Lot gegijzelde inzittenden in Japanse Boeing blijft onzeker Ruppert opvolger Beel in de Raad van State Nixon stelt bandjes niet beschikbaar Doel kapers onbekend Kernproef Frankrijk heeft vele protesten tot gevolg SPORTTRIBUNE Winnaar van toto meldde zich niet Kind (9) door auto gegrepen 64e JAARGANG No. 119562 MAANDAG 23 JULI 1973 1 Rapenburg 2. Leiden, postbus 11'telefoon 22244 - Giro '103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M, Heruer. Jvertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Lgsse nummers 35 cent. TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 19.10 uur Charlie als kel ner, oude film met Charlie Cha plin; 21.10 uur China vandaag, deel 2 over de landbouw; 21.35 uur Marty Feldman, show; 22.00 uur Drie dagen respijt in San Luis, film van George Slui- Ned. II: 20.21 uur Peyton Place; 22.00 uur Televizier-magazine. o.a. de affaire rond de twee Eindhovense röntgenlogen. ONBESTENDIG Perioden met zon, maar ook plaatselijk een bui en vrij veel bewolking. Het blijft vrij koel, met maximum temperaturen van 16 tot 20 graden. Matige zuidwestelijke wind. Morgen zon op 04.49, zon onder 20.43. Sche- veningen hoogwater 08.41 en 21.14, laagwater 04.21 en 16.52. Nini Boesman ongedeerd AUTO BOTST TEGEN BALLON Fijnaart Ballon vaarster Nini Boes man uit Den Haag is vrijdagavond met haar ballon in aanva ring gekomen met een auto. Dat gebeur de op de Stoofdijk in Fijnaart (NB). Me vrouw Boesman, die opgestegen was vanaf het vliegveld Seppe, wilde daar landen omdat ze bang was met de heteluchtbal lon terecht te komen in de bossen in de omgeving. Toen zij haar mand bijna aan de grond had gezet werd zij aangereden door een passerende wagen. Mevrouw Boesman werd uit de mand geslingerd en kwam op het wegdek terecht. Zij liep geen noemenswaardige verwondingen op. Dr. JVf. Ruppert Drs. J. M. Aarden Mr. Th. J. A. M. van Her Prof. mr. J. van der Hoeven Den HAAG In zijn laatste vergadering voor de vakantie van de meeste ministers heeft het kabinet dr. M. Ruppert (61) voorgedragen ter benoe ming tot vice-voorzitter van de Raad van State, een functie die in de wandeling „onderko ning" wordt genoemd, omdat het staatshoofd voorzitter van dit college is. Dr. Ruppert volgt dr. L. J. M. Beel op, die geruime tijd gele den reeds deze belangrijke functie neerlegde. Dr. Ruppert was reeds lid van de Raad van State. In zijn opvolging en in die van mr. W. F. Lichtenauer (pensioen) en ir. H. Vos (over leden) is thans voorzien door de voordracht tot benoeming van drs. J. Aarden, oprichter en oud-fractievoorzitter van de P.P.R., mr. Th. van Lier. lid van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., en prof mr. Van der Hoeven, hoogleraar t« Amsterdam en lid van de P.v.d.A. De namen van deze nieuwe staatraden circuleer den reeds geruime tijd. De nieuwe vice-voorzitter, dr. Ruppert. is afkomstig uit de christelijke vakbeweging. Hij was van 1947 tot 1959 voorzit ter van het C.N.V., Is lid van de A.R.P. en was één der bou wers van het huidige kabinet. In 1959 werd hij lid van de Raad van State, waarmede zijn lidmaatschap van de Eer ste Kamer besloten werd. De Vrije Universiteit verleende hem in 1970 een eredoctoraat vanwege diens publikaties over sociale onderwerpen. UBAI (UPI/RTR) Het lot van de 120 gegijzelde passa giers en 21 bemanningsleden in de vrijdagmiddag kort na het vertrek van Schiphol door vier mannen en een vrouw 'gekaapte Japanse Boeing-747 was vanmorgen nog steeds onzeker. Het toestel staat nog steeds in een temperatuur van 40 graden op het moderne vliegveld van het aan de Perzische golf gelegen oliesjeikdom Dubai. Gisteren zijn voedsel en medicamenten aan boord gebracht en werd op last van de kapers de tank met brandstof gevuld. De ka pers hebben nog steeds niet duidelijk gemaakt wat het doel van hun operatie is. Ze hebben wel gezegd iedereen die medische hulp nodig heeft vrij te laten wanneer een arts die zich aan boord bevindt, deze hulp niet zou kunnen verlenen. middels heeft de directeur vari Je Japan Airlines, Asada. zich ireid verklaard als vervanger ior de gijzelaars op te treden, lij kon dit niet doen zolang hij- liet wist wat de kapers precies 'ilden. De kapers zeggén ech- instructies van hun ifdkwartier te wachten. Van hoofdkwartier deze in- tructies moeten komen werd iet gezegd. Verscheidene Pa- itijnse guerilla-organisaties. t= L.C.-Tour il prijsvraag Vier inzenders tipten Ocana als winnaar in de lSe etappe van afgelopen vrij dag. Na loting werd win naar Jos de Goede, Aza- liastraat 38. Leiden. Hij krijgt de Caballero's en een Caracotaart. Chris v. jd. Geest uit Rijpwetering had Van Impe die etappe laten winnen en dat scheelde maar een haar dus voor hem de bezem- wagenprijs van Evert Castelein, ter waarde van 25 gulden. De 19e etappe bracht weer moeilijkhe den. Hoban won en nie mand had dat gedacht. i De dagprijs,'de sigaretten en een rookworst gaan naar mevrouw Muilwijk, 's-Gravendamseweg 29 uit Noordwijkerhout. Zij had Theo van der Leeuw laten Je bezemwagenprijs van die dag is voor J. Verdel uit Roelofarendsveen, die 1 voor de 16e tot en met de 20e op streekgenoot Zoete- melg had gegokt. J. S. van der Ven. Morsweg 71. Leiden, was de eniee. die Thevenet als winnaar van de laatste etappe had ge tipt. Hij krijgt de doos I doppers van Simon van Ruiten en een pak Cabal lero's. Th. de Goede uit de Waldeck Pyrmont- straat 66, Leiden, krijgt de door Evert Castelein j beschikbaar gestelde be zemwagenprijs van 25 gulden. Op zijn kaartje had hij de 21ste etappe laten winnen door Van Springel. Bij de tour prijsvraag van afgelopen vrijdag is een foutje ge maakt. Wij vermeldden Torres als winnaar ter wijl dit Tollet had moeten zijn. Bij de beoordeling maakte dit echter niets uit zodat niemand tekort is gedaan. Onze hoofd prijs. een t.v.-stoel en de 250 gulden, gaan er mor gen uit. Nog een nachtje slapen dus. die in het verleden talrijke vliegtuigkapingen organiseerden doch zich de laatste tijd van deze methode hebben gedistan tieerd, hebben laten weten niets met deze vliegtuigkaping uit staande te hebben. Premier Meir van Israël heeft gisteren het kabinet verslag uit gebracht over de situatie met de Boeing. Maatregelen werden besproken voor het geval dat de Boeing door de kapers voor een of andere zelfmoordactie ge bruikt zou worden. Er zijn na melijk geruchten geweest dat de kapers zich met vliegtuig en luchthaven van Dubai al een zandstorm heeft moe- In het grootste en nieuwste zie kenhuis van Dubai is plaats in geruimd voor alle inzittenden van de gekaapte Boeing. Het grootste risico dat de passagiers lopen is dat zij bevangen raken door de verzengende hitte. WASHINGTON (AP) President Nixon zal geen documenten of ban den met opnamen van gesprekken in het Witte Huis afdragen aan de Senaatscommissie voor onderzoek van de Watergate-zaak. De Amerikaanse president heeft dit gisteren in een brief aan de com missie laten weten. De Senaatscommissie zal vandaag in zitting bij eenkomen om de brief met Nixons weigering te bespreken. Ver wacht wordt dat de commissie unaniem de president per dagvaar ding zal sommeren de documenten en banden af te staan. In een interview met het week blad Time heeft de voorzitter van de Amerikaanse Senaats commissie, Sam Ervin, gezegd dat de commissie president Nixon als schuldig zal beschou wen, indien hij weigert de band opnamen beschikbaar te stel len. Volgens het laatste opinieonder zoek van Gallup heeft de popu lariteit van Nixon thans een laagtepunt bereikt. Van de on dervraagden was 49 procent het oneens met de manier waarop hij de Watergate-affaire had be handeld. Slechts 40 procent vond dat Nixon het wel goed had gedaan. In januari had nog 68 procent verklaard het eens te zijn met Nixon. maak meer gebruik van onze uitgebreide service Miss Universum )e 19-jarige Filippijnse Maria- Margarita Moran is zaterdag in Athene gekozen tot Miss Uni versum. Aan de voet van de Akropolis in het theater van He rodes Atticus werd de donker harige, bruinogige studente en bankiersdochter gekozen uit 61 nationale missen die een week lang in enorme hitte hebben gestreden om de titel. De titel brengt een prijs mee van 10.000 dollar, verder een dure garderobe cn een wereldreis. Miss Ameri ka werd tweede. Miss Noorwe gen derde, miss Spanje vierde en miss Israël vijfde. Vlucht voor politie eindigt met dood onder een trein EINDHOVEN - Een 18-jarige jon geman uit Helmond heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een crimineel uitstapje naar Heeze met de dood moeten be kopen. Met drie jongelui uit Someren werd hij in het holst van de nacht door de rijkspolitie in Heeze op heterdaad betrapt bij diefstal. Het viertal nam de be nen. Op hun vlucht staken de vier jongelui een gesloten spoor wegovergang met automatische halve overwegbomen over. Drie van de vluchters wisten met de trein in zicht veilig naar de an dere kant te komen. De jonge man uit Helmond, op zijn brom mer, werd door de aanstormen de trein gegrepen. Hij was op slag dood. De politie wist kort na het ongeluk twee van de an dere jongemannen aan te hou den. Tweede proef wegens weers omstandigheden uitgesteld WELLINGTON (Reuter-AP). - Frankrijk heeft zaterdag bij de atol Moeroeroa een kernbom tot ontploffing gebracht. Deze j kernproef heeft In grote delen van de we- pf reld veel verontwaardiging verwekt. Een tweede Franse proef is voorlopig wegens ipf weersomstandigheden uitgesteld. Het eerste nieuws over de proef was afkomstig van het Nieuwzcelandse „protesf'-fregat de Otago, dat zich op twaalf mijl afstand van het proefgebied be vond. De Otago zal vervangen worden door het fre gat Canterbury. De proef heeft met name scherpe reacties uitgelokt van de zijde van Nieuw Zeeland en Australië, die toals bekend de zaak bij het internationale ge rechtshof in Den Haag aanhangig hadden gemaakt. Nieuw Zeeland heeft inmiddels officieel bij Frank rijk geprotesteerd. Een Nederlandse woordvoerder heeft naar aanlei ding van de Franse kernproef gezegd, dat de Ne derlandse regering alia proeven met kernwapens afwijst. Het overlegorgaan van de Nederlandse vakcentrales heeft in een verklaring zijn „grote De paddestoel boven het eiland Moeroeroa, verontwaardiging" over de proef geuit. Franse kernproef. PAPEETE (AP) Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Pan American is vanmorgen ten noorden van Ta hiti in zee gestort. Er waren in totaal 79 personen aan boord. Tot dusverre zijn twee lijken geborgen. Een stewardess werd gered. Arrestant ontsnapt na opeten van gloeilamp AMSTERDAM (ANP) - Een 29-jarige arrestant is zondag aan de Amsterdam se politie ontsnapt na het eten van een gloeilamp. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd en wist daar de benen te nemen. De man had de gloeilamp ongemerkt uit het toilet meegenomen op het politiebureau aan het Leidseplein. Agenten troffen hem glas kauwend in zijn cel aan. Op dat moment was alleen nog de koperen fitting over. De arrestant had een verwonding aan de arm. die hij blijkbaar had opgelopen bij het stukslaan van de lamp. De man. voorzover bekend een Joegoslaaf werd snel naar het Wilhelminagasthuis gebracht en daar overgelaten aan de hoede van het ziekenhuispersoneel. ,,Wij hadden het niet nodig geoordeeld om hem te bewaken", aldus een zegsman van de politie, „omdat hij geen ernstig mis drijf op zijn kerfstok had en alleen maar ter beschikking zou worden gesteld van de vreemdelingendienst". Sensatie op Duindigt (Van onze sportredactie) DEN HAAG Duindigt beleefde gisteren een sensatie. Vlak na de Derby zou de paardesporttoto het kapitale bedrag van 31.704,80 gul den voor de Inzet van een „piek" uitkeren. Als de bezitter van het bewuste formulier zich maar wilde melden. Maar dat laatste ge beurde niet. Bij de kassa's meldde zich geen winnaar. Tot na de laatste koers bleef het geld op de gelukkige toto-deelnemer wach ten. Toen borgen de functionarissen van de paardesporttoto het be drag maar voor alle zekerheid in de kluis op. Wie weet meldt de winnaar zich later nog wel een keer Andere hoogtepunten van het weekeinde lagen meer in het sportieve vlak. De Spanjaard Luis Ocana kwam in Parijs als de grote Tour- triomfator aan. Tom Okker zette op het Melkhuisje zijn rivaal Gi- meno naar de hand en motorcoureur Jan de Vries voelde zich na een ronde in de Grand Prix van Zweden al wereldkampioen 50 cc klasse. Bij de voetballers overheerste de tegenslag. De Feyenoorder Rinus Israel moet vandaag voor een operatie aan zijn knie in het ziekenhuis worden opgenomen, de Ajacied Jan Mulder kreeg de in structie zes weken rust te nemen en de FC Den Haag spits Tor Fuglset vernam, dat hij tot het einde van deze week moet wachten voor bekend is wat de uitslag van het cardiogram is. FC Den Haag verbeterde in Zweden zijn positie voor de intertotocompetitie: I—I tegen Atvidaberg. Kamerlid wil nadere uiteenzetting over kaping Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het liberale Twee de-Kamerlid De Beer heeft mi nister Westerterp vanmorgen gevraagd de volledige toedracht rond de kaping van de Japanse Boeiing vorige week vrijdag aan de Tweede Kamer uiteen te zetten, „althans voor zover de openbare veiligheid dat toe staat". Hef Kamerlid wil van drs. Wes terterp en van minister Van Agt van justitie weten of het waar ie dat de op Schiphol in de Boeiing ingestapte passagiers buiten iedere controle gevallen zijn. Hoe valt dit te rijmen, al dus de heer De Beer, met een eerder gegeven antwoord op vragen rond het drama op het vliegveld van Tel Aviv, vorig jaar juni, toen de minister van Justitie liet weten: ,,D« sinds dien op Schiphol genomen maat regelen strekken ertoe te voor komen dat onze luchthaven een schakel in de keten van over vallen en kapingen zal zijn. Zoctcrwoude De 9-jarige Peter Borst is zaterdagmiddag om half drie ernstig gewond ge raakt bij een verkeersongeval. Terwijl hij nabij de ouderlijke woning in de Weipoort aan het vissen was met zijn vriendjes stapte hij plotseling vanaf de dijk de weg op. Hij werd daar bij gegrepen door een auto, be stuurd door de heer J. v.d. S. die rijdend in de richting van de Nieuwcweg, hem niet meer kon ontwijken. Het jongetje kwam op de motor kap terecht en werd weggeslin gerd. Hij raakte daarbij ernstig aan het hoofd en het lichaam gewond. Nadat dokter Kort- mann de eerste medische bij stand had verleend werd de jon gen in bewusteloze toestand door de F.HD naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Later trad enige verbete ring op maar verdere behande ling in het ziekenhuis is noodza kelijk.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1