Geheime fondsen Nixon verKiezmgen openbaar maken CcidócSoiuant Waarborgsom als dam legen komst Surinamers Nachtelijke aanslag op echtpaar nog raadsel NVV gaat toch praten over jongerenvoorstel RECHTER GEI AST: Bevrijdingsfront in Suriname P.v.d.A .-Kamerlid Franssen: Verbondsraad neemt besluit terug /OENSDAG 25 JULI 1973 LEIDSE COURANT iramaribo (ANP) De partij Nationalistische Republiek (P. N. R.)> de Aktiegroep '73 en de Vakcentrales C. L. O. en C 47 J bebben besloten samen een Su rinaams Bevrijdingsfront op te """"tfchten. In een gisteren uitgege ven communiqué zegt het Be- Vrijdingsfront dat het een front van progressieve Surinamers is dat het de garantie zal hie len dat Suriname een regering ■ijgt, die vrij is van corruptie, j van groeps- eft eigenbelang een waardig en betrouwbaar iltematief voor het huidige re- ;ime. ider van de P. N. R. (een zetel •an de 39 van de Surinaamse Itaten) is mr. Eddy Bruma, die jok voorzitter is van de Vakcen trale C 47. De voorzitter van de C. L. O. (de Centrale van Landsdienarenorganisaties, de ambtenarenbond) Harold Rus land, was ook lid van de P. N. R. dr H. Hirashing (afgeschei den statenlid ven de grootste re geringspartij VHP) tekende het communiqué namens de Aktie groep 73. In november worden in Suriname algemene verkie zingen gehouden. WASHINGTON (UPI) Een Amerikaanse federale rechter heeft het financiële comité voor de herverkiezing van Nixon gelast de namen bekend te maken van degenen die voor de verkiezingscampagne van vorig jaar 14 miljoen dollar hebben beschikbaar gesteld. Ook moet het Comité meedelen hoe dit geld is besteed. Volgens bepaalde be schuldigingen zouden enige miljoenen van deze geheime fondsen terecht zijn gekomen in handen van degenen die betrokken waren bij de inbraak in het Watergategebouw op 17 juni 1972. John D. Ehrlichman; voormalig zijn ingebracht, hooggeplaatst medewerker van Over president Nixon zei Ehrlich- president Nixon in het Witte man dat deze te zeer door Huis, heeft gisteren ten over- staatszaken in beslaggenomen staan van de senaatscommissie werd om rechtstreeks bij het af- voor Watergate verklaard dat luisterschandaal betrokken te hij onschuldig is aan alle be- kunnen zijn geweest, schuldigingen van onbetamelijk De krachtige toespraak van Ehr- gedrag die ij de loop van de se- lichman kwam in feate neer op naatshoorzittingen tegen hem een tegenoffensief van het Witte i' Niet te stuiten OP DEPARTENMENTEN IN DEN HAAG zullen ambtenaren zich wel afvragen met hoeveel vragen onze Kamerleden tijdens de parle mentaire vakantie de regering nog zullen bestoken. Er liggen intus sen nog tientallen van zulke vragen die op afhandeling wachten. Een paar jaar geleden nog was het een record dat tijdens een vol parlementair jaar de Tweede Kamer toe kwam aan de 1000ste schriftelijke vraag. Sedert de verkiezingen van vorig jaar is de Ka mer deze maand de 1350ste vraag al gepasseerd; de lust om vragen te stellen is niet meer te stuiten! EEN PAAR JAAR GELEDEN hebben we eens de vraag gesteld, of deze vragenstellerij een zinvolle bezigheid is. Vele Kamerleden zelf vinden van wel, hoewel het behalve tijd ook veel geld kost. Tijd en geld mogen geen rol spelen, als de vragen van belang zijn voor het goed functioneren van onze democratie; zolang er diverse vragen gesteld worden die met een simpel telefoontje opgehelderd hadden kunnen worden of ministers en staatssecretarissen moeten antwoorden op rhetorische vragen, lijkt ons dit niet het geval te zijn. „Wees wat zuiniger op uw recht" zouden we dan c leden andermaal willen adviseren. Kamer- Huis tegen de getulgenverkla- Over president Nixon zei Ehrlich- n anaermaa' "ÜV,^,n'- finnen van John Dean. de ont- man: „Ik neet van observatie W,e «™«b< mocbt bebb™ de kamploenvragen,tellers van links ..Ik weet van observatie van dichtbij dat hij niet gek, niet vreemd en niet psychotisch is waar het gaat over betogers en niet overgevoelig voor kri tiek. Hij is een bekwame, harde internationale polditicus, prak tisch complex en in staat vele verschillende elementen te zien, als een en de interrelatie te constateren van ogenschijnlijk los van elkaar staande informa tie en gebeurtenissen. met Den Uyl in het zadel een kalmer vraagtempo zouden aanhou den, is bedrogen uitgekomen; ze zijn onder de socialistische premier niet minder leergierig dan onder Biesheuvel en De Jong. Hun voor beeld wordt door anderen gevolgd. HET RISIKO ZIT IN HET VRAGENSPEL dat door de vele bomen het zicht op het bos verloren gaat; dat door het steeds accentueren van openheid en openbaarheid op details, de interesse in en betrok kenheid bij het overheidswerk onder de burgers toch tanen. Is het Kamerleden dan toch primair om publiciteit te doen? Menige Kamervraag heeft qua publiciteit alleen de partijbladen. En wie beweert dat die „gevreten worden" kent de lectuur van de doorsnee-kiezer heel slecht 'oestand Ulbricht slechter SRLIJN (AP) De toestand van de zwaar-zieke communisti sche leider Walter Ulbricht is gisteren verslechterd. Dit Is door de behandelende artsen be kend gemaakt. 1 zeiden voorts dat er complica tes zijn opgetreden van de nie ten en longen. I 80-jarige Ulbricht kreeg afge lopen donderdag een beroerte. Duitser in Buenos Aires ontvoerd BUENOS AIRES (AFP-UPI) In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is gisteren de 58- jarige zakenman Gunther Blum- mer, directeur van een textiel fabriek, ontvoerd. De vijf gewapende ontvoerders schoten een vrouwelijke werkne mer neer en dwongen de direc teur in zijn eigen auto te stap pen en met hen weg te rijden. Arbeiders van de fabriek zeiden twee van de mannen te hebben herkend. Deze zouden ook be trokken zijn geweest bij drie eerdere overigens mislukte overvallen op het bedrijf. De Amerikaanse tv-verslaggever Jack Begon van /iBC wordt vermist onder verdachte omstandigheden. Begon was bezig met een repor tage over de Mafia. Collega's vonden later rommel op zijn tafel, en zijn bril gebroken. De auto van Begon stond op het vliegveld van Rome. Vakantie- vreugd lasser jeugd ISE - In de oude Openbare ^-Ichool aan de Heereweg wordt leze week een spelfestijn voor |e Lisser jeugd gehouden. De eugd kan er terecht om o.a. Duw te trekken, te tekenen, te inutselen en pannckoeken te pkken. SCHIPHOL (ANP) Het PvdA Tweede Kamerlid drs H. Frans sen heeft in Suriname gepleit voor de instelling van een ge mengde commissie die moet be studeren of het wenselijk is dat Nederland een waarborgsom gaat vragen aan Surinamers die naar Nederland vertrekken. Ikzelf aarzel zeer sterk maar de migratie is een wederzijds pro bleem. Daarom heb ik de sug gestie gedaan om het probleem te bestuderen. Niettemin is naar mijn* mening Nederland gerech tigd beperkingen te treffen bij de toelating, aldus drs. Frans sen. Hij voegde er aan toe dat Nederland bij een ernstig geval, zoals een uitspraak van de rechter, de waarborgsom zou kunnen omzetten in een retour biljet. Voorzitter F.lfferich van de parle mentaire delegatie die een be zoek bracht aan Suriname, noemde de bijeenkomsten ge slaagd: „Wij hebben elkaar in de ogen gezien". Hij stelde als voorlopige conclusie dat men in Suriname een begin moet gaan maken met natievorming. „De verschillende bevolkingsgroepen leven nog steeds naast elkaar en niet met elkaar". i een rapport over de migratie van Surinamers naar Nederland zegt de Surinaamse minister van Sociale Zaken, T.A. Ahmad Ali, dat deze migratie veel zor gen baart. Uit het rapport blijkt dat in 1972 het aantal geregis treerde migranten ongeveer 6000 heeft bedragen. Het werke lijke cijfer ligt echter naar schatting 20 25 procent hoger. Van de migranten had 63 pro cent een leeftijd van tussen de 15 en 59 jaar. Van Creoolse af komst was 53 procent, van Hin- dostaanse 27 procent en van Ja vaanse 5 procent. Spanje Priesters te geleerd om te werken Oviedo (NC) Het arbeidsge recht te Oviedo heeft beslist, dat een priester te geleerd is om als arbeider te kunnen wer ken in een fabriek. Een priester, van wie alleen de initialen X. A. N. bekend zijn, die werk gevonden had als priesterarbeider in een alumi- niumfabriek in Aviles, had be roep aangetekend toen hij door de directie ontslagen was, om dat hij priester was. Hoewel d* priester een scholingscursus in de fabriek gevolgd had en zijn werk naar behoren verrrichtte. stond het arbeidsgerecht aan de kant van de directie, die de priester had ontslagen, zoge naamd omdat hij te veel onder wijs genoten had. De invloed, die de priesters doen gelden door de arbeiders meer bewust te maken en te leren vechten voor hun rechten, heeft weerstanden opgewekt bij de staatsvakbeweging en bij de werkgevers. Mj VELSEN - De politie van Velsen is nog weinig verder gekomen met haar onderzoek naar de raadselachtige aanslag die in de nacht van maandag op dinsdag bloed zat. Ze wekte haar 10-jari- ge dochter en 16-jarige zoon. die van het gebeurde niets gemerkt hadden. De zoon waarschuwde daarna politie en dokter, werd gepleegd op hel echlpaor q, potui, vond ln het huis Kloosterman in Velsen-Noord. wanorde Het echtpaar (48 en 47 jaar) werd in de slaap verrast en door een onbekende flink toege takeld met een zwaar voorwerp. De toestand van de heer Kloos terman is zorgwekkend, hij is geopereerd in het U'ilhelmina- gasthuis in Amsterdam. De toe stand van zijn vrouw, die in een ziekenhuis in IJmuidcn ligt, is redelijk. Mevrouw Kloosterman verklaarde wakker te zijn geworden met een stekende pijn. In het toilet ontdekte zij dat ze onder het geen sporen van in braak. De slachtoffers werden direct naar het ziekenhuis over gebracht. De heer Kloosterman kon nog niet gehoord worden; hij spreekt slechts wartaal. Hoe de dader is binnengekomen is nog een raadsel. Een buurman herinnerde zich dat hij 's nachts de voordeur van de slachtoffers met een klap hoorde dichtslaan. De slagen moeten de slachtof fers met kracht zijn toege bracht, want overal in de slaap kamer werden bloedspetters aangetroffen. ringen van John Dean, de ont slagen juridische medewerker van de president die heeft be weerd dat Nixon betrokken is geweest bij de pogingen om de zaak in de doofpot te stoppen. Ehrlichman zei dat president Nixon voor zijn informatie op Dean vertroujvde. alige adviseur voor bin nenlandse aangelegenheden in het Witte Huis is de hoogste ex- medewerker van president Nixjn die voor de zeven leden van de Watergatecommissie aantreedt. Zijn op agressieve toon voorgelezen openingsver klaring bevatte geen erkennin gen of verontschuldigingen en vormde een opvallend contrast met de toon van vele voorgaan de getuigen. Over Deans optreden voor de commissie in juni zei Ehrlich man: „De heer Dean ving zijn verklaring aan met een wat op pervlakkige maar op de publie ke tribune spelende herhaling van een oud deuntje dat het angst en waanzin in het Witte Huis van president Nixon was wat de klok sloeg. Zo vroeg hij zich af waarom men er zich zo druk moest maken over hippies die naar Washington kwamen om er een vreedzame mars op Pennsylvania Avenue te houden. De verklaring van de heer Dean is eenvoudig dat wij allen leden aan neurose in een vergevor derd stadium zijn suggestie was dat hij er als enige normale tus sendoor laveerde". Twee doden en zes gewonden ongeluk DRONTEN Twee personen zijn om het leven gekomen en zes werden gewond toen gistermid dag in Dronten twee auto's met elkaar in botsing kwamen. De slachtoffers zijn de 70-jarige heer J.B.Meuleman en zijn tweejarige kleindochter Alberti- na van Drienen uit Heemskerk. Gewond werden mevrouw Meule- man, haar dochter en diens echtgenoot (die de auto betuur- de) en hun twee kinderen van 9 en 11 jaar. Een dochter van 17 jaar bleef ongedeerd. De be stuurder van de andere auto moest ook met verwondingen in een ziekenhuis worden opgeno men. Gevangene doodt twee bewakers LUCASVILLE (AP) Een we gens moord veroordeelde gedeti neerde heeft dinsdag twee ci piers doodgeschoten voor hij kon worden overmeesterd. De gevangenisdirectie deelde mee dat de gevangene, Wayne Re- ney (23) eerst een cipier dood schoot en vervolgens drie van zijn collega's als een menselijk schild gebruikte tegen de pens van de andere cipiers. Toen hij door een aantal hunner Een Zuidvictnamese soldaat, op wacht bi) hoofdweg 13 ten noorden van Saigon, heeft te kampen met werd besprongen doodde hij een typisch soldatenleed. Naast een vredesteken op zijn helm staat geschreven: „Ik veracht mijn liefje die van de gijzelaars. mij voor een ander heeft laten zitten". Patiënt vecht met dokter RHEDEN In Rheden is een huisarts tijdens een vechtpartij met een patiënt zodanig gewond geraakt dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Dokter P. Bekkering was geroe pen bij een jongeman die over stuur geraakt wns onder invloed van medicijnen. De patiënt werd agressief en begon de arts te slaan en te schoppen. Politie moest tussenbeide komen en bracht de jongeman naar de psychiatrische afdeling van een ziekenhuis in Veldhoven. lalve leden van het comité :ugd" wordt hierbij assistentie Vacantievreugd voor de erleend door de ouders. Dc »ten bedragen 1,- per dag. week wordt afgesloten met grote boottocht naar „Drie- liet" in Rijswijk op 2 augustus, de Poelpolder werd in het ka- T van „Vakantievreugd" een luitbalwedstrijd gehouden. Het n spannend en nogal ichtig feest, waarbij de brand eer volledige medewerking trleende. Miljoenen vangst van vals gelei pMLEY (AFP) In een villa een deftige buurt in de En- ilse stad Bromley (graafschap int) is een grote partij valse pkbiljetten met een nominale parde van ongeveer 70 miljoen Jlden ontdekt. Scotland Yard. vanmorgen bekend pakte, zegt in „verscheidene ntallen" kisten nagemaakte gelse ponden, Franse francs, nerikaanse en Australische ijllars te hebben aangetroffen, villa bevond zich een valse- nterswerkplaats. die „een belangrijkste" werd ge- emd die ooit in Europa werd Itdekt. De politie heeft in de twee mannen aangehou- Brandweerlieden zijn in de weer bij een nieuw huis in aanbouw voor de komiek Bob Hope. wier namen niet zijn be-i Palm Springs in Californie, vraagt aan bouwkosten 3 miljoen dollar (7,5 miljoen gulden). 1 èndgemaakt. Kerstmis klaar zijn. AMSTERDAM De verbonds raad van het NVV heeft gister avond tijdens een extra-verga dering in Amsterdam unaniem besloten de discussie over de structuurvoorstellen van het NVV-Jongerencontact (werken de jongeren) via de achterban te hervatten ter voorbereiding van een nieuw besluit. Het op 16 juli genomen afwijzend besluit werd teruggenomen om een open discussie mogelijk te na- De bij het NVV aangesloten 16 bonden kwamen achteraf tot de conclusie, dat wellicht meer overleg met de achterban had moeten worden gepleegd over de voorstellen voor een nieuwe oiganisatiestructuur van jonge rencontact. Deze voorstellen ko men neer op wat meer ruimte voor een eigen standpuntbeoa- ling en het functioneren als pressie-organisatie, erkenning van de eigen plaatselijke en re gionale a'delingen en uitbrei ding van mankracht en midde len van NVV-iongerencontact. De heer A. de Boon, waarnemend voorzitter van het NVV, ontken de ten stelligste dat sprake zou zijn van een nieuwe machts strijd binnen het NVV. Het be sluit van 16 juli werd met una nieme stemmen genomen, even als het besluit van dinsdag avond. Het NVV-jongerencontact, heeft inmiddels bekend gemaakt, dat hangende het nieuwe beraad het principebesluit om tot liquidatie van Jongerencontact over te gaan is teruggenomen. De acti viteiten zuilen normaal worden voortgezet. Uitvinding v;m Nederlander in Australië MELBOURNE (ANP) De 32-ja- rige Wim Sparrius uit de voor stad Mulgrave van Melbourne, die zest.en jaar geleden uit Ne derland naar Austral emi greerde, heeft een uitvinding ge daan die in verscheidene Euro pese landen in gebruik is. Hij ontwierp een kleurentelevisie monitor. Luchtmacht Portugal mag blijven komen in Nederland DEN HAAG (ANP) - De Portu gese luchtmacht wordt niet uit gesloten van het luchtverkeer boven Nederland. Ook ml in voorkomende gevallen gebruik kunnen worden gemaakt van militaire vliegvelden. Min'ster Vredeling Defensie) zegt d>t in antwoord op vragen v.in het PPR-kcmerl d W alt- mans. Daaruit blijkt, dnt tot op heden tot dr «-maal toe een transportvliegtu g van de Portu gese ,jchr icht van de vlieg basis G.lze-Rijen gebruik maak te. Doel van de vluchten was het brengen van vliegtuigbanden die in Tilburg van een nieuw loop- vlak werden voorzien. Bosbranden teisteren Corsica AJACCIO (AFP) - De bosbran den die sinds vorige week don derdag op het eiland Corsica woeden, bedreigden gisteravond de stad Bastin In hot noordwes ten. Kort nu middernacht moes ten de bewoners van een der wijken hun hulzen ontruimen. De bosbrand in deze streek wordt aangewakkerd door een storm die met snelheden van meer dan 100 km over het land raast. Sinds het uitbreken Van de bran den is een bosarcaal van onge veer 6500 ha in de vlammen op gegaan. Alleen al nabij Bastia en in het Golo-dal bijna 2000 hectare. Voor half min aan reischeques gestolen NEW YORK UPI - Dp First Na- t City Hank In New Yurk heeft dc diefstal bekendgemaakt van een grete partij rei^chequea me: en to a.e waarde van "itVl.OOO dollar. Het z.Jn 5000 ver- hi:-? Ibart cheques elk ter •vaard v;\i 10 do! ar. De bunk wdde niet meedelen van waar naar waar en op welke w'jze de cheques verzonden zijn. Alleen dat ze ongeveer tien dagen geleden verdwenen zijn.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9