling zijn nieuwe clubgebouw heropend. Na vier maanden hard zwoegen is de kantine die in februari zo tragisch tot de grond toe afbrandde even fraai herrezen. Misschien wel mooier zelfs, want in het ge bouw zijn nog een aantal verbe teringen aangebracht. De con tactcommissie, die ondermeer een aantal acties ontketende voor de herbouw, bood de ver eniging omwille van dit heuglij- ke feit een fraai scorebord aan. Burgemeester Vis was ter plaat- se aanwezig en trok het doek weg. In de nieuwe kantine werqj 's avonds uitbundig feestgevierd i door al wat Lugdunum was. Vlaardingen De Zijl/LGB heeft op de Nederlandse All-in zwem- kampioenschappen niet dat kun nen bereiken wat in Meppel tij dens de jeugdkampioenschappen wel lukte. Ditmaal waren er voor de zwemmers geen medail les weggelegd, want met twee zesde plaatsen moest men ge noegen nemen. Peter Wolters, die in Meppel 4weede werd op de 100 meter schoolslag eindig de nu in 1.13.06 als zesde en was zelfs iets langzamer dan toen hij achter Robin Wouter ng de zilveren medaille .pakte". Op de 100 meter was Hans Elzer- man de snelste al werd de Ne derlandse recordhouder flink op de huid gezeten door Spijker man. Ook de 4 x 100 meter esta fette-ploeg van De Zijl/LGB ein digde als zesde. Voor de nog jonge ploeg een hoopgevend re sultaat en in de toekomst zit er beslist meer in. Persoonlijke tij den waren: Kees Bronsveld 1.01.02; Gerard Krol 59.45; Kees Beukering 1.02.37 on Pim van de Bosch 59.95. Het toernooi op zich verliep voor de heren trou wens überhaupt niet zo succes één i hen v onder de limieten van Belgrado te blijven. Geen heren dit jaar dus naar de wereldkampioen schappen. Ook bij de de dames helaas maar weinig limietzwem mers. Alleen José Damen en ui-1 teraard Enith Brigitha voldeden I Burgemeester Vis trekt het doek weg voor liet nieuwe scorebord van aan de verwachtingerLugdunum. Het bord werd door de contactcommissie aan de ver eniging aangeboden ter ere vn de heropening van de kantine.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6