Triomf Puy de Dome laatste grote inspanning van Ocana WEER SNELLER: 10.8 Maestro Gimeno legde Masters zijn wil op TROTS GLIMLACHJE NA OVERWONNEN UITDAGING TOURCIJFERS GEVERS NA „WONDERSOLO NOG OP TIJD AAN FINISH Schuiten maakte achterstand goed in achtervolgingsfinale Solingzeiler Blok enige die positie kon verbeteren ZATERDAG 21 JULI 1973 LEIDSE COURANT CLERMONT FERRAND Luis Ocana moest gistermiddag van zijn fiets worden geholpen. Uitgeput, totaal leeggere- den, maar wel als triomfator op de Puy de Döme. Zijn vijfde étappe-overwinning markeerde scherp de neder laag van die andere Spanjaard, de kleine Jose Manuel Fuente. De bergkoning kon zijn troon niet opnieuw bestij gen en zal met nog slechts hellingen van de vierde catego rie voor de boeg moeten berusten in de regering van Pe dro Torres. Fuente moest bovendien drie mannen op de Puy de Dome laten voorgaan, Ocana natuurlijk, maar ook Lucien van Impe en de Franse kampioen Bernard Thevenet, die daarmee zijn tweede plaats vrijwel veilig stelde en Fuente met de derde plaats in het klassement afscheepte. Ce'nde*i*fietUXCH3l 22 J U L L16 en 89k m-2 0 e ETAPPE P2 Jose Fuente is de strijd aange gaan, maar werd verslagen door sterkere rijders. In zijn ne derlaag sleepte hij Lucien van Impe mee, de enige die in de zware laatste kilometers naar de top van de Puy de Döme Luis Ocana had kunnen ver den Ocana, Fuente, Galdos, Pe dro Torres en Lopez Carril, de Fransen Thevenet. Delisie, Ovion en Catieau, de Belgen Van Impe, Houbrechts en de wilskrachtige Van Springel, de iizersterke Portugees Agostinho en Joop Zoetemelk. slaan. Van Impe, de onzekere, Qp minder dan vier kilometer van bleef te lang aan he; wiel van Fuente. nadat Ocana in het of fensief was gegaan. De kleine Belg besefte zijn fout te laat. Zijn tegenaanval schoot iets te kort. de top sprong Fuente weg. Slechts kort duurde zijn vlucht, Ocana en Van Impe kwamen onmiddellijk achter hem aan. Ocana volbracht de sprong naar Fuente op zijn mocht, Van Impe haalde opgelucht adem r.adat Fuente was bereikt, maar de rit over 216,5"kilometer Hef- was een afschuwelijke fout duurde eigenlijk 200 kilometer vsn de kleine Belg, want Ocana te lang. De renners wilden hun SJnS meteen door. krachten sparen voor de beslis- De drager van Je^ gele trul, ^die sende slag, hielden een niet te hoog tempo i Klauteraars Pas met Clermont Ferrand in zicht ontlaadde de strijd zich. Een aanval van Jean Pierre Danguiilaume wierp zijn maxi male rendement af. De klaute raars waren gescheiden van de echte klimmers. i zijn triomf in de zuurstoftent Een select groepje uitverkorenen was overgebleven, de Spanjaar- opnieuw zijn meesterschap had bewezen, werd opgevangen voor hij van zijn fiets viel. Hij herstelde snel en bekende toen: „Nu ik dit heb meege maakt, begrijp ik wat Merckx in sommige beklimmingen heeft moeten doorstaan. Nooit heb ik werkelijk geloofd dat hij echt uitgeput was en in de zuurstof tent weer aan kracht en lucht moest worden geholpen. Maar het is waar. Dit is mijn laatste grote inspanning uit de ronde." Viande Veau de IY0H Ba'uieiï fepUH v*B.(omiMiOTafeurjHoPcyei-vqui &- muon De beste gelegenheid voor een protestgelegenheid is natuurlijk de Tour de France, Veeboeren, ontevreden met de Franse prijzenpolitiek, stopten de renners pamfletten in de hand. Een voorgenomen blokkade kon door toegesnelde gendarmes worden vermeden. Van kilometer tot kilometer CLERMONT FERRAND Het verloop van de achttiende rit uit de Ronde van Frankrijk. Brlve - Clermont Ferrand met aankomst op de Puy de 2. Karavan door demonstranten bijna twintig minuten opge houden, Hochart glipt er als enige tussendoor. Maar wordt door de wedstrijdleiding gc- .-ongen te stoppen. Er 160. Doorkomst op^de cote do Auvagnat (vierde categorie)* 187: Doorkomst op de Cote des Gardes (vierde categorie) 1. Torres 2. Fuente. 3. Marios, 203. Sanque, Lazcano beklimming Ingelopen. 211. Aanval van Fuente. terug gehaald door Ocana, van iet passeert Fuente. bij aankomst Zoetemelk op 0.54 6. Dellsle op 0.55, 7. Agostinho op 1.02 S. Galdos op 1.19, 9.. Torres, klassementen ongewijzigd. Ocana blijft In het geel. Zoe temelk ln het wit en Van Springel In het groen. Torres behoudt leiding ln bergklasse- Ruim een maand nadat zij de historische grens (11.0 seconden) had doorbroken op de 100 meter, heeft Renate Stecher bewezen dat die tijd (10.9) nog niet haar maximum was. Tijdens wedstrijden in Dresden bleek de Oostduitse atlete nog sneller. In het gevecht met landgenote Petra Kandarr, die 0.2 seconde moest achterblijven, werd Renate Stecher naar een wereldrecord van 10.8 seconde gestuwd. Haar onbegrensde mogelijkheden toonde de gedrongen Oostduitse reeds in de series, toen zij haar oude wereldrecord evenaarde. In Ideale omstandigheden (de rugwind was met 1.9 meter per seconde net toelautbaar) snelde zij later naar de ongelooflijke tijd van 10.8 seconde. HILVERSUM Goed weer om te vissen, maar niet om te tennissen. Die gedachte heeft Tom Okker gisteren naar de waterkant gelokt, verre van het gebeuren op het Melkhuisje, waar het programma, on danks langdurig oponthoud wegens regen, geen achter stand van betekenis opliep. Okkers aan wezigheid had zijn nut kunnen hebben. De manier, waarop Andres Gimeno zijn geblesseerde rech terknie ontzag en desondanks in vier sets won 6-1, 4-6, 6- 6-2) de i het- twaalf ja Australiër Masters, proefdruk, gene Okker morgen in de finale voorge schoteld zal krij gen, vooropgesteld dat de Nederlander vandaag van Allan Stone wint. De 35-jarige meastro uit Barcelona, in de zestiger jaren ach ter Laver en Rose- wall meermalen goed voor de derde plaats op de we reldranglijst der profs, viel terug op een uitgekiend spel. In welke hoek Mas ters ook sloeg, Gi meno had diens be doelingen a! bij voorbaat doorgrond en was met een en kel stapje ter plek ke aanwezig. Zijn elegante, goed ge camoufleerde sla gen lieten de Au straliër voortdurend de keus uit twee mogelijkheden: op lopen of terugblij ven. Masters wijfel- de, met als gevolg dat hij veelal werd verrast halverwege service- en achter lijn. Later stapte hij definitief naar achteren en werd meegelokt in de lange rallies, waar uit Gimeno de meeste punten bij- eensprokkelde. Gi meno schold zich uit voor "burro" (ezel) bij het mis sen van het eerste matchpoint en vol tooide daarna de partij met een lo- ve-game. TMtslngcr Did) - Murljki* Schui 6-2. Halve finales hcrcndub- bclupel: Musthoff/Stüv* (Col./Au») Ryiin/N'Godrelln )Z- Afr/Fr) 6-4, 16. 11-9. Halve finales dnmcmlub- belspel: Mnnthof/Steve (W-Dld/Ned) - Suln- me/Schnar (Ned) 6-2, C-O.Cuypers Walhof (Z-Afr/Ned) Palmen- va/Zwaan (TsJ/Nod) (Ned/Aus) - Nora Lnutesloger/Thung Ned) 6-3, 6-t. Brtty Stövc/Maud (Nrd/Z- Afr) - Brigitte Cuy- per*/Crnmor iZ-Afr) Roeititel DDS Amsterdam De favorieten heb ben op de tweede dag van de nationale wereldkampioenschap pen voor dames hun tegenstan ders geen kans gelaten om voor verrassingen te zorgen. Gisteren beheersten op de Bosbaan de vier met stuurvrouw Nereus/ Orga de eindstrijd volkomen. Met 4 lengten voorsprong ging de ploeg over de finish. DDS had het In de slotrace van de dubbel vieren aanvankelijk wat moeilij ker, maar wees op de tweede 500 meter de Hades/Proteus Eretas/Het Spaarnecomblnatie duidelijk terug. UITSLAGEN FINALES Wehmeyor, v.d Velden en K. Jongenelcn) 3.26,7; -■ hu- dei/Protoiw/Erctni/Het Spnnrne 3.31,5; 8. Argn/Rla 3.41.2 Heren; Twee met ttuurmiui: 1. Tn- «hoi 7.10,5 (nieuw baanrecord); 2. Proteus/Eretas 7 43.7. Dubbrlvlcr l. Hnden/RIe 6 39 8 (nieuw Internationaal baanrecord) 2. Protcui/Eretaa 7.15.4, Twee met stuurman: 1. Proteu»/Ere- tn». 2. Tacho» 8 04,1; 3. Tacho» II 8.09 5. NIJMEGEN Gadegeslagen door enkele tienduizenden en thousiast applaudisserende mensen kwamen het legioen op verschillende manieren de stad binnen. In sommige gevallen erg moeizaam, bijna volkomen uitgeput, geteisterd door twee zeer pijnlijke voeten, sleepten enkele lopers zich met een ver beten trek om de mond op hun wenkbrauwen binnen. Op hun laatste krachten haalden zij de begeerde medaille. Anderen kwamen kwiek voorbijlopen. Dikwijls op het laatste stuk voor de hoofdtribune het tem po nog even opvoerend. De mi litairen liepen in het gelid. Op een luidkeels 'geschreeuwd be vel wendden zij het hoofd naar links en brachten zij een groet aan hun officieren. Iedereen die de finish haalde, had ech ter ook een ding gemeen. Bij elke loper of loopster, jong of oud, burger of soldaat, speelde om de mond dat niet te ver bergen trotse glimlachje, het had dan wel eens moeite ge kost, maar de uitdaging die Vierdaagse heet, was overwon nen. Kilometer na kilometer, uur na uur, kwam men binnenstro men. Dolblij dat men de fi- nisch bijna bereikt had, lieten velen zien toch nog niet al hun energie gebruikt te hebben. Een bataljon Afrikaanse solda te hilariteit van de toeschou wers plotseling een handstand en ging op zijn handen verder. Een batiljon Afrikaanse solda ten liep de laatste duizend me ter in een flinke looppas. Veel jongeren legden dansend en springend de laatste niet al te zware loodjes af. En natuurlijk was er de drank, die na vier dagen „onthouding" nu weer officieel was toegestaan. Een fles wiskey, gelijk met een enorme bos bloemen ontvan gen, ging van mond tot mond. Iemand sleepte met veel la waai een sliert volle bierblik jes achter zich aan. De cog nac, die dagenlang in de zak flacon verborgen had moeten blijven, kwam nu direct open lijk op tafel. Trots en vol voldoening werd telkens naar die medaille of het kleine cijfertje gegrepen. Even voelen of die er nog zat, of het werkelijk waar was. Een man met een groot bord „tot ziens" op zijn buik gaf daarmee duidelijk blijk hoe het hem bevallen was. Langzaam kwamen ook de laatste lopers binnendruppelen. Achter hen probeerde Nijmegen het nor male leven van alle dag weer op te nemen. De vuilnisdienst werkte als eerste weer op volle toeren door onmiddellijk de hele route met reinigingswa gens na te gaan. De taptoe vormde de definitieve sluiting. Na neg een nacht vol feestelijk rumoer was Vierdaagsestad Nijmegen weer gewoon Nijme gen. PAUL HOVIUS MEDEMBLIK De Oostduitse zeilvedette Dieter Below heeft gisteren alleen nog een ereron- de gemaakt over de witgekuifde golven van het IJsselmeer. Zijn Europese Solingtitel had hij reeds donderdag, in de voorlaat ste race, veilig gesteld. Het Oostduitse team zeilde in de race geheel risicoloos, ke vier Nederlandse bemanningen hadden een laatste kans om hun tegenvallende posities te verbe teren. Alleen Heike Blok slaag de in deze opzet. Hij werd zes- li tslag: 1. Strohschnelder (Oost). 2. Wagner (W.-Dld.) 3. Below (O.- ,Dld.). 6. Blok (Ned.). 8. Rozendaol i (Ned.), 11. Bakker (Ned.), 2.S. Hoef- lagels :d.). t(O..Dld 'ker. 9. Blok, 17. Hoetnagels. 32. Ro- zendaal. E gebroeders Erik en Sjoerd Voilebregt zijn gisteren op het Meer van Thun (Zwitserland) in de vijfde race om het Europese kampioenschap in de FD-klass« niet verder gekomen dan een tiende plaats. In het klassement zakten zij daardoor naar de zes de plaats. De Fransman Serge Maury is op de Atlantische Oceaan voor Brtst wereldkampioen in de Finnjollenklasse geworden. De Nederlandse deelnemers Joop de Vries en Kees Douze eindig den in de achterhoede. Ondanks het feit dat er ruim 400 zeilers hadden ingeschreven voor de internationale Holland- week I was er gisteren maar een handvol boten op de Loos- drechtse Plassen. Een van de redenen was dat niet alle klas sen op de eerste dag starten, de andere was de harde wind die velen deed besluiten in de ha ven te blijven. Do uitslag van do 18e etnpppe Luis Ocana (Sp-de Muer) 6.36.21, 2. Lucien van Impe (Belg-Stabllnsld) 7.36.25, 3. Bernard Thevenet (Fr- Plaud) 6.36.41, 4. Jose Manuel Fuen te (Sp-Barrutla) 6.36.55. 5. ZOETE MELK (Ned-Desvages) 6.37.14. 6. Raymond Dellsle (Fr-Piaud) 6.87.15. 7. Joacquln Agostinho (Port do Muer) 6.37.16. 8. Francisco Galdos (Sp-Barrutla) 6.37.23. 9. Pedro Tor res (Sp-Morcno) 6 37.40. 10. Regis Ovlon (Fr-Plaud) 6.37.43. 11. Lopez Carril 1 (Sp-Barrutla) 6.37.53. 12. Van Springel (Belg-Drlessens) 6 38 09. 13 Houbrechts cBelg-Driessensi z.t. 14. Catieau (Fr-de Muer) z.t.. 15. Mar- tos (Sp-Barrutla) 6.38.14. 16. Pollcn- Uer (Belg-Schotte> 6.38.15. 17. Alaln Santy (Fr-de Mi (Fr-Desvages) (Fr-Caput) 6.38.32, 20. Balngu. 18. Martin tla) 6.39,28. 25. Tollet (Fr-Stabllnskl) 6.39.33. 3-1. VAN DER LEEUW (Ned-VIssers) 6 40 18. 69 KREKELS (Ned-VIssers) 6.43.23. 75. Martins (Port-Vlssers) 6.44 17. 85. VLVNEN (Ned-Desvages) 6.45.46'i Algemeen klassement: 1 Ocana (Sp-de Muer) 122.43.32. 2. Thevenet klasse: 1. Bos 2. De Grt m2-klasse: 1. Bodegraven 2. De Ruljter. Soloklasse: 1. Erftcmeljer 2. Van Ooyen. Schakelklasse: 1. Barrenhard 2. Keverllng Buisman. Ok-klasse: 1. Lefevre 2. In der (Fr-Plaud) op 15.41. 3. Fuente (Sp- Burrutia op 15.56. 4. ZOETEMELK (Ned-Desvages) op 25.41, 5. Van Impe (Belg-Slabllnsky) op 29.31, 6. Van Springel (BUg-Drlessensi op 32.55. 7. Perln (Fr-Capul) op 32.11. 8. Lopez Carril (Sp-BarruUa) op 34.25. 9. Agostinho (port de Muer) op 35.01. 10. Ovlon (Fr-Plaud) op 35.44. 11. Dellsle (Fr) op 36.15, 12. Marti nez (Sp) op 38.10, 13. Pedro Torres (Sp) op 46..— 14 Catieau (Fr) op 46 54. 15. Almar (Fr) op 47.53. 16. Martos (Sp) op 47.24. 17. Houbrechts (Belg) op 49 17. 18. Mendes (Prot) op 49 28, 19 Mortensen (Den) op 50.19. 20 Galdos (Sp) op 52 10. 21. Labour- dette (Fr) op 1 03.22. 22. Danguiilau me (Fr) op 1.06.20. 23. Zubero (Sp) op 1.16.11, 24. Baiague (Sp) op 1.16.56 25. De Witte (Belg> op 1.17.27. 32. Martins (Por) op 1.30.00. 45. Ollvelra (Port) op 2.02.31. 59. VI AN EN (Ned) op 2.20.07, 73. VAN DER LEEUW (Ned) op 2.41.15, 75. KREKELS (Ned) op 2.52.09. Hel Sprint net (Fr) 95. 7. VLANEN (Ned) 92. Algemeen bergklassement: 1. Pe dro Torres (Sp) 212 punten.. 2 Fuente (Sp) 211. 3. Ocana (Sp) 192. 4 Thevenet (Fr) 119. 5. Van Impe (Bel) 102. 6. ZOETEMELK (Ned) 82. Dagploegenklnisement: 1. Plaud 19.51.39, 2 de Muer 19.51.46. 3. Bor- rutla 19.52.11, 4. Desvages 19.55.59, Muer 340.24.11. 2. Barrutla 42.29, 3. Plaud 340.43.49, 4. Caput 0.45.37. 5. Stabllnikl 341.06.04. 11. Van onze sportredactie AMSTERDAM De geschiedenis herhaalde zich, daar op de piste van het Olympisch Stadion in Amsterdam. Weer werd Roy Schuiten uit Zandvoort nationaal kampioen op de persoonlijke achtervolging, weer werd Herman Ponsteen uit NIjverdal tweede met minimale achterstand: 4.59.45 tegen 4.59.91. De finale tussen Schuiten en Pon steen was het grandioze hoogte punt van een wieleravond, waarvoor hooguit duizend toe schouwers belangstelling toon den. Herman Ponsteen leverde een grandioze prestatie in de halve finale, waarin hij niemand min der dan Fedor den Hertog de gradeerde met als resultaat een verbetering van het baanrecord tot 4.54.46, waarmee hij de oude toptijd van Tiemen Groen met ruim twee seconden verbeterde. In die uitermate boeiende fina- lerit leek Ponsteen regelrecht op de overwinning af to gaan, maar evenals vorig jaar bleek Roy Schuiten in de laatste vier ronden tot een ongelooflijke krachtsexplosie in staat. De malaise in de baansport wordt het duidelijkst bewezen op de sprint voor profs. Slecht6 twee renners hadden ingeschreven voor dit onderdeel: Oud-wereld kampioen Lijn Loeveseijn en 1. LocvestIJn 13.2, 2. Balk. Achtervolging amateurs: halve les: 1. Herman Ponsleen 4. (nieuw baanrecord oud record 4 van Tiemen Groen) 2. Fedor verdal) 4 59 91; om de 3e Slaals: 1. Fedor den Hertog, die an de Jong (Halfweg) na 3500 me ter Inliep ln 3.45. Sprint amateurs: halvc-flnalc: le rit: 1 Langkruls 134. 2 Van Wijk; 2e rit: 1. Langkruls 12.8. 2. Van Wijk; le rit: 1. Raaymakers 12 0. 2. Fens; 2e rit: 1. Fens 13.3, 2. Raaymakers. beslissing 1. Fens. Finale amateur- Longkruls; 2e rit: 1. Lungkruls i3.4, 2. Fens. Wegens aanhoudende regen hoeft de Jury besloten hel restant van de wedstrijden op oen latere datum le doen plaaUvlnden. In Utrecht zijn de sprlntknmploen- achlippen voor dames verwerkt. De uitslagen zijn: Halve finales: le rit: 1. Mini Brlnkhoff 13.6. 2, Gre Don ker, 2e rit: 1. Brlnkhoff 15 sec, 2. Donker; Tweede halve finale: le K wan tea 13.6 Brlnkhoff. Vissers 345.25.23. (Van een speciale verslaggever) CLERMONT FERRAND - Snuivend als een paard dat juist de mijl In een recordtijd heeft gelopen, is de 20-jarige André Ge vers, het speelse veulen uit de Nederlandse ploeg, nog net binnen de tijd aan de finish van de tiende etappe van de Ronde van de Tóekomst gekomen. „Ben ik nog op tijd?", was zijn eerste vraag nadat de Brabander bijna 100 km. alleen ver achter de kara vaan had gereden. Een gerust stellend knikje van de jury stelde hem tevreden. „Ik had het jammer gevon den als ik Parijs niet zou hebben ge haald", zo klonk uit de mond van de in er varing wellicht meest ongeroutineerde ren ner van de hele meute. Gevers, die na 45 kilometer een lekke achterband had gekre gen en na het wisselen van een wiel steeds verder achter was geraakt, had tot in het diepst van zijn arsenaal getast om de etap pe van Egletons naar Les Baraques, halver wege de Puy de Döme, te volbrengen. Het was haast een wonder, dat het hem nog lukte ook. De Brabander was als laatste van de 56 res terende renners over de meet gekomen. Hij had een achterstand van ruim negentien mi nuten op de Zwitserse winnaar Thalmann, die evenals Gevers deze dag de eenzaam heid boven de woeligheil van het peloton had verkozen. Hij verraste de Italianen na 55 kilometer. De Zwitser, die overigens in het klassement volkomen onbelangrijk was, maakte dank baar gebruik van een rustpauze van de ploegmakkers van leider Baronchelli. Zij hadden het in de beginfase erg druk gehad met het afweren van aanvallen van onder meer de Franse regionalen en de Neder landers. Nog vonden de Italianen het een beetje zon de om de étappe aan dc Zwitser te laten en stuurden Flaminl achter Thalmann aan. Deze knecht had echter al zoveel moeten presteren bij het terughalen van vluchters, dat hij niet slaagde. Zelfs niet toen Thal mann in de afdeling van de cöte les Gardes naar Clermont uit een bocht vloog en twin tig meter naar beneden rolde. Als een vol leerd crosser kwam de Zwitser met zijn fiets op zijn nek weer naar boven, pakte een reservefiets van de wagen en was op de meet nog 48 seconden voor op de Ita-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13