VERVOERSBONDEN GAAN VAN DER LUYT IN OEGSTGEEST AANPAKKEN Plan voor winkelbouw aan Het Watertje van de baan Paardenmarkt Voorschoten: „Handel en toerisme" streeknieuws Bedrijf voor duizenden guldens bij' werknemers in het krijt Wat u moet weten PAGINA 4 MAANDAG 30 JULI 1973 LEIDSE COURANT OEGSTGEEST/DEN HAAG De chauffeurs van transportonderneming Van der Luyt in Oegstgeesl hebben hun ongenoegen te kennen gegeven over de lange werktijden en de lage beloning daarvoor. Dit gebeurde in een gesprek met de vakbonden, waar ook de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer Van Huiten, aanwezig was. Na de mislukking in 's Gravenzande gaan de vakbonden nu de strijd aanbinden met het Oegst- geester bedrijf, om te ko men tot de naleving van de cao. Enige weken geleden staak ten de chauffeurs van de firma Boers in 's Graven zande hun werkzaamhe den, toen hen gebleken was dat zij zo'n honderd gulden per week te weinig ver dienden. Nog voor de vak bonden tot een overeen komst met de directie van Boers was gekomen, beslo ten de chauffeurs weer aan het werk te gaan. Uit de boeken bleek dat een nale ving van de cao het bedrijf op de rand van de afgrond zou brengen. Of dit bij het Oegstgeester ver voersbedrijf ook het geval zal zijn, kunnen de vervoersbonden nog niet zeggen. Wel weten zij dat een van de verladers van het bedrijf in Bazel onlangs hals over kop naar Nederland vloog. Hij had van een van de chauffeurs gehoord hoe het rommelde in de internationale chauffeurswereld. Het eerste contact tussen Van der Luyt en de vervoersbonden had plaats op 20 mei. Aangezien de heer Van der Luyt toen net met vakantie wilde, werd een ge sprek uitgesteld tot 24 juli. In de tussentijd verzamelde de bond van haar leden werktijden- lijstjes, die gevoegd bij de lij sten van het 's Gravenzandse bedrijf alleen eens te meer een Urenlang langs de weg voor een te lage belo ning. Districtsbestuurders van het NKV, CNV en NVV maken hier chauffeurs uit 's-Gravenzande dui delijk wat zij volgens, de CAO zouden moeten verdienen. ten wij of hij de wachttij den (die volgens de wet ais diensttijden gelden, red.) wel meerekent?" werd er gesteld. Tevens vonden de chauffeurs de tijd bijzon der slecht om een juist beeld te krijgen. ,,De baas neemt trouwens ook steeds nieuwe mensen aan, zodat we deze maand niet veel overuren zullen hoeven maken." Het ziet er niet naar uit, dat de chauffeurs van Van der Luyt voorlopig tot harde actie zullen overgaan. Vier weken geven zij hun werk gever respijt om de vak bonden te bewijzen dat hij geen „roofbouw" op hen pleegt. „We worden dus nog één maand aan het lijntje gehouden", was ten slotte de teleurgestelde op merking van een der chauffers. bevestiging vormde voor het schromelijk overschrijden van het rijtijdenbesluit. Een sluitend bewijs hiervoor is echter niet te krijgen, omdat er met het invullen van werkboek jes de hand wordt gelicht. ,,Ik kijk wel uit", was de opmerking van een van de chauffeurs, ,als je het goed invult, kun je zelf opdraaien voor de bekeuring.' Dit is een van de knelpunten bij Van der Luyt. Enerzijds worden de chauffeurs gedwongen om lange werktijden te maken („Als je weigert heb je te wei nig geld en loop je de kans de laan uitgestuurd te worden"). Anderzijds zien ze geen cent te rug van de bekeuringen, die zij daardoor in Duitsland contant moeten betalen. Het gesprek dat de heer Borg- meyer van de vervoersbond NKV afgelopen week met de heer Van der Luyt had, bracht geen enkele opheldering in de zaak. De werktijdenlijsten wer den door de directeur betiteld als „onjuist ingevuld". Tevens hield hij bij hoog en bij laag vol, dat hij de CAO naleefde. De chauffeurs van Van der Luyt vinden wekelijks ongeveer 37S in hun loonzakje; hierbij komt dan nog een bedrag van 32 aan rittengeld. Volgens de per 1 januari geldende CAO hebben zij echter recht op tachtig honderd gulden meer. basisloon (42 diensturen) moet 260,64 bedragen. Daarbij komt dan aan overuren een bedrag van 239,25 (75-42) x 7,25. Aan overige toeslagen moet een be drag van 22,40 worden uitge keerd. Na aftrek van pensioen premie blijft een bruto belast baar inkomen over van 518,29. Aan sociale voorzieningen en loonbelasting gaat daar ƒ165,42 vanaf. Samen met de niet be lastbare onkostenvergoedingen 123,60) levert dat een salaris op van 476,47. „Dit betekent dat Van der Luyt zijn chauffeurs sinds 1 januari 1973 2400 schuldig is. Over de afgelopen vijf jaar bedraagt die schuld 10.000 per man. Zodat je eigenlijk kan stellen dat het bedrijf allang niet meer van Van der Lu/t is, maar van zijn werknemers", aldus de heer Borgmeyer. Een ander gevolg van deze lage beloning is de uitkering van het ziekengeld. Omdat het rittengeld c.q. onkostenvergoeding niet be lastbaar is, ontvangen de chauf feurs een te lage uitkering. „Als je langer dan zes weken ziek bent, krijg je er van de. baas nog wel 25 bij", aldus een van de chauffeurs. Een ander aspect van het pro bleem zijn de lage vervoerskos ten. Kleine ondernemingen trachten het hoofd boven water te houden door de vervoersprijs zo laag mogelijk te houden. „Dit gaat dan ten nadele van de bedrijven, die de CAO wel nale ven en dus een hogere prijs moeten bedingen", aldus de heer Zantinga van de vervoers bond CNV. Na het gesprek met de heer Van der Luyt, waarin de heer Borg meyer met ingang van vandaag de naleving van de CAO eiste met terugwerkende kracht ott 1 januari 1973, heeft de heer Van der Luyt maatregelen genomen Alle chauffeurs ontvingen een schrijven, waarin hen verzocht werd het werkboekje in te vul len. Tevens werden zij verplicht gesteld een vrije dag op te ne men, wanneer ze naar Bazel rij den. Met de werkboekjes zou kun nen worden aangetoond, dat het rijtijdenbesluit wel wordt nageleefd. „Hoe we- BOSKOOP Het Boskoopse Floreant opende het oefen programma met een wed strijd tegen eersteklasser Gouda. Floreant verloor met 1-4. Peet Pouw scoorde voor LEIMUIDEN 20 van de 25 deelnemers aan de kamp- week van Kickers '69 uit Lei- muiden behaalden het vaar digheidsdiploma van de KNVB in Assen. Door slecht weer kon de finale van het voetbaltoernooi niet door gaan. Kickers had moeten aantreden tegen het Amster damse Blauw-wit. Na loting werd Blauwwit eerste. GEMEENTEBESTUUR HAALT OPGELUCHT ADEM Voorschoten De Voorscho- tense paardenmarkt werd zaterdag een groot succes. Bij traditie is het altijd goed weer en ook ditmaal ge schiedde het weerkundige wondertje op het juiste mo ment. Om zes uur op de vrije zaterdag was het centrum van Voorschoten reeds volle dig ontwaakt en bij de offi ciële opening door burge meester J. van der Haar om tien uur bleken er 338 paarden en 1 ezel aange voerd te zijn. Kenners maak ten het volgende onder scheid: 97 rij- en trekpaar den, 230 ponies en 11 veu lens. De handel, die zich vooral af speelde in de vroege morgen uren en daarna voor de vele duizenden toeristen nog maals tot ongeveer twaalf uur, was goed. Ruim 70% van de aangevoerde dieren veranderde van eigenaar. Het was ontstellend druk op de Voorstraat en Treubstraat, waar de paardenmarkt ge houden werd, maar ook in de Schoolstraat, waar tussen de marktkramen tien stand werkers probeerden naast hun waar te verkopen tevens de prijzen vow de beste ver kopers in de wacht te slepen. Zaterdag werd de klok met ieders toestemming weer een paar eeuwen teruggedraaid. Het hele dorpscentrum was „blik vrij" en toch liep ie dereen voetje voor voetje, voorzichtig beestje te kijken. Het was nog nooit zo druk in Voorschoten en er werd zel den harder gewerkt dan door de mannen, die door middel van het Oudhollands koek- slaan, eikaars krachten wil den meten. Rond het middag uur liep de paardenmarkt af, de kermis bleef goede za ken doen en de standwerkers raakten hun stem en waar kwijt. In de Sporthal werden de prijzen uitgereikt door wethouder P. S. Pels voor de beste standwerkers. Samen met mevrouw Van der Haar, echtgenote van de burge meester en df» heer J. Lek- kerkerker, marktmeester,' had de wethouder de beste standwerkers gekozen. De wisselbeker ging naar H. Reijninga uit Amsterdam (horloges), de 2da prijs naar J. Grevestette uit Leidschen- dam (pannen) en de 3de prijs naar S. Pieters (bak- spullen). De opzet is dat het standwerkersconcours een jaarlijks terugkerende aan gelegenheid wordt. let Watertje in Zoeterwoude: Voorlopig gered ZOETERWOUDE De plannen voor de bouw van een viertal winkels aan het wa tertje in Zoeterwoude door Stikvoorts Bouwbureau zijn van de baan. In februari werd bekend dat dit bedrijf de grote boer derij van de heer C. Overdevest op no. 30 had gekocht om deze te slopen. Op de vrij komende grond van bijna 1000 m2 zouden de winkels verrijzen met daarboven twee lagen flatwoningen. De lancering van dit bericht in de LC veroorzaakte veel op schudding. Het karakteristieke Watertje leek ernstig aangetast te worden door dit grote ge bouw. Wethouder Duindam sprak in een raadsvergadering van „een monstrueus plan dat het Watertje kapot maakt". Ook van de zijde van de „Stichting Oud-Zoeter- woude" kwamen protesten. De gemeente raad, geschrokken van deze ontwikkeling, nam inderhaast het besluit om een wijzi ging van het bestemmingsplan „Kern" voor te bereiden. De voorschriften van het bestaande plan bleken te ruim te zijn maar waren nog wel van toepass ng voor de bouwaanvraag van de Fa. Stikvoorf. Het gemeentebestuur was om meer dan één reden bijzonder ongelukkig met het bouwplan. Als dit doorgang zou vinden be tekende het ook een geduchte knauw voor de realiseringskansen van de plannen voor het stichten van een winkelcentrum waar voor grond gereserveerd is tussen de Dorpsstraat en Dokter Bouwdijkstraat. In het overleg wat is gevoerd tussen het ge meentebestuur en het Bouwbureau is de laatste overstag gegaan en heeft haar bouwplan gewijzigd. Nu is een vergunning aangevraagd voor de bouw van v jf hu zen. Deze wordt spoedig tegemoet gezien. Dan zal direct worden begonnen met de bouw waarvoor de grond momenteel wordt vrij gemaakt. Hooiberg, stallen en schuren zijn al verdwenen en deze week wordt een be gin gemaakt met het slopen ven het woon- Jeugd Nieuwkoop zaal uitgezet NIEUWKOOP Een van de hoogtepunten van het slotpro- gramma van de Nieuwkoopse vakantieweken was ongetwijfeld het optreden van de Slavische muziek- zang- en dansgroep op vrijdagavond in De Rank. Te betreuren was het dat ver schillende jongeren in de zaal zich niet konden beheersen en door hun lawaai het optreden bijna onmogelijk maakten. Het bestuur maakte echter korte metten en zette de herriema kers buiten de deur, welke aktie door de vele geïnteresseerde be zoekers met applaus werd bege leid. Voorafgaand aan dit optre den werden door het bestuur fraaie oorkonden in goud en zil ver uitgereikt voor de beste prestaties. De jongere prijs winnaars konden, al naar ge lang de aard van hun prestatie een groter of kleiner ijsje in ontvangst nemen. Auder nummer HAZERSWOUDE Het gemeen tehuis van Kazerswoude aan het Frederik van Eedenplein is van af 17 augustus aanstaande tele fonisch te bereiken via het num- r-r (zes lijnen). Vanaf dcro'.i'd? datum is het telefoon nummer van het bureau van de rijkspolitie aan de Vondellaan 9003. In beide gevallen is het kengetal 01714. Centrum zwart van de mensen

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4