Nederland Astronaut Jack Lousma zoekt ook in Skylab naar het kleine Twee jongens,gevangen' op REM-eiland Helft tien miljoen rijksprojecten voor V akantiebezigheden volkomen verregend FRIESLAND VOLGT VOL SPANNING RUIMTEREIS Morgen roeien in Stomp wijk Deze foto van zichzelf stuurde Jack Lousma naar Friesland, met in forse ballpointletters: „Long live the Dutch" (Lang leve de Nederlanders). Alan Bean, dr. O. Garriot en Jack Lousma met het symbool van hun tweede Skylab-vlucht (Van een onzer verslaggevers) iot HOUSTON Jack Robert Lousma is op en Amerikaans staatsburger. Daar hoeft 13.3 niemand aan te twijfelen. Zonder dat forn staatsburgerschap zou hij immers nooit in aanmerking zijn gekomen voor een astro- P°P' nautenopleiding bij NASA, het Amerikaan- Qjjjjse bureau voor lucht- en ruimtevaart. Bin- tien jaar kan die situatie weliswaar .19;f aanzienlijk veranderen - dan zullen name- kaaj lijk in het kader van het zgn. Spacelab pro- 22.3 jèct ook geleerden en technici uit Westeu- landen ruimtevluchten kunnen ken - maar totdusver is de bemande ruim tevaart steeds een zaak geweest van Ame- rikanen en Russen. En Jack Lousma is ge- woon een van die Amerikanen die werd uit verkoren voor een ruimtevlucht per Sky- lgln| lab: hij maakt deel uit van de tweede be- idlm manning, samen met Alan Bean en dr. 5 A? Owen Garriott, die op 28 juli a.s. van start jzlel gaat. 12 4Toch wordt het wel en wee van Lousma in k"e Nederland en vooral in Friesland met meer belangstelling gevolgd dan dat van zijn zo idda langzamerhand al vrij talrijke voorgan- o' gers. Terwijl John Glenn, de rossige mari- nier die in 1961 als eerste Amerikaan een Mercury-vlucht om de aarde maakte, in Amerika al bijna vergeten is en Neil Arm- strong, de man die in 1969 als eerste mens 19.^voet op de maan zette, zich - wars van de uitgebreide publiciteit rond zijn persoon - MJmin of meer heeft teruggetrokken in een hoogleraarsfunctie, maakt Lousma zich ge- eeb£ reed voor een verblijf in de ruimte van 212 maar liefst 56 dagen, een verdubbeling van duurrekord dat het eerste Skylab-team vestigde. rkes'Enkele dagen geleden kreeg diezelfde Lous ma van het gemeentebestuur van het Frie- se Wonseradeel een telegram waarin hem veel succes werd gewenst. Zeker, Wonsera deel heeft niets met ruimtevaart te maken, r maar de naam Lou(w)sma kent men er euwjvvel degelijk. Jack Robert is een kleinzoon jwini van Sipke Willem Louwsma (die zijn ach- ,Ju(j ternaam nog met een "w" schreef) en "ïi.oi Jetske Kuypers, resp. afkomstig uit het piepkleine dorpje Piaam aan de IJssel- va meerkust en de vissersplaats Makkum, bei- (S de behorend tot het gebied van de Friese gemeente Wonseradeel. Jacks grootvader, Sipke Willem Louwsma, NOS was 32 jaar toen hij in 1893 naar de Ver- lijn enigde Staten emigreerde. Zijn gezin telde ■haal ^rie hinderen. Er zouden er later nog tien Joojbij komen. Een van die tien - de jongste - eu\vsWas Jacob, de vader van Jack. Jacob cuwi Louwsma trouwde met een Amerikaanse, euws Evelyn Brandt, die intussen al is overle- Jack zelf trad in het huwelijk met -vou( Gratia Kay Smeltzer, wier achternaam ook nog duidelijk Westeuropese invloeden ver raadt. Er zijn drie kinderen: Timothy (9), In het ruimtelaboratorium Skylab zullen de astronauten Bean, dr. Garriot e doorbrengen. de Amerikaanse Nederlander Jack Lousma 56 dagei Matthew (deze maand juist 8 jaar gewor den) en Mary, die op 22 september a.s. - vlak voor haar vaders terugkeer op aarde - 7 jaar wordt. De Lou(w)sma's zijn - maar dan moet men toch wel enkele generaties teruggaan - af komstig uit het gebied van Gaasterland (Balk. Sondel, Oudemirdum, Harich en Wijckel), maar Jacks overgrootvader, Wil lem Jendriks Louwsma, trok zo omstreeks 1860 naar Piaam en zijn zoons Sipke en Ja cob emigreerden in 1893 naar Amerika. Ze kwamen terecht in Drenthe, dat men zou kunnen beschouwen als een "voorstad" van het bekende Holland-Michigan. Niet ver daar vandaag - in Ann Harbor - woont nog steeds Jacks vader. Jack zelf werd op 29 februari 1936 (hij is dus eigenlijk maar een keer in de vier jaar echt jariggeboren in Grand Rapids, waar het nog steeds we melt van de Nederlandse Amerikanen. Jack Lousma blijkt zich heel goed bewust van zijn Nederlandse (Friese) afkomst. Hij wordt in Houston en op Cape Kennedy niet voor niets aangeduid met de (ere-)titel "the flying Dutchman". Jack vindt het uit stekend. Dat bleek heel duidelijk uit de hartelijke brief, die hij onlangs schreef aan mevrouw D. Bakker-Louwsma uit Drach ten. Hij ondertekende die brief met: Jack Lousma - "the flying Dutchman." Het was zijn reactie op een brief die mevrouw Louwsma ter gelegenheid van een Louws- ma-reunie in Veenwouden waar ruim veertig Nederlandse Louwsma's aanwezig waren - had geschreven. Er stonden dan ook dik veertig handtekeningen onder. Het duurde weliswaar een paar maanden voor dat er antwoord kwam uit Houston, maar dat kan een hard trainende astronaut moei lijk kwalijk worden genomen. Z'n brief luidde als volgt: Beste familie en vrienden in Friesland, Het heeft me goed gedaan te merken dat de Louwsma-familie nog zo sterk en als een heid geworteld is in ons gebied van her komst. U kunt er van verzekerd zijn dat ik even trots op mijn geboortegrond ben als u en ik zal trachten alle zonen en dochters van Nederland zo te vertegenwoordigen, dat het voor hen een eer is.Ik zal naar u uitkijken vanaf een hoogte van 270 mijl en zal aan u denken zo dikwijls als we Neder land passeren gedurende ons verblijf van acht weken in de ruimte. Ik wil u ook al vast danken voor uw gebeden en uw war me gevoelens. Mijn vrouw en ik hebben al lang met de gedachte gespeeld een bezoek aan Nederland te brengen (de brief uit Ne derland bevatte namelijk een uitnodiging, red.) Misschien zal die hoop werkelijkheid kunnen worden na de Skylab-operaties. Met hartelijke persoonlijke groeten, Jack Lous ma - "the flying Dutchman" Van dat bezoek zal voorlopig overigens wel niet zoveel komen. Als Beun. Garriott en Lousma over een paar maanden weer op aarde zijn teruggekeerd, zijn ze de eerste tijd in elk opzicht "gevangenen van de we tenschap", daarna zullen ze ongetwijfeld in Houston dagwerk krijgen om de laatste Skylab-bemanning met raad en daad bij te staan, kortom - een bezoek van de Lous- ma's aan de geboortegrond van Jacks grootouders, zal op zijn vroegst pas in 1974 kunnen plaatsvinden. Maar uit alles blijkt - en daar zijn de Nederlandse Louwsma's ui teraard erg mee ingenomen - dat Lousma een dergelijk uitstapje naar Friesland toch wel erg op prijs zou stellen. Alleen, zijn werk gaat voor. Hij is als het ware bezeten van lucht- en ruimtevaart. Toen hij in april 1966, samen met nog acht tien anderen, werd uitgekozen voor een astronautenopleiding, was hij er vast van overtuigd dat hij zou kunnen deelnemen aan een maanlandingsexperiment in het ka der van het Apolloproject. In 1966 leek die kans trouwens ook royaal aanwezig. Er was volop geld beschikbaar voor de ruimte vaart en bij het Nasa-programma was het een en al rozengeur en maneschijn. Maar in 1969 - het jaar waarin Neil Armstrong en Edwin Aldrin wijlen president Kenne dy's opdracht realiseerden: voor 1970 een Amerikaan op de maan en veilig terug naar de aarde - kwam er de klad in, en niet zo'n beetje ook. De Nasa kreeg steeds minder financiële armslag, zodanig zelfs dat er drie Apollo-maanvluchten moesten worden geannuleerd en het Skylab-project van de aanvankelijk gedachte reeks van meer dan twintig vluchten (zowel in een baan om de aarde als - opnieuw - naar de maan) werd "omgebouwd" tot een veel eenvoudiger programma, dat slechts de lancering omvatte van een groot ruimtesta tion en drie afzonderlijke astronauten teams, die dat station gedurende perioden van 28 tot 56 dagen als tijdelijk onderko men in de ruimte zouden gebruiken. Het was voor Jack Lousma - voor het meren deel van zijn collega's trouwens niet min der - een pijnlijke teleurstelling, dat hij niet voor een Apollo-maanvlucht in aan- De raket, die de tweede Skylab-be manning naar het ruimfelaboratorlum moet brengen, staat al klaar op Cape Kennedy merking zou komen. Hij kreeg nog wel de kans om tijdens de vluchten van de Apol lo's 9, 10 en 13 allerlei hand- en spandien sten te verrichten, een groot deel van de training mee te maken en van tijd tot tijd als verbindingsman in Houston te fungeren, maar de maan zelf bleef voor hem onbe reikbaar. Die niet al te plezierige gang van zaken was voor sommige van zijn collega's reden om de ruimtchelm aan de Texaanse wilgen te hangen en elders een baan te zoeken. Maar Jack Lousma was er vast van over tuigd dat er nog een kans zou komen. Die kans kwam toen hij - samen met Alan Bean (Amerika's vierde man-op-de-maan) en dr. Owen Garriott werd aangewezen als lid van het tweede Skylab-team. Daurna is het voorlopig afgelopen met de aktieve ruimtevaart althans voor "the flying Dutchman", maar hij heeft toch al meer dan eens laten doorschemeren dat hij ook nog een werkzaam aandeel hoopt te krijgen in het Amerikaanse ruimtevaartprogram- ma-van-de-toekomst, het zgn. post-Apoüo- project, waarin het zgn. "ruimtevlicgtuig" - de "space shuttle" die tegen het eind van de jaren zeventig operationeel moet worden - zo'n belangrijke rol zal spelen. d ,.J ZATERDAG 21 JULI 1973 LEIDSE COURANT spit! NOORDWIJK Vorige nacht moest de Noordwijkse mo- ruwe zee niet mogelijk de torstrandreddingsboot ,,Kurt Carlsen" in aktie komen om „schipbreukelingen" aan boord twee jongelui van het REM-eiland te halen, die daar als te nemen. Eerst tegen de mor- moderne Robinson Crusoeë's bivakkeerden. Omstreeks hemelland te halem in en v één uur merkte de kustwacht op, dat op het gewoonlijk verkleumd en hongerig kwamen onverlichte eiland een vuur brandde. Dit was aanleiding om de assistentie in te roepen van de KNZHM, waarop de „Kurt Carlsen" in zee werd gebracht om te gaan kijken wat er aan de hand was. zij op het Noordwijkse strand aan, maar aan het politiebureau vonden de jongelui een gastvrij onthaal. Zij werden van droge kleren voorzien en kregen een vorstelijke maaltijd voorgezet. Vernielers aangehouden LEIDEN De Leldse politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag twee jongemannen uit Leiden ongehouden die bezig waren met het vernielen van de verlichting aan het gemeentelijk Archief aan de Boisotkade. De leeftijden van de, lichtelijk aan geschoten, mannen zijn 24 en 29 jaar. Vrijdagochtend om ongevaar half 5 is een 42-jarige Duitse man door een te hoge snelheid op de Voorschoterweg t.h.v. de Roos- eveltstraat uit de bocht gevlo gen en tegen de leuning van de Trekvlietbrug gebotst. bekend geworden, Toen de beide avonturiers daar dat een tweetal jongelui, de 19- jarige Cor Molenaar uit Zand- voort en zijn evenoude Amster damse vriend Martien Wester man woensdagmorgen jl. met een vlet, voorzien van een bui tenboordmotor, van Zandvoort uit zee hadden gekozen om een bezoek aan het REM-eiland te brengen. WASSENAAR In verband met reconstructie- en rioleringswerk zaamheden zullen gedeelten van de Oostdorperweg in Wassenaar enige tijd voor alle rijdend ver keer afgesloten worden. Dit zijn de gedeelten tussen de Koks- hoornlaan en de inrit van de proefboerderij van de fa. Bonda en het stuk tussen de Van Cra- nenburgchlaan en de Koks- hoornlaan. aankwamen, zo bleek later uit hun verhaal, hadden zij de vlet aan een d^r pilaren van het „kunst "-eiland vastgelegd en vervolgens waren zij naar bo ven geklommen. Van woensdag af hadden zij daar verblijf ge houden. In die tijd maakten zij een hijskraan bedrijfsklaar om de vlet naar boven te hijsen. Terwijl zij daarmee bezig wa ren, sloeg de boot los en ver dween snel in open zee. De beide jongemannen zagen toen wel in, dat hun positie op het REM-eiland bijzonder hachelijk dreigde te worden. Om de aan- dachi te trekken legden zij 's nachts een vuur aan van hou ten kasten en andere rommel, hetgeen uiteindelijk hun redding Toe de „Kurt Carlsen" langszij kwam, bleek het aanvankelijk door het slechte weer en de LEIDEN Van de 10 miljoen, die onlangs voor Leiden be schikbaar zijn gesteld om de werkloosheid te bestrijden, zal Dit antwoordt de voorzitter de helft besteed worden aan de uitvoering van rijksprojecten, terwijl de andere helft uitgege ven wordt aan objecten van de lagere publiekrechtelijke licha men. Daaraan zit de voorwaar de verbnden, „dat de werken een arbeidsintensief karakfer hebben, zodat een duidelijk ef- Gedeputeerde Staten van Zuid Holland op schriftelijke vragen van drs. J. W. de Graaf, lid van de Provinciale Staten van Zuid Holland voor de PvdA te Oegst- geest. De voorzitter van GS zegt tevens dat het gaat om normale projecten, die gereed liggen om uitgevoerd te worden, maar waarvoor tot nu toe geen geldelijke middelen beschikbaar waren. Het (rijks) Coördinatie college voor Openbare Werken is van plan al in augustus a.s. keuzepakketten van projecten die in aanmerking komen voor te leggen aan de Provinciale Commissie voor de werkgele genheid, aan de hand waarvan voorstellen tot toekenning van subsidie kunnen worden gedaan, daan. LEIDERDORP De vakantiebe- zlgheden in de Springschans- school begonnen met een flinke opkomst: er meldden zich 35 kinderen. Het werd spoedig dui delijk dat het weer roet in het kindereten ging gooien; de speurtocht, die op het program ma stond, werd dan ook afge last en de leiding besloot de kin deren handenarbeid te laten doen. Dit bleek erg in de smaak te val len. Tussen de buien door wer den er tekeningen op het school plein gemaakt. De Vogelweid- school begon de dag met een in stuif. De jeugd kon gaan scha ken, dammen, mens erger je niet spelen, enz. De speurtocht viel 's middags in het water; in plaats daarvan ging men toneel stukjes opvoeren. In het club huis aan de Lindelaan stond het programma in het teken van Griekenland en daarom zouden er de gehele dag Olympische Spelen gehouden worden. Het sportveld echter, dat hiervoor uitgekozen was, bleek een groot zwembad dus ook dit kon geen doorgang vinden. Men is toen maar gaan tekenen, 's Middags heeft men nog iets van het Olympische programma gered door enkele onderdelen binnen en buiten het gebouw uit te voe ren. Het hardlopen op de 80 me ter werd gewonnen door Jan Schouten in 18 sec. De 4 x 60 meter estafette werd op naam gebracht van het team Erik van 't Woud, Bert v. Klaveren, Ka ren Voskuyl en Michael Prufilei in 34 seconden. Erik van 't Woud wist bovendien het verst te springen: 3.20 meter. De sjoelwedstrijd wist Michael Pru filei te winnen. Hij vergaarde 88 punten. OUD-ADE/BORCULO Het pro gramma van de slotdag van het jeugdkamp van VVOA Is slechts gedeeltelijk doorgegaan. Gister morgen werden zwemwedstrij den wegens het kille weer afge last en kon ook de vollcybalflna- ie niet worden gespeeld omdat het programmu 's middags bomvol zat. Niettemin vermaakten de jongens zich uitstekend o.a. een ganzen- loop en nog enkele vriendschap pelijke wedstrijden. STOMPWIJK De Stompwijksc Watersportvereniging gaat rich zon dag weer bezighouden met dc organisatie van het plaatselijk roel- kamploenschap. Jongelui vanaf 16 jaar kunnen hun overtollige ener gie kwijt op de roeibaan, welke op de Nieuwe Vaart is uitgezet. De erkende krachtpatsers van andere jaren komen natuurlijk ook weer, want zo'n jaarlijkse wisselbeker is toch zeker een sieraad in de huiskamer!. Bij voldoende deelname kunnen ook de dames gaai> uitmaken wie nu wel Stompwijks snelste roeister is.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3