CeiclóG (Bowumt KAPERS BLAZEN JUMBO OP Passagiers en bemanning in veiligheid 0 Guerilla's in Benghazi gearresteerd Pres. Nixon moet bandjes laten horen P.C. Schakenbos wint de L.C. Tour EINDE VAN VIER DAGEN MARTELREIS DAGVAARDING 5 doden bij hotel brand in Columbia 64e JAARGANG No. 119563 DINSDAG 24 JULI 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11'telefoon 22244 - Giro 103003- Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 20.45 uur Goeie ouwe kof fergrammofoon, met Frits Lam- brechts; 21.10 uur De man die zichzelf achterna zat, slot; 22.00 uur Hier en nu, o.a. de vlieg tuigkaping en de sluiting van het Haags sanatorium. Ned. II: 20.21 uur De Onedin-lijn; 21.10 uur Wie, wat, waar, quiz 21.35 uur Een groot uur U met Frida Boccara en Willem Nijholt. Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Meest matige wind tussen west en noordwest. Min. temp. van ongeveer 12 graden aan zee tot rond 8 gra den plaatselijk in het binnen land. Maxima morgen om streeks 18 graden. Morgen zon op 04.51, zon onder 20.41. Scheveningen hoogwater 09.58 en 22.34, laagwater 05.30 en 18.07. De gekaapte Boeing 747 van de JAL. 1ENGHAZI (Reufer-AP). - Aan de martelreis van de 141 in zittenden van de gekaapte Japanse Jumbojet Boeing-747 is een einde gekomen: de kapers hebben het toestel van morgen vroeg in Benghazi (Libië) opgeblazen. Tevoren mochten passagiers, onder wie een Nederlander, de heer De Koning, en bemanningsleden de Boeing verlaten, na ongeveer vier dagen onzekerheid. Ook de vier kapers, een Japanner, een Europeaan, een Arabier en een Zuidameri- Ikaan, hebben het drama overleefd. Zij zijn gearresteerd. Een Japanse hostess werd licht gewond. Man ontvoert kinderen onder bedreiging AMSTERDAM De 32-ja- rige barkeeper J. A. H. uit Amsterdam heeft maandag avond dreigend met een mes zijn twee kinderen van vier en zes jaar bij hun moeder in Amsterdam-West weggehaald. De vrouw, waarvan hij gescheiden is, en die de kinderen heeft toegewezen gekregen, poog de hij eveneens in zijn auto te trekken. Later dreigde de man telefonisch de kin deren te zullen doden. De politie heeft de zaak in han- Auto Heemskerk DATSUN DEALER kOELOFARENDSVEEN LEIDEN pkemadelaan 1 11713 - 2866 Herengracht 79 01710 - 33861 Het vliegtuig was vannacht even na middernacht van Dubai aan de Perzische Golf vertrokken. Voor hun vertrek eisten de ka pers het stoffelijk overschot van hun vrouwelijke collega, me vrouw Peralta (volgens haar Ecuadoriaans paspoort) alias Sahidja Sada en waarschijnlijk de leidster van de groep op, en wensten tevens de terugkeer van de gewonde Japanse pur ser, die zij voor haar dood ver antwoordelijk stelden. Dit laat ste werd geweigerd, Tevens lie ten de kapers een Japans echt paar, de heer en mevrouw Ka- gebajasji vrij omdat de man ziek was. Zij verklaarden dal de kapers „op een na, zeer vrien delijk" waren geweest. Een laatste poging van sjeik Mo hammed bin Rasjid om een echtpaar met een vierjarig kind los te pleiten werd afgewimpeld met de woorden: „Wij zijn zeer ontroerd..wij zullen er over na denken". Over de welstand van de vierjarige Naoko Irnura zeiden zij: „Ze maakt het goed, rent vrolijk rond en wil com mando worden. Het gekaapte toestel maakte een tussenlanding in de Syrische hoofdstad Damascus om bij te tanken en steeg na ruim drie WASHINGTON (AFP/Rtcr) De senaatscommissie die belast Is met het onderzoek in de Watergate-affaire en de speciale officier van jus titie in deze zaak, Archibald Cox, hebben president Nixon onder strafbeidreiging gesommeerd de geheime bandopnamen van zijn ge sprekken niet personen die betrokken zijn bij de af luister zaak, Ier beschikking te stellen. uur met onbekende bestemming op. Deze bestemming bleek ten slotte Benghazi te zijn. Tijdens deze vlucht werden de meeste luchthavens in het Midden Oos ten gesloten gehouden. Boven Cyprus stuurden de kapers een telegram naar het volk van Cy prus, waarin zij zich leden van het Japanse rode leger noemden (eerder hadden zij zich ook „Zo nen van het bezette gebied" ge noemd) en zeiden te strijden te gen imperialisme en zionisme. Wat de bedoeling van de kapers precies is geweest was vanmor gen nog steeds niet duidelijk. Aangenomen wordt dat het doel alleen bekend was aan de om gekomen vrouwelijke kaapster die dodelijk getroffen werd door een handgranaat die zij onder haar kleren verborgen had. De geheimzinnigheid werd nog gro ter door een vreemd telegram uit Duitsland waarin de kapers verzocht werd de gijzelaars on middellijk te doden of vrij te la ten. Later bleek dat dit tele gram afkomstig was van een onbekend gebleven Duitser die telefonisch verklaarde dat het telegram verkeerd was overge komen en hij alleen op matiging had aangedrongen. Uit de gesprekken met de ver keerstoren in Dubai blijkt dat de kapers zich voortdurend be riepen op orders als soldaat en daarom passagiers en beman ning niet mochten vrijlaten. Zelfs de vermoeide vliegtuigbe manning mocht niet vervangen worden: „Wij maken wel uit wie te veel vlieguren heeft en wie niet". Intussen hebben betrouwbare zegslieden van de verschillende Palestijnse verzetsorganisaties nadrukkelijk verklaard niets met de kaping te maken te heb ben. De leiding van de Pales tijnse guerillabeweging zou van daag in spoedzitting bijeen ko men om de aspecten van deze kaping te bespreken en om een standpunt in te nemen. Tot dus verre hebben alle guerillaorga- nisaties de kaping ten stelligste veroordeeld. Verwacht wordt dat de guerillaleiders maatre gelen zullen nemen om te voor komen dat avonturiers onder hun dekmantel operaties uitvoe- Eenmaal in Benghazi geland kon den de inzittenden via de nood voorzieningen het vliegtuig ver laten. Kort daarop explodeerde het reusachtige toestel. De do delijk vermoeide gezagvoerder. Konuma, zei dat hij het laatste deel van de reis laag had moe ten vliegen omdat een ruit in de cockpit gebroken was. De heer De Koning, de enige Nederland se passagier vertelde dat de ka pers aan een stuk door praat ten. „Ze schenen geld te willen; ze spraken overal over." De sommatie van Cox, die gea dresseerd was aan Richard M. Nixon. het Witte Huis, Washing ton DC, of de ondergeschikte functionaris of ambtenaar die belast is met het beheer of het toezicht van de hierna te noe men documenten, werd in ont vangst genomen door Nixons adviseur J, Fred Buzhardt. Aan deze sommatie, waarin alleen de overlegging van de geluids banden wordt geëist, dient voor a s. donderdag 15 uur onze tijd gehoor te worden gegeven. Een andere adviseur van de pre sident, Leonard Garment, nam twee dergelijke sommaties van 250 gewonden BOGOTA (AP) Bij twee zware branden in Columbia zijn gisteren tenminste vijf mensen om het leven geko men en 250 gewond ge raakt- De eerste brand verwoestte het bovenste gedeelte van de 41 ver diepingen hoge Aviance-wolken- krabber van Bogota. Volgens de eerste politieberichten zijn hier bij tenminste vijf mensenlevens te betreuren. Ten minste 150 mensen werden min of meer zwaar gewond. De tweede brand legde een verf- fabriek en belendende percelen in Barranquilla, de vierde stad van het land, in de as. Volgens voorlopige schattingen zijn hier bij minimaal 100 mensen ge wond geraakt. Twee van de slachtoffers van de brand in Bogota kwamen om het leven toen zij in hun wanhoop uit de veertiende verdieping van de woiiwrirabber sprongen. de senaatscommissie in ont vangst. Hierin wordt van Nixon de overhandiging geëist van de geluidsbanden en tevens van be paalde documenten. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft meegedeeld dat voor a.s donderdag op de drie som maties geantwoord zal worden. Het is voor het eerst sinds 1807, dat een Amerikaanse president voor een dergelijke zaak gesom meerd wordt 166 jaar geleden werd president Thomas Jeffer son op deze wijze gedwongen stukken te overhandigen an een verraadproces tegen zijn vice- president Aaron Burr. Het be trof hier een strafzaak. Daarom zijn waarnemers in Washington van mening dat Cox meer kans van slagen heeft de president ertoe te dwingen de geluidsban den af te staan dan de senaats commissie. In Washington wordt er rekening mee gehouden, dat Nixon aun de sommaties geen gehoor zal geven. De zaak kemt dan zo mogelijk voor het opperste ge rechtshof, dat weliswaar tot 1 cklober op reces is, maar altijd door de opperrechter in buiten gewone zitting bijeen geroepen kan worden. „De lucht is blauw, het gras is groen en de zon komt door de wolken", zou Theo Koomen ge roepen hebben bij de uitreiking van prijzen zoals die van onze LC- Tourprijsvraag. En dat zou deze commentator met recht ge daan hebben, want het is niet niks. Maar laten we u niet lan ger in spanning houden. Meteen recht voor z'n raap: De eerste prijs het super BB-intermeu- bel tv-fauteuil en 250.— schoon in het handje is gewonnen door P. C. Schakenbos, Bern- hardstraat 27 te Warmond. Voor u dus de grandioze stoel die uit geloofd kon worden via de wel willende medewerking van de firma Van de Klugt uit Leiden. Ook de 250,— van de Leidse Courant vallen u ten deèl. Dat was dus de geweldige TV- stoel en u begrijpt dat het niet ging om de winnaar van het eindklassement. Er waren ove rigens veel inzenders die Luis Ocana in het Geel over de fi nish in Parijs hadden laten ko men, maar uiteraard kan er maar één in aanmerking komen voor de eerste prijs. Dat geldt voor alle Tour-renners zo er zijn veel goede rijders, maar er kan er maar één in het geel in Parijs aankomen en dat geldt ook voor onze inzenders. Maar er zijn nog meer hoofdprij zen, dus laten we snel verder gaan. Allereerst dan maar de Groene Trui. Die werd gewon nen door Herman van Springel; altijd al een puntenrijder ge weest. Geen jongen die sterke staaltjes uithaalt, maar wel ie mand die vaak in de voorste ge lederen is te vinden. Veel inzen ders wisten dit ook, want er was een behoorlijk aantal goede voorspellers. En alweer 'n gran dioze psijs een koperen, antieke melkkan uit Wassenaar. De winnaar is T. Menken, Jac. Marisstraat 30 te Hazerswoude. Evenals de winnaar van het eindklassement hoort hij zo snel mogelijk van ons. En de koek is nog lang niet op, want we hebben nog een prijs voor het bergklassement en één voor het combinatieklassement. Laten we maar beginnen met het bergklassement. Het werd een spannende strijd tussen Fuente en zijn landgenoot Tor res en laatstgenoemde onttroon de de Koning op overtuigende wijze. En hier had niemand op gerekend, behalve eentje. De man of vrouw met de voortref felijke neus is. J. Kok. Apothe- kersdijk 35 in Leiden. Voor hem (of haar) de prijs die beschik baar gesteld is door de firma Bakker uit Leiden. De drank handel biedt de „berggeit" voor 150,drank aan. En dan onze laatste prijs, die voor het combinatieklassement. Een meevallertje want dat klas sement werd gewonnen door onze landgenoot Joop Zoetemelk die deze troostprijs dankbaar „inpikte". En ook hier weer een heleboel goede inzenders, zodat we moesten gaan loten. De combinatiewinnaar werd toen de heer Koek uit de Titus Brandsmastraat 3 te Zoeterwou- de. Hij mag voor 150,—uitzoe ken in de accessoireshoek van de firma Karant bv te Voorscho ten. Deze firma is de Audi- NSU-dealer. Alle prijswinnaars van harte gefeliciteerd en dat de Tour/LC betreft: Tot volgend jaar.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1