Vernielingen aan scholen door jeugd kosten Leiden per jaar 'n half miljoen Woningraad biedt 'Noord' excuses Te zware nadruk op fouten voorzieningeij Boycot Outspan Groep op markt A. van Belkum verrast met zilveren plak Voorzitter Raad van Arbeid: KNVB-Bonds blad: Zaterdagvoetbal tot nu danig onderschat Deze week in de Leidse bioscopen Venus in bont Junior Bonner Als adelaars vielen zij aan Vrij(e)rijen oldu ClI iMUIlllieuWb LEIDEN Spelen en vernielen: twee begrippen die de Leidse jeugd heel moeilijk uit elkaar kan houden. Het één staat volkomen los van het ander, maar schijnt toch geen zelfstandigheid te bezitten. Waar het spelen op houdt, begint de vernielzucht te leven; zonder enig mo tief of aanleiding. Deze bezigheden lopen als het ware in elkaar over, haast een logische voortzetting. Vooral de scholen worden dan het slachtoffer van die geheimzinni ge drang, die over de jeugd niet alleen de Leidse: het probleem is landelijk komt, als hun fantasie een nor maal en onschuldig spel niet meer toelaat. Dan sneuve len er ruiten, brandblusapparaten worden leeggespoten. lokalen onder water gezet, kasten worden leeggehaald en apparatuur, zoals piano's en platenspelers, worden vernield. Zomaar, even afreageren. Zuivere vernielzucht Vooraf gaat een partijtje voetbal of knikkeren, noem maar op, en opeens is er het duiveltje, dat de gemeente Leiden aan herstelwerkzaamheden aan scholen het afge lopen jaar zo'n slordige 500.000 gulden een half mil joen gekost heeft. Haast 65% daarvan is glasschade. Voor dat bedrag zou je iedere Leidse school bij voor beeld een video-recorder kunnen geven. Oplossing is taak voor de opvoeders De zgn. .spontane" vernieling is een ongekend groot probleem dat binnen de kortst mogelijke keren in de kiem gesmoord moet worden. Er zijn ook .georganiseerde sloperijen", zo van „laten we even fijn de boel daar afbreken, lekker span nend". Maar dat is slechts een klein, doch niet te verwaarlozen percentage. Zulke vernielingen echter zijn vaak het ernstigst en worden veel gepleegd door jon gelui, die graag het resultaat van hun desastreuze werk de volgende dag in de plaatselijke dagbladen willen zien om dan tegenover vriendjes te kunnen zeggen: „Goed hé, joh, dat heb ik gedaan. Gelachen dat we hebben." Psychologisch is dit wel te verklaren, maar de schoolbesturen en de gemeente zitten er mee. De sociale en maatschappelijke levensstandaard schijnt niets ter zake te doen: glasgerinkel en brekend houtwerk kan men in iedere buurt horen. Als er maar scholen staan, want deze gebouwen zijn door hun grootte en hun geïsoleerde ligging een doelwit bij uitstek. De speel plaats is trouwens een uitste kende verzamelplaats voor de jeugd. De aanleiding voor het vernielend werk is moeilijk of niet te ont dekken. Gebrek aan speelruimte is het niet, want er worden ook scholen „bewerkt" die in buur ten staan waar volop speelplaat sen zijn. Het zijn ook niet altijd slecht opgevoede kinderen uit asociale gezinnen: de praktijk heeft dat geleerd. Waarschijn lijk moet men het zoeken in de zucht naar avontuur, naar span ning. In hoeverre dat in ver band staat met de televisie bioscoopfilms, die voor steeds lagere leeftijden toegankelijk zijn, is een zaak voor psycholo gen en die zitten er in het ge meentebestuur helaas niet. Een feit is, dat de vernielingen hand over hand toenemen. Ook tijdens de zomervakantie gaan ze door, hetgeen in gaande jaren veel minder het geval was. De Dr. Voorthuyzen- school aan de Marnixstraat, die onlangs de linoleumvloer van de gymzaal vernield zag, is hier getuige van. Een oplossing niet direct voorhanden. Alarm installaties zijn vrijwel nutte loos omdat een school te veel ingangen heeft en men met der gelijke installaties toch de rui ten niet kan beschermen. Regel matige en veelvuldige politie controle strandt op het perso neelsgebrek en hoge hekken zijn weer in ethisch opzicht niet ver antwoord. Trouwens, hoge hek ken zouden binnen de kortst mogelijk tijd aan het vernieldui- veltje ten prooi vallen. Nee, oplossingen moet men zoe ken op het opvoedkundige vlak. Het moet meer een zaak voor leraren en ouders worden. Voor al ouders schieten, wat het bij brengen van milieubewustzijn en karaktervorming betreft, dui delijk te kort. Voor vele kinde ren is de straat de leermeester. De tijd, dat kinderen zich een hartig woordje aantrokken en ontzag hadden voor ouders en „oom" agent, schijnt voorbij te zijn. Soms zijn de ouders even erg. Er zijn gevallen bekend waarin omwoners van scholen, die getuige zijn geweest van be paalde vernielingen, het niet durfden te vertellen aan de poli tie uit angst voor represailles van de kant van de ouders. Het kan niet langer zo gaan. Een half miljoen gulden kan voor nuttiger zaken aangewend wor den. Het is geen aangenaam ge zicht als in de toekomst de scholen zware ijzeren deuren hebben en ramen van pantser glas. In het concept-rapport „Renova tie-onderzoek t.b.v. het Haag- wegkwartier en het Noorder kwartier te Leiden" staat op bladzijde 125 een door de enquêteurs genoteerde aantij ging van enkele bewoners over hun buurt. De artikelen die hierover versche nen en dc reacties die hierop LEIDEN Het jaaroverzicht van de Raad van Arbeid bevat op een enkel punt na, weinig schokkende mededelingen. Tot deze slotsom komt ook de voor zitter van de Raad, de heer B vna Lo**n, wanneer hij in zijn voorbeschouwing concludeert, dat het werk van de Raad en de samenwerking met andere Ra den, Gemeente en instanties bij zonder plezierig is verlopen. Wel is hij enigszins ongerust over de kritiek die er de laatste tijd geweest is op de Sociale verzekering in verband met de misbruik die er soms van de so ciale voorzieningen wordt ge maakt. „Jammer is", volgens de voorzit ter, „dat de onevenredige zware nadruk die op deze verschijnse len wordt gelegd, het beeld dat men heeft van onze zo moei zaam tot stand gekomen sociale voorzieningen, vertroebelt". Hij is van mening dat misbruik en oneigenlijk gebruik natuurlijk moeten worden tegengegaan en dat de Raad waar mogelijk niet na zal laten te rapporteren, wanneer men gevallen signa leert. De voorzitter zegt verder in zijn beschouwing, dat een hechte samenwerking tussen de Eechtpaar van Schie uit Oegstgeest is 55 jaar getrouwd. In verband met de gezondheid van de heer Van Schie lefst geen bezoek. LEIDEN -- De Boycot Outspan Groep zal op zaterdag een actie voeren op de Markt. De actie is gericht tegen de verkoop van Zuid-Afrikaanse bewoners krij- Een woordvoerder van de Groep verklaarde dat al vele handelaren in fruit benaderd waren en dat een aantal van hen toegezegd had om in de toe komst geen sinaasappelen meer uit Zuid Afrika te betrekken. Om te trachten alle groentehande laren én het publiek te bereiken zal de Groep zaterdag op de markt zijn om voorlichting te geven en folders te verstrekken. De actie wordt vooral gevoerd tegen de belachelijk lage lonen (slavernij) die de inheemse Kermis op pupillenkamp LEUSDEN Het pupillenkamp van Docos is al net zo'n succes als het juniorenkamp in Ouden bosch. Hoewel het weer gisteren niet voor 100% meewerkte (er viel wat motregen tussen de be drijven door) werd het toch ook weer een leuke dag. De leiders hadden een aantal kermisspelle- tjes georganiseerd, zoals blik ken werpen, hindernisrace en pijltjes gooien (een Docosman won) en de jongens vermaakten zich best. Zuid Afrikaanse bewoners krij gen voor de pluk en de verwer king van de sinaasappelen. 22 Raden van Arbeid in ons land onmisbaar is voor een goe de controle op onze sociale voorzieningen. Het belangrijkste punt uit het overzicht is ongetwijfeld punt 5, dat handelt over de kinderbij slagwetten. In het rapport wordt een vergelijk gemaakt tussen wat de Raad aan kinderbijslag uitkeerde in 1963 en het aan de orde zijnde verslagjaar, te we ten 1972. In 1963 bedroeg de uit kering 26.729.815 en werd ge daan aan 32.000 gezinnen. In het afgelopen jaar ontvingen ruim 52.000 gezinnen 90.565.198 en vooral de stijging van het aan tal gezinnen is opvallend. Deze stijging wordt voornamelijk ver oorzaakt door de steeds groter wordende kring van kinderbij slaggerechtigden. Een aantal verruimingen op de wet der kin derbijslag, de toename van uit keringen aan gastarbeiders en tenslotte de gezinsvorming die ondanks de propaganda onge hinderd voort gaat werkte deze grote uitbreiding in de hand. Volgens het rapport zijn er nog steeds grote aantallen mensen die de formulieren onjuist invul- UW MENING volgden o.a. van de Bond van Huurders en Woningzoekenden en het comité-Noord hebben ons doen beseffen dat vele bewoners het hier terecht niet mee eens zijn. Het opnemen van het ge stelde in het concept-rapport is niet juist geweest en wij bieden de bewoners hiervoor onze ex cuses aan. In het definitieve rapport zal ruimschoots rekening worden gehouden met de reakties. Met de inzenders van de artikelen en met de vertegenwoordigende organisaties hopen wij dat deze morele rehabilitatie het begin mag zijn van de rehabilitatie in de zin van woning- en straatver- belering in de wijk Noorder kwartier. In de resterende 243 bladzijden van het rapport hebben wij hiertoe de eerste aanzetten ge geven in de vorm van resulta ten en konklusie van het onder zoek en voorstellen voor eenvou dige en ingrijpende renovaties. Nationale Woningraad len, wat nogal eens oponthoud terugbetaling veroorzaakt. Een voorbeeld dat er in dit geval uitsprong wordt door de Raad aangehaald. „Eén der aanvra gers rekende de onderhoudskos ten van de hond, omdat die als speelkameraad van zijn doch tertje fungeerde....". Het rapport vermeldt vervolgens lende onderdelen van de Raad nog de werking van de verschil- en besluit met een overzicht van de cijfers van het afgelopen jaar. Belangrijk détail: voor 1973 zijn de sociale voorzienin gen begroot op 28'^ miljard en dit bedrag gaf dc SER aanlei ding om zich te beraden over een herwaardering van het pak ket sociale voorzieningen. In het onderzoek zullen o.a. betrokken worden het oneigelijk gebruik van de sociale voorzieningen, het stijgend ziekteverzuim en de onrustbarende stijging van de ziektekosten. LEIDEN Gisteren zijn de Ne derlandse kampioenschappen pas goed begonnen. Voor de ploeg uit de kring Gouwe-Rijn- streek werd het een bijzonder succesvolle dag. Alex van Bel kum van de ZIJL/LGB had als snelste tijd op de 200 m school- slag 2.59.9 gemaakt en zwom tot grote verbazing van zijn trainer Rob Schouten zich in de finale met een tijd van 2.54.77. Hier bleef het echter nog niet bij want in die finale van de jon gens onder 14 jaar veroverde hij een zilveren medaille door j aan te tikken in de uitstekende 'ijd van 2.47.92. I Dok op de 400 m wisselslag zwom Alex van Belkum zich met 5.42.0 in de finale, maar Rob Schouten wilde hem natuurlijk sparen voor de race op de 200 m schoolslag en liet hem op dit nummer niet starten. Peter Wolters van de ZIJL/LGB zag de zilveren medaille aan zijn neus voorbijgaan. Met 2.42.27 zwom hij zich op de 200 m schoolslag voor jongens onder 16 jaar gemakkelijk in de fina le. In de eindstrijd eindigde hij vlak achter Robin Woutering als tweede in een nieuw persoon lijk en kringrecord van 2.36.25, maar Peter werd gediskwalifi ceerd omdat volgens de keer- puntcommissaris hij een slag had gemaakt met het hoofd on der water. Evenals Alex van Belkum zwom Peter zich met 5.19.1 in de finale van de 400 m wisselslag voor jongens onder 16 jaar, waar ook hij niet start te. Anja van Harskamp zwom op de 200 m schoolslag voor meisjeh onder 10 j.: Helm a van snelste tijd en tikte in de finale met 3.03.70 dan ook aan als 6e. Overige uitslagen: 100 m rugslag meisjes 0/10 jr.: Helma van Brakel, AZC, 1.23.97. Idem jon gens: Gerard Bosman, AZC, 1.22.34, 12e Sjors Mooren, Zijl/LGB, 1.21.39. 100 m vlinder slag meisjes onder 10 j.: 10e M. L. van Schaik, AZC, 1.35.23. Yvonne van Wijk, AZC, 1.38.86. Marion Vreeburg, ZIJL/LGB 1.43.5. 100 m vlinderslag jongens onder 10 j.: 8e R. Bottenberg, BZPC, 1.34.36. EIDEN „De spelers deden het allemaal zelf" is de kop van een groot artikel dat het KNVB- Bondsblad wijdde aan Noordwijk. De kop is een uitspraak van interim-trainer Arie Duyndam, die desondanks uitvoerig geprezen wordt. Met hem uiteraard het hele elftal en met Noordwijk het hele zaterdagvoetbal. „Noordwijk is de represen tant van het moderne zaterdagvoetbal en via de uitstekende wedstrijden tegen IJsselmeervogels en RBC is bewezen dat de pers dc mogelijkheden van het zaterdngvoetbal danig heeft onderschat," aldus Cor Snel. Ook van de zijde van de KNVB dus grote bewondering voor Noordwijk en dit soort complimentjes moet toch wel heel prettig om te lezen zijn. In het Bondsblad staat trouwens méér wat West II aangaat. Aller eerst een lijst van eerste elftal len die zonder strafpunten de competitie doorgekomen zijn. Het betreft hier de zondagama teurs en er staan maar verba zend weinig clubs uit Leiden en omgeving genoteerd. De clubs die er wél op staan zijn: Blauw Zwart, Bodegraven. ESTO. RKAVV, NSV, Rijpwetering, SJC, SJZ, Teylingen en Wai- munda. Als exponenten staan verder vermeld de clubs die meer dan 10 strafpunten hebben gekregen - het gaat hier om gele en rode kaarten - en het is wel triest dat VVSB met 12V^ punt zeer sterk (zij het in nega tieve zin) staat genoteera. De afdeling Leiden heeft voor het komend seizoen toch weer vier scheidsrechters geleverd aan de KNVB. Het zijn de heren Plooi), Dijkers, Sira en Rosiers. Laat ste twee komen uit de zaterdag middagafdeling. De scheidsrech ters uiteraard veel geluk toege wenst in de vierde klas. Tenslotte is nu definitief dat de KNVB afwijzend heeft beschikt over de terugkeer van RBC naar het betaalde voetbal. De wedstrijd om het landskam pioenschap tegen Noordwijk gaat gewoon door. fd.d. 9 au gustus). Enkele belangwekkende oefenwed strijden die er komende weken gespeeld worden: Noordwijk— Ajax 17 juli; Lisser Boys—FC Brugge 28 juli en Quick Boys— FC Den Haag. LEIDEN Ook in Leiden heeft „Last tango in Paris" zijn bewonderaars gevonden. Voor de derde week draait de film in het LIDO-theater. In hoeverre eerdere successen (The God- father) van Marlon Brando hieraan debet zijn, valt nog niet te bewijzen. Het „Trinity-duo", Bud Spencer en Terence Hill, glanst deze week voor de tweede maal in LUXOR. Het be treft een film. die lang voor de „Trinity's" gemaakt werd: „De duivel hale je". „Een ouwetje" is er te zien in CAME RA. Hier laten Richard Burton en Clint Eastwood zich van hun beste (stunt)zijde zien in de oorlogsfilm „Als adelaars vielen zij aan". Voor de kinderen heeft het theater deze week „Ali Baba en de veertig rovers". In de nachtvoorstelling draait ..Cool hand Luke". STUDIO vertoont Peckinpah's nieuwste „Junior Bonner", een beklemmend verhaal over ge beurtenissen rond een rodeo-festijn. Voor de kinderen heeft het theater „Kindercircus", een nieuwe Nederlandse produc tie. Een masochist die krankzinnig wordt is te zien in TRIA NON. „Venus in Bont" is de naam van dit fraaie werkje. „Pippi Langkous" wordt 's middags in hetzelfde theater ge draaid. REX vertoont deze week „Vrij(e)rijen", een nogaJ slaapverwekkend verhaal over een onderwijzer met een aan tal natuurlijke kinderen. Als nachtvoorstelling heeft het thea ter „Helden zonder glorie". Sexideeën leiden tot waanzin TRIANON Dat afwijkende seksuele neigingen ook in de 20e eeuw niet zomaar aan vaard worden, ondervindt de hoofdrolspeler van „Venus In bont". Hij meent, drt de lief de beheerst wordt door een verhouding meester-slaaf. Dit is nog niet zo vreemd. Het unieke van onze held is echter, dat die relatie hem pas bevredigt als er pijn bij wordt gele den, geestelijke wel te verstaan. Met andere woorden, me neer heeft sterk masochistische trekken in zijn seksueel ge voelsleven. Wanneer hij een leuke verhouding heeft aange knoopt met een beeldschone dame, staat hij er na een tijdje op, dat zijn geliefde, die later ook zijn vrouw wordt, hem pij nigt door wat te flirten met andere mannen (later wordt dit meer). Hij wordt niet jaloers, maar geniet later des te meer. Het is triest voor hem dat zijn ideeën mevrouw op den duur niet meer zo bevallen. Het boek dat hij over zijn nelgingen had willen schrijven zal nooit verschijnen: de schrijver in spe wordt krankzinnig. Gelukkig voor de geïnteresseerden heeft de camera ze vastgelegd, zodat ze niet verloren zijn gegaan. Rodeo met beklemmend sfeertje STUDIO Samen met Steve MacQueen heeft Sam Peckin- puh weer eer aardig film- siukje weten af te leveren. Ditmaal heeft de regisseur van o.a. „Straw Dogs" de rodeo als uitgangspunt geno men. Steve MacQueen is „Junior Bonner", een ge- reesce rodeo-rijder. Wanneer hij in zijn geboorteplaats aankomt om het joarlijkse rodeo-feest bij te wonen, vindt hij zijn hele familie in rep en roer. Pa ligt in het ziekenhuis en zijn broer Curly wil zijn va der geen geld lenen om een ranch in Austra.ië te beginnen. Dit leidt tot enige schermutselingen tussen de broers. Hoewel hij pas van een stier werd afgeworpen, lukt het Junior tijdens de rodeo acht seconden op een zeer woeste stier te blijven zitten. Hij wordt daarom uitgeroepen tot kampioen. Het geld, dat hij hiermee verdient, geeft hij aan zijn vader, die inmid dels is opgeknapt, om een nieuw leven te starten in Australië. Lijkt zo op het eerste gezicht „Junior Bonner" een gemukke- lijk te verteren filmpje, het is dit bepaald niet. Op de beken de „Peckinpah-manier" worden de karakters naar voren ge haald en de vechtpartijen hebben evenals bij „Straw Dogs" bepaald iets beklemmends. l'iltige fihn- verstrooiinjï van allure CAMERA Ln „Is adelaars vielen ze aan", maken Bur ton en Eastwood het wel wat al te bont. Na „De kanonnen van Navarone", zijn zij de volgende filmgcallleerden, die de Duitsers willen inpe peren wie ln staat zijn het slimst oorlog te voeren. Het verhaal speelt zich af ergens in Oostenrijk. In een groot kasteel hebben de Duitsers hun tenten opgeslagen. Dc op dracht van Burton, Eastwood en de vrouw in het gezelschap is de zaak bij de Duitsers ln het honderd te laten lopen. Ge stoken in Wehrmacht-unifoemen halen zij de meest sterke staaltjes uit. Karaktertekening is van minder belang en ook met de geloofwaardigheid wordt een loopje genomen. Maar intussen krijgt de toeschouwer geen minuut de kans zich te vervelen. „Als adelaars vielen zij aan" kan een pittig stuk filmverstrooiing van allure genoemd worden. REX De Deense film „Vrije rijen" levert een honingzoe te Maës en een groot aantal naakte meisjes op. Het een en ander is verfilmd naar het boek van Agnar Mykle „Het lied van dc rode ro bijn". Naakt in schaduwen weggewerkt De hoofdpersoon is een Jonge onderwijzer, die voor een econo- nrsche bevoegdheid studeert, tussen de bedrijven door een kind uit dc vlammen redt, thuis ruz e maakt en een paar na- tv H'j!:c kindc 1 rft I' pen, Na een troep meisjes te hebben uitgekleed blijkt hij plotseling een beroemd pianist te zijn. Het geheel «is sluupvcrwckkciid en de naaktheid, die soms zo aardig van het doek kan komen, wordt hier in schadu wen weggewerkt, Jammer.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3