uit ben je 'T WOUDT: y thuis V uit ben je Temidden van beton ligt miniatuur nederzetting als middeleeuwse parel Uiltje knappen Het merkwaardigste logeeradres in Zwitserland ligt ten westen van het Meer van Genève, in het dorp La Cure. In het plaatselijke hotel „Franco-Suis se" loopt namelijk de grens tussen Frankrijk en Zwitserland dwars door de tuin, de kelder, de trap en het tweeper soonsbed in één der hotelkamers. Als een in deze kamer logerend echtpaar el kaar de traditionele nachtkus wil geven, moet het daartoe eerst de grens over schrijden. In feite slapen man en vrouw daarna in twee landen De geografische grens loopt ook dwars door de receptie, zodat de gast altijd met één been In Frankrijk en het andere In Zwitserland staat. Het hotel heeft voorts twee tele foontoestellen (een Frans en een Zwit sers) en twee ingangen. Als u er meer van wilt weten: het Zwitsers Verkeers- Binnenwegen In de groeiende reeks toeristische uitga ven van de ANWB is een nieuw, voor treffelijk gidsje verschenen „Toeren langs binnenwegen". Voor onderzoekers, die graag van de gebaande asfalt- en be tonwegen willen afwijken is deze papie ren binnenlandse reiswijzer onmisbaar; beknopt en overzichtelijk wordt de lezer geinformeerd over 54 routes door de meest schilderachtige gedeelten van ons land. Ook is er een hoofdstuk „Wat wilt u zien?" opgenomen, waarin een over- Stenen koekoeksei in welvaartsnest zicht wordt gegeven van een 19-tal on derwerpen, die op de 54 beschreven rou tes betrekking hebben. Een gedetailleer de overzichtskaart biedt de gebruiker de mogelijkheid zelf tochten samen te stel len uit de beschreven routes. De prijs van deze prima wegwijzer is 4,95. Uit in Overijsel „In Overijsel uit" is de gloednieuwe toe ristische informatiegids, die is samenge steld door de provinciale VW Overijs sel, Marktplein 35 in Almelo. In deze gids (kosten 2,75) vindt de vakantie ganger alles over deze provincie, wat hem snel op het spoor kan zetten van excursiemogelijkheden, natuurreserva ten, museua, culinaire adressen, etc. Een voortreffelijke vraagbaak. Driemaal Utrecht Geen vergeten buitenplaats, maar hartje Randstad: het wonder van 't Woudt. Wie rusten wil in het groene Woudt be hoeft als Hagenaar slechts enkele kilo meters te reizen. Het is voor hem niet nodig om naar verre buitenplaatsen te gaan. want in zijn eigen, overvolle be tonnen Randstad ligt ,,'t WOUDT" als een verloren, middeleeuwse parel. Wie het dorpje voor de eerste keer langs de drukke provinciale weg Deri Hoornde Lier ziet liggen, heeft het sterke vermoe den, dat hij het slachtoffer is van een fata-morgana. Een dromerige enclave met een handvol boerderijen rondom een kerkje is immers onbestaanbaar in een provincie, waar de natuur al lang het onderspit heeft gedolven en de paar debloem jaren terug reeds zijn plaats heeft moeten afstaan aan walmende schoorstenen, torenflats en pasklare paskwillen van planologen. En toch is ,,'t Woudt" in 1973 wel dege lijke werkelijkheid. Het heeft tot nu toe de bulldozer van de beschaving kunnen ontlopen en is gebleven, wat het eeuwen geleden was: een boerse stek in het stil le, groene land. Er wonen momenteel 55 mensen, die hun geloof als goede vader landers keurig hebben verdeeld. De helft is Nederlands Hervormd, de helft gereformeerd. En allen leven ze rondom de Hervormde kerk, waar dominee Sterk elke zondag om tien uur de kansel bestijgt om aan „Gods volk Onderweg" de hemelse boodschappen te bezorgen. Op de preekstoel staat nog steeds de oude zandloper, die hem belet om langer dan anderhalf uur Gods water over Gods akker te laten lopen. Zijn voor gan gers kregen drie stuivers boete, als zif hun prediking niet binnen de tijd hadden voltooid. Koekoeksei 't Woudt, via een smalle navelstreng van asfalt verbonden met de moderne tijd, is de meest curieuze nederzetting in het Zuidhollandse landschap. Het heeft namelijk in feite niets te maken met 1973. Niets met de moderne bescha ving en de geest van onze tijd. Het is een stenen koekoeksei in het welvaarts nest, gelegd door een middeleeuwse vo gel, die zelf al lang gevlogen is. De smalle, kronkelende klinkerweg, die naar de kerk leidt is doorgaans leeg en stil en hooguit ontmoet men een overste kende kat, die verdwijnt in de boom gaard bij de muur. Voor de rest gebeurt er niets. Op het pleintje van grint bij de kerk heeft de nieuwe koster een avondmaalsbank neergezet, die hij op de zolder van zijn ambtswoning vond. Hij heeft hem fris gebeitst ten behoeve van de vreemde, arme snuiters, die hier moede van het wandelen arriveren. Op de oude avond maalsbank kunnen zif sinds kort naar de knotwilgen in de verte kijken en uit gebreid mediteren over de vergankelijk heid van het leven. Tussen kerk en pastorie, waar sinds lang al geen afgezant van de Heer zijn zondagspreken meer voorbereidt in de serre (een Scheveningse leek. die han delt in elektronische kiekkasten van de duivel heeft zifn plaats nu ingenomen) is in de schaduw plaats ingeruimd voor hen, die reeds ontstegen zijn aan het aards tranendal. De stenen boven hun laatste rustplaats in de vette kleigrond zijn verweerd en begroeid met onkruid in aantrekkelijke modekleuren. Hier rusten de lieve moeders, behuwd zuster, onvergetelijke grootvaders en zorgzame kostwinners. De rust is zo verpletterend, dat hij inmiddels al is gaan roesten in het hek om het kerkhof, dat klageliik piept, als weer een nabestaande de dodenakker betreedt. Dood in pot Dat is ,,'t Woudt". Niets te beleven. Dood in de pot. Op de nabije horizon staan de Rijswijkse en Delftse nieuw bouwwijken in de trillende zomerlucht. Muren van beton, waarachter het volk zich heeft verschanst met de wasauto maten en de elektrische mixers. De be schaving ligt overal op de loer, heeft zich op een steenworp van het dorp in gegraven en lijkt zich klaar te maken voor de laatste, beslissende aanval. Dat God en dominee Sterk dit nog lang ver hoeden. Eigenlijk zou je de vondst van zo'n mummelend dorp voor jezelf moeten houden. Aan niemand vertellen, dat on der de rook van de instant-flats een middeleeuwse steen der wijzen ligt. Als je het immers doorvertelt, is het gevaar groot, dat het dorp onmiddellijk geteis terd wordt door een gemotoriseerde sprinkhanenplaag. Dan wordt het kerk hof overspoeld door bermtoeristen en zullen rijksagenten te hulp moeten snel len om het verkeer op die ene smalle weg tussen de boerderijen te regelen. Te uniek Toch wint in dit geval de naastenliefde het van het dreigende gevaar, dat 't Woudt straks onder de voet zal worden gelopen door het massatoerisme. Het dorp is helaas te uniek om verder on ontdekt te blijven. Het is één van de weinige reisdoelen in ons land. waar je naar toe gaat in de zekerheid, dat er niets te beleven valt. Dat is de sensatie Kostersvrouw Truus Scheenks schenkt voor de gasten var koffie. „Maar 't moet een hobby blijven", waarschuwt ze. 't Woudt sinds kort in de schaduw van de kerk een geurig bakje van dit dorp met anderhalve man en een paardekop: er gebeurt niets en dat zeer langdurig. Je zit nu op de avond maalsbank en luistert naar de spreeu wen. die verderop als geroutineerde weeklagers in gebed voorgaan op het dak van het lijkenhuis/e. En je kijkt naar de kastanjebomen, waarin de kaarsen allang gesmolten zijn in de zo merhitte. Als op dit moment een post koets om de hoek kwam met rinkelende ridders in kurassen zou je niet eens ver baasd zijn. Hier past het de moderne tijd alleen om enkele beurten over te laten slaan. Aan de overkant heeft Truus Steenks vorig faar een bord met „koffiehuis" boven de deur van de kosterswoning ge spijkerd. Ze is de vrouw van de nieuwe koster, moeder van negen kinderen. 6 achterkleinkinderen en buurvrouw 1 een tandarts, die kortgeleden als welva rende weekendforens in het dorp is bin nengedrongen. In het kleine huis woonde daarvoor een man van 95. die een knaak per maand aan huur betaalde. Hif kwam de laatste jaren zijn huis niet Schot erin Op kermismaandag 16 juli wordt in Ge- mert op de Koks de nieuwe koning ge schoten van het stokoude St. Jorisgilde. Tegen negen uur 's morgens trekt daar toe het St. Antoniusgilde „De Gruun Schut" naar het Gildehuis van de Sint Joris-paffers, die zich verzameld hebben onder „de rooi Schut". Na een heilige Mis wordt vanuit de gildehuizen geza menlijk opgetrokken naar het Sint Hu- bertus Gilde aan de weg naar Erp. Ter wijl daarna de broeders van Sint Joris kampen om het nieuwe koningschap or ganiseren de gildebroeders van de Gruun Schut schietwedstrijden op de Puist, waaraan iedereen tegen een klein Inleggeld mee kan strijken om de tro feeën, bestaande uit drie horloges. Als de nieuwe koning bekend is heeft de plechtige Installatie plaats. Het Gild* trekt daarna al vendel zwaaiend terug naar de Commandory om het glas te heffen. Stoom afblazen Goed nieuws voor liefhebbers van oude treinen: deze zomer rijdt de stokoude stoomtrein van de Stichting Stoomtram Goes-Borssele weer door de Zak van Zuid-Beveland. De nu nog resterende rijdagen zijn 28 juli, 11 augustus, 25 au gustus, 1 en 15 september. Iedere zater dag worden twee ritten gemaakt: de eerste begint om kwart voor elf 's mor gens en eindigt om kwart vóór één. Die rit gaat van Goes naar Hoedenskerke en terug. De tweede begint 's middags om twee uur en duurt tot bij vijven. Dan rijdt de trein tot Oudenlande en te rug. Tarieven kort trajekt v.v. drie gul den (2e klas) en 4,50 (in het pluche van de eerste klas) en voor het lange trajekt respectievelijk vijf gulden en ze ven vijftig. Kinderen van 4 tot en met 8 half geld. Kaart- verkoop In de trein. En als u dan toch in de buurt van Zee land bent kunt u op 17 en 24 juli ook nog de toeristendag Zierikzee meene men. In deze fotogenieke stad vindt op deze dagen onder meer een kunst- en antiekmarkt plaats op de Vischmarkt. Ook kan men weer volop mosselen eten. Tijdens een vaart over de Oosterschelde met een rondvaartboot van de RTM wordt een zeemeermin opgehaald, die na haar entering aan boord zal optre den. In de middaguren is er een kinder programma met onder andere poppen theater, filmvoorstellingen en gecostu- raeerde waterfeesten. meer uit en wachtte in het schemerdon ker van zijn voorkamer op buurvrouw Stccnks, die hem elke avond voorlas uit de bijbel. Dat waren mooie momenten. Als ze verlaat was, bonsde hij ongedul dig op de wand, want hij wilde bijtijds naar bed zonder echter zijn dagelijks bijvoeding uit de bijbel te missen. Bedenkingen De bewoners van 't Woudt hadden wel bedenkingen, toen mevrouw Steenks dat zwarte bord met „koffiehuis" boven haar deur spijkerde. Ze waren gesteld op hun rust en capituleerden alleen op voorwaarde, dat het koffiehuis op zon dag gesloten bleef. „Ik kan daar vrede mee hebben, zegt mevrouw Steenks. „want wat je op zondag In Ie portemon- 1 nee vangt, vliegt er op maandag toch weer driedubbel uit". Dat zei een oud j vrouwtje uit het dorp tegen me en ze heeft misschien gelijk. Ze zijn hier op het dorp niet zo streng, maar wel con- servatief. Ze zouden het liefst geen vreemden op hun erf willen zien. Voor de vreemden, dis toch komen, zet ze nu op weekdagen op de spaarbrander in haar keuken een geurig bakje koffie. Ze vraagt 65 cent per kop en als de klanten er een verse punt gebak bij J wensen, betalen ze één vijfentwintig. Daarnaast verkoopt ze ijs en Jrisdran- hen. Van de opbrengst wil ze een stenen vloer aanleggen in het voormalig school lokaal. dat grenst aan haar huis. Hier sloeg de meester eens de wijsheid in de koppen der dorpelingen, waarbij hij ge- 1 kruik maakte van de „fraayc handplac- j kc en de wackere roede van wllghentac- ke". Voor de kleine vergrijpen der leer lingen hanteerde hif de ..zachte plaexc- I kens", maar voor vechten, stelen en t voortdurende ongehoorzaamheid, nam hif zijn toevlucht tot de „haïde plackcn en de felle graauwen". Kostprijs Truus Steenks houdt het liever op een botermals plakje cake. „Ik geloof wel, dat mijn koffiehuis in een behoefte voor ziet", meent ze, „de nieuwsgierigen, die naar 't Woudt komen, willen nu een maal graag Iets gebruiken. Vroeger klopten ze trouwens ook bij me aan en vroegen ze. of ze even naar de w.c. mochten. Nu moeten ze ook, maar geef ik er een kopfe koffie bij. Zo verdien ik tenminste nog wat. Tenzij ik naar de dokter moet of boodschappen doe, dan komen ze voor een gesloten deur. Het moet een hobby blijven". Als extra service leidt ze de klanten desgewenst voor niets rond in de kerk, die in de jaren vijftig minitieus geres taureerd is. „Een heerlijk dorp", zegt ze vertrouwe lijk. ,,ik ga hier voor geen goud meer weg". Wie eenmaal gerust heeft in het 't Woudt kan haar gevoelens alleen maar billijken. Elke dinsdag- en donderdagavond tot en met 16 augustus wordt vanaf het VVV- kantoor aan de Tunnelweg om half acht 's avonds begonnen aan de gecombi neerde wandel- en boottocht (met drank en hap toe) „Drie Maal Utrecht". De wandeling gaat via het voetgangersge bied van Oude Gracht en Bakkerstraat en over de Neude naar de Werf onder de Galeries Modernes aan de Oude Gracht. Vandaar gaat de reis per boot verder door de Utrechtse grachten. Kaarten zijn aan de Utrechtse VVV-ba- lie te koop voor 4,75. Vóórbespreking is mogelijk via telefoonnummer 030-318377. In het voormalig schoollokaal heeft mevrouw Scheenks haar koffiehuisje ge ïmproviseerd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9