-• r»T KI OI 7TI JNST 3 Improvisatie Jongepier in de Marekerk Wassenaar WÊÊBË Continental Singers in Hartebrugkerk trommels Chirurgische apparaten in Bezoek Lakenhal liep terug in 1972 Bonies met zeefdrukken en grafieken Museum voor Nat. Historie Blikken en kunst u D K&O concerten PAGINA 5 ZATERDAG 14 JULI 1973 LEIDSE COURANT I WASSENAAR - De vorig laar gestarte traditie In de ot> nbar« leeszaal- en bibliotheek om overzichtsexposities van belang rijke Wasscnaarse kunstenaars in te richten, is voortgezet. Dit keer ls de beurt aan Bonies. De tentoongestelde werken zijn zeefdrukken en grafieken. BIJ de laatste gaat het de kunste- i naar om de ordening van vorm en kleur waarbij hij gebruik maakt van eenvoudige wiskun dige vormen in meestal primai re kleuren. De expositie is te bezichtigen tot 4 augustus. Dc openingstijden zijn: 10.00 - 12.30 uur, 14.00 - 17 00 uur en 19.00 - 22.00 uur be halve maandagmorgen dinsdag avond en donderdag. Zaterdag; 9.00 - 12.00. LEIDEN Met het tweede zomer-or- gelconcert in de Marekerk, georga niseerd door K. en O. zal de in 1941 in Zandam geboren Jan Jongepier zich laten horen in een veelzijdig pro gramma. Ernst Pepping en Hugo Distier vertegen- woodigen de wat nieuwere richting, Samuel Scheidt, J. S- Bach en de achttiende eeuwse John Stanley zijn de traditionele gro te namen uit de or gelliteratuur. Hugo Distier, in 1908 in Neurenberg geboren, eindigde zijn leven in 1942 toen hij de vlucht in de dood zag als de voor hem enige moge lijkheid om te ontko men aan een regime, dat hij haatte. In zijn korte leven verwierf hij zich als componist een grote naam. Zijn stijlvernieuwing voor zover het zijn orgel werken betreft, uit zich in een transparen te lineaire schrijfwijze, waarvan ook de Orgel- partita „Nun kommt der Heiden Heiland" op. 8 nr. 1 een voor beeld is. In dit voet spoor trad ook de in 1901 geboren Ernst Pepping, van wie het Vorspiel van „Erschie- nen ist der herrliche Tag" zal worden uitge voerd. Organist Jan Jongepier. op het ogenblik kerk musicus in Purmer- eend, leraar aan de Muziekpedagogische Akademie in Leeuwar den en hoofdredakteur van het maandblad „Het Orgel", bouwde zijn carrière zorgvuldig en met groot succes op. Aanvankelijk stu deerde hij bij Cor Kroonenbergh, rondde deze studie af met een staatsexamen, en liet zich inschrijven bij het Amsterdamse Muziek- lyceum, waar hij in Piet Kee zijn grote mentor vond. Het so listendiploma in 1967 werd in 1971 gevolgd door de Prix d'excel- lence. Zijn deelname aan orgelconcourses leverde hem eerste prijzen op voor impro visatie in Bolsward (1968), en drie jaar achter elkaar (1970, 1971 en 1972) in Haar lem. Dit alles nadat hij reeds in 1967 de Eugène Calkoen-prijs had behaald. Zijn wens om tijdens dit concert in de Mare kerk te improviseren op een aan hem op te geven thema, belooft een interessante slot- bijdrage te worden. Orgelliefhebbers kunnen op vrijdag 20 Juli te recht in de Marekerk om 8 uur des avonds. B. Rijnders. Jan Jongepier, vrijdag 20 juli in Marekerk KUNST EN KUNSTENAARS Klaas de Brauw en Iso Onken- hout exposeren in kunstzaal „Heuff" schilderijen, aqua rellen en bronsplastingen. De tentoonstelling is tot 12 au gustus geopend tussen 10 en 17 uur en op dinsdagavonden van 20.00 tot 22.00 uur. Het bestuur van „Collegium Musicum" is voor 19731974 als volgt samengesteld: Erik van Niekerken (praeses) Eke van der Jagt (ad-actls) Lodewijk van Eeghen (ques- tor) Anne Martine van Has selt (commissare&se koor Arjan Liesker (bibliothecaris koor) Annemarie ten Dam (commissaresse orkest) Mar griet Wortelborer (bibliothe caresse orkest). Wlm van der Panne verzorgt vanavond een orgelconcert in de St. Agathakerk in Lisse. Op het programma staan werken van o.a. Bach en Mendelssohn. Aanvang 21.15 Gedurende de zomermaanden wordt in het Legermuseum de film „Slag om Arnhem" gedraaid. De aanvangstijden staan vermedl bij de toegang van de filmzaal. Het entree is bij de toegangsprijs van het museum inbegrepen. beschadigd. Onder invloed van enkele Frans? schilders (b.v. Degas) die veel interesse had den voor Japanse houtsneden e.d., herleeft aan het eind van de vorige eeuw in Europa de belangstelling voor oosterse kunst. De trom mel is er een laat voorbeeld van en dateert waarschijnlijk van plm. 1890. De vorm met de schuin aflopende deksel, is afkomstig van be stekcassettes waar de messen, vorken en lepels rechtop in stonden. De waarde is plm. 85. De andere doosjes zijn: rechts: een met de hand beschilderd trommeltje uit deze eeuw, waarde pl. 25; midden: een van zwaar vertind blik vervaardigd trommel tje met in de deksel een porseleinen plaque ook uit deze eeuw, waarde plm. ƒ25; rechts: een met de hand beschilderd busje uit het be gin van de vorige eeuw. Men werkte toen grondiger en de beschildering gouden ster retjes op een crème ondergrond is dan ook aangebracht op een laag gele grondverf. De waarde is plm. 80. Van de rij links is het linker trommeltje rond 1920 te dateren, het middelste, dat flesjes met het wereldvermaarde wondermiddel „Haar lemmer Olie" bevatte, rond 1910, de waarde is plm. 15. De rechter is een broodtrommel, helaas in slechte staat. Deze zijn lange tijd gemaakt en omdat er een specifieke ornamen- tenng ontbreekt moeilijk Ie dateren Waarde plm. 25. V e r t m O r e O t u w d LEIDEN Op hun toernee door Nederland zullen de Continental Singers Or chestra op 1 augustus Lei den aandoen. De groep zal een uitvoering geven van een nieuwe reli-musical: „The Apostle". ITtIDEN Het aantal Lakenhalbezoekers is het afgelopen jaar teruggelopen. In 1971 was dit aan tal 48453. In 1972 werden er 43569 bezoekers ge teld. Hieronder bevonden zich 4193 leerlingen van lagere en middelbare scholen. Het aantal aanwe zigen bij extra-museale activiteiten vertoonde eveneens een daling: 1061 tegenover 1832 in 1971. Ook het aantal verkochte leerlingenkaarten daalde. Daarentegen steeg de verkoop van jeugd- museumkaarten, uitgegeven door de Nederlandse Museumvereniging tot 153. Het bezoek aan de Lakenhal op 3 oktober vertoonde het afgelopen jaar een vrij kleine maar verheugende stijging. Het interieur van het Stedelijk Museum onderging in 1972 enke le kleine wijzigingen. Zo werden de vloeren van de Staalmees ters de chirurgijns-, kleermakers- en bierbrouwerskamer ver nieuwd. Ter voorkoming van tocht werden in de gang tussen de historische afdeling en de Pape-vlegel dubbele glazen deu ren geplaatst. Tot een ingrijpende verandering werd in januari 1972 besloten. Door de gemeenteraad werd een bedrag van 25.000 beschik baar gesteld voor het maken van een definitief plan tot mo dernisering van de Harteveld. de Lucas van Leyden en de Van Mieriszaal. Tevens werden de plannen tot conditionering van deze zalen en het bouwen van een kelderruimte in de tuin van het museum goedgekeurd. In diezelfde raadsvergadering werd besloten tot het instellen van een onderzoek naar de mo gelijkheid om te komen tot een nieuwe beheers en financle- ringsvorm van de Lakenhal. In het afgelopen. Jaar heeft „De Lakenhal" tien nieuwe werken kunnen aankopen. Hieronder be vindt zich onder andere een te gel met twee figuren van H. H. Kamerlingh Onnes en enkele bo demvondsten van het nieuwe Agnescomplex aan de Van der Werffstraat. LEIDEN K&O brengt het komend jaar twee series concerten. De vermaarde meesterserie ral bestaan uit zes concerten en de popu laire serie uit drie promenadeconcerten. Het eerste concert in de meesterserie wordt op donderdag 20 septem ber gegeven Op het programma staan variaties op een Rococo-the- ma voor cello en orkest van Tsjaikowski en het hoboconcert Haydn. Op dinsdag 16 oktober is het tweede concert. Beide worden uitgevoerd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Het Neder lands Kamerkoor is op 29 november in de Stadsgehoorzaal met het fluitconcert van Telemann. Het eerste pianoconcert van Tsjaikowski is te horen op 20 december uitgevoerd door het Residentie-orkest. Dit orkest neemt ook het volgende concert dat op 22 februari wordt gegeven voor zijn rekening. Het Concertgebouworkest verzorgt het laatste concert, dat op 9 maart wordt gegeven. In de serie promenadeconcerten zullen het Residentie-orkest, het Ant werps Philharmonisch Orkest en het Rotterdamsch Philharmonisch voor het voetlicht treden. De daa van deze conceren zijn 8 novem ber. 22 december en 9 maart. Op deze concerten zullen werken van Mozart, Haydn en Hummel worden uitgevoerd. Vorig jaar oogstten de Continental Singers veel succes met hun musical „It's getting late". Ruim 17.000 Nederlanders gin gen luisteren naar deze muzika le „predikers". De Continental Singers werden in 1963 opgericht door Cam Floria. die op een zo professioneel mo gelijke manier populaire muziek dienstbaar wil maken aan het Evangelie. Het koor en orkest bestaat uit veertig studenten, die hun zomervakantie musice rend doorbrengen. Zij komen uit alle delen van de VS en zijn afkomstig uit vele kerken. Door middel van hon derden audities worden zangers en instrumentalisten geselec teerd. In Amerika nemen zl] een belang rijke plaats in op het gebied van de hedendaagse geestelijke muziek. Het repertoire bevat zo wel gospels en spirituals als arrangementen van geestelijke liederen. In hun muziek verwer ken zij onder andere elementen van soul- en popmuziek. De Singers in actie Van mejuffrouw S. te L. kregen wil foto's van o.a. deze bijzonder mooi versierde trommel. Oorspronkelijk zaten er dragees van FAMA (de Faam) in, dit staat aan de achterkant ge schreven in kwasi Japanse letters dit om niet bij de stijl van de voorstellingen uit de toon te vallen. Dergelijke blikken raken hoewel - zij nog niet antiek zijn, steeds meer in de be langstelling en stijgen daardoor ook in prijs. Sinds de laatste jaren van de vorige eeuw wordt het als verpakkingsmateriaal gebruikte bltk bedrukt. Om de verf goed te laten houden worden de trommels na het drukprocedee in een oven niet lage temperatuur (112-138 C) gemoffeld. Het beschilderen of lakken vein blik en tin met de hand wordt al veel langer gedaan. In de tweede helft van de 18e eeuw werden tinnen- koffiepotten (b.v. kraantjeskannen), kande laars, kastanjevazen etc. vaak gelakt en om dat dit een imitatie was van japanse lakwerk werden meestal oosterse taferelen en orna menten toegepast. In de 19e eeuw werd het tin vervangen door het goedkopere blik (dun staalplaat met een laagje tin van 0,01 mm. De decoratie wordt dan aangepast aan de empi re en biedermeier stijl. Het waren eenvoudige gebruiksvoorwerpen en doordat er weinig waarde aan gehecht werd zijn objecten van dit materiaal zeldzaam geworden, bovendien zijn de bewaard gebleven exemplaren vaak Al voor het begin van onze Jaar telling poogden Griekse en Ro meinse artsen blaassteenlijders van hun pijn te verlossen door de steen te verwijderen met de steensnede, een van de oudste chirurgische ingrepen. Na de 16e eeuw ontwikkelde men nieu we methoden van steensnijden. Beroemde steensnijders uit de 18e eeuw zijn o.a. Jacques de Beaulieu en Johan Jakob Rau. De eerste ontdekte de zoge naamde laterale steensnede, die hij door heel Europa demon streerde. De Leidse professor Rau nam deze methode over. Tot ongeveer halverwege de vori ge eeuw werd deze ingreep zon der hygiënische voorzorgen of verdoving uitgevoerd. Pas na 1900 begon de operatie zonder veel risico's te verlopen, 't Ironi- sche ia echter dat sinds die tijd in Europa de blaassteen veel minder schijnt voor te komen. Een belangrijk onderdeel van de tentoonstelling vormen de oude chirurgische instrumenten. De tentoonstelling ls van 16 Juli jj tot 10 september geopend van 10.00 tot 5.00 uur en zondagen van 13.00 - 17.00 uur. De Leidse professor in de onN leedkunst Johan Jakob Rau UCrurfWTln.IJrirui.f.XV.aftMWI Een sfeensnijder oan hef werk LEIDEN Onder de titel „Van de steen gesneden" wordt in het rijksmuseum voor de geschiede nis der natuurwetenschappen vanaf 18 juli een tentoonstelling gehouden. Het blaassteenlijden zal op deze expositie In histo risch perspectief worden ge steld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5