Tweede ploeg voor Skylab op stap met nieuw schild Laatste stemmen uit de Vlakte der Kruiken VANMIDDAG LANCERING NA EEN GEAUTOMATISEERDE OORLOG IN LAOS Vanaf de lanceerplaats op Cape Canaveral is van middag het tweede Amerikaanse astronau tenteam vertrokken, dat zijn intrek gaat nemen in het om de aarde cir kelende ruimtestation Skylab. De lancering ge schiedde met een Satur- nus Ib raket, die Bean, Garriott en Lousma voor een verblijf van acht weken dus het dubbele van de tijd die Conrad, Kerwln en Weitz er doorbrachten de ruimte inbracht. De vorige ruimtevlucht is medisch gezien een suces geweest, zodat voor de nu begonnen re cordvlucht het sein op groen gezet kon worden. In het najaar zal een derde ploeg, voor nog eens acht weken, het ruimtelaboratorium Sky lab bemannen. Maakte een arts deel uit van de vorige bemanning, hef tweede team zal worden gecompleteerd door de 42-jarige electrotechnische ingenieur en natuurkundige dr. Owen Garriot. Deze zal ovorigens geen echt gespe cialiseerde taak aan boord hebben, zij het dat bepaalde experimenten wel voor zijn verantwoordelijkheid zullen zijn. lescopen en camera's in het zonne- observatorium zijn. Daarnaast zal ook de derde hoofdgroep van experi menten, hert bestuderen van het aard oppervlak met een serie speciale camera's en meetinstrumenen, weer veel aandacht krijgen. Eigenlijk komt het er op neer dat, inclusief ook nog de vele losse expe rimenten, Bean en zijn bemanning dezelfde werkzaamheden zullen gaan verrichten als hun voorgangers, met slechts lichte prioriteltsverschijnselen ten gunste van het zonneonderzoek. Nieuw schild Toch zal ook deze bemanning nog een extra karwei op te knappen krij gen. De parasol, die het eerste team namelijk als thermisch schild naar buiten heeft gestoken, is onder in vloed van warmte- en ultraviolette straling kwalitatief dusdanig achter uit gegaan dat hij vervangen moet worden door een groot, op een pro jectiescherm gelijkend schild, beves tigd aan een T-vormig stangenstelsel. Hiervoor zullen Garriott en Lousma op 1 augustus een ruimtewandeling moeten maken, die ze overigens kun nen combineren met een reeds ge pland uitstapje, dat tot doel heeft filmcassettes te verwisselen in de ca mera's van het zonne-observatorium. Het nieuwe schild, dat over de para sol heen zal worden aangebracht, zal een permanente bescherming moeten gaan bieden, ook tijdens de derde en laatste bemande periode. Overigens is men in Houstin een beetje be vreesd dat het nieuwe scherm een te grote afkoeling in Skylab tot gevolg zal hebben. In dat onverhoopte geval zal de bemanning het weer moeten verwijderen, in verband waarmee met de Apollo een nieuwe parasol wordt meegenomen, die dan even tueel akan worden aangebracht. Vroeg vertrek Bean, Garriott en Lousma vertrek ken in feite tien dagen eerder dan aanvankelijk de bedoeling was. De reden hiervan is dat de vluehtleiders zoveel mogelijk gebruik willen ma ken van de hoeveelheid zonneschijn per omwenteling ten behoeve van de electriciteitsvoorziening. Naarmate de tijd vordert neemt dit namelijk af van 69 minuten eind juni tot 85 minu ten in september, per omwenteling van anderhalf uur. Voorts bestaat de vrees dat het elektrisch systeem van het Skylab ernstig overbelast is ge weest tijdens de eerste periode van de vorige bemande vlucht, als gevolg waarvan de batterijen, met name die in het zonne-observatorium, wel eens een aanzienlijk kortere levensduur zouden hebben, dan waarop voor de lancering werd gehoopt. Ook dat ls een reden om nu (en natuurlijk bij de volgende vlucht) tot vervroegde lancering over te gaan. Ook al uit angst dat het elektrisch system van het ruimtestation eerder zal aftakelen dan de bedoeling is, wordt momenteel gewerkt aan een extra pakket met batterijen, zes in totaal, en zonnecelpanelen. Dit pak ket zou zo nodig door de derde en laatste bemanning in oktober of be gin november kunnen worden meege nomen om het op Skylab aan te slui ten. Een beslissing daarover is overi gens nog niet genomen. AI met al heeft deze vervroegde lan cering nog een extra financieel voor deel. De vlucht van Skylab vergt per dag namelijk een miljoen dollar aan operationele kosten. Doordat Bean, Garriott en Lousma straks ook eer der op aarde zullen terugkeren (23 september) is de kans zeer groot dat de laatste bemanning drie weken tot een maand eerder kan vertrekken, waardoor het Skylab-project ook zo veel eerder kon worden afgesloten. Dit zou een voordeeltje van totaal 20 30 miljoen dollar kunnen beteke nen, hetgeen ook in de ruimtevaart nog steeds een aanzienlijk bedrag is. GERARD J. PLUKKEL. ZATERDAG 28 JULI 1973 De komende bemande periode zal ook een aantal ruimtewandelingen tellen. De astronauten hebben zich daarop intensief voorbereid in grote watertanks, waarin de toestand van gewichtsloosheid het best kan worden nagebootst. Het meest verheugende was echter, dat de 28 dagen durende recordvlucht van geen enkele invloed was op de fysieke toestand van de drie mannen. Weliswaar hadden ze in de eerste uren na hun terugkeer op aarde wat problemen om weer te wennen aan de normale zwaartekracht (arts Jo seph Kerwin nog het meeste), maar binnen enkele dagen waren ze weer geheel de oude. Artsen in Houston schrijven die pro bleemloze terugkeer na een langdu rig verblijf in de gewichtloosheid vooral toe aan de lichamelijke oefe ningen, die de astronauten aan boord van Skylab uitvoerden en met name de fieltsoefeningen op een soort ho me-trainer of ergometer. Conrad, die het meeste geoefend had, paste zich ook weer het snelste aan na de te rugkeer. Dit heeft ertoe geleid dat in de dagelijkse werkopdrachten voor Bean, Garriott en Lousma extra tijd zal worden vrijgemaakt voor het doen van lichamelijke oefeningen. Vast staat nu in elk geval dat er geen enkele ongerustheid behoeft te bestaan over de conditie van de nu te lanceren bemanning, die toch al tijd nog tweemaal zolang in Skylab moet gaan wonen als het eerste team. Het Skylablaboratorium op dit moment. Duidelijk waa rneembaar is het schotelvormige zonneobservatorium, waaraan de molenwiekachtige zonnecelpanelen zijn bevestigd. Geheel boven de parasol, links het grote zonnecelpaneel dat door de vorige bemanning op 7 juni kon worden losgetrokken. Na de enerverende wqken die Conrad en zijn metgezellen in mei en juni hebben doorgebracht in het Ameri kaanse ruimtestation Skylab, wijst alles erop dat de tweede ploeg, be staande uit Bean (41), dr. Garriott (42) en Lousma (37), een min of meer rustige periode van 56 dagen tegemoet gaat. In de acht weken van him verblijf in het ruimteschip zullen ze het praktisch alleen druk krijgen met hun goed voorbereide werk zaamheden. Dat hebben ze voor het grootste gedeelte te danken aan hun voorgangers, die niet hebben nagela ten om het aanvankelijk flink gehan dicapte Skylab weer gezond te ma ken. De narigheid met Skylab begon vlak nadat op 14 mei het ruimtelaborato rium de lanceerplaats op Cape Cana veral verlaten had. Als gevolg van onverwacht optredende hoge aerody- naimlisdhe krachten verloor Skylab toen zijn dunne aluminium, meteorie- tenschild, hetgeen twee ingrijpende gevolgen had. Op de eerste plaats was Skylab ook meteen een groot deel van zijn hitteschild kwijt, terwijl het weggescheurde metaal ook nog terloops een groot paneel met zonne cellen had weggerukt. Een tweede, soortgelijk paneel in opgevouwen toe stand werd totaal geblokkeerd. Hier door werd Skylab beroofd van ruim de helft va nsaijn elektriciteitsvoorzie ning. Parasol Oververhitting van het ruimtestation, en gedeeltelijk ook energiegebrek, leidden tot uitstel van de oorspronke lijk voor 15 meli geplande lancering van Conrad, Kerwin en Weitz, in af wachting van een oplossing van het probleem van de thermische bescher ming. Deze kwam tenslotte in de vorm van de parasol, die de beman ning op 26 mei daags na de lance ring over Skylab aanbracht. Na dat de temperatuur dankzij de para sol wat was gedaald en Skylab voor Conrad, Kerwin en Weitz bewoon baar was geworden, kwam het pro bleem van de electriciteitsvoorzie ning op de eerste plaats. Verwoede pogingen op 5 mei, om het vastzittende zonnecelpaneel op de wand van Skylab vanuit de Apollo los te wrikken, waren mislukt. Een tegenslag, die in de eerste week van het verblijf van de mannen aan boord nog verergerd werd, door de fecten in enkele van de 18 batterijen ven het zonne-observatorium. Deze batterijen ontvangen hun voeding van vier ook op het observatorium aangebrachte zonnecelpanelen. Het gevolg was dat een reusachtig ingewikkeld stroomdistributiesysteem moest worden ingesteld, hetgeen ui teraard grote beperkingen tot gevolg had voor de wetenschappelijke werk zaamheden van de astronauten. In overleg met commandant Conrad viel tenslotte het besluit alsnog door middel van een uiterst riskante ruim tewandeling te trachten het geblok keerde zonnecelpaneel te bevrijden. Op 7 juni vond deze wandeling plaats, en tot grote vreugde van ie der die met het project te maken heeft, slaagde Conrad, geholpen door Kerwin, er inderdaad in een in de weg zittend metaalstripje los te knip pen en het paneel open te trekken. Daarmee kwam in feite aan alle zor gen een einde, en konden de drie ruimtevaarders voor het eerst op vol le toeren gaan werken aan de hun op gedragen experimenten. Medisch succes Al met al waren het Conrad, Kerwin en Weitz, die niet alleen met tweeën half mdijard dollar kostende ruimte project redden van een ondergang, die aanvankelijk onafwendbaar leek maar die er bovendien in slaagden ruim 90 procent van alle tevoren geplanide wetenschappelijke werk zaamheden naar behoren uit te voe ren. Ze presenteerden daarmee meer dan zelfs onder normale omstandig heden van hen verwacht had mogen worde. Dit was hoofdzakelijk te danken aan de snelle wijze waarop de bemanning zich wist aan te passen aan de toe stand van gewichtloosheid en aan, wat de vluehtleiders noemden, hun snelle „leercurve". Daarmee wordt bedoeld dat de astronauten zich on verwacht vlug thuisvoelden in hun ruimtehuis en met de apparatuur en de instrumenten, die hun ter beschik king stonden. De nieuwe Skylab-bemanning zal het druk krijgen met het bedienen van het zonne-observatorium. Hier com mandant Bean (rechts) met Lousma bij oefeningen aan het controlepaneel van het observatorium. Zonne-onderzoek Uiteraard zal ook deze nieuwe be manning zich intensief bezighouden met de diverse medische experimen ten. maar hun belangrijkste taak zal ditmaal toch de bediening van de te- Het is inmiddels ongeveer vijf maanden geleden dat in Laos een overeenkomst over een staakt-het-vuren werd gete kend, maar nog steeds blijven de partijen redetwisten over details. Het vechten zelf is evenwel bijna opgehouden, en dat is op zich ai zoiets als een wonder na wat er in dit buur land van de Vietnams geduren de jaren is gebeurd. Er wordt zelfs gemompeld dat vee' CIA-agenten zich klaar maken om met hun Air Ameri ca, de dood- en verschrikking zaaiende Amerikaanse speciale luchtmacht, uit Laos te ver trekken. Wat het land dan rest is een puinhoop van een sa menleving: een land waarvan het grootste deel in handen is van de Pathet Lao, een klein gedeelte in handen van het be wind in Vientiane. Een land waar meer dan een derde van de bevolking leeft als vluchte ling of als vrijheidsstrijder, een land waar in grote delen alle leven is weggebombar deerd. Een beeld van de verwoesting krijgt men bij lezing van een verschrikkelijk rapport: Stemmen uit de Vlakte der Kruiken", verzameld en inge leid door de Amerikaan Fred Branfman, die een aantal ja ren in dit gebied gewerkt heeft. De Vlakte is in feite weggevaagd door systemati sche bombardementen die ja renlang hebben geduurd, en die al die jaren geheim zijn gebleven, ontkend door de hoogste Amerikaanse legerlei ding. Van 1964 tot het afgelo pen voorjaar hebben Ameri kaanse vliegtuigen bijna twee miljoen ton bommen op Laos geworpen, bijna een ton voor elke Laotiaan, man, vrouw of kind. De toenmalige correspondent van The Guardian schreef in 1970: ,,De voortdurende hel van bombardementen dwong hen in grotten 1e leven: alles wat maar bewoog, werd ge raakt. In 1969 werden de bom bardementen zo hevig, dat ze hun dorpen moesten verlaten. 7oals een dorpeling het be schreef: de bommen vielen als zaad dat door een boer uitge strooid wordt. Het lijkt of een groot deel van de Amerikaanse oorlogsinspanning gericht is op de. complete vernietiging van de samenleving van de andere partij". ,.We woonden in die tijd in ho len", vertelt een Laotiaanse boer in een van de getuigenis sen, die Branfman heeft verza meld over deze absurde oor log, waarvan de slachtoffers nu pas de gelegenheid krijgen gehoord te worden. De verha len van de verdreven boeren beschrijven hun gelukkige ja ren voor 1960, het steeds toene mende aantal bombardemen ten, hun vlucht naar bossen en holen, de slachtoffers onder hun familieleden en vrienden, en tenslotte, in september 1969, na een geschiedenis van 700 jaar, de verdwijning van de Vlakte der Kruiken. Het was geen moordpartij zoals in My Lai, waar een compagnie soldaten een slacht partij aanrichtte. De vernieti ging van de Vlakte der Krui ken was het werk van een ge mechaniseerde luchtmacht, waarbij grondtroepen een on dergeschikte rol speelden. Voor het eerst in de geschiede nis voerde een luchtmacht een dergelijke „cleane" oorlog uit, volledig geautomatiseerd, een oorlog waarbij het onderscheid tussen militaire en burgerdoe len niet meer bestaat. Het is een vorm van oorlog, waarbij de technologie van een grote mogendheid wordt losgelaten op samenlevingen van mensen, waarbij het geweld alle mense lijke vormen heeft verloren, een oorlog zonder emoties bij de vernietigende partij. Het is een van de verworvenheden var de wetenschap, van na tuur.- en scheikunde, die zich in Amerika met dc defensie bezig houden. Aan de andere kant klinken de stemmen van de slachtoffers. „Wat een droefenis. Vroeger vulde de geur van de rijp wor dende rijst dc rijstvelden. Ik zog hoe de bloemen overal in te hossen opengingen. Wyt v/as dat een prachtig gezicht", verhaalt een zanger van volks liederen uit dc Vlakte. En een ander vertelt: ,,Nu is het tijd om te vertrekken. Het dorp wordt een verblijfplaats voor het vee en de buffels. He laas onze huizen, onze rijst velden, onze erfenis, moeten v.e opgeven. De rijstvelden zuilen oerwoud worden. Ze zul len een wildernis worden vol met tijgers. Heb medelijden met het land, de visvijvers, al les; heb medelijdpn met de bndvijver waar niemand meer zal komen zwemmen en het koele water modderig ma ken Nu nemen we afscheid van het land Xieng Die. N.a.V. „Stemmen uit de Vlakte der Kruiken", door F. Branf man (Uitg. Paris/Manteau Amsterdam.)

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11