*PI Tsjech Jansa al zeker van zege meestergroep ONVERSTANDIGE RIT VAN PIET STR00PER Ongunstig® start voor stoeterij Buitenzorg' Van de Vreugde: Sijbrands zal straf toch niet ontgaan Tips MAANDAG 30 JULI 1973 A5 - r. Leeuwenkamp gaat als eerste door de finish in de gisteren op Duindigt verreden Bergenprijs. Tweede werd (Van onze paardesportmede werker) WASSENAAR Ook in de paardesport in ren en draf hebben de grote cracks wel eens eeri weekje rust. Zo was er het afgelopen week geen vuurwerk te zien van de internationale topper. De dravers op enkele na spaarden hun krachten voor de grote avond tijdens het kam pioenschap van Neder landse paarden in Hilver sum. In dit kampioenschap staat odk de Noordhollandse Henriette Eignal op het programma. In Alkmaar kwam de merrie met Piet Strooper zaterdagmiddag nog aan de start. Aan de start had Strooper zoveel haast met de merrie, dat deze over zijn ei gen benen bijna viel. Door een grote fout moest hij ver achter het veld van start gaan. Een maal bij het peloton gekomen reed Strooper heel erg onver standig Hij deed alles drie dik. Hoewel hij Gonda Schotch niet had kunnen 'kloppen, had hij toch zeker tweede kunnen wor den in plaats van derde. Dan deed Gerrit Bosschieter het gis- termidag met Karei Duke veel beter. Hij had met het paard zaterdag in Alkmaar ai gewon nen. Maar liep gisteren op Duindigt tegen de startauto aan en sprong daardoor in de fout. Met 100 meter achter de paar den ging Gerrit toch nog rijden met Karei Duke. Met een snel heid de laatste 1000 meter die herinnering oproepen aan tij den van Harros II, Quicksilver S en Henri Buitenzorg liep hij op de paarden toe in 'n tijd die rond de 1.18 moest zijn geweest. Hij kwam als tweede over de eindstreep achter John Areta: conclusie na de koers: „Het is een enorme creak. Het paard heeft dit jaar veertien maal ge wonnen. Is het niet enorm, zo is er geen een in Nederland. Hij is nog lang niet aan het eind van zijn krachten „aldus de man uit Purmerend. Het internationale hoofdnummer op Duindigt werd een goede ge nerale voor Florrisant die mor gen ook in Hilversum aan de start komt. Verrassend kwam Athos L die bijna het gehele parcours aan de leiding is ge weest nog tweede. In de sprint draverij over 1600 meter ging de overwinning naar Manus Bouwhuis van Jacob R. Weliswaar ging Grand Geste als eerste over de eindstreep met grote voorsprong. Maar door zwaar binderen aan het adres van Jacob R werd deze draver terecht teruggezet naar de twee de plaats. Bij de renpaarden over de sprint afstand een mooie overwinning van Merrygo in handen van de Oostenrijkse jockey Rabenstei- ner die duidelijk een aanwinst is voor het Nederlandse jockey corps. LONDEN De Brit Tony Brise op March-Ford heeft gisteren op Brands Hatch de wedstrijd in de formule III wagens gewon nen. Conny Andersson, ook met March-Ford werd op ruime af stand van Brise. die vrijwel voortdurend het veld aanvoerde tweede, vlak voor de Fransman Jacques Laffite met Martini- Ford. AMSTERDAM Door de over winning van de Tsjech Jansa op Sosonko is de strijd in de mees tergroep van het Hoogoventoer nooi beslist. Na negen uur had Jansa, die deze partij wegens ziekte niet eerder had kunnen spelen, de Rus op de knieën. Hij komt hierdoor op een totaal van 8 punten uit 10 partijen. De Rus Romanlsjin kan vandaag ook op acht punten aanlanden, maar Jansa is ook bij verlies tegen Hecht nog winnaar van de meestergroep door een overwin ning in de onderlinge partij. Hij mag dientengevolge een uitnodi ging verwachten voor deelne ming aan de grooëmeestergroep 1974. Grootmeester Jan Hein Donner en Jan Timman zijn op weg een hoge klassering in de grootmeestergroep Zij wonnen in de tiende ronde respectieve lijk van Enklaar en Ribli en de len nu de derde plaats, boven grootheden als Kavalek, Spasski en Szabo. Luidruchtig Aan de leiding gaat nog steeds de Joegoslaaf Planinc, die een moeilijke remisepartij op het bord bracht tegen Kavalek. Oud-wereldkampioen Petrosjan versloeg in twee zittingen Lan ge weg en staat thans 1,5 punt achter op Planinc. Vandaag heeft de gemoedelijke Rus wit tegen de Joegoslaaf. Op de vraag of hij op winst zou spelen Jan Timman is op weg hoge klassering na zijn triomf op Hongaar Ribli. grinnikte hij luidruchtig, be- Het is niet denkbeeldig dat er nog woog handen en voeten maar gaf geen echt antwoord. Petros jan zal zeker een eventuele kans niet voorbij laten gaan. Planinc. die nu 8 punten uit 10 partijen heeft, had de laatste ronden schaaktechnisch gezien niet over geluk te klagen. lek, Szabo, Petrosjan, Quinteros meer verschuivingen aan de top en Spasski., zullen plaatsvinden. Daarvan De Nederlander Roy Dieks is j zou Donner kunnen profitei Zijn resterende programma (Smcjkal, Ree, Radoelov. Maro- vic en Andersson) is betrekke lijk licht. Timman heeft zwaar der geschut te verteren: Kava- ir f/1 HILVERSUM Op de Hilver- sumse baan staat dinsdagavond het kampioenschap voor Neder landse dravers op het program ma met prijzengeld van ruim vijfentwintig duizend gulden; dertienduizend gulden voor de winnaar. Liefst zeventien paar den zullen er over de gelijke af- stand van 2440 meter aan de start verschijnen. De stoeterij "Buitenzorg Produk- Fedor den Hertog teruggevallen Stockholm De Zweed Bernt Jo hansson zegevierde gisteren in de vierde étappe in de Ronde van Zweden over 139,8 kilome ter. Johansson nam tevens de leiding in het klassement. Hij won de sprint van een kopgroep van veerPien renners met voor Nederland alleen Nidi den Her tog (vijfde). De vluchters hadden een voor sprong van ruim zeven minuten. Fedor den Hertog viel in de alge mene rangschikking terug naar de zevende positie op bijna zes minuten van Johansson. Wielerploegen voor Barcelona DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Wlelrenunie heeft zaterdag de ploegen bekend ge maakt, die zullen deelnemen aan de strijd om de wereldtitels voor de beste amateur en pro fessional op de weg. Deze wedstrijden worden gehou den in Barcelona, respectieve lijk op 1 en 2 september, be amateurploeg zal bestaan uit: Fedor den Hertog, Andrè Ge vers, Frits Schür Wim de Waal, Gerrie Knetemann, Piet van Katwijk en een nog aan te wij zen zevende renner *e profploeg zal bestaan uit: Joop Zoetemelk, Gerben Kar stens, Hennie Kuiper, Gerard Vianen, Theo van der Leeuw, Jan Krekels en Cees Bal ten" uit het Gelderse Bemmel behoort tot de grote favorieten, maar zij heeft geen gunstig startnummer. Henri Buitenzorg, net op tijd terug van zware blessures, komt met rugnum mer elf in het tweede gelid ach ter de auto in actie met Jan Wagenaar en Jojo Buitenzorg met rugnummer 16 moet zich door een mengelmoes van paar den proberen naar voren te werken. Lukt dat laatste dan heeft de snelle Jojo met Jan van Dooyeweerd de beste papie ren. Illya Kuryakin, Hornblower en Henry Belwin hebben het wat gemakkelijker, gezien hun zeer gunstige nummers en bezit ten genoeg snelheid om voor een verrassing te zorgen. De start van het kampioenschap is om tien voor half negen. Hilver sum heeft dinsdagavond tien draverijen en de eerste start is reeds om zes uur. Het zijn grote velden, waar in verrassingen heel goed mogelijk zijn. De tips: nonrl Biiltcnio K-Prljs: Lestavll e Glttiid-PrU" teers Boy, Joke Signal e afdeling)Llsser Llnda Hollandla outsiders" Kwiek van Agfa en Jarvls. Fellx-Prijs: Klaus Olivier, Klara Roodnoot en Lldya Du Bols en out- I slders: Kanona en Korsllna. VrlJdag-Prljs (eerste afdeling): Just In Time. Henri van Wendy en Ju- weel 1 je Carlos, outsider Hlspano. Cherie Spencer-Brij»: Iduna J. Hanni bal en Hansl Buitenzorg. Kampioenschap Nederlandse Paarden: Jojo Buitenzorg, Henrl Buitenzorg, Illya Kuryakin cn outsiders Hornblo wer en Henry Belwin. Axkit Hollnndia-Prlj*: Kamo Quick. Iron Buitenzorg en Karin Hollandla. Vrijdag-Prijs: (tweede afdeling): Ja cob Areta. Kwik Hanover en Henny Dunst. Qulrk-llver S-PrIJs: Impuls W. Friday en Garardus O. Eland-Brij* (tweede afdeling): Jacob Lady. WASSENAAR Acht draverijen en twee rennen staan woensdag middag op het programma van de Wassenaarse Baan Duindigt. De eerste start is om half drie en de tips zijn: Biborajah-Prljs: Schermer. Yub&rajah Grattssa. Coram bine-Prijs: Arkelshof Rose, Woodfeet's Bandy en Doncasler. Emden-Prijs: Lloyd Buitenzorg. Kara- Jan en Loes Areta. Omar Spencer-Brij*Jolanda Z, Ivan en Intreplde. Fan Fan-Prijs: Lucy Bloemlust, Lyra- na en Leon van IJmulden. Nel sou-Prij»Ilexlde Hanover. Kid D en Jonathan. My Darllng-PrijsFletcher D, Flre Bird W en Gert Jan Norton. New Spencer-PrijsJaspis Du Bios, Keen Speed en Juntbus B. Pelikaan-Prijs: Kamlel. Kapteln Nor. ton en Kstara Woelwater. Forges-Prijs: Lou Hagheweyde. Knlght Pioneer en Jonas. De jonge Franse merrie Dahlia, bereden door de Engelsman Bill Pyers (rechts), is op weg naar de overwinning In de Britse rifkste race aller tijden, de honderdduizend pond sterling Koning George VI- en Koningin Elizabethprijs. Dahlia ging met zes lengten voorsprong door de finish, tweede werd favoriet Rheingold en derde Our Mirage. terdag in zijn partij voor de vijfde ronde van het schaaktoer nooi om het wereldjeugdkam pioenschap in Thornnby-on-Tees tegen de Roemeen Biriescu re- ise overeen gekomen. De winst van Jan Timman Het verloop van de partij Timman— Ribli was: Wit: J. Timman (Nederlnndj Zwart: Z Rlbll (Hongarije) - - - ge 3 rd4. VS. Lg4 Tc5., Ld7., 25 l.fü Tc*. PeJ Te*., U. PM Twintig mille voor jockey Van der Kraats OOSTENDE De Neder landse jockey Henk vun der Kruats behaalde het afgelopen weekeinde een eclatant aucces. HIJ won in Oostende een horden- ren om de Prlx Baron Braun met White Clever en mocht een geldprijs van twintigduizend gulden Incasseren. ADELAIDE De 27-jarige oud- wereldrecordhouder 3000 meter steeplechase, de Australiër Ker ry o'Brlen, is gedwongon met de atletieksport fe sloppen. Hij leidt aan een hartafwijking. Hij consulteerde een Zweedse arts nadat hij tijdens wedstrijden in Scandinavië uitgeput en met ademhalingsmoeilijkheden wai geflnlshed. „Mijn atlcticklnop- baan Is ten einde", zei O'Brien na het onderzoek. DEN HAAG Twee juni 1973 was voor het Nederlandse dammen een blijde dag. Voor de eerste keer had het na tionale team een puntendeling bereikt tegen de grootmach Rusland. En dat was gebeurd in Jalta op de Krim, zoge zegd in het hoi van de leeuw dus. De vreugde in Neder land was begrijpelijkerwijs groot. Maar wat blijkt nu twee maanden later? Dat in Jalta de zoveelste onverkwik kelijke sportrel werd geboren. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Dainbond (KNDB) verstuurde op 25 juli een perscommuniqué, waarin Ton Sijbrands ernstig berispt werd over ie „onelegante wijze, waarop hij zich in diverse publikaties had uitgelaten over de be geleider van het nationale team, bondsvooerzitter H. C. van de Vreugde". GRENOBLE De Nederlander Verbruggen Is zaterdag in Gre noble als dertiende geëindigd in de strijd om het wcrcldkam-1 pioenschap handboogschieten voor heren vanaf 70 meter. Hij had een totaal van 2091 pun ten. Eerste werd de Rus Sido- j roek met 2185 punten. Bij de da- mes zegevierde de Amerikaanse j Linda Myers vanaf b0 meter j met 2204 punten. „Het bleef slechts bij een openba re berisping, omdat het bestuur genade voor recht wilde doen gelden. Wij hebben rekening willen houden met het feit dat Sijbrands zirh voorbereidt op de titeltweekamp tegen Andreiko in oktober", aldus Van de Vreug de. Maar de voorzitter liet er geen twijfel over bestaan dat de wereldkampioen zich de woede op de hals had gehaald van de KNDB-leiding. Van d* Vreugde: „Sijbrands zal zijn straf toch niet ontgaan. Het zou me name lijk niets verbazen als sommige verenigingen geen prijs meei zouden stellen op zijn simul taanseances, hetgeen hem be hoorlijk wat geld zal kosten". De „corpora delicti" in deze zaak zijn twee kranteartikelen (van 9 en 16 juni), waarin Sijbrands een schrijnend gebrek aan lei ding en begeleiding constateer de In Jalta. „Sommige spelers kenden helaas geen zelfdiscipli ne en misten dcardoor regelma tig trainingsbij< enkomsten. De begeleider had taen moeten op treden. Een ander facet is dat hij als onderhandelaar met de Russen volkomen faa.de. Uit hoofde van zijn persoonlijkheid is hij niet geschikt voor een dergelijke taak. Vooral omdat Russische damleiders n et de makkelijkste mensen zijn. Wij speelden in een volslagen onge schikt gebouwtje en vroegen Van de Vreugde of hij de Rus sen zou willen voorstellen de wedstrijd te verplaatsen naar de recreatiezaal van ons hotel, die veel beter was geaccommo deerd. Van de Vreugde zegde dat toe, maar b'.eek rich later te generen om met zo'n vraag bij de Russen aan te komen. Kijk, ik neem het Iemand niet kwalijk als hij te verlegen is (dat ben ik zelf ook), maar dan moet hij niet meegaan als bege leider. In zo'n functie moet je af en toe eens met de vuist op tafel kunnen slaan", aldus Sij brands. Verwijt Het bondsbestuur nu spreekt de kritiek van Sijbrands niet tegen maar verwijl de wereldkam pioen wel dat hij in zijn oordeel over de begeleider niet de moei lijke omstandigheden heeft ver disconteerd en dat hij „zijn klachten noch in woord noch in geschrift ter kennis van het be stuur heeft gebracht, alvorens ze aan de openbaarheid prijs te geven". Daarmee bedoelt de bond dat Sijbrands de vuile was niet buiten had moeten hangen. Sijbrands ziet dat echter princi pieel anders: „Als het normaal is dat er kritiek mag worden geuit op een speler, zonder deze daar vooraf in te kennen, dan geldt hetzelfde voor een officiële begeleider. Als ik schrijf dat Drost slecht speelde of als een journalist mijn spel bekritiseert, dan maakt het bestuur zich heus niet kwaad. En wat betreft die moeilijke omstandigheden, waarin Van de Vreugde moest werken. Daar is hij nu juist voor, hij moet zorgen dat die omstandigheden verbeteren". Het is bekend dat Sijbrands de voorkeur geeft aan het oud-be stuurslid Aad Ivens, die in het verleden zeer vaak in deze functie meereisde. Daaraan kwam echter een einde toen Ivens ruzie kreeg met het be stuur en zijn functie van direc teur van het bondsbureau neer legde. Ivens en Sijbrands beiden lid van het Residentie Damge- nootschap (Den Haag), gaan vriendschappelijk met elkaar om. „Daarom zie ik die stukjes In de krant van Sijbrands ook als een soort wraakoefening voor het niet meeeaan van Ivens", aldus Van de Vreugde. Sijbrands vindt dat nonsens. „Ik heb inderdaad voor de reis ndar Jalta aan het bestuur verzocht om Ivens mee te sturen als be geleider, maar niet omdat hij mijn vriend is. maar omdat hij in het verleden bewezen heeft een dergelijke taak redelijk goed te kunnen vervullen".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13