£cid6cSoivuMit Inbraak in kantoor SPD-leider Niet juist beleefdheid af te dwingen Buit 1 l 1 Elektronische controle van vliegtuigpassagiers SPION VAN NIXON WAS CHAUFFEUR BIJ MUSKIE GEMEENTE WIL GEBOUW HAAGS SANATORIUM BEHOUDEN Vluchtpoging Oostduitse arts mislukt Verband met Duits omkoopschandaal? zes gulden •&SS& Regering onderzoekt mogelijkheden Acht honderd gevangenen gijzelen bewakers 64e JAARGANG No- 119567 ZATERDAG 28 JULI 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11'telefoon 22244' - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: dre. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug, Chef-redacteur: H. P. M, Herutr. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar ƒ108.20. Losse nummert 35 cenu DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag, Ned. I: 20.21 uur De Rudi Carrell-show; 21.20 uur Achter het nieuws, o.c. met re portages uit Griekenland en Zu;d-Afrika en een gesprek met minister Essed. Ned. U.: 20.21 uur De rechter is hnker, film. Zondag: Ned. I. 19.00 uur Don Lu- rio-show; 20.50 uur Marijke, tv- spel. Ned. II: 19.30 uur Studio Sport: 20.20 uur Rivalen van Sherlock Holmes. Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Tot over wegend matige afnemende wind uit noord tot noordoost. Maxi mum temperaturen van 17 gra den vlak aan zee tot 21 graden tn het binnenland. Zondag: zon 04.58—20.35; maan: 04.2520.10; hoogwater in Scheveningen 2.13. 14.47; Maandag: zon 04.5820.34; maan: 05.53—20.34; hoogw. Schwvemngen 3.03, 15.34. BONN Een mysterieuze in braak in het kantoor van SPD- fractieleider Herbert Wehner wordt in Bonn in verband ge bracht met het omkoop-schan daal in de Bondsdag. De recher che heeft de brandkast, waar mee geknoeid zou zijn, gisteren uit Wehner's bureau wegge haald voor onderzoek. De deur van het kantoor werd verzegeld nadat Wehners secre- Roofoverval: AMSTERDAM De pompbedien de van het autobedrijf Weiss aan de Burg. de Vlugtlaan in Amsterdam is gisteravond door twee' gemaskerde jongelieden overvallen. Zij bedreigden hem met een mes en een schroeve- draaier en maakte de pompbe diende zes gulden afhan dig. Na de overval verdwe nen de knapen, die ongeveer 18 jaar oud moeten ïijn, lopend in het nabij gelegen Burg. van Tienhovenp'ark. bewijs op pagina taresse meldde dat er kennelijk was geknoeid met de brandkast en dat er in documenten was gerommeld. Als kan worden vastgesteld dat een onbevoegde de brandkast heeft geopend be staat er de sterke verdenking dat het te maken heeft met de omkoop-zaak. Men wees erop dat fotocopieën van documenten gemaakt kun nen zijn. Wehner is één van de voornaamste getuigen geweest voor de bondsdagcommissie die de affaire onderzoekt. Hij be vestigde de verklaring van frac tiesecretaris Wienand, dat hij nooit 50.000 Mark heeft gegeven aan het voormalige CDU-bonds- daglid Julius Steiner, in ruil voor diens blanco stem bij een motie van wantrouwen tegen de regering-Brandt. T+L»Lt B t L.L.g V.U f liibfa Een tienduizendkoppige menigte toonde belangstelling bij het huwelijk van Corry (voeger van de Rekels) met Plet Roeien, die nu nog marechaus see is, maar straks Corry's manager zal zijn. Als gevolg van de publieke belangstelling konden Corry en Piet pas met drie kwartier vertraging de kerk bereiken. Piet draagt zijn Corry etterlijk en figuurlijk op handen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse regering overweegt serieus een zeer kostbaar elektronisch controlesy steem van passagiers op Schiphol aan te bren gen. Dit naar aanleiding van de recente kaping van de Japanse Boeing boven Nederlands grond gebied. Met het systeem, dat al op een aantal buitenlandse vliegvelden wordt toegepast, zouden alle passagiers kunnen worden gecontroleerd. Een en ander fs gisteren tijdens de kabinetszitting besproken. Die zitting werd bijgewoond door ne gen ministers. De andere zeven, onder wie pre mier Den Uyi zijn met vakantie. Onderzocht zal onder meer worden welke instantie voor de kos ten van een dergelijk systeem zou moeten op. draaien en of de financriëde mogelijkheden daar toe op het ogenblik aanwezig zijn. In het onder zoek, dat de rijkspolitie op Schiphol instelt wor den intussen alle belanghebbende autoriteiten van Schiphol en de KLM betrokken. Intussen is bekend geworden, dat Londse verzeke raars Japan Air Lines 21,6 miljoen dollar hebben uitbetaald voor de vernietigde Boeing. Men neemt aan dat 90 procent van de waarde van de Boeing in Londen was verzekerd. Op grond van getuigenverklaringen van In Tokio teruggekeerde passagiers van de gekaapte Boeing is de Japanse politie tot de conclusie ge komen. dat de vrouwelijke leidster van de kapers niet om het leven Is gekomen door een voortijdig ontplofte handgranaat, maar dat zij door een van de andere kapers Is neergeschoten, omdat zij van plan zou rijn het toestel met inzittenden op te blazen. WASHINGTON (RTR/DPA/UPI) Het co mité tot herverkiezing van president Nixon had een spion in dienst, die er in slaagde aangenomen te worden als chauffeur van Edmund Muskie, de democratische presi dentskandidaat die er niet in slaagde de nominatie van zijn partij te bereiken. De man werd een vriend van de familie, werd zelfs uitgenodigd voor maaltijden in Mus- kie's huis en droeg zorg voor de post die hij ten behoeve van het republikeinse co mité fotografeerde. verhoor door de senaatscommissie voor het Watergate-onderzoek. Ehrlichman had dit vernomen in een gesprek met Paul O'Brien, een jurist in dienst van het comi té. Hij wist niet wie precies de chauffeur had gehuurd om voor het comité te spione ren. De bijzondere aanklager voor Watergate, Ar chibald Cox, heeft gezegd dat hij van plan is krachtig door te gaan met de juridische procedures die president Nixon moeten dwingen da geluidsbandjes van zijn ge sprekken met Witte Huis-medewerkers over Watergate ter beschikking van Cox te stellen. Het Witte Huis moet voor 7 augus tus voor de rechflbank uiteenzetten waarom de president meent deze stukken niet te hoeven afstaan. Cox werd gevraagd wat hij zou doen als de rechtbank zijn eis tot overdragen van de geluidsbandjes niet zou toewijzen. In dat geval kon de mogelijkheid overwogen wor den Nixon op te roepen te getuigen voor de grand jury. Maar Cox vertrouwde erop dat de rechtbanken, tot aan het opperste ge rechtshof, hem in het gelijk zouden ste'len en dat Nixon gevolg zou geven aan de rechterlijke uitspraak. Zakkenrollers actief op de Leidse markt LEIDEN Een Leidse vrouw, die woensdagochtend inkopen aan het doen was op de Nieuwe Rijn waar de weekmarkt gehou den wordt, heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van zak kenrollerij. Toen zij op gegeven moment iets wilde betalen, merkte zij dat onbekenden haar portemonnee, bevattende ongeveer 150 gulden, uit haar tas gerold hadden. Vol gens de vrouw was er geen sprake van verlies geweest. Een woordvoerder van de politie heeft toegegeven dat al eerder eensluidende klachten binnenge komen zijn. Er wordt nu gecon troleerd. Bij eventuele sluiting DEN HAAG De gemeente Den pand van het Haags Sanatorium - Bij Hamar in Noorwegen zijn twee Nederlandse meisjes met hun auto op een Noorse vrachtauto gebotst. De 23-jarige mej. E. Kleintjes uit Blaricum was op slag dood. De 21-jarige Christina v. d. Dries uit Nijmegen over leed later in een ziekenhuis. Op de foto de zwaar beschadigde auto van liet tweetal. Verbod op bombarderen Cambodja opgeschort NEW YORK Een Amerikaans federaal hof van beroep heeft een verzoek van de regering tot opschorting van een verbod op alle luchtacties boven Cambodja Ingewilligd. Het hof bepaalde dat de behandeling van de zaak op 13 augustus zal worden voortgezet. Op verzoek van één van de partij en zal dit echter kunnen worden vervroegd. Het verbod op de bombardemen ten op Cambodja was woensdag door Orrin Judd, een federale rechter in de New Yorkse wijk Brooklyn, uitgevaardigd op grond van het argument dat de militaire operaties van de VS in Cambodja in strijd zijn met de grondwet, omdat het congres hiervoor niet zijn fiat had gege ven. Judd handelde op verzoek van Elizabeth Holtzman, een democratisch lid van het huis van afgevaardigden en vier offi cieren van de Amerikaanse luchtmacht. MAZELEN EPIDEMIE IN BRAZILIË RIO DE JANEIRO (AP) Bij een mazelen-epidemie in de Braziliaanse staat Minas Gerais zijn 112 kinderen om het leven gekomen, zo heeft het dagblad O Globo bekend gemaakt. Dit is het „grootste" zangtalent in Groot-Brlttannië, Ju dith Crowne. die met een aan haar omvang aangepaste fles champagne haar eerste grammofoonplaat viert. De titel is Steam Hammer". Judith weegt overigens 252 pond. Op het strand bij Egmond aan Zee Is gisteren een Engelse markeer- boel aangespoeld. Het kostte heel wat moeite het zware geval te verslepen. BONN Een vun de beroemdste Oostduitse vrouwenartsen, prof. Hans lgel, is tijdens een spectaculaire vlucht naar de Bondsrepubliek door Oostduitse soldaten gearresteerd. De mislukte poging heeft onder de Westduitsers vooral opzien ge baard. omdat er dit jaar reeds ongeveer 150 Oostduitse artsen naar de bondsrepubliek gevlucht zijn. Zij en andere vluchtelingen worden hierbij geholpen door smok kelbenden, die bedragen van enkele tienduizenden guldens per persoon eisen. De 55-jarige prof. Igel, die directeur is van de gynaecologische afdeling van hot ziekenhuis „Charitc" in Oost-Berlijn werd tezamen met andere vluchtelingen in een Oostenrijkse vrachtauto ontdekt, toen deze Juist de bondsrepu bliek binnen wilde rijden. Toen prof. Igel ontdekt werd, kreeg hij een zenuwinzinking, die vooral veroorzaakt werd doordat zijn vrouw met drie kinde ren in een voor hem rijdende vrachtauto de grens ongehin derd had kunnen passeren. De heide auto's maakten deel uit van een compleet convooi, waarin vluchtelingen vervoerd werden. de Doorniksestraat voort te zetten als verpleegtehuis. Het college van B en W noemt de ligging van het sanatorium uniek. Hierover is overleg gaande met de Stichting Verzorging Verple ging Revalidatie en met het mi nisterie van Volksgezondheid. Voorts zal de Haagse GG en GD er voor zorgen dat de belangen j van de momenteel verpleegde dertig patiënten gewaarborgd j blijven. Wanneer de exploitatie van het Sanatorium wordt beën- digd zal de verpleging worden Afgelopen nacht is in Limassol op Cyprus het gebouw van de districts- voortgezet in andere ziekenin- politie opgeblazen door leden van een anti-regeringsgezinde bewe-1 richtingen. ging. McALESTER, OKLAHOMA - Naar schatting 866 gevangenen in de gevangenis van McAlester In Oklahoma zijn in opstand ge komen en hebben achttien gijze laars gemaakt. Ook hebben zji op diverse plaatsen in het com plex branden gesticht, waarte gen de brandweer niets kan uit richten, omdat de betreffende plaatsen door gevangenen wor den bezet. Onder de gijzelaars bevindt zich de onderdirecteur. De bewakers die gewond zijn geraakt, zijn door de gevangenen vrijgelaten. De opstand is tijdens 't middag eten uitgebroken. De bewakers werden aangevallen met messen en vleesbijlen. De medegevan genen werden opgeroepen zich „in naam van Allah bij de revo lutie aan te sluiten". Mommer steeg over afschaffen groetplicht DEN HAAG (ANP) De af schaffing per 1 augustus van de individuele groetplicht Is geba seerd op de gedachte dat het niet juist is blijken van welle vendheid of saamhorigheidsge voel dwingend voor te schrijven. Aldus staatssecretaris Mommer- steeg (Defensie) in een medede ling aan de Tweede Kamer. In een toelichting op het principe besluit tot afschaffing van deze groetplicht zegt de staatssecre taris dat het vervallen van de thans nog geldende strafsanctie overigens niet betekent dat de militair voortaan in het geheel niet meer groet. ..Integendeel, ik verwacht dat steeds wanneer de algemeen aanvaarde beleefd heidsnormen dit vereisen, mili tairen elkaar zullen groeten". Ook noemt hij het vanzelfspre kend dat de groet, wanneer men In militair uniform gekleed is. de militaire groet behoort te zijn. Dit sluit echter een even tueel samengaun met een in de maatschappij algemeen aan vaarde mondelinge groet niet uit. In het kader van het militair ce remonieel is de groetplicht we! gehandhaafd. De militaire (ere) groet vormt een dusdanig on derdeel van het ceremonieel dat het niet aangaat ook hier zonder meer de groetplicht uf te schaf fen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1