Scherts maakt plaats voor dodelijke ernst in ontvoeringszaak Getty Vakbeweging mag regering niet voor het blok zetten SURINAME OP KORTE TERMIJN ZELFSTANDIG ONTWIKKELCENTRALES WORDEN OVERSPOELD MET KLEURENFILMS Milieuvereniging eist sluiting chemisch bedrijf „We sturen u vel een vinger" Nasleep van bouwvak-vakantie Gevaar voor Rijnmond Patiënt met rnilhart overleden Bisschop in Brazilië gearresteerd Bezwaren bij NKV-hond Bom ontploft op markt Jeruzalem VRIJDAG 20 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 6 De Duitse tweelingzusjes Martine en Marie Zacher, goede bekenden van Paul Getty, verlaten het politiebureau in Rome, nadat zij een brief hebben overhandigd, die de onvindbare kleinzoon van de oliemiljardair aan zijn moeder had geschreven. „Betaal, of ze vermoor den mij". (Van onze correspondent) ROME „We sturen u wel een vin ger van Paul als u zeker wilt zijn dat we hem levend in handen heb ben", aldus het cynische antwoord van een anonieme figuur, die op nieuw telefonisch contact heeft op genomen met mevrouw Gail Getty, de moeder van de verdwenen 17-ja- rlge Paul Getty, kleinzoon van de oliè-miljardair. Gisteren heeft de politie zich opnieuw gebogen over de boodschap die de onvindbare Paul Getty via twee vriendinnen aan zijn moeder had gestuurd. „Betaal of ze vermoorden me", schreef hij zijn moeder. De scherts in deze jongste ontvoe ringszaak in Italië heeft plaats ge maakt voor dodelijke ernst. Aan vankelijk werd de ontvoering van de hippie met de nodige scepsis be keken. Maandag 9 juli rond mid dernacht vertrok hij met een Frans vriendinnetje naar een Frans res taurant ten zuiden van Rome. Twee dagen lang werd niets van het tweetal gehoord, daarna meld de een diepe mannenstem via de telefoon aan mevrouw Getty dat. haar zoon ontvoerd was. Mevrouw Getty die in Rome woont en ge scheiden is van haar man, heeft meteen geloofd in een ontvoering. „Het is niets voor Paul om dit soort macabere grappen uit te ha len", verklaarde zij meteen. Niette min bleef het wantrouwen. De jon gen zou gewoon van thuis zijn weg gelopen, of hij zou een romantisch avontuur heieven met zijn aantrek kelijke Fran^aise. Begin deze week kwamen er opnieuw levenstekenen. Weer een telefoni sche mededeling dat het losgeld ge- retd most worden gehouden, en een brief via de Duitse tweeling Marie en Martine Zachter, fotomo dellen in de trant van Maria Schneider en goede vriendinnen van Paul Getty. De brief was aan mevrouw getty gericht: „Hoe de politie etbuiten en geef geen rucht baarheid aan mijn ontvoering". stond er ook nog in de brief. Dat laatste zou er inderdaad op kunnen wijzen dat Paul geen kranten heeft gezien, want zijn verdwijning is ui teraard voorpaginanieuws in Italië. Overigens schijnen ontvoeringen da gelijkse kost te worden in Italië. De lijst van ontvoerde personen en kinderen van de laatste tijd is beangstigend 'lang. In de meeste gevallen werden de ontvoerden on gedeerd losgelaten, nadat grote be dragen aan losgeld waren betaald. Gisteren mislukte een poging tot ontvoering van een jong industrieel in een voorstad van Milaan. In plaats van uit te stappen zoals hem gesommeerd werd, nadat twee mannen zijn auto hadden aange houden, gaf de 33-jarige Fausto Trevisan vol gas en wist te ontko men. EIS VAN VAKBEWEGING PARAMARIBO De Surinaamse vakbeweging heeft de Nederlandse parlementariërs die op het ogenblik een werkbezoek aan Suriname brengen, laten weten voorstander te zijn van onafhankelijkheid op zeer korte termijn. De vakbeweging is van oordeel dat de onafhan kelijkheid een nieuwe inspiratiebron kan zijn voor het volk om te werken aan de vooruitgang van het land. Aan de Nederlandse Eeerste- en Tweede-Kamerleden is ook te kennen ggeven, dat volgens de vier vakbonden met de huidige regering geen normale verhoudingen hoeven te worden verwacht en dat de terugkeer van deze regering na de verkiezingen in november de continuering van de onrust in het land zou betekenen. De vakbon den stellen Nederland aansprakelijk voor de situatie in Suriname, omdat zij in de koloniale periode geen gezonde basis heeft gelegd voor de samenleving. De vakbeweging wees er de Kamerleden op dat de soevereiniteits overdracht op kortere termijn moet plaats vinden dan Nederland vuor ogen heeft. Ook eisen de vakbonden herinvestering van de winsten, die ook door Nederlandse bedrijven worden gemaakt. Tot slot vroegen de vertegenwoordigers van de vakcentrales de Ka merleden oog te hebben voor de gebeurtenissen in februari. De bon den stelden, dat toen de vakbondsrechten en de fundamentele rech ten in Suriname met geweld zijn onderdrukt. Zij stelden dat Neder land toen heeft gefaald om deze rechten te garanderen, zoals is vastgelegd in het Statuut. ROTTERDAM (ANP) De Vereniging tegtn Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied wil dat Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland het chemische bedrijf ICI bij Rotterdam op zo kort mogelij ke termijn laat sluiten. In een brief aan de minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne eist de vereniging deze maatregel. De brief is geschreven naar aan leiding van de recente ongeluk ken bij het bedrijf. Op 24 juni ademden drie werknemers het giftige fosgeengas in. Een van hen moest in ernstige toestand in een ziekenhuis worden opge nomen, waar hij nu nog wordt verpleegd. Twee dagen geleden kwamen drie onderhoudsmon teurs in aanraking met het be dwelmende monochloorbenzeen en moesten ter observatie wor den opgenomen in de ziekenzaal van ICI. De Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieu we Waterweggebied wil sluiting van ICI omdat naar zijn oordeel geen garanties aanwezig zijn dat dergelijke ongelukken niet nogmaals zullen voorkomen, maar dan op veel grotere schaal en met veel ernstiger ge volgen. Het bedrijf in Europoort is in het bezit van een hinderwetvergun ning, afgegeven door het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland. In de brief aan de minister RICHMOND (Rtr) De bankdi recteur George Cavich. die vori ge week in een ziekenhuis in Richmond (Virginia) een hart transplantatie onderging, is gis teren overleden. De juiste doodsoorzaak moet nog worden vastgesteld. Maar de artsen van het ziekenhuis gelo ven dat het lichaam van Cavich het nieuwe orgaan heeft afgesto ten. noemt de vereniging het verle nen van deze vergunning "een verregaande veronachtzaming van de veiligheid van de Rijn mondbevolking". "Door het af geven van de vergunning heeft het provinciaal bestuur een on vermogen en ondeskundigheid ten toon gespreid welke wij niet voor mogelijk gehouden heb ben", aldus de vereniging i: brief. Het Vatikaan wil informatie Mozambique VATIKAANSTAD (AFP) Vatikaan heeft een mededeling van de Portugese ambassadeur bij de H. Stoel, Eduardo Bra- zao, ontvangen waarin ver klaard wordt dat de „onthullin gen" in de Times en andere persorganen over massamoor den in Mozambique leugens worden genoemd. Het Vatikaan heeft daarentegen de nuntius in Lissabon, mgr. Sensi, opgedragen inlichtingen bij de Portugese regering in te winnen. Mgr. Sensi is gisteroch tend op het staatssecretariaat van het Vatikaan ontvangen. Zeewater hij Rockanje onge vaarlijk ROTTERDAM (ANP) Een onderzoek door de Keuringsdienst van Wa ren in Rotterdam heeft uitgewezen dat het zeewa ter bij Rockanje van goe de kwaliteit is. Het ge meentebestuur van de Zuidhollandse badplaats heeft dat onderzoek laten verrichten, nadat er klachten van zwemmers waren gekomen over het water langs de kust van Oost-Voorne. Die klachten hadden vooral betrekking op een rood achtige verkleuring van het zeewater. Gebleken is dat deze werd veroor zaakt door de aanwezig heid van plankton in het water. Volgens de Keu ringsdienst van Waren is het „rode water bij Roc kanje volstrekt ongevaar lijk voor de zwemmers. Na de bomaanslag op de markt in Jeruzalem arresteerden militairen een groot aantal Arabieren. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse ontwikkelcentrales worden op het ogenblik overstelpt met enorme hoeveelheden kleurenfilms. Vooral na de terugkeer van de bouwvakkers, de topdagen komen er dagelijks zo'n honderdduizend films in de centrales binnen om ont wikkeld te worden. Volgens een woordvoerder van Agfa in Den Haag is het opvallend dat steeds meer fotoliefhebbers in kleur foto graferen. Men houdt dit jaar rekening met een toeneming van circa tien procent in het gebruik van kleurenfilms. dagen circa 100.000 kleurenfilms (dia en smalfilms) per dag. Om te voorkomen dat de duizenden amateurfotografen te lang op hun resultaten moeten wachten, wordt hier thans in continu dienst gewerkt. De vakantiedrukte in de ontwik kelcentrales zal nog wel enige weken voortduren en volgens een Agfa-woordvoerder zal men in sommige gevallen dan ook rekening moeten houden met dagen de kleurenfilm uit-en- thuis, maar het kan nu voorko men dat het een week (of nog langer) duurt. De heer C. J. van Leeuwen, hoofd persdienst van Kodak, zei des gevraagd, dat op het ogenblik bijna 75 procent van alle aange boden films in kleur worden ge maakt. Volgens een recent on derzoek in de fotohandel zal dit percentage over enkele jaren de 80 procent bereiken. Wel wordt verwacht, dat er dan een verza digingspunt is bereikt. land - heerst op het ogenblik een drukte van belang. Bij vele duizenden tegelijk arriveren da gelijks kleurenfilms ter behan deling. „Een nieuwe ontwikke ling is, dat steeds meer mensen gemaakte dia's op papier (zoge naamde dia-print) laten afdruk ken", aldus de heer Van Leeu wen, die voorts een bijzondere groei in de afzet van de minica- mera's heeft kunnen constate- nog wat recente cijfers over de filmindustrie. De omzet in zwart/wit- en kleurenfilms in 1972 bedroeg ruim 500 miljoen, waarvan 65 procent afkomstig was van de „kiekjesmaker", die probleemloos wil fotograferen. De helft van de totale omzet was afkomstig uit de filmver koop en het afdruk- en ontwik kelwerk. Ieder jaar worden in ons land ruim honderd miljoen opnamen (zwart/wit en kleur) gemaakt. De Nederlandse bevol king beschikt over ruim drie miljoen camera's. S. Paulo Mgr Pedro Casaldali- ga, bisschop van Felix de Ara- guala in het gebied van de Mato Grosso in Brazilië, is door de politie gearresteerd. De bisschop verkeerde reeds lang in conflict met de politie, omdat hij het voortdurend opnam voor de arme bevolking in zijn ge bied. Over zijn bisdom (150.000 vierkante kilometer) heeft hij onlangs opgemerkt, dat de Kerk er vervolgd wordt, omdat zij 1 niet wenst te buigen voor de po litieke machthebbers en voor hun geld. "Het leven van een Indiaan telt hier niet." De arrestatie heeft vooral grote beroering gewekt in Spanje, waai de bisschop voordat hij zich in 1967 opgaf voor missie werk in de Mato Grosso, jaren lang de inspirator is geweest van de overal in Spanje gege ven cursussen in het geloof. Hij is ei nog bijzonder populair; zijn brieven circuleren door het hele land. Mgr Casaldaliga zou zeer slecht door de politie wor den behandeld, evenals zijn naaste medewerkers, twee Spaanse en twee Braziliaanse priesters. JERUZALEM (UPI) - Op geleden een auto met ex- een drukke markt in Jeru- plosieven tot ontploffing, zalem is gisteren een bom Toen kwamen twaalf Israë- ontploft. Vijf mensen wer- liers om het leven, den slechts licht gewond, Het aantal slachtoffers bleef vol waaronder een 11-jarig gens de politie beperkt, omdat Amerikaans meisje. Op de- zelfde markt brachten Ara week gevonden in drie biosco- bische terroristen vijf jaar pen in Haifa en op het strand van Tiberias. De politie veron- In tegenstelling tot vroegere inci- derstelt, dat het om sabotagepo- gingen van Arabieren gaat. Vol gens haar is de terroristische activiteit in Israël aan het toe nemen. Momenteel bevinden zich naar schatting rond 50.000 Arabische bezoekers in Israël Daaronder kunnen zich gemak kelijk leden van extremistische organisaties hebben gemengd. denten heeft het publiek zich gisteren na de aanslag op de markt niet willen werpen op alle Arabieren die zich maar in de buurt bevonden. Hieruit leidt men af, een zekere bereidheid om vreedzaam te willen gaan samenleven met de Arabieren, wier deel van de oude stad be zet gebied is. UTRECHT (ANP) De bestuursraad van de bij het NKV aangesloten vereniging van werknemers In bank- en verzekeringsbedrijf en administratie ve kantoren (BVA) heeft haar vakcentrale ver zocht staatsrechtsgeleerden te laten nagaan wat in de relatie vakbeweging en regering toelaat baar is zonder de parlementaire democratie te ondermijnen. Het BVA-voorstel vloeit voort uit haar toegenomen bezwaren tegen de wijze waarop de vakbeweging zich tegenover de overheid opstelt. De BVA vindt dat de vakcentrales zich op terreinen begeven, die niet direct tot het werkgebied van de vakbe weging behoren. „De laatste jaren valt bij de vakbeweging een toe nemende neiging waar te nemen om regering en parlement onder druk te zetten om eigen opvat tingen gerealiseerd te krijgen", aldus de BVA Als voorbeelden worden genoemd de door de vakcentrales gepubliceerde concepten over een urgentieprogram voor het regeringsbeleid en het arbeidsvoorwaardenbeleid 1974. „Men zegt hierin op niet mis te verstane wijze dat de inhoud van het te voeren arbeidsvoorwaarden- beleid-1974 mede afhangt van de mate waarin re gering en parlement tegemoet komen aan de vakbewegingsverlangens en -eisen. Bovendien is er bij ons extra wrevel ontstaan vanwege de ei. sen over wat men bijkomstige zaken zou kunnen noemen in het rechtstreekse verband met het so ciaal contract. Op deze wijze hanteert men een stok achter de deur ten opzichte van overheid et volksvertegenwoordiging en ondermijnt men d« parlementaire democratie", oordeelt de BVA. De voorgestelde studie acht de BVA van het aller grootste belang „om telkens terugkerende con flicten te vermijden". De ruim 9000 leden telleij de bond stelt zich, samen met de Unie BLHP, a geruime tijd zeer kritisch op ten opzichte van ha NKV-beleid. Evenals de Unie BLHP heeft BVA enige tijd geleden de vraag aan de orde ge steld of het nog wel zinvol is de relatie met he NKV te handhaven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6