Toekomst horeca niet ongunstig MASSAAL „JA" VOOR PAPADOPOULOS Speurtocht naar ontvoerde Cyprioot CeidócSomo/nt Weduwe doodgeschoten gevonden Libië zal kapers berechten Oppositie: fraude MAANDAG 30 JULI 1973 LEIDSE COURANT MINISTER DE GAAY- FORTMAN Politie optreden jegens Snrinamers beschamend HILVERSUM (ANP) De minis ter van binnenlandse zaken en de west alsmede van justitie ad interim, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman heeft zaterdag middag in het NOS-radiopro- gramma „Praten met de minis ter" zijn afkeuring uitgesproken over het optreden van de Am sterdamse politie jegens Surina- mers, maar tevens gezegd, dat het onmogelijk is een dader te vinden. De bewindsman zei letterlijk: „Het is onmogelijk gebleken, een dader aan te wijzen. Er zijn dingen gebeurd, die hoogst afkeu renswaardig zijn en waarvooi men zich diep heeft te schameiï. Maar het komt in deze wereld •helaas voor, dat men de dader van een strafbaar feit niet te pakken kan krijgen. Ik ben van overtuigd, dat men het terste gedaan heeft van wat in Amsterdam valt te bereiken, maar het is niet gelukt. Personeels- conflict op Statendam ROTTERDAM (ANP) - Tijdens de Noordkaapcruise van het SS Statendam die in New York was begonnen, is er zaterdag op de terugtocht voor Rotterdam een conflict aan boord geweest. Het conflict was het gevolg van een onheuse behandeling van een Indonesische opvarende d<jor een Europese opvarende. Het overleg, dat is gevoerd, heeft niet tot overeenstemming geleid. Men kwam in het stadium van ,,of de Indonesiërs er af, of wij (Europees koksper- soneel) er af'. De kapitein wil de niet ingaan op dit ultimatum. Het Europees keukenpersoneel (14 man) wilde toen de reis niet meer voortzetten. Hoewel op een dergelijk korte termijn niet volledig in dfe vacatures kon worden voorzien, heeft de maat schappij toch kans gezien het tekort door ander personeel op te vangen. Gisteravond kon het schip de terugreis naar New York voortzetten. Schriftelijke opleiding kandidaats- rechtenstudie Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Kring van Utrechtse Repetitoren start dit seizoen met schriftelijk on derwijs voor het kandidaats examen rechten, een opleiding die twee jaar duurt. Voor Ne derland is dit dan de eerste maal dat een dergelijke studie geheel schriftelijk gedaan kan worden. correcties op deze schriftelijke lessen worden volgens de meest moderne manier gedaan, name lijk geheel per computer. Dit systeem wordt ook door de open universiteit in Engeland toege past. en tweede nieuwe mogelijkheid, j die de Kring van Utree'; :e re petitoren de cursisten b edt, is de avondstudie voor de oplei ding tot accountant. Deze aca demische opleiding is vooral Een jonge voor mensen, die in de praktijk al werkzaam zijn. PAPHOS, (AP) Honderden ge wapende politieagenten be schermden zondag president Makarios, terwijl anderen het gehele eiland een massale speurtocht inzetten naar de Cy priotische minister van justitie Christos Vakis, die afgelopen vrijdag door gewapende leden van de EOKA, het ondergronde leger van generaal Grivas, werd ontvoerd, In de nacht van zaterdag op zon dag vonden opnieuw bomaansla gen plaats in de belangrijkste steden van het eiland. Niemand zou gewond zijn geraakt. Tegelijkertijd deed de politie vallen in de huizen van promi nente Grivas-aanhangers. Een nentwintig van hen terden gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan illegale activiteiten. Onder de arrestan ten bevonden zich acht journa listen die werkten voor de drie pro-Grivas dagbladen. De politie die Makarios bewaakte was opgesteld langs de 150 km lange weg van Nicosia en phos, waar de aartsbisschop heen reisde voor de inwijding van de nieuwe bisschop Chry- sostomos, een vurige aanhanger van Makarios en de opvolger van een van de drie pro-Grivas bisschoppen die eerder door de synode uit hun ambt werden ontzet. „Inbraak" bij Wehner BONN (DPA) De „inbraak" In het kantoor van die fractievoor zitter van de Westduitse so ciaal-democraten, Herbert Weh ner, berust op een vergissing, zo is uit een onderzoek van de re cherche in Bonn gebleken. Naar gisteren in goedingelichte kringen in Bonn is vernomen, zouden de door Wehners secre taresse opgemerkte krassen op de brandkast in het kantoor van de fractievoorzitter al van oude datum zijn. Ze zouden erop zijn gekomen doordat een medewerker van de vroegere SPD fractievoorzitter Helmut Schmidt met een fitter- stang aan het cijferslot heeft zitten morrelen. Deze medewer ker heeft dit tegenover de re cherche bevestigd. Skandinavië Verscherpte bewaking op luchthavens OSLO (UPI) Op alle Skandina- vische luchthavens zijn gisteren verscherpte veiligheidsmaatre gelen van kracht geworden na dat de Noorse autoriteiten drei gementen over bomaanslagen en vliegtuigkapingen hadden ontvangen. In anonieme telefoontjes werd vrijdag en zaterdag met acties tegen de luchtvaartmaatschap pij SAS gedreigd als de zes mensen die in verband met de moord vorige week zaterdag in de Noorse stad Lillehammer op de Marokkaan Achmed Boutsji- ki waren gearresteerd, niet zou den worden vrijgelaten. Hotelcapaciteit 2,5% minder DEN HAAG Ondanks een aantal negatieve factoren zijn de toekomstverwach tingen voor de Nederlandse horecabedrijven niet on gunstig. Tot deze conclusie komt het bedrijfschap ho reca in zijn jaarverslag Het aantal hotels over 1972. De bedrijfstak zal zich volgens het schap echter wel moeten realise ren, dat een zeer actief verkoopbeleid, een duide lijk kostenbewaking en het strak in de hand hou den van de prijzen daar voor noodzakelijk zijn. Het totaal aantal geregistreerde horecabedrijven is in het jaar 1972 gestegen van 34.017 tot 34.761, een toename van 2,2 pros cent. Daarvan is het aantal ca- fé's met 106 verminderd en het aantal bars met 211 gestegen. Er zijn vorig jaar 150 restau rants bijgekomen en 53 grotere en 116 kleinere cafetaria's. i 1972 ten opzichte van 1971 met 129 af, waardoor de logiescapaciteit daalde met 105.160 bedden ofwel 2,5 procent In de laatste tien jaar is het aantal horecabedrij ven met 8 procent gestegen, dit in tegenstelling met bijvoor beeld het aantal detailhandel- bedrijven dat met 25 procent af nam. met zijn spullen op zijn rug en twee truien om zijn voeten gebonden keert terug van een rockfestival bij New York. Kennelijk heeft hij aardig meegestampt. Nederlandse drugsmokkelaars in België aangehouden KNOKKE (Belga) In de Belgi sche badplaats Knokke zijn in de nacht van zaterdag op zon dag drie Nederlanders aange houden, die bezig waren een partij van 60 kilo hasjiesj van een bestelwagen met Franse nummerplaat over te laden in een personenauto. De bestuur der van de bestelwagen slaagde erin te ontkomen. De drie aangehoudenen, allen uit Amsterdam, zijn naar de gevan genis in Brugge overgebracht. Ook in Gent zijn twee Nederlan ders met hasjiesj aangehouden. Het tweetal, beiden eveneens uit Amsterdam, had 16 kilo verdo vende middelen in een huurauto en in hun zakken bij zich, toen zij door de politie werden aan gehouden. De mannen, die on der invloed van drugs verkeer den, sloegen op de vlucht, maar werden later klem gereden. Broertje komt voor zusje op AMSTERDAM (ANP) Een 28- jarige Portugees heeft het dit weekeinde ln Amsterdam met een messteek in de borst moe ten bekopen, dat hij zijn Neder landse vrouw in het bijzijn van haar 18-Jar'g broertje sloeg. De knaap nam de mishandeling van zijn zuster niet, griste een sierdolk van c'e muur en stak z.'jn zwager -mee. De Portu gees moest naar een ziekenhuis worden gebracht, maar kon, na verbonden te zijn, naar huis te rugkeren. Het broertje wordt door de politie gezocht. Heroïnevangst in Mexico MAZATLAN (UPI) De Mexi caanse politie heeft beslagge- Iegd op ruim tien kilo zuivere heroïne die waarschijnlijk voor de Amerikaanse markt was be stemd. De marktwaarde was ruim twaalf miljoen gulden. Franse kernproef zwakker dan WELLINGTON (AFP/UPI) De kernproef die Frankrijk gisteren drie minuten na middernacht boven het eiland Moerocroa In de Stille Zuidzee heeft genomen, was zwakker dan de eerste zo heeft het Nicuwzeelandse minis terie van defensie zondag mee gedeeld. De explosie produceerde geen vuurbal maar er rees wel een paddestoelachtige wolk op, hoe wel niet van het ontzagwekkende type van kernproeven in de atmosfeer. De Franse generaal Jacques Pa ris de Bollardière, die was ge pensioneerd nadat hij had deel genomen aan de campagne te gen de kernproeven in de Stille Oceaan, heeft zijn onderschei ding van groot-officier van het Legioen van Eer naar president Pompidou terug gestuurd. Vakatitiehezigheid voor do SER ZEG NIET, DAT DE SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD deze week een leuke vakantieklus wacht. Want de bespreking van het halfjaar lijkse sociaal-economische en financiële beeld van Nederland heeft weer een vóórspel opgeleverd dat de kans op constructieve arbeid in de S.E.R. minimaal maakt. Nadat de werkgroep-Schouten een concept-rapport dat bij de vak centrales in het verkeerde keelgat schóót, behoorlijk afgezwakt heeft, is het N.V.V. om de lieve vrede in eigen huis te bewaren, overgestapt op de tactiek zich aan het SER-beraad te onttrekken. Weliswaar mogen toekomstig-voorzitter W. Kok en zjn verbondsgeno- ten vrijdag wel naar de vergadering gaan, maar aan het eigenlijke beraad deelnemen zullen zij niet. Dit is jammer voor de eenheid van de vakbeweging, omdat het NKV en CNV met verdere amendementen wel tot een voör de vakcentrales aanbaardbaar rapport hadden willen komen; het is nog meer betreurenswaardig voor het algemeen belang: het kabinet-Den Uyl. Want tenzij de verklaring welke het NVV van plan is in de komen de SER-vergadering af te leggen toch nieuw perspectief biedt, kan het S.E.R.-beraaad in het gunstigste geval een rapport opleve ren dat door de grootste vakcentrale niet erkend wordt. En welke waarde kan het kabinet dan nog aan dat rapport toeken nen? Bovendien zien het NKV en CNV zich nu in zo'n moeilijke positie gemanoeuvreerd dat ook hun beweginsvrijheid er een van heel beperkte ruimte geworden is. Het zal beslist geen fabeltje zijn dat vanuit bepaalde N.V.V.-bonden al druk wordt uitgeoefend op confessionele collega-bestuurders om nu of binnenkort ook de heren Lanser en Spit voor het blok te zetten. Wat bezielt het NVV? Waarschijnlijk vreese vrees dat door het onder ogen zien van de wer kelijke sociale, economische en financiële toestand van de eigen nota arbeidsvoorwaarden 1974 eön flink stuk ingitslikt zal moeten worden. Misschien ook de vrees dat de linkse ministers in het kabinet in een objectief-juist S.E.R.-rapport hun alibi zullen vinden om verkiezings beloften te verdunnen of op wat langere baan te schuiven. Begrijpelijk is dit allemaal wel; maar het schept een uiterst moeilijke en zelfs gevaarlijke toestand voor sociale vrede, economisch welzijn en de toekomst van de natie. Daarom is wat de S.E.R. deze week moet doen geen klusje, maar een zaak die van weinig minder belang is als het opstellen van een troonrede door de regering. NEDERWEERT (ANP) Langs de Noordervaart ln Nedcrweert hebben familieleden zaterdag morgen het lijk van hun 58-jarl- ge moeder, mevrouw J. E. Soc- ters-Bombeek gevonden. De vrouw is van achteren doodge schoten. De kogel doorboorde het hart. Dinsdag was de 58-jarige weduwe voor het laatst thuis. Haar dochter, die bij haar inwoont, verklaarde tegenover de politie dat de vrouw wel eens meer enige tijd van huis bleef. Men werd donderdag pas ongerust toen de bromfiets van de wedu we langs de Noordervaart werd gevonden, op slecbts enkele honderden meters afstand van de plaats waar haar stoffelijk overschot zaterdag werd gevon den. Dodelijke val van 12 meter ROTTERDAM Een ongeluk op het terrein van de BP-raffina- derij in Europoort heeft het le ven gekost aan de 33-jarige straler T. Teemans uit Rotter dam. De man was aan het werk op het dak van een opslagtank, toen het ter bescherming aunge- brachte hek plotseling brak. De man stortte 12 meter naar bene den en liep als gevolg van zijn val fatale verwondingen op. CAIRO (AP) Do Libische rege ring heeft bekendgemaakt dat de kapers van de Jumbojet van dc Japan Airlines als gewone misdadigers zullen worden be recht. Gemeld werd verder dat de gear resteerde kapers de Libische politie tegenstrijdige verklarin gen hebben gegeven en weige ren zich te identificeren met de bewering dat zij al hun papie ren hebben verbrand. Er op wijzend dat alle Palestijnse orgunisaties de kaping hebben veroordeeld, heeft de Libische regering het verzoek van de ka pers om te worden behandeld ,,als revolutionairen die tegen tirannie strijden", afgewezen. ATHENE (Reuter/UPI/AP) De verkiezin gen in Griekenland gaan uitlopen op een zeer ruime zege voor Papadopoulos, die zichzelf als presidentskandidaat heeft uit geroepen. Nadat meer dan de helft van de stemmen geteld was, had 83,7 pet voor de republiek en voor Papadopulos ge stemd. Oud-premier Kanellopoulos, die hij de staatsgreep ln 1967 was afgezet zei dat hij de uitslag van het referendum zou aan vechten voor het hooggerechtshof. Ook een andere oppositieleider, Mavros is van het zelfde gevoelen. Het komt hem onbegrijpe lijk voor dat de bevolking In de steden voor vijftig pet voor stemde en de hevol- k ng van het platteland "cor 92 pet; verder dat het Griekse volk vijf jaar geleden met 92 pet voor een democratische monarchie Ex-premier Kanellopoulos ontvangt zijn stem biljet, nadat hij heeft aangekondigd tegen de republiek te stemmen. stemde en nu met bijna hetzelfde percenta ge tegen. Vijf uur nadat gisteren de stembureaus open waren gegaan, kwamen de eerste meldin gen binnen van onregelmatigheden. Op sommige plaatsen had men alleen stembil jetten met ,,ja" uitgereikt. Als men er een t ,,nce" wenste die bovendien anders gekleurd waren, moest men daar speciaal om vragen. Bovendien kregen Ja-stcmmcrs een bepaald stempel in hun paspoort.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5