Hermens maakte tegen wil en danlt, van de tien kilometer een show Wereld kampioenschap kanovaren „festival' Oostbloklanden van GROTE NEDERLAAG VAN ATLETIEK PLOEG Holland week II verliep geheel volgens boekje Jan van Staveren kon teveel risico niet laten varen Lichte acht naar Moskeu MAANDAG 30 JULI 1973 A2 KERKRADE De bijzonder kwetsbare Nederlandse herenat- letiekploeg heeft zaterdag In Kerkrade een grote nederlaag geleden tegen België en West- Duitsland B. De uitslag, 187.5 punten voor de Duitsers, 137 voor de Belgen en 96.5 voor Ne derland mag een kopie worden genoemd van die der vorige edi tie: 177 140 —105. Het nog iets ongunstiger resultaat is wellicht een gevolg van het ont breken van Monsels (waterpok ken), Wielart en Sedoc (jeugdin- terland), De Jong, Moser en Wassenaar (blessures) en Hens- gens (een jaar gestopt). Nederlandse overwinningen waren ditmaal wel bijzonder schaars, alleen het kortste en het langste loopnummer, de 100 en de 10.000 meter, leverden een eerste plaats op. De sprint ging ver rassend naar junior Henk Brou wer, invaller voor Sammy Mon sels, hoewel voor iedereen zicht baar in baan twee Bert de Ja ger zich als eerste door het lint wierp. Brouwer finishte in het peloton, dat zich overigens en bloc over de streep stortte. Het eindschot van De Jager, die een opvallend slechte start had, was echter onmiskenbaar. De jury, vermoedelijk in de mening dat er een misselijke grap was uit gehaald, bleef onder het motto „ze lijken zoveel op elkaar" bij zijn mening en wijzigde de uit slag niet: Brouwer bleef één. Zwaaiend Jos Hermens verscheen in Kerk rade node aan de start. De in terland was echter opgenomen in een pakket van vijf —me rendeels buitenlandse wed strijden, zodat er geen ontko men aan was. Hermens: „Ik had vandaag in Skandinavië kunnen lopen. Doodzonde om te rug te moeten komen voor zo'n wedstrijd op sintel. Ik heb er blaren van. En op het totaalre- De betwiste finish van de 100 meter. Bert de Jagertweede van rechts) Brouwer (niet zichtbaar) aan en bleef ook bij die mening. Muiden De internationale Hol- landweek II is, ondanks twee redelijke zeildagen, niet meer echt op gang gekomen. De meeste klassen zeilden slechts twee races daar zij de eerste twee dagen niet mochten star ten vanwege de stormachtige wind. Verrassingen waren er ook niet. Van de Olympische klassen won Douze de hoofd prijs bij de Finnen en Fred Im- hoff bij de Flying Dutchman. Van de twintig deelnemers in de Finnjollenklasse waren Van der Eist en Douze veruit de sterk ste. Beide zeilers zullen ook worden afgevaardigd naar de strijd om het Europees kampioenschap in Polen, dat zondag 5 augustus van start gaat. In het eerste ge vecht koos van der Eist de juis te zijde van het kruisrak en won. Douze werd tweede. Giste ren kreeg Van der Eist pech en daardoor had Douze vrij spel. Hetzelfde patroon was te zien bij de FD's. Hier ging de strijd tus sen Fred Imhoff en Guus Bier man. De jonge broers Volle- bregt, die als zesde eindigden, tijdens de wedstrijden om het Europees kampioenschap in Zwitserland, prepareren zich momenteel in Medemblik voor de strijd om het open Neder landse kampioenschap in de 470-klasse. Bierman won de eer ste race met harde wind. Dit weekeinde was Imhoff, welis waar met gering verschil, twee maal de sterkste en werd Bier man in beide races tweede. Met minder wind kwamen de Westduitsers bij de Draken sterk naar voren. Busch en Mül- ler van Issem beheersten de race op zaterdag en Jan Bol, samen met Landeweer leider in het klassement, moest genoegen nemen met de derde plaats. Landeweer werd zesde. De slot- race moest de beslissing ren- gen. Laniieweer en Bol zochten elkaar onmiddellijk op. Lave rend verspeelde Bol echter door slechte slagen zijn hoofdprijs. Landeweer won en Bol werd vijfde, voldoende voor eerste- genoemde om de hoofdprijs te pakken. Wederom heer en meester op het IJsselmeer was de snelle Pam- puscombinatie Wim Dercksen en Frans van Vliet. Reeds in het klasse-evenement op hetzelf de water wonnen de beide zei lers uit Gouda met groot machtsvertoon. Dercksen (1—1) had nauwelijks enige tegen stand. Alleen van de zijde van Jaap Prins en Ravestein werden enkele prikacties ondernomen. Ravestein (4—2) werd in totaal tweede en Prins (3—6) derde. In de overige klassen kwamen kleine, meestal zwak bezette velden aan de start. Bij de Lasers won de ex-Fincrack Bou- dewijn Binkhorst de hoofdprijs en de andere prijzen vielen in handen van Poulie (Hornet), Dijksman (OK-jollen) en Van Se- venter (Flying Junior). De uitslagen: Draken: 1. Busch, 2. Mtlller va» »*- sem. Zondag: 1. Landeweer, 2. Trautweln. Hoofdprijs: Landeweer. Flnnjollen: zat L v.d. Eist. 2 Douze. Zondag: 1 Douze. 2. Otto. Hoofd prijs: Douze. Flying junior: zat 1. Van Seventer. 2. De Beer. Zondag: 1. Van Seven ter. 2 Bakker Hoofdprijs: Van Se- Pampus: zat.: 1. Dercksen. 2. Scholtz. Zondag: 1 Dercksen. 2 Ravestein. Hoofdprijs: Dercksen. Hornet: zat.: 1. Poulle, 2. Verberg. Zondag: 1. Poulle, 2. Stavenulter. Hoofdprijs: Poulle. Theo Kuyper kampioen ENKHUIZEN Theo Kuy per van der Duyn heeft dit weekeinde met over macht het Nederlands zeilkamioenschap in dc Sternklasse, dat op het IJsselmeer onder Enkhui zen werd gehouden, ge- De zestien-jarige Amster dammer, de jongste kam pioen uit de geschiedenis van deze klasse, won drie keer, eindigde twee keer als tweede en kwam een maal als negende binnen uit het veld van 53 deel nemers. De kampioenen van vorig jaar, Theo en Jose van Tubergen eindigden op de derde plaats. Door de harde wind van donder dag en vrijdag, toen de wedstrijden, na de ope ningsrace van woensdag, moesten worden afgelast, zijn er in het weekeinde vijf. races afgewerkt. Za terdag werden de deelne mers drie keer ,aan de startlijn geroepen en gis- tern nog twee keer. sultaat maakt het natuurlijk niets uit". Jos Hermens, lopend tegen wil en dank, maakte van de tien kilo meter een fraaie show. Aanvan kelijk onverschillig meedraaiend en af en toe zwaaiend naar de tribune leek de geharde Nijme- genaar het wel te geloven. Maar Hérmens zorgde toch voor de beslissende slag, zes ronden voor het einde. De sluipende Willy Polleunis wenste echter niet te wijken. Maar op het eindschot van Hermens wist de toch spurtsnelle Belg geen ant woord. Aan de finish bedroeg het verschil 2.1 seconde: 29.12.9 tegen 29.15.0. De huitenlandse wedstrijden. Roe lof Veld kan er ook over mee praten. De kleine Drent, bracht op de wat zachte, maar beslist niet slechte sintelbaan zijn per soonlijk record op de 3000 meter steeple chase weer wat omlaag: van 8.49.2 naar 8.48.5. Veld: „We hebben de afgelopen week tien vluchten gemaakt. Eerst Cardiff, toen Oulu (Finland), Jos is nog naar Oslo geweest, Turku, Helsinki en weer terug. Ik was moe. En als je ziet hoe dat gaat bij die wedstrijden. De grote mannen vangen al gauw 1500 dollar. Wij natuurlijk veel minder". Het aantal lichtpunten in de drie- landenwedstrijd was beperkt. Roelof Veld sleepte collega-hin dernisloper Cor Vriend mee naar een goede 8.53.1 en 400-me- ter loper Toine v. d. Goolberg noteerde met 47.4 ook al "n per soonlijk beste prestatie. Frank Nusse zag zich op de 400 meter horden met centimeters versla gen dooi Georg Nückles, doch bleef met een tijd van 51.1 (zijn snelste op sintel) slechts 0.4 se conde boven zijn Nederlands re cord. De Amsterdammer meld de zich ziek af voor de 4 x 400 meter. De estafettes vormden overigens een dieptepunt. De 4 x 100 meter ging de mist in door een verknoeide eerste wis sel (Jansen-Brouwer) en de „vier maal vier" noteerde een zwakke tijd van 3.16.0 over de thuisplaat. Hes Grewer over de sprintestafette: „Daar liggen toch mogelijkheden. Met Mon sels, Heerenveen en De Jong er bij dan. Ik zou er graag Wil Westphal als trainer voor heb ben. De onderhandelingen zijn gaande. Of h»t in orde komt weet ik niet". De Amerikaan Mike Harker gaf gedurende de Nederlandse kampioenschappen waterskiën een demonstratie in het skivliegen. Een hoogstaan de bezigheid, waarbij iedereen wel de schrik om het hart sloeg. SNEEK Jan van Staveren be zet, ondanks zijn diskwalificatie in de derde race om het Neder lands zeilkampioenschap in de regenboogklasse op het Sneker- meer, de eerste plaats in het al gemeen klassement. Na hem komen Jack de Wilde, Bertus ter Beek en Ulrik Jager. Van Staveren, die de eerste twee wedstrijden had gewonnen, nam bij de start van de derde race iets te veel risico. Hij voer door de vertreklijn voor het startsein was gegeven, maar bleef onkun dig van zijn fout. Net als in de eerste twee wedstrijden voerde Van Staveren een felle strijd in de kopgroep, dit keer met Hein de Goederen en Bertus ter Beek, die met minimaal ver schil als eerste en tweede aan kwamen. Ulrik Jager, die ook aan het gevecht deelnam, werd, door de diskwalificatie van Van Staveren, als derde geklasseerd. Ter Beek, de winnaar van gis termiddag, was zaterdag ruim op Van Staveren achtergebleven en de Almeloër werd ook nog door de Vries gepasseerd. Ook zaterdagmiddag was de start niet vlekkeloos, waardoor de Goederen en Tom Zwart terug moesten. John Hofland zeilde alleen de eerste wedstrijd. Hij was het niet eens met zijn uit sluiting na een stuurboord-bak boord zaak en gaf er daarna de brui aan. Gistermorgen ver scheen hij niet aan de start voor de tweede strijd, die met een sprekende zege van Jan van Staveren eindigde, voor Bouw Van Wijk en Jack de Wil de. De belangrijkste uitslagen zijn: eerste race: 1. Jan van Stave ren (Leimuiden), 2. B. de Vries (Rijnsaterswoude), 3. Bertus ter MARIEKERKE - P.as Hordijk v/as zaterdag in de internatio- na.e profronde van Mariekerke als 21e de bestgeplaatste Neder lander. Winnaar werd de Belg Herman Vrijders, die de 140 ki lometer aflegde in 3 uur en 33 minuten. Beek (Almelo). 4. Jack de Wil de (Sneek). Tweede race: 1. Van Staveren, 2. Bouw van Wijk (Woubrugge), 3. De Wilde, 4. Tom Zwart (Sneek). Derde race: 1. Ter Beek, 2. Hein de Goederen (Waddinxveen), 3. Ul rik Jager (Lemmer), 4. De Wil de. De stand na drie wedstrijden is: 1. Van Staveren 2998 punten, 2. De Wilde 2816 pnt., 3. Ter Beek 2521 pnt., Jager 2221 pnt. Onderzoek naar dopingsmiddel KERKRADE Er komt een onderzoek naar de gevolgen van het gebruik van anabole steroiden. middelen die atleten (vooral werpers) gebrui ken om hun spiermassa te vergroten. Hes Grewer, de voorzitter van de Nationaal-Techni- sche Commissie van de KNAU heeft op zijn ver zoek hiertoe gehoor ge vonden bij Dr. Paulus van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Grewer: „We moeten eens weten of het kan of niet kan. Of er duidelijk gesteld kan worden: „tot zover, an ders wordt het gevaarlijk, of: helemaal niet". Zin is terug bij Hensgens KERKRADE Sjef Hens- gens, de Nederlandse i cordhouder op de 800 n ter, heeft goede hoop, dat hij volgend jaar weer op de atletiekbaan zal ver schijnen. De Limburger, die wegenj moeilijkheden met zijn achillespezen een jaar rust heeft genomen, is al geruime tijd zij het be hoedzaam weer training. Hengens: „I gaat goed. Ik doe alleen nog duurlopen. Het echte snelheidswerk is er nog niet bij. Ik wil de zaak natuurlijk niet forceren. Daarom ben ik er ook een jaar uitgestapt. Zowel lichamelijk als geestelijk sta ik er nu weer fris ce- genover. De zin i« DEN HAAG De koninklijke N n derlandse roeibond heeft bes *1 ten de lichte acht van Dudl \ya van Heel/Orca naar Moskou n sturen, om daar rond het pt r gramma voor de Europe! v kampioenschappen eind augv w tus demonstratiewedstrijden v TAMPERE Steeds meer ont wikkelt de strijd om de wereld titels kanovaren zich tot een festival van Oostbloklanden. Als bewijs kan nu weer Tampere dienen, waar Rusland dit week einde acht gouden, vijf zilveren en een bronzen medaille ver overde, maar de Russische ploeg bestond dan ook uit niet minder dan vijftig personen. (0-1-2), alvorens West-Duitsland (0-1-0), België en Denemarken (beide een keer brons) zich aandienen voor de „kruimel tjes". De kleine Nederlandse af vaardiging wist geen enkele fi nale te bereiken en dat mag toch teleurstellend worden ge noemd als men bedenkt dat in het recente verleden een Hoek stra. een Geurts en een Mieke Jaapies altijd tot het einde toe meestreden. Ook Hongarije (7-4-5) en Roeme nië (2-5-6) kwamen uitstekend voor de dag. Dan volgen in de De opvolgers van deze Nederland- medaillerangschikking eerst nog se kano-elite hebben zich nog Oost-Duitsland (1-2-2) en Polen niet aangediend. Arend Bloem deed gisteren nog wel een ging zich te plaatsen voor de nale K-l 500 meter, maar kwam niet verder dan de vijf plaats in de kansloze tijd vi twee minuten precies. Zelfs i Spanjaard Misione moest 1 voor laten gaan. Eens te me werd duidelijk dat het Ned< landse kanovaren, dat na 1 hoorlijke prestaties tijdens li denwedstrijden in Belgrado r langs nog wel toekomst leek hebben, steeds verder achter raakt bij de Oosteuropese la den en zelfs door België woi gepasseerd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10