Ehrlichman ontkent bijna alle feiten in Water gate-zaak Ccidoc Somant Portugese ex-majoor meldt massamoord in Angola in 1961 DOOD DOOR GIFBEKER BLIJFT VREEMDE ZAAK Allende roept tegenstanders op tot samenwerking Celstraf voor anarchist die uit leger stapte Bevalling met hulp van acupunctuur DONDERDAG 26 JULI 1973 LEIDSE COURANT Een schijnbaar zorgeloze lach van Ehrlichman in een pauze tijdens de hoorzitting. Tweede Russisch ruimteschip naar Mars MOSKOU (RTR) De Sovjet-U nie heeft gisteravond een twee de ruimteschip naar Mars ge lanceerd. Het eerste ruimte schip van deze reeks, de Mars 4 vertrekt op 21 juli, waarschijn lijk van de basis Baikonoer in Kazakhstan, waar de meeste Russische ruimtevluchten van start gaan. De Russische sondes hebben zes maanden nodig om mars te bereiken, de afstand naar de rode planeet bedraagt 460 miljoeh km. Het Russische Mars-onderzoek van twee jaar geleden werd be moeilijkt door stofwolken die een groot deel van het opper vlak van de rode planeet on zichtbaar maakten. Conclusies over leven op Mars konden daardoor niet worden getrok ken. Openhartig onthulde gisteren hoe se nator Daniel Inouye van Hawaii, lid van de se naatscommissie voor Wa tergate, denkt over John Ehrlichman, de ex-advi seur van president NIxon die momenteel zijn ver haal vertelt. „Die liegt ook of 't gedrukt staat", fluisterde Inouye nadat hij aan Ehrlichman zijn vragen had gesteld en in de mening verkeer de dat hij zijn microfoon had uitgeschakeld. De senator redde zich er la ter uit door te zeggen: ..Ik neem aan dat ik in me zelf praatte". John Ehrlichman wordt zijn verhoor geïnstrueerd door zijn advocaat John Wilson. WASHINGTON (AP) John Ehr lichman heeft gisteren voor de Watergate-comm. verklaard dat pres. Nixon 'n assistent opdracht had gegeven alle nodige stappen te ondernemen om een eind te maken aan een verdere publica tie van Pentagon documenten, maar hij had niet specifiek toe stemming gegeven voor een in braak. Ehrlichman heeft ook ontkend dat hij zelf of Nixon toestemming had gegeven voor het doen van een aanbod van strafver mindering aan een van de Wa tergate samenzweerders, Ho- wart Hunt. Ook ontkende hij aan de voormalige waarnemen de directeur van de federale re cherche, Patrick Gray, te heb ben voorgesteld documenten, die politieke moeilijkheden zou den kunnen opleveren, en die waren aangetroffen in de brand kast van Hunt, in het Witta Huis te vernietigen. Ehrlichman de voormalige advi seur van Nixon voor binnen landse aangelegenheden, ver klaarde tegenover de Watergate commissie dat het onderzoek in de zaak van de Pentagon docu menten dat werd uitgevoerd door de zogenaamde loodgie ters" van het Witte Huis een poging was om een eind te ma ken aan wat op dat moment de grootste aaftslag op geheime do cumenten was die ooit was voorgekomen in de geschiedenis van de Nixon regering. Ehrlichman die eerder in zijn verklaringen de voormalige ju ridische adviseur van het Witte Huis John Dean heeft beschul digd van vele onjuistheden heeft vragen beantwoord over details van de pogingen om de Water gate-affaire in de doopot te stoppen. President Nixon heeft gisteren be kend gemaakt dat John Connal- ly is afgetreden als speciale, on betaalde adviseur van de presi dent. In de bekendmaking werd gezegd dat de voormalige democrati sche gouverneur van Texas, die in het voorjaar republikein werd, een reis rond de wereld zal maken die hij had uitgesteld om de functie in het Witte Huis te kunnen aanvaarden. Connally, die op 10 mei zijn func tie als speciale adviseur aan vaardde, zal weer gaan werken in zijn advocatenbureau in Houston. Het aftreden van Con nally was reeds enige weken in het vooruitzicht gesteld. Hij had reeds de vorige maand tegen vrienden geklaagd dat hij geen werkelijk belangrijk werk te doen kreeg in het Witte Huis. Jongeren en hun toekomst DEN HAAG De 31-jarige Gerard Schut uit Vlaardin- gen heeft voor zijn weigering aan herhalingsoefeningen deel te nemen dezelfde straf gekregen als waartoe de krijgsraad in Arnhem hem veroordeeld heeft: negen da gen gevangenisstraf en ont slag uit militaire dienst. Het hoog militair gerechtshof heeft deze straf woensdag bevestigd. Schut, projectleider van een jongerencentrum, en lid van de gemeenteraad van Vlaar- dingen, vond de straf „on rechtvaardig licht" ten op zichte van de aan andere mi litairen opgelegde straffen voor het organiseren van een anti-groetdag. Schut bracht het in het leger als dienst plichtige tot reserve eerste luitenant. Vorig jaar weiger de hij, inmiddels „overtuigd anarchist" geworden, de wapenrok aan te trekken voor herhalingsoefeningen. KOPENHAGEN (AP) - De Deen se televisie heeft gisteravond in alle bijzonderheden laten zien hoe een geboorte- met behulp van acupunctuur in zijn werk De moeder, Hanne Rlsgaard, een 29-jarige journaliste, beviel af gelopen maand maart van haar eerste kind, een dochter. Tij dens de hele bevalling, die ruim vijf uur duurde, waren de ca mera's op het gebeuren gericht. De dertig naalden werden in het lichaam van dë vrouw geplaatst door de uit Stockholm overgeko men Joegoslavische specialist dr. Stefan Kosic. Nadat ze de 30 minuten durende documentaire had gezien ver klaarde mevrouw Risgaard dat ze zichzelf amper kon herken nen in de ontspannen figuur die tijdens de hele bevalling rustig commentaar bleef leveren. Hoe wel het effect van de acupunc tuur vrijwel onmiddellijk voel baar werd, was de bevalling niet volkomen pijnloos, zo zei ze. Dat was ook niet de bedoe ling, hoofddoel was dat het kind gezond en wel ter wereld kwam. Mevrouw Risgaard zei het toe te zullen juichen als er een metho de wordt gevonden waarbij met een stuk of vijf naalden kan worden volstaan. AMSTERDAM In een cel van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam wordt sinds twee dagen de 26-jarige echtgenote vastgehouden van de 31-jarlge slager J. J. A. Hoffer, die dins dagochtend in het Wilhelmina- gasthuis is overleden aan een ernstige vergiftiging. Hij had maandagmiddag enkele slokken genomen uit een plastic bekert je, afgesloten met folie, waarin zich sinaasappellimonade be vond. De beker bleek later te vens een zwaar vergif te bevat ten: thaliumacetaat. „We hebben geen bewijs tegen zijn vrouw", aldus ispecteur G. F. de Gooyer van de Amster damse recherche, „maar we zijn ook nog niet van haar on schuld overtuig'1 Gebleken is .dat de slager meteen de vieze smaak heeft geproefd. Hij ging verontwaardigd naar de winkelier, di® hem als ver goeding een ijsje gag. Toen la ter in de middag de vrouw thuis kwam was de slager er zo slecht aan toe dat een dokter gereoepen werd, die de man terstond in het ziekenhuis liet opnemen. Hij kon echter niet meer gered worden. In de ijskast stonden nog twee be kertjes, maar daarin zat geen vergif. Volgens de recherche kan het ook niet hebben gelegen aan een fabricagefout van het bekertje. Het thaliumacetaat moet dus later in het bekertje gedaan zijn. De vraag blijft: door wie en waarom? Aanvallen op Cambodja onwettig NEW YORK - Een federale rechter heeft gisteren de Ameri- kaanse regering gelast de mili taire operaties in Cambodja te staken, omdat deze in strijd met de grondwet zijn. Rechter Orrin Judd in New York zei dat het Congres geen mach tiging heeft gegeven voor een militair optreden in Cambodja en dat bijgevolg het Democrati sche lid van het (huls van afge vaardigden Elizabeth Holtzman uit Brooklyn en drie officieren van de Amerikaanse luchtmacht gerechtigd zijn een permanent gerechtelijk verbod van de lucht acties boven Cambodja te vra gen. DE MOEILIJKHEDEN tussen het Jongerencontact en de ver bondsraad van het NVV zijn geen toeval. Ze zijn een logisch symptoom van het streven on der de werkende jongeren om meer baas over eigen lot te worden. Vóór er terzake beweging kwam in de vakbeweging, waren jonge mensen in de politiek en bij het onderwijs in actie gekomen en beslist niet zonder dat die actie resultaten afwierp; de gang van zaken bij het wetenschappelijk onderwijs spreekt boekdelen. Toch is de actie onder de werken de jongeren, op enkele specta culaire manifestaties na. tot nu toe minder breed-gespreid dan wel eens wordt beweerd. Op de keper beschouwd is bijvoorbeeld de deining om de problemen bij 2de vormingsdag per week voor werkende jongeren heel wat minder groot dan de top van jongerenorganisaties doet voor komen. ZAL HET ANDERS LOPEN met de pogingen om op korte ter mijn een verplicht minimum jeugdloon voor werkende jonge ren vastgesteld te krijgen? Ondanks de uitspraak dat onder wijs macht geeft, zijn heel wat jonge mensen meer gevoelig voor meer in het loonzakje dan voor verplichte vorming; zeker wanneer de daarmee gemoeide dagen niet uitbetaald worden. We zien in het bedrijfsleven wat het laatste betreft weinig pers pectief, nu de regering van plan schijnt te zijn om met In gang van 1 januari een mini mumjeugdloonregeling in te voeren. De animo om jeugdige werkkrachten aan te stellen, zal op die manier bij het bedrijfsle ven wat jongemensen tussen de 15 en 18 jaar betreft niet toene men- Het strookt met een goede sociale politiek als de overheid voor komt dat jongens en meisjes die vroeg in het arbeidsproces moe ten stappen, om economische redenen uitgebuit worden. Vroeg of laat voelen ze zich toch al gediscrimineerd ten op zichte van leeftijdgenoten die verder onderwijs genieten. Daarom zien wij in het algemeen het partiële vormingsonderwijs alleen als overbruggingeniddel tot elke jongere tot zijn 18de le vensjaar krachtens aanleg en ambitie volledig dagonderwijs genieten zal. DE KWESTIE VAN HET MINI MUMLOON zal ook dan blijven spelen. Dan zal naar onze smaak aan één factor meer aandacht besteed moeten worden dan tot dusverre gebeurt: niet alleen de hoogte van het minimumloon is van be lang, maar ook het economisch perspectief daarna. Prestatievermogen zal een rol gaan spelen, maar ook voor de minderbegaafden moet er de mogelijkheid blijven om meer te bereiken. Sommige sociologen vinden dat een uitwas van de prestatie maatschappij; maar in de prak tijk betekent het ontbreken van zulke prikkels onherroepelijk le ven met of ondergaan door frus traties. Tandartsen gevraagd EEN TRIESTE BIJKOMSTIG HEID van de sluis die de over heid in de vorm van numerus fixus of numerus clausus bij we tenschappelijke opleidingen ge bruiken moet, is dat het soms gaat om beroepen waar een te kort aan krachten is. Dit geldt in het algemeen voor de studie medicijnen, maar in de sector tandartsen in het bijzon der. Vooral In grote steden en dan met name in de daar on aantrekkelijke wijken knelt een absoluut tekort. Rotterdam spant in dit opzicht de kroon; met alle mogelijke faciliteiten (onder meer op woninggebied) probeert de gemeente te voor zien in een tekort dat alle lan delijke record* op dit gebied overtreft. Dat onze welzijnsstaat niet ln ge lijke mate gegroeid is als onze welvaartsstaat, blijkt overigens uit het bijna chronische tekort aan personeel bij verschillende verzorgende diensten: zieken huizen, verplegingsinrichtlngcn, bejaardenoorden, tehuizen voor lichamelijk of geestelijk gehan dicapten. Advertenties om nieuwe krachten te krijgen verschijnen wekelijks in grote frequentie; onze indruk is dat vaak met allerlei nood oplossingen in lacunes moet worden voorzien. Wreekt zich nog de traditie dat het hier om ondergewaardeerde beroepen gaat? In het geval van het te kort aan dokters en tandartsen zeker niet; hij andere tekorten waarschijnlijk wel. WF VRAGEN ONS AF of bij een vrij spel hier vraag en aanbod ooit in redelijk evenwicht zullen komen; het evenwicht dat nood zakelijk is om he» welzijn van burgers met ziekten of andere handicaps redelijk te kunnen dienen. Sociale dienstplicht Is een zwaar woord; maar wat bij een ont wikkeling in vrijheid niet lukt, zal op andere manier tot stand gebracht moeten worden, als de gemeenschap met nood be dreigd wordt. Zc-lfs in het geval waar bijvoor beeld tandartsen verstek laten gaan. Met enige inspanning kan de overheid altijd wel een wet tig en redelijk hulpmiddel scheppen. Robert Kemper, de 73-jarige Amerikaanse aanklager tijdens het pro ces van Neurenberg na de tweede wereldoorlog, wil aan de recente stroom boeken en films over Hitier het zijne toevoegen. Hij gaat een boek schrijven waarin hij Hitier posthuum voor een imaginair tribunaal brengt. President i Chili heeft Frankrijk aangekomen. President SANTIAGO (AFP) Salvador Allende de democratische oppositie in zijn land gisteren opgeroepen tot een uiterste poging tot een open dialoog teneinde een bur geroorlog te vermijden. De pre sident deed zijn dramatische op roep, met trillende stem en tra nen in de ogen, in een rede tot een congres van de grote linkse vakcentrale van Chili. Hij stelde zijn landgenoten voor de keuze: een open, duidelijke dialoog of de burgeroorlog. Zijn oproep tot samenwerking was met name gericht tot de grootste oppositiepartij, de Christen-Democraten. Deze heb ben een eerdere uitnodiging be gin deze maand afgeslagen. Ze beschuldigden de regering van het bewapenen van een linkse militie en verklaarden dat nie mand een dialoog begint met het pistool op de borst. Allende veroordeelde in zijn rede tevens onnodige bezettingen door zijn aanhangers van fa brieken, landbouwbedrijven en wegen. Dergelijke acties wek ken de indruk dat de regering niet regeren kan, zo zei hij. Mansfield: troepensterkte halveren WASHINGTON (DPA-Reuter) - De leider van de democratische meerderheid in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, heeft aangekondigd dat hij de Senaat zal voorstellen de sterkte van de Amerikaanse troepen over zee in drie jaar tijd tot de helft te verminderen. Op een hoorzit ting van de ondercommissie van de Senaat voor wapencontrole betoogde de senator dat de VS ook dan hun internationale verplichtingen kunnen nakomen. Volgens hem zijn circa 500.000 Amerikaanse militairen in het buitenland gestationeerd. Daar bij komen dan nog 100.000 man op oorlogsbodems. Hiermee was bijna 30 procent van de Ameri kaanse strijdkrachten overzee gelegerd, een situatie die zich in de geschiedenis sinds de periode van het Britse imperium of het Romeinse rijk niet meer had voorgedaan. DORDRECHT Op het Hollands Diep bij Willemstad is gisteren brand uitgebroken op een Bel gisch jacht, waardoor drie per sonen ernstige brandwonden op liepen en in het ziekenhuis van Roosendaal moesten worden op genomen. De overige drie opva renden konden na behandeling het ziekenhuis verlaten. De brand zou zijn ontstaan door benzinelekkage bij de motor. Een brandweerboot uit Willem stad bluste het vuur. LONDEN (RTR) Een ex ma joor van de Portugese lucht macht in Angola heeft op een persconferentie in Londen ge zeul dat militairen en politie in 1961 tussen de 50.000 en de 80.000 Afrikanen hebben uitge roeid ln Angola. Deze mensen zouden ln een periode van 15 weken, tussen maart en juni 1961 om het leven zijn gekomen door beschietingen of bombar dementen op dorpen. Hij zegt deze bewering te baseren op een rapport dat hij onder ogen kreeg toen hij in 1961 als officier werkzaam was bij de staf van het Portugese lucht macht-regiment in Angola. Tij dens zijn 2-jarige diensttijd had hij zelf deelgenomen aan bom bardementen op dorpen. De Portugese ex-majoor verklaar de dat de tienduizenden Afrika nen werden gedood in een uitge strekt gébied met koffie-cultu- res, ongeveer 80 km ten noor den van de rivier de Quanza tot ln het uiterste noorden van An gola. De Britse minister van buiten landse zaken Alec Douglas Home heeft in het lagerhuis ge zegd dat Portugal van grote waarde is voor het Noordatlan- tische bondgenootschap. Hij zei dit in antwoord op opmerkingen van labourleden over het Portu gese koloniale beleid en het re cente bezoek van premier Cae- tano aan Londen. Dolle Mlna's kwamen gisteren ver geefs aan de deur bij de pause lijk nuntius mgr. Angelo Fclicl. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de encycliek „Hu- manae Vitaewilden zij een brief aanbieden waarin zij zeg gen „dat het Vaticaan haar ge loofwaardigheid zal versterken als het de encycliek herziet, om dat het bevolkingsvraagstuk niet is op te lossen met periodieke onthouding". De nuntiatuur wei gerde de brief aan te nemen. De Dolle Mlna's hebben gisteren van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds een demonstratie gehouden voor de nuntiatuur in Den Haag.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7