KUNST OP ZICHT Chinese organiste in Ma re- kerk Rotterdams Jongenskoor in Leiden Ontwerper „Jaap Eden Trofee' in Sassenheim 79e eeuwse pendule Franse kathedraalvensters in het Rijksmuseum Jonge Nieuwkoopse kunste naars tonen hun werk 5 PAGINA 5 ZATERDAG 28 JULI 1973 LEIDSE COURANT kunst In deze rubriek wordt de lezer de mogelijkheid geboden te weten te komen welke curio sa hij in zijn inboedel heeft. Hiertoe behoeft men alleen een beschrijving van een voorwerp met eventueel een foto te zenden naar "Ver trouwd met oud". Redactie Leidse Courant, Kort Rapen burg 2, Leiden. In deze ru briek zal het voorwerp dan uitvoerig worden besproken en op waarde getest worden. Speelkaart Bovenstaande speelkaart, he laas een enkel exemplaar, heeft behoord tot het spel met historische figuren, dat waarschijnlijk tussen 1850 en 1870 gedrukt is. Omdat de kaart vierkante hoeken heeft, is zij te dateren vóór 1870. In dat jaar kwam men in Frankrijk op het idee de hoeken af te ronden. Dit bood grote voordelen en men paste dit vrijwel onmiddel lijk overal toe. Deze klavervrouw stelt Mar guerite de Valois voor. Zij was de dochter van Koning Hendrik I van Frankrijk en was de eerste vrouw van Hendrik van Navarre, de la tere Hendrik IV. Tijdens hun huwelijk in 1572 vond het bloedbad van St. Bartholo- meusnacht plaats, waarbij op aanstichten van o.a. Hen drik de Guise en Catharina de Medici (de moeder van de bruid) zeer vele hugeno ten werden vermoord. Hen drik van Navarre, zelf toen nog protestant, ontkwam ter nauwernood. In 1599 scheidde Hendrik van Marguerite en hertrouwde met Maria de Medici. Onder invloed van de roman tiek en door de grote belang stelling voor de geschiedenis waren historische spelen in de negentiende eeuw zeer ge liefd. De spelen werden op verschillende manieren sa mengesteld, zo bestaan er b.v. spelen waarop bij elke kleur een vorstenhuis is af gebeeld. Omdat Marguerite de Valois niet zo'n belangrij ke figuur is uit de Franse geschiedenis, zal deze kaart deel hebben uitgemaakt van een spel met uitsluitend Franse personages. Het kaartspel zoals wij dit nu kennen, met de kleuren schoppen, harten, ruiten en klaver, is afkomstig uit Frankrijk, en aan dit land van de gentilhommes hebben wij eveneens te danken dat de vrouw ook een rol in het spel speelt. De waarde van zo'n enkele kaart is moeilijk te bepalen, maar deze wordt natuurlijk veel groter als u de eigenaar van het op één na complete spel vindt. Bovenstaande pendule van mevr. R. te S. dateert uit dé tweede helft van de negen tiende eeuw. De onderste helft is een nabootsing van de stijl die in zwang was tij dens de laatste jaren van de regering van Louis XIV in het begin van de achttiende eeuw. In tegenstelling tot de latere Rococo zijn de ontwer pen uit die tijd symmetrisch opgebouwd, de krullenranken zijn echter wel al aanwezig. Het bovenste gedeelte van de klok, het landelijke tafereel tje met het jongetje en schaapshond, doet denken aan de tijd van Marie Antoi nette, toen de herder-idyllen hoogtij vierden en, onder lei ding van J. J. Rousseau, het terug naar de natuur werd gepredikt. De waarde bedraagt 450. SASSENHEIM Tot 9 augustus exposeert de 35-jarige beeldhouwer en schilder Jits Bakker veertig bronsplastieken bij „Schaap Citroen Van Gelder". Het thema van de tentoonstelling is „Beeldspraak in brons". Jits Bakker is vooral geïnspireerd door „beweging". Zijn on derwerpen hggen dan ook in de sfeer van spelende kinderen, sprin gende dieren, actieve sportlieden, spelende musici enz. Zijn werken suggereren die beweging op het moment wanneer de actie op zijn hoogtepunt is. Behalve mensenhoge en kleinplastiek bronzen beel den, schildert Jits ook en werkt in glas. De kunstenaar kreeg onlangs bekendheid door zijn „Jaap Eden Tro fee", waarvan een afgegoten exemplaar als jaarlijkse Nationale Sportprijs door de AVRO wordt uitgereikt. Verder maakte Jits Bak ker vele werken in opdracht van instellingen en bedrijven. Geheel belangeloos stelt de juweliersgroep ook in haar andere vesti gingen haar vitrines ter beschikking van jonge kunstenaars. Jits Bakker zegt over het exposeren bij juweliers: „De drempelvrees bij een winkelbedrijf is veel kleiner dan bij een museum of galerie". t de bronsplastieken van Jits Bakker, waar de actie op haar hoogtepunt verbeeld Leiden De van oorsprong Chi nese organiste Edith Ho zal op j vrijdag 3 augustus in de Mare- f kerk het derde orgelconcert zorgen in de reeks van K. en O, zomerorgelconcerten. In dit ge- val zal sterk de nadruk liggen op het hoe. want het programma zelf geheel gewijd aan wer ken van J.S. Bach biedt met uitzondering van de twee delen uit „Die Kunst der Fuge", wei nig spectaculairs. Het interessante aspekt van dit concert is dus de organiste zelf. De gegevens over haar zijn summier: eerste opleiding in haar geboorteland. Haar groot talent kreeg verder ontplooiings mogelijkheden in Amerika en in Duitsland. Zij kreeg vele onder scheidingen voor brillant orgel spel. Niet bekend is, welke on derscheidingen en waar uitge reikt. Amerikanen briljante instrument»- listen leveren, maar hun kunst- f; zinnige prestaties naar Europe se maatstaven zijn niet altijd jubelend ontvangen. Dat Edith Ho zich echter ook in Duitsland heeft laten vormen om, zoals K. en O ons infor meerde, het Duitse orgelspel te bestuderen, roept vragen op. Vermoedelijk zal zij daar met grote ernst de Europese cultuur bestudeerd hebben. En dat be looft dus een boeiend aspekt te worden. Bekend is in elk geval dat de kunstzinnige vorming in landen als Japan en China reeds op jeugdige leeftijd begint en dat de Chinese belangstelling voor ouiltuur indringend is, ook voor de cultuur buiten eigen land. Het is daarom dat wij het concert van organiste Edith Ho met heel veel belangstelling tege moet zien. B. Rijnders De Chinese organiste Edith Ho. Amsterdam, (ANP) Niet min der dan 27 gebrandschilderde ramen uit Franse kerken en ka thedralen zullen van 14 decem ber 1973 tot 17 maart 1974 te zien zijn in het Rijksmuseum. Deze unieke en kostbare ten toonstelling kan worden inge richt in het kader van het cultu reel accoord tussen Frankrijk en Nederland. De kerkramen zijn afkomstig uit Sagan gaat naar Ierland Parijs (AP) De schrijfster FranQoise Sagan heeft donder dag bekendgemaakt dat zij naar Ierland gaat verhuizen. Zij ging dit doen ,.om haar zoon te be schermen" die in Frankrijk woont. Eerder had er in een Frans week blad min of meer bedekt Re- staan dat Sagan op het ogenblik aan de drank is. Zij zou dat blad gaan aanklagen. „Ierland", aldus zei zij in een ra dio-uitzending, „is een land waar de vrijheid van anderen wordt ontzien. Ik zal daar tijd genoeg hebben om een pracht van een boek te schrijven. Tot nu toe heb ik alleen maar „aar dige" boeken geschreven. Dit betekent niet het eind van een maar het begin van een nieuwe schrijfster". Rouen. Sens. Amiens en Straatsburg. Ze dateren van de twaalfde tot de zestiende eeuw. Door allerlei omstandigheden worden de meeste ervan al vele jaren in depots bewaard onder verantwoordelijkheid van de Franse staatsdienst voor histori sche monumenten. De tentoonstelling zal worden in gericht in de eregalerij, die daartoe tijdelijk zal worden aangepast. In verband met de omvangrijke werkzaamheden die dit met zich meebrengt, zal de eregalerij begin november worden ontruimd en voor het publiek afgesloten. De nacht- wachtzaal zal uiteraard geopend blijven. LEIDEN Het Rotterdams Jongenskoor zal op zondag 5 augustus a.s. tijdens de eucharistieviering van 10.45 uur in de Hartebrugkerk de gezangen verzorgen. Het is een koor met een permanente bezetting van veertig jongens ll de leeftijd van 10 tot 19 jaar. Dirigent is de heer Freek Velders, die in 1957 het koor opgericht heeft. Het Jongenskoor zingt klassieke muziek, zowel polyfonische als harmonische. Ook aan moderne werken wordt aandacht besteed. Per jaar geeft het koor zo'n veertig uitvoeringen in kerkdiensten of op concerten, in ziekenhuizen of bejaardentehuizen. Ook wordt het elke jaar gevraagd om aan diverse uitvoeringen van de Matthaeus Passion zijn medewerking te verlenen. Het koor heeft ook toernee gemaakt. De organist van het koor is Theo Kloeg. NOORDWIJK In de kapel aan de Hoofdstraat wordt een ten toonstelling gehouden van de „world press photo" gehouden. Deze tentoonstelling, die jaar lijks zijn première in Amster dam beleeft, geeft een selectie van de in 1972 bekroonde pers foto's. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van fotojournalisten, de heer Presser heeft onlangs de tentoonstelling, die tot 13 au gustus duurt feestelijk geopend. De openingstijden zijn van 14.00-18.00 uur en van 20.00-22.00 uur. De toegangsprijs is f 1,50. Voor kinderen tot 16 jaar 0,75. MUNTEN WIJ GEVEN VOOR MOOIE MUNTEN Halfjes t.e.m. 1847 7,50 idem. 1850 t.e.m. 1886 3.- idem, 1891 t.e.m. 1940 0,25 Centen t.e.m. 1837 9,— idem. 1860 t.e.m. 1897 2,- dem. 1898 t.e.m. 1941 0.25 2j centen t.e.m. 1898 5,— idem, 1903 t.e.m. 1941 1,25 Stuivers 1850 3,50 idem, 1855 t.e.m. 1909 6,- dem, 1913 t.e.m. 1943 2,- Kwartjes 1892 t.e.m. 1913 15,- Idem, 1914 t.e.m. 1926 2,50 guldens 1847 t.e.m. 1909 15,— idem. 1910 t.e.m. 1919 Guldens t.e.m. 1866 idem, 1892 t.e.m. 1917 Rijksdaalders Wllhelmini 7,50 35,- 25,- 9,50 Gouden munten tegen dagkoers. Fa. J. C. VAN RUITEN ZN. KORT RAPENBURG 12 - LEIDEN Antiquair - Juwelier Een wandkleed van Gretha Aerts. Dit schilderif makt Han Hagen In juli 1972. Een van de opvallendste werkjes van Ruud Willems. Nieuwkoop Onder auspiciën van het Kunstgenootschap „Het Reghthuys" te Nieuwkoop zullen van zaterdag 28 juli tot en met zondag 19 augustus drie jon. ge kunstenaars in de eigen gemeenten grafiek. Zij genoot haar opleiding aan de Koninklijke Academie voor Beelden de Kunsten te Den Haag. Zij laat zich in haar grafisch werk vaak inspireren door verhalen van moderne schrijvers. Haar wandkleden, vervaardigd uit tex tiel en uit touw, kunnen ten aanzien van het toepassen van deze maXerialen bijna ruimtelijke objecten worden genoemd Han van Hagen, echtgenoot van Gretha Aerts, exposeert zijn grafisch werk. Ook hij ontving zijn opleiding aan de akade- mie in Den Haag. Hij hield reeds ten toonstellingen in Voorburg en Den Haag. Inspiratie voor zijn werk doet hij meestal op in Nieuwkoop ®n omgeving. Ruud Willemse. de derde exposant, ge noot zijn opleiding aan de Rietveld Aka- demle bij de „Onafhankelljken". In 1972 maakte hij werk in opdracht van do Gemeente De Topografische Atlas van Amsterdam. De tentoonstelling zal zaterdagmiddag 28 juli om 15.30 worden geopend en daarna dagelijks geopend zijn van 14.00 tot 17.00 uur. Tevens vrijdags van 19.00 uur tot 21.00 uur en zaterdags van 10.00 tot 12.00 uur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5