Verzet Witte Huis tegen bevel rechter van Israël weet niets over dood Marokkaan 13-JARIGE RUÏNEERT FAMILIE fgr "i Kikkertjes per post Meeste militairen staan positief tegenover t leger ECHTGENOTE VRIJGELATEN Bombardementen Cambodja Einde groetplicht aan krijgsmacht meegedeeld CcidocSomont „EXECUTIE" in NOORWEGEN LEIDSE COURANT Een Cambodjaanse vrouw die huilt om de dood van een van haar kinderen bij de beschieting van de hoofdstad Pnom Penh. Bij een raketaanval op de hoofdstad door de rode Khmer werden ongeveer 20 mensen gedood. (Van een onzer verslaggevers) LANGEVEEN Bijna vier we ken nadat voor de eerste maal brand uitbrak op het erf van de Langeveense landbouwer J. G. Heppenhuis is de rijkspolitie in Tubbergen er in samenwerking met de districtsrecherche in ge slaagd de dader van de brand stichtingen en vernielingen die de landbouwer volkomen hebben geruïneerd op te sporen. Het blijkt de 13-jarige zoon des huizes te zijn. Wa tde jongen tot zijn daden heeft gedreven is nog niet bekend. De rijkspoplitii wiegert nog commentaar te geven. Al veel langer bestond bij de poli tie het vermoeden dat de dader binnen de familie zelf gezocht moest worden. Uiteindelijk kwam men bij de zoon des hui zes terecht. Nog eergisteren werden vlak bij het afgebrande huis de leidingen van de melk machine met een bijl stuk ge slagen. NEW YORK (AP) De Ameri kaanse regering heeft een begin gemaakt met de beroepsproce dure tegen een gerechtelijk be vel tot het stopzetten van de bombardementen op Cambodja. Vandaag heeft een hoorzitting plaats voor het hof van beroep. Afgelopen woensdag werd een permanent verbod op de bom bardementen en andere militai re aktiviteiten in Cambodja uit gevaardigd door ddstrictsreoh- ter Orrin Judd, die in zijn von nis bepaalde dat de Amerikaan se bemoeienis aldaar „onrecht matig en in strijd met de grond wet" is. Judd bepaalde dat zijn verbod van kracht zou worden op vrij dag, te 16.00 uur. Als het hof van beroep zich aan Judds vonnis mocnt conforme ren, zo hebben rechtskundigen voor de regering verklaard, zal het Pentagon proberen de uit voering ervan op te schorten tot het opperste gerechtshof een uitspraak over de zaak heeft ge daan. «j De voormalige Amerikaanse mi-1 Het landingsgestel nister van defensie Melving j <^"lBs8es^* Laird heeft de verantwoordelijk- heiö op zich genomen voor de geheimgehouden bombardemen ten op Cambodja, in 1969 en 1970, toen de Verenigde Staten officieel nog de neutraliteit van d:t land erkenden. Hij had per soonlijk, met toestemming van president Nixon, opdracht gege ven tot de bombardementen. BORGER (ANP) Het Borger momenteel rijk is, is gisteren met twintig verminderd. Deze twintig kikkertjes zijn op de post gegaan met bestemming Hilversum. Daar woont de heer A. van der Ent, die als eerste heeft gerea geerd op het krantenbe richt over de invasie van kikkers in Borger. Hij heeft tien kikkertjes ge vraagd. De kikkertjes zul len in de vijver van de tuin van de heer Van der Ent gaan wonen. Zij heb ben voldoende vocht en voedsel in de verantwoor de verpakking meegekre gen om de reis naar Hil versum goed te kunnen doorstaan. (Van een onzer verslaggevers) voel dwingend voor te schrij- DEN HAAG Aan dn Nederland- Hef uitvoeren van de nieuwe rege- se militairen is vandaag offi cieel de afschaffing per 1 augus tus van de verplichte militaire groet meegedeeld via de bladen van landmacht, luchtmacht en marine. De nieuwe regeling is integraal in de periodieken op genomen, gevolgd door lichting van Mommersteeg. (Van een c PEN HAAG Hij wil ook verantwoordelijkheid dragen. De „leegloop" (het niets om handen hebben) blijkt een van de grootste problemen bin nen de krijgsmacht. De Neder landse dienstplichtige vindt in grote meerderheid dat hij meer en beter geoefend moet worden. Prof. Tatsos vrijgelaten ATHENE (DPA-ANP) De Griekse autoriteiten hebben pro fessor Dimitrios Tsatsos vrijge laten, die Li de Duitse bondsre publiek administratief recht do ceert en die In maart tijdens een bezoek aan Griekenland werd gearresteerd. Men veronderstelt dat de vrijla ting van professor Tsatsos ver band houdt met de weergekeer de rust onder de studenten, die ten tijde van zijn arrestatie fel demonstreerden tegen de nieuwe bepalingen op de dienstplicht. In het kader van de diepgaande bezinning in de laatste jaren over de relatie tussen burger maatschappij en krijgsmacht zal volgens de staatssecretaris moeten worden gestreefd naar een nieuw stelsel van regels voor interne verhoudingen, maar aangepast aan de eisen van de tegenwoordige tijd. De beslissing over het in beginsel afschaffen van de groetplicht is gebaseerd op de gedachte dat het niet juist is blijken van wel levendheid of saamhorigheidsge- Priesterwijding voor vrouwen bij Anglikanen DUBLIN Leiders van de Angli- kaanse kerk hebben op een bij eenkomst in de Ierse hoofdstad Dublin stilzwijgend hun fiat ge geven aan het tot priester wij den van vrouwen. Na langduri ge en vaak verhitte debatten nam de Anglikaanse consulta. tieve raad met 50 tegen 2 stem men bij drie onthoudingen een resolutie aan, waarin de raad stelt dat als een autonome pro vincie van de anglikaanse ge meenschap mocht besluiten vrouwen te wijden, dit niet mag leiden tot een breuk in deze ge meenschap. ling zal volgens de heer Mom mersteeg zo goed mogelijk wor den begeleid en na één jaar worden geëvalueerd. De resulta ten van de evaluatie zullen ter zijner tijd aan het militair georganiseerd overleg worden voorgelegd. staatssecretaris D' "in™e rt6e"ne houdt in. dat in het kader van het militair ce remonieel de groetplicht wel blijft gehandhaafd, ..omdat ze een essentieel onderdeel is van het ceremonieel". Voor het bui tenland en bij de internationale staven wordt de groetplicht niet afgeschaft. Vakantie-werkers KAN „DE STATISTIEK" betrouwbare cijfers over de inzet van va-; kantiewerkers leveren? Het zou de moeite waard zijn te weten op welke manier precies tijde lijke arbeidskrachten ervoor zorgen, dat in de vakantiemaanden de; samenleving op een redelijke manier kan blijven draaien. Vorige maand is een nogal opzienbarende publikatie gesteld dat d^ samenleving door het als maar langer worden van de vakanties do soep ingedraaid dreigt te worden. Tegelijkertijd propageren anderen met klem verdere verlenging van schoolvakanties om eindelijk te bevorderen dat er op radicale manier vakantie-spreiding kan wor den doorgevoerd. Of het één werkelijk dreigt te gebeuren en het ander verdere va kantiespreiding ooit kan gebeuren hangt naar onze mening mede ervan af of in sectoren waar mensen moeilijk gemist kunnen worden in voldoende mate tijdelijke arbeidskrachten te vinden zijn. HET KOMT DAN IN DE 1STE PLAATS aan op studerende jongeren! we hebben namelijk niet de indruk dat de slachtoffers van structu» rele of conjuncturele werkloosheid een betekenisvolle bijdrage leve ren tot het dekken van de behoefte aan tijdelijke arbeidskrachten In de vakantiemaanden is de „inspringende" student of oudere school- leerling inderdaad een vaste verschijning; in winkels, op kantoren, in ziekenhuizen en verpleeginrichtingen en in wat mindere mate ook op industriële bedrijven. Lang niet elke vakantiewerker stelt zich uitsluitend voor enkele we ken in het arbeidsproces beschikbaar om aan geld voor de cigea vakantie te komen; menigeen doet het voor een supplement op de studiebeurs, voor de aankoop voor een duurzaam artikel en sommi gen bewust om voor de toekomst te sparen. HET ZIJ HEN NIET ALLEEN GEGUND, maar ook in dankbaarheid aanvaard, omdat zonder hun bijdrage het dienstbetoon in de vakan tiemaanden wel eens meer dan feitelijk verantwoord Is. zou moeten worden ingekrompen. In diverse gevallen kan zon tijdelijke arbeidsinzet ook opvoeding; opleiding en vorming ten goede komen. Zeker als ze in de bedrijven, waar ze helpen de raderen in beweging te houden, op een goede manier worden opgevangen. Een slotvraag onzerzijds is dan nog, o. dit overal gebeurt. Vergiftigde slager (van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Na een uitge breid onderzoek heeft de Am sterdamse politie de 26-jarige echtgenote van de 31-jarige sla ger J. J.A. H., die dinsdag door vergiftiging overleed, gisteren vrijgelaten. Een zegsman van de politie ver klaarde: „Hoe diep we ook ge wroet hebben, alles was meer in haar voordeel dan in haar nadeel." De slager overleed dinsdag na het drinken van een bekertje si naasappellimonade. waarin het gif thallium-acetaat was toege voegd. De politie sluit niet uit. dat de slager het gif zelf in het bekertje heeft gedaan om ziekte voor te wenden, omdat hij geen zin had om te werken. Uit de gevolgen kan worden afgeleid dat er in elk geval teveel gif in het bekertje is gedaan. EINDHOVEN Tachtig Neder landse jongeren zijn gedwongoa hun vakantie In Afghanistan met enkele dagen te verlengen omdat als gevolg van de recen te staatsgreep in dit land geen chartervluchten op de hoofdstad Kaboel mogelijk zijn. In totaal 172 jongeren hadden via het Eindhovensc reisbureau „Sindbad" een kampeertrek- tocht door Afghanistan gere geld. Vanuit Istanboel werd de reis na aankomst per charter- vliegtuig ln enkele kleinere groepen langs verschillende rou tes voortgezet. De groep van tachtig bevond zich al vöór de staatsgreep in Kaboel. De ando re 92 toeristen waren toen op dc Zwarte Zee en konden uitwijken naar Teheran. Het reisbureau probeert alle 172 jongeren nu op 29 juli met een chartorvllegtuig in Teheran op te halen. verslaggevers) De Nederlandse dienstplichtige stelt zich over het algemeen positief op tegenover de krijgsmacht. Hij blijkt, wan- 7 neer hij zijn natje en droogje, maar bovenal werk krijgt, be- reid zich in te zetten. |Deze conclusies vallen te trekken uit een enquête onder enkele duizenden dienstplichtige mili tairen, gehouden door de Alge mene Vereniging van Neder landse militairen, een organistie die een half jaar geleden is op- gericht ter behartiging van de jbelangen van dienstplichtigen. Als anoniem individu blijkt de i dienstplichtige aanmerkelijk po- j' sitiever tegenover 't leger te V staan; minder negatief dan de buitenwereld onder invloed van „incidentele, vaak eenzijdig uit- latingen van enkele honderden V praatmakers" denkt. (De invloed van thuis blijkt te U verwaarlozen; de mening van de dienstplichtige over de krijgs- y macht en alles wat daarmee samenhangt wordt in hoge mate 1, beïnvloed binnen de vrienden- y kring, aldus de enquête. De dienstplichtige wil zich op- trekken aan gemotiveerd kader, maar volgens de ondervraagden schort het daar wel ec..s aan jj De Engelse kunstenaar Edwin La Dell leefde van 1914 tot 197C ft Zijn lithos etsen en aquarellen Een bejaardentehuis ln Zwitserland krijgt binnenkort deze opblaasbare noodgtijbaan. Met dit type glij- i worden tentoongesteld in de ue- banen zijn ook grote straalvliegtuigen als de Boeing 747 en booreilanden op zee uitgerust. De De 30-jarige Marokkaan Achmed lerie Pulchri Studio van 3 tot 24 glijbaan, die het bejaardentehuis bestelde, heeft een lengte van acht meter. Hij is aan het eind Boetsjiki werd in de nacht van augustus. voorzien van een speciale bekleding, die de vaart van de evacués afremt. zaterdag op zondag in Lilleham- OSLO/JERUZALEM (Reu- ter-DPA) Israëlische rege ringsfunctionarissen hebben gis teren verklaard niets te weten over de dood van een Marok kaan die dit weekeinde in Noor wegen werd neergeschoten. Twee van de vijf buitenlanders die in verband met de moord werden gearresteerd, zeiden dat zij lid waren van een Israëli sche groep die probeert de Pa lestijnse Zwarte-SeptemberDe- weg.ng ervan te weerhouden haar acties naar Noorwegen uit te breiden. De politie in Oslo raëlische ambassade in Oslo en (of) tegen het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al in Skandinavië was. De zaak houdt thans de gemoederen in Noorwegen en Israël bezig. heft twee arrestatiebevelen uit- De Noorse premier. Lars Kor- ii_j verklaarde dat veel nog in duister gehuld is. Zij wil het verdere onderzoek afwachten al vorens over mogelijke tegen maatregelen te beslissen. mer, 120 km ten noorden van Oslo, op straat bij zijn huis neergeschoten door iemand in een passerende auto. Twee van de aangehouden buitenlanders gaven te kennen dat Boetsjiki volgens hun waarnemingen lid van de Zwarte September en initiatiefnemer van voorgeno- LAS VEGAS (AP) Uit een die- men terreuracties tegen de Is- rentuln In Las Vegas zijn een GEIT EN NIJLPAARD OP STAP Veto VS in Veiligheidsraad NEW YORK - De VS hebben In- teren In de Veiligheidsraad hun veto uitgesproken tegen een ont werpresolutie van de niet-gebon- den staten, waarin het voortdu ren van de Israëlische bezetting van in 1967 veroverd gebied wordt betreurd en strijdig ver klaard met het handvest van de Verenigde Naties. In het ont werp werd ook .nnstige be zorgdheid uitgedrukt over het gebrek aan Israëlische samen werking" met de missie van de VN-bemiddeladr Jarring. Botsing van vliesrtuigen in Tsjecho-Slowakije PRAAG/WENEN (DPA) Two. inz'ttenden van een Oostenrijks sportvliegtuigje zijn donderdag om het leven gekomen toen hun toestel neerstortte na een bot sing met een Tsjechoslo waaks opleidlngsvllegtulg boven Zuld- Moravlè. geit en een nijlpaard ontvlucht. 1 en dame die laat op was zag het tweetal voor bij marcheren, de geit liep voorop en de twee- Het Ooilenrt|k«e loeetel wie om Ion. reu. eukkelde er broal och- „„g onbekende reden Iw.nt g ki- De politie kwam en hield het tweetal aan. De geit gaf zich zonder veel last gewonnen en stapte mee naar dj ondertussen gereedstaande vrachtwagen, het nijlpaard kwam cr weer netjes achteraan. lometer diep in het Tsjechoalo- waakse hl ent ruim doorgedron gen, hoewel het van een vlieg veld bij Wenen was opgestegen voor een binnenlandse vlucht. Het Tsjechische vliegtuig werd tveneens vernield. Over de in zittenden is r.iets medegedeeld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9