Voorlichting kerk moet Italiaans accent kwijt ARGUMENTEN KUENG ZIJN UITVLUCHTEN' Korte metten Financiële hulp voor oorlogsslachtoffers President wist niets af van Watergate CeidoöSomant Steeds meer inbraken en minder arrestaties Kerk noch Wereld Inspraak bij keuze bisschop farce' een PAGINA 6 LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 JULI 1973 DEN HAAG In 1972 zijn ruim 65.000 gevallen van diefstal met braak ter kennis van de politie gekomen. Dal is ruim 2Vz maal zoveel als vijf jaar geleden en ruim 5 maal zoveel als tien jaar terug. In 1949 kwamen 4000 gevallen voor. Aldus heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek ge meld. In de grote steden is het aantal Inbraken naar verhou ding vier tot zes maal zo groot als op het platteland. Het ophel deringspercentage daalde in de laatste tien jaren van 41 tot 27. In 1972 werden bijna 18.000 ver dachten bekend, waarvan 10 800 mannen van 18 jaar of ouder en 6.800 jongens beneden 18 jaar. Den Haag Minister van Doorn (CRM) en staatssecretaris Meij er (CRM) hebben besloten om de Nederlandse slachtoffers van de tweede wereldoorlog op korte termijn financieel te helpen. De beide bewindslieden willen hier mee vooruitlopen op de defini tieve uitvoering van de wet uit kering vervolgingsslachtoffers 1940-1945. De belangrijkste thans genomen maatregelen zijn: Voorschotten verlenen op periodie ke uitkeringen aan 7.000 betrok kenen, die hun aanvragen in dienden vóór 1 januari 1973 en aan 4500, die dit het lopende jaar deden. Dit voorschot is be paald op 1300 gulden per aan vrager per maand als vergoe ding voor de kosten van levens onderhoud; voorschotuitkering op 14.000 aan vragen om vergoedingen van strikt medische kosten; uitbreiding van het personeelsbe stand met 111 medewerkers van de vijf organisaties die belast zijn met de uitvoering van de nieuwe wet. Verwacht wordt dat de komende tien jaar nog bijna 17.000 perso nen zich voor een periodieke uitkering zullen melden en er ruim 36.000 aanvragen voor een aanvullende uitkering zullen worden ingediend. ADVERTENTIE Nog geen beslissing vacatures Raad v. State DEN HAAG (ANP) Alle specu laties ten spijt heeft het kabinet nog niets beslist over de vacatu res in de Raad van State". Dit zei ministerpresident drs Den Uyl gisteren na de wekelijkse bijeenkomst van het kabinet. Wellicht zullen de benoemingen van een vice-president en twee leden van de raad van State in ruimer verband worden bezien, want ook de benoemingen van commissarissen der koningin in de provincies Gelderland en Noord-Brabant zijn nog niiet rond. Getracht zal worden de vacatures nog voéoér 23 juli als de begro- tingsbesprekingen van het kabi net gereed zijn en de ministers met vakantie kunn, te vervul len. WASHINGTON (UPI) - Richard A. Moore, speciaal adviseur van president Nixon, heeft gisteren tegenover de senaatscommissie voor Watergate verklaard dat het zijn „stellige overtuiging" is dat president Nixon pas iets over de inbraak en het in de doofpot stoppen, hoorde, toen John Dean het hem op 21 maart vertelde. Moore, die voor de commissie was verschenen op aandrang van Leonard Garment, de raadsman van het Witte Huis, zei Watergate te zien als „een avondtuur op eig'm houtje van mensen die gek zijn op biljetten van honderd dollar en die ge heel op eigen initiatief handel den". De voorzitter van de senaatscom missie, Sam Ervin, verklaarde gisteren in een televisie-inter view dat hij vastbesloten is pre sident Nixon tot terbeschikking stelling van de documenten in het Witte Huis te dwingen. Aan- gez'en president Nixon even vastbesloten is het niet te doen, bestaat de mogelijk van een confrontatie tussen congres en president voor het opperste ge rechtshof. Nixons voormalige medewerker H. R. („Bob") Haldeman heeft teger. Watergate-onderzoekers van de senaat gezegd dat hij geen aandeel had dn de inbraak in Watergate en cok niets wist van pogingen de zaak in de doofpot te stoppen. Dit werd gisteren bericht door de New Yoik Times. Haldeman legde deze verklaring af in een ver hoor op 4 mei. De Times schreef dat hij in het bezit ge komen was van een afschrift van het twintig bladzijden tel lende rapport van de onderzoe kers. Haldemans getuigenis is in strijd met beëdigde verklaringen die John Dean, Jeb Stuart Magruder en John Mitchell te genover de senaatscommissie hebben afgelegd. Staking bij omroep afgewend HILVERSUM De dreigende staking bij de omroepen gaat niet door. Na een urenlange be sloten spoedvergadering van het NOS-bestuur werd gisteren be kend gemaakt, dat de omroepen de vakbondsvoorstellen voor de C.A.O.-1973 hebben geaccep teerd. De stemverhouding was veertien vóór, zeven tegen en twee onthoudingen. Centen of procenten in heel West-Europa aktueel DANK ZIJ NIEUW EUROPA kunnen belangstellenden deze maand kennis nemen van een klein E.E.G.-overzicht van de „centen of pro- centen"-kwestie. Er werd in Engeland, Frankrijk, Italië en de West- duitse bondsrepubliek geënquêteerd naar de gevoelens over inko mensverschillen en de plannen om wat aan toenadering van hoge en lage salarissen te gaan doen. Vleer gelijkheid van inkomens blijkt een veel-begeerde zaak te zijn. Maar over de manier waarop dat moet geschieden, lopen de menin gen sterk uiteen. Er blijken landen te zijn West-Duitsland bij voorbeeld waar de vakbeweging zelf niet veel voor „centen in plaats van procenten" voelt en in de praktijk bezwaren tegen nivel lering heeft. Meestal is dat een tactische kwestie, omdat vele ge schoolde arbeiders zelf beter varen bij procenten dan centen! £EN MEER ALGEMENE TENDENS in West-Europa is de inko mensverschillen te verkleinen via de belastingpolitiek. Dat speelt in Bonn en in Londen, maar sterker nog in Parijs, terwijl de Italianen nu ontdekken hoe het gebrek aan een serieus stelsel van directe be lastingen een sta-in-de-weg vormt voor een betere sociale politiek. Met Nederland hebben verschillende E.E.G.-partners gemeen, dat bij toenadering van inkomens de niet onder één C.A.O.-vallende werk nemers en zelfstandigen een probleem vormen dat tot nu toe ook niet via de belastingpolitiek kan worden opgelost. ivenmin is het een exclusief Nederlandse bijkomstigheid dat inko mensnivellering soms tot nevengeval heeft, dat ze de rentabiliteit van ondernemingen gaat ondermijnen. Intussen hebben experts dan ook nog berekend, dat bij nivellering via „centen in plaats van pro centen" de Nederlandse overheid minder in de staatskas krijgt. BEVESTIGD IS DOOR HET ONDERZOEK van Nieuw Europa wat ondermeer van de kant van de Nederlandse vakbeweging al eens opgemerkt is: op het gebied van loonbeleid en andere vormen van sociale politiek staat de Europese integratie pas aan haar begin. Al zijn de belangen van de werknemers identiek, over de manier waarop die belangen het best gediend kunnen worden, lopen de me ningen „sterk uiteen. Daarom is „geen procenten maar centen" vooralsnog geen Europese zaak! Bemanningsleden van het Cypriotische vrachtschip Sea Bear worden aan boord gehaald van het Griekse cruise-schip Olympia, nadat voor de kust van Florida brand was uitgebroken in de machine kamer. verhogingen per 1 juli en per 31 december zullen worden gecom penseerd met minimaal 175 en maximaal 350 per procent priisstiifing. De 200 a 250 om- roepmedewekers (van de totaal 5000) die meer dan 35.000 ver dienen krijgen niet meer voor prijsverhogingen vergoed van 350 per procent prijsstijging. De omroepen wilden ook de in komenstrekkers boven 35.000 nog een gedeeltelijke prijscom pensatie geven. Vier van de vijf bij de omroep- cao betrokken vakbonden had den aan de inwilliging van hun verlangens een ultimatum ver bonden, dat gistermiddag om 18.00 uur zou aflopen. Ze dreig den daarbij met een staking. Meer macht voor „Schrik der vervuilers" ROME Voor de Italiaanse indu strie staat het sein op rood. Rechter Gianfranco Amendola, beter bekend als „de schrik der vervuilers", is door minister Corona benoemd tot zijn per soonlijke adviseur op het eerste Italiaanse ministerie voor mi lieubescherming. De 30-jarige - doorgaans in trui geklede - amendola kent sedert drie jaar nog maar één vijand: die milieuvervuiler. Hij was de eerste rechter diie een indu strieel wegens milieuvervuiling gevangen Het zetten. Tientallen firma's werden door hem tot hoge geldboetes veroordeeld. Hij liet autobussen in beslag ne men omdat zij de lucht in Rome verpestten en voerde een verbit terde strijd tegen jeugdige ila- waaifanatici die met de knallen de uitlaten van hun motorvoer tuigen het gehoor van hun me demensen tergden. Minister Corona over zijn taak: „Weliswaar hebben wij als mi- niatuurministerie voorlopig wei nig geld. Maar wij gaan er ern stig begenaan". Voor adviseru Mendola is er nog werk genoeg. Zo tasten de industriegassen plaleizen en monumenten aan, verdrinkt Milaan in de smog en moeten de arbeiders in de che mische industrie in Marghera bij Venetië dagelijks gasmas kers bij zich hebben. „Wij moeten sneller omschakelen, anders riskeren wij te laat komen". Aldus mgr. G. Benelli, substituut op het Romeinse staatssekretariaat, tijdens een bijeenkomst met voorlichters van bisschoppenconferenties en kerk provincies, die onlangs te Rome werd gehouden en waarover het laatste bulletin van de R.K. kerk-provincie bericht. Mgr. Benelli wees er verder op dat de stijl van de Vatikaanse documenten de afgelopen tien jaar al een stuk verbeterd, is. maar gaf tevens toe dat de trant nog te Italiaans is. De kerkelijke informatiestrategie schiet volgens hem nog te kort door gebrek aan cohesie en coördinatie. Mgr. Benelli zei dit in ant woord op de suggesties die voorzitter Henk Kouwenhoven van de R.K. Kerkprovincie in Nederland, had gedaan na mens zijn collega's, die deelna men aan de vierdaagse werk bijeenkomst en kwamen uit België, Canada, Frankrijk, West-Duitsland, Engeland, Ita lië, Portugal, Spanje. Verenig de SSiaten en Zwitserland. Ir. de „suggesties om enkele vraagstukken van kerkelilke voorlichting op te lossen" staat ondermeer dat de Heilige Stoel een algemene voorlichtings strategie dient te ontwikkelen. „De stijl van de Vatikaanse documenten doet vaak te plech tig aan, te retorisch, te apolo getisch. te „Italiaans" mis schien en kan lezers in andere dan latijnse landen schichtig maken. Wij vinden dat de taal direct zou moeten zijn, univer seel eenvoudig, en begrijpelijk voor de twintigste eeuwse man in de twintigste eeuwse straat, wiens mening men probeert te vormen". „Kerkelijke documenten zo stelt het rapport moeten niet trachten" alle problemen van de wereld noch alle aspec ten van één probleem te be handelen. Wie alles wil zeggen, zegt dikwijls niets". De voor lichters achten het verder nut tig een Vaticaans redaktiebu- reau voor teksten van de Heili ge stoel in Het leven te roepen. Ook hebben zij enkele verlan gens over de vertaling van of- kelijke voorlichters de sugges tie dat de woordvoerder van de heilige stoel toestemming krijgt om Vatikaanse vergade- ficiële stukken, die soms van twijfelachtige kwaliteit zouden zijn. Tenslotte deed perschef Kouwenhoven namens de ker- ringen op hoog niveau bij te Vier Spaanse missionarissen, die ooggetuigen zijn geweest van wreedheden in Mozambique hebben «d Madrid een ontmoeting gehad met pater Adrian Hastings, die in de Times verslag heeft ge daan van een massamoord in Mozambique. Van links naar rechts Enrique Ferrando, Julio Moure, Miquel Buendia en Alberto Font. Tussen het Vaticaan en de regering van Columbia is een nieuw verdrag ondertekend ter verzekering van de godsdienstvrijheid. Links mgr. Angelo Pal mas, midden de president van Columbia en n Pastrana en rechts de minister van buitenlandse zaken van Columbia Alfredo Vasquez Carrizo. KERK EN WERELD In verband met vakantie van de redacteur zal de rubriek „Kerk en Wereld" de eerstvolgende drie we ken niet verschijnen. Professor Hans Kueng „be. dient zich van uitvluchten" om niet te moeten verschijnen voor de heilige congregatie voor de geloofsleer in Rome. teneinde zijn twijfels aan het dogma van de pauseliike on feilbaarheid toe te lichten. Dit verwijt werd de Zwitserse theoloog uit Tuebinger van be voegde zijde in Rome ge maakt. Kueng is doelwit van een Vaticaanse breve die vori ge week „dwaalstellingen" in de kerk verordeelde en het dogma van de pauselije onfeil baarheid in geloofszaken op nieuw bekrachtigde. Over de reactie van de theo loog op dit stuk. verklaarde de woerdvoerder in Rome dat het juist is dat Kueng uitnodigin gen om zijn stellingen ovpr de onfeilbarrheid in Rome te ko men toelichten, nooit officieel van de hand gewezen heeft. „Wel heeft hij steeds uitvluch ten aangevoerd om die reis niet te hoeven maken". Kueng trekt een parallel met sirafzaken en de daarbij gel dende rechtsnormen, maar een geloofszaak is geen strafzaak. Lr is geen „model voor. Kueng verlangt inzage In de „dossiers" van de congregatie voor de geloofsleer, maar die zijn er niet. Er zijn alleen zijn geschriften en zijn openbare verklaringen. Alleen hierover kan gedisputeerd worden. Kueng wenst eventueel beroep. Dat is echter alleen mogelijk wanneer het oordeel is onder tekend door de prefect van de heilige congregatie. In het on dertekend door de paus zelf, dan is beroep uitgesloten Professor Federico Alessandri- ni, de officiële woordvoerder van het Vaticaan, preciseerde dai Kueng al een keer een ge sprek met de geloofscongrega- tie heeft gehad. Daarbij ging het echter over boeken van vroeger datum en net over zijn opvattingen over de pauselijke onfeilbaarheid. De afdeling Nederland van de katholieke vredesbeweging „Pax Chrlstl" heeft een brief gericht aan de ambassadeur var Bolivia in Londen, die ook de Boliviaanse belangen in Ne derland behartigt. Pax Christi protesteert tegen „willekeurige arrestaties op politieke gron den, mishandeling in gevange nissen en martelingen" in Boli via. De vredesbeweging ver zoekt de ambassadeur bil ziin regering aan te dringen oo maatregelen, zodat de rechten van de mens worden geëerbie digd en een normale rechtsple ging wordt gegarandeerd. Blijkens een communioué van het aartsbisdom Palermo stelt de kerk van Sicilië zich volledig achter de stakine. die de vakbonden hebben uitgeroe pen als protest tegen het uiblij- ven van maatregelen tegen de werkloosheid, die het volk van Sicilië nu al jarenlang teister: cn de mannen dwingt te emi greren. De houding van de aartsbisschop Pappa Laroo hteft in Italië opzien gehaatu. omdat de kerk od Sici,!ë ais zeer conservatief bekend «aa,. Kardinaal Jasef Miodsze;i>v, de verbannen aartsbisschop tan Esztergom en primaat van Hongarije, brengt momenteel een bezoek aan Engeland, mede voor een ontmoeting met Hongaarse emigranten. De kardinaal is de gast van kardi naal Hcenan in Westminster en van mgr. Th. Holland in Manchester. Volgens welingelichte bron egt de reg; ring van dc podso. d_> verhoud ng tuss n k k en staat :n Spanje uniiote.aui worden geregeld. Het is be kend, dat de regering Blanco zeer ontevreden is over het slepend karakter van de onder handelingen met het Vaticaan over de vervanging van het concordaat van 1953. Vooral de laatste tijd geeft dit aanleiding tot wrijvingen tussen regering en kerk. De bisschoppen van Enge land hebben besloten wegens gebrek aan voldoende roepin gen het groot-seminarie van Upholland gelegen tussen Li verpool en Manchester samen te voegen met dat van Ushaw bij Durham. Aan dc ni orsi- teii dear kan dan een theologi sche graad behaald wied n. H' t aantal seminaris'.en in En geland is de laatste tien jaar gedaald met twintig procent van 900 tot 720. De door Rome onlangs uietge- vaardigde richtlijnen voor de verkiezing van een nieuwe bis schop, maken de regelingen, die destijds voor inspraak bij een bisschopskeuze in Pader- born waren opgesteld tot een farce. Dit verklaren de katholieke priesters, aangesloten bij de solidariteitsgroep in het aarts bisdom Paderborn, nu zij ac tief zouden willen meedoen aan de keuze van een opvolger van de vorige maand afgetre den kardinaal Jeager. De priesters beroepen voor hun recht op inspraak op de regels, die in 1970 met instemming var. de kardinaal zelf waren opgesteld. In de verklaring waarin zij hun teleurstelling over de nieuw opgetreden situatie uit spreken, verwijzen de solidarl- teitspriesters naar een uit spraak van Karl Rahner, die eens stelde, dat de oude ma nier van bisschopsverkiezing tenminste gedeeltelijk en zeker in Midden-Europa een achter haalde zaak is. De priesters zeggen, dat elke discussie over oen eventuele kandidaat, die zij en de gelovi gen gaarne aan het hoofd van het bisdom zouden zien, volko men waardeloos is: noch het kapittel, noch het Vaticaan be hoeft zich iets van hun opvat tingen aan te trekken. En als klap op de vuurpijl neemt uit eindelijk de nuntius een sleu telpositie in. Maar in wezen weet niemand wie eigenlijk de doorslag geeft. Braziliaans bisschop vastgehouden De conferentie van Braziliaan se bisschoppen heeft de politie ervan beschuldigd een in Span je g?boren bisschap onwettig te hebben gearresteerd en vier zFnnr ass'st-n'cn te hebben mishandeld. Het gaat hier om mgr. P:dro Casaldaliga. In aantal politieagenten e ng op de avond van 9 juli de wv ng van bisschop Casal- cnlirjn h m en arresteerde i ass stenten, mis handelde hen en hield hen de gehele nacht op een boerderij in de buurt gevangen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6