Marlon van Dijk kan aanval Aanwinsten RVC in eerste oefenduel Jan Lagerberg moest zege Jello uit krant vernemen Tilels waterskiën op de Bosbaan Niet trimmen bij schapen Roger Swerts verliet Merckx Van Zoghei HVC naar VRIJDAG 27 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA Eddy Merckx, die hier Ocana feliciteert met zijn overwin ning in de Tour de France, is een waardevolle knecht kwijt. Silkeborg De Nederlandse golf ploeg heeft zich in het toernooi om het Europees jeugdk-am pioenschap in Silkeborg (Dene marken) geplaatst voor de kwartfinales waarin tegen Frankrijk wordt gespeeld. Ande- re kwartfinales: ItaliëWest- Duitsland, Denemarken—Zwe den, Noorwegen—Zwitserland. Den Haag Dit weekeinde staan reeds verscheidene oefenwed strijden op het programma. FC Den Haag vervolgt zaterdag de intertotoreeks met een uitwed strijd tegen het Zwitserse Win- terthur. Een dag late r(zondag) staat de vriendschappelijke wedstrijd tegen het Zwitserse Young Boys op het programma Voor het C-elftal van FC Den Haag: zaterdag uit tegen de za terdag le klasser GVW uit Veenendaal. RVC, Blauw-Zwart, RKAW en Texas beginnen eveneens aan hun oefencampagne. RVC gaat onder aanvoering van de Ex-FC Den Haag-crack Theo van der Burch, naar de zaterdaglands kampioen Noordwijk. RVC stelt in die ontmoeting zijn nieuwe aanwinsten op: Theo van der Burch (FC Den Haag), Theo Valkenhoff (ex-Hollandsport en DOS), Melbie Raboen (oud-Wil- helmus), Frits Borghart (ex Laakkwartier), Kees Tieleman (ex-ESDO), Wolther Visscdher (ex-Loosduinen), Paul Simonis ex-ESDO) en de van ESDO te ruggekeerde Riny Vcfls. Doel man Koos van Efleswfij'k (oud Holland Sport en SC Cambuur) is hoogstwaarschijnlijk nog niet beschikbaar wegens zijn verhui zing naar Zoetermeer. twee uur zullen beginnen. In au gustus speelt RKAW de volgen de wedstrijden: 5-8 RKAW Stormvogels (IJmuiden), 7 8 SJC-RKAVV (19.00), 12-8 RKAW-DEM (Beverwijk). 15-8 's-Gravenzande SV-RKAW, (19.00), 19-8 RKAW-De Spar taan (Amsterdam), 26-8 RKAW-AFC (Amsterdam) en op 2 september Hermes DVS (Sohiedam)-RKAVV. Het programma van Blauw Zwart bevat: 28 juli Rijnsburgse Boys-Blauw Zwart (14.00), 4-8 RCL (Leiden)-Blauw Zwart (14.00), waarna zondag 12 8 wordt deelgenomen aan een toernooi van Oliveo dn Pijnac ker. Op 19-8 volgt een uitwed strijd tegen het Rotterdamse HION. Op 26-8 BFC (Bussum) Blauw Zwart, 29-8 UVS-Blauw Zwart en tenslotte UW (Utrecht)-Blauw Zwart op 2 sep tember. Texas staat op 12 augustus tegen VEP uit Woerden, op 19-8 Texas VFC üren (West-Duits- land) om 14.30 uur. 22-8 Texas- Randstad Sport (18.45) en 26-8 DHC-Texas. De oefencampagne wordt besloten met een thuis wedstrijd tegen de vierdeklasser Quick Steps op 2 september. AMSTERDAM Marlon van Dijk is de bescheidenheid zelf. Zij zegt het wel niet, maar diep in haar hart vindt zij alle aandacht, die aan haar besteed wordt, overbodig. Waarom zij allerlei vragen beantwoorden, dat kan Willie Stahle toch veel beter. Zij is immers de wereldkampioene, zij weet vast veel leukere dingen te vertellen. En Wil lie is de beste. Zeker in Europa is er nog niemand die aan haar kan tippen. Toch is de hegemonie van Wiillie vraag je je af waarom je het ei- Stahle op een van de drie on derdelen van het waterskiën al verleden tijd. Bij de slalom en de figuren steekt zij nog met kop en schouders boven de an deren uit, bij het schanssprin gen is de in Rijswijk wonende Marlon van Dijk haar zeer gro- genlijk doet". Toch kwam Mar lon van Dijk niet met lege han den uit Italië terug. Bij het schansspringen werd zij Euro pees jeugdkampioene, ophet od- derdeel figuren en in het combi natieklassement veroverde zij de zilveren medaille. 5Jïïf"™Tr.~;»\Ze% «I' Voor de "-jarige scholiere op de MAVO is waterskiën iets, waar zij het gehele jaar mee bezig is. „Als de mensen je op de skies bezig zien, denken ze altijd dat het zo eenvoudig is. Maar haast niemand weet wat je er alle maal voor over moet hebben. Nu ik de kans heb, train ik elke dag op het water, 's Winters krijgen we een keer in de week een paar uur lang conditietrai ning. In het seizoen moet je heel regelmatig leven, mag je nooit laat naar bed, nooit weg". Marlon van Dijk heeft het voor haar sport over. „Want", zegt zij, „zonder het waterskiën had ik nooit zoveel gezien. In dp meeste Europes landen ben ik wel een keer geweest". niet hoe dat komt", zegt zij een voudig. „Je doet je best en langzaam maar zeker ben ik met haar op gelijke hoogte ge komen. Ik spring nu steeds on geveer achtentwintig meter, en Willie ook. Soms kom ik verder, dan zij weer. Maar alleen bij het springen kan ik haar enigs zins benaderen. Op de andere onderdelen is zij nog te sterk". Public Relationman Jan van Bommelen van de Nederlandse Waterskibond: ,Zij is veel te bescheiden. Ook bij de figuren benadert zij de vorm van Willie al heel aardig". Het aanstaande weekeind krijgt Marlon van Dijk de kans zich met Willie Stahle te meten tij dens de nationale kampioen schappen die op de Bosbaan Meeste waarde worden gehouden. „Laat ik n. Binnenkort krijgt zij ook een voorop stellen, dat ik helemaal va„ w. verwacht. Bij het water skiën ben je van zoveel dingen afhankelijk. Een te hoog golfje, een bet je te veel wind en al je kansen zijn verkeken- Je moet zelf helemaal geconcentreerd zijn en in prima conditie verke ren. Een klein foutje, en je kunt een eventuele titel wel gedag zeggen. Verknald stempel van Columbia in haar paspoort, want Marlon van Dijk is gekozen in de ploeg die Ne derland gaat vertegenwoordigen tijdens de wereldkampioen schappen die van 10 t/m 16 seD- tember in Bogota worden ge houden. Voorkeur voor een bepaald onder deel van het waterskiën heeft Marlon van Dijk niet. „Ik hecht de meeste waarde aan een goedgeslaagde combinatie", zegt zij. „Wel is het zo dat ik met het schansspringen iets meer kansen heb. Je mag drie keer springen en een foutje is dus niet direct fataal". Willy Stahle in actie tijdens de slalom. Bescheiden („te", zegt Jan van Bommelen) Marlon van Dijk kan haar bedreigen in de titelstrijd. Dat kleine missertje overkwam Marlon van Dijk het afgelopen weekeinde in Venetië tijdens de Europese jeugdkampioenschap pen. Op de slalom, waar zij ,du uit en viel voorover, herstelde zich nog enigszins, maar eindig de niet hoger dan de tiende plaats. „Op zo'n moment lijkt het wel of alles onder je weg zakt. Je hebt een heel jaar ge traind en in een fractie van een seconde alles verknald. Dan met Willie Stahle haar prestaties omhoog zou brengen, mijdt Marlon van Dijk i toch liever een regelrechte con- J frontatie, „want", zoals ze plir-- lachend zegt: „we zijn veel te i goede vriendinnen." PAUL HOVIUS 1 AMSTERDAM De Neder landse kampioenschappen waterskiën starten vanavond met de titelstrijd: „bloot voet", een pas de laatste ja ren ontstaan begrip. Bondsvoorzitter Cor Lakens- bouwes: „Op een gegeven moment ontdekt iemand dat je bij waterskiën helemaal geen skies nodig hebt,. Als de boot maar hard genoeg gaat, zo rond de 60 km, kun je vrij eenvoudig op je hie len, die dan wel van een flin ke laag eelt voorzien moeten zijn, over het water zwie ren". De ongeveer tien blootvoeters zullen elkaar op verschillen de onderdelen bekampen. De wedstrijdleiding heeft voor hun speciaal een schansje geconstrueerd, waarop men zijn bekwaamheden kan be proeven. Sommigen slagen er al in enkele figuren uit te voeren. Het populaire facet van de wedstijd is ook de manier waarop men van start gaat. Het is het gemakkelijkst om ineens te beginnen en onder weg eenvoudig „af te stap pen". Een andere wijze is zich vanaf de steiger op de rug in het water te laten vallen en zich dan door de snelheid van de boot overeind te. laten trek ken. Een kleine variatie hierop kan men ook toepassen door vanaf de wal hard het water in te rennen. dags rond een uur of vier lagen we rustig aan het strand en toen kwam er een man langs die schreeuwde „Hollandse kranten". Mijn dochter was er snel bij. Die man hield wel tien minuten zijn hand op voor ziin geld. Maar hij kon wachten. Mijn dochter sloeg eerst de sportpagina's open en sprong toen een gat in de lucht. ..Pa" schreeuwde ze, „het is waar Jello heeft de Gouden Zweep ge wonnen! Onmiddellijk begonnen we op het strand een vreugdedans uit te voeren. De mensen om ons ke ken of ze water zagen branden. We zijn toen direct naar het ho tel gegaan maar door de zenu wen konden we niet op het gop- de telefoonnnumimer van Giel van der Togt komen. De volgen de dag hadden we Giel pas aan de telefoon. Ik vroeg of hij ge lijk met vakantie wilde komen. Maar Giel wilde Jello en de an dere dravers niet in de steek la ten. Het staat wel vast dat hij en zijn vrouw en mijn dochters nu naar de wintersport gaan". Gouden Zweep Toen Jan Lagerberg van zijn va kantie terugkwam, moest hij veel handen drukken van vrien- BRUSSEL De Belgische wielrenner Roger Swerts, de meesterknecht van Eddy Merckx, is wegens een ruzie met Merckx weggegaan bij Molteni. Swerts heeft een contract getekend met IJs- boerke, waar Rik van Looy directeur-sportief is. Behalve Swerts heeft Van Looy ook Juliien Stevens aangetrokken. den en bekenden. Een van de eerste dingen die hij daara deed, was do telefoon pakken en de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport bellten om de Gou den Zweep af te halen. Uit de beginperiode had het gezin al een Zilveren Zweep, ooit eens op Nootdorp gewonnen. „De vol gende dag", vertelt Jan Lager berg, „mocht ik bij de NDR de Zweep uit handen van voorzitter Piet van Binsbergen in ont vangst nemen. Secretaris Go Govers en perschef Cees Berg waren ook aanwezig. Iedereen was erg over Jello te spreken en zij gaven mij een goede kans met Jello te mogen starten in het Europees kampioenschap voor vijfjarigen. Voor de uitzen ding is er nog een selectie op Duindigt. Ik heb alle vertrou wen in Jello en Giel. Dit paard heeft dit jaar al zeven keer ge wonnen 'met een totale winsom van 35.000,-. Al wint Jello dit jaar niets meer, dan ben ik toch al dik tevreden". Jello is een krachtpaard, dat een enorm tempo kan lopen. Een stayer, maar ook een cradk op de middenafstand. Naast Jojo Buitenzorg is Jello een kandi daat voor de Europese titel. t HVC is de nieuwe club voor Nico van Zoghei, de ex-doelman van Go Ahead Eagles. In Zweden geniet Ralf Ed- ström vooral bekendheid om zijn kopballen. Hij scoort er veelvuldig mee. Geen wonder dat zijn nieuwe ploeggenoten van PSV op de eerste training gisteren van Edström benieuwd waren „hoe hoog die lange Zweed wel kan komen". Sportwereld RKAW p win mum ui £>e thuiswedstrijden van RKAW Theo van der Burch: shirt van staan in het kader van neder- FC Den Haag voor dat van RVC. laagwedstrijden die steeds om RHEDEN Trimmen in de buurt van een schaapskudde, bewaakt door een herdershond, kan een hachelijke zaak zijn. Dit ondervond gisteren een man uit Arnhem, toen hij zich al trimmende in stevig tempo voortspoedde op de Sijpenberg in Rheden. Boskon, de her dershond van de Rhedense Schaapskudde, dacht dat de man het op de schapen had gemunt. Het dier sprong op hem af en beet de broek van de Arnhemmer in flarden. De man kreeg zijn broek vergoed, met daarbij wel het vriendelijk verzoek, voortaan niet meer in de buurt van de schaapskudde te trimmen. VOORBURG - In het gezin van de Voorburgse glashandelaar Jan Lagerberg is men verzot op de drafsport. Tien jaar geleden kocht vader Jan zijn eerste paard en momenteel is dochter Marian niet zonder filmcamera te denken als „Jello" een koers loopt. Vele meters film van de charmante 22-jarige blondine zijn dan ook al onder haar su pervisie in de huiskamer van de Lagerbergs vertoond. En meest al zijn het films over successen. Jello, de beste draver van trai ner Giel van der Togt uit Has selt, loopt meestal recht naar de overwinning. Toch zit er nog een hiaat in het filmarchief van dochter Marian. Zij heeft geen opname van de prachtige prestatie die deze vijf jarige hengst leverde in de strijd om de Gouden Zweep, enige weken geleden op de Hil- versumse baan. Toen verbleef Nadat beide partijen onderling reeds tot overeenstemming wa ren gekomen, heeft secretaris penningmeester Henk Burgwal van de K.N.V.B. manager Hans Kraay van de Deventer eredivi sieclub laten weten, dat de K.N.V.B. zijn fiat aan de over gang van Van Zeghel geeft. Nico van Zoghei kreeg destijds van Go Ahead Eagles onder be- bepaalde voorwaarden een vrije transfer. de familie vele kilometers zui delijker op de warme stranden van Spanje. Vader, moeder en de twee dochters hadden Jello aan de goede zorgen van Giel overgelaten omdat zij toch eens met vakantie moesten en dat Jello, hóe góed het paard ook was, toch geen kans had om de derby te winnen. Een plaatsje ibij de eerste vier zou al een be langrijke bijdrage in de vakan tiegelden betekenen. Op de zondag dat Giel en Jello in Hilversum moesten aantreden, waren de gedachten van de fa milie in Spanje natuurlijk bij het duo. Vader Lagerberg: „Ik had uit gekheid tegen Giel, een moordpikeur en een grote vriend van ons, gezegd: „Win je de Gouden Zweep, dan kom je ons met je vrouw maar ach terna". Paradepaardje Jello won de Gouden Zweep. Pfkeur Giel van der Togt had na Felix en Janky Buitenzorg een rÉzuw paradepaardje. Dat Jelloeeen hele goede is, stond dit seizoen al eerder vast. Je wordt anders r.iet door de heren van de keuzecommissie uitver koren om te starten. Van die draverij bestaan filmbeelden van de eerste keer dat Jello als eerste over de finish ging en daarmee Nederland aan de prachtige zege op de Belgen hielp. Jello won dus de Gouden Zweep. Giel van der Togt kwam voor een levensgroot probleem te staan. Hoe kon hij zijn eige naar, die op vakantie was maar hij wist niet eens precies waar. inliohten. Giel van der Togt kon alleen maar hopen dat hij een landelijk ochtendblad zou lezen of het goede nieuws over de ra dio zou horen. Ook Jan Lagerberg kon zijn ge dachten niet van Jello afhouden. ,,'s Morgens gingen we zo vroeg mogelijk op zoek naar een Nederlandse krant. Maar die was, begrijpelijk, zo vroeg nog nergens te krijgen, 's Mid- Thornaby-on-Tees-, Jeugdschaker Roy Dieks verloor in de finale poule van het wereldkampioen schap voor de jongeren zijn af gebroken partij tegen de Brit Michael Stean en leed ook een nederlaag tegs-n de Amerikaan Christiansen. Dieks staat na drie ronden zevende van de twaalf deelnemers. Het glorieuze moment voor trainer-pikeur Giel van der Togt en het ogenblik dat eigenaar Jan Lagerberg moest missen. Uit handen van prins Bernhard ontvangt Van der Togt de Gouden Zweep. Rechts de I voorzitter van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, Piet van Binsbergen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10