ENITH BRIGITHA ZOCHT NIET NAAR REDEN VOOR FALEN OP DE EERSTE DAG: WERELDTIJD ARIE DE GANS OVERTROF ZICHZELF TIJDENS SLALOM EN SCHANSSPRINGEN 1 ISSL finan cieel aan de grond Josien Elzerman: geen limiet, wel naar Belgrado Nederlands record op 100 meter vrije slag: 58.76 t ■HHHi VLAARDINGEN Met een schuin oog op het electronisch sco rebord, waarop de tijd van 58.76 seconden was verschenen, maakte de altijd zo nuchtere Wil Storm een vreugdesprongetje. Het gezicht was voor even een en al glimlach, net als bij haar pupil Enlth Brigitha die slechts korte tijd nodig had om van haar enorme krachtsexplosie te herstellen. Stralend hees zij zich uit het water om met vlugge tred op haar trainster af te stevenen. „Gefeliciteerd, Wil", fluisterde Enith Brigitha nog voordat anderen haar met het Nederlandse record konden ge luk wensen. Een record, waarmee het donkere paradepaartje van Het Y de wereldtijd van Kornelia Ender op de vrije slag tot op een halve seconde naderde. Die prestatie en het kam pioenschap op de 100 meter rugslag stelde haar falen op de eerste dag van de Nederlandse titelstrijd in de schaduw. Toen viel Enith Brigitha op de laatste baan van de 200 me ter rugslag fabelachtig te rug. De eerste helft had zij nog in de veelbelovende tijd van 1.08.36 seconden afge legd, toen plotseling Josien Elzerman naast haar op dook. De Haagse zwemster sloot haar specialiteit af in Ada Kok wil in zwemploeg (Van onze sportredactie) Ada Kok was weer te rug in het haar zo ver trouwde wereldje. Na een verblijf in Zuid-A- frika, waar zij train ster is geweest, vestig de zij zich onlangs in Zaandam. De 2G-jarige zwemcoryfee, aanmer kelijk slank geworden, heeft laten weten dat zij er wel wat voor voelt om in de Neder landse ploeg te worden opgenomen. Als bege leidster. Gisteren reikte Ada Kok de medailles uit van het nummer, waarop zij vroeger uitblonk: de 100 meter vlinder slag. Het moet haar goed hebben gedaan, dat zij die taak in de „rol" van Nederlands recordhoudster kon verrichten. Haar tijd van 1.04.5 (Boedapest 1965) is nog steeds te scherp voor de huidige zwemtop. 2.25.57, goed voor de titel, maar net niet toereikend voor de limiet voor Belgra do: 2.25.08. De twee pres taties van Enith Brigitha op de tweede dag waren wel ruimschoots voldoende voor een plaats in de ploeg die naar de wereldkampioen schappen gaat. Wil Storm: „Over die 200 meter hebben we niet meer gepraat. Na 100 meter kreeg zij plotseling last van hoofdpijn. Het is een toevalligheid, we hebben niet meer naar een reden ge zocht om monter naar de tweede dag toe te leven". Hoofdpijn Hoofdpijn, het woord viel her haaldelijk tijdens de perfect georganiseerde all-in-finales in het sfeerloze Kolpabad. Vooral op de plaats, waar de familie Bunschoten de tribu nes bevolkte. Vader Bun schoten: „Hansje heeft al sinds Meppel last van erge hoofdpijn. Het is een raad sel, waar het vandaan komt, misschien is er sprake van een virus. Hansje heeft er veel hinder van, zaterdag viel ze op een gegeven ogen blik om". Annemarie Groen ook lid van zwemvereniging Naarden, kampt met dezelf de kwaal. Zij zwom op de rugslag, waarop zij schrome lijk faalde, soms schots en scheef van duizeligheid. Bun schoten: „Ze hebben het als ze zich inspannen. En daar om hebben we ook twee we ken niet getraind. We hebben bovendien serieus overwogen om niet deel te nemen aan de Nederlandse kampioen schappen. Na een onderzoek in Zeist, oordeelde dokter Kessel, dat het wel kon". De resultaten van Hansje Bun schoten vielen in dat licht gezien mee: twee eerste plaatsen op de 200 en 400 meter vrije slag en een tweede positie op de sprint. De tijd van 4.32.54 op de 400 meter was bovendien onder de limiet voor Belgrado. „Toch", nam de vader van de Naardense zwemster zich voor, „zullen we het van de training, die we nu weer gaan hervatten, laten afhan gen of het wel gaat. Zoniet, dan gaan ze nergens meer heen dit seizoen. De gezond heid gaat voor alles". Show Eenzelfde gezonde kijk op de zwemcarrière van zijn doch ter heeft Jacques Damen. „Ze moet niet van mij, maar ze mag. Ik zal haar begelei den, maar niet oppeppen. Als ze een wordt is het fijn, als ze drie wordt ook". José Damen was degene die op de eerste dag op de 200 meter vlinderslag en de 400 meter wisselslag met Nederlandse records tevens limieten de show stal. De 13-jarige „krielkip" uit Den Bosch Hans Elzerman grossierde in titels. Vier keer beklom hij het ereschavot als winnaar. Twee keer als Nederlands record houder. José Damen kwam naar Vlaardingen met de opdracht „naam te maken". Het kleine talent uit Den Bosch gehoorzaamde en stak met kop en schouders boven de anderen uit. stak met kop en schouders boven de anderen uit en on derbrak daarmee de grauwe middelmatigheid. Rook Mer- tens, haar 52-jarige trainer, wijst dan op de grote moge lijkheden van zijn pupil. „Het is een natuurtalent, waarbij je niet bang hoeft te zijn dat het te hard gaat. Ik hou ook rekening met het persoontje zelf. Spelender wijs leert ze, de fouten voelt ze meteen aan. Vorig jaar heb ik een keer tegen haar gezegd: volgend jaar moeten we een heel eind zijn. Dat zijn we dacht ik wel." Bo vendien voegde Mertens daar vrijdag de opdracht aan toe: „Je moet tijdens de Nederlandse naam maken". Lichtpuntjes Nederlandse records veroor zaakten ook lichtpuntjes -bij de heren. Vooral Hans Elzer man van Zian/Vitesse ver lichtte de sombere toekomst enigszins. Hij brak records op de 100 en 200 meter schoolslag, die hij bracht op respectievelijk 1.09.94 en 2.30.95 maar bleef ver van de limieten verwijderd. De Haagse zwemmer (18) gros sierde trouwens in titels: hij werd ook eerste op de 200 en 400 meter wisselslag. Voor Hans Elzerman slechts reden tot tevredenheid en niet tot optimisme. „Ik had er wel een beetje op gerekend. Evenals ik helemaal geen re kening heb gehouden met Belgrado. Daarvoor zijn we nog veel te ver verwijderd van de internationale top". Andere troeven bij de heren waren er nauwelijks. Slechts Karim Ressang naderde op de rugslag de limieten. Het bleef bij naderen en de zwemmer uit Heemstede was de enige. Het peil blijkt uit de vergelijking op de 100 me ter vrije slag. Enith Brigitha was sneller dan Ton van Klooster, die in de finale met 58.98 zevende werd, Maar van Enith Brigitha mag dan ook wat verwacht wor den in Belgrado. Zij is de enige. KEES KOOMAN Enith Brigitha na haar falen op de 200 meter rugslag. Winnares Josien Elzerman (links) zou haar optreden beloond zien met een plaats in de ploeg v VLAARDINGEN. De Koninklijke Nederlandse Zwembond is bij de selectie van de pleeg voor Belgrado minder streng dan gewoon lijk te werk gegaan. Hansje Bunschoten (200, 400 en 800 meter vrije slag en 4x100 meter vrije slag), José Damen (400 wissel slag en 200 vlinderslag), Jolanda Aggenbach (200 vlinderslag) en Enith Brigitha (100 vrij, 100 en 200 rug en 4x100 vrije slag en Veronica Stel (200 vrij en 4x100 die de limieten hebben ge haald, zullen worden vergezeld van Josien Elzerman, Linda Faber en Karim Ressang, de enige heer. J>sien Elzerman die op de rugslag net iets tekort kwam, zal tij dens de wereldkampioenschappen uitkomen op de 100 en 200 meter. Ressang, ook een rugslagtalent, komt alleen uit op de kortste afstand. De ploeg wordt mogelijk nog uitgebreid, als de KNZB alsnog besluit tot de uitzending van een wisselslagploeg. Enith Brigitha, Corrie Gramme de winnares op de 100 meter schoolslag Josien Elzerman en Tineke Wolthuis zullen vol gende week naar Amerika vertrekken om daar deel te nemen aan wedstrijden. Hansje Bunschoten (bij EK jeugd in Leeds) en Anke Rijnders (uit vorm) moesten de uitnodiging van de hand wijzen. AMSTERDAM Voor de hoofdtribune stak Arie de Gans triom fantelijk een hand in de lucht en wuifde naar het publiek. Door het behalen van 14 Vz punt op de slalom tijdens de Nederland se Kampioenschappen waterskiën die dit weekend op de Bos baan werden gehouden was hij op dit onderdeel zeker van de titel. Maar niet het kampioenschap slalom op zich als wel de wijze waarop dat behaald werd vormde voor Arie de Gans de grootste reden tot vreugde. „Er is nog nooit iemand in Neder land geweest die zover wist te komen. Dat het nu wel lukt is voor mij het bewijs dat wij bij de heren eindelijk op internatio naal niveau een woordje mee kunnen gaan spreken. We kunnen er nu eens aan gaan denken om topsport te bedrijven.' Voor Arie de Gans, met zijn 22 jaar de senior van het Ne derlandse waterskiën, kwam zijn succes toch niet onver wacht. „Vooral het laatste jaar heb ik enorm veel ge traind. Je mag wel zeggen dat ik elke dag in de weer ben geweest. Maar bij mij weet je het maar nooit. Ik kan tijdens de training enorm voor de dag komen, maar evengoed ben ik in staat tijdens de wedstrijd al les te verprutsen." Arie de Gans is dan ook geen wedstrijdskiër. „Ik loop da gen van tevoren al met de zenuwen in mijn lijf. Dan slaap ik verschrikkelijk slecht en dan moet niemand bij me in de buurt komen. Vannacht ook, bijna geen oog dicht gedaan. Maar ja, als je eenmaal op het water staat dan valt alles van je Zenuwen Voor Arie de Gans moet öp dat moment het woord con centratie met hoofdletters geschreven worden. „Een klein foutje, omdat je een momentje wordt afgeleid en alles is voorbij. Ik had het in mijn slalom. Bij de eerste boei berekende ik het iets verkeerd en kwam een paar centimeter teveel naar bui ten uit. Dan lig je helemaal uit je baan, je trekt jezelf nooit meer goed. Maar enfin, op dat moment gaf het niet meer zo. Toen ik weer stond realiseerde ik me pas hoe te- Lastige jongen Binnen de Nederlandse Wa terski Bond kreeg Arie de Gans jaren geleden het eti ket opgeplakt van „een lasti ge jongen te zijn." Daarnaar gevraagd zegt hij glimlachend: „Ach, dat zal allemaal wel meevallen. Het is nu eenmaal zo dat ik de oudste ben. Ik wil hier en daar wel eens een paar ver nieuwingen toepassen en af en toe stuit dat sommigen te gen de borst. Maar het gaat tegenwoordig een stuk beter. Tk snap ook wel dat het voor hen moeilijk is om mij met m'n 22 jaar volledig als vol wassene te behandelen. Maar ik heb toch de meeste ervaring. Tegenwoordig kan ik er echter erg goed met het hoofdbestuur over pra ten. En ook, wat ik vroeger niet kon, zeggen: „sorry jon gens, .jullie hebben volledig gelijk." Ik ben de laatste tijd erg veranderd. Dat komt ook omdat er nu concurrentie is gekomen. Vroeger stond ik alleen,' bovenaan. Nu moet je vechten voor je eerste plaats en dat werkt enorm stimule rend." Tijdens de figuren (Zoals Arie -de Gans het grijnzend om schrijft „dat is na het schansspringen en de slalom mijn sterkste nummer") kwam de man, die ook de vier voorgaande keren de nationale titel combinatie veroverde Tegen zijn verwachtingen be haalde hij een eerste plaats. Bij het schansspringen wilde hij de trilogie volmaken. Te voren had hij al gezegd een poging te willen wagen het nationale record te verbete ren. „Vorige week in Duits tand sprong ik plotseling 41.80 meter. Daar wil ik van middag kost wat kost over heen komen." Arie de Gans overtrof ook hier zijn stout ste dromen. Op de hem ei gen spectaculaire wijze nam hij zijn aanloop achter de met 57 kilometer p.u. varen de boot, ging met zeker 80 kilometer op de schans af om pas 41.95 meter verder met een enorme klap neer te komen. Het ontlokte aan het enthousiaste 5000 koppige pu bliek een storm t Jos Slot, di eeen uurtje tevo ren nog vol optimisme was geweest met het idee dat hij Arie de Ga.ns volledig partij kon bieden kon slechts hoofd schuddend bekennen dat hij tegen dit geweld niet was op gewassen. Perschef Jan van Bommelen: „Maar Jos is pas zeventien. Denkelijk be reikt hij pas over enkele ja ren zijn top. „Als hij door gaat" vult Arie de Gans aan. „Voor veel jongeren is dit juist de kritieke leeftijd. Au torijden, verkeringen en dag met het handje tegen water skiën". Het eerste evenement dat nu voor Arie de Gans volgt zijn de wereldkampioenschappen in Bogota (Columbia). >el realistisch zegt hij daaro\ „Als alles meezit hoop ik eei plaats in de finale te berei ken. Weersomstandigheden moeten goed zijn, en de lo ting moet ook een beetje gun stig uitvallen. Maar dat is allemaal pas van later zorg." Voorlopig was Arie de Gans meer dan tevreden. De vijfde nationale titel combi natie was immers ook een feit. PAUL HOVIUS MAANDAG 30 JULI 1973 A6 j DEN HAAG Een jaar nadat de geboorte van de ISSL (International Speed Skating League) bekend werd gemaakt, is het einde gekomen. Na de vele, niet ingelos te beloften, die direceur Ned Neeley aan de Ne derlandse rijders heeft gedaan, is de volle waarheid aan het licht getreden. De ISSL is failliet. Herhaaldelijk heeft men van Nederlandse zijde aange drongen op klaarheid, met het oog op het naderende sei zoen. Twee maal vroeg Nee ley uitstel. Zaterdag vloog Neeley naar Nederland waar hij de gehele dag confereer de met Jacq Klok en Frits Bergman, zijn zaakwaarne mers in Nederland. Neeley was met lege handen geko men, ondanks de gedane toe zeggingen dat de nog niet af gedragen gelden voor de schaatsers er zouden komen. Ook Klok en Bergman zagen het hopeloze van de pogingen toen in. Neeley die gisteroch tend vroeg van Schiphol naar Noorwegen vloog om een gesprek te hebben met Kees Verkerk, die daar met vakantie is, wilde niets losla ten. De Neeley heeft in de Verenigde Staten getracht de ISSL aan een andere - geïnteresseer- j de - groep over te doen. De vraagprijs van Neeley, in de buurt van de zeveneneenhal- ve ton, bleek echter veel te hoog. Evenmin was de groep bereid de schuld van naar schatting drie ton over te ne men. Jacq Klok, die als een der eer- SCHI sten de KNSB verliet en de ra( ISSL de helpende hand toe- en stak, meent echter dat de' ge, grootte van de bedragen dei schromelijk wordt overdre-j mi, ven. "Ik was er niet erg! m£ nauw bij betrokken. Ik be- |)e moeide ine alleen met de na, technische details, niet met n de financiële zaken. Maar zet wanneer ik zo een en ander! Zy, laat passeren, geloof ik dat jej, drie ton erg hoog is. Natuur- rej lijk g/ing het niet goed met de organisatie. Vele malen' heb ik er bij Neeley op aan- a gedrongen dat hij orde op zaken moest gaan stellen. De organisatie deugde absoluut, niet. Maar hij begreep van de schaatssport veel te wei- nig. Hij had geen idee wat eraan vast zit." Jacq Klok, die sinds enkele; maanden directeur is van het schaatscentrum "De Uit-' hof" gelooft echter nogL] EI steeds in de profschaats-! sport. "Er is zeer zeker nog een aantal mensen bereid jg geld in deze zaak te steken". j[ei Klok is er tevens ervan over- 0v( tuigd dat de Nederlandse rij- jjai ders bereid zijn door te jail gaan. „Ondanks het feit datva, zij vermoedelijk naar een jeg gedeelte van hun geld moe-'ge, ten fluiten, zullen zij toch jjjj, blijven." ms Op papier was de zaak van de ge< ISSL goed geregeld. De rij-*De ders kregen een gegaran- vai deerd salaris van 25.000 gul-'Sot den met een contract van drie jaar. Binnen een jaar'®'.0 bleek echter reeds dat de or-z'n ganisatie geen levensvat- baarheid had. Dat werd reeds duidelijk gedurende lZii' het winterseizoen. De wed--J0 strijden werden, met uitzon-1^3* dering van de laatste op De ®ec Uithof, een flop. Niet alleen sportief, maar vooral finan-w-* cieel. De Amerikaanse za-r kenlieden, die gemeend had den dat de Eruopeanen bij-1 zonder warm zouden lopen. I voor een dergelijk circus, t kregen de kous op de kop.i, .i waarbij nog kwam dat na ie-L dere wedstrijd de fiscus zijn, deel opeiste. Lg De groots opgezette aanval op jjvJ de ISU (de organisatie van^fl amateurschaatsers) aan hetteJ| eind van het vorige seizoen, jpr( waar bij Jos Valentijn op de£je valreep nog werd gecontrac-^ teerd en gezinspeeld werd op de overgang van de Zweedr z Claesson en de Noor Dagge! Fornaess, is als een zeepbelSVo uiteengespat. Het ultimatum, hel dat Jos Valentijn enkeleleei maanden geleden stelde,tal werd weliswaar enigszins'Hu verzacht, maar het bleefüai broeien. Zaterdag 28 julifeel barstte de bom. Ned Neeleytiel verscheen na een dringendevai oproep van Kees-Verkerk inde Europa, maar met een legeSla portemonnee. de De chaos in de ISSL is nuDu compleet. ve' ge:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14