TUSSENOPLOSSING IN WATERGATE-ZAAK BLIJFT MOGELIJK Help, dedokter verzuipt wordt Nederlandse film £eid6e<Sou/ia/nt ADJUDANT VAN ALLENDE VERMOORD SIMON ZAT FOUT MET RECLAME Sterk orgelspel Charles de Wolff Vaderlandse film heeft geen bloot meer nodig Minder zieke bouw vakkers Overval opPTT- kantoor raeVc nedej' ecu Mei«je (17) al maand vermist Weekblad is ook een geestelijk produkt Jonkheer Sandberg krijgt Duitse onderscheiding ZATERDAG 28 JULI 1973 LEIDSE COURANT WASHINGTON (AFP/ANP) - De meningen van de specialisten in het Amerikaanse constitutionele recht zijn verdeeld over de zaak die het Witte Huis in botsing heeft ge bracht met de senaatscommissie voor Wa tergate. Deze commissie eist van het Witte Huis de bandopnamen op, die betrekking op de zaak hebben om te kunnen vaststel len wat de rol van president Nixon is ge weest. Het Witte Huis heeft verklaard geen gehoor te zullen geven aan de gerechtelijke som matie de banden ter beschikking te stellen. Ook de door de minister van justitie aange stelde bijzondere officier van justitie Ar chibald Cox, die de strafbare aspecten on derzoekt, heeft te horen gekregen dat hij de banden niet krijgt. Hij heeft zich daar op tot de rechter gewend en deze heeft president Nixon opgedragen hem voor 7 augustus aan te tonen waarom hij de ban den niet zou behoeven af te staan. De volgende stap die de senaatscommissie nu gaat ondernemen, is een federale recht bank verzoeken een uitspraak te doen. Ook deze uitspraak kan de president naast zich neerleggen, waarna de zaak voor het fede rale Hooggerechtshof kan worden ge bracht. De president heeft laten weten zich aan de wet te zullen houden, maar plaats vervangend woordvoerder Gerald Warren wilde niet zeggen of Nixon een uitspraak van de rechter al dan niet zou aanvechten. Zou Nixon in laatste instantie geen ge hoor geven aan een uitspraak van het Hooggerechtshof dan zou in het congres een afzettingsprocedure kunnen worden be gonnen. Er is in de Amerikaanse geschiedenis een precedent dat door middel van een com promis werd opgelost. In 1807 namelijk werd president Thomas Jefferson in ver band met een proces wegens verraad ge- enigde Staten af te kunnen zetten, dient het Huis var. Afgevaardigden een aan klacht in te dienen bij de Senaat. De aan klacht moet gebaseerd zijn op enkele arti kelen die in de grondwet zijn vastgelegd, en kan door het Huis met eenvoudige meerderheid worden aanvaard. De senaat treedt in dit geval op als een soort recht bank en staat niet - als gewoonlijk - onder voorzitterschap van de vicepresident (Spiro Agnew), maar wordt voorgezeten door de president van het hooggerechtshof (Chief sommeerd een brief ter beschikking te Justice), in dit geval rechter Warren Bur- stellen die in zijn bezit was, of voor de rechter te verschijnen. Jefferson weigerde te verschijnen, maar stelde de brief ter be schikking. Ook in het Watergate-onderzoek zou een tus- senoplossing mogelijk zijn, zo menen des kundigen. Nixon zou kunnen blijven weige ren de bandopnamen aan de senaatscom missie ter beschikking te stellen, maar wel kunnen leveren aan officier van Justitie Cox, die als ambtenaar van het ministerie van Justitie toch uiteindelijk onder de pre sident valt, en daarmee tot diens uitvoe rende macht zou behoren. Zou de president blijven weigeren - 'hetgeen onwaarschijnlijk wordt geacht - dan zou het Congres het afzettingsproces moeten beginnen. Om een president van de Ver ger. Een commissie uit het Huis van Afge vaardigden moet d» aanklacht toelichten, waarna de Senaat uitsluitend met tweeder de meerderheid «en president uit zijn ambt kan verwijderen. Aan een dergelijk lot ontkwam in 1868 presi dent Andrew Johnson, de opvolger van Abraham Lincoln. Men was ervan over- tuigd in de Senaat een tweederde meerder heid te behalen voor Johnson's verwijde ring maar op het laatste moment trok één van de senatoren zich terug en kwam men één stem tekort. De betrokken senator, Ed mund Ross uit Kansas, had zich terugge trokken uit angst dat de wetgevende macht teveel macht zou krijgen in vergelijking met de uitvoerende macbt als men John son Zou afzetten. Rechter cn huurverhoging STAATSSECRETARIS VAN DAM vindt anders dan enkele P.v.d.A. Kamerleden in hun vraag suggereerden dat een gemeentelijke woningdienst inderdaad het recht heeft om bij weigering van huur ders een hogere huur te betalen, een beroep te doen op de recht sprekende macht. We willen erom wedden dat ombudsman Van Dam zijn antwoord op een soortgelijke vraag als televisievoorlichter in wat andere nuan ces zou hebben gegeven dan bewindsman Van Dam nu doet. Ook in de meest ernstige zaken hangt het bij het geven van een antwoord of bij het formuleren van een standpunt ervan af, vanuit welke hoek (lees: vanuit welke verantwoordelijkheid) men een kwestie be- lijkt. ZAKELIJK GEZIEN menen we overigens, dat staatssecretaris Van Dam gelijk heeft. Bij een meningsverschil kan men moeilijk ft prior ervan uitgaan, dat de huurder altijd gelijk, dus de verhuurder on gelijk heeft. Van Dam zou zijn oud-collega's, de socialistische Kamerleden Roet hof en Salomons die zijn mening gevraagd hebben, achter de scher men eens kunnen vragen, welke autoriteit of instantie dan in con flicten om een huurverhoging het laatste woord zou moeten hebben. Komt dan als antwoord ,.een of ander politiek gezag" uit de bus, dan weet de staatssecretaris dat van het kabinet-Den Uyl nieuwe inter pretaties inzake de rechtsstaat worden verwacht. De heren Roethof en Salomons zouden zich ook met een Jantje van Leiden van zo'n gewetensvraag kunnen afmaken en antwoorden: „Zo'n vraag moet straks Van Dam's opvolger als ombudsman bij de VARA maar beantwoorden". Devoties Prinses Martha Louise knuffelt haar jongste broertje, prins Haakon Magnus, bij zijn thuiskomst uit het nationale ziekenhuis te Oslo. Het pas geboren prinsje bevindt zich veilig in de armen van zijn moeder kroonprinses Sonja van Noorwegen. Italiaanse gevangenen opstand in ROME (AP) Honderden met gummiknuppels, en traangasgra naten bewapen politieagenten hebben gisteravond de Regina Coeli (koningin des hemels) ge vangenis bestormd nadat 300 gedetineerden uit hun cellen wa ren gebroken en het dak hadden bezet. De gevangenen vernielden de deu ren van hun cellen, overmees terden de cipiers en staken ver schillende kantoren in brand. Ds brandweer slaagde erin de vlammen te aoven. Vanaf het door hun bezette dak smetn de gedetineerden met stenen en dakpannen naar de genis. politiemacht in en om de gevan- In de gevangenis zitten op het ogenblik ongeveer 600 gevange nen. De politie verklaarde dat een groot deel van het restant pogingen in het werk stelt om uit de cellen te breken en zich bij de „dakploeg" aan te slui ten. AMSTERDAM De Nederlandse film heeft geen bloot nodig. Dat lijkt de stelling van regisseur Nicolai van der Heijde bij het maken van „Help, de dokter verzuipt". Een film naar de bestseller van Toon Kortooms, die 13 augustus voor het eerst voor de camera's en volgend jaar januari in première gaat, over de oersterke belevenissen van dokter Angelino uit de Bra bantse Peel. Van der Heijde: „Ik vind dat we genoeg van die films hebben voor mensen die het moeilijk met zichzelf heb ben. Naar deze film moet ik m'n dochtertje en m'n moeder kunnen sturen". Nicolai van der Heijde is de ma ker van „Angela", de Neder landse film met de Amerikaan se Barbara Hershey in de hoofdrol, die op het filmfestival in Berlijn onverwacht de Pu- bliekprijs haalde. ,Ik wil filmen voor het publiek" zegt Van der Heijde. Hij heeft alles mee. Het boek van Toon Kortooms werd door vele duizenden verslonden en hij heeft achtereenvolgens Jules Croiset als dokter. Piet Bambergen als aannemer, de onvermijdelijke Willeke van Ammelrooij als zigeunerdochter Katja en Martine Bijl als de on derwijzeres op wie de dokter een welgevallig oogje laat neer dalen in de hoofdrollen. Martine Bijl: „Die film is voor mij maar een „uitstapje". Ergens vind ik het wel een beetje eng, ik weet echt niet wat er van me ver wacht wordt. Maar het lijkt*me erg leuk om te doen". In een Amsterdams Polynesisch restaurant zijn een aantal van de hoofdrolspelers bijeen om op de tonen van de zigeunermuziek van Tata Mirando, die met z'n mannen ook een rolletje in de film gaat spelen, het een en an der aan de pers kwijt te raken. Piet Bambergen: „Ik heb nog gevraagd of er een rolletje voor Reneé van Voren in de film was. Die jongen zit zich kapot te vertalen aan de teksten voor onze nieuwe show die in Italië opgenomen gaat worden. Maar het kon niet. Dit is wel leuk; - als artiest moet je je niet teveel vastleggen vind ik. Ik heb die vorige film van Nicolai gezien en ik heb er wel vertrouwen in". De hoofdrol in „Help, de dokter verzuipt" wordt gespeeld door Jules Croiset, die voor de pers conferentie speciaal z'n vakan tie in de buurt van het Spaanse Alicante onderbrak. Hij speelt Edmund Angelino, Kortooms' versie van Hendrik Wiegersma, de legendarische „wonderdok ter" van de Peeb Hij was een zoon van de dokter Taecke uit Antoon Coolens „Dorp aan de rivier", en hef toeval wil dat die rol door Jules Croisets va der Max werd "ertolkt. Jules die veel succes oogstte met zijn Van Gogh-programma alleen op het toneel, is bezig met een En gelse versie voor toeristen, die in april volgend jaar in premiè re moet gaan. Inmiddels is men bezig aan het tiende scenario van ex-Binnen- hof-journalist Felix Thijssen, waarin schrijver Toon Kortooms veel inbreng had. Maar toch niet zoveel dat Nicolai van der Heijde niet duidelijk een eigen film voor ogen heeft: „lederen denkt dat „Help de dokter ver zuipt" alleen maar voor fa brieksarbeiders is. We willen d'r echt wel wat fijne poëtische dingetjes in brengen. BERT JANSMA UTRECHT (ANP) De premie ontvangsten van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid zijn vorig jaar met tien procent gestegen tot ruim twee miljard gulden. De uitkeringen gingen met 30 procent omnhoog tot ruim 1,8 miljard gulden. Hoewel het aantal ziekmeldingen daalde van 367.000 tot 362.500, steeg de gemiddelde duur der ziektegevallen en werd er 5,6 procent meer aan ziekengeld uitgekeerd dan in 1971. Tien procent van het ziekl-s-verzuim in de bouwnijverheid werd ver oorzaakt door bedrijfsongeval len. De werkloosheid ging aanzienlijk omhoog. Gemiddeld 18.500 werk- I nemers ontvingen in 1972 een j WW-uitering. tegenover 9.500 in j 1971. De gemiddelde duur van de werkloosheid was 49 dagen (in 1971: 30 dagen). KEER OP KEER doen in God ge lovende mensen de ontdekking, dat een samenleving, hoe ratio neel of rationalistisch ook den kend, bewijst niet buiten een bo vennatuur te kunnen. Ook in de laatste kwarteeuw voor het jaar 2000 zoeken we profeten, mystiek: naarmate we ons meer intens inspannen om het toeval overal zo veel moge lijk uit te schakelen, raken ve len ervan overtuigd dat het menselijk bestaan niet zonder een stuk mysterie te verklaren is. In de weken dat vanwege een ju bileum de Nederlandse bede vaarten naar Lourdes bijzonde re publiciteit krijgen, wordt van diverse kanten benadrukt dat de belangstelling voor bedevaarten toeneemt; vaak om andere re denen dan fysiek eigenbelang. Kan het zijn dat we via een loute rend rijpingsproces, een proces beleven waarin de eigenlijke be tekenis van het Evangelie weer scherper gesteld is en wij weer ontvankelijk worden voor een bestaan waarin devoties een be tekenisvolle rol spelen? Maar dan geen devoties zonder werkelijke inhoud, geen praktij ken die door traditie of gril aan gemeten zijn, maar onderdelen van een overtuigd geloven? Dan moet er sprake zijn van een belangrijke revaluatie. (ADVERTENTIE) -iMiin _.v SANTIAGO (AFP/DPA) Eén van de militaire adjudanten van president Allende van Chili, de kapiteln-ter-zee Arturo Araya Marln, is gisteren In zijn huis in een buitenwijk van de hoofdstad Santiago door onbekenden dood geschoten. Het is de politie nog niet duidelijk of de 47-jarige marine-officier, die ook hoofd was van het mili taire huis van de president, het slachtoffer is geworden van een politieke aanslag of dat hij werd doodgeschoten, omdat hij kort tevoren ooggetuige van een bomaanslag was. Volgens de politie bliezen onbeken den dichtbij het huis van Araya een militaire vrachtwagen op. De adjudant rende evenals zijn buren na de explosie in nacht gewaad naar buiten. De onbeken den riepen „allemaal naar bin nen" Araya deed dit, maar ver scheen direct daarop met zijn revolver in de hand op het bal kon. Er klonk een salvo uit au tomatische wapens. De adjudant werd door een der kogels ge troffen en overleed enige uren later in een militair ziekenhuis. Dadelijk deden geruchten de ron de dat Araya door leden van ul tra-rechtse organisatie „Vader land en Vrijheid" was ver moord. Een Polynesische volksvertegen woordiger heeft een bezoek ge bracht aan vijf bemanningsle den van het atoomprotestschip Tri, die na een hongerstaking van negen dagen in een zieken huis te Tahiti zijn opgenomen. VLAARDINGEN De 17-Jarlge Ria Wols uit Vlaardingen wordt sinds 24 juni vermist. Het meis je, van beroep boekverkoopster, verliet die dag om zes uur 's a- vonds de ouderlijke woning. Daarna is zij nog gezien in bar- dancing „Oud Holland" in Schiedam en de sociëteit „De Eland" in Delft. Ria Wols is ongeveer 1.67 meter lang, heeft donkerblond haar en groen-grijze ogen. Toen zij de woning van haar ouders verliet droeg zij een blauwe spijker broek, wit truitje, blauw spij kerjack met bloemmotieven en blauwe klompschoenen. Er zijn weinig combinaties die zo voor de hand liggen als die van Bach en Reger. Voor de Duitse katholieke romanticus, die het protestantse koraal met een nieuwe geest bezielde, was Bach het begin en het eind van alle componeerkunst. Charles de Wolff heeft dat gisteravond in de Grote Kerk voortreffelijk geïllustreerd met een magistra le interpretatie van Regers fan tasie en fuga op een bondig the ma, gebaseerd op de naam Bach, welk thema het gehele werk penetrant doordringt en door telkens andere tegenstem men voortdurend een nieuw re liëf krijgt. De Wolff, voortgekomen uit de school van Van der Horst en thans organist van de St. Mi- chaekskerk in Zwolle, heeft vrij wel van het begin van zijn orga nistencarrière af een voorkeur voor Reger aan de dag gelegd Ondanks het massieve klank beeld, het gecompliceerde lij nenspel. de veelal dominerende chromatiek weet De Wolff Ro ger helder en heel knap te pre- senteren. Dat mag niet zo moei lijk zijn in een muzikantesk maar tamelijk oppervlakkig scherzo of in een lyrische medi tatie over „Komm süsser Tod", maar het vereist én virtuositeit én uitdrukkingskracht om dat tP bereiken in de sombere fantasip over „Wachet auf" met de on heilspellende sfeer van het laat ste oordeel. Bach was vertegenwoordigd door twee fijnzinnig vertolkte, ko raal-gebonden stukken waarna dit sterke orgelconcert werd be sloten met het feestelijk- prelu dium en de grootste fuga in Es groot. Veel orgelconcerten bewegen zich op lokaal niveau, maar bij De Wolff imocht men verwachten dat het musiceren daar ver bo venuit zou komen. Dat gebeurde ook, en daarom was het verblij dend dat de belangstelling gra' ter was dan normaal. Jazz Festival op eiland Man Op het eiland Man (tussen Enge land en Ierlandwordt van 9 tot 15 september een groot Jazz Festival georganiseerd dat waarschijnlijk nog meer Jazz liefhebbers zal trekken dan het beroemde Newport Festival. Uit Amerika komen Duke Elling ton en zijn orkest, Thad Jones- Mel Lewis orkest. Woody Her man, Lawson-Haggard, New Or leans Preservation Hall Jazz Band, etc. Onder de Europese deelnemers worden vermeld: Humphrey Lyttelton, Mr. Acker Blik en zijn Paramount Jazz Band, Maynard Ferguson Big Band, Alex Welsh, the Crane River Jazz Band, George Webbs Dixielanders enz. Inlichtingen over dit festival wor den verstrekt door John Duy- mel. Laan van Eik en Duinen 230 te Den Haag. Tel. 070- 687582. Van een onzer verslagge vers UTRECHT Twee over vallers zijn er gisteren vandoor gegaan met en kele duizenden guldens uit een bijkantoor van de PTT aan het Herderplein in Utrecht. De wagen van de overvallers is later door de politie terugge vonden. Volgens de 56-jarige beheer der van dit eenmanskan- toor kwam een in een groen legerjack geklede man binnen. Die zei: „Ik wil geld", terwijl hij met een revolver dreigde. De kantoorhouder antwoord de dat er geen geld was, waarop de man over de balie klom en zelf op zoek ging. Hij vond slechts en kele duizenden guldens. Terwijl de man verder rondsnuffelde, glipte de kantoorhouder naar bui ten en waarschuwde de politie. HAARLEM - De supermarkt- groep Dirk van den Broek te r'£rsi!r<X.,k0"»r Minister Boersma: ding tegen Simon dc Wit gewon nen. De vicc-presldent van dc Rechtbank ln Haarlem heeft gisteren bepaald dot Simon de Wit binnen vijf dagen alle recla- mc op grond van haar prijsver- I gelijking met artikelen van Dirk van den Broek moet verwijde ren. De vice-president bepaalde een dwangsom van f 10.000 voor ie dere overtreding. Het vonnis stelt dat Simon de Wit de grens van hetgeen toelaatbaar is tus sen concurrenten heeft over schreden en onrechtmatig han delt. Slmon de Wit heeft bij een prijs vergelijking artikelen vermeld die volgens haar bij Dirk van den Broek niet verkrijgbaar zijn. Op deze wijze kan van een prijsvergelijking geen sprake zijn, aldus de vice-president. Het is hem daarbij opgevallen dat de advertentie van Slmon de Wit geen artikelon noemde die bij Van den Broek wel. maar bij Slmon de Wit niet te koop rijn. Dtie gevallen doen voor ome opvatting la een week- ilch wel degelijk voor, 10 «elde blad niet s|,ch„ ,cono. DEN HAAG (ANP) - In ant woord op vragen uit de Tweede Kamer heeft minister Boersma (Sociale Zaken) gezegd dat hij de wijze, waarop de directie van uitgeversmaatschappij Bo- naventura een hicuwe hoofdre dacteur van de „Haagse Post" aanstelde betreurt. de vice-president. O Keulen Dc voormalige direc teur van het Stedelijk Museum in Amsterdam jhr. W. J. H. Sandberg, zal worden onder scheiden met de prijs van de onlangs gestichte Vereniging van Progressieve Duitse Kunst handelaars. De prijs bedraagt 10.000 mark. De vereniging deelde donderdag in Keulen mee, dat de 76-jarige Sandberg, die tegenwoordig pre sident is van de raad voor het Israël-Museum in Jeruzalem ls, de Europese kunstwereld wezen lijk heeft beïnvloed. Als typo graaf heeft Sandberg grote in vloed uitgeoefend op de grafiek. De in 1897 in Amersfoort geboren Sandberg is van 1945 tot 1963 hoofd van het Stedelijk Museum geweest. mlsch goed, maar vooral ook als een geestelilk produkt aan te merken. Wij zijn van mening, dat deze lnatste kwaliteit mis kend wordt, indien de redaktie in een zwaarwegende zaak als de benoeming (of het ontslag) van een hoofdredacteur niet in goed overleg hierbij betrokken wordt",aldus de minister". Jubileum Dc heer A. A. M. Toenbreker. directeur van de Haugsche Bankvercenlging N.V. is donderdag 16 augustus veer tig jaar uun deze instelling ver bonden. Op het kantoor aan de Javastraat, zal die dag van vier tot half zes gelegenheid tot feli citeren worden gegeven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7