s ire>:s7trca Internationale bende valsemunters gegrepen Dr.Polanen heeft mij uitgebuit Reinaert verstrikt in Parijse mode Protesterende generaal met pensioen HP Oplichting ziekenfondsen uitzondering Franse kernproeven gaan door DENIEUWELINIE deQj^ENE Luizen en rupsen in kazerne eten Belgische Starfighter neergestort Sur» urinaamse vrouw: DONDERDAG 26 JULI 1973 LEIDSE COURANT PARIJS (UPI) De Franse regering heeft gisteren een brigade-generaal met gedwongen pensioen gestuurd om dat hij ter plaatse zijn protest had geuit tegen het nemen van de Franse kernproeven bij het atol Moeroeroa. Te vens bekrachtigde de regering haar vaste wil de reeks controversiële kernproeven voort te zetten en noemde zij de gerezen protesten in binnen- en buitenland „heel gema tigd". De regeringswoordvoerder maak te gisteren na de kabinetsbij eenkomst in het Elysé bekend dat generaal de Boladièr, held uit de tweede wereldoorlog, met pensioen was gestuurd omdat hij aan boord van het jacht FRI binnen het verboden proefgebied rond het atol was gevaren. De FRI werd door de Franse mari ne geënterd en buiten de 60 mijls-zone gesleept. De maatre gel heet te zijn genomen als een disciplinaire straf tegen een le gerofficier die „zijn verplichting een gematigde houding aan te nemen heeft prijsgegeven". De Boladière is een jaar geleden op eigen verzoek van actieve dienst ontheven omdat hij in het openbaar de beweerde Franse marteling had veroordeeld van Algerijnse gevangenen tijdens de oorlog van '54 tot '62. De ge neraal is enigszins overspannen en wordt momenteel in een Pa rijs militair hospitaal behan deld. Vrij Nederland laat de secretaris van de Unie van Ziekenfondsen, de heer de Vries, verklaren, dat die Eindhovense zaak (twee röntgenologen declareerden en kele tonnen teveel) een uitzon dering is. „De enkele keer dat we iets ontdekken, dan is het veel minder spectaculair. Een tandarts die meer vullingen in rekening brengt dan 'ie heeft uitgevoerd, of zo". Wel wat merkwaardig, omdat 't juistt de heer De Vries is geweest die kort te voren op de jaarverga dering van zijn organisatie had opgemerkt, dat de ziekenfond sen meer dan in het verleden zich ervan moesten gaan verge wissen of inderdaad de medi sche waar geleverd is, waar voor betaald moet worden. Hij rook dus blijkbaar al onraad. Onder de kop „moeders verdriet" wordt een sombere aftrek van de zomerse vrijheid beschre ven: het streven naar steeds langere schoolvakanties, waar noch ouders noch onderwijs bij gebaat zijn. De zaak van de door Nederlandse bedrijven aan Indonesische in kopers betaalde overprijzen is voor Vrij Nederland nog aller minst afgelopen. Dit maal meer feiten over transacties met Ne derland. Helder water proberen onze over heden te krijgen door een belas ting te leggen op waterveront reiniging. Volgens Vrij Neder land wordt eeti bruikbare wet slecht toegepast, waardoor che mische vervuiling buiten schot blijft. *3 De Haagse Post laat de Amster damse witte winkelpionier Dirk van den Broek (omzet 100 mil joen) aan het woord, die in de clinch (wie is het goedkoopst?) ligt met supermarktgigant Al- bert Heijn, eigenaar van de Si mon de Wit zaken (omzet een driekwart miljoen) Uitspraak van Dirk van den Broek: „Hoe groter Albert Heijn wordt, hoe liever het ons is. Je ziet dat ook wel bij de dieren: naarmate ze groter wor den, worden ze logger. Een mug is beweeglijker dan een olifant. Verder een gesprek met de nieu we voorzitter van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen, VVDM, de organisatie volgens de Haagse Post. die, als ze het nog hadden moeten meemaken veldheren als Napoleon en Ju lius Caesar stantepede van hun geloof in de krijgskunst hadden laten vallen. Danrop sluit dan mooi de opmerking van VVDM- voorzitter Paul Turken over het leger aan: „Als je democrati sche rechten mo»t verdedigen, hoeft het apparaat daarvoor nog geen arbeidssituatie uit de vori ge eeuw te hebben". De Nieuwe Linie levert een ver slag .over „God in het Vondel park". Regilieuze groepen als Jesus People, Children of God, de volgelingen van Guru Maha- raj Ji hebben hun belangrijkste markten jachtterrein momenteel in het Amsterdamse Vondel park. Bij alle bescheidenheid hebben deze groepen of groep jes volgens de Nieuwe Linie één ding gemeen: een onverwoest baar goed humeur, een niet te kennen bekerlngshonger en een onmiskenbaar Amerikaanse aanpak. Veel acht ook voor het grote we reldnieuws: de scheiding en hereniging van „het liefdespaar van de eeuw". De zoveelste re- klamestunt van Liz en Richard? Volgens de Nieuwe Linie mar keert het „nieuws" alleen hoe volledig het filmfenomeen waarvan Liz Taylor en Richard Burton nu als laatste represen tanten fungeren, overleefd is. het kabinet Den Uyl: Irene Vorrink van volksgezondheid en milieu, de uitspraak: „Ik wil niet vantevoren het compromis in mijn mening inbouwen". Concreter is minister Vorrink („een van de punten die ik niet accepteer is de discriminatie van de vrouw") over de rege ling van het abortusvraagstuk. „We moeten uitspreken dat abortus een zaak is, die de vrouw alleen aangaat en waar voor zij niet voor een vier schaar hoeft te komen om uit een te zetten hoe en wat en waarom", vindt zijzelf. Aan de andere kant noemt ze Burgers voorstel om het parlement de kwestie te laten regelen „een geniale oplossing". Elsevier publiceert gegevens uit een kersverse enquête onder Nederlandse militairen, waaruit blijkt dat het werkelijke beeld van de Nederlandse dienstplich tige anders is dan momenteel onder invloed van „incidentele, vaak eenzijdige uitlatingen van enkele honderden praatmakers" aan het ontstaan is. Enkele con clusies: in beginsel staat de dienstplichtige niet afwijzend te genover de krijgsmacht; princi piële anti-militairisten zijn dun gezaaid; de dienstplichtige mili tair komt als zeer gematigd uit de bus; in een ongemotiveerde omgeving kan hij positief inge stelde dienstplichtigen een grote verandering in het denkpatroon optreden. Verder een groot arti kel over de meest oorspronkelij ke denker van de Sovjet-opposi tie, de opnieuw veroordeelde schrijver Andrej Amalrik en naar aanleiding van de Water gate een interview met Nixons assistent Henry Kissinger. Accent voert uitvoerig het schaatswonder Ard Schenk ten tonele. Ard nors en introvert? Bij de eerste ontmoeting kijkt hij inderdaad nors. maar in de loop van het gesprek treedt de dooi in. Ard zelf; „Je bent pu bliek bezit geworden, daar ga je je tegen wapenen. Je klapt dicht, verbergt je privé-leven". De juridische medewerker be licht de strafmaatregelen die in ternationaal zijn vastgelegd voor luchtvaartdelicten: kapers krijgen de zwaarste straf. Aan dacht ook voor de zorgen van Lelystad, de stad die zou moe ten uitgroeien tot 100.000 inwo ners. met alle voorzieningen vandien. UTRECHT (ANP) Bijna alle (600) dienstplichtigen op de Bernhardkazerne in Amersfoort hoben gisteren demonstratief hup avondeten laten staan uit protest tegen de naar hun me ning onverteerbaar slechte kwa liteit van de maaltijden en de weinig hygiënische manier waarop de eetwaar zou worden bereid en gepresenteerd. Volgens het afdelingsbestuur van de Vereniging van Dienstplichti ge Militairen in Amersfoort zit ten er regelmatig kakkerlakken 'n het eten. Op IS juli troffen de soldaten volgens de VVDM be halve bloemkool zelfs rupsen en luizen op hur. bord aan. Voorts zou er niet genoeg variatie in de maaltijden zijn en kan men bij de broodmaaltijdeh kiezen uit te weinig soorten beleg. O DUESSELDORP (DPA) Een Starfighter van de Belgische luchtmacht is gisteren in de om geving van Sundern in de West- dultse deelstaat Noordrijn-West- falen in de lucht ontploft. De wrakstukken kwamen in een bos terecht. De pilpot kwam om het leven. Aanvankelijk was gemeld dat het een Westduitse Starfighter was. Dat zou dan het 160-ste toestel van dit type zijn geweest dat de Westduitse luchtmacht ver loor. Vele vrienden van Yves St-Laurent woonden gisteren zijn herfst-wintershow in Parijs bij. Catherine Deneuve links), Frangoise Sagan (midden) en Zizi Jeanmaire feliciteerden de ontwerper na afloop van zijn drukbezochte show. (Van onze mode-redactri ce) PARIJS Bij Nina Ricci zat Ping op de ereplaats, nr 273 van de eerste rij in het grote salon. Hij keek eerst even rond of ieder een wel had gemerkt hoe nat zijn zwarte en witte krulharen waren, bekeek eens loens de mannequins en draaide zich toen osten tatief weg. Voor Ping had het namelijk helemaal geen belang of de rokken tot even over de knieën Yves St-Laurent stak zijn bruid c wit chiffon gewaad, die van ee afhing. reikten, of er veel raglan- mantels, 7/8 lange vesten, de meest klassieke van alle tweedtailleurs, prin- seslijnkleren met aange knipte mouwen of lange fluwelen mantels in bad mantelstijl werden voor bijgedragen. Ping we vroegen zijn naam aan zijn bazin was namelijk een hond van een welbepaald' Chinees ras. Wij noemen hem slechts om aan te tonen dat er heel wat plaatsen vrij blijven in bepaalde salons. Wie de ere plaatsen had moeten bezetten weten we niet. Namen ontbre ken ditmaal. Zeer zeker zijn er veel Amerikaanse kopers die niet opdagen omwille van de dollarcrisis, en bovendien heb ben huizen als Ricci, Cardin e.a. zich enkele seizoenen on betuigd gelaten op couturege- bied wat zich vroeg of laat moet wreken. Een mooie, zij het erg eenvou dige kollektie van Ricci, met veel grijs/wit en bruin/wit tweed, plooirokken en gebreide pullovers, en een leger sjaal tjes en dassjaaltjes die van de vroege morgen tot de late avond rond de hals geknoopt worden. Leefde Reinaert de Vos in deze tijd, hij zou zich met recht en reden mogen gaan beklagen voor het hof van koning Nobel, ledereen is er op uit zijn zachte, charme rende bont te gebruiken als mode-attribuut. Nu men be dreigde wildsoorten achter de barricades heeft gezet, blijft er schijnbaar niets meer over dan het arme vosje. Iedereen kweekt immers nerts .En het heeft dus aan belangstel ling verloren voor de hoge mo de. Indien er een overwinnaar is in deze moderace dan is het Yves St-Laurent. Niet alleen was zijn salon propvol, hingen de journalisten met trosjes over de balustrade, en was het ook een kollektie van het zui verste couture-water. Er was meer: de vriendenkring van St-Laurent was massaal opge komen om hem te steunen. En zelfs de Franse pers durft het niet aan een ontwerper te kel- d^-en die voortdurend applaus krijgt van welbekenden als Francoise Sagan. Juliette Gre co. Catherina Deneuve, Zizi Jeanmaire en vele anderen. St.-Laurent blijft trouw aan zijn mooie wollen mousseline, hemdbloeskleren, plooirokken, halflange canadiennes in leer. daim, fluweel met bontkraag versiering en aan zijn schil derskieltjes Zijn roklengte hangt halverwege de knieën en de kuiten en daalt voor de na middag. De mantels zijn van uiterste eenvoud, komfortabel, met een ceintuurtje of martin gale. Op een totaal van 64 mo dellen vertoonde Yves amper tien pantalons, die van avond kleding inbegrepen. Om de presentatie van de nieuwe make-up aantrekkelij ker te maken stelde Mala Ru binstein die voor in een safa ri-omlijsting. en met een weel de aan diamantjuwelen die zo veel geheime politiemannen op de been had gebracht als be langstellenden. Naam van de make-up: d.amantstijl Even nog vermelden dat de nieuwe ontwerper bij het oude huis Patou, een Italiaan die de mooie naam draagt van Ange- lo Tarlazzi. het vertrek van Goma doet betreuren. Tarlazzi heeft waarschijnlijk geput uit oude patronen van het huis Patou, brengt strokenkleren, schouderloze kleren, en slechts zijn begin was de moeite waard: zeer ruime regenman tels waaronder een heel gezin schuilen kan, boven kiltrokken en gebreide pullovers. Hier hebben we overigens laarzen opgemerkt evenals bij Ricci. Ze behoren nameliik tot de uit zonderingen. Ungaro, de man die de paskla re kollekties zeer diep beïn vloedde, heeft praktisch alle sluifjes vergeten. Van zijn G.I. of Amerikaanse soldatenheup- vesten is slechts een voorbeeld overgebleven. Hij blijft nog trouw aan de komfortabelste mantels van Parijs, aan cardi gans, gebreide en gehaakte vestjes met en zonder mou- Reinaert de Vos was roest, pruim, rood en bruinkleurig bij Ungaro. Indien het gebruik van dat vossebontje niet be perkt wordt komt hij ook nog achter de barricade van de be dreigde soorten. Van onze correspondent i LONDEN Detectievs van Scot- land Yard hebben in de Londen- se voorstad Bromley het hoofd kwartier ondekt van een inter nationale bende, gespecialiseerd in valsmunterij. De Britse poli tie vermoedt, dat deze bende belangrijke contacten heeft in de Verenigde Staten. Haar ont maskering is de belangrijkste vangst, die op dit geb.ed ooit gedaan werd in Groot-Brittan- nië. Schotland Yard nam onmiddellijk kontakt met het FBI in Wa shington op om inlichtingen door te geven over 15.000 valse dollars, gevonden in een groot herenhuis van vijftigduizend pond in een stille straat van Bnmley, een stadje met 63.000 inwoners dat deel uitmaakt van Groot Londen. De Zuidierse po litie werd door de yard op de hoogte gebracht van het feit, dat in dit huis 2000 valse biljet ten van 5 republikeinse pond ontdekt waren. De politie van Australië kreeg inlichtingen over een Australische reische- que, die in de woning van de valsmunters gereed lag om na gemaakt te worden. Naast het valse Amerikaanse en Ierse geld met een totale nomi nale waarde van 16.000 pond ontdekte de politie in het huis van de valsmunters een echt bankbiljet van 20 pond en een half algewerkt cliché, d,e ge bruikt kon worden om dit biljet na te maken. De detectives leg den beslag op nog taltijke ande re cliches en een drukpers. Zegslieden van de Yard spraken echter een vroeger op de dag verspreid gerucht tegen, waarin beweerd werd, dat de totale no minale waarde van het ontdekte valse geld 10 miljoen pond be droeg. De Britse politie neemt evenwel aan, dat het stille herenhuis in Bromley al geruime tijd ge bruikt werd door de valsmun ters. Het wordt mogelijk geacht, dat de bedriegers over een pe. riode van ongeveer twee jaar Britse, Amerikaanse, Zuidierse en continentale bankbiljetten ge maakt hebben met een nomina le waarde van verscheidene miljoenen pond sterling. In het huis in Bromley trof de politie ook een aantal half afgewerkte valse continentale bankbiljetten aan, waaronder Belgische, Franse en Italiaanse hun geza menlijke nominale waarde be droeg ongeveer 1000 pond Ofschoon het onderzoek voortgezet wordt in Europa en in Amerika is de Britse politie van oordeel, dat ze deze valsmuntersbende compleet onschadelijk gemaakt heeft. De opsporingen, die ge leid hebben tot de ontdekking van het huis in Bromley en de arrestaties van twee verdach ten, waren al een jaar aan de gang. De Britten werden hierbij geholpen door het FBI en Inter pol. Het Nederlandse Blazersensemble krijgt van het ministerie van CRM niet meer steun dan het nu ontvangt. Aldus heeft minis ter van Doorn (CRM) aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen ven enkele Kamerleden. Binnen de bestaan de finanoiële ruimte wordt aan dit gezelschap reeds de grootst mogelijk aandacht geschonken. Tekeningen en aquarellen van Oxy- dius (B. Roest Crollius) zijn te bezichtigen in Gemeentelijke Galerij Van Reekum te Apel doorn, van 28 juli tot en met 16 augustus. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De 56-jarlgc mevrouw Trudy Hovenburg- de Veer beschuldigt de gevolmachtigd minister van Suri name in Nederland dr. Polanen ervan dat hij haar e«n jaar lang heeft uitgebuit. Mevrouw Polanen noemt ze „een koeliedrijfster die me meer als werkvee dan als mens behandeld heeft". Mevrouw Hovenburg was vorig jaar uit Suriname naar Den Haag gekomen om als kok kin bij de minister in dienst te treden. Na hier gearri veerd bleek ze ook als werkster te moeten fungeren en tot diep in de nacht de telefoonwacht te moeten houden. Op de hoofdweg tussen Parijs en Deauville ia gisteren een Duitse bus in botsing gekomen met een Franse vrachtwagen. De vracht- wagenchauffeur kwam om het leven. Van dc 40 muziekstuden ten, die in de bus zaten moesten er 4 in een ziekenhuis worden opgenomen. De bus kantelde bif de botsing (zie foto). tueel slechts als kokkin was aangenomen, en dat mevrouw Polanen haar geslagen heeft. Ontslag durfde ze echter aan vankelijk niet te nemen omdat ze krachtens de gesloten arbeids overeenkomst de reis van Suri name naar Nederland terug zou moeten betalen die de gevol machtigd minister voor haar betaald had. Afgelopen maan dag is het haar alsnog te bont geworden en heeft ze toch maar opgezegd. Schriftelijk liet ze dr. Polanen weten: „de wijze waar op u en uw vrouw zich jegens mij gedragen hebben, is mens onwaardig, en ik kan het niet langer verdragen: Ik ga er lichamelilk en geestelijk aan ten onder". In ruil daarvoor kreeg ze een maandloon van 250 gulden. Het wettelijke minimumloon bij een 40-urige werkweek bedraagt in Nederland 985,40 gulden, inclu sief verstrekkingen in natura. Hierbij dient wel te worden aan getekend dat mevrouw Hoven- burg kost en inwoning gratis had en dat dr. Polanen haar so ciale lasten betaalde. Ondertussen is haar beschuldiging van uitbuiting overgenomen door het maatschappelijk cen trum Bijlmermeer, nudat ze zich bij familie In Amsterdam had gevoegd, en heeft ze een advocaat in de arm genomen. Ze zegt nooit de wettelijk ver plichte zes procent vakantiegeld te hebben gekregen en slechts twee weken vakantie te hebben gehad terwijl ze recht kon doen gelden op driemaal het bedon gen aantal arbeidsdagen per week. Maar het ergste heeft ze gevonden dat ze minderwaardi ge werkzaamheden r^als schoe nen- cn koper poetsen moest verrichten, hoewel ze contrac- Zondag extra treinen naar Zandvoort t>ij Grand Prix UTRECHT Voor liefhebbers van autoraces (en van hef strand) laten de Spoorwegen zondag 29 juli wanneer da Grand Prix op het circuit van Zandvoort wordt verreden - tus» sen Amsterdam en Zandvoort een groot aantal extra treinen rijden. Alle treinen stoppen itl Amsterdam-SloterdIJk en Haar- lem. Bovendien worden vele treinen van de normale dienst regeling met extra materieel versterkt. Bezoekers van de Grand Prt» kunnen op meer dan 100 sta tions speciale gecombincerdi trein-toegang-biljetten krijgen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9