Figurantenrol na heldhaftige rit Gevers en Atosttv^ Knetemann Hogan gepakt en niet geslikt SOLOZEILERS MET BEHULP VAN WIND BIJ DE EERSTE TIEN Knetemann: 'Boven dicht van de mist' Oostduitse equipes beheersen Europees Solingenkampioenschap VAN KILOMETER TOT KILOMETER Met Verbeeck restant weg Van der Vleuten Ih op 50 meter Strijd om baantitels -r: 1 MAANDAG 16 JULI 19; GERRIE KNETEMANN geen handschoentjes AIX LES THERMES „D1e tijdrit was niet zo moeilijk maar wel erg gevaarlijk". Deze opmerkelijke uitspraak over de rit tegen het horloge op Frarvkrijks nationale feest dag „Quatorze Juillet"'kwam met uit de mond van een be faamd klimmer als Matthieu Dohmen maar was de conclu sie van Gerrie Knetemann. ge boren en getogen in het vlakke Amsterdam. De straatmakei klaagde er over, dat er geen motorrijders voor e'kc renner waren ge plaatst om de weg aan te ge ven omdat het op de halfweg gelegen Col de Chioula (1449 meter) dicht van de mist was. „Bovenop zag je helemaal niets meer", aldus Knetemann, die een keer naast de weg in het grind terecht was gekor men. H.i had het er goed afge bracht. Aad van der Hoek daarente gen, die een bijzondere indruk bad gemaakt in de 17 km, lan ge klim, was in de afdaling on deruit geschoten en kwam overdekt met bloed uit vele schaafwonden in Aix aan. ,,Ik had net de Poel Trybala inge haald toen ik uit een bocht schoot". Afwassen Van der Hoek is een ijzerster- ke knaap. Hij klaagde nauwe lijks over pijn en reageerde ook heel koel toen bleek, dat er aan de meet van deze zwa re en door de slechte weersom standigheden ook gevaarlijke tijdrit geen dokter was. „Laat maar, ik rijd wel naar het ho tel om het bloed af te was sen". Van der Hoek, die bij de val ook nog zijp voorwiel in el kaar had gereden en lang had moeten wachten op de volgau- i to van do organisatie, die zijn tempo niet had durven volgen, was nog in eer redelijke tijd 1 binnengekomen. Veruit de beste Nederlander was tot ieders verrassing Wim de Waal, die in 51.17 beslag legde op de vijfde plaats. ,,Ik voel iedere dag dat het beter gaat", zei de Zeeuw. Hij ver telde een tijdje achter de Duit ser Lirdow te zijn gebleven zo dat die hem kon trekken. „Maar naar beneden ben ik hem glad voorbij gegaan. Ik ging erg hard de berg af". Lrn tegenvaller was het rijden |cai van Dohmen: ,,Ik heb last van rn:jn bovenbenen", klaagde de Limburger. Ongetwijfeld het gevolg van zijn krachtsinspan ning vrijdag in de rit naar Py- reneeën-2.000. Wil var Helvoirts rijden viel opnieuw niet mee. Hij had bo vendien in de afdaling een lek ke band gehad, die veel van zijn tijd had gevergd. (Van een speciale verslaggever) LUCHON We moeten proberen de jongens er maandag in de etappe over de Tourmalet doorheen te slepen en dan kijken of we in de resterende dagen misschien nog een rit kunnen winnen. Deze zeer schrale troost was er voor Joop Middelink en de Nederlandse ploeg overgebleven na een weekeinde in de Pyreneeën, waarin niet alleen de kans op een behoorlijke plaats in welke klassering ook als sneeuw voor de zon verdween maar de formatie bovendien Aad van der Hoek, slachtoffer van een val in de zware tijdrit van zaterdag, in de bezemwagen zag verdwijnen. Toch was het verlies nog geringer dan het er vooral in de rit van gisteren van Aix les Thermes naar Luchon over de Col de Port, de Col de Portet d'Aspet, de Col de Mente en de Col de Portillon naar had uitgezien. Halverwege die zware etappe was niet alleen Van der Hoek ver in de achterhoede geraakt maar vertoefde ook Adje Gevers in zijp. gezelschap. Toen Van der Heek, die door die val van za terdag mei pijnlijke schaafwon den overdekt was, voelde dat het toch niet meer zou gaan, list hij Gevers vrij. Wonder boven wonder reed deze jonge en onervaren Brabander zo n geweldige tweede helft, dat hij nog ruim binnen de tijdsli miet in Luchon aankwam. Erg had het er ook uitgezien toen Knetemann gisteren na 12 km. een zware val maakte. Midde link: „Toen dacht ik dat het mee hem gedaan was". Maar Knetemann klom weer op de fiets, liet ziich een paar maal onderweg provisorisch door de rondedokier verbinden en kwam nota bene als beste Nederlander in Luchon aan. Dü gelegerheidsploeg van Midde link, die de laatste jaren betere tijden in de Ronde van de Toe komst heeft gekend, was na de aankomst in Luchon gedwongen genoegen te nemen met een fi gurantenrol. Zowel in het dndivi- z dueel klassement, waarin de Paliaan Giambattista Baron- chelli als een groot kampioen de leiderstrui bleef dragen, als i/; de ploegenklassering waren do Nederlanders kansloos ge worden. Als er een van de ploeg geschikt is om beroepsrenner te worden, is het Knetemann. Wat een ka rakter tconde de Amsterdam mer na zijn val. Hoe was het gebeurd? „Middelink had me gevraagd een beetje op te let ten, dat de jongens niet achterin zouden rijcen Op een zeker mo ment mi: te ik Dohmen en toen ik acneterom keek, ging ik te gen de vlakte". Knetemann bleef even kreunend liggen, ptkls toen weer zijn fiets, waar van inmiddels beide wielen wa ren verwisseld, en reed in zijn ecnije terug naar het peloton. Toen liet hij dokter Bocourt op roepen, ede zo goed en kwaad als het gimg al rijdend de tal- r'jke ontvellingen van Knete mann verzorgde en verbond. De Amsterdammer had een moei lijke dag. Hij moest tot in het diepst van zijn arsenaal tasten om bij te blijven en slaagde daarin toi vlak onder de top vin dc Portillon, waar hij de te ruggevallen Dohmen voorbij ging. Na de finish liet hij zijn handen zien. De vellen hingen erbij. „Anders draag ik altijd handschoentjes, toevallig had ik ze vandaag niet aangetrokken". Knetemann, die ongetwijfeld veel pi in moest hebben, vertrok geen spier. Op le Portillon had de Spanjaard Pujol zijn slag geslagen, had Barcnchelli dc concurrenten Bourreau en Sterinmayr geen meter vrijheid gegeven en wa ren Dohmen en De Waal in de afdeling onderuit gegaan. Op de Portillon ook had Adje Gevers veel van zijn achterstand terug gewonnen nada' hij alleen ver der had kunnen gaan. „Ik heb ook nog een lekke band gehad en bijna drie minuten moeten wachten eer er een wagen stop te". v. d. Hoek eruit Dac de Nederlandse ploeg kans loos was viel te verwachten zon der Fedor den Hertog. Hij, had voor Nederland eer kunnen be halen in de zware tijdrit van za terdag over ruim 27 km. over d* in mist gehulde Col de Chioula, waarvan de afdaling door regenbuien bijzonder ge vaarlijk werd. Va der Hoek was het ergste slachtoffer maar leek nog door te kunnen gaan. Giste ren echter begennen zijn vele schaafwonden te trekken en kon de dappere coureur uit Dirks- land met meer meekomen. De tijdrit leverde een schitterende zege op voor de Italiaan Giam- La. ista Baronchelli, die nu al mer een voorlopig profcoontract voor Molleni (op die manier schakelt Merckx mogelijke ge vaarlijke tegenstanders al bij vooibaat uit) op zak loopt. Ba ronchelli, vrijdag in de rit naar Pyreneeën 2000 in het geel geko men, vergrootte zijn voorsprong op de Oostenrijker Steinmayr en de Fransman Bourreau en hield ze gisteren, ondanks een val, netjes in bedwang. Na de tijdrit zal het er nog hoop vol uit voor Nederland. Wim de Waal, die het best individueel geklasseerd was, eindigde ver dienstelijk als zesde en kwam daa'door in het algemeen klas sement op de zevende plaats te- richt. Gitteren echter raakte de Zeeuw, die voortdurend op de cr-ls moest lossen maar door zeer gewaagd afdalen nog veel van zijn achterstand goed maakte, weer dertien minuten achter op de werkelijke heer sers in deze ronde en viel een eind terug. De vijfde etappe van de Ronde van de Toekomst van Aix les Thermes naar Luchon, een rit over 172 km, had het volgende verloop: 12 km.: Knetemann valt 17 km.: Knetemann weer bij peloton 21 km.: valpartij met Gevers; komt meteen weer bij 28 km.: in de kim van de Col de Port worden Van der Hoek, Gevers en Van Helv'oirt gelost 35 km.: de Columbiaan Rios leidt het peloton over de col, Dohmen gelost 43 km.: Dohmen in afdaling weer bij 53 km: ook Van Helvoirt weer bij 79 km.: vlucht van Zwitser Salm, Nederlander Dohmen en Spanjaard Pujol 105 km.: voorsprong op peloton 6.10 108 km.: Col de portet d'Aspet derde categorie): 1. Pujol, 2. Salm, 3. op 42 sec. Dohmen 123 km.: Col de Menthe (tweede categorie): 1. Salm, 2. Pujol, 3. op 4.10 sec. Dohmen 162 km.: Col de Portillon (eerste categorie): 1. Pu- jol, 2. op 5.45 Salm. Beste Nederlander Knete mann op ruim 8 minuten 172 km.: Luchon: Pujol wint de etappe. Italiaan Baronchelli behoudt de gele trui. Beste Nederlan- Er wordt wat geleden in der Kentemann. Van der Hoek heeft opgegeven. achter hem de winnaar FONT ROMEU De Brit Barry Hoban heeft positief gereageerd bij het doping onderzoek na de negende etappe van de Ronde van Frankrijk, van Embrun naar Nice. Hoban, die de elfde etappe van Montpellier naar Argeles won, kreeg tien strafminuten. Hij werd voorts als laatste geklas seerd in de negende etappe, kreeg 100 Zwitserse frank boete en liep een voorwaardelijke schorsing van een maand op. „Achttien jaar rijd ik wedstrijden en nog nooit heb ik bewust do- pmg gebruikt". Barry Hoban was woedend en liet het merken cok, „Met de totale affaire zou ik misschien nog vrede kunnen hebben", voegde hij eraan toe, „als de hele zaak niet zo ver schrikkelijk bot was behandeld. Vrijdagavond is op de Belgische televisie bekend gemaakt dat bij mij het onderzoek op het ge bruik van dope positief was, maar er is niet bij gezegd waar, wanneer en waardoor". „Voor mijn vrouw is dat ver schrikkelijk. Na de tragedie met lom Simpson is zij nog altijd bar.g. Iedereen zegt nu, zie je wel, hij heeft zijn rit gewonnen door doping,. Maar dat is niet waar. Dinsdag, in Nice, ben ik gecontroleerd, donderdag in Ar geles heb ik gewonnen. Ik ben me werkelijk van geen kwaad bewust. Vorige week zondag, toen wij in Meribel in het nood weer aankwamen, moesten wij op de fiets naar beneden. Ik heb toen een verkoudheid opgelopen en daarvoor een Engels middel, contact 400, ingenomen. Op de verpakking daarvan staat niet dat het verboden middelen be vat". „Twee dagen later word Ik, door het lot aangewezen, gecontro leerd en weer twee dagen later, win ik. Volgens het rapport van onderzoek bevatte mijn urine een produkt, genaamd nor-efe- drine, wat dat ook moge zijn. Dokter Dumas, die met de con trole belast is, heb ik verzocht een analyse uit te voeren op het medicijn dat ik heb ge bruikt." lerl in Luchon Na het uitvallen varf«w Frans Verbeeck heeft het Belgi m' sche team van Albert de Kimp£VJ besloten van verdere deelne^e_j ming aan de Tour af te zien Willy Abbeloos en Ludo vade Stayen, de enig overgebleve#Se renners van de ploeg, zijn van 'P1 ochtend niet gestart. Kalmthout, De Nederlanders Jos*,s van der Vleuten en Harm OttenJan bros zijn zaterdag tweede enef£ derde geworden bij een weg*311 wedstrijd dn het Belgisch)1' Kalmthout. Er waren 65 deelne-nk' mers. De uitslag: 1. Willy Scheers (B) 4 1 45 minuten over 190 km; 2. Jos vaij der Vleuten (Ned) op 50 meter; 3 Harm Ottenbros (Ned)4. Noel va Tleghem (B); 5. Freddy Majrten (B); 6. Serpentl (Ned); 8. Daele Roslers (B)10 15. Holst (Ned). Utrecht We houden de baan-^f, kampioenschappen midden in de ]j.-| zomer, dacht men bij dejgg, KNWU. Maar gistermiddag wasne( de baan van het stadion Galgen-tter waard in Utrecht onberijdbaar. Bn( Door de regen waren pas gere- en pareerde plekken in de beton-j,e, nen baan „losgeraakt." De titel- ar strijden amateurs met gangm&i ra] king over 50 km., tandem ama teurs en sprint dames moesten j: worden uitgesteld tot morgen (dinsdag) avond, aanvang 19.30 lob MEDEMBLIK De Oostdultste équipes Roland Schwartz en Dieter Below hebben de eerste twee overwinningen In de strijd om het Europees solingkam- pioenschap op het IJsselmeer bij Medemblik reeds verdeeld. Below, kersvers (open) Neder lands sollngkampioen, won de eerste en Schwartz de tweede race. De vaderlandse équipes Blok, Bakker, Hoefnagels en Rozendaal spelen een beschei den rol In het titelgevecht. Op de eerste dag haalde de wind de kracht van 2-3 en bij de start zag het er voor de vier Neder landse équipes slecht uit. Zij speelden in deze race geen rol van betekenis. Bakker was met de 22ste plaats de beste Neder- lanse stuurman. De Oostduit sers, die beiden ook de buit ver deelden in het open Nederlandse solingkampioenschap vorige week, hadden alleen moeite met de Zweden Almqvist (2) en Wennerström. ex-grootmeester uit de Starklasse. Wennerström. die een derde plaats bezette tij dens het wereldkampioenschap in mei, werd vierde. Schwartz moest Almqvist op de finishlijn de tweede plaats afstaan. liet woei veel harder, toen er gis teren weer werd gestart. De meter wees tien meter per se conde aan. Al'e Neder'anders bevonden zich direct bij de eer ste tien. Rozendaal viel uit door averij aan zijn verstaging. Blok verbeterde tijdens de race z'in positie met een plaats en kwam als snelste Nederlander over de streep met een zesde plaats. Voor het eerst kwam ook Erik Hoefnagels in het hoofdstuk voor: de Loosdrechtse-zeiler wed negende voor Bakker (10). Schwartz was nu de sterkste en won. Terug Joop Werkhoven, die in de eerste en tweede race van het Euro pees kampioenschap in de 470 klasse tweede was geworden, viel zaterdag in de derde wed strijd terug. Hij eindigde niet bij de eerste tien. De race werd gewonnen door de Wesfdu'ters Frank HUb- ner voor de Deen Toderlund. De Nederlander Wouter Molenaar finishte als negende. In het al gemeen klassement hebben HUbner en Soderlund nu de lei ding voor Joop Werkhoven. Gisteren in de vierde race, herstel de Van Werkhoven zich. Achter de Fransman Devillard werd hij tweede en bleef daardoor op de derde plaats in het algemeen klassement. Henrik Soderlund werd derde en Frank HUbner achtste, waardoor zij in de stand van plaats verwisselden. Soderlund staat nu eerste en HUbner tweede. Uitslag van zondag. Zaterdag is voor Brest de eerste race gevaren van het wereld kampioenschap in de Finnklas- se. De Franse Olympische kam pioen Serge Maury zegevierde. De Nederlander Cees Douze werd zesde. De uitslag: 1. Serge Maury (Fr.) 0 pnt; 2. Jacques Rodge (Belg.) 3 pnt; 3. Majnus Oles (Zweden) 5.7 pnt; 6. Cees Douze (Ned.) 11,7 pnt. Bijna 400 deelnemers aan de 32e nieuwe Loosdrechtweek hebben voor het eerst in de geschiede nis van dit evenement kunnen profiteren van het gebruik van een mobiel startschip, waardoor altijd „in-de-windse-starts" mo gelijk zijn. Ook de organisato ren, die deze ontwikkeling lang hebben tegengehouden geven toe dat het moderne startsv- steem een aanzienlijke verbe- ring is. In de slotfase van de 31e Nieuw Loosdrechtweek leid de het al of niet gebruiken van een mobiel startschip in plaats van starts van de vaste toren tot een tweestrijd in het be stuur. Voorzitter Jaap Prins was niet te overtuigen van de kwalifite'tsverbeter'ng van de wedstrijden door dit startschip. Waarnemend voorzitter Kees de Haas dreigde met aftreden als het schip er niet zou komen. Al les is inmiddels opgelost en de wedstrijdzeilers zijn erg enthou siast. A GO 6 - S( De winnaars in de Solingklasse, de Oostduitser Schwarz met beman ning. passeren de finish. De eerste start was voor de Olympische Finnjollenklasse, waarin geen grote cracks uitko men. Het werd een harde strijd tussen Loek Kruijner broer Kees Kruijer (de Olympische reserve) verscheen niet aan de start Hennie van der Brink, Piet Boot en Ab Schippers. Van der Brink moest een moment van onbedachtzaamheid beko- Kort besliste een slepend gevecht pen met het verlies van de lei- met Joop Bodegrave ding aan Boot, die daarna onbe dreigd won. Schippers finishte als derde voor Kruijer. Een trouwe groep bezoekers van de Nieuw Loosdrechtweek zijn de deelnemers in de 16 m2, de Haan juist voor de finishlijn in zijn voordeel. Bodegraven (2) werd op de streep gevolgd door De Haan. De vierde plaats kwam in handen van Martin Heineke die voor Vos werd af geblazen. Nederland. Voor de grote kring Pampuszei- lers die Loosdrecht als hun thuishaven hebben, kwam De Jong uit Sneek als de verras sing uit het hoge noorden. De Jong stuurde zijn „Ljip" met groot gemak naar de overwin ning. Wim Dercksen die tot de kopstukken kan worden gere kend in deze tweemans kielboot,. kon De Jong niet achterhalen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10