ÊddacSou/ta/ni LANDFTTTK ONDERZOEK NAAR WOONSITUATIE Extra betalen voor autorijden in centra grote steden Totaal beeld ontbreekt KAMERLEDEN BRENGEN BEZOEK AAN MOZAMBIQUE VEEL ONGEVALLEN OP BOUWPLAATSEN iiiiiiiiiie LC-Tour prijsvraag Nieuwe havenlichten Hoek van Holland Amerikaans- Marokkaans vlootbezoek 64e JAARGANG No. 119557 DINSDAG 17 JULI 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003- Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 19.05 uur Donderdagskind, tv-serie; 20.45 uur Goeie ouwe koffergrammofoon, met Marie- Cécile Moerdijk: 21.10 uur De man die zichzelf achterna zat, thriller; 22.00 uur Hier en nu. o.a. een interview met mevrouw Klompé en het verzet tegen de Franse kernproeven. Ned. II: 20.21 uur De Onedin-Iijn; 21.10 uur Wie, wat, waar, quiz; 21.35 uur Een groot uur U, Nel Kars en de betaalcheque. Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui, soms met on weer. Matige zuid tot zuidoosten wind. Minimum temperaturen rond 10 graden, maxima van' 18 tot 22 graden. Woensdag zon: 4.4120.50 Maan 21.438.01 Schev. hoogw. 4.39— 17.04 laagw. 0.31—12.52. Het blijkt toch een bijzonder moeilijke zaak te zijn om een voorspelling te doen over de rit winnaars. De zware etappe zo dacht iedereen kan alleen maar gewonnen worden door een van de „grote" jongens en het was dan ook Ocama, Fuente en Zoetemelk wat de klok sloeg. Maar geen van dit drietal ging als eerste over de finish in Pau. De uitstekend rijdejide Pedro Torres, een nieuwe Spaanse klim-ontdekking, slaagde erin om met enkele minuten voor sprong als eerste over de meet te gaan. Het geeft niet, want we gaan gewoon weer loten en als eerste komt uit de bus. L. van Kampenhout, Dijkstraat 17, Roelofarendsveen. Hartelijk gefeliciteerd met de boekenbon van de Leidse Courant. Ook het toekennen van de pech- prijs werd ditmaal een moeilij ke zaak, omdat niemand pech had, niemand gek had gedaan of niemand iets leuks had. Daarom hebben we de prijs maar aan G. van der Steen toe gekend. Hij had George Pin- tens, maar dat doet er niet zo veel toe: Iemand moet die prijs frijgen, nietwaar. (De 25,- werd beschikbaar gesteld door Evert Castelein). Morgen, de vijftiende etappe, is er weer zo'n grote worst van Teekens te winnen en natuurlijk weer de Caballero's. U kunt nog een gokje wagen voor de laatste etappes. Een briefkaartje naar de Leidse Courant is genoeg. Hongerstaking in gevangenis Zuid-Vietnam SAIGON (AP) Een priester heeft vandaag verklaard, dat 83 krijgsgevangenen en 800 politie ke gevangenen in een gevange nis te Saigon een hongerstaking houden. Pater Chan Tin, voorzitter van de commissie voor de hervorming van het gevangeniswezen in Zuid-Vietnam, zei dat de hon gerstaking op 12 juli is begon nen en ten doel heeft de Zuid- vietnamese regering ertoe te be wegen de stakers vrij te laten en de toestanden in de Chi Hoa-gevangenis te verbeteren. Duikvlucht Een leerling-vlieger en zijn instructeur ontsnapten giste ren in de Canadese stad Tempelton aan de dood toen hun vliegtuig zich met de neus in het dak van een huis boorde. BRUSSEL (ANP) De kans be staat dat automobilisten in de Europese Economische Gemeen schap een bijzondere belasting gaan betalen als ze in de centra van de grote steden willen rij den. Dit is een van de voorstel len die de Europese Commissie doet in een ontwerpprogramma voor een gecoördineerde bestrij ding van de milieuverontreini ging in de gomeenschap. be commissie stelt voor dat groe pen deskundigen voor de zomer van 1974 bijeenkomen om na te gaan of een extra belasting kan worden ingevoerd voor automo bilisten die gebruik maken van de stadscentra. Hoe die belas ting moet worden geïnd en door wie of om welk bedrag het zou moeten gaan heeft de commis- i sie nog in het midden gelaten. h ministerraad van de EEG zal het ontwerpprogramma donder dag goedkeuren. In de Europese topconferentie van oktober van het vorige jaar in Parijs werd besloten dat uiterlijk 31 juli 1974 een gemeenschappelijk plan voor de bescherming van het milieu klaar moet zijn. De com- missie stelt nu voor zo spoedig mogelijk vast te stellen welke hoeveelheden luchtverontreini gende stoffen toelaatbaar zijn. Voor het einde van het komende jaar moet worden bepaald waar de grenzen van de waterbevui ling liggen. De Europese Commissie pleit voor een grondig onderzoek naar de mogelijkheden voor het verminderen van de bevuiling van het milieu door elektrische centrales, kernenergie-installa ties en olieraffinaderijen. Soort gelijke onderzoekingen zijn vol gens haar nodig naar de wijze waarop moet worden afgere kend met afvalstoffen d e bij zonder schadelijk zijn voor het -milieu, zoals olie. teer, plastic verpakkingsmateriaal, giftige industrie-afval en dierlijke afval van slachthuizen en veehoude rijen. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl wil een duidelijk beeld krijgen van de woonsituatie in Nederland. Daartoe wor den op het ministerie van Volkshuisvesting plannen uitge werkt voor een grootscheeps onderzoek over het gehele land. Vermoedelijk start het onderzoek begin volgend jaar. Doel van het onderzoek op de Ne derlandse woningmarkt is: het verkrijgen van een inzicht in het totaal bestand leegstaan de woningen en de oorzaak daarvan, het verkrijgen van een beeld van het oude woningbestand, zdat verbeterd kan worden, of dat gesloopt moet worden, het zoeken naar wegen, om fi nanciële hulp bij de bouw van woningen op de juiste plaats te recht te laten komen. het verkrijgen van inzicht naar de tekorten in de diverse re gio's. de oorzaak daarvan en de mogelijkheden om deze tekorten zo snel mogelijk op te heffen het verzamelen van duidelijke gegevens over de verhouding nieuwbouw-bestaande woningen en de huurverhoudingen, het verzamelen van gegevens over eigen woningbezit het zoeken naar mogelijkheden om de doorstroming te bespoe digen en de huren aan te passen aan de inkomens. Achtergrond van het onderzoek is een beleid op te zetten, dat beantwoordt aan een volgens de inzichten van de staatssecreta rissen van Dam en Schaeffer uit te stippelen sociaal wocmpro- gram. Daarin zal ook de woon belasting een plaats moeten vin den voor hen die met te hoge inkomens in te goedkope huur huizen verblijven. Het onderzoek zal volgens de des kundigen geruime tijd vergen, vooral omdat het grootscheeps opgezet wordt. Bril met sluier De Franse mode-ontwerper Jacques Esterel biedt vrou wen die graag incognito reizen de helpende hand. Hij ontwierp brilmonturen met een sluier. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Op 13 augustus zullen twee enorme havenlich ten, bestemd voor de haven mond bij Hoek van Holland, van een werkterrein In Kats naar Europoort worden ge sleept. De havenlichten, die in ruwbouw gereed zijn, zullen in Europoort geheel worden afge bouwd. Daarna zullen zij zo dra het weer het toelaat naar hun plaats in de kop van de nieuwe havendammen worden gebracht. Aan de vernieuwing van de ha venmond bij Hoek van Holland wordt reeds jaren gewerkt. In de kop van de nieuwe Noorder en Zuiderhavendam. ongeveer vijf kilometer buiten de oor spronkelijke kustlijn, zullen ook twee nieuwe havenlichten moe ten komen. Omdat het niet goed mogelijk li deze lichttorens over de dam of per schip te bereiken, worden bovenop de torens stalen plat forms voor helikopters ge bouwd. De havenlichten maken deel uit van de nautische uitrusting van de nieuwe havenmond. Auto Heemskerk DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN Alkemadelaan 1 Herengracht 79 01713 - 2866 01710- 33861 Utrechter doodt vrouw UTRECHT (ANP) De 49-jarige Utrechter A. B. heeft zich gis teravond bij de politie in de Gelderse gemeente Buren ge meld met de mededeling dat hij gistermorgen zijn 51-jarige echt genote Gijsberta B.- van Mourik heeft neergestoken. De politie heeft de vrouw dood in bed aangetroffen in de woning, van het echtpaar aan de Utrechtse wijk Kanaleneiland. Zij was doodgebloed als gevolg van' steken in de hals. De man heeft volgens de politie verklaard na een echtelijke ru zie zijn vrouw te hebben gesto ken met een soherp voorwerp. Wat de aanleiding voor de daad van de man is geweest, is nog onbekend. DEN HAAG De Portugese ambassadeur in Nederland, dr. C. F. Fernandes, heeft een aan tal Tweede Kamerleden uitge nodigd voor een bezoek aan de Portugese gebieden in Afrika. Gistermorgen is het WD-Ka- merlid H. P. H. Waalkens al naar Afrika vertrokken. Zijn fractiegenoot mr. A. Geurtsen en het AR-Kamerlid M. W. Schakel zullen binnenkort gaan. De ambassadeur ver klaarde fractieleiders (of ande re fractieleden) te hebben uit genodigd van partijen „die tot nu toe een min of meer onaf hankelijk standpunt hebben in genomen" betreffende de kolo niale politiek van Portugal. KVP-fractieleider mr, F. An- driessen heeft de uitnodiging afgewezen. WD-leider Wiegel gaat ook niet, in verband met zijn reis naar China. De voor zitter van de Kamercommissie voor buitenlandse zaken P. Dankert (PvdA) en staatsse cretaris mr. A. Stemerdink hebben nog niet geantwoord. Volgens de ambassadeur mo gen de Kamerleden als zij dat willen, proberen het donp W1- riyamu te vinden, waar ca. vierhonderd mensen zouden zijn vermoord. Hij herhaalde de bewering, dat het dorp niet bestaat en verwijt de Neder landse regeringspartijen on le den van de regering dat ze zonder bewijsmateriaal de be schuldigingen over de massa moord in Mozambique overne men. PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman, die enkele Jaren in Zambia heeft gewoond en de taal van Mozambique spreekt, is niet uitgenodigd. Hij ver klaarde weinig waarde te hechten aan de bezoeken van de Kamerleden. Anders zou het zijn als ze een eigen tolk mochten meenemen en geheel vrij met de bevolking zouden mogen praten. Voor meer nieuws over de zaak Mozambique zie elders in deze krant. Noodweer Rivièra en het gebied van Piedmonte deden zich vele over stromingen en aardverschuivin gen voor. Dui zenden toeristen vluchtten. In Engeland moesten vooral de autowegen die Londen naar het noorden lei den het ontgel den. Veel wegen werden afgeslo ten. Ook spoor banen liepen on der water. Op de foto wacht een seinhuiswachter op een bootje dat hem naar veili ger omgeving zal DEN HAAG Cijfers van het Bureau Bouw Veilig tonen aan, dat op de bouwplaatsen in ons land vaak onveilige situaties voorkomen. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn tien bouwvakkers op hun werk om het leven gekomen en werden er 143 in het ziekenhuis opge nomen. In totaal waren in ja nuari, februari en maart 4840 bouwvakkers betrokken bij een ongeluk op hun werk. De meeste ongelukken gebeur den met materialen: 1995. Daarna komt het vallen van ladders en trappen: 838 maal. 255 mensen werden aan het hoofd gewond, 270 aan de ogen, 1481 aan de handen, 1022 aan de voeten en 1024 inwen dig. Het Bureau Bouw Veilig voert acties om de veiligheid in de bouw te verhogen. Duitser won één miljoen schilling bij roulette WENEN (DPA) Een onbekende Duit ser heeft aan de rou lettetafel In het casi no van Riezlern In Vorarlberg, Oosten rijk, een miljoen schilling gewonnen (ongeveer 150.000 gul den). Volgens de in Wenen verschijnende Kurler beschikte de speelzaal daardoor niet meer over kapi taal en moest naar de bank. De dultser Incasseerde zijn winst, nam een taxi naar MUnchen en vloog van daar naar Monaco, waar hij ook een gokje wilde wa- ROTTERDAM De komende week zullen een aantal Ameri kaanse en Marokkaanse schepen vtootbezoeken brengen aan de haven van Rotterdam. Van 17 tot 21 juli zullen de Amerikaanse schepen Coronado en Trenton de Maasstad aan doen. Belde schepen zijn speciaal ingericht het uitvoeren van amfibi sche taken. In diezelfde periode zullen ook twee Marokkaanse schepen in Rotterdam zijn. Het betreft de ,,A1 Maouna" (fregat cn "Lieutenant Riffl" (patrouil levaartuig). Het is voor de eer-1 stemaal dat een Marokkaans vlootbezoek aan Nederland ge bracht wordt. Afghanistan republiek NIEUW DELHI (RTR) In het Aziatische koninkrijk Afghani stan is de republiek uitgeroepen, zo meldde de Indiase staatsra dio vanmorgen. De proclamatie van de republiek werd voor ra dio Kaboel voorgelezen door de voormalige premier Mohammed Daud. In de uitzending ls niet meege deeld wat er met koning Mo hammed Zahir Sjan is gebeurd. Volgens de Afghaanse ambassa de in Londen is de koning op het ogenblik in Italië. Hij was eerder deze maand in Londen voor een medische behandeling en vertrok daarna naar Rome. De nu 64-jnrlge generaal Daud was van 1953 tot 19G3 premier van dit bergachtige, dunbevolk te land. De afgezette koning re geerde het land al sinds 1933, toen hij zijn vermoorde vader opvolgde. Volgens waarnemers In India Is Daud een aanhanger van do „harde lijn" ten opzichte van het buurland Pakistan. In het verleden heeft hij gepleit voor het geven van Afghaanse steun aan de afscheidingsbeweging van de Pathanen-stam in noord west Pakistan. als nleuwo kwartaalabonnee Stuur het „goed-voor-all L Woonplaats: Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1