Ik wist waar we heenvlogen. maar de passagiers niet „Wij waren bang, Éfmaar niet in paniek" UITSLAG GRIEKS REFERENDUM STAAT BIJ VOORBAAT AL VAST GEZAGVOERDER KENJI: JAPANSE OOGGETUIGE: GDAGCVERS Papadopoulous wordt president WOENSDAG 25 JULI 1973 LEIDSE COURANT Kikuko Kinoshita, de echtgenote van de Japanse correspondent, die e van de gebeurtenissen tijdens de kaping, huilde van vreugde toen zij i veilig uit het vliegtuig was gekomen.. BENGHAZI (UPI) - Vijf minuten voor ik gistermor gen met mijn Boeing in Benghazi zou landen, zei de Japanse kaper over het omroepsysteem tegeo mijn passagiers dat ze vijf minuten de tijd zou den krijgen het toestel na de landing te verlaten, waarna het zou worden opgeblazen. Ziedaar het begin van een relaas over de kaping van een Jumbojet van de Japanse luchtvaart maatschappij, uit de mond van gezagvoerder Konoema Kenji. „De Japanse kaper waarschuwde de passagiers zo snel als ze konden weg te lopen. Ik gaf een stewar dess opdracht voorbereidingen te treffen voor het laten zakken van de glijkokers. Zodra we geland waren zocht iedereen een goed heenkomen. Nie mand mocht iets meenemen. Er waren er die zonder schoenen naar beneden gleden. Alleen ik, de boordwerktuigkundige en de tweede piloot wachtten tot het laatste ogenblik, om er zeker van te zijn dat alle passagiers vertrokken waren". „Het is moe-lijk te schatten hoever we van het toe stel af waren toen de ontploffing plaatshad. Ik geloof dat de kapers kleine wapens, zoals grana ten, in de cockpit legden en er benzine overheen goten. Maar de ontploffing was krachtig en alles werd er torenhoog door weggeslingerd". „Vlak voordat wij Dubai verlieten namen we de kist aan boord met de vrouw die bij de kapers was en die werd gedood door een granaatontplof fing. We zetten de kist in het eerste-klassecom- partiment. Toen de vlammen na de ontploffing de lucht in schoten, moest ik er wel aan denken dat dit haar crematie was. Zij verbrandden haar lichaam". „De kapers renden weg in de richting van het sta tionsgebouw. Ik had het te druk met koppen tel len onder mijn passagiers en zag daarom niet wat met hen gebeurde. Maar ik heb gehoord dat ze gearresteerd zijn". „De passagiers hebben het er goed afgebracht. Maar drie werden met lichte verwondingen naar het ziekenhuis gebracht". „Ik werd voor het eerst iets van de kaping gewaar kort nadat we Amsterdam verlaten hadden. Een van de kapers, wiens accent mij dat van een Spanjaard leek, kwam de cockpit binnen en zei tegen me: „Dit is een kaping". Hij droeg een bruin pak en had een revolver in zijn hand. Op dat ogenblik bleef ik rustig en pakte de situatie aan door eenvoudigweg de instructies op te vol gen. De kaper zei eerst tegen me terug te gaan naar Am sterdam. Daarna werd het Duitsland, Zwitser land, Italië, Griekenland, Cyprus, Syrië, Irak, Koeweit en Bahrein". „Telkens wanneer we bij een land kwamen nam de kaper contact met de verkeerstoren op. Als ge zagvoerder opende ik de conversatie, waarna hij een verklaring aflegde, die hij telkens bij elke verkeerstoren weer herhaalde. Alle contact tussen de cockpit en de cabine was ver broken. Een Japanse kaper ontfermde zich over het omroepsysteem. Ik en mijn bemanning waren de enigen aan boord die wisten waar we naar toe gingen. Mijn pas sagiers tastten hieromtrent in het duister. Maar toen we landden in Dubai keken ze uit de vensters en lazen een groot opschrift dat luidde „Welkom in Dubai". Ze kregen de eerste aanwij zing waar ze waren, als ze al wisten waar Dubai lag. De kaper in de cockpit was de kalmte zelf. Maar tussen hem en de bemanning heerste spanning. Toen we ons over kaarten wilden buigen, kreeg hij het op zijn zenuwen en zei tegen ons, onze handen achter op het hoofd te vouwen en de kaarten niet aan te raken. Mijn passagiers gedroegen zich erg rustig en pa niek was er niet. In Dubai namen de kapers de communicatie van ons over en ik mocht me niet meer met de verkeerstoren inlaten. Ik wist daar om niet wat er allemaal gebeurde, maar de ka pers leken geen haast te hebben. Toen we Dubai verlieten en landden in Damascus, wist ik nog niet waar we aan toe waren. Maar toen we uit Damascus weggingen, werd me met een meegedeeld dat de volgende bestemming Benghazi was. Toen werd ook de waarschuwing gegeven dat het toestel vijf minuten na de landing zou worden op geblazen. En dat gebeurde. En als u mij nu vraagt waarom ze het allemaal gedaan hebben, dan moet ik u zeggen dat ik het niet weet". Volgens Kenji spraken de kapers onder elkaar En gels en noemden ze zich nooit bij hun namen, maar bij nummers. De Japanner onder hen had volgens Kenji nummer 18 of 20, was normaal van postuur, had een rond gezicht en droeg een don- De gekaapte Jumbo Jet van de JAL, hier bij de tussenlanding op kere bril. Zijn Engels was voortreffelijk. het vliegveld van Damascus. BENGHAZI, LIBIë (AP) Na een reis van vier maanden door de Verenigde Staten en Europa dacht ik vrijdag per Jumbo Jet via de kortste route van Am sterdam naar mijn woonplaats Tokio terug te reizen. Via de in tercom deelde de captain mee - dat de vlucht exact op tijdsche- ma was vertrokken en dat wij Tokio op tijd zouden bereiken. Enkele seconden na het geluid van zijn vriendelijke stem hoor de ik vlak na elkaar twee ont ploffingen. Een jonge Japanner, ik schatte hem zesentwintig A ^zevenentwintig, kwam de toeris tenklasse binnen waar ik zat. Jlij droeg een zwarte baret en „een grote zonnebril met donkere jlazen. „Wij hebben het vliegtuig volledig in onze macht", waren zijn eer ste woorden. „Wij zijn leden van het Nationale leger. Wij voeren thans het bevel. U moet onze bevelen gehoorzamen. Zij 'die dat niet doen zullen streng ^Worden gestraft". In zijn ene hand had hij een pis tool in de andere een handgra naat. Drie mannen van andere nationaliteit verschenen in de deuropening. Een ongeveer 40- jarige Arabier met een zware snor en baard scheen de leiding te hebben. Een van de anderen zag er uit als een Spaans type met een lichte baard. De derde droeg een rode trui. De Japanner beval ons om onze handen in de nek te vouwen. Ie dereen volgde deze order direkt op. Wij waren bang maar niet in paniek. De bevelvoerende Arabier sprak: „Ik ben de leider. Zij die mijn bevelen niet opvolgen zullen worden doodgeschoten". Terwijl hij dit zei richtte hij zijn pistool op ons. We merkten dat het vliegtuig van koers veranderde, maar nie mand vertelde ons waar we heengingen. Even later beval de Japanner ons alle paspoorten, fototoestellen, cassetterecorders en portables in het gangpad te deponeren. De eerste klasse passagiers werden vervolgens de toeristenklassen btnnengedre- ven. Onze bezittingen in het gangpad werden door de ste wardessen opgeraapt en het eer ste klas compartiment binnen gebracht. Later werden de pas sagiers bijna allemaal gefouil leerd op wapenbezit. Om 11 uur 's avonds landde het toestel maar we wisten niet dat we in Dubai waren omdat de kapers ons dwongen om de gor dijntjes gesloten te houden. De Japanse kaper deelde mee: „Wij zijn op de plaats van be stemming aangekomen. Uw vei ligheid loopt geen gevaar als u met ons samenwerkt". Er was slaapruimte genoeg om dat het vliegtuig maar voor een derde bezet was. Ze stonden toe dat wij onze vermoeide ledema ten strekten en waren bijzonder vriendelijk op dit punt. Onz eerste maaltijd kregen we de volgende morgen, 21 juli, om Shizuo Kinoshita, cor respondent van het Japanse dagblad To kyo Shimbun, was een van de passagiers aan boord van de vo rige week vrijdag ge kaapte en gisteren in Benghazi opgeblazen JAL-Jumbo Jet. HiJ maakte het onder staande verslag van zijn belevenissen. half vijf. Als ik me goed herin ner waren het hamburgers. Op sommige momenten steeg de temperatuur in de cabine tot on comfortabele waarden maar daar werd spoedig iets aan ge daan. Elke keer daf de „kaper captain" via de boordtelefoon in contact kwam met de verkeers toren werden wij gedwongen opnieuw onze handen in de nek te leggen. De tweede maaltijd werd om zes uur 's avonds „geserveerd". Pas toen kwam ik er vla de op druk op enkele dozen achter dat wij in Dubai stonden. Na het in vallen van de duisternis pro beerden de passagiers zich zo kalm mogelijk te houden en te slapen. Onze tweede en derde dag in Du- (ADVERTENTIE) I MAGERE 1 VARKENS LAPPEN 1500 gram^mG BACON ZONDER ZWOERD jt) 100 gram A IMPORT PRUIMEN 198 per kilo A* HOLLANDSE SPERZIEBONENl 500 gram 1 GELDIG T/M ZATERDAG U vindt all* andara VlVO-aanbladlngan op pagina 2 an 3 van Uw damaablad. H bai verliepen ongeveer langs deze lijnen tot half acht 's avonds, toen we te horen kre gen dat we naar een nieuwe be stemming zouden vertrekken. Tijdens deze mededeling moes ten we andermaal de handen in de nek leggen. We kregen op dracht onze zwemvesten aan te trekken. Om 2 minuten over ne gen steeg onze Jumbo op. „Wij zijn nog steeds de baas aan boord. Probeer niet om zonder toestemming uw plaatsen te verlaten of te roken", zo werd ons te verstaan gegeven. Tegen elf uur werd er ergens een landing ingezet. Maar plotseling zagen we hoe de bakens van het vliegveld werden gedoofd. We vlogen verder. Later begreep ik dat dit Bagdad moet zijn ge weest. Het toestel zette vervolgens koers naar Damascus, waar het gister ochtend landde. Te oordelen naar het lawaai werd er brand stof bijgetankt. De doodver moeide passagiers leverden ech ter geen commentaar. Weer ste gen we cp en de gebaarde lei der deelde ons mede: „We vlie gen thans naar ons einddoel". We kregen onze camera's en an dere bezittingen terug. Een half uur voor de landing in Benghazi deed men ons een huivering wekkende mededeling. De Ja panse kaper kondigde aan: „De Japanse regering heeft ons la ten weten dat wij de passagiers niet mogen doden. Als u er zich toe in staat acht, aldus de rege ring, doodt ze dan maar". „Wij willen u niet doden, maar als demonstratief gebaar zullen wij het vliegtuig vernietigen. Als het vliegtuig na de landing tot staan komt, zullen de nooddeu- ren opengaan en moeten alle passagiers het toestel binnen twee minuten verlaten. Na deze twee minuten zullen wij de ex plosieven in het vliegtuig tot ontsteking brengen. Weest thans allen gelukkig", zo besloot hij terwijl de tranen over zijn wan gen biggelden. De gigantische Jumbo streek neer, rolde uit en kwam tot stil stand. Iedereen leek vleugels te hebben gekregen en haastte zich zonder schoenen en bagage uit de tot een bom getransfor meerde Boeing. Sommige oude re vrouwen struikelden en lie pen schrammen op, maar nie mand werd ernstig gewond. Op de landingsbaan zetten wij het op een lopen, weg van het toe stel. Ik draaide me nog even om en slaagde er in om pijlsnel twee foto's te nemen. Toen volg de de eerste ontploffing en het toestel raakte in brand. We hebben veel te dunken aan de stewardessen. Voor de passa giers was er steeds een glim lach en ook de kapers werden vriendelijk behandeld. ATHENE (AP) De massale, eenzijdige verkie zingscampagne, die door het Griekse kolonelsbe wind op touw is gezet, zal op zondag 29 juli beëin digd worden als de bijna zes miljoen stemgerech tigde Grieken hun politieke opvatting kenbaar moeten maken door eenvoudig „ja" of „nee" te stemmen. Als de meerderheid van de Grieken „ja" stemt, zoals algemeen wordt verwacht, dan betekent dit dat de afzetting van koning Konstan- tijn, de aanstelling van sterke man George Papa- dopoulos als president en een reeks veranderin gen in de grondwet officieel bekrachtigd zijn. Een negatieve uitslag van het referendum zou aantonen dat de bevolking het niet met de ont wikkelingen eens is, maar toch geen enkele ver andering brengen. Het regime van Papadopoulos heeft dit al bijzonder duidelijk gemaakt. De repu bliek is een onherroepelijk feit, liet de regering weten. Hieraan werd toegevoegd dat wanneer de regering het referendum verliest, er eenvoudig een nieuwe volksstemming zal worden uitgeschre ven. Ook hierin zal dan worden gevraagd om goedkeuring van de afzetting van Konstantijn en de benoeming van Papadopoulos tot president, maar de voorgestelde grondwetswijzigingen zullen niet dezelfde zijn als in het eerdere referendum. Om niet gedwongen te worden een tweede volks stemming uit te schrijven, heeft de regering de kiezers enkele mogelijkheden geboden die zij ui termate moeilijk zullen kunnen afwijzen. Tot de grondwetswijzigingen die in de volksstemming van 29 juli goedgekeurd moeten worden, horen de opheffing van de permanente noodtoestand in Athene en de naburige haven Piraeus, en het her stel van de persoonlijke vrijheden. Vroegere leden van het parlement, dat na de staatsgreep in 1967 werd ontbonden, hebben het referendum een farce genoemd. Vele Grieken die men hierover spreekt laten weten dat ze in het geheel niet begrijpen waarover het nu alle maal gaat. Het is alleen maar een verspilling van tijd en geld. zei een winkelier in Athene, waarom doet de regering niet gewoon wat ze wil. Dat heeft ze tot nu toe altijd gedaan. Alle Grieken tussen 21 en 70 jaar zullen toch naar de stembus moeten. Zo niet dan kunnen ze tot boeten of gevangenisstraffen veroordeeld worden. Propaganda De Grieken die in de tijd toen het koningschap nog bestond en toen regeringen nog democratisch gekozen werden, genoegen schepten in de politie ke ontwikkelingen in hun land, vinden de eenzijdi ge verkiezingscampagne vervelend ondanks het feit dat het de verkwistendste en duurste in de geschiedenis des lands is en dat alles gefinan cierd wordt door de belastingbetalers. De radio en televisie, die in handen zijn van de overheid, maken onafgebroken propaganda voor Papadopoulos en zijn kandidaat voor het vice-pre- sidentschap Odysseas Anghelis, de voormalige be velhebben van de Griekse strijdkrachten. Zij zul len voor de periode van zeven jaar gekozen wor den. Overal in Athene is in neonlicht het woordje nai, het Grieks voor „Ja", aangebracht. Zelfs op het hoogste punt van Athene de berg Lycabettus, staat een enorme neonstellage met het woordje Nai. Op de muren in de hoofdstad en in andere Griek se steden en dorpen hangen blauw-witte aanplak biljetten waarop te lezen staat „Griekse republiek George Papadopoulos". Zelfs de bomen in lan delijke streken op de meer dan 1000 Griekse ei landjes zijn versierd met affiches. De stembrief jes met „Ja" in het referendum zullen blauw en wit gekleurd worden terwijl de briefjes met nee grijs en zwart gekleurd zullen zijn. Het is de oppositie niet toegestaan om op dezelf de wijze propaganda te maken. Het kolonelsregi me heeft echter de pers, die onder censuur staat, toegestaan verklaringen van vroegere politici, die tegen het regime zijn, in hun kranten op te ne men. Een aantal dagbladen heeft in voorzichtig gestelde hoofdredactionele commentaren en car toons kritiek geuit op de politieke ontwikkelingen in hun land. De anti-regeringsgezinde krant Vradyni heeft de regering gevraagd mede te delen hoeveel geld zij besteedt aan haar eigen verkiezingscampagne en wees er tevens op dat bij democratische verkie zingen de politieke partijen en niet de belasting betalers de rekening hiervoor krijgen gepresen teerd. Maar de meeste kritiek is vanuit het buitenland geleverd. Dc afgezette koning Konstantijn, heeft, vanuit zijn villa in Rome geëist dat de Grieken onbelemmerd hun wensen kunnen uiten in een re ferendum uitgeschreven docr een neutraal inter- imkabinnet. Hij zei, düt wanneer het de Gr eken niet toegestaan zal worden hun eigen leider te k.ezen hij dan met al zijn kracht, als soldaat hiertegen zal vechten. In Parijs zei de voormalige premier van Grieken land. Constantine Karamanlis, dat het Griekse volk dit onbeschaamde plebisciet moet verwer- Vervalsing Het referendum werd door Papadopoulos uitge schreven om de afschaffing van de monarchie te laten goedkeuren na de, wat de regering noemde, „tweede revolutie van de eerste juni". Het besluit tot het houden van een volksstemming volgde op een mislukte staatsgreep door marineofficieren op 23 mei van dit jaar. Het is niet de eerste keer in de geschiedenis van Griekenland dat d ebevolking door een volksstem ming zich zal moeten uitspreken voor een monar chie of een republiek. De Grieken stemden in 1924 tegen de monarchie. In 1935 echter besloten zij de monarchie weer in te voeren. Hoewel Griekenland tijdens de Tweede Wereldoorlog geen monarchie was, stemden de Grieken in 1946 toch voor de terugkeer dezer staatsvorm. Tijdens het laatste referendum in 1968, dat was uitgeschreven om veranderingen in de grondwet van dit land mogelijk te maken en tevens de macht van de koring te beperken, stemden 5,024,072 van de 5,676,960 geregistreerde kiezers voor d ze besluiten, wc a r.icc hei regime £2,2 procr t der :c.crs achter zich kreeg. De t nr?? nu r veuvr hef"!' rV s i er t» ha!en. Dc oppaste ..I ::-.-t ba end zullen warden gemaa.t, aangezien de verkiez.ngen georganisee.d en ge controleerd worden door de regering.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11