WALDHEIM SPRAK MET PATER HASTINGS Eindexamen afschaffen CeicbcSouomit Fraters bestaan- van Utrecht honderd iaar '55 Geweten wakker geschud 5? Nog geen spoor Paul Getty Jr. „De Gouden Eeuw van Antwerpen" Vakopleiding bouwbedrijf Somerset Maugham omnibus _JF src/o/e Geld nodig? WONINGBOUW VOOR MAGERE JAREN? HOOFDZAAK Meer controle op embargo Rhodesië SACHAROV KRIJGT STEUN VAN AMNESTY INTERNATIONAL Massaal proces tegen Griekse marine officieren Vervalste Rembrandt op Zweeds politiebureau bhilit hoüse r FAMILIE ftpasims phiht hoüse Redding uit zee Duitsland verliest 159e Starfighter ZATERDAG 21 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 NEW YORK (Rtr) Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties is van mening dat het getuigenis van spaanse missionarissen over de massaslachting van Afri kanen in Mozambique „het geweten van de mensheid heeft wakkergeschud." (ADVERTENTIE) Na een gesprek met pater Adrian Hastings, de britse priester die de verhalen van de missionaris sen openbaar maakte, zei Wald heim dat hij dit persoonlijke verslag „met grote pijn" had aangehoord. Hij herinnerde er aan dat de VN in de afgelopen tien jaar in talrijke resoluties de Portugese regering hadden opgeroepen een einde te maken aan alle „daden van onderdruk king", nu deed hij opnieuw een „ernstig beroep" op Lissabon „deze lijn te volgen". Pater Hastings heeft een verkla ring over de zaak afgelegd voor de speciale VN-commissie voor kolonialisme. Een groot ge deelte daarvan was een herha ling van de gedetailleerde be richten die in eerste instantie door de Londense Times werden gepubliceerd. Portugal heeft de beschuldigingen ontkend, mede via zijn diplomatieke missie bij de VN. De VN-commissie eiste, na het verslag van Pater Hastings te hebben aangehoord, eenstemmig van Portugal een onafhankelijk onderzoek naar de juistheid van de beschuldigingen. Een arts die bij de portugese troepen in Angola heeft gewerkt zegt, dat de Portugezen daar gevangenen onthoofden en de I hoofden op lange stokken sta- ken. In een gisteren in het franse dag- 1 blad Le Monde gepubliceerde brief schrijft dr. M. Padua, die nu in Parijs werkt, „Ik zag Afrikanen wier oren waren af gesneden. Portugese militairen hadden hen gedwongen de afge- i sneden oren op te eten. Dat ge beurde in de Angolese stad Don- do." Paul Getty jr. (links) werd enige dagen voor zijn vreemde verdwijning gefotografeerd samen met twee 1 vrienden in een huis in Rome. Tot nu toe heeft de politie nog geen spoor van de jongen teruggevonden. MONACO (AP) De politie van wordt vertoond in bioscopen in Monaco heeft, gevolg gevend Rome. tip die onjuist bleek te Het hoofd van de recherche in Washington „De Gouden Eeuw van Antwerpen, een belangrijke Belgische tentoonstelling zal in het derde kwartaal van dit jaar een rondreis door de Verenigde Staten maken. Deze collectie die uit 179 kunst voorwerpen bestaat, geeft een beeld van het leven in een grote stad in west-Europa gedurende de renaissance en de barokpe riode. Organisator is de stad Antwerpen en het ministerie voor Nederlandse cultuur in sa menwerking met de Belgische ambassade in Washington. BOEKENWIJS zijn, gisteren een groot en kost baar blok flatwoningen onder zocht op zoek naar de in Rome verdwenen 16-jarige Paul Getty jr., een kleinzoon van de Ameri kaanse oliemiljardair J. Paul Getty. Het speuren duurde niet lang en het had, aldus de politie, een „routine-onderzoek" betroffen. De verdwijning van Paul Getty vertoont enige treffende over eenkomsten met een film over een gefingeerde ontvoering die op het ogenblik met veel succes Rome, Domenico Scali, zei dat hij de overeenkomsten treffend vond, maar dat hij niettemin niet uitsluit dat de jonge Getty, die nu al 11 dagen verdwenen is, is ontvoerd. De film „Travels with my aunt" is gebaseerd op een boek van Graham Greene. De meest treffende overeenkomst tussen de film en het verdwij nen van Getty is het afsnijden van een vinger als bewijs dat de ontvoering werkelijk heeft plaats gevonden. (Van een onzer verslaggevers). Met deze verandering worden ALKMAAR De Stichting vakop leiding bouwbedrijf wil het eind examen afschaffen en daarvoor In de plaats een tentamensy steem invoeren. Dit deelde de directeur van de stichting mr. A. S. J. van Abeelen mee tijdens een bijeenkomst op een leerlin genbouwplaats In Alkmaar. Met een knipoog naar die televi siekijkers, die William Somerset Maugham pas hebber\ leren waarderen nadat de verfilming van een aantal van zijn verha len op het scherm is geweest, heeft uitgeverij De Boer (Bus- sum) een omnibus op de markt gebracht van de in 1965 op bij na negentig jarige leeftijd over leden schrijver. Zijn exotische onderwerpen en dramatische ontknopingen garanderen hem een steeds uitgebreider lezers publiek. Deze tweede bundel van Somerset Maugham bevat een roman („De bonte sluier") en een verhaal („An het eind van de wereld"), die in het Midden Oosten spelen, plus een roman óver de belevenissen van een jonge Engelsman in Maugh- ams geboorteplaats Parijs („Vreemdeling in Parijs"). KUNST EN KUNSTENAARS Onbekende schetsboekbladen van Isaac Israëls die leefde van 1865 tot 1934 worden tentoongesteld in het Westfries Museum te Hoorn van 21 juli tot en met 19 augustus. Volksdansavond in Houtrusthal. Op donderdag 26 juli organi seert het Haags Vacantie Comi té een volksdansavond in de Houtrusthal met medewerking van het Bulgaars Ensemble „Choumen". Organist Ben van Oosten concer teert op dinsdag 31 juli in de Sint Antonius-abtkerk te Scheve- ningen. Hij zal werken van An dnessen, Handel, Franck en Vierne ten gehore brengen, be 5de Intern Biennale v.h. Affi che wordt in juni 1974 te War schau gehouden. Het thema zal luiden „Water als levensele ment. Inlichtingen bij Bureau de la Biennale de 'Affiche. 3 Place Ma'.achowskiego 00—916 Warszawa Polen, the Continental Singers Orches tra treden op 2 augustus op in het Thomas More College te Den Haag. Een belangrijk on- derdeel van hun concert bestaat uit „The Apostle" en musical gewijd aan het leven van St. Paiïlus. UTRECHT (ANP) De congrega tie van de fraters van O. L. Vrouwe van het H. Hart in Utrecht, beter bekend als de fraters van Utrecht bestaat 13 augustus 100 jaar. Het eeuw feest zal zaterdagmorgen 11 au gustus worden gevierd met een voeren, plechtige eucharistieviering in de kathedrale kerk in Utrecht Maandag 13 augustus houden de fraters onder elkaar een ont- j moetingsdag in de I.eostichting in Borculo. „Opvoeding van en onderwijs aan jongens, vooral waarbij kardinaal Alfrink zal voorgaan en preken, 's Middags volgt in „Esplanade" een her denkingsbijeenkomst waarbij de algemene overste frater Bavo Bijster en prof. dr. J. Lescrau- waet M. S. C. het woord zullen Corruptie bij lagerhuisleden vermoed LONDEN (AP) Scotland Yard heeft gisteren op dracht gekregen acht le den van het Lagerhuis met inbegrip van vier oud-minister aan de tand te gaan voelen in verband met „corruptie in hoge kringen". De opdracht tot het onder zoek was, volgens de Dai ly Mail, gegeven door mi nister van justitie Sir Pe ter Rawlinson. Volgens deze krant zou het merendeel der te onder vragen personen bestaan uit socialistische parle mentsleden uit Noord-En- geland, en de rest uit con servatieve parlementa riërs uit het zuiden van het land. on- en minvermogenden, in scholen internaten en jeugd werk, ook in de misschien" staat officieel te boek als het doel van de congregatie die ge sticht is door de toenmalige aartsbisschop van Utrecht mgr I. Schaepman. Gestart werd met 2 leden, na een halve eeuw (1923 waren dat er 115, en na 75 jaar (1948) 368. Op haar eeuwfeest telt de congregatie nog 307 leden, van wie 262 Ne derlanders en 45 Indonesiërs. naar zijn zeggen twee vliegen een klap gevangen. „Het is na melijk een reële hulp aan hen, die dagelijks in de bedrijfstak hun leerlingen opleiden dus de patroons en de leermeesters en voorts een aan de leerling aangepaste wijze om tot het di ploma te komen, doordat be paalde onderdelen van de oplei ding op een voor de leerling ge schikt moment met bijvoorbeeld een tentamen kunnen worden afgesloten", zo vertelde hij. .Daarmee zouden we" aldus de heer van Abeelen „af zijn van alle nadelen die aan een eenma lig volledig examen aan het ein de van de opleiding zijn verbon den. Leerlingen die klaar zijn, I ook binnen de twee jaar, kun- I nen dan eerder hun diploma be halen en leerlingen die voor een bepaald onderdeel nog niet hele maal „bii" zijn, verliezen niet een volledig jaar" STOMPWIJK Een groot deel van de Stompwijkse jeugd en de Stompwijkse Boys gaan een week op sportkamp. Het vertrek is zondag vanaf de parkeer plaats. Het adres van de oude ren is: NKS Jeugdkamp, Tran- ceweg 7, Weert. Voor de jonge ren: NKS Jeugdsportkamp „Al- bano", Vaartweg 7, Ouden bosch. Kroonprinses Sonja van Noorwegen heeft gisteren i een zoon. Het is het tweede kind van de kroonprin n een ziekenhuis in Oslo het leven geschonken aanses en kroonprins Harald. In 1969 kreeg het echtpaar een dochtertje. Met de geboorte van deze 4'/2 pond zware zoon is de troonopvolging in mannelijke lijn in Noorwegen verzekerd. auto "meubels NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Prins trachtte botsing nog te vermijden DEN HAAG (ANP) Prins Bernhard is donder dag bij Porto Ercole aan gereden door een tegen ligger die in een bocht de macht over het stuur had verloren, zo heeft de par ticulier secretaris van de prins gisteren verklaard. Prins Bernhard zag de auto, bestuurd door een Italiaan, slingerend op zich afkomen en reed met zijn auto in een ondiepe sloot in een poging om een aanrijding te voorko men. De Italiaan wist een auto die voor de prins reed te ontwijken, maar kwam in de sloot tegen de auto van de prins te recht. Prins Bernhard reed op het moment van zijn manoeu vre dertig kilometer, al dus het communiqué Naar omstandigheden gaat het de gewonde Ita liaan nu goed. In een paar dagen kunt u het hebben. Met een persoonlijke lening van de NMB. Gemakke lijk, zonder onnodige formali teiten. In overleg met u worden het bedrag ën ae maandelijkse aflossingstermijnen vastgesteld. Een lening van-/ 2.000,- kunt u bijv. terugbetalen in 18 x 129,50 per maand. Of 3.500,- in 24 x ƒ171,50. Inclusief alle rente en kosten. Stap eens binnen. We vertellen u graag alles over een persoon lijke lening voor welk doel dan ook of een woningkrediet, voor verbetering en onderhoud van uw huis. WEER WIL DE IRONIE van het lot dat critici leren hoe lastig soms alternatieven zijn van wat zij laken en kraken. Woningbouwexperts voorspellen dat in 1974 de woningbouw in Neder land wel eens een flinke terugslag zou kunnen krijgen. En dat ter wijl op „Volkshuisvesting" jonge excellenties als Gruijters, Van Dam en Schaefer zich voorgenomen hebben om woningzoekenden en an dere burgers eens te bewijzen, hoeveel beter alles bij de Nederland se woningbouw zou kunnen dan Schut en andere ministers van con fessionele huize gepresteerd hebben. Het pikante is dat het cijfer voor volgend jaar onder andere tegenval len kan, omdat wat in vorige jaren aan vergunningen uitgereikt werd, in 1973 wel eens in huizen omgezet zou kunnen worden. STAAT ONZE WONINGBOUW NA 1973 inderdaad een reeks van magere jaren te wachten? De verdienste van de geruchtmakende publikatie van de Nationale Woningraad is in elk geval dat zij die nu voor het bouwbeleid verantwoordelijkheid dragen, gewaar schuwd zijn en dus voor twee kunnen tellen! Het kabinet zou al op korte termijn beslissingen moeten nemen om de terugval vóór te blijven. Maar de bouwminister in dat kabinet wil tevens betere gegevens hebben over de kwantitatieve en kwalitatie ve tekorten. Hij doet dus geen beste zet wanneer hij hals over kop nieuwe bouwvergunningen zou gaan uitgeven. BOVENDIEN KAN de overheid zich in eerste instantie beter concen treren op andere gevaarlijke ontwikkelingen waar de Woningraad aandacht voor vraagt: meer utiliteitsbouw en de door een eventueel strenge winter verloren bouwvakkersuren. In het gunstige winter weer van de laatste jaren zit natuurlijk ook een stukje verklaring van mr. Schut's succes. De nieuwe bewindslieden kunnen dan moge lijk maatregelen bedenken om door te bouwen Mj strenger winter weer en om de utiliteitsbouw (kantoren, scholen, fabrieken) onder controle te houden. DE KORTE STAKINGSACTIE onder Westlandse vrachtwagenchauf feurs zal wel een muis zijn die een opvallende staart krijgt. De aandacht van vakbeweging, overheid en publieke opinie is nu in tensief gericht zowel op de achtergebleven sociale regelingen voor de werknemers als op de economisch moeilijke omstandigheden waaronder een deel van deze bedrijfstak werken moet. Als nu in de praktijk maar niet de kwestie van lonen en tarieven de meeste aandacht krijgt. Hoofdzaak is dat de werktijden beter gere geld worden; terwille van 't sociaal belang van de vrachtwagenchauf feurs en de hunnen; én terwille van de veiligheid in het vrachtver voer. eenzijdige onafhankelijkheids verklaring door Ian Smith, heb ben de afgelopen jaren wel de gelijk effect gehad, maar niet de resultaten opgeleverd die er van werden verwacht, aldus belde ministers. Ook vorige ka binetten hebben zich steeds op het standpunt gesteld dat Ne derland loyaal moest meewer ken aan de uitvoering. De economische controle dienst heeft onmiddellijk een indeis zoek Ingesteld naar de Ju.stheld van recente berichten o»er ex port naar Zuld-Rhodesië. Hierbij heeft de ECD onder meer con tact opgenomen met de anti apartheidsbeweging Nederland die had verklaard over vertrou welijke gegevens te beschikken, zo zeggen beide ministers. DEN HAAG (ANP) De rege ring zal een interdepartementa le werkgroep instellen om te on derzoeken of de wettelijke maatregelen die zijn getroffen ter uitvoering van de sancties tegen Zuld-Rhodesië voldoende waarborgen bieden. Indien dit niet zo is, zal de werkgroep moeten nagaan welke maatrege len kunnen worden genomen om de sancties beter te doen nnle- Dit hebben de ministers van bui tenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, en van Financiën, W. F. Dulsenberg meegedeeld in antwoord op vragen van eerste kamerleden over de wet beta lingsverkeer Zuid-Rhodesië. De sancties, afgekondigd na de DEN HAAG De Westcuropese afdelingen van Amnesty Inter national hebben hun „scherpe afkeuring" uitgesproken over voornemens de Russische kera- physlcus prof. Andrej Sacharov te straffen ln verband met zijn openhartige uitlatingen over het functioneren van het politieke systeem In Sovjet-Rusland. In een gezamenlijke verklaring zeggen de Franse, Westduitse, Britse, Nederlandse en Belgi sche afdelingen van Amnesty International dat de Sovjet Unie rekening moet houden met de vrijheid van meningsuiting, die in de grondwet van de USSR Is vastgelegd. Amnesty International vreest d$t prof. Andrej Sacharov gevangen gezet zal worden of In een psy chiatrische inrichting terecht komt. Het Russische persbureau Tass heeft Sacharov beschul digd dat „al zijn activiteiten om de reactionaire pers te voorzien van anti-Sovjet laster Ingegeven worden door de wens zijn eigen land door de modder te halen". Dit wijst er op, zo stellen deze afdelingen van Amnesty Inter national, dat men overweegt hem gevangen te nemen en te veroordelen onder artikel 190-1 van het strafwetboek van de Russische republiek, waarin op de zo gedefinieerde daden een maximum straf staat van drie jaar. Stockholm In een politiebureau in de Zuid-Zweedse stad Malmö staat een vervalst Rembrandt- schilderij zijn verdere bestem ming af te wachten. Het werk is volgens kunst-experts, met inbe grip van de lijst, niet meer dan honderd kronen (65 gulden) waard. Het stelt een lichtende Christus-figuur tegen donkere achtergrond voor en een tiental mensen in oostersé kleding die gaven brengen. Een kunsthandelaar in Malmö had het schilderij acht jaar ge leden voor acht pond in Londen gekocht en voor heel wat hoger bedrag aan de huidige bezitter verkocht. Die nam het schilderij mee naar Denemarken, schreef een boek over de „onbekende Rembrandt" en wilde het toen in de Verenigde Staten verko pen. Hij reisde eerst naar Zwe den en verzekerde de douane dat hij het kunstwerk weer spoedig zou uitvoeren, maar in tussen gaf hij het schilderij als onderpand aan een particulier, in ruil voor een lening van 25.000 kronen en een auto van 10.000 kronen. Na een studie van het schilderij verklaarde een Zweedse kunst kenner dat het een belediging van Rembrandt en van de schilderkunst is om dit werk in verband met de naam Rem brandt te brengen. (ADVERTENTIE) DRUKWERK Primhoust brengt een nieuwe eigentijdse, eigen kolleklle famihedrukwerk. Met bijpassende enveloppen. Voor lieve verlovingen, hechte huwelijken, blije geboorten. Jubelende jubileums en recepties, serheupende verhullingen en al wat er verder maar aan le kondigen of uit te nodigen valt. DtnHiag PI«iU 31 070-112111 ATHENE (DPA) In verband met de marine-samenzwering van eind mei in Griekenland zullen 76 mensen, onder wie oud-minister Evangelos Averoff, en de vlce-admlraal Konstanti- nos Engolfopoulos voor een mi litaire rechtbank moeten ver schijnen. Uit een rapport blijkt dat de sa menzweerders van plan waren eind mei zoveel mogelijk mari neschepen te laten uitvaren, verscheidene eilanden te bezet ten en de haven van Piraeus te blokkeren. De regering moest daardoor gedwongen worden de macht over te dragen aan een regering onder Konstantinos Ka- ramanlis, die met terugkeer van koning Konstantijn uit balling schap zou worden gevormd en binnen redelijke tijd verkiezin gen zou laten houden. Twee agenten van het stranddeta- chement hebben gisteren rond hot middaguur een 16-jarige stu dent uit Zwitserland uit zee ge red. De jongeman was bij het baden in zee ruim vijftig meter uit de kustlijn gedreven en kon het 9trand door de vrij sterke wind en een krachtige stroming wind en een krachtige stroming niet meer bereiken. Een van de agenten ging hierop vanaf een golfbreker de zee in en kon de student met behulp van een red- lljn die door zijn collega was toegeworpen op het droge bren gen. De student heeft aan zijn avontuur geen nadelige gevol gen overgehouden. Weinig licht in Veghelse moordzaak VEGHEL De officier van Justi tie In Den Bosch, is er nog niet In geslaagd het onderzoek In de moordzaak op Hanny Verwege In Veghel af te ronden. De gearresteerde ex-echtgenoot van Hanny heeft wel bekend dc vrouw dinsdagavond te hebben bezocht, maar blijft hardnekkig ontkennen ook maar iets met de dood van zijn vroegere vrouw te maken te hebben. Het onderzoek wordt bemoeilijkt, omdat de vrouw verschillende vrienden heeft gehad en al deze alibi's moefen worden nage gaan. Niettemin bevestigt de of ficier van Justitie, dat er nog steeds reden is om de 23-jarlge H van G uit Schijndel, de ex- man van de vermoorde vrouw, in arrest te houden BONN (AP) Gisteren is bij In- golstadt in Beieron ccn Starfigh ter (F-104-g) van de West-Duit se luchtmacht neergestort. De piicot kon zich ner parachute icdden. Hiermee hoeft de West- Duitse luchtmacht nu door tal van ongelukken al 159 van die machines verloren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7