'ZONEN VAN HET BEZET GEBIED' KONDIGEN NIEUWE ACTIES AAN Laatste grote stroom van vakantiegangers NYY-besluit is onherroepelijk VRIJDAG 27 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA De Schiedammer A. de Koning, naast de gezagvoerder van het gekaapte toestel Konuma, vertelt na zijn aankomst op nachtelijk Schiphol zijn belevenissen. tijdens hun hele zwerftocht .door Europa vergeefs hebben ge wacht op instructies van Hadad. aldus Pinoher. Pincher die zijn voorpagina-arti kel baseert op informatie uit „kringen bij de inlichtingendien sten", schrijft dat de kapers niet naar Libië wilden omdat de Libische leider kolonel Moham med Gadaffi bitter gekant is te gen het volksfront, vanwege de communistische sympathieën en het inzetten van niet-Arabie- ren". „Maar," zo voegt hij er aan toe. „Nadat andere Arabi sche vliegvelden geweigerd had den het toestel te laten landen, hadden ze nog maar weinig DEN HAAG - Het komende wek- keinde zal de laatste grote stroom vakantiegangers er op uit trekken. Tot hen behoren on der anderen de groep werkne mers in de collectief sluitende bedrijven var. Noord-Brabant, Limburg en Zeeland. Steekproeven door het Nationaal Bureau voor Toerisme naar de stand van zaken van het logies- boekingen voor de komende twee weken wijzen uit, dat de situatie dan beter zal zijn dan zij in de afgelopen vakantie-pie- kweken was. In grote lijnen ziet de toestand op dit gebied er als volgt uit: De Noordzeekust: Dee Zeeuwse badplaatsen en Zandvoort zijn vrijwel vol. Katwijk is vrijwel vol in de sectoren pensions en bungelows. Noordwijk en Vel- zen-IJmuiden vrijwel vol wat de bungalows en campings betreft Hetzelfde geldt voor Wijk aan Zee wat de hotels, pensions en bungalows betreft. Texel en Vlieland vrijwel vol in de bun galowsector. Ameland en Ter schelling dito voor de hotels, bungalows en kampeerterreinen en Schiermonnikoog vrijwel vol wat betreft de campings. Gp de Veluwe zijn alleen de bun galows vrijwel vol. hetgeen eveneens gezegd kan worden van Limburg. Treinramp in India NEW DELHI - Zeker zeventien mensen zijn omgekomen toen vandaag een sneltreinreed op de laatste wagon van een stilstaan de passagierstrein op het station van Madhoepoer, ca 240 km van de stad Patna in het oosten van India. Spel zonder grenzen gevolgd door massale diefstal Arnhem NCRV en NOS hebben via het hoofd van de gemeentelijke voorlich tingsdienst in Arnhem bij de politie aangifte laten doen van diefstal van twaalf fietsjes, dertig plastic bloemkransen en een klokradio. Dit alles werd door het publiek ge stolen na afloop van het Spel zonder grenzen bij de traditionele stormloop op de attributen vorige week woensdag op de markt te Arnhem. Maar er is nu pas aangifte van gedaan. Fietsen, kransen en klokradio vertegen woordigden een waarde van in totaal 5.600. Tweede Franse kernproef op komst PAPEETE, (AP) Er zijn te kens die erop wijzen dat een tweede Franse kernontploffing voor de deur staat, die zal ge schieden boven het atol Fanga- taufa dat niet ver weg ligt van het atol Fangataufa dat niet ver weg ligt van het atol Moeroeroa dagen de eerste ontploffing in de lucht plaats greep. Van be paalde zijde is vernomen, dat het hier een waterstofbom zou betreffen van betrekkelijk ge ringe kracht, namelijk een me gaton. Vijf leden van de bemanning van het Amerikaanse protestschip de schoener Fri, zijn door de Fransen naar Tahiti gebracht en zullen naar wordt verwacht spoedig worden uitgewezen. BEIROET (AP) De guerrilla's die afgelopen vrijdag de Boeing 747 van de Japanse luchtvaart maatschappij kaapten en het toestel in Libië opbliezen heb ben meer operaties tegen het „imperialistische bolwerk" aan gekondigd. Een verklaring, on dertekend met „de zonen van het bezette gebied", waarin een aantal motieven voor de kaping werden genoemd, werd gisteren onder de deur van het AP-kan- toor in Beiroet doorgeschoven. De voornaamste reden voor de kaping was de onvrede over de betaling van zes miljoen dollar docr Japan aan Israël als com pensatie voor het bloedbad, dat drie leden van het Japanse Rrxie Leger vorig jaar op het vliegveld Lod aanrichtten. „Die •hulp zou moeten zijn verleend aan de Palestijnse vluchtelin genkampen, die bijna dagelijks docr de Israëliërs werden be stookt met Amerikaanse phan toms. Maar de Japanners beslo ten om de zionisten te helpen", zo werd in de verklaring ge zegd. „Daarom hebben wij het recht de Japanse imperialisti sche kliek wreed te straffen voor hun misdaden tegen het Palestijnse volk". In de verklaring werd ook gespro ken over etn „internationale eenheid" tussen de Palestijnse guerrilla's en andere revolutio naire groeperingen. Met de ka ping werd deze „eenheid tot uit drukking gebracht". Verder verzochten de „Zonen van het bezette gebied" de Libische re gering „onze mannen te behan- 4 Het enige kleine kind aan boord van de gekaapte Jumbo was Ook zij moest de verslaggevers vertellen wat ze had beleefd. i 4-jarig Japans meisje, Naoko Imura. delen als revolutionairen die te gen tyrannie vechten". Over de Japanse kaper, die lid zou zijn van het Japanse Rode Leger schreven de „zonen van het bezette gebied": „Het Rode Leger is tijdens deze operatie opgekomen voor het recht om revolutionair geweld te plegen om de strijd hand in hand met alle revolutionaire bewegingen ter wereld voort te zetten tot dat alle imperialistische bolwer ken zijn vernietigd." De groot ste guerrilla-groeperingep in het Midoen-Oosten. waar onder ook het marxistische volksfront voor de bevrijding van Palestina, hebben ontkend iets met de ka ping te mak»>n te hebben. Volgens plaatselijke kranten zou den zij zijn geschrokken van de „zinloosheid" van de kaping. Er waren immers geen eisen ge steld ten gunste van de Pales tijnse zaak. Bovendien hadden de kapers niets bereikt, behalve dat het Midden-Oosten in de hele wereld veel negatieve pu bliciteit heefc gekregen. Volgens sommige kranten in Bei roet zouden de grote guerrilla- groepenngen op zoek zijn naar ieden van de „zonen van het be zette gebied" om hen voor een guerrilla-rechtbank te brengen. Kennelijk om de guerrilla-com mando's in Libanon te sussen werd in de verklaring ook de groeten overgebracht aan „de Palestijnse revolutionairen en het strijdende volk onder leiding van de guerrillabeweging, die de enige wettelijke vertegen woordiger is van het Palestijnse volk". De kaping en het ontstaan van een nieuwe guerrilla-groepering met sterke internationale ban den kwamen op het ogenblik dat de voornaamste guerrilla- groeperingen in het Midden-Oos ten aan kracht zouden inboeten. Enkele Arabische leiders hebben gezegd dat de guerrilla's veel te druk waren met het veroorza ken van moeilijkheden in hun e;gen landen in plaats van te gen Israël te strijden. Al Fa- tah-leider Jassar Arafat ver klaarde onlangs in Cairo dat „iedere dag, die de guerrilla's overleefden een overwinning op zich was." Volgens de Londense Daily Ex press was de kaping wel geor ganiseerd door het volksfront voor de bevrijding van Palesti na. De operatie mislukte omdat de kaapster. die vlak na het vertrek uit Amsterdam werd ge dood door haar eigen handgra naat, de enige in het complot was die voiledig op de hoogte was van de plannen. De defensiemedewerker van de Express, Chapman Pincher, identificeert de omgekomen leidster als Katie George Tho mas (27), een christen-Iraakse vrouw met een Engelse naam. Pincher noemt haar „chef ope raties van het volksfront in Eu- ïopa". In zijn artikel zegt hij dat de vrouw persoonlijk is geïn strueerd door de chef operatics .n Libanon, Wadi Hadad. Hij zou haar precies hebben verteld wal er met het toestel en de passagiers had moeten gebeu- Maar zij zou de gegevens niet van tevoren hebben gedeeld mei „haar team. bestaande uit drie Arabieren en een Japanner." Na haar dood zouden de kapers De Japanse gastvrouwen van de gekaapte Boeing Overvallers stoppen twee meisjes in gangkast UTRECHT Twee overvallers hebben gisteravond twee werk neemsters van een uitzendbu reau in een pand aan de Maria- plaats in Utrecht in een kast ge stopt en met een pistool be dreigd. Een van de meisjes was rond half zeven de gang op gelopen om dat ze gestommel hoorde. Daar werd ze door een met een stilet to gewapende man. in de kast geduwd. De tweede man, die evenals zijn maat een nylonkous over zijn hoofd had getrokken, ging inmiddels het kantoor bin nen, waar hij het snoer van de telefoon doorsneed en al het geld uit de kas haalde. Hij vond de buit 20C0 h 3000 gulden veel te klein en eiste van een collega van het opgesloten meisje meer geld. Toen zij vertelde, dat zij nog caravan-centnm rotterdam caravan-centrum leidschendam maar drie dagen bij het uitzend bureau werkte en dat ze niet wist of er meer geld was en zo ja waar, nam hij haar mee naar de gang en duwde haar ook in de kast. Hij herhaalde zijn eis tegenover het andere meisje, terwijl hij haar met een pistool bedreigde. Maar zij wist de overvallers ervan te overtui gen, dat er werkelijk niet meer geld was, waarop deze hardlo pend vertrokken^ De politie stelt een onderzoek in. Passagiers van de gekaapte Boeing kregen bij de tussenlanding in Athene van de JAL nieuwe schoenen aangeboden. Zij hadden hun schoenen moeten uittrekken bij het snel verlaten van de Boeing, voordat deze in Benghazi werd opgeblazen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Het Nederlands Ka tholiek Vakverbond verschilt van mening over de negatieve opstelling van het NVV ten aan zien van het achttiende half jaarlijkse SER-rapport in de samenwerikng en de overleg situatie van de drie vakcentra les. Van de zijde van het NVV is meegedeeld, dat het besluit definitief is, maar dat dat 4iet betekent dat het NVV „uit de SER stapt". Het KNV betreurt het, dat het NVV de suggestie heeft afgewe zen om de gezamenlijk hoofdbe sturen de mogelijkheden te la ten onderzoeken om tot een eensluidend standpunt te komen betreffende de behandeling van het SER-rapport. Evenals het CNV zal het NKV zijn bezwaren tegen het ontwerp-rapport via amendementen aan de orde stellen. De verbondsraad van het NVV heeft op 16 juli vastgesteld de verantwoordelijkheid voor in houd en toon van het rapport niet te kunnen dragen. NVV- vertegenwoordigers zullen daar om niet aan de totstandkoming ervan meewerken, maar wel de behandeling op 3 augustus bij wonen. Volgens het NVV is niet in redelijkheid te verwachten dat wijzigingen in de tekst het rapport alsnog aanvaardbaar zullen maken. Extra overleg over deze affaire met de twee andere vakcentra les vidnt het NW volgens een woordvoerder „minder nuttig". „Ons standpunt is wel zo onher roepelijk, dat in zo'n bespreking weinig heil gezien wordt". Wel ke bezwaren het NVV nu pre cies heeft wilde hij niet zeg gen, omdat op het ontwerp van het atol Moeroeroa waar dezer embargo rust. hun vertrek uit Benghazi.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6