„Je voelt je ellendig, maar krijgt wel geld" Stan Smith greep weer tenniszege 933- Kogelstoter geeft gebruik drugs toe Jan Lubbers acht keer neer tegen Zuidafrikaan DAVID BEDFORD MOGELIJK PROF: Soscnko eerste in schaakstrijd SCHAAKTITEL VOOR RUSSEN Titelstrijd golf jeugd verregend Cricketers voor duel Suffolk Duitse schermers grepen titel Daan Nanning op zesde plaats Alleen Nora Latenslager finalewinst Billie Jean speelt tegen Bobby Riggs Jeugdploeg EK atletiek in Duisburg Vier atletes voor de vijf plaatsen EC Oefenprogramme FC Den Haag Italië hecht aan Davis Cup rt i i i KW MAANDAG 16 JULI 1973 WASHINGTON Harold Connolly, in 1956 win naar van een gouden Olympische medaille, heeft verklaard acht jaar lang drugs te heb ben gebruikt om zijn lichaam in conditie te houden om zodoende met kogelstoten vooruit gang te kunnen boeken. Voor een juridische sub-commissie van de se naat verklaarde Connolly acht jaar lang, tot 10 juli 1972, toen hij niet werd gekozen voor de Olympische ploeg, anabolische steroïden te hebben gebruikt. Sindsdien is hij 21 kilo afge vallen. „In de loop der jaren heb ik alle soorten anabo lische steroïden gebruikt, die in de Verenigde Staten te krijgen waren", zei Connolly, die in 1956 een Olympische gouden plak won. De laatste jaren probeerde ik ook Europese soor ten steroïden, die door andere atleten werden meegenomen, omdat zij dachten dat de Euro peanen iets hadden dat beter was dan onze middelen". Connolly zei, dat hij door de drugs dikker en sterker werd. Hij kon echter niet zeggen of zijn prestaties er beter door geworden waren. De sub-commissie stelt een onderzoek in naar de mate waarin legale drugs in illegale han den terecht komen. De desbetreffende drugs zijn amfetaminen, slaapmiddelen en anaboli sche steroïden. Deze laatste drugs maken de gebruiker zwaarder en sterker doordat zij de mannelijke hormonen activeren. OOSTERE^EK De Russische meester >nna Sosonko heeft zaterdag Oosterbeek het eer ste Bilderbergschaaktoernooi op zijn naam gebracht. In de vijfde en laatste ronde speelde hij remise tegen Frans Kuypers, die na een aarzelende start beslag legde op de tweede plaats in het eindklassement. ^Eindstand: 1. Sosonko 4 pnt, 2. Kuypers 3 pnt., 3. Ree 2,5 pnt., 4/5 Kramer en Bouwmeester beiden 2 pnt., 6. Hartoch 1.5 pnt. tl J BATH Rusland heeft zich ver zekerd van de Europese schaak titel voor landenploegen. Door de overwinning van zevende bordspeler Wladimir Toekma- kov tegen de Hongaar Andras Adorjan werd Rusland onbereik baar voor de overige landen. De voormalige wereldkampioen Boris Spassky speelde remise tegen de Hongaar Lajos Por- tisch. De partij duurde elf mi nuten. Onmiddellijk daarna dook de zwaad verkouden Spassky weer zijn bed in. De eindstand: 1 Rusland 40ö punten, 2. Joegoslavië 34. 3. Hongarije 3. 4. Polen 25, 5. Engeland en West- Dultsland 24, 7. Romenlë 23, 8. Zwlt- St. Michielsgestel De nationale golfkampfoenschappen voor ju nioren, gisteren gehouden op de links van de Dommel in St. Mi chielsgestel, zijn als gevolg van een wolkbreuk voortijdig beëin digd. Doordat de Greens blank kwa men, moesten de finale-partijen worden gestaakt. Vandaag spe len Mariska Swane (De Dom- mefl) en Henriette Rahusen (de Sallandse* opnieuw, eveneens in St. Michielsgestel. De finale partij bij de jongens, tussen Tony Trienen (Twentse) en Nor man Jon (Haagse), wordt op een nader te bepaien datum overgespeeld. DEN HAAG Het Nederlands cricketelftal, dat 21 en 22 juli uitkomt tegen de Suffolk Country 'Cricket Club is als volgt samen gesteld: H. A. Rijkens (HCC), (aanv.), R. F. Schoonheim (VOC) (Wicketkeeper), G. W. A. van Laer (HCC), S. Lubbers (UD), A. Bakker (VOC), A. Smits (HCC), A. van Rijn (HBS), R. F. Onstein (Rood en Wit), B. van Weelde (VOC), P. van Wel (HBS) en B. Stel (Her cules). den N j, GOTHENBURG West-Duitsland heeft in Gothenburg de laatste titel behaald bij de wereldkam pioenschappen schermen: het kampioenschap op degen voor landenteams. De Westduitsers versloegen in de finale het favo riete Hongarije met 85. i De derde plaats was voor Rus land, dat Italië versloeg met 9 4. Zweden werd vijfde. FLYINGE De Nederlander Daan Nanning is in het toernooi om het Europees kampioen schap voor landelijke ruiters, dat in de Zweedse plaats Flyin- ge werd gehouden, als zesde geëindigd. Hij reed met het paard Mowgli. De overwinning was voor de Westduitse amazo ne Hanna Huppelsberger met Icho. het landenklassement werd ge wonnen door West-Duitsland. Nederland werd vijfde. Jan Lubbers had weinig in te brengen tegen de Zuidafrikaan Kosie Smith. De Nederlandse kampioen halfzwaar ging in de partij over tien ronden niet minder dan acht keer neer. JOHANNESBURG De Neder landse kampioen in het half- zwaargewicht Jan Lubbers heeft zaterdag in Johannesburg een gevecht over tien ronden tegen de Afrikaan Kosie Smith op punten verloren. Het gevecht was na vijf ronden bijna ten einde, toen Lubbers vijfmaal tegen het canvas ging. Op de één of andere manier slaagde Lubbers erin de defini tieve k.o. te ontlopen en de par tij verder uit te boksen. Smith, een knock out-specialist, ver diende de overwinning, maar had geluk dat hij niet in de eer ste ronden werd gediskwalifi ceerd wegens te laag stoten. In de eerste drie ronden werd hij hiervoor niet minder dan vijf maal gewaarschuwd. In de vier de haalde hij Lubbers met een te lage stoot neer. Ditmaal merkte de scheidsrechter dat niet op. In de vijfde ronde kwam Lubbers onder grote druk te staan. Een rechtse hoek stuurde hem omlaag. Het tellen begon. Bij twee kwam hij over eind, maar zakte prompt weer door de knieën. Uiteindelijk slaagde hij er net binnen de tijdslimiet in zich op te richten. Smit kwam direct in. Wel haalde hij Lubbers nog drie maal neer, maar zijn stoten misten de precisie om het kar wei af te maken. Lubbers her stelde zich tamelijk goed, maar had geen kans de achterstand in punten ongedaan te maken. De Panamese bokser Ernesto Marcel heeft zaterdag zijn deel van de wereldtitel in het veder gewicht (WBA versie) behou den. In het titelgevecht tegen Antonio Gomez (Venezuela) kwam zijn tegenstander in de twaalfde ronde niet meer uit zijn hoek te voorschijn. De overwinning werd officieel geboekstaafd als een technische k.o. in de elfde ronde. Door de concurrerende World Boxing Council (WBC) wordt de Brazi liaan Eder Joffre als wereld kampioen in deze gewichtsklas se beschouwd. Dave Bedford, de Britse atleet die niet terugdeinst voor gespierde uitspraken, verklaarde na zijn recordverbetering dat hij serieus o weegt om prof te worden. LONDEN David Bedford overweegt prof te worden. De Engelse atleet die vrijdag avond het wereldrecord op de 10.000 meter bracht op 27.31.0, verklaarde zaterdag na de 5000 meter: „Dat lopen het hele jaar door Is natuurlijk prachtig, maar ik moet ook leven. De mensen denken wel dat wij voor alle wedstrijden gigantische bedragen vangen, maar dat is niet zo. Als we wat te drinken krijgen mogen we blij zijn". David Bedford was op de 5000 meter niet ver der gekomen dan de zesde plaats: „Ik had de nacht na het record niet geslapen. Ik liep alleen, omdat ik het publiek niet wilde teleurstellen". De 23-jarige atleet uit Twic kenham sprak over zijn eventuele over gang naar de Amerikaanse profgroep „In ternational Track Association". In de ama teurwereld doe je niets anders dan bevelen opvolgen: „Hier moet je lopen, daar moet je niet lopen". En je voelt je ellendig. Bij de profs zeggen ze ook wat je niet en wel moet doen. Je voelt je nog steeds ellendig, maar je krijgt er tenminste voor betaald". Collega Ian Stewart voelt er wel iets voor Bedford te volgen: „Ik heb er ook genoeg van hier. De laatste maanden heb ik die profgroep goed in de gaten gehouden en ik heb gemerkt dat ze wel 15.000 toeschou wers per wedstrijd trekken. De hele zaak lijkt me niet ongezond". De beste prestatie op de tweede dag van de open Britse kampioenschappen op de baan van Crystal Palace kwam op naam van Andy Carter, die voor de tweede keer in een week het nationale record op de 800 meter verbeterde: van 1,45.5 tot 1.45.2. Bij het kogelstoten verbeterde Geoff Capes de beste Europese seizoenprestatie van de Oostduitser Hartmut Briesenick met een centimeter tot 20.66 meter. De wereldrecordhoudster kogelstoten, Na- desjda Tsjisjova, heeft op de vierde en laatste dag van de Russische kampioen schappen in Moskou een nederlaag gele den. De zege op dit onderdeel ging naar Natalia Doltsjenko met 19.48 meter. Tsjis jova kwam tot 19.41. Haar wereldrecord staat op 21.03 meter. Bij de heren won Anatoli Bondartsjoek het kogel slingeren met 75.20 m., voor Spiridonov met 74.08. Het speerwerpen was voor oud-wereldre cordhouder Janis Loesis met 83.06 m. De 1500 m. dames leverde 'n zege op voor we reldrecordhoudster Ljoedmilla Bragina met 4.14.0. De Amerikaan Dwight Stones, sinds woens dag wereldrecordhouder hoogspringen met 2.30 meter, heeft gisteren in Inns bruck 2.26 meter gesprongen, zes centime ter hoger dan zijn landgenoot Reynaldo Brown. Wereldrecordhouder kogelstoten Al Feuer- bach (21.82) won met 21.20 meter. Bij de dames sprong oud-wereldrecordhoud ster Uona Gusenbauer 1.89 meter hoog. WENEN Nora Latenslager slaagde er gisteren als enige Nederlandse in een finale-over winning te behalen in het toer nooi om de Centropa Cup In We nen. Zij won met 46 63 64 van de Oostenrijkse Sabine Ber- negger. Eveneens in de A-afdeling verloor Rolf Thung de eindstrijd van de Westduitser Gebert: 61 62. Elly Appel dolf in afdeling B het onderspit tegen de Tsjechi sche Jarta Siimamovaa :75 62. In het landenklassement eindigde West-Duitsland als eerste met 30 punten voor Nederland (26) en Tsjecho-Slowakije (24). In' Landshut is Nederland als der de geëindigd achter eveneens West-Duitsland in het toernooi om de Coupe Annie Soisbault voor spelers onder 21 jaar. Hans Wolff bereikte op de Macca- biahspelen in Israël de halve fi nale. Hij versloeg de Ameri kaan Raskind met 4—6 6—3 6 BILLIE JEAN KING 100.000 dollar NEW YORK Billie Jean king, die onlangs weer drie Wimble- dontltels aan haar reeds respec tabele successenlljst toevoegde, heeft de uitdaging van de 55-Ja- rlge oud-Wlmbledonkampioen Bobby Rlggs aangenomen tegen elkaar te spelen om een bedrag van 100.000 dollar. Riggs liet tijdens een persconfe rentie enkele uitspraken horen, die dolle Mima's diep zullen bedroeven. „Je zult het er niet veel beter van af brengen dan Margaret", sprak hij. „Ik wil bewijzen dat vrouwen nietsnut ten zijn, dat ze volstrekt waar deloos zijn en niet op dezelfde baan als een man thuis horen. Vrouwen horen thuis te blijven en terug te keren tot de pijp- en pantoffelsrol". Het is nog niet bekend waar en wanneer de match wordt gehouden. DEN HAAG De volgende atle tes en atleten zijn aangewezen om uit te komen tijdens de Eu ropese jeugdkampioenschappen op 14, 25 en 26 augustus a.s. in Duisburg: Annemleke Bouma (Atmodes) hoogspringen; Mirjam van Laar (Avon) hoogspringen; Fieke Kamps (Sagltta) 800 me ter; Frans van Ham (AV Schoonhoven) en John de Noor- lander (AVR) beiden 10-kamp; Jo Schout (RKHAV) 1500 meter en 3000 of 5000 meter; Roy Se- doc (AAC) verspringen en hink- stapspringen; Rik Snoep (AVR) 800 meter of 1500 meter; Ruud Wlelnrt (Haarlem) hoogsprin gen. Een aantal andere atleten zal tot 9 juli gelegenheid krij gen aan de limieten te voldoen. DEN HAAG Gezien de geringe onderlinge verschillen tussen de Nederlandse vijfkampsters heeft de Nationale Technische Com missie (NTC) van de KNAU besloten dat Mieke van Doorn (De Spartaan), Rla Ahlers (De Sperwers), Ell Hoogendoorn (PAC), Rola van Klaveren (ADA) in verband met de voor ronde-wedstrijd voor de Europa Cup op 11 cn 12 augustus in Reykjavik nog een vijfkamp moeten doen. De nummers een, twee en drie maken met dc nieuwe Neder landse recordhoudster Mleke van Wissen (4440 punten), die reeds is aangewezen, de reis naar IJsland. De selectie wordt zaterdag 21 juli In Lisse gehouden. In de wedstrijd komt ook Anja Smits (AV Haarlem) uit, die hiermee nog een lantste kans krijgt om zich definitief voor de Europese jeugdkampioenschap pen In Duisburg te kwalificeren. DEN HAAG Deze week werkt FC Den Haag wederom een vol programma af. Op woensdag twee wedstrijden: 's-Graveu- zand80 SV—FC Den Haag (aan vang 19.00 uur) en voorts SVV I —FC Den Haag C. Dit duel be gint om half zeven. Donderdag volgt In Katwijk de traditionele wedstrijd tegen Quick Boys, aanvang 18.30 uur. De Intertoto- wedstrljden gaan zaterdag vor der, met de return in Zweden tegen Advidaberg. TURIJN - Italië blijft de halve finales van de Davis Cup tegen Spanje op 20, 21 en 22 juli a.s. In Turijn als een serieuze aan gelegenheid beschouwen ondanks het feit dat de bond de twee beste spelers Adralano Panatta en Paolo Bertoluccl wegens hun aandeel In de Wlmbledon-boycot heeft geschorst. Men heeft geen beroep gedaan op veteraan Nicola Pietrangeli, maar Is teruggevallen op de huidige drie en vier: Corrado Barazzuttl en Antonio Zugarelli. Glodnno Maioll en Pletra Mar- zano zullen waarschijnlijk het Italiaanse dubbel vormen. Stan Smith veroverde in zijn eerste toernooi f*% c trsfvr H Wimbledon, waar hij door de boycot niet verscheen, i titel. In Baastad. BAASTAD - Stan Smith heeft zijn eerste optreden sind s de bewogen weken op Wimbledon bekroond met een overwinning. De Amerikaan greep gisteren in het Zweedse Baastad de titel door in de finale de ti telhouder van vorig jaar Manuel Orantes in drie sets (64 61 76) vna zich af te schudden. Deze finalisten hadden in dc hal ve finales de hoop op een Zweedse eindstrijd de grond in geboord. Smith elimineerde het zeventienjarige wonderkind Björn Borg met 64 64 62, terwijl de Spanjaard Orantes Leif Johansson slechts drie ga mes gunde: 6—3 60 6—0. Ook Nikki Pillc maakte weer zijn opwachting. De Joegoslaaf deed dat evenens met een zege, hoe wel hij daarbij de hulp van Smith nodig had. Dit duo won in de finale herendubbel met 26 64 64 v;m Bob Carmlchael en Frew McMillan. In het Zwitserse Gstaad kwam men niet aan de finale toe. Daarvoor hadden zich de Au stralische veteraan Roy Emer son (36 46/ 75 6—3 97 tegen Karl Meiier na een duel van zes uur wegens enige on derbrekingen door regen; en Ilie Nastase, diemet 6—4 63 64 afrekende met de Frans man Patrick Proisy. geplaatst. Vandaag wordt de finale afge werkt. Tom Okker, die ditmaal een combinatie vormde met de Egyptenaar Ismael el Shafel, bereikte de finale herendubbel door een overwinning van 62 3—6 7—5 op de Spanjaarden Munoz en Gimeno. De Westduitse Hclga Masthoff zorgde in Dusseldorp voor een steuntje door Evonne Gool- agong in de finale met twee maal 6—4 aan de kant te zetten. Hans JUrgen Pohmann won de eindstrijd van zijn landgenoot JUrgen Fassbcnder met 6—2 6 -3 6—3. In Dublin versloeg de Brit Roger Taylor de Australiër Bob GIKI- nan, terwijl Maggie Court Virgi nia Wade terugwees.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13