De Vierdaagse is in de stad en Nijmegen past zich aan In opzet „Meppel 1973 teveel op achtergrond raakten zwemtoppers EVEN LEEK NEDERLANDS ONDERONSJE IN ZICHT BIJ OPEN TENNISSTRIJD DERDE RACE VAN SOLINGS EEN FIASCO Jan Hordijk versloeg Brits wonderkind PINSDAG 17 JULI 1973 LEIDSE COURANT NIJMEGEN Op weg naar het stadion De Goffert luchtte bus chauffeur Wolters gisteren op onnavolgbare wijze zijn hart. Zich moeizaam door het drukke verkeer wingend viel hij plotse ling uit: „Ik zou willen, dat die hele Vierdaagse nooit gehouden werd. Niets dan last heb je er van. Een week rij je alleen maar met propvolle bussen en bovendien verwachten de men sen nog van je dat je een soort postbesteiler bent. Stap maar bij Erik in de bus en hij bezorgt je wei waar je zijn moet. En als je dan nog bijvoorbeeld geen Zweeds blijkt te spreken heb je bet helemaal gedaan. Dan staan ze je met die grote open ogen aan te kijken, zo hul peloos dat het je gewoon week om het hart wordt. En dan doe je toch je best maar weer". Erik Wolters had er op een gezel lige manier de pest in. Doorbor durend op zijn antipathie tegen alles wat met de Vierdaagse te maken heeft vertelde hij: Nor maal gesproken neem ik de der de week van juli altijd vakantie. Dan wordt tenminste niet heel mijn dag vergald door deze toe standen". Mopperend vervolgt hij zijn weg, driftig gebruikma kend van zijn claxon, om bij 'Marian Laudin (foto) reikte in de eerste ronde van de open Nederlandse tenniskampioenschappen niet ver genoeg tegen de Fransman Wanaro n'Godrella. het stadion met een zucht van verlichting zo snel mogelijk met een lege bus terug te rijden. In De Goffert werd op spectacu laire wijze de ,57ste Internatio nale Vierdaagse Afstandsmar sen Nijmegen" geopend. Nadat eerst majoor Harry van Diepen- beeck, dirigent van de Konink lijke Nederlandse Luchtmacht kapel. per helikopter was gear riveerd. werd door vier para chutisten vanaf zevendu'zerd voet hoogte een precisielanding gemaakt. Het was de start van een wervelende show, waarin vooral het optreden van de doe delzak spelende Schotse bard aan het bijna volle stadion een storm van bijval ontlokte. Het soepele verloop van de vlag- genparade was een kroon op het werk van de organisatie. Pers chef Bert Smits: „Het is onge looflijk, hoeveel tijd hier in gaat zitten. En op welke moeilijkhe den je stuit. De keurturners van het KNGV hadden al maanden geleden toegezegd definitief te zullen komen. Op het laatste moment merk je dan, dat zij zich niet aan hun afspraak hou den". Gisteravond om zes uur hadden zich 14.200 deelnemers aange meld. De verwachting was ech ter, dat dit aantal zeker nog met 300 wordt uitgebreid. Bert Smits: „Speciaal voor de laat komers houden wij tot vannacht half twee een loket open. Mis schien wordt het nog wel later ook. Wat ons betreft, kan men een paar minuten voor de start nog inschrijven. Wij willen ons niet op het standpunt van een ambtenaar stellen die zegt: tijd is tijd. Deze mensen zijn tenslotte naar Nijmegen gekomen om te wan delen en dan gooi je niet om Show De vierdaagse Is In de stad en Nijmegen past zich ogenblikke lijk aan. Zoals deze tijd voor chauffeur Wolters een kwelling betekent, zo kunnen anderen momenteel hun (financiële) ge luk niet op. Een vrolijk kletsende taxichauf feur: „Meneertje, wat wil je nog meer. Dit zijn voor ons de gouden dagen van het jaar. Je hebt heel de dag door vracht; £s. Je verdient nu op een dag waar je normaal gesproken een hele week voor moet werken. Ik heb een collega, die zat met vrouw en kinderen een paar weekjes in Italië, maar hij heeft voor die naar dagen een retourtje met het vliegtuig genomen. Dit wil en mag je eigenlijk ook niet De intocht op vrijdag werpt ook voor de bloemenzaken zijn scha duw al ver vooruit. De koopman op het station: „Voor vrijdag heb ik zeker het twintigvoudige nodig van wat ik nu verkoop. Het mooiste is, dat men die dag niet eens zozeer oo de kwaliteit let als wel op de kleur. De men sen willen grote, felgekleurde boeketten hebben. Zoiets weet je op den duur en je houdt er re kening mee". Hij houdt er niet alleen rekening mee. maar past ook zijn prijzen geruime tijd van te voren aan. Gisteren betaalde je voor een armzalig bosje van zeven roos jes maar liefst 4,50. Over vier dagen zal dit nog wel meer zijn, want zoals hij zegt: „De men sen kopen toch wel". PAUL HOVIUS de traditionele bezettingvan Nil MEPPEL „Meppel 1973'é was opgezet als een feest voor de zwemjeugd en gelardeerd met de kwalificatiewedstrijden voor senioren. Voor de eerste maal in de historie van de KNZB omdat de organisatie slecht was - natuurlijk kleefden er wel schoonheidsfoutjes aan het eve nement - maar wel om dat de nieuwe opzet meer na- dan voordelen bleek te hebben. voorrang verleend jeugd. Een enigszins begrijpelij ke reactie, gezien de stormach tige ontwikkeling die het jeugd- zwemmen in Nederland door maakt. „Meppel 1973" is echter een mislukking geworden. Niet de Binnen de verenigingen was dade- HILVERSUM Het "Nederlan- dertje pakken" waarmee de open tenniskampioenschappen in Hilversum plegen te worden ge opend, is ditmaal het internatio nale tennisnomadendom iets minder gemakkelijk afgegaan dan gebruikelijk. Niet dat Tom Okker daar debet aan was. Ne derlands enige toptennisser was wel in het land, maar de toer- nooicommissie van het Melk- huisje had voorzien dat Okker de herendubbel van vandaag voor gezien zou houden en had hem in het schema voor van daag geplaatst. Neen, het waren de leden van de Buytelaargroep (de nationale coach was overi gens niet aanwezig) zelf die hun aandeel in de prijzenpot opeis ten. Nastase winnaar toernooi Gstaad Gstaad Ilie Nastase is winnaar geworden van het herenenkel spel tijdens de Open Zwitserse tenniskampioenschappen in Gstaad. De 26-jarige Roemeen had in de finale geen enkele moeite met zijn elf jaar oudere Australische tegenstander Roy Emerson: 6— 4, 6—3, 6—3. De finale van het damesenkelspel leverde een zege op voor de Amerikaanse Julie Anthony. Zij won met 64 7—5 van de Ar gentijnse Raquel Giscafre. De finale herendubbelspel, waarin Tom Okker met de Egyptenaar Ismaël El Shafei zou moeten spelen, werd definitief van het programma afgevoerd. De fina listen deelden de eerste en tweede prijs. Anthony en Giscafre zegevierden in de finale damesdubbelspel met 6—2, 60 over Chang/Man- darino (China/Braz.) uitzondering van Jan Hordijk die als nationaal kampioen di rect tot het hoofdtoernooi was toegelaten. Fred Hemmes won met tweemaal 6-3 van de Fran se jeugdkampioen Jean Louis Haillet, Marian Laudin serveer de Bill Lloyd eruit (6-4 6-3), Rolf Thung, bepleisterd en wel na zijn val van een dag tevoren in de finale van Centropa Cup in Wenen, won van de Japanner Koisji Sjinamura e Niek Fleu- ry tikte de voor Gebert igeval-n len Zuidafrikaanse veteraan Terry Ryan eruit. Toen daarna Jan Hordijk ook nog met 6-3 6-4 won van het vroegere Britse wonderkind Stephen Warboys, sloeg het wedstrijdcomité de schrik om het hart. Een Neder lands onderonsje in zicht? Dat nooit. Onmiddellijk werden Lau din en Hemmes opgecomman deerd vor hun tweede ronde. De angst voor eventueel regenballet - de wedstrijden werden vijf mi nuten onderbroken - heeft ken nelijk groteske vormen aange nomen. Lauteslager had in de tijd die zij in de eerste ronde op de baan stond, het hele toernooi kunnen winnen. Na een twee en een half uur durend baseline-ge- vecht was de Hongaarse Katalin Borka de gelukkige: 6-3 3-6 9-11. Noortje had een matchpunt bij 5-4, de Hongaarse niet minder dan drie bij 5-6 en drie bij 9-10. Dat laatste benutte zij. Het was overigens de enige nederlaag die de Nederlandse dames le den. Trudy Walhof won in drie sets van Judith Szoerenyi, Tine Zwaan van de Spaanse Carmen Perea en Judith Salome van Brigitte Kuypers (Z-Afr). Uitslagen: Herenenkelspel, voorronde: Amand Amritrai (India) - Mark Farrell (GB) 6-4 6-4, Marian Laudin (Ned) - Bill Lloyd (Aus) 6-4 6-3, Fred Hemmes (Ned) - Jean Louis Haillet (Fra) 6-3 6-3, Jean Francois Caujolle (Fra) - Ulli Pinner (Did) 6-4 6-1, John Lloyd (GB> - Janos Benyik (Hong) 6-4 6-4, Jun Kuki (Jap) - Paul van Min (Ned) 6-2 1-6 6-2, Niek Fleury (Ned) - Terry Ryan (Z-Afr.) 6-2 6-4. Rolf Spit- zer (Zw) - Bernard Fritz (Fra) 7-5 7-6. Eerste ronde: Jean Chanfreau (Fra) - Jun Kamiwazumi (Jap) 6-4 6-4, Ja n Hordijk (Ned) - Stephen Warboys (GB> 6-3 6-4, Wanaro n'Godrella (Fra) - Ma rian Laudin (Ned) 6-4 6-4, Rolf Thung (Ned) - Konisji Sjimanu- ra (Jap) 6-3 6-3, Ian Fletcher (Aust) - Fred Hemmes (Ned) 6-3 6-0, Attila Korpas (W-dld) - Georges Goven (Fra) 6-3 3-6 7-5. Damesenkelspel, voorronde: Tine Zwaam (Ned) - darmen Perea (Spa) 6-3 6-1. Eerste ronde: Judith Salomé (Ned> - Brigitte Kuypers (Z- Afr.) 6-2 6-2, Trudy Walhof (Ned) - Judith Szoerenyi (Hong) 6-1 2-6 6-3. Surtees niet op Zandvoort? LONDEN De renstal Surtees heeft ernstige zorgen tijdens de kettingbotsing op Silverstone, afgelopen zaterdag liepen de wagens va Carlos Pace (Braz.), Jochen Mass (W-Dld) en Mike Hailwocd (GB) aanzienlijke schade op. John Surtees betwijfelt of hij met zijn racing team zal kunnen dec.nemen aan de grote prijs van Nederland, op 29 juli in Zandvoort. Surtees: „Misschien kunnen we uit de resten van de drie wagens nog een behoorlijk voertuig samenstellen. Het sei zoen is al te ver heen om nog een geheel nieuw wagenpark te bouwen". Hoeken Het tweede optreden bekwam Hemmes en Laudin slecht. Wa naro n'Godrella tikte zijn opslag in de hoeken, waar Laudin niet stond en hoewel de Tsjech zich met het betere servicewerk ook iet onbetuigd liet, waren de twee doorbraken die hij moest toestaan direct fataal: 4-6 4-6. Fred Hemmes verging het tegen Ian Fletcher nog slechter. De Ian Fletcher nog slechter. De opslag was verre van gezond, de precisie ver te zoeken. Op de een of andere manier krabbelde hij nog terug van 4-0 naar 4-3, maar dat waren dan ook de eni ge games die hij maakt: 3-6 0-6. Zo zijn naast Okker nu nog Fleu ry. Thung en Hordijk in de strijd. De twee eerstgenoemden werden niet serieus op de proef gesteld. Jan Hordijk wel. Dit voorjaar had de geblokte natio nale kampioen aan de Rivièra dik slaaag gehad van Warboys. Hemmes nam toen revanche. Ditmaal was het woord aan Hordijk zei Het duurde even j voordat hij de touch had gevon den, maar toen eenmaal de dri- ves redelijk "zaten" ging het van 1-3 ineens naar 6-3. Als vijf tienjarige was Stephen Warboys zo veelbelovend, dat hij in het Engelse Davis Cupteam werd opgesteld. Vier jaar toernooiten- nis hebben hem zo afgestompt dat hij het vechten heeft ver leerd. Want hoewel Hordijk minder geconcentreerd begon te spelen en enkele keren op sim pele wijze zijn service uit han den gaf, veranderde dat niets ar- 'iet totale beeld van de par tij: C-3 6-4 voor Hordijk. Gelukkige Centropa Cupwinnares Noortje Bert Sitters gaat niet gebukt onder de mislukking, die „Meppel 73" ken, lijk nadat het nieuwe plan be kend was gemaakt, wrevel ont staan over deze nieuwe ontwik keling, die niet in het belang van de zwemsport werd geacht. Een van de belangrijkste nade len vond men wel dat er teveel de aandacht op de jeugd werd gevestigd. Juist in het jaar van de eerste wereldkampioenschap pen is duidelijk geworden dat de „zwartkijkers" gelijk hebben gekregen. Het ging er niet eens om dat een dergelijk toernooi in een voor kampioenschappen ei genlijk ongeschikt bod. werden gehouden. In Utrecht, immers in het centrum van het land. ligt een miljoenenbad, speciaal gebouwd voor grote evenemen ten. Maar de KNZB was door gebrek aan financiële armslag weer gedwongen uit te wijken naar de provincie. De enkele toppers die Nederland nog rijk Is, raakten door deze nieuwe opzet echter teveel op de achtergrond. Nu kan men aanvoeren dat de senioren over enkele weken hun eigen kam pioenschappen krijgen, maar daarmee is men er natuurlijk niet. Dat is in Meppel gebleken. Men spaarde zich duidelijk, op een enkele uitzondering na. want plaatsing was bijna zeker. Vooral omdat van te voren be kend was. dat vele jeugdkam pioenen uit hoofde van hun titel in Vlaardingen op de startblok ken mogen verschijnen, van dit recht geen gebruik zullen ma ken, omdat ze met vakantie gaan. Zij hebben hun kampioen schappen gehad en willen zich nu ontspannen, hoewel vele ver enigingen gedupeerd worden Meppel 1973 was geen succes, eerder een mislukking. Bert Sitters, de jonge enthousiaste bondscoach is met deze misluk king uiteraard niet blij, maai hij gaat er ook niet onder ge bukt. Het komt hem misschien zelfs wel goed uit, want de 31 jarige oud-sprintkampioen heeft vele plannen- tot verandering Of deze plannen allemaal t( realiseren zijn. is - gezien di zorgelijke financiële situatie waarin de KNZB verkeert - eer. moeilijk te beantwoorden vraag Maar dat er een wijziging in dc opzet van het nationale zwem men moet komen, is buiten kijf Sitters stelt voor: meer compe titiewedstrijden, districtsont moetingen, meer internationale botsingen, chibknmpioenschap pen, waardoor de clubs hun le den beter kunnen stimuleren en motiveren. De Nationale kam pioenschappen in deze vorm acht de Amsterdammer uit den boze. Hij wil drie dagen kam pioenschappen voor de jeugd (vrijdag, zaterdag, zondag) en dan één dag rust. waarna van dinsdag tot en met vrijdag de ouderen aan de beurt komen. In het tweede weekend dan de all- in finales. Dus bijna weer ge heel terug naar het marathon- feest van vroeger, dat wel eens zwaar en overbalst was. maar door sfeer en prestaties veel meer aanspraak. Sitters is ervan overtuigd, dat zijn plannen veel weerstand zullen ondervinden, niet omdat zij ideëen het bondsbestuur onwel gevallig zullen zijn. maar om dat de middelen ontbreken. Wil het vaderlandse zwemmen uit het slop komen, dan zal wat het zwaarst is ook het zwaarst moe ten wegen. Medembllk De derde race om het Europese Solingkampioen- schap op het IJsselmeer is een fiasco geworden. De zeilers wa ren op de terugweg, toen de lei ding de race stopte omdat de finish reglementair te dicht on der de wal lag. De overgezeilde race leverde een aantal niets zeggende resultaten op, omdat de wind enorm draaide. Verder kwam er een stroom protesten bij de jury binnen, allen tegen de wedstrijdleiding. Het is dan ook niet uitgesloten dat de derde wedstrijd ongeldig wordte verklaard. Onder de pro- terenden is ook de Zweed Stig Wennerström een der favoriten. Het waren vooral de sterken van de eerste twee races die giste ren de klappen kregen. Dieter Below eindigde als dertiende en klassementsleider Roland Schwarz bereikte met veel pijn «n moeite een zesde plaats. Wirnaar van deze nauwelijks als representatief te kwalifice ren wedstrijd werd de Deen Nielsen, die hierdoor in het klassement van de negende naar de vijfde plaats opklom. Heike Blok was weer zoals in alle races van het Europese ti telgevecht de sterkste Nederlan der en finishte op een vierde plaats. Bakker volgde op een vijftiende plaats. Ook Blok heeft een grote stap in het klasse ment gemaakt, van de vijftien de naar de zevende plaats. Uitslag: 1. M. Nielsen (Den): 2. B. Ctieret (Fra); 3. J Gaedkc (W- Dld); 4. H. Blok (Ned). 5 V. Bran (Braz). 15 G Bakker (Ned). Tips Duindigt op Dulndlgt zijn: .\horn-FrlJ«: Loopar T. Loek Areta en Lucy Hnllandlu. Salerno-PrIJ»Mlra Anjo, Monty Bul- nlust, Klosivler B en Jcwel- ir-PrlJ»; Henry Belwln. Hansl Gerard. Coven Cat 1 i Boy. Voor Rinus Israel kon het seizoen niet ongunstiger beginnen. In de wedstrijd tegen Schalke '04 liep de geplaagde Feyenoorder een knieblessure op, waarvoor gisteren foto's werden genomen. Tijdens de presentsKc van Feyenoord, die gevolgd werd door een training kon Israel begrijpelijk alleen een somberolik opbrengen. Licht-Pfljn: Jaspis Du Boli, Keen Speed en Jaekey Spencer Bamlro-Prlji: K.imicl. Kitty H en Kabbes Du Bolr Pepln le rand Prg«: Terlenka, Mcr- rygo en New Eleclrlce. Ballet M-Prija: Klaus Olivier. Krl« Areta en Ka Bond. Red Kos-Prlja: Kin ley's Speed. Jhcro- nlmus, Kelno. Nielsen 34.7; en Coccolonl (Ital)65. Loek Kruyer is, nu zijn broer Kees het een jaar rustig aan doet in de Finnen, en de andere topzeilers Douze en Van Eist aan het Europese kampioen schap in Polen deelnemen, in de Nieuw Loosdrecht-week absoluut de sterkste. Kruyer won met en ruime voorsprong de twee de race voor Willems en Piet Boot. In twee klassen zijn er favorieten aan te wijzen. Hiemstra (1—1) gaat bij de Spankers recht streeks op de hoofdprijs af en de Aalsmeerder Klaassebos ver overde in z'n Flying Junior weer een dagzege. UitdagenFlnnjollen: 1. Kruyer. 3 Wlllcms Valken; 1. Rolf von den Baumen, 2. Breunlng. Spanker: 1 Hiemstra. 2. Klöckner. 16 m2: 1 Hclneke. 2. De Ruyter Heike Blok was In de bekritiseerde race weer de beste Nederlanden Flying Junior: 1. Klaassebos, 2. Van Sr I 'Hen. Vrijheid 1. Pnullch. 2. Smit». Pampus: 1. Dorrksen. 2. BgssolInK Broertjes 2. Swart Vnurlen: 1, Schanf. 2 Klnt. Jeugd: 1. Loman, 2. Scholten. 470 1 Dubois. 2 Ganse man. Luier. 1 Crul. 2 Kelp. Ok-Jollen: 1. Schram. 2 Hoogestcger Solo: 1. Erftemeyor. 2. Docter. kampioenschap in de Flying Dutchman-klasse op de zesde plaats geëindigd. De overwinning was voor de Oost» duitser Huettner/Pagenkopf. De tweeling Sjoers en Erik Volle- bregt werd achtste. De Nederlandse equipe Imhof /De Groot is gisteren op het Thuner- meer in Zwitserland in de eer ste wedstrijd om het Europees SINT MICHIELSGESTEL - D4 zondag op de golfclub de dom mel in Sint Michielsgestel ver regende finales om het Neder lands kampioenschap voor mei# jes Is gisteren overgespeeld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11