Leidse bond speeltuinen zoekt naarstig naar nieuwe vormen om jeugd te trekken Raadslid Oosterbaan: Onbevredigend antwoord Albert Heijn boycot de Outspan-actie Yakantie-pret in Leiderdorp in volle gang stad en randgemeenten Vakantie pret met roeien voor jeugd Voorschoten Wat u moet weten PAGINA 3DINSDAG 17 JULI 1973 LEIDSE COURANT Groenoord heeft de laatstjaren te kampen gehad met veel vernielingen. De Grote Molen toen hij nog fier en onbeschadigd inhet Zoeterwoudse landschap stond. I De speeltuinen in hun gloriejaren: de koningin doet tijdens een werk bezoek de Leidse speeltuin „Ons Eiland" aan. LEIDEN Speeltuinen, zoals ze er in de huidige vorm uitzien, blij ken niet meer te voldoen. Vooral de jeugd tussen zes en twaalf jaar vraagt om andere bezigheden. Met man en macht wordt er nu door de besturen van de speeltuinver enigingen gewerkt aan een verbetering van de tuinen. Dat dit niet zo gemakkelijk gaat kan de heer Zonneveld, jarenlang secretaris van de Leidse bond van speeltuinverenigingen beamen: „Wanneer het voor niks moet gebeuren, blijven ze liever thuis zitten." Inder daad is de grote klacht van de besturen dat verbetering van de speeltuin of het aanbrengen van vernieuwingen op de schouders van een enkeling aankomt. Dit was zo'n twintig jaar geleden heel anders. Desnoods de hele wijk hielp mee om de tuin in goede staat te houden. De kinderen van ,,de kinderen van toen", willen echter niet meer naar de speekuin en hun ouders hebben daarmee ook hun belangstelling voor de speel tuin verloren. Hier en daar wil het nog weieens lukken met de ver- nieuwing.Daar zijn de speeltuin bij het Vijfhovenhuis en „Groen oord" enkele goede voorbeelden van. Met hun houten klimrekken en evenwichtsbalken appeleren zij echter duidelijk op de jeugd van drie tot zes jaar. Waar moet het dan heen met de ouderen? Het is al vaak genoeg gebleken dat zij de speel- werktuigen vernielen, die zij niet meer willen gebruiken. Incidenteel tracht men hen op te vangen door hurtendorpen met hen te gaan bouwen of filmvoorstellingen te organiseren. Maar de besturen moe ten zich eigenlijk gaan bezinnen op een nieuwe presentatie van de speeltuinen. Hierbij zou de Leidse bond van speeltuinverenigingen een grote dienst kunnen bewijzen. Zij is hef overkoepelend orgaan. En zij regelt ook de subsidie die jaarlijks aan elke speeltuin wordt uitgereikt. De af gelopen jaren heeft de bond echter te kampen gehad met ziekten, zodat er weinig opbouwends georganiseerd kon worden. Om een begin te maken met de uitbreiding van de activiteiten van de speeltuinen, geeft de bond het komend jaar echter weer spelleiders cursussen. ,,Dat hebben we enkele jaren geleden ook al gehad. Er zijn er toen negentien geslaagd." zegt de heer Van Zonneveld. De mensen die deze cursussen volgen zouden dan met de wat oudere jeugd spelen kunnen gaan doen. Dit heeft een dubbele werking. „Niet alleen de ouderen kunnen worden bezig gehouden maar ook de jongeren kunnen ongestoord in „hun tuin bezig zijn". Hopenlijk zal spoedig iedere tuin er uitzien als die van Groenoord of het Vijf hoven, waar de jongeren dol op blijken te zijn. Elke speeltuinver eniging heeft echter maar een beperkt budget, dat varieert van 13.000 gld tot 18.000 gld per jaar. „Hierdoor blijft de vereniging zoe ken naar vrijwilligers, die zoals gezegd moeilijk te vinden zdjn iin de meeste wijken", aldus de vroegere LEIDEN In het kader van de Boycot-Outspan sinaasappelen heeft het aktiecomité de be drijfsleiding van Albert Heijn NV aan het Bevrijdingsplein, de volgende brief gestuurd: VOORSCHOTEN De Voorscho- Roeien kan op vele manieren ge- tense vakantie-bezigheden de jeugd had gistermiddag „roeien" op het programma staan. In de singel langs de Grieglaan (Adegeest) kwamen 24 kinderen aan de start. De op dracht was met een rubberboot roeiend een vijftig meters te va ren, draaien onder een brugge tje en weer terug (tegen de wind in) te keren. De tijden varieerden van drie mi nuten tot zestien minuten, de leeftijden van 6 tot 13'jaar en de jury kreeg de opgave om alle handicaps te berekenen en uiteindelijk de winnaars te kie zen. beuren, althans volgens de Voorschotense jeugd. Vele kin deren roeien op indiaanse wijze te weten met het gezicht in de vaarrichting. Hoewel de singel ongeveer zeven meter breed is, bleek het water vele malen te smal en aanvaringen met de kant waren niet te tellen. Het aantal deelnemertjes aan de vakantie-bezigheden is dit jaar aanmerkelijk minder dan voor gaande jaren. Ondanks dat gaan alle aktiviteiten gewoon door ongeacht het aantal deel nemers. „Mijne Heren, tot onze spijt za gen wij dat in uw winkel Out- span sinaasappelen verkocht worden. Na alle publiciteit over de herkomst van deze vruchten verbazen wij ons hierover. De publicaties komen in het kort hierop neer: door een aantal ra cistische wetten uitgaande van het apartheidsregime in Zuid-A- frika zijn de zwarte Zuidafrika nen van dat land gedwongen het slechts betaalde werk te accep teren en wel in „blank" ver klaard gebied waar ze totaal geen rechten hebben als werk nemer. Het gevolg van dit sy steem van dwangarbeid is een onderdrukte zwarte bevolking waarvan 80% onder het be staansminimum leeft en een blanke minderheid die op rozen zit dankzij de goedkope „zwar te" arbeid als tenminste het buitenland zo vriendelijk is hun produkten af te nemen. En zo vriendelijk bent u blijkbaar. Een deel van uw consumenten, waaronder wij, zijn niet zulke vriendelijke 'handlangers van dit slavensysteem en willen hun medeconsumenten attenderen op de soort produkten die u hun te koop 'aanbiedt. Tenzij u ons bin nen een week duidelijk kunt maken dat het uitstallen van Outspan sinaasappelen op een vergissing berust, zullen wij tot acties overgaan". Namens de Boycot Outspan Aktie, E. A. du Piessis. Leiderdorp De stichting Jeugd- ken van verschillende Europese werk Leiderdorp heeft in het landen staan. Clubhuis Hocus Pocus de eerste Gisteren werd er een songfestival dag van do georganiseerde va- geweest met als winnaressen kantlebezigheden gehouden. In Irma de Haas. Bartula de Haas de Lindelaan begon de dag om en llona van Basten die enkele 10 uur met het hijsen van de Nederlandse liedjes ten gehoren Nederlandse driekleur. Dit zal brachten. iedere dug gebeuren rond 10.00 Middags «ras er een modeshow gehouden met als winnaressen Er waren 18 kinderen in de leef tijd van 6 tot 8 jaar. De hele dag zijn er aktiviteiten verricht die in het teken stonden van Nederlandse liedjes ten gehore elke dag zo lang de bezigheden duren de activiteiten in het te- Vergadering Maatschap pelijk Welzijn in Leiderdorp LEIDERDORP De commissie Maatschappelijk welzijn verga dert op donderdag 19 juli a.s. in hel openbaar in het gemeente- huis. De vergadering begint om 20.90 uur. Op de agenda sti.an de volgende onderwerpen: Hel verzoek vun de heer A. J. Grim, namens een aantal bowoners van de Hoofd straat en Jaagpad om een be stemming te geven aan het fciaakliggende terrein aan de Hooldstrtat tegenover de Ruige kade. De herziening van de bijstandsuit keringen met ingang van 1 juli 1973. Het rappor: „Kan het ook anders met papier" van het centrum Milieuzorg Leiderdorp n et het verzoek de daarin geda ne suggesties te verwezenlijken. waarvan de hiernavolgende gende kinderen resp. winnaars of winnaressen werden. Bartula de Haas Is eerste, tweede werd Nico Fakkel, en 3de Ike Wickers. De meisjes en jongens werden aangekondigd door Jan Schou ten en de leidsters Marian en Christine en de verdere leiding van de vakantie aktiviteiten nl. Rita, Frans, Toke, Marian, Christine en Norbert. Daarna werd er gevolksdanst door de kinderen. Deze stonden onder leiding van Marijke. Op nog twee andere plaatsen wer den er vakantiebezigheden ge houden o.a. in de School Vogel weide waar men de hele dag een geheim agent spel speelde en in de Springschans school was er 's morgens handenar beid en 's middags ging men buiten schetsen. ZOETERWOUDE Vooruitlopend op de herbouw van de Grote Molen te Zoeterwoude zijn onlangs de restanten van het omgewaaide bovenhuis van de molen opgeruimd. Op het ogenblik is aan bijdragen ten gunste van het Grote Molen Fonds ongeveer een bedrag van 9000 gulden ontvangen. Men ver wacht dat thans het Rijk, de provincie en de gemeente spoedig subsidie zullen verlenen voor de restauratie. Deze subsidie zal dan uitsluitend bedoeld zijn voor het herstel van de stormschade en niet voor het in oude luister herstellen van het totale molencomplex. Daarvoor is een bedrag van ongeveer 7000 gulden nodig. Bijdragen ten behoeve van Grote Molen Fonds kan men storten op giro nummer 9013 van de Algemene Bank Nederland NV te Leiden. Binnenkort zal de stichting Oud Zoeterwoude in Zoeterwoude-Dorp een huis-aan-huiscollecte houden, die muzikaal zal worden aangekondigd door de St. Jansfanfare. Wandelkrinjï „Leiden"' naar de Vierdaagse O ALPHEN Van de Wandclkring Leiden en Omstreken gaan de volgende personen naar Nijme gen om mee te doen aan de Vierdaagse die gehouden wordt van 17 t/m 20 juli. Mej. J. Kiel, Lelden (Voor de le keer); mej. E. M. Mokkenstorm, Oegstgeest (le keer); H. R. Lan, Lelden (»c); mej. J. M. v. d. Fluit, Leiden (7c); A. S. Straathof, Leiderdorp (10e); E. M. Lee- mans-Tavern. Leiden (13); A. Zwanenburg, Leiden (12e);' A. Smeitlnk, Noordwijk (21c); P. M. Belj, Voorschoten (27e); J. P. Woordes, Alphen (28c) en W. v. d. Poel, Oegstgeest gaat voor de 10e keer. LEIDEN In de nacht van donderdag op vrijdag werd uit een afgesloten auto, ge parkeerd aan de Decima- straat, een luchtmeter cn een ampèretang gestolen. Deze voorwerpen waren ei gendom van een technisch installatiebureau en verte genwoordigden een waards van 3300 gulden. I LEIDEN In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn uit 3 auto's aan de Bachstruat cn Apollolaan, door middel van het forceren van raampjes, voorwerpen zoals een muziek cassetterecorder, 4 JudoJas- jes e.d., gestolen. De totale schade uan de drie uuto's be draagt ongeveer 5Ó0 gulden. LEIDEN Op de Morswcg is zondagavond omstreeks half elf een auto tegen een paal van de spoorwegover gang gereden door onbeken de oorzaak. Een inzittend» kreeg hoofdwonden en moest naar het AZL vervoerd wor den. VOORSCHOTEN Het Voorschotense V.V.D.-raadslid N. Oosterbaan meent dat hij op vragen over de situatie rondom de Raadhuislaan (invalsweg voor Viietwijk) een onbevredigend antwoord van het College van B. en W. heeft gekregen. In de vragen, die het V.V.D.-raadslid stelde, was het centrale punt of thans niet het ogenblik gekomen is om de Raadhuislaan voor omwo nenden en verkeersdeelnemers acceptabel te maken. B. en W. meent, dat het aanbeveling verdient deze weg „meer aanvaard baar" te maken. Op het eerste gezicht lijkt het verschil niet groot, aldus de heer Oosterbaan, „maar", zo vervolgt hij: „Voordat B. en W. in hun beantwoording zo ver zijn, hebben ze al ontkend, dat de situatie op deze belangrijke invalsweg van Viietwijk steeds slechter wordt. Wie aan het eerste stuk van de Raadhuislaan woont of veel van deze laan gebruik maakt door middel van auto of bromfiets, 15al het standpunt van B. en W. niet delen. De stelling van het Voor- schotense College, dat de omstandigheden zich sinds 16 oktober 1972 niet gewijzigd hebben, houdt ook geen steek. Nog steeds neemt het aantal auto's in het dichtbevolkte Viietwijk toe en elke dag, als het ware, wordt de Raadbuisiaan een heel klein stukje drukker." De heer Oosterbaan heeft namens de V.V.D.-fractie vragen gesteld over de Raadhuislaan naar aanleiding van een krante-artikel over de 46 gezinnen langs de Raadhuisiaan, die in begin 1972 een brief zonden naar B. en W. met het verzoek spoedig iets te doen aan de onhoudbare verkeerssituatie, welke mede ontstaan was na de om legging van de autobuslijn 46 (Den Haag-Leiden) via de Viietwijk. De bewoners meenden dat o.a. een betere bestrating liefst asfalte ring noodzakelijk zou zijn om de schade aan de woningen veroor zaakt door de trillingen van het verkeer te beperken. In oktober 1972 kregen de bewoners een zeer lang antwoord van B. en W. waarin gesteld werd dat de NZHVM de buslijn 46 zou handhaven via de Raadhuislaan en inderdaad asfaltering een oplossing zou kunnen betekenen. B. en W. deelden toen mede dat een reconstruc tie van de Raadhuislaan en omgeving inderdaad noodzakelijk lijkt, maar dat financieringsmiddelen ontbreken. Het antwoord dat thans het raadslid Oosterbaan van B. en W. krijgt, wijkt eigenlijk maar weinig af van het antwoord dat in oktober 1972 naar de bewoners gezonden werd. De heer Oosterbaan zegt hier over: „Niet voor niets meent het College van B. en W. zelf ook, dat er iets aan de Raadhuislaan gedaan moet worden en wel een alge hele reconstructie. Daarnaast stelt het College, dat asfaltering van de Prof. Einsteinlaan nog harder nodig is. Dat kan zijn, maar dat mag geen argument vormen om de uitvoering van beide werken na te laten. Natuurlijk zit daarvoor geen post in de begroting 1973, maar het kost toch enkele maanden om een dergelijk projekt voor de bereiden en het geld zou daarvoor opzij gezet moeten worden in de begroting 1974. Viietwijk is ook een stuk Voorschoten en wel een heel groot stuk. De bestrating en verdere inrichting van deze wijk verdienen dezelfde aandacht als zij in de rest van Voorschoten krij gen." Het V.V.D.-raadslid N. Oosterbaan is het eerste Voorschotense raads lid dat thans in het openbaar kritische geluiden wil laten horen over de beantwoording van B. en W. op vragen van raadsleden en bur gers. B. en W. van Voorschoten laten de laatste jaren duidelijk blijken dat het College vragenstellers lastige mensen vindt en in algemene ter men, zo mogelijk steeds met gebruikmaking van de nauwelijks con troleerbare financiële zorgen van de gemeente krijgt iedere vragen steller enige beloften, die teniet gedaan worden door te wijzen op gebrek aan financieringsmiddelen of mankracht. Misschien zijn er inderdaad grote plannen voor een reconstructie van de Raadhuis laan. Daar hebben de bewoners op dit ogenblik niets aan. Vorig jaar mei schreven 46 gezinnen over de onhoudbare toestand: een drukke autobuslijn op een klinkerweg, slechte doorlaatmogelijkhe- den bij de verkeerslichten en gevaar voor de fietsers. B. en W. zan den de bewoners een antwoord met de menig van de NZHVM cn hun eigen toevoeging dat inderdaad de toestand niet zo best was, maar...financicringsmoeiliJkheden verhinderen verbetering. Het raadslid krijgt na anderhalf jaar precies hetzelfde antwoord op zijn vragen, die weloverwogen gesteld zijn. In die anderhalf jaar zijn de straten in Viietwijk zwaar achteruitgegaan en is het verkeer toege nomen. In de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting voor 1973 schrijven B. en W. dit aan de gemeenteraad, maar bij de beant woording van vragen door een raadslid ontkrachten B. en W. „las tige vragenstellers" zijn.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3