Onderzoek VN naar NIXON LEGDE ALLE GESPREKKEN OP BAND VAST massamoord bericht CcidócSouxant EEN GROOT UUR: U GEWIJD AAN DE BETAALCHEQUE ALKMAAR HIELD „DAG DER STILE" ZONDAGVIERING Auto op spoor Zeer kleine perenoogst verwacht DINSDAG 17 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA Van onze radio- en tv-correspon- dent HILVERSUM Van de ongeveer twee miljoen bezitters van be taalcheques in ons land behoort het grootste gedeelte tot het be ter gesitueerde deel van onze bevolking. Veel mensen zijn tot het betaalchequessysteem over gegaan omdat ze het salaris via de bank krijgen, waardoor ze gedwongen zijn een bankreke- ning te openen. De mensen die betaalcheques gebruiken zijn over het algemeen zeer tevre den over het door de banken be dachte systeem. Tegenstemmers zijn bang op deze wijze te ge makkelijk geld uit te geven, hebben geen bankrekening of ze geven de voorkeur aan de giro. Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek dat een aantal Utrechtste studenten rechten, onder leiding van mevrouw Vos-Wttewaall, docente handels recht en faillissement en hoofd- wetenschappelijke medewerk ster aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft gehouden over het fenomeen betaalcheque. Mevrouw Vos-Wttewaall: ,,De scriptie die de studenten moes ten maken ging eigenlijk om het rechtkarakter van de betaalche que. Hier zijn we echter niet goed uit gekomen. De betaal cheque is een geaccepteerd be taalmiddel, dat door de banken wordt gegarandeerd. Het is ech ter geen wettig betaalmiddel. WEER hebben de Nederlandse bisschoppen laten weten, dat ze zich zorgen maken over het on derdeel van de geloofspraktijk, dat generaties lang zo'n beetje het fundament leek te zijn van het heje kerkelijke gebeuren: de zondagsviering met de eucharis tieviering als middelpunt. De bisschoppen zijn blij met de op vallende belangstelling van de gelovigen voor bijzondere Mis vieringen e.d. maar het afslijten van de zondagtraditie veront rust hen niettemin. TERECHT, DACHTEN WE. Want de bijzondere vieringen zouden eigenlijk hoogtepunten moeten zijn in een permanent aanwezil ge belangstelling van mensei! die zichzelf in de wereld mee^ op Christus willen orienteren om daarvoor gezamenlijk inspi ratie op te doen. Er wordt dooi christenen die op zonda_ kerk de kerk laten, nogal een: beweerd dat Eucharistieviering hen niets doen, omdat priesters en voorgangers niet verder ko men dan conventies en persoon lijk niets te bieden hebben. Er zullen gevallen zijn, waarq dat van toepassing is. Maar ho vaak is de klacht niet een jx ging om een alibi te krijgen Waarschijnlijk zijn de bisschop pen juist hierom zo bezorgd. Op het vliegveld van Londen werd president Caetano, tweede van links, verwelkomd door de Britse minister van handel en consumentenzaken, Sir Geoffrey Howe (tweede van rechts). UTRECHT (ANP) De 41-jarige mevr. B. I. van Hoeck uit Hel den is gisteren op spectaculaire wijze op het nippertje ontkomen aan een sneltrein. Zij wilde met haar auto een met automatische knipperlichten be veiligde overweg tussen Blerick en Horst-Sevenum op de lijn VenloEindhoven passeren, toen zij op het laatste moment een trein met volle snelheid zag naderen. Er was geen mogelijk heid meer om vóór de overweg te stoppen. Met een wanhoops nik aan het stuur wist de vrouw de auto zo te draaien, dat deze in het spoor terecht kwam en over rails en bielsen hobbelde terwijl de trein haar over het andere spoor met grote snelheid passeerde. Met enig gemanoeu vreer reed mevr. Van Hoeck haar auto weer van de spoor weg op de gewone weg. DEN HAAG (ANP) De Neder, landse perenoogst zou dit jaar wel eens meer dan de helft klei ner kunnen zijn dan vorig jaar Eerste taxaties komen op een totale handelsproduktie van 4; miljoen kilo, tegen 95 miljoet kilo vorig jaar. Voor appelen wordt een ongeveer even grote handelsproduktit verwacht als in 1972, namelijl 400 miljoen kilo. De cijfers kunnen, naar het mi nisterie van Landbouw -met druk meedeelt, nog slechts be schouwd worden als een eerste indicatie. Van een oogstraming, gebaseerd op onderzoekingen op bedrijven en percelen, is geen sprake. Zo'n officiële ra ming komt half augustus i uitkomsten er van kunnen hall september worden verwacht. Egypte niet tevreden met Ambassade in Dominicaanse Republiek gesloten DEN HAAG (ANP) De Neder- landse ambassade in de Domini caanse republiek zal binnenkort uit bezuinigingsoverwegingen worden gesloten. Verder zijn in Latijns-Amerika geen spectacu laire sluitingen te verwachten, zo heeft het ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld. De Nederlandse ambassadeur in Santo Domingo, G. Elshove, is begin van dit jaar 65 geworden en gaat met pensioen. Binnen kort zal een Nederlandse am bassadeur in een nabij gelegen Middenamerikaanse staat tevens tot ambassadeur in Santo Domin go worden benoemd. De Dominicaanse ambassadeur in Nederland, Minerva Bernardino vertrekt binnenkort na een verblijf van ruim twee jaar in Nederland, uit Den Haag. Smith praat met Moezorewa SALISBURY (Rtr) De Rhode- sische premier Ian Smith heeft vandaag een gesprek gehad met bisschop Abel Moezorewa, voor zitter van de Afrikaanse natio nale raad. Het gesprek is het eerste tussen Ian Smith en bisschop Moezore wa, die de ANC oprichtte als bundeling van het verzet tegen de voorgestelde Brits-Rhodesi- sche regeling. Volgens die rege ling zou Rhodesië waarschijnlijk pas in de volgende eeuw een zwart meerderheidsbewind krij gen. Bij een volksraadpleging, die door de Britse commissie- Pearce werd gehouden, bleek dat de meerderheid van de zwarte bevolking de voorstellen afwees. Rechts in Chili ten strijde SANTIAGO (RTR) - Chili's ex treem rechtse beweging „Va derland en vrijheid" heeft giste ren meegedeeld dat zij een to taal bewapend offensief zal ont ketenen om het bewind van pre sident S alvador All end e omver te werpen. De bekendmaking werd gedaan door de secretaris, generaal Roberto Thieme. ^die herhaalde dat militanten van zijn beweging deelnamen aan de mislukte rebellie onder leden van het leger op 29 juni. Inmiddels heeft kardinaal Raul Silva Henriquez een „laatste be roep" op alle Chilenen gedaan burgeroorlog te voorkomen. topoverleg CAIRO (RTR) President Sadat van Egypte heeft maandag ver klaard dat Egypte een volledi ger uitleg verwacht inzake de ontspanning in de wereld waar over president Nixon en partij leider Breznjev hebben gespro ken. Tot leden van het centraal comité van de Arabische socialistische unie sprak Sadat over het re cente bezoek van zijn adviseur Hafez Ismail aan Moskou. Waarnemers in Cairo zeiden dat uit de woorden van de president blijkt dat Egypte verre van ge lukkig is met het resultaat van het topoverleg. De Pakistaanse president Bhoetto brengt een privébezoek aan Zwitser land. Een Zwitserse functionaris verwelkomde Bhoetto op het vlieg veld van Genève. WASHINGTON (AP) Een voormalige assistent van president Nixon heeft gisteren verklaard dat president Nixon opname apparatuur in zijn bureaus heeft laten aanbrengen en bovendien apparaten die zijn telefoongesprekken vastlegden. En juridisch adviseur van het Witte Huis heeft dit later bevestigd. Alexander Butterfield, die nu directeur is van de federale voor de burgerluchtvaart, is onver wachts als getuige opgetreden voor d eWatergate commissie van de Senaat en heeft verklaringen afgelegd over de opname apparatuur. In een brief die werd voorgelezen tijdens de hoozitting heeft Fred Buzhardt een speciale raadsman van president Nixon, bevestigd dat gesprekken tussen President Nixon en zijn bezoekers in het Witte Huis, sinds het voorjaar van 1971op de band werden vastgelegd. Het ontzetfeestherdenking van Alkmaar's bevrijding na de Spaanse belegering in 1572 begon gisteren met de traditio nele „dag der stilte". Alle stadsbewoners was gevraagd op pantoffels te lopen. Autoverkeer mocht de binnenstad niet in. Dat laatste werd een succes, de pantoffels hadden de meeste be langstellenden in de kast gela ten. Gisteravond vond een schuttersmaaltijd plaats. Om Butterfield had eerder verklaard dat de apparatuur ongeveer drie jaar geleden geïnstalleerd werd. Hij zei dat de datum die in de brief van Buzhardt werd ver meld de juiste was. Buzhardt zei tevens dat het afluister sy steem reeds gebruikt werd tij dens de ambtsperiode van presi dent Lyndon Johnson. Butter field zei dat de geheime dienst de apparatuur op last vanpresi dent Nixon had aangebracht. „Het stond voor mij als eenpaal boven water dat deze appara tuur was aangebacht om dingen voor het nageslacht, voor de bi bliotheek van ixon op de band te leggen", zo vertelde Butter field. Nixon zou zijn opdrachten hebben gegeeven via Bob Haldeman en Lawrence Highby, medewerker van de voormalige stafchef van het WitteHuis. Er zou opnameapparatuur zijn aangebracht in Nixon's kantoor, de administratieve afdeling van het Witte Huis, in deLincoln Sa lon en in Nixon's buitenverblijf in Camp David. Volgens Butter-, field wisten alleen Nixon zelf, Haldeman, Highby en de be trokken functionarissen van de geheime dienst iets van deze zaak af. Hij dacht niet dat John Ehrlichman of Jon Dean hier van op de hoogte zouden zijn. Butterfield vertelde dat de mi croons alle geluiden automa- Hiermee bedoel ik, dat men bij verlies van een betaalcheque niet op de wet kan terugvallen". ,Onze ervaring is, dat er weinig klachten over het systeem zijn. Koning Klant heeft ooit eens de mensen die klachten hadden ge vraagd te schrijven. Er kwa men slechts 90 brieven binnen. De klachten waren ook weer on der te verdelen in drie punten. Men was het pasje en de che ques of een van de twee verlo- ,ren en ondervond hierdoor scha de. Het ingevulde bedrag was veranderd of, maa rdat is een zaak van de banken, er werd meer dan de 100 die gegaran deerd worden, uit betaald." De betaalcheque is als uitgangs punt gekozen omdat deze over draagbaar is. Dit in tegenstel ling tot de girobetaalkaart, waarmee alleen persoonlijk be taald kan worden. Het onder zoek is gestart naar aanleiding van een boekje dat de heer So phie, juridisch medewerker aan het programma Koning Klant over de betaalcheques heeft uit gegeven. tisch oppikten, zelfs gedempte tonen en mogelijk zelfs convera- ties die op fluisterende toon werden gevoerd. Degenen die van buitenaf belden werden niet van tevoren ge waarschuwd dat hun gesprek zou worden opgenomen, en ook bezoekers van de president zou den een dergelijke waarschu wing niet hebben gekregen. Als de bandopnamen nog bestaan, zouden zij kunnen bewijzen of de getuigen-verklaringen van Nixon's voormalige adviseur John Dean op waarheid berus ten, want bijna alle gesprekken tussen Dean en Nixon die be langrijk zijn voor de Watergate zaak, hebben Nixon's kantoor plaatsgevonden. Samuel Dash, adviseur van de se naatscommissie die de Waterga te zaak onderzoekt, vertelde dat de verklaringen van Butterfield wel eens zouden kunnen leiden tot het opeisen van de banden zodat de verklaringen van John Dean op waarheid kunnen wor den getoetst. Atlantis en Caroline gaan zenden vanaf de Mi Amigo DEN HAAG Bij Radio Caroline in Den Haag wordt verwacht dat over twee weken vanaf het zendschip Mi Amigo zowel door dc nieuwe elgiBsche „piraat" Radio Atlantis als door Caroline zal worden uitgezonden. Radio Atlantis begon zondag de uitzen dingen als commercieel station vanaf de Mi Amigo, zo heeft Caroline bevestigd. De Ier Ronan O'Rahilly, die al ja ren optreedt namens de eigena ren van Caroline heeft volgens een woordvoerder een contract getekend met de 25-jarige elgi-B scne eigenaar van de nieuwe pi raat, Adriaan van Landschoot. Dat Caroline op het ogenblik zelf geen programma's vanaf de voor Scheveningen liggende Mi Amigo de ether instuurt schrijft de woordvoerdertoeaantechni- de woordvoerder toe aan techni sche problemen. Of Caroline dan terugkeert naar de tijdelij ke gebruikte golflengte van 389 meier op de middengolf en of de programma's Nederlands danwel Engels zullen zijn staat bij de leiding van deze zender nog niet vast. Alexander Butterfield, een voor malige medewerker van Nixon, onthulde gisteren voor de Water- gate-commissie dat de Ameri kaanse president alle gesprek ken op de band liet vastleggen. Het Witte Huis was een vesting van elektronische apparatuur. Kamervragen consumenten voorlichting DEN HAAG (ANP) Door de Consumentenbond (reclame)- zendtijd te onthouden wordt ern stig tekort gedaan aan de moge lijkheid tot voorlichting van de consument vinden de KVP- Kamerleden mevr. Gardeniess- Berendsen en Krosse. Zij hebben de ministers van Eco- nomisohe Zaken en van CRM gevraagd, of deze mogelijkhe den zien tot het garanderen van de „noodzakelijke" consumen tenvoorlichting. Dit zou volgens beide Kamerleden moeten ge beuren binnen het kader van de omroepwet, of in de zendtijd van de Rijksvoorlichtingsdienst. Ook de PvdA-kamerleden Kolthoff en Voogd hebben zich met vra gen over de consumentenvoor lichting tot beide ministers ge wend. Zij dringen daarin aan op het geven alsnog van tv-zendtijd aan de Consumentenbond. Reeds eerder had ook mevr. Van Veenendaal-Van Meggelen (DS'70) hierom gevraagd. Water paal- sprinten en sprietboksen in Alkemade ALKEMADE (ANP) De man die enkele jaren achtereen het wereldkampioenschap water- paalzitten heeft georganiseerd, Louis van der Meer te Roelofa- rendsveen (gem. Alkemade), wil van zaterdag 18 augustus 10.00 uur tot zondag plm. 22.00 uur een wereldkampioenschap waterpaalzitten en een Neder lands kampioenschap sprietbok sen houden. Waterpaalzitten Is het zich ver plaatsen van de ene paal waar op een ton omgekeerd is vastge maakt, naar de volgende paal. Hoe, moet ieder voor zich we ten. Bij sprietboksen moeten twee deelnemers elkaar van een drie meter hoge horizontale paal zien te krijgen. Hierbij mo gen zij een zandzak of een kus sen gebruiken. In beide gevallen gaat het om geldprijzen. De heer Van der Meer zal geen waterpaalzitten meer organise ren, omdat naar zijn mening vorig jaar de uiterste grens van het menselijk kunnen op dit ge bied werd bereikt. i onzer verslaggevers) ALKMAAR De festiviteiten van 400 jaar „Alkmaar Ontzet" zijn gisteravond begonnen. Plaats van het gebeuren was een stad je in de stad van triplex en hout gemaakt, vol Oud-Hollandse huisjes, winkels en andere pandjes. De opening werd ver richt door burgemeester De Wit, die als eerste een duif van de Alkmaarse postduivenvereniging los liet. Daarop werd de Alk maarse vlag ontrold en kreeg dc burgemeester een kolossale sleutel van de poort van het tceststadje. deze maaltijd te doen slagen werd maar liefst een hele os aan het spit gebraden. De be langstelling voor deze maaltijd was erg groot, zodat de porties vlees voor het publiek steeds kleiner werden. De festiviteiten in Alkmaar duren tot 8 oktober, wanneer in de grote kerk een plechtige slotbij eenkomst wordt gehouden die door koningin Juliana wordt bij gewoond. NEW YORK/LONDEN (Rtr/AP) De speciale commissie inzake kolonialisme van de VN zal in de loop van deze week de verklaringen aanhoren van de Britse pater Adrian Hastings over diens rapport inzake de massamoord door Portugese militairen in Mozambique. Pater Hastings arri veert donderdag in New York en zal vermoede lijk vrijdag worden gehoord. Functionarissen van de VN zijn bezig contacten te leggen met de Spaanse missionarissen die in Mo zambique hebben gewerkt en die pater Hastings de informatie hebben verschaft die aanleiding werd tot de publicatie in de Times. Mogelijk zul len ook zij worden uitgenodigd verklaringen af te leggen. Portugal wijst elke bevoegdheid van de commissie af om zich te mengen in aangelegen heden die volgens Portugal „interne zaken" zijn. Premier Caetano van Portugal heeft gisteren in Londen zijn eerste besprekingen gehad met pre mier Heath, zonder dat daarbij gesproken werd over de slachtingen in Mozambique. Caetano staat in Londen onder zware politiebewaking. Honderden politiemannen en rechercheurs in bur ger, van wie velen "tegen de Britse gewoonte ge wapend waren, moeten de veiligheid van de Por tugese premier waarborgen. Toch vielen de betogingen gisteren mee. Zondag hadden duizenden mensen gedemonstreerd tegen de komst van Caetano, maar gisteren was het aantal betogers beperkt. Er deden zich geen ern stige incidenten voor. De demonstranten beperk ten zich tot enkele scheldwoorden en enkele pro jectielen in de richting van de auto van Caetano. Een advies-commissie van de 36 katholieke bis schoppen van Engeland en Wales heeft in een verklaring opgeroepen tot een onmiddellijk en onpartijdig onderzoek naar de beschuldigingen van geweld en onderdrukking in Mozambique. In Mozambique zelf hebben gisteren enkele duizen den voor de ambtswoning van de gouverneur van het district Beira betoogd uit protest tegen de be schuldigingen over de massamoorden. De beto gers zongen het Portugese volkslied en droegen borden met teksten als „wij verdedigen ons land tegen de terroristen uit het buitenland". Ook in de hoofdstad Lorenzo Marques werd gedemon streerd. De leden van de Nederlandse provincie van de So ciëteit van Afrikaanse missiën hebben gisteren een protesttelegram gezonden aan de ambassa deur van Portugal in Den Haag, waarin zij met kiem „de af schuwelijke wijze waarop de Afrikaanse mens in Mozambi que wordt gemarteld en uitge moord" veroordelen. Schade vergoeding reuk verlies LONDEN (UPI) Een gerechts hof in Londen heeft een meisje dat dol is op koken, een schade vergoeding van 13.000 gulden toegekend nadat zij bij een ver keersongeluk haar reukzin loren had. „Ik gebruik veel knoflook en krui den bij het koken en de moei lijkheid fis dat ik nu alles veel te gekruid maak", zo deelde Su- san Huskfinson ter zitting mee.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 8