Haagse Post-directeur klaagt dagblad aan Bombardementen op neutraal Cambodja Otto Boetes heeft ge broken met zijn aktivistisch verleden Spaarbank maakte kostbaar foutje R/dam kan weinig inbrengen tegen plan kerncentrale Rokers komen in Zutphen in de Schandpaal terecht Meisje (17) vermoordt 3 lifters DINSDAG 17 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 HEILOO Het is stil, zeer stil geworden rond de persoon van Otto M. Boetes. De man, die in de zestiger jaren vortdurend middelpunt was van talrijke buiten-parlemen taire acties zoals Vietnambetogingen en ban-de-bom-mar- sen. De man ook, die voor grote hilariteit zorgde door tij dens de eerste kamerdebatten een miniatuur-tank op de tafel van de minister van defensie te planten, de man die door de PSP werd geroyeerd omdat hij zich als landelijk lijsttrekker voor de Kabouters opwierp, is in een „be schouwelijke fase" aangeland, zoals hij dat zelf uitdrukt. „Komt u maar langs als 't re- m'n maag. Het jarenlange ac- gent", is het antwoord dat ik tievoeren eiste zijn tol", over de telefoon krijg, wanneer ik hem uitnodig voor een inter- Studieverlof nieuw. Ik ben op het ogenblik Ik ben toen op studieverlof ge- bezig met het bouwen van een gaan naar Amerika. Samen met garage nast mijn huis". Na m-n v af. En inderdaad, wanneer ik arri veer, staat de rijzige Heilooë- naar te zwoegen aan zijn gara ge die een miniatuur moet wor den van het in Oostenrijkse stijl opgetrokken huize ,,De Boet". Gezeten in zijn eigen stoel „ik heb last van m'n rug doet Boetes in het bijzijn van zijn dochter en 'n logerende Ameri kaan zijn relaas.' „Nadat ik in september '69 uit de Eerste Ka mer ben gestapt heb ik me be ziggehouden met het democrati- seringspproces op de sociale academie in Amsterdam, waar ik al 12 jaar les geef. Ook nu nog. In het begin ging dat alle maal zeer goed, maar op een gegeven moment zag je de zaak verslappen. Ik zelf had er ook •genoeg van. M'n gezondheid ging achteruit, ik kreeg last van jongste 'heb me daar, dat was in Phila delphia, beziggehouden met din gen, die eigenlijk al vanaf m'n vroegste jeugd -hebben geïnteres seerd theologie en filosofie. Mijn activist-zijn was over. Daar was ik als vanzelf ingerold. Het hoefde voor mij echter niet meer. Ik besloot me alleen nog maar bezig te houden met din gen waar .ik altijd al wat aan had willen doen. Mijn vrouw heeft dat activisme van me overgenomen. Als nu dan ook de telefoon gaat is het practisch altijd voor haar. Zij heeft zich in Amerika ook beziggehouden met het bestuderen van sociale actie. Is zelfs een paar keer gearresteerd bij demonstraties. En op het ogenblik geeft zij cur sussen voor het in Amsterdam gevestigde centrum voor ge weldloze weerbaarheid". Wat vond Boetes van Amerika? „Een verschrikkelijk land. Wel enerverend, maar het is voor mij op een teleurstelling uitgelo pen. De gemiddelde Amerikaan heeft een rotmentaliteit. Toen Mc. Govern zich in de verkie zingsstrijd wierp kreeg ik weer een sprankje hoop, maar al gauw werd duidelijk dat hij het niet zou halen, jammer. De te genstellingen zijn daar nog zo groot, het is een hopeloze zaak". Terugkeer „Na mijn terugkomst in Neder land, nu al een jaar geleden ben ik begonnen met het doceren op de sociale academie. Op het ogenblik ben ik bezig met een filosofiestudie over de Frans- Joodse wijsgeer Immanuël Levi- nas. Beginnend bij de filosoof Martin Buber, ben ik op deze man gestuit. De meeste westerse filosofen han gen stellingen aan die op het „ik" van de mens zijn gericht. De leer van Levinas richt zich op de ander. Doet als het ware een appèl op de ander, waar door het ik-zijn meer inhoud krijgt. Verantwoordelijk zijn voor jezelf is een onmogelijk heid. Verantwoordelijkheid is het antwoord geven op een an der, vertelt Boetes. „Om deze leer, die veel overeenkomsten vertoont met het joodse denken, beter te kunnen begrijpen ben ik Hebreeuws gaan studeren. Ook krijg ik les van rabbijn Ashkenasy en zelfs verdiep ik me in de Talmoed (geschrift waarin het Joodse leven en den ken is neergelegd). Strijdmakkers „Helemaal niet meer. Ik ben volledig mee gekapt. M'n vrouw nog wel, die heeft regelmatig contact met mensen van vroe ger, maar ik niet meer". Spijt van zijn activistische periode? ,e,Nee dat niet, ik heb er een groot brok levenservaring mee opge daan. Veel geleerd. Het was een constant vallen en opstaan met de nadruk op het vallen". Het is duidelijk Otto Boetes heeft er genoeg van. Hij volgt nog wel zijdelings het politieke ge beuren via de kranten en de te levisie, maar het laat hem vrij koud. Of hij nog terugkeert op het politieke toneel? ,Ik weet I het niet. Misschien als ik deze studie heb afgerond. Misschien is er ook wel een mogelijkheid om het in praktijk te brengen. Maar voorlopig zit het er niet in". Weer honden vergiftigd OOTMARSUM (ANP) In het Twentse Ootmarsum is de afge lopen dagen opnieuw aan aantal honden met strychnine vergif tigd. Reeds eerder werden in een straatje in Ootmarsum stuk jes vlees met strychnine gevon den. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. GRONINGEN (ANP) De heer H. ten Brink, directeur van Bo- neventura, uitgever van de Haagse Post en onlangs in het nieuws door de moeilijkheden bij dit weekblad heeft bij de of ficier van justitie te Groningen een klacht Ingediend tegen het Nieuwsblad van het Noorden. Dit naar aanleiding van een pu- blikatie in dit dagblad op maan dag 9 julie. Het Nieuwsblad publiceerde toen een geschreven profiel van de Bonaventura-directeur dat o.a. gebaseerd was op gesprekken met veertien (anonieme) men sen „die Hennie ten Brink ge kend hebben of nog regelmatig met hem omgaan". In het pro fiel werd o.a. gesteld: „Als hij het heeft over „de belangen van de zaak" wordt daarmee ook bedoeld „de belangen van Hen nie ten Brink". Oud-collega's uit de journalistiek zouden hem „keihard", „een man die over lijken gaat" en „intolerant" vinden. De auteur van het ver haal merkt o.a. ook op: „zijn grote liefde voor sterke drank en mooie vrouwen moet hier wel even worden vermeld". Het profiel werd gepresenteerd on- dor de kop: een „patser" krab belt terug. De aanklacht zou berusten op het smadelijke karakter van het verhaal. Drs. J. van Luyn, waarnemend hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noorden, zei geen commentaar te hebben zolang men geen dag- aarding heeft ontvangen. Verzamelaar dr. J. A. van Don gen Sr uit Amsterdam heeft een collectie schilderijen tekenin gen en meubelen aan het Singer Museum te Laren geschonken. Deze collectie zal van 1 tot en met 15 augustus tentoongesteld worden. WASHINGTON (RTR) Het Amerikaanse ministerie van de- vensie heeft toegegeven dat de Verenigde Staten begin 1970 In- het geheim bombardementen in Cambodja hebben uitgevoerd. Het land genoot toentertjd een neutrale status. Minister van defensie James Schlesinger zei gisteren in een brief aan de democratische se nator Stuart Symongton dat de luchtaanvallen op communisti sche bolwerken bij de grens met Zuid-Vietnam met toestem ming van de regering plaats vonden, maar dat zij „met het oog op de gevoelige operationele en diplomatieke situatie geheim werden gehouden". De verklaring van Schlesinger volgde, nadat een voormalig of ficier van de Amerikaanse luchtmacht voor de senaatscom missie voor de strijdkrachten had gezegd dat hij had meege daan aan het op brede schaal vervalsen van rapporten over de luchtacties, zodat de voorna melijk uit „duiven" bestaande senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen er geen lucht van zou krijgen. Op het ogenblik voeren de Ver enigde Staten openlijk luchtaan vallen boven Cambodja uit om de regering van premier Lon Nol bij te staan in haar verzet tegen de rode Kamers. Met het oog op het verzet van het Ame rikaanse congres tegen de in menging van de Verenigde Sta ten in Cambodja heeft president Nixon er onlangs in toegestemd de activiteit van de luchtmacht voor 15 augustus van dit jaar te staken. Oud-luchtmachtmajoor Hal Knight onthulde voor de senaatscom missie dat om politieke redenen opdracht tot vervalsing van de rapporten over Cambodja was gegeven. Generaal George Brown, stafchef van de Ameri kaanse luchtmacht, verklaart daarentegen in een brief aan de commissie dat de door majoor Knïght aangehaalde rapporten niet vervalst genoemd kunnen worden, aangezien ze niet be doeld waren diegenen te mislei den die van de bombardemen ten dienden te weten. VLAARDINGEN (ANP) - De po litie In Vlaardingen heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 20-jarige jongen uit Vlaardin gen, die het afgelopen halfjaar de bloemetjes flink bulten zette van een bedrag, dat ten onrech te op zijn spaarbankboekje was gestort. Het ging om 20.000 gulden. Pas nu ontdekte de spaarbank de fou tieve boeking, al in december van het vorig jaar gemaakt. De spaarbank heeft nu de jongen aangeklaagd wegens verduiste ring, omdat van het geld intus sen weinig meer over is. De jongen nam 19.000 gulden op, blij als hij was met dit financië le buitenkansje. Hij heeft, naar zijn zeggen, na de boeking met een bij de spaarbank geïnfor meerd of alles wel goed zat. Hij kreeg te horen, dat alles in orde was. Zorg dat je gezien wordt, schijnt de Italiaanse bontwerker Carlo Tivoli gedacht te hebben toen hij deze ..uitrusting" voor motorrijders ontwierp. Alles in het wit, van bont en leer. ROTTERDAM (ANP) Dc ge meente Rotterdam kan slechts weinig inbrengen tegen het plan een kerncentrale op de Maas vlakte te bouwen. Men is met handen en voeten gebonden aan dc beslissingen van het Provin ciale Elektriciteitsbedrijf, dat cp zijn beurt weer afhankelijk is van de Samenwerkende Elek- triclleits-Produktiebed rijven (SEP). Dit blijkt uit antwoorden van b. en w. vun Rotterdam op schriftelijke vragen van een ge meenteraadslid. Het besluit tot de bouw van een kernenergiecentrale op de Maasvlakte is vooralsnog niet genomen. In he' elektriciteits plan voor de komende vier Jaar van de SEP is een prognose op genomen voor dc periode tot 1982. Hieruit blijkt, dat voor het planjaar 1981/82 een uitbreiding van de Maasvlaktccentrale is geprojecteerd met een vermo gen van 1000 megawatt, die voor toepassing van kernenergie in aanmerking kan komen. Ondanks de geringe invloed in de beslissingsprocedure zijn b. en w. van Rotterdam bereid de bouw van een kerncentrale in de gemeenteraad ter discussie te stellen. Men gaat er van uit, cat de twee vertegenwoordigers van Rotterdam in de raad van commissarissen van het provin ciale elektriciteitsbedrijf EZH overeenkomstig de mening van dc gemeenteraad kunnen hande len. De raad van commissaris sen van de EZH bestaat uit tien leden. De discussies in de EZH-raad zul len overigens geheim blijven. De meerderheid van deze raad heeft er bezwaar tegen dat de notulen openbaar worden ge maakt. Ook voelt men er niets voor de notulen ter beschikking te stellen van de gemeentelijke raadscommissie. De raad van commissarissen van de EZH is wel van plan haar standpunt mettertijd gemotiveerd aan Rot terdam over tc brengen. B. en w. zeggen dat cr nog geen deelbeslissingen zijn genomen of toezeggingen gedaan ter voorbc- re ding van de bouw van een kerncentrale. Intussen is men bij het openbaar lichaam Rijnmond wel tot de overtuiging geraakt, dat er reeds voorbereidingen worden getroffen voor de bouw van een kerncentrale op de Maasvlakte. Uit de plannen voor het aanleg gen van een hoogspannlngslci- ding van 380 kilovolt heeft Rijn mond geconcludeerd, dat de kerncentrale cr zal komen. Wapcnlading iu Ierland DUBLIN (Rtr) De Ierse politie heeft gisteren een grote hoeveel heid wapens en munitie aange troffen aan boord van een vrachtboot uit Canada in dc hu- ven Dublin. De wapens wuren blijkbaar bestemd voor gucril- lastrijders in Ulster. Het schip is de in Groot-Brittan- nië geregistreerde Manchester Vigor. Een woordvoerder van de politie zei dat een man in hechtenis is genomen. De wn- pens en munitie zijn in handen van het Ierse leger. De 25-jarige fotograaf van Asso ciated Press uit Saigon, Nick Ut, die de World Press-Photo maak te van wat nu wordt genoemd „het napalmmeisje", was giste ren op doorreis naar Amerika even in Amsterdam. Ut kon in dertijd bij de prijsuitreiking niet naar Nederland komen, omdat hij niet tijdig een uitreisvisum kon krijgen. Ut heeft een deel van de 5000 gulden uit Neder land geschonken aan het meisje dat hem een wereldnaam bezorg de. Volgens hem maakt het meisje het weer goed. Alleen haar linkerarmpje zou nog niet volledig genezen zijn. Geharrewar rond 100-jarige kastanjeboom ENSCHEDE Leden van een ac tiegroep in Enschede hebben la ten weten zonodig in de hon derdjarige kastanjeboom op de Markt te gaan zitten om te voorkomen dat deze wordt om gehakt. De kastanjeboom moet verdwijnen om plaats te maken voor een gebouw. De bewoners bewaken de boom angstvallig. Ook 's nachts, Dan zetten zij er het licht van schijnwerpers op. BRISBANE Een zeventienjarig meisje in Australië is beschul digd van moord op drie jonge lifters. De lijken van de drie jongeman nen werden brandend gevonden in een droge rivierbedding op 80 kilometer ten noorden van Mac- kay. Volgens de politie waren de slachtoffers in het hoofd ge schoten en vervolgens met ben zine overgoten en in brand ge stoken. Een tweede beklaagde, een 23-ja- rige jongen, werd kort, na zijn arrestatie dood in zijn cel ge vonden. Volgens de politie had hij zelfmoord gepleegd. Over het motief van de moord is nog niets bekend. recabedrljven zullen geen as-1 bakken op de tafels staan. Een tabakswinkelier heeft toegezegd zijn winkel zaterdag dicht te houden. Het is de bedoeling dat de rookloze dag een jaarlijks gebeuren wordt. In Zutphen hoopt men dat het idee nationa le navolging krijgt. Jumbo in vogelzwerm BOMBAY (AP) Een Boeing 747 (Jumbojet) van de BOAC is ge dwongen In Bombay te landen, nadat het toestel in een vogel zwerm was terechtgekomen. Een motor was hierdoor on klaar geworden. Deze moest worden vervangen. (Van een onzer verslaggevers) ZUTPHEN Zaterdag zullen ro kers in Zutphen in de schand paal terechtkomen. Op die dag houden de Zutphenaren onder het motto „Een dag zonder rook, kunt u dat ook?" een rook loze dag. Overtreders van het rookverbod zullen enige tijd in de middeleeuwse schandpaal vastgeklonken worden. Het idee van de Zutphense rooklo ze dag is van fotograaf Cor Di- nius die de dag ziet als een test of men 24 uur kan breken met de rookgewoonte. Langs i valswegen zullen zaterdag scho-1 lieren staan met borden. „Siga ret doven". De rookloze dag in Zutphen heeft de sympathie van' minister Vorrink van Volksge- j zondheid en Milieuhygiëne, van dokter Meinsma, de anti-rook-1 propagandist, enkele Zutphense i wethouders, onder wie mevrouw De machine was met 200 passa- G. Baas-Gossen. die de dag offi-i giers aan boord te New Delhi cieel zal openen en Albert Mol, j opgestegen. Kort na vertrek De 26-jarige Norma Levy (links), de call girl die het middelpunt vormt ven M »ch'~-*ucl rond dc Britse onderminister Lord Lambton, die 's middags zal optreden. Er! kwam zij in de zwerm tereent. rijdt hier met haar moeder weg van het gerechtshof in Londen, waar ze gis\ \>n moest verschijnen voor het aanhoren van dc aan zijn die dag tal van evenemen- De extra-landing te Bombay ge-1 klacht dat ze prostitutie had bevorderd. Ze werd zondagavond bij terugkeer uit Spanje gearresteerd maar is voorlopig op een borgsom ten in de stad. In een aantal ho-1 schiedde vlekkeloos. I van 650.000,— op vrije voeten gesteld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7