Skifkampioene Borrias: „De vier is gezelliger' Dood van twee coureurs wierp schaduw over winst Hezemans Tintelende brille ontbrak weer bij zege Tom Okker Jan de Vries na een ronde reeds wereldkampioen TRIESTE BALANS OP FRANCORCHAMPS MAANDAG 23 JULI 1973 A3 AMSTERDAM Skifkam pioene Hette Borrias leeft 2ich veel liever uit in de vier mét. Toen de sfeerloze slotdag van de Nederland se roeiikampioenschappen voor dames en lichte roeiers op de Bosbaan nog bezig was, zei de Utrechtse studente van Orca dan ook al: ,,De roerbond vroeg met wat ik prefereerde in Moskou: 'het skifnummer of de vier mét. Bedenktijd had ik niet nodig. Momen teel zie ik veel meer in roeien met elkaar". Haar verklaring is simpel. ,,Een vier is gezelliger, je doet alles tezamen. Daar hou ik van". Van dit standpunt kijkt iedereen een beetje op. De laatste cory feeën (o.a. Ingrid Dusseldorp, wiens come-back in Amsterdam mislukte) bij het damesroeien hadden duidelijk andere gedach ten. Zij lonkten naar de een zaamheid, het alles alleen doen. Dat was voor hen een attractie, een uitdaging. Misschien denkt Hette Borrias er anders over door haar leeftijd, 20 jaar. An dere skiffeuses waren vaak ou der, hadden ook meer ervaring. Hette Borrias sluit deze kans inderdaad niet uit. ,,Het is in derdaad waar: Ik zie meer te gen de skif dan tegen de vier mèt op. Alle verantwoordelijk heid rust op je schouders, dat vind ik een te grote belasting. Neem nou de training. Je bent eindeloos lang alleen bezig, daar heb ik te weinig doorzet tingsvermogen en misschien ook wel geduld voor". Maar over een jaar of twee komt die situatie waarschijnlijk an ders te liggen. Dan geeft haar ervaring, haar routine rust en maakt ze geen tactische blun ders meer. „Daarom geloof ik dat het goed is in Moskou in de vier te starten. Onwillekeurig steek je veel van de sfeer op. Voor mijn ontwikkeling als roeister kan dat alleen maar be vorderlijk zijn". Coach Chris van Winden, die tevens de ver loofde is van Hette Borrias, wijst op haar tekorten bij het roeien. „Dat ze in de vier mét in Moskou meer kans zou ma ken op een plak geloof ik niet. Ook bij de skif is een medaille haalbaar. Zij kan namelijk nog veel sneller dan ze heeft laten zien. In de training is het be wijs meermalen geleverd. Zij heeft nog altijd niet de goede manier van roeien. Vaak start ze te snel. Maar, eerlijk is eer lijk, dat verbetert. Niet snel genoeg, dat Is te begrij pen. Coach Van Winden wil meer, omdat hem de mogelijk heden haarscherp voor ogen staan. Borrias: „Dat de zaak zo ligt, <vind ik prettig. Ik heb altijd iemand nodig gehad, die me stimuleert". Zij zelf steekt haar tevredenheid over het bereikte niet onder stoelen of banken. „Vier jaar geleden stapte ik voor het eerst in een boot. Een jaar lang roei de ik bij de jeugd, toen moest ik door een enkelblessure tijde lijk stoppen. Het vorig jaar roeide ik in de acht. De head wonnen we net." Daarna zocht Hette Borrias haar eigen weg. Met verloofde Chris van Winden. Dat bevalt uitste kend. Van Winden: „In oktober zag ik al dat ze een geboren skiffeuse was. Haar mogelijkhe den kregen destijds al gestalte". Aan de verzameling „blikken" was het dit seizoen te merken. Van Winden, zelf ook roeier, die haar elk jaar kon bijhouden, moest plotseling afhaken. Ze ventien plakken bevredigde pas haar verzamelzucht, slechts dertien waren voor hem wegge legd. „En dan te bedenken", zegt Van Winden tot slot, „dat Hette de laatste twee maande met tenta mens zat. Daardoor kon ze niet eens voluit trainen. Het moet iedereen duidelijk zijn, dat ze nog veel meer kan". HANS DE BRUYN Baanrecord damesacht AMSTERDAM Het slotnummer van de achten vana de Neder landse roeikampioenschappen voor dames leverde zaterdag laat in de middag de verwachte zege voor de Nereus/Orca/De Astel/Combinatie op, die in de serie het uit 1972 daterende na tionale baanrecord al ruim vier seconden scherper had gesteld. In een enerverende strijd werd Nereus/Orca/De Amstel natio naal kampioen in de nieuwe na tionale recordtijd van 3 min. 7,8 sec. De DDS/ARGO/Triton-for- matie had voor de duizend me ter 0,2 seconde langer nodig. Tsjechen en Italianen in finale Cup WENEN - Tsjecho-Slowaklje en Italië hebben zich geplaatst voor de Hnale van één van de Europese zones van het toer nooi om de Davls Cup. De Tsje chen versloegen In Wenen West-Dultsland met 3—2 en Ita lië bleef Spanje in Turijn met dezelfde cijfers voor. Het duel Frankrijk—Rusland wordt vandaag uitgespeeld. Roemenië plaatste zich even eens voor de eindstrijd door Nieuw-Zeeland met 4—1 te verelaan. In de ene finale ont moeten Tsjecho-Slowakije en Italië elkaar en in de andere eindstrijd komen Roemenië en de winnaar van het duel Frank rijk—Rusland tegen elkaar uit. -Spanje: 1—3 6—2; BarazzuU—Hlgucrcs 6—4 6—3 6—1. In het toernooi in KitzbUhl hebben Manuel Orantex en Raul Rami rez de eerste prijs gedeeld. Hun finale kon wegens regen niet worden gespeeld en beide spelers moesten naar Washington om daar te spelen. Ook de finale Evonne Goolagong—Olga Moro- zova werd niet uitgespeeld. ANDERSTORP Jan de Vries, tegenwoordig woon achtig in Purmerend, is gisteren voor de tweede maal in zijn carrière we reldkampioen motorrennen in de 50-cc-klasse gewor den. Zijn eerste titel ver overde hij in 1971. De Vries werd op het circuit van Anderstorp voor de vierde maal dit seizoen eerste in een grand-prix-ra- ce. Aangezien in de 50-cc- klasse uit zeven resultaten de drie slechtste worden geschrapt, kan De Vries niet meer worden inge haald. Nadat de Spaanse Derby-fabriek eind vorig jaar had aangekon digd zich te zullen terugtrekken van de Grand Prixcircuits, was een ieder in de motorwereld er rotsvast van overtuigd dat Jan de Vries in 1973 voor de tweede maal wereldkampioen in de 50- cc-klasse zou worden. Inmiddels werd er in Amsterdam wel ont zettend hard gewerkt aan een nieuwe Van Veen-Kreidler. Jan de Vries en de Zwitserse huur ling Bruno Kneubühler kregen de beschikking over fietsen, die alweer meer vermogen leverden dan hun voorgangers in 1972. Men bereikte tenslotte een ver mogen van ongeveer achttien pk bij een maximaal toerental van 16.000. Op papier waren de Van Veen- Kreidlers dan ook niet te klop pen. Maar Jan de Vries reed toch niet zonder slag of stoot naar de wereldtitel, die hij in 1971, voor de eerste maal had veroverd. In de allereerste Grand Prix van het seizoen, die van West-Duitsland, gingen zo wel de machine van De Vries als die van Kneubühler kapot. De Vries kreeg nog meer pech, onder andere in Assen, zodat hij na vijf races, waarvan drie een overwinning opleverden, in pun ten gelijk stond met Theo Tim mer van het dapper zwoegende Jamathi-team. De Jamathi heeft anderhalve pk minder dan de Van Veen-Kreidler en dat is in deze lichte klasse van doorslag gevende betekenis. Flitsend Dat bleek ook gisteren weer !n Anderstorp, in de Grand Prix van Zweden. De Vries en Hij vloog eenvoudig voorbij koplo- 1 Kneubühler waren aanzienlijk sneller dan Theo Timmer, die op de derde plaats finishte. Zo flitsend vlug was de Van Veen- Kreidler dat Jan de Vries in één ronde de door een ongeluk kige start opgelopen achter stand had ingelopen. tweede ronde benutte De Vries om een flink gat te slaan tussen hemzelf en het peloton. Daarna, in de rug gedekt door Kneubüh ler, kon De Vries „op zeker" gaan rijden. worden in zijn woonplaats Pur merend. Het gemeentebestuur biedt De Vries een rondrit aan, gevolgd door een receptie ten gementehuize. Dit bleef er over als stille getuige c kostte. Op de voorgrond het wrak Alfa Romeo van Rene Dubos. FRANCORCHAMPS Voor Toine Hezemans en Dieter Quester, die op zeer fraaie wijze in hun BMW 3,0 cs naar de overwinning snel den, is 'het triest, maar de 24-uursrace van Francor- champs 1973 zal in de ge schiedenis niet in de eerste plaats met hun namen ver bonden blijven. De race werd namelijk overscha duwd door de dood van twee coureurs, de West duitser Peter Joisten (ploeggenoot van Heze mans) en de Fransman Roger Dubos. Daarnaast gebeurden er nog twee ern stige ongelukken. De tragedie van Francorchamps had plaats rond het midder nachtelijk uur, toen de wed strijd acht uur oud was. Peter Joisten in een BMW Alpina. die op dat moment achter Heze- manj/Quester op de tweede plaats lag. miste een bocht. De wagen caramboleerde van de vangrail tegen de Alfa Romeo van Roger Dubos. De Nederlan der Huub Vermeulen en de Fransman Claude Ballot-Lena boorden hun Opel Commodore en Alfa vervolgens in de twee elkaar omstrengelende wrakken, waarin Joisten en Dubos toen vermoedelijk al waren gestor ven. Vermeulen en Baallot-Lena bleven vrijwel ongedeerd. Tweede ongeval Nauwelijks twintig minuten later deed zich in de bocht van Com bes een tweede ongeval voor. De Italiaan Mario Larine (Alfa Romeo) raakte de macht over het stuur kwijt en sloeg een paar maala over de kop. In een welland kwam de Alfa tot stil stand. Larini werd per helicop ter naar een ziekenhuis ge bracht. Hij lag gisteravond nog in een coma. Anderhalf uur later ging de Belg Hubert Raus met zijn BMW 2002 op precies dezelfde plaats over de kop. Hij liep een gebro ken ruggegraat op. Het circuit van Francorchamps is het snelste ter wereld. Wijlen Jo Siffert (Zwitserland) is record houder met een gemiddelde snelheid van 260,8 km/uur. Hij reed toen in een Porsche 917 k. De Formule-l-coureurs weiger den al sinds drie jaar om op Francorchamps te rijden. Wedstrijdtechnisch is de 24-uurs race een triomf geworden voor BMW. Van start tot finish heeft er steeds een BMW aan de le ding gereden. Eerst was dat de wagen van Muir/Joisten, daar na van Hezemans)Quester. daarna van Amon/Stuck en ten slotte weer die van Heze- mans/Quester. HILVERSUM Nederlands enige twee tennisglobetrot- ters Tom Okker en Betty Stöve hebben de internatio nale kampioenschappen van het MelkhuisJe in Hil versum op hun naam ge bracht. Hun verblijf in ei gen land was een kort in termezzo. Vandaag reizen ze af naar Amerika om de eerstkomende maanden niet terug te keren. De eer van de nationale titel, waarom van 13 t/m 20 au gustus in Scheveningen wordt gestreden, laten zij aan anderen over, zozeer zijn beiden de Nederlandse verhoudingen ontgroeid. Bij Tom Okker, die zaterdag twee „tiebreaks" nodig had tegen Alan Stone: 6-2, 7-6, 7-6 en gis teren allesbehalve imponerende door regen onderbroken vier uur durende marathon tegen Andres Gimeno: 2-6, 6-4, 6-4, 6-7 (1-7), 6-3 speelde, is dat al jaren het geval. Betty Stöve is eerst deze zomer tot de conclusie ge komen dat de (financiële) nade len groter zijn dan de (sportie ve) voordelen. Enthousiast Tom Okker heeft het enthousiaste Hilversumse publiek slechts zel den inzage gegund in zijn su blieme mogelijkheden als ten nisser. In het verleden al niet, toen hij op de banen van het zelfde Melkhuis je van Gulyas verloor en een jaar later ook niet. toen hij slechts met moeite de Brit Roger Taylor de baas bleef. Na een intermezzo van twee jaar is het deze week niet anders geweest. De tintelende brille, die zijn optreden kan hebben, vonkte slechts op in een enkele eerste service en sommi ge passeerslagen. Maar voor de rust was het transpiratie en geen inspiratie, die Okker het publiek te bieden had. De trage, door regen doordrenkte baan, was daar zeker debet aan. Zelfs als hij zich na omzichtige voor bereidingen naar voren waagde, werd hij nog vaak gepasseerd. Want andres Gimeno, de 35-jarl- ge Spanjaard, bood uiterst pro fessioneel tegenspel. In de eer ste set was hij zelfs duidelijk de meerdere van de Nederlander. Maar ook toen de vermoeidheid hem parten ging spelen en de onwillige rechterknie opspeelde, kon Okker het tempo niet in voldoende mate opschroeven om buiten gevaar te komen. Sportief Gimeno gedroeg zich buitenge woon sportief. HIJ serveerde een tweede bal, toen Okker met de lijnrechters overhoop was ge raakt en riep bij een andere ge legenheid dat de arbitrage ken nelijk op zijn hand was. Hij weigerde zelfs een doorbraak, die hem In de vijfde set op 3-2 gebracht zou hebben door te ge baren, dat een bal van Okker de lijn had geraakt. Maar in het spel gaf hij niets ca deau. Okker moest ervoor' wer ken. En zelfs dan lukte het niet altijd. Daarbij kwam dat Okker de dub bele fouten (in totaal vier) be waarde voor de meest ongele gen momenten. Hij verloor er de eerste set mee en gaf in de vierde set zijn service uit han den voor 6-6. Twee games tevo ren had hij twee matchpunten onbenut gelaten. Bij de stand 5- 4 en 40-15 ontwikkelde Okker geen enkel initiatief, zodat Gi meno, die hoofdzakelijk naar voren was gekomen om er een mooi eind aan te makes, tot tweemaal toe kansen kreeg voorgeschoteld, die hij niet kon missen. Een dubbele fout vorm de daarna een van de missers in de reeks, die hem de ..tie break" met 7-1 deed verliezen. De vijfde set had in alle opzich ten een formaliteit moeten zijn •met Okker's betere conditie als doorslaggevende factor. Maar al in de eerste game werd gestopt, omdat een jongetje uit een boom rond het opeengepakte centrecourt was gevallen. Hoofdscheidsrechter Bas Vos verleende eerste hulp. Daarna zorgde bij 2-2 en acht slagen la ter bij 3-2 regen voor nieuwe in terrupties, die bij elkaar bijna een uur duurden. Gimeno maak te nog één game om vervolgens niet al te bedrukt de partij in te leveren. Publiciteltsbewust Twee Jaar op wereldtoernee heb ben Betty Stöve publiciteltsbe wust gemaakt. „Als Tom Okker doorgaat voor de Flying Dutch man, mogen ze mij toch wel de j Flying Duchess (vliegende her togin noemen", vindt Betty, de I bijnaam vergetend die collega speelsters haar In Amerika toe dachten: Dutch shoes (klom pen). Kortom: Betty Stöve werkt aan de opbouw van een eigen image. In eigen land was dat tot dusverre niet zo gelukt. Betty 28 jaar nu heeft nooit goede raad geweten met de noeste vlijt van Mariikc Schaar en de slimheid van Trudy Wal- hof. Bovendien was ze zelf zo onberekenbaar als het Neder-1 landse weer. Niet dat dot buiten de landsgrenzen anders was, maar hier vielen de vormde- pressies meer op. Met do over winning op Helga Musthoff heeft Betty Stöve in Hilversum de positieve kanten van haar mogelijkheden kunnen demon streren. Na een blik op de we reldranglijst, waarop Helga tiende staat en Betty dertiende, was de zege van 7-5, 6-2 niet zo'n verrassing. Wel als men Betty eerder deze week aan het werk had gezien. Maar zaterdag tikte zij de forehand, die zij eer der keer op keer tegen de net- wand had gedeponeerd, naar de uiterste hoken en liep Helga Masthoff, die nog vorige weck in Dusseldorf haar faam 'als beste gravelspeciallstc van -Eu ropa waarmaakte met een over winning op Evonne Goolagong (hetgeen haar 6000 dollar ople verde) constant achter haar adem aan onderhield. De 2000 dollar van Hilversum brengen Betty Stöve'i totale verdiensten voor het lopende seizoen op zo'n 70.000 gulden. Finale herendubbel: Molina/Stone* C.lmeno/Munoz 4-6 7-6 6-4; KlnnU (emcngddubbelZwaon/Mailcrt-SlO ve/Muud 6-1 6-4. Golftitel voor Van Mook HILVERSUM Het „open" Ne derlandse golfkampioenschap. 'i toernooi voor proffessionals ei amateurs, is gisteren op de HU versumse Golfclub gewonnei door Bertus van Mook (Wit tem). Hij kwam over de vlet ronden tot een slagentotaal vai 307. Van Mook had een voof sprong van twee slagen op P4 ter Ackerley. Derde werd d amateur Piet Hein Streutgers.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9