Jockey Rober Wetemans geeft zichzelf negentig procent kans Andre de Hertoghe baas op bestelling W innen van Derby nog belangrijker dan prijzengeld Noteer bij de radio ZATERDAG 21 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA' l Een staljongen leidt Queen of Roses S, met Rober Wetemans, uit de omrastering, den naar toe gebracht worden voor een speeksel test. lie paar- Trainer Cees van der Harst houdt Manolito nu nog bij de teugel. Straks zal hem in de Derby c vrijheid worden gegeven. BRUSSEL Na al dat machinale tourgeweld is het een verademing Miel Puttemans, Steve Prefontaine en Lasse Viren de 5000 en David Wottle met pet de 800 meter te zien lopen. Dat was mogelijk in Leuven, dat dankzij het universitaire sportcentrum niet alleen de Belgische hoofdstad van het bier, maar ook van de atletiek is. Het was op een zondagavond en het stadion zat vol, ofschoon men voor Wottle geen tegenstanders had kunnen huren en de ruiker dus slechts uit die ene bloem van 5000 meter bestond. De hele rest was namelijk kaf. Milleke het hovenierke uit Vossen droeg een trainingspak zo geel als een boterbloem. De geblokte Steve Prefontaine verscheen in paars kostuum met wuivende wilde haardos en snuivende snor. Lasse Vi ren in het blauw van Suomi met een trage glimlach op zijn mager gezicht met als rustpunten twee grote mysterieuze tovenaarsogen. De andere deelnemers hadden wel een naam, maar die raakten ze J tijdens de race kwijt. Met uitzondering natuurlijk van de haas der hazen De Hertoghe, de magere snellerik met het gezonde doods hoofd. Die nu hij achterom kijkend zijn hoogtepunt kan zien H zich van Stockholm tot Rio de la Plata op bestelling verdienstelijk maakt als tlievre, haze, hair of lepre. Ook dit keer trok Dre de trein op gang. Over een slijkerige sintelbaan. Er zat dus geen record, zelfs geen goede tijd in, want het regende ook nog fijntjes en het n was benauwd bovendien. Dat hinderde Dreetje niet. Hij sjouwde •J maar voort. Achter hem Miel in zijn hemelse stijl die hij dan ook tï afgekeken heeft van de engel Mibril, een serafijn met vuurrode WASSENAAR - Ger de Kroes, eigenaar van een superstal met een slordige veertig renpaarden, wil best onder ogen zien dat groot favoriet zijn met je paard in een derby ook niet alles is. De Wasse- naarse zakenman, die met het slagersmes welge steld is geworden, zit volgens zijn vrouw An in de zenuwen. En in de nacht van zaterdag op zondag zat het altijd vriendelijke echtpaar wel geen oog dicht doen. Gaat Queen of Roses S, de 3-jarige mer rie van Stal Geran, zondag onder de Haagse jockey Rober Wetemans de derby winnen? Ger de Kroes: „Eland was voor de Gouden Zweep ook zwaar favoriet, maar een outsider won, Jello. Ik moet eerst Queen als eerste over de streep zien gaan. De merrie heeft driemaal gelo pen in haar leven en drie maal zeer makkelijk ge wonnen zonder tegenstand. Nu, in de derby, is er zon der twijfel tegenstand en kan ze daar dan tegen? Maar toch ben ik blij dat Queen of Roses S groot fa voriet is. want outsiders winnen maar om de zoveel tijd en acht of negen van de tien grote favorieten winnen toch altijd". Aldus de berekening van Ger de Kroes. Voor de 46ste derby der volbloeds zullen waarschijn lijk twaalf paarden aan de start komen. Een derby met in feite maar twee fa vorieten: Queen of Roses S en Manolito. Rober Wete mans. de jockey van Queen: „Ik geef mezelf ne gentig procent kans. En die tien procent geef ik aan de crack van trainer Cees van der Harst; Manolito. Van één ding ben ik vrijwel ze ker: geen jockey uit het buitenland zal met de winst gaan strijken. Win ik de derby niet, dat gaat de overwinning naar Frans van Deuren met Manolito. Ik ben blij dat mijn baas Ger de Kroes voor Queen of Roses S geen topiockey uit Engeland heeft gehaald." Onrecht Ger de Kroes: „Vorig jaar haalde ik uit Engeland en kele buitenlandse jockey's voor het rijden van mijn paarden in de derby. Rober Wetemans kwam toen naast Persian Darling te staan, waarmee ik toen ook favo- Prognose WASSENAAR - De mogelij ke aankomst in de Derby is: 1. Queen of Roses S, 2. Manolito, 3. Rebel des Monts, 4. Heihof Salut en 4. Pante Rei. De eerste start van de zeven draverijen en drie rennen is morgenmid dag om half twee. Naast de derby gaat de in teresse van de drafsportlief hebbers uit naar de koers om de Generaal G.J.A.A. Baron van Heemstra Beker, waarin vrijwel alle Neder landse cracks en buiten landse imports aan de start verschijnen met uitzonde ring van Eland. Na Henri Buitenzorg is Eland ter be handeling van zijn benen in de dierenkliniek. De kans dat Chamuska in de 46ste Derby zal starten is klein. Woensdag stond het paard nog met een dik ke knie in de box. In de loop van vandaag neemt de eigenaar de beslissing of de Engelsman Eldin uit Enge land moet overkomen om riet was. Persian Darling kwam toen niet verder dan een vierde plaats. De jon gens op stal - drie goede jockey's: Smith, Bier en Wetemans - die met elkaar en met hun trainer Joep Dekkers zonder meer goed kunnen samenwerken, zou ik onrecht aandoen om joc key's uit het buitenland over te laten komen. En daarnaast heb ik in de fa vorieten-combinatie Rober Wetemans Queen of Roses S alle vertrouwen." Bijna zeventienduizend gul den ligt klaar voor de win naar van de derby. Een machtig bedrag, maar voor negen van de tien derby winnaars was door de jaren heen de eer van het winnen veel belangrijker, zowel bij de jockey als bij de eige naar. Afgelopen maandag hield jockey Rober Wetemans wacht bij Queen of Roses S. Niet omdat de prachtige binnenstal van Stal Geran niet beschermd is tegen kwaadwillenden, maar om dat het paard zich zou kunnen vastleggen. Hij waakt over een topconditie. Zijn collega's deden het de volgende dagen. Voor de stal staat zijn nieuwe Triumph sportwagen: „Als je niet elke dag in de kroeg zit, kan je zoiets kopen. Ik heb deze wagen vóór de derby gekocht, anders zeg gen ze straks bij een over winning: je vulde je zakken in de derby. Trouwens, ik heb bij een overwinning toch nog genoeg kosten. Er moet natuurlijk een feestje komen en bovendien heb ik hulpstarter Jos van der Broek tien dozen sigaren beloofd. Maar dat is het best waard. Was het maar vast zondag. Voor mij mag het nog wel wat regenen Chamuska voor het eerst in haar leven aan de start te brengen. De kampioensjockey Henk van der Kraats is teleurge steld. Hij zou in de Derby het kanspaard Dark Horse rijden, maar deze kan door een blessure niet starten. Dark Horse werd in staat geacht Queen of Rpse S of Manolito te bedreigen. Sasquatch-Prijs: Snooty Fox, Lynx en Dauphine. Derby: Queen of Roses Me- nolito en Rebel des Monts. Beker der Amateurs: Tus can Pride, Run Home S en Royal Palace II. The Curraqhprijs: Knight Poineer, Lord Axkit en Kinglet 0. Boitsfortprljs: Jimmy Boy, Jasper en Keino. Kentuckeyprijs: Klaus Oli vier, Kosmos P en Jelline P. Chantillyprijs: Keen Speed, Karel Duke en Joacob Are- ta. Epsomprijs: Loes Areta, Leo Buitenzorg en Komeet Olivier. Sporthrief uit Brussel want Queen Of Roses S kan tegen een zware baan en te gen de afstand ziet de mer rie niet op: 2400 meter en wellicht in een nieuwe re cordtijd, want reken maar dat ze moet lopen om het paard van Cees van der Harst voor te blijven." Goed afgelopen Vorige week woensdag, op de "Dag van het Paard", viel Rober Wetemans in de laatste bocht van zijn paard en bleef op de natte gras mat liggen. Velen geloofden toen niet meer in het der by-avontuur van de 24-jari- ge jockey. Rober Wetemans over zijn val van het paard New Electric: „Ik dacht gelijk, als ik maar niets ge broken heb, dan kan ik niet starten in de derby. Toen ik in de ziekenauto vervoerd werd naar de EHBO-post om onderzocht te worden, voel de ik pijn, maar ik was er vast van overtuigd dat ik met Queen in de derby kon starten." „Met alleen een sbijf been liep alles igoed af. Voor Rober Wetemans wordt het de zesde derby. Nog nooit heeft hij een der by gewonnen. Twee jaar geleden was hij er met het paard van de Hagenaar Joop van der Touw erg dicht bij. Met een hoofdje verschil kwam hij toen op de derde plaats achter de twee merrie's Cleopatra met Ina Schwarzkachel en Cormala met Henk van der Kraats. Ger de Kroes heeft nog twee paarden in de derby. Hij hoopt daarmee in het prijzengeld te komen. Gerd Bier komt in actie met Panta Rei en John Smith, de zoon van een cafetaria houder in Scheveningen, met Hopefull Future S. De Kroes heeft op het laatste ogenblik nog twee paarden uit de derby teruggetrok ken, Ferrero en Gerard, omdat deze twee duidelijk klasse te kort kwamen. Open vraag Ger de Kroes: „er is na tuurlijk nog een open vraag.Vorig jaar werd de derby gewonnen door Fran- kie Durr met Sasquatch, een paard waarvan nie mand op Duindigt voor de derby gehoord had. Cees Rood had het paard in Frankrijk helemaal klaar gemaakt voor de derby. Een zusje van dit paard, Chamuska, loopt met Eldin (Engeland). Eigenaar Rood heeft het paard nog nooit laten lopen. Wie weet wat dat paard gaat doen?" Insiders menen, na de trai ning van het paard op Duindigt, dat Chamuska lang geen Sasquatcfi is. De 46ste derby heeft volgens vele trainers maar twee fa vorieten en enkele zeer be langrijke outsiders. Favo riet nummer 1: Queen Of Roses S, nummer 2: Mano lito en outsiders Rebel des Monts van eigenaar Bax en trainer Herman de Graaf en Heihof Salut met Henk van der Kraats van de kas teelheer Nuy uit Wezep en in training bij de nestor Reneigenaar Ger de 1 Kroes met zijn vrouw bij j favoriete Queen of Roses S I, van de Nederlandse ren- sport, Bertus Riem. Zondag om half vier is de start en vijf minuten later weten de r e nsp ortl i e fh ebb er s ARTHUR VAN RIJSWIJK Deelnemers Derby DEN HAAG De deelne mers en jockeys voor de 46ste Derby met daarachter de cote die het paard zal brengen bij winst: slagpennen. Dan Steve Prefontaine, die ondanks die luchtige naam een geblokte kleine Amerikaan is, waaraan je de snelheid niet af ziet. Puttemans vliegt, Prefontaine werkt, Viren's lopen is een dans. Maar in Leuven danste hij uit de maat en was hij zijn vorm kwijt. Men fluistert natuurlijk, dat hij veel wijn en katrijn tot zich neemt, maar het is ook mogelijk, dat zo'n man ups en downs heeft en nu toevallig in de kelder zit. Hoe dan ook, het leek of zijn knieën als ze zijn gewicht soepel vingen iets te ver doorknikten en zijn quadraceps zo slap was als de kou senband om een damesbeen. Toen De Herthoge zijn hazenwerk vol bracht en Miel er even de pees op legde, moest Viren lossen. Het was voor deze grandioze loper en Olympisch kampioen hard te ster ven nog voor de helft van de afstand gelopen was. Hij keek droef en zijn gezicht stond bleek in de smalle rouwrand van zijn ring baard. Steve Prefontaine en Miel Puttemans vochten het veelal schouder aan schouder uit. Bij de bel schoot het tempo omhoog. Miel legde er daarom nóg wat op, maar Steve stampte moedig voort. Ook dë tweede ruk van Milleke, die liep alsof hij een storm in de rug h ving hij met moeite op. En toen gebeurde het. Met nog ruim meter voor de boeg plaatste Puttemans zijn demarrage. Hij schoot weg als de ebbenhöuten wedstrijdpijl uit een boog waar een echte kattendarmige pees uit Gent op ligt. Prefontaine keek verbaasd, schudde zijn manen, beet op zijn snor, maar werkte voort. Hij kreeg over de afstand van de laatste 200 meter nog ruim 40 meter aan zijn broek. De ereronde liepen ze samen. Miel was zo blij als een kind. Hij maakte sprongetjes als een jonge meid, die zojuist een fiets heeft gehad- De volledige Leuvense jeugd trad met schoolschriften aan voor handtekeningen, die ze prompt kregen. Miel moest zelfs nog een kwartier na blijven om door het strafwerk heen te komen. Pre fontaine klopte Miel alleman op de schouder. Wat zou zo'n jongen nu nog verdiend hebben? Onder de duizend gulden plus royale c kosten lopen die knapen niet en van mij mij mag het. Ik wed om een goede fles, dat we binnen de vier jaren dus na de Olympische spelen van 1976 over een circus van beroepslopers en atleten beschikken in de geest van de huidige tennisprofs. David Wottle won die 800 meter. Op zijn sloffen en hij had in plaats van dat gebruikelijke petje een ijsmuts kunnen opzetten en zich genlijk niet behoeven om te kleden. Hij liep het eerste stukje gezel lig wat op met de krukassen en bekeek onderwijl het landschap. Na de laatste bocht liet hij de rest staan en ging eenzaam over streep. Nooit in de lange loopgeschiedenis droeg iemand een pel snel in het rond als David Wottle. Een broodmagere jongen met een wat oud verweerd en gerimpeld gezichtje. Blauwe ogen, die eeuwig overschaduwd worden door de luifel van die gekke pet. Bearly met Dieter Weiss (Duitsland) 60,-. Heihof Salut met Henk van der Kraats (Wassenaar) 1 16.- y) Hopeful Future S met John Smith (Scheveningen) 1,80. Manolito met FTans van Deuren (België) 2,-. I Pante Rei met Gerd Bier (Duitsland) 1,80. Rebel Des Monts met J. Foresi (Frankrijk) 8,-. Woodfeet's Bandy met Boy Raymond (Engeland) 16,- -y) Chamuska met Erik Eldin (Engeland) 18,-. Chestnut Lizzy met Tony Carter (Engeland) 16,-- y) Lady Wiepke met V. Ra- bensteiner (Oostenrijk) 40,-. Woodfeet's Troby met Pie- ter Hallem (Engeland) 100,-. Queen of Roses S met Ro bert Wetemans Den Haag 1,80. De met x) en y) gemerkte paarden lopen in stalwed- denschappen. Atvidaberg—FC Den Haag Feyenoord—St- Etienne HannoverWinterthur Slovan Br—MSV Duisburg Hertha BSC—Malmoö FC Zü rich—Sla via Norrköping—Nancy Schalke 04—Standard; Kickers OfWiesla Kopenhagen—Innsbruck Eintracht Fr—Vejle Henk van der Kraats kijkt ernstig naar zijn omgeving. De belangen in deze Derby zijn voor hem groot.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12