Mitchell prijst Nixon als zachtaardige man Age M. reisde door heel Nederland voor zijn vele inbraken Tweehoofdige top Raad van State Nederlander van wapensmokkel voor IRA beschuldigd Brandkastkrakers op camping gepakt I VRIJDAG 13 JULI 1973 Ruppert en Van der Hoeven genoemd als kandidaten Groen licht bij gebruik autogordel Campora treedt af ten gunste van Peron Grote teen moet duim vervangen m ,.,.C F mmmrVm Verdacht van 34 misdrijven jüBSBSbbbêê LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG/LEEUWARDEN De Haagse meesterkraker Age M., die, zoals gisteren bericht, is, een groot aantal inbraken be kend heeft, blijkt de laatste ja ren voortdurend op reis geweest te zijn, om zijn objecten te be studeren en zijn plannen uit te voeren. De man, waarover ook de politie met ontzag spreekt vanwege zijn vakmanschap, heeft samen met zijn groepsle den in een groot aantal gemeen ten geopereerd. Volgens de opgaven van de politie te Leeuwarden, die voortgaat met de verhoren van Age zijn de navolgende zaken bekend ge worden: 1971, V en D Nijmegen, mislukt, juli 1971, Ziekenfonds Delft, buit 10.000, maart 1970, V en D Hil versum, minder dan 1.000, maart 1972, Ziekenfonds Dor drecht, 5.000, november 1970, modemagazijn Axel, meer dan 10.000. Juni 1972, ANWB Rotterdam, 75,000, eind 1970, drankenhan del Dordrecht, enkele duizenden guldens, februari 1972, Voss Amsterdam, 57.000, begin 1972, VW Breda, mislukt, begin 1969, De Gruyter Den Haag, 7.000, eind 1969, De Spar Den Haag 1.500. Juli 1970, Ziekenfonds Den Haag 25.000, november 1970, Pier- son. Heldring en Pierson, Den Haag, 36.000, maart 1971, post kantoor Maassluis, 10.000, no vember 1970, Ziekenfonds Maas sluis, 2.000, oktober 1970, Zie kenfonds Alphen aan den Rijn, 3.500. Oktober 1970, Durex Fabrieken Leerdam, 4.000, eind 1970, Peeck en Cloppenburg Rotter dam, mislukt, Juni 1970, Lissone Lindeman Den Haag, mislukt, april 1972, Leiden, Consumarkt, januari 1972, V en D Leiden, mislukt, mei 1972, Sociale Zaken Assen, mislukt. 1969 Den Haag, fa. Sandos, 15.000, december 1969, Clop penburg Haarlem, 10,000, be gin 1972, ANWB Schiedam, 25.000, februari 1970, Lissone Lindeman Eindhoven 12.000, november 1971, Voss Utrecht, 30.000. Mei 1970, belastingkantoor Delft, onbekend, eind 1970, gemeente lijke technische bedrijven Schie dam, mislukt, december 1970, De Gruyter Amersfoort, tussen ƒ5 en 10.000, november 1970, C en A Alkmaar, 60.000. 1969, kantoorgebouw Nassauplein Den Haag, niet bekend, septem ber 1970, kledingmagazijn Den Haag, 1.500, eind 1969, De Gruyter Den Haag, 3.000, de nacht daarna, zelfde zaak 3.000, eind 1969, winkel Her man Costerstraat Den Haag, 6,000, eind 1969, notariskantoor Den Haag, 2.000. De Engelse zangeres Jane Jones wordt hier in een politieauto wegge bracht naar de rechtbank in Londen. Er zijn tegen haar 26 be schuldigingen uitgebracht, onder andere het leiden van een groepje call-girls, het aanbieden van deze meisjes aan B.B.C.-personeel als lokmiddel om deze mensen grammofoonplaten te laten draaien, afpersing van geld en verstoring van de rechtsgang. DEN HAAG De regering schijnt van plan te zijn de Raad van Staten een soort tweehoofdi ge top te geven. Kandidate^ zijn de al eerder door ons genoemde opvolger van dr. Beel, dr. M. Ruppert (AR) en de Amster damse hoogleraar prof. mr. J. v. d. Hoeven. De laatste was door de PvdA naar voren geschoven als kandi daatopvolger van dr. Beel. Aan vankelijk leek het erop dat de PvdA haar eigen kandidaat zou laten vallen, maar nu schijnt het de bedoeling te zijn, dat prof. v.d. Hoeven de leiding krijgt van een nog te vormen politiek-staatkundige afdeling en daardoor vrijwel steeds samen met dr. Ruppert de koningin van advies moet dienen. Ondertussen schijnt de PvdA ook van plan te zijn het burgemees terschap van Eindhoven op te eisen. Daar is de KVP'er Witte met pensioen gegaan. De eerste burger van Eindhoven is aJtijd een KVP'er geweest. De KVP mag wel de nieuwe Com missaris van de koningin in Noord-Brabant leveren; oud-pre mier P. de Jong wordt hiervoor genoemd. Diens benoeming zou vrijwel tegerlijkertijd afkomen met die van oud-minister Geert- sema tot Commissaris var koningin in Gelderland. WASHINGTON (RTR) Oud-mi- nister van justitie John Mitchell heeft gisteren op de derde dag van zijn verhoor door de se naatscommissie voor Watergate, verklaard dat naar zijn mening president Nixn zijn twee stafle den John Ehrlichman en Bon Haldeman ontsloeg omdat ze betrokken waren bij het in de doofpot stoppen van het afluis- terschandaal. Toen Ehrlichman en Haldeman in april het Witte Huis verlieten, prees Nixon hen als de beste ambtenaren die hij olt gekend had en zei dat hij hun ontslagaanvrage met tegen zin inwilligde. De deomocratische senator Daniël Inouye wees erop dat volgens De Water gate-onderzoekscommis- sie nu eens in besloten zitting bijeen. Hier werd gesproken over de aan president Nixon te stellen eis, dat de commissie toegang moet krijgen tot de do cumenten van het Witte Huis over de Watergate. Links achter het bureau voorzitter senator Sam Irvin. Echtpaar gegijzeld WOENSDRECHT (ANP) Omdat ze weigeren te vertellen, waar ze land bouwmachines met een waarde van enkele hon derdduizenden guldens hebben ondergebracht, heeft de Bergen op Zoom- se advocaat mr. J. Vreij- ling, het echtpaar S. uit Woensdrecht laten gijze len. De gijzeling duurt voorlopig dertig dagen. De vrouw is in Rotterdam ingesloten, de man in Breda. Het bedrijf van de familie S. is failliet verklaard in mei 1972 Mr. Vreijling, die als curator was aan gesteld, kreeg al vrij snel aanwijzingen, dat man en vrouw kostbare appara tuur hadden laten ver dwijnen. De curator heeft in talrijke gesprekken ge probeerd het echtpaar te bewegen hem te vertellen waar de machines waren. Dat lukte niet. Eind juni van dit jaar krteg hij overtuigende bewijzen in handen van de onder handse doorverkoop van de goederen. Mr. Vreijling vindt, dat de methode van gijzeling uit de tijd is, maar hij zag geen andere mogelijkheid meer om het van hem verlangde resultaat te be reiken. >EN HAAG (ANP) - Om de controle op het eventueel ver plichte gebruik van autogordels te vergemakkelijken heeft het Eerste-Kamerlid Meester (PvdA) de suggestie gedaan au to's te laten uitrusten met een ook overdag duidelijk zichtbaar groen licht aan de achterzijde, dat brandt bij ge bruik van de gordels. Hij heeft minister Gruyters van Verkeer en Waterstaat ook gevraagd op welke termijn verp ichtstelling tot het gebruik van autogordels te verwachten ROTTERDAM/BREMEN (A.P.- A.N.P.) Wapensmokkelaars, die Rotterdam als leverlngsha- vèn hadden gekozen, gaan deze havenstad vermijden, omdat de controle er ook al In verband met de aanvoer van verdovende middelen zeer scherp gewor den is. Dit blijkt uit de ontdek king in Bremen van een grote hoeveelheid wapens uit Jorda nië, die volgens de politie te Bremen (West-Duitsland) oor spronkelijk In Rotterdam afgele verd zouden worden en bestemd zouden zijn voor de verboden Ierse organisatie de Ira. Bij deze wapensmokkel zou vol gens dezelfde politie een Am- steramse wapenhandela ar be trokken zijn. Deze zou zich van daag in verbinding stellen met Bremen, omdat hij iedere be moeienis met deze handel ont kent. De wapens met munitie werden ontdekt in een havenloods te Bremen. De pplitie aldaar deel de mee, dat het in totaal 67 ton betrof: 5000 karabijnen. 6000 bajonetten en 700.000 kogels. Dit alles was verpakt in 1000 kis ten. Gisteien stond in Haarlem do Luxemburgse leider van een an dere wapensmokkel met als einddoel Noord-Ierland bij ver- stek terecht. Deze man werd ervan beschuldigd met een vliegtuig 116 kisten met wapens, kogels e.d., te hebben willen vervoeren naar Ierland. Bij de tussenlanding van 't toestel op 16 oktober 1971 werden hij en z'jn piloot gevangen genomen, terwijl het vliegtuig aan de ket ting gelegd werti. De vlieger werd kort daarna vrijgelaten, omdat hij voigens de rechtbank to goeder trouw was. De thans opnieuw opgeroepen maar niet verschenen Luxemburger stond gisteren terecht. De officier van Justitie eiste 4 maanden tegen hem. Juan Peron wordt weer president van Argentinië. De kersverse presi dent Campora is afgetreden om de weg voor Peron vrij te maken. BUENOS AIRES (AP) President Hector J. Campora heeft van morgen vroeg bekendgemaakt, dat hij en vice-president Vicente Sola no zijn afgetreden om de weg te banen voor een nieuw president schap van oud-dictator J an D. Peron. Campora deelde mede, dat binnen 10 dagen nieuwe verkiezingen zouden worden gehouden om Peron het presidentschap te hergeven, dat de militairen hem 18 jaar geleden ontnamen. Er is nog geen reactie van de militairen op de mr- -"-'en om de 77-iarige Peron weer aan de macht te brengen. T 'angdu- rige ballingschap in Europa is hij bij het Argenti steeds immens populair gebleven. Sinds de machtsaanvaard.. Cam pora op 25 mei is hij de macht achter de schermen geweest. Peron, Argentrinië's dictator van 1946 tot 1955, mocht van de militai ren niet meedoen aan de recente presidentsverkiezingen. Hij keerde op 10 juni, na de inhuldiging van Campora, terug naar het land. de bekendmaking van het Witte Huis Hldeman en Ehrlichman het Witte uis niet hadden moe ten verlaten, maar dat de presi dent hen met tegenzin had laten gaan. Mitchell repliceerde: Senator, ik heb daar een heel andere lezing Gevraagd waarom de president Ehrlichman en Hldeman dan zo geprezen had, antwoordde de oud-minister dat dit een warmte en zachtaardigheid in de presi dent verried die de meeste men sen niet in hem bevroedden. De Watergate commissie heeft in tussen na een stemming vastge- teld dat hij het recht heeft om documenten in het Witte Huis of van een uitvoerend orgaan dat betrekking heeft op de zaak in te zien. De voorzitter der commissie Sam Ervin heeft telefonisch contact gehad met president Nixon een afspraak gemaakt om hem te ontmoeten. Geen staats- geheimen uitgelekt bij Brits sex-schandaal LONDEN (AP) - Een Britse com- m'bsie heeft gisteren verklaard dat twee vroegere minister die bij een sex schandaal betrokken zijn geweest, geen staatsgehei men hebben verraden, maar dat een van hen, Lord Lambton, wei degelijk een gevaar voor de staatsveiligheid was geworden. In het verslag aan premier ed- ward Heith zei de uit vijfleden bestaande commissie dat de 50- jarigc- Le.mbton - een neef van m mister van buitenlandse zaken Sir Ale Douglas-Home - e-m gemakkelijk doelwit voor chan teurs was gewerden -omdat hij in het huis van een call girl verdovende middelen had ge bruik;. Ernstiger was volgens de commissie het risico dat Lambton onder invloed van ver dovende middelen inlichtingen zou hebben doorgegeven die wr bu'tenlandse spionnen van grote waarde hadden kunnen Lambton, die getrouwd is en zes k'ndc—n h"eft, bekleedde in het departement van defensie dc funct.e van minister vanlucht- maent. De commissie verklaar de dat iord Jellicoe. een tweede Ld van de regering dat heeft toegegeven bij call girls op be- zcpk te gaan. da' slechts af en toe cn cp zeer discrete wijze deed. Zijn optreden was noch misdadig, noch abnormaal en bracht siechts zeer geringe risi co .-i van chantage met zichmee. Lcrd Jellicoe, aldus de commis sie, was absoluut geen risoco voor de staatsveiligheid gewor den. TOKIO (AP) - Een Japanse arts heeft gisteren gezegd dat hij ge slaagd is in de transplantatie van de grote teen van een 45-ja- rige vrouw ter vervanging van haar PnVerdulm. die zij verlo ren had bij e-»n bedr'lfsongeval. Dokter Susumu Tamai, van de universiteit van Kobe, verwacht dat de nieuwe duim binnen zes maanden normaal zal functione ren. Dr. Witteveen naar IMF DEN HAAG (ANP) Dr. H. J. Wittevetn, oud minister van fi nanciën in het kabinet de Jong, zal op 1 september de leiding krijgen van het Internationale Monetaire Fonds. Hij heeft in beginsel besloten de functie van managing director van het Fonds te aanvaarden als hij daartoe wordt uigenodigd. De heer Witteveen, 52 jaar, volgt dan de fransman Pierre Paul Schweitzer op, die per 31 augus tus het fonds verlaat. ADVERTENTIE I r Vergis u niet, dit is geen zeepaard. De foto werd genomen in een revalidatiecentrum voor race paarden in Kopenhagen, waar de dieren, evenals dat bij mensen wordt gedaan, worden behan deld voor opgelopen spierverwondingen. (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER De rijkspolitie heeft gisteren op een camping In Deventer twee woonwagenbewo ners aangehouden, die verdacht worden van 34 misdrijven: o.m. 12 brandkastkraken cn zes au- De zaak kwam aan het rollen, todlefstallen. BIJ deze kraken en diefstallen waren ook twee man nen betrokken, die In april uit de Van Mesdngkllnlck in Gro ningen waren ontsnopt. toen de ontsnapten uit de Vnn Mesdagkliniek werden aange houden. Een van deze mannen werd medio Juni in Zaltbommel op heterdaad betrapt bij een brandkastkraak. De andere werd enige dagen later in Roo sendaal ingerekend. Daarna is de politie op het Rpoor gekomen van de thans aange houden woonwagenbewoners. ZIJ verbleven met hun gezinnen al enige dagen in Deventer met hun caravan. De arrestaties ver liepen zonder moeilijkheden. De politie had wel op verzet gere kend, omdat een van de uit de Van Mesdag-kliniek ontsnapten destijds bij zijn aanhouding een schietpartij had uitgelokt. De buit van de verschillende mis drijven zou ongeveer 100.000 gulden bedragen hebben. Rietkerk naar VNO De wankelmotor heeft nu ook haar intrede gedaan in de motor. DU model toont de Hercules 2000. Volgens de fabrikant ontwikkelt dc 293 cc motor met haar 25 pk's een snelheid van 140 km/uur. DIN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen beeft per 1 september de heren mr. J. G. Rietkerk (45) cn W. Holle (41) benoemd tot directeu ren van het VNO. De hter Rietkerk was staaatsse- crelaris van Sociale Zaken in het kabinet-Biesheuvel. HIJ nankt thans deel uit van de VVD-fractie in dc tweede ka mer, een functie die hij binnen kort zal neerleggen. De heer Rietkerk zal bij het VNO wor den belast met de leiding van d - sector sociale zaknn. Dï heer Holle is thans hoofd voor lichting van het VNO. HIJ zal zich in het bijzonder bbezig hou den met dc coördinatie van de interne en externe communica-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7