PARIJS LAAT DE ROKZOOM ZAKKEN i Giftige stof !op Arnhemse woonwijken BELGEN KIEZEN VOOR BOEING Oliemagnaat Getty betaalt geen cent Drie vrouwen verdrinken in lesauto Onderscheidingen hij jubileum Academie Internationaal Recht Fransen de dupe van dollar-onrust Randkrant VRIJDAG 27 JULI 1973 PAGINA 7 GORKUM (ANP) - In de haven van Gorkum zijn gistermiddag drie mensen verdronken. Zij za- Op boog» ten in een lesauto, die door tot nu toe onbekende oorzaak vanaf een kade het water inreed. De slachtoffers waren afkomstig uit Gorkum, Rumpt (gem. Deil) en Hardinxveld/Giessendam. Meteen nadat de lesauto, waarin de slachtoffers zaten, omstreeks half vier te water was geraakt, doken burgers en later ook poli- Zwijndrecht is gistermiddag een tankauto, geladen met het zeer brandbare en giftige propaan- gas, gekanteld. De wagen schoot door de afrastering en kwam vier meter lager op een weg terecht. De tank bleef heel. Volgens de politie was er aan vankelijk ontploffingsgevaar. De chauffeur van de auto is met lichte verwondingen overge bracht naar een ziekenhuis. tiemensen de wagen achterna. De brandweer rukte onmiddellijk t Gorkum gisteren te water. Drie Zij kregen onder water de deu ren niet open. Pas toen de wa gen door een kraanwagen van de brandweer naar boven was gehaald, konden de portieren worden geopend. Mond op mond hoefde niet in aktie te komen. Het verkeer uit Rotter dam rijdend in de richting Dor drecht Breda werd een uur lang omgeleid via de weg Rid derkerk Gorkum. De tankwagen die gistermiddag op de rijksweg DordrechtBreda hij Zwijndrecht slipte, legde het verkeer enige uren lam. De tankwagen was geladen met uiterst brandbaar propaangas. DEN HAAG (ANP) De minister van buitenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, heeft gistermiddag tijdens een bijeenkomst in de Rld- derzaal bestuursleden van de Haagsche Academie voor Internatio naal Recht onderscheidingen uitgereikt, koningin Juliana heeft prof. Frede Castberg, voorzitter van het cura- 1 torium van de Academie die vijftig jaar geleden werd opgericht, benoemd tot groótofficier in de orde van oranje-nassau, en de secre- taris-generaal. prof Dupuis, tot commandeur in deze orde. Minister Van der Stoel verwees in zijn rede zijdelings naar enkele on derwerpen die de regering na aan het hart liggen en waarop hij, tijdens internationale conferenties als de NAVO-vergadering in Ko penhagen en de veiligheidsconferentie in Helsinki, de nadruk heeft gelegd, als de rechten van de mens en verplichtingen van staten je gens hun burgers. (Van een onzer verslaggevers). ItRNHEM Steeds meer mensen in Arnhem blijken veel last te hebben van een groengrijze poe derachtige stof dat zich over be paalde wijken uitstort. Het stof dat door de afdeling milieuhy giëne van provinciale water staat Gelderland inmiddels is geanaliseerd als het giftige Van adium Pentoxide komt uit de pijpen van de Kawecki-Billiton metaalindustrie. Vanadium pentoxide is een stof die vrijkomt in ertsverwerken- de bedrijven en het is vooral schadelijk voor mensen die ge voelig zijn voor bronchitis en astma. Bovendien bevordert het de afbouw van de rode bloedli chaampjes en bederft de eetlust en besmette mensen krijgen er een zwartgekleurde tong van. Dat het spul allesbehalve pret tig is blijkt wel uit het feit dat er inmiddels al drie honden aan zijn bezweken, de bewoners in de direkte omgeving van Billi- ton hadden-al geruime tijd last Expositie Klaas Gubbels in het Pander Kunstcentrum trekt zulk een belangstelling dat besloten is deze tentoonstelling te verlen- 1 gen tot donderdag 9 augustus. Jet Gaudeamus Kwartet zal op 2 I augustus concerteren in de zaal van het Salzburger Mozerteum. Ook het vorig jaar trad dit kwartet op in het kader van de Salzburger Festpiele. van een groengekleurde stof die zich overal op afzette. De directeur van Billiton, de heer Kooreman acht het bepaald niet uitgesloten dat de groene stof uit zijn fabriekspijpen komt. Hij zei: ,,Ik heb wel gehoord dat men er overlast van heeft maar ik ben er nog door niemand over benaderd. Ik vind trou wens dat die benadering via de officiële weg moet gebeuren". (Vn one correspondent) PARIJS Frankrijk is een van de eerste Europese landen dat de gevolgen van de dollar-crisis op „nationaal niveau" onder vindt. Vooral als gevolg van de devalutatie van de dollar heeft de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena besloten niet de Franse Mercure, maar de Boeing 737 aan te schaffen ter vervanging van verouderde toe stellen voor middelgrote en kor te afstanden, zoals de Caravel- Veel doden bij overstromingen in India NIEUW DELHI (RTR) In In dia wordt gevreesd dat honder den mensen om het leven zijn gekomen bij overstromingen als gevolg van zware moessonre gens de afgelopen dagen. De ge troffen staten liggen in het noordoosten van het land. Het leger is ingeschakeld om overle venden te redden. Ie. Aanvankelijk was overwogen de Mercure, gebouwd door het Dassault-Breguet concern, en plaats biedend aan 140 passa giers, aan te schaffen. Toen de dollarkoers nog „nor- maai" was, waren de kansen van het Franse produkt gunstig. De Boeing 737 (eveneens met twee straalturbines uitgerust) biedt slechts plaats aar 115 pas sagiers, was iets goedkoper, hetgeen evenwel door zijn gerin gere nuttige last-capaciteit geë limineerd werd. De dollardeva luatie heeft nu evenwel het ver schil in prijs zo ten gunste van de 737 gewijzigd dat de capaci teitsvoordelen van de Mercure daardoor weggevaagd zijn. De Boeing 737 kost thans 6 miljoen dollar per exemplaar, de Mer cure 32 miljoen franks, dat is bijna 8 miljoen dollar. Sabena heeft besloten tien exem plaren van de Boeing 737 aan te schaffen. Voor Frankrijk is dit uiteraard een bittere tegenval ler en gezien de zeer grote ge voeligheid van de Fransen op het gebied van de luchtvaartin dustrie, wordt dit schrijnend aangevoeld. De kans dat de Mercure een Europees basis vliegtuig wordt is er door geslo- Jongetje vindt reuze-rups BRUSSEL (ANP) Jean-Pierre van der Stichelen, een Belgisch jongetje-met-vakantie, wonend in Kleiberg (een gehucht bij de Belgische gemeente Eist) heeft gisteren de ontdekking van zijn leven gedaan. Tot schrik van zijn moeder bracht hij van zijn omzwervingen In de buurt een rups van ongekende grootte mee naar huis. Do reuzen-rups stnat nu voor de gehele buurt te kijk in een gluzen kom bij Jean-Plerre thuis. In „ingekrompen" toestand meet de rups 10 centimeter en Is dan ongeveer 1 cm dik. Maar als ze zich uitrekt bereikt ze een leng te van minstens 15 centimeter. Het dier heeft een oranje-groene kleur met zwarte strepen. Prinses Beatrix was gistermiddag in Den Haag aanwezig bij de jubileumviering van de Haag sche Academie voor Internatio naal Recht. Van de 12-jarige Isabelle Dupuy, dochtertje van de secretaris-generaal van de Academie kreeg de prinses bloe men aangeboden. Bewoonsters van de vrouwengevangenis Rebbibbia in Rome zijn woensdag in opstand gekomen omdat zij geen mannen mogen ont vangen. Enige uren lang hielden de vrouwen het dak bezet. Of er uiteindelijk aan hun eisen voldaan is, is niet bekend. HOME (UPI) De Amerikaanse, in Engeland wonende oliemag naat J. Paul Getty, is niet van zins ook maar een cent te beta len voor het vrijkopen van zijn kleinzoon J. Paul Getty, die is verdwenen en zou zijn ontvoerd. De advocaat van de in Rcme wonende moeder van de jonge j Getty zz'. t'-.t n c1 r e- volg van Getty seniors weige ring, een zenuwinzinking had gekregen. De advocaat zei dat een eventueel I losgeld nu opgebracht zou moe ten worden door mevrouw Getty en haar eerste man J. Paul Getty junior, vader van de ver miste zeventienjarige jongen. „Dat bedrag zal uiteraard be perkt moeten zijn", zei hij. Mevrouw Getty was door de me dedeling van de oliemiljardair zo geschokt, dat ze zich even in een kliniek onder behandeling moest stellen. Ze vertrok daar na naar het kasteel van de fa milie Getty in Ladispoli. daar mee voor het eerst sinds de ver dwijning van haar zoon haar appartement in Rome verla tend. J. Paul Getty sliep noch at de laatste tijd geregeld ten huize van zijn moeder en hij had laat stelijk meegedaan aan under- ground-filmprojecten. Voorts po seerde hij wel als model, in welke kwaliteit hij donderdag naakt te zien was in „Play- men". een „damesblad" dat een antwoord wil zijn op play boy. Het blad had de foto's be steld en er ongeveer driedui zend gulden voor betaald. PARIJS De salons lopen leeg. Hier en daar worden de gouden stoeltjes reeds opgela den. Parijs begint er weer zo mers uit te zien, nadat regen en wind de journalisten in een winterklimaat lieten geloven, zowel buiten als binnen. Alle ontwerpers zijn het er over eens: zo zij het voor het zeggen hebben is er volgende winter nergens behalve mis schien bij Courreges nog een onbedekte knie te bespeu ren. De lengte hangt steeds er onder, zakt nog lager in be paalde gevallen, en wil het liefst rond de enkels zwieren zodra het donker wordt. Panta lons zijn er, maar ze moeten hard vechten om een plaatsje te krijgen bij al de piooi-klok- en pandenrokken, en vooral bij de japonnetjes en tuniekgehe len die successen kennen. De nieuwe lengte indien we die zo mogen noemen zal vermoedelijk beter inslaan dan enkele seizoenen geleden om dat niet alleen de meesten ge leerd hebben weer elegant ge kleed te gaan, maar omdat ze daarvoor beschikken over schoenen met hakken die van 8 tot 10 cm hoog zijn. Wie lie ver laag bij de grond stapt, kan nog wel hier en daar een lagere stapschoen ontdekken. Wij twijfelen echter niet aan het welslagen van deze hogere reeks, al zouden we wel aanra den de tussenfase niet te ver geten en vooral de klassieke „aanschieters" te kiezen: die passen bij vele kleren en gele genheden. U weet het inmiddels: brei werk is zeer hoge mode. Tenzij niet met onbedekt hoofd de winter door wilt gaan, kunt u een gebreid of gehaakt mutsje gcv.oon niet missen. Het kan or!; een gewone alpenmuts zijn u t fluweel, een ertiestenbaret, of een babymutsje, als het ge breid is komt u er mee te recht. De vele cardigans, vesten en Onder de bijzondere ontwerpen die de afgelopen dagen in Parijs te zien waren hoort wel deze bolero van Pierre Cardin. De overslagen vor- men op knappe wijze tevens de brede kraag, die het gezicht omlijst. vestjes, cape's, sjaals en sto la's. waarbij priemen en wol of de haaknaald te pas kwa men hebben we niet willen op tellen. Ze waren praktisch overal te ontdekken. Soms in antiloopleder, soms in che- nillefluweel, maar niet om er overheen te zien. Er zijn nog enkele schaarse overgooiertjes of overbloezen, maar ze schijnen slechts over blijvertjes van een voorbij sei zoen. Mantels zijn er in over vloed. Zeer ruime, of gewoon komfortabel-ruime, zodat kos tuum cardigans en wat nog meer er gemakkelijk kunnen worden ondergedragen. Prin- sesmocHlen duiken overal op, de rokken zijn klokkend, de lendenlijn is weer zeer smalle tjes, de schouders breder. Er zijn ook enkele rechtere fce- draalmantels die de meesten beter staan, vooral wanneer ze met zo dun zijn als sommige mannequins. Dat allemaal voor overdag. Wanneer de avond valt komen crêpe en mousseline, goud- en zilverlamee op georgette, lo vertjesborduursels, zijde en struisveren opzetten. De colle- tes verdiepen, schouderbandjes versmallen tot haarfijne lind- Jes en soms verdwijnen ze he lemaal. Het kan echter ook dat de avondkleren wijs en voor zichtig zijn, met lange mouwen en aangesneden halslijn, uit vederlichte weefsels die in fei te het hele model feestelijk en luxueus maken. Laroche, die op de lijst stond van de laatste dag, zag het vrolijk in Hij trok de breiwoe- de door tot de kousen: zijn kousen onder kuitlange capes, golfbroeken, plooirokken wa ren in eenzelfde streepmotief als pullovers, mutsen en sjaals die weer de kleuren kregen van kinkrokken en plooirokken in kleurig tweed. Laroche brengt niet alleen da meskleren, ook twee mannen stellen zijn „monsieur" voor. Hij beschikt over een uitste kende kleermaker, die vermoe delijk verantwoordelijk is voor perfect geknipte en verwerkte tailleursvesten, ook voor de damesmodellen, naar heren stijl. Bij deze sportmodellen droegen de mannequins (de dames) soms hercnvilthoeden. De mannen hielden het bij pet ten. Wanneer de namiddag vordert krijgen dc cliënten bij Laroche mooie dophoedjes, of breedgerande modellen met een sierroos en sluiertjes voor het gezicht. Dan bleef er vandaag nog de dekaan van de haute couture, thans presidente van de Cham- bre Syndicale de la Couture, madame Gres. In haar collec tie geen breiwerk, amper een of twee vossebonten, niets wat de puurheid en de vcrfïjnng kon verbergen van wat mada me Gres' legende wordt: haar technische volma^kthc d, de draperingen de (cchun.jaar) niemand meer kent en die ver moedelijk met haar zullen ver dwijnen. Details die mode ma ken. Ambtenaren Nieuwe bezems vegen schoon, was het commentaar van de ambtenaren van het Chileen' se ministerie van Landbouw toen hun baas enkele dagen na zijn benoeming in de hal van het ministerie plaats nam met het horloge in de ene en de personeelslijst in de andere hand om zijn ambtenaren met eigen ogen te controleren of zij wel op tijd op hun werft kwamen Het resultaat was verplette- rend. Van de 844 ambtenaren waren er slechts 258 op tijd. Het aantal laatkomers be droeg 260. De overige 326 overheidsdienaren versche nen die dag helemaal niet Ambtenaren (2) In Nederland kijken ambtena ren altijd op de klok als hun bazen binnen komen. Luchten Om het gebrek aan ruimte op de gemeentelijke begraaf plaatsen op tc heffen heeft het gemeentebestuur van Madrid besloten geventileer de graven te construeren, waarin lijken sneller tot ont binding overgaan dan in gangbare graven. Voorlopig worden bij wijze van proef 20.000 graven van hel nieuwe type aangelegd. De lijken in de nieuwe graven zullen 's nachts worden ..gelucht". De graven worden ook voorzien van een luchtverversingssy steem. Vissen Vissen is een mooie sport, waaraan honderdduizenden veel genoegen beleven. De ware sportliefhebber herkent men daaraan, dat hij zijn visje, na meting, weer de vrijheid geelt. Dc leden van dc visclub uit Polnze (Gro ningen) deden dat ook. Al leen verpakten zij de vis eerst in plastic. Ook lieten zij de vangst gewoon op de walkant achter. Friese colle ga's. die deze misstanden ontdekten, gaven dc Gronin gers aan hij de politie. Deze maakte proces verbaal op te gen het bestuur van de vis club. Zonnen Iet gemeentebestuur van West-Berlljn heeft bepaald dat dames die in het open baar zonnen (in zwembaden, langs meren enz.) dit niet top less mogen doen. West- Berlijn is de Franse Riviera niet", aldus het stadsbe stuur. Op overtreding staat een boete van max. 150 gul den. Bruin bakken Bij bakker Obrcnko Milojevia in de Zuldslavi8che plaats Derventa vliegen niet alleen de broodjes de deur uil. Ook de brulden. De (warme) bakker heeft nameli/k kans gezien binnen 36 jaar 32 maal in het huwelijk te tre den. Hij vierde dezer dagen nog een record, want hij is nu al vijf jaar met dezelfde vrouw getrouwd. Zijn vorige huwelijken duurden gemid deld niet meer dan een maand of vlff. Veroordeelden Tienduizenden tot gevangenis straf veroordeelden staan in Brazilië op de wachtlijst en lopen Intussen vrij rond doordat de gevangenissen tjokvol zitten. Het hoojd van de gevangenisraad verklaar de, dat In Rlo de Janeiro cir ca 30.000 gestraften niet op gesloten kunnen worden: in Sao Paulo ligt dit aantal zelfs in de huurt van de 50.000. Met een beetje geluk kunnen deze mensen hun ge vangenisstraffen in volle vrijheid ondergaan, aldus het hoofd van dc gevangenis- raad. De president van Bra zilië wil daar blijkbaar een stokje voor steken. Hij heeft een begroting goedgekeurd voor de bouw van 15 gevan genissen. Kruising Een hoer in het Veluwse Gar- derhoek is erin geslaagd om een krielkip en een fazanten haan te kruizen. Hij heeft nu drie hip-fazanten. Zlf hebben fazanlenveertfes op de kop jes en een kort fazanten- staartje en hunnen vliegen. Of er met dc kipfazanten ve der kan worden gefokt is voor de boer nog een vraag. Voor moeder natuur een weet. Protest De In Amerika wonende Ier John Kelly heeft een snel- wandeltocht door de Death Valley gemaakt. In de re cordtijd van 34 uur legde hif een afstand af van iets meer dan 190 kilometer. De tocht werd slechts onderbroken door twee korte rustperiodes. Tijdens de ..wandeling" dronk Kelly 90 liter water. De temperatuur bedroeg hier en daar 44 graden. En waar om dit allemaal? Uit protest tegen de Britse he-ctting van Noord Ierland en dc Ameri kaanse betrokkenheid bil het geheel. Naam De Haagse voetbalvereniging VIOS heeft een nieuwe kav beheerder gekozen. Het is di ben ze hem gevonden!

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7